waterpoort-krabbels I I Voorlopig plan voor sporthal door de raad met instemming ontvangen Deze zomer weer Wipfeesten Achttien vrijwilligersmedailles op Bindingsavond Noodwachters B.B. IJLST W Y M BRITS ER A DEEL van door Speurder 4 en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 25 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Crediet voor definitief plan z.h.s. toegestaan Opbrengst collecte V. en L. Eerste kievitsei in Rauwerderhem Weer hengstenmonstering in Sneek 1’ Grotere doorvaarthoogten voor Woudvaart- brug en nieuice Lemmerbrug mogelijk? Debat over koudetoeslag Het Sneeker Nieuwsblad is een jecombiaeerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en B. en W. achten noodmaatregelen voor openb. I. onderwijs (nog) niet noodzakelijk Sneeuwopruiming en gladheidbestrijding Eierinzameling dit jaar op 4 april Donderdag 27 maart 1963 Zinnebeeld. op in de verzuimen eigen straatje hun Ingekomen stukken. voor dit uiterlijk vier maanden voor het jaar I 1 De collecte van de Drumband „Vlug Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor adminl. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. i van colle- in het Advertentieprijs 15 ct. x>er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad I I I j j i’ l' I I I f r Wijziging Reinigingsrechten. Hierbij merkte de heer B. de Vries op, dat Leerlingenverloop en klassebezetting openbare scholen Wel niet als een der eersten in de rij van gemeenten met het eerstgevonden kievitsei komt toch ook Rauwerderhem zich melden. Maandagmorgen bood de heer Siebren Hotsma te Rauwerd aan burgemeester V. d. Bent het eerst ge vonden kievitsei in zijn gemeente aan. Het was geraapt op de landerijen van de eigen boerderij. De vinder kreeg de gebruikelijke beloning. Tegelijk met de speurtochten naar de begeerde eitjes is bjj de jeugd ook het „polskeljeppen” weer begon nen. Alle dagen kan men de jongens (waar blijven nu de meiskes?) fier zien stappen met de pols op de schou der. In Speurders jeugd was het al- In 1963 zullen er weer diverse evene-nen te kunnen realiseren,diene het vol- menten door het Actie Comité worden'- georganiseerd, met als hoofdschotel de Wipfeesten, maar daarnaast ook een Lunapark, ontvangst van St. Nicolaas, festiviteiten rond Moederdag e.d. Een aantal jaarverslagen werd voor kennisgeving aangenomen evenals de begroting 1963 met een wijziging van de begroting 1962 van de A-kring Friesland (a west) van de Organisatie Bescher ming Bevolking. Mevr. Sipkens-v. d. Hoek bedankte B. en W. voor de uitvoerige beantwoor ding van haar vragen, maar zij voelt zich daarmee nog niet gelukkig. Inder daad tonen de cijfers aan dat er waar schijnlijk een voldoend aantal lokalen be schikbaar zal zjjn om de eerste fase van de verlaging der leerlingenschaal en de uitbreiding van het aantal leerlingen op te vangen, maar terwijl de wet de gele genheid biedt de leerlingenschaal, die wij allen te hoog vinden, per 1 sept. 1963 te verlagen blijkt uit de cijfers van B. en W. dat de gemiddelde bezetting per lo kaal die op 1 sept. 1962 37.7/10 leerling bedroeg, op 1 sept. 1964 zal zijn 37.9/10 en op 1 sept. 1966 zelfs 38.8/10. Waar blijven voor Sneek dan de voor delen van de verlaging? Daarbij valt nog op het grote nadeel dat hier op 1 sept. 1966 op alle openb. scholen met ge combineerde klassen zal moeten worden gewerkt. Een gunstiger verdeling van 28 klassen zou zijn drie zes-mansscho- len en twee vijf-mansscholen. Dan zou maar op twee scholen gecombineerde klassen nodig zijn. Spr. wees er ook op, dat van de be schikbare lokalen zeer weinige voldoen aan de eisen van het laatste Bouwbe sluit. De drie van de Bolwerkschool wel ke binnenkort vrij komen zijn door hun ligging op het noorden ten ene male ongeschikt voor jonge kinderen. Ook de afstand die de kinderen uit de buitenwij ken moeten afleggen en de gevaren die ze vier maal daags moeten riskeren, zijn voor de ouders een grote zorg. Mevr. Sipkens had zelf ook een becij fering gemaakt en kwam tot de con clusie dat aan de hand van de gegevens van B. en W. en met toepassing van de eerste fase der schaalverlaging, waarbij rekening is gehouden met een ruime marge, bij een zo gunstig mogelijke ver deling van de leerlingen er voor het openb. onderwijs in onze stad een winst in zit van in 1963 twee en in 1966 drie leerkrachten. Het klassegemiddelde zou daarmee dalen in 1963 van 37.9/10 naar Zie vervolg pag. 2 Een zeldzame gebeurtenis geitenwereld speelde zich zondagmor gen af op de boerderij van de heer S. Posthuma aan de Jongedjjk te Njjland. Daar schonk een. geit nl. het leven aan vier kleine spring-in ’t- veldjes, allen van haar eigen ge slacht terwijl twee normaal en drie al een bijzonderheid is. De eerste twee werden om 5 uur geboren, een uur later zagen de anderen met hulp van de boer het levenslicht. Maar toen dartelden de eerste borelinkskes al om moeder heen. Het gelukte onze fotograaf met veel moeite moeder en dochters samen op de plaat te krijgen. Ze maken het allen wel zo U ziet. té hen uitnodigde voor zjjn jaarver gadering die even eens gisteravond is gehouden. ,,Hoe is het mogelijk” ver- zuchtte een Speurders ga’s, die ook met de handen i haar zat. De burgemeester legde voor de uit reiking de zinnebeeldige voorstelling op de medaille uit: een stadsmuur met kantelen. De gemeenschap leeft in een ommuurde omgeving maar wordt be dreigd door oorlogsgevaar. De verta ling van het latijnse opschrift luidt: Dienst aan het vaderland, voor de vrij heid. Als eerste speldde hij met toepasse lijke bewoordingen de heer P. Kooi- stra, Kringcommandant Politie het ere teken op, daarna werd het aan de an dere zeventien uitgereikt, waarbij mevr. Douma haar man, die ziek is, vertegenwoordigde. Dit waren: A. Pruiksma, Hoofd Verbindingsdienst; Dit werd meegedeeld door de voorzit ter van het Actie-Comité Sneek, de heer W. Binnema, in de gisteravond gehou den jaarvergadering in „Onder de Lin den”. Slechts een klein aantal leden was bjj de vergadering aanwezig, toen de heer Binnema in zijn openingswoord onder meer wees op de geslaagde St. Nic. ac tie van het vorig jaar. Hoewel de re sultaten van een dergelijke actie moei lijk te peilen zijn, kan wel gezegd wor den, dat dit een goed „schot” is ge weest. Het aantal leden is gestegen tot 120 en hoewel dit op zichzelf verheugend is, is het nog niet de helft, van wat het kan zjjn. Gebleken is, dat men over het alge meen wel voor actie voelt, maar dat men schroomt zich bjj het 'Actie-Comi té aan te sluiten. Het bestuur heeft verder, aldus de voorzitter, contact opgenomen met de Handelsvakschool in Leeuwarden, met de bedoeling belangstelling bij de leden op te wekken voor dit onderwijs. Op deze school kunnen de jongelui op geleid worden voor bedrijfsleider, ver koper, etaleur etc., en wordt veel aan dacht besteed aan de vaktechnische vakken. Binnenkort zal dan ook een spre ker worden uitgenodigd, die meer over deze voor de middenstand zo belangrijke opleiding kan vertellen. Tenslotte memoreerde de voorz. het overlijden van één der mede-oprichters van het Comité, de heer Roosenstein. Na de notulen van de secretaris en de ingekomen stukken konden de leden uit het jaarverslag constateren, dat het Actie-Comité in het jaar 1962 bijzonder actief is geweest. Wij wezen al op de actie rond St. Nicolaas, terwijl verder de Wip-f eesten een groot succes waren. Aan de heren Van der Werf en Doeven- dans werd veel lof toegezwaaid voor hun activiteit bjj dit festijn. Ook het Luna park slaagde naar wens. Verder wees secretaris Postma in zijn verslag o.m. op de fotowedstrijd en het plaatsen van de Kerstboom, die wegens de gunstige plaatsing in het centrum der stad veel belangstelling trok. Nog te weinig wordt beseft, dat deze activiteiten, die toch van zo groot be lang zijn voor Sneek en omgeving, veel geld kosten. Om een indruk te geven, hoeveel op gebracht moet worden om bepaalde plan- Zó ongedwongen ging het toe bij de te hebben, kon de voorzitter deze ge animeerde vergadering besluiten met de wens, dat de activiteiten van het Comité er toe zullen bijdragen, van Sneek een gezellige koopstad te maken, waar een ieder graag vertoeft. Het is zolangzamerhand gewoonte ge worden, dat de Pluimveevereniging ,,S en O,” tegen Pasen een eiereninzameling houdt. Een goede gewoonte die zeer ge waardeerd wordt. De meeste Sneker ingezetenen weten waarvoor men ieder jaar dit mooie werk verricht, n.l. een kleine Paasvreugde te bereiden zieken en andere hulpbehoevenden, die of moeilijk of helemaal geen eieren kun nen kopen. Wel zijn de tijden en sociale voorzieningen anders en beter geworden maar toch zijn er nog velen die hulp no dig hebben. Dat blijkt ieder jaar weer en velen die het moeilijk hebben zien met verlangen uit naar de gratis Paaseitjes. De Ver. ,,S. en O.” houd de inzameling, Hulp in Nood en de Kruisverenigingen verdelen de eieren omdat zij weten waar de eieren het meest nodig zijn. De over dracht van de eieren vindt plaats op donderdag 4 april in zaal J. Leeuwen, De uitreiking en de bijeenkomst voor medewerkers is bij Veerhuis v. d. Hey, Martiniplein. Zie ook de advertentie in dit blad. Door samenwerking van de Besturen der beide Paardenfokverenigingen in de Z. W. Hoek van Friesland is het moge lijk, dat er ieder jaar een monstering van hengsten kan worden gehouden. Dit jaar op dinsdag 2 april. Deze monste ring is des te belangrijker, omdat de paardenfokker voor het seizoen staat en zal trachten hier een voor zijn merrie geschikt vaderdier uit te zoeken, daar de ontwikkeling van een hengst soms zeer zwaar kan wegen in zijn fokkerij. Ook de modernisering, vooral bij het Groninger paard zal op deze dag tot uiting komen bij het voorbrengen van de hier niet eerder gepresenteerde heng sten, jongere, waarvan de fokprestaties moeten worden afgewacht en oudere, die zich reeds verdienstelijk hebben ge maakt. Met een echt voorjaarszonnetje op.de glanzende huiden van de dieren kan het weer een betekenisvolle paardendag worden. tekent dat de wet hier met zeven maan den is overtreden. Spr. somde een aantal bezwaren op van deze te late aanbieding en zei dat het tijd wordt de begroting eens op tijd te krijgen en wilde graag de reden van de vertragingen in de laatste jaren weten. De voorzitter antwoordde, dat de be grotingen van de gemeentelijke diensten tijdig worden opgemaakt en die van de gemeente zelf moeten in het tweede half jaar worden opgesteld, maar daarbij treden dikwijls vertragingen op die B. en W. niet anders dan betreuren. Dat is ook thans weer het geval geweest. B. en W. zullen er echter zoveel mogelijk naar streven de achterstand in te lopen en de begroting voor 1964 op een rede lijk tijdstip in te dienen. De secties werden werden hierna als volgt getrokken: Eerste sectie: De heer B. de Vries (voorz.) en de heren J. P. de Vries, Bergsma, De Blauw, Baarda, V. d. Werf Zeilstra en Van Dijk. Tweede sectie: De heer Berkhout (voor zitter),) mevr. Sipkens-v. d. Hoek en de heren Joustra, Boomsma, Lampe, Boon stra en Metz. De voltallige gemeenteraad heeft gisteravond zonder dat er een stemming voor nodig was zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. dertigduizend gulden beschikbaar te stellen voor het uitwerken van een de finitief plan voor een sporthal. Daarbij zal zo mogelijk rekening worden ge houden met enkele wensen betreffende de inrichting welke naar voren wer den gebracht. Lang werd gesproken over het antwoord van B. en W. op de vragen wel ke in de vorige vergadering door mevr. Sipkens-v. d. Hoek waren gesteld over het leerlingenverloop en de klassebezetting van de openb. lagere scho len, over de doorvaarthoogten van de nieuwe Lemmerbrug en die welke straks de tegenwoordige Woudvaartsbrug zal vervangen en over de koude- toeslagen door Sociale Zaken, naar aanleiding van de vragen hierover indertijd gesteld door de heren Bergsma en Van Dijk, waarop zij het antwoord van B. en W. onbevredigend achtten, in ’t bijzonder dat van wethouder Fijlstra in deze vergadering. De overige 26 punten werden vrij vlot of enkel met een hamerslag afge handeld, waarna tenslotte de heer Berkhout B. en W. nog even kapittelde over het opruimen van sneeuw langs gemeentelijke objecten en aanspoorde tot strenger optreden tegen burgers die verzuimen hun sneeuwvrij en stroef te houden. Na de opening deelde de voorzitter burgemeester L. Rasterhoff mede, dat de heren Bergsma en Berkhout hadden verzocht na het afhandelen van de agen da vragen te mogen stellen over resp. de brandstoffen toeslag door Sociale Zorg en het sneeuwruimen in de afge lopen winter. De Raad verleende hier voor z.h.s. zjjn toestemming. de wijzigingen volgens 't voorstel voor 't eerst toegepast zullen worden voor het belastingjaar '63. Het belastingjaar loopt echter van 1 januari tot 31 december wat betekent dat de opbrengst voor 1963 bij dit voorstel dezelfde zou zijn als over 1962. Daarom is het beter te lezen 1963 te vervangen door 1964. Over deze opmerking ontstond een technisch debatje tussen de heer De Vries en de Voorzitter, waarbij de laatste opmerkte dat wil men de aan slag vroeg verzenden het 1964 moet zijn, in het andere geval 1963. Het resultaat was tenslotte dat de raad accoord ging met 1964 en de gewijzigde verordening z.h.s. werd vastgesteld. De jaarlijkse bindingsavond voor de noodwachters van de Bescherming Be volking in de gemeenten Sneek, Wym- britseradeel, Bolsward, Doniawerstal en IJlst. die dinsdag in „Ons Gebouw” werd gehouden, was weer druk be zocht. De grote zaal in „Ons Gebouw” was vrijwel geheel g»vuld. Het hoogtepunt op deze avond was de uitreiking van de medaille met oor konde voor tien jaren trouwe vrijwil lige dienst bij de B.B. door burgemees ter Rasterhoff, voorzitter van de Kringraad, aan achttien B.B. ers. De leider van deze avond, de heer D de Vries, Hoofd B.B. in de A-kring Friesland a (west), verheugde zich in de grote opkomst en verwelkomde in zijn openingswoord in ’t bijzonder het grote aantal autoriteiten o.w. Mr. G. F. W. Hartung, chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin, de burgemeesters van Wymbritseradeel, Doniawerstal en IJlst (burgemeester Rasterhoff kwam later en zijn collega van Bolsward was verhinderd), de Provinciale Commandant de heer H. A J. Duchateau. het Hoofd Opleidin gen en Inlichtingen B.B. in Friesland de heer J. Tuts, de Kringcommandan- ten Brandweer, Geneeskundige Dienst, Dienst Sociale Verzorging en ABC- dienst. en de heer P. Kooistra Inspec teur Korpschef Gem. Politie alhier. Bijzonder genoegen deed het hem voorts, dat de noodwachtplichtigen in 1 nog groter getale dan vorig jaar aan- I wezig waren. De héér De Vries herinnerde er aan dat sindsdien zich nogal het een en an der heeft afgespeeld: de opening van het B.B.-centrum, de oefening van de Mobile Brigade en de strenge winter. De laatste heeft aan de zaak geen goed gedaan. Veel moest worden geïmpro viseerd, maar dat we toch belangrijk zijn opgeschoten komt omdat U allen dè schouders er onder hebt gezet, al dus spr. Tevredenheid en dankbaarheid mogen daarom deze avond kenmerken. Hij memoreerde verder de gevoerde acties en deelde mede dat, als de voor tekenen niet bedriegen, de noodwacht- formatie dit jaar ook compleet zal wor den. Na het eerste optreden van t klein- kunstensemble „De Bromtol” uit Gro ningen dat deze avond opluisterde, en de grote pauze, volgde de uitreiking van de medailles. Vooraf hield burgemeester Raster hoff een toespraak, waarin hij het ge lukkig noemde dat tien jaar geleden „mensen van ’t eerste uur” zich uit burgerzin voor de B.B. beschikbaar stelden. Dat was een offer en er be hoorde moed toe omdat allen na de oorlog bezield waren met de gedachte dat alles wat met oorlog in verband staat zeker voor lange tijd tot het ver leden zou behoren. Maar door de wed loop tussen twee grote wereldmach ten moeten wij er rekening mee hou den dat door een eventuele botsing tussen deze twee ook ■wij weer in moei lijkheden kunnen komen. Daarom moest er een orgaan in het leven wor den geroepen om op te treden als een wanhopige bestuurder de druk op de knop mocht doen. Die opdracht heb ben we met tegenzin aanvaard en ge lukkig zijn er mensen geweest die be reid waren hun bijdrage daarin te le veren. Daarna hebben we de B.B. zien groeien van een klein plantje tot een dienst die organisatorisch en wat het materiaal betreft een belangrijke rol zal kunnen spelen. Maar het eindsta dium is nog niet bereikt. Er wordt nog met man en macht aan gewerkt haar nog meer te versterken en paraat te blijven, zij het met de bede in ’t hart dat optreden nooit nodig zal zijn. Het verheugde de Kringvoorzitter ook dat zoveel mensen de B.B. trouw zijn gebleven en hopelijk ook trouw zullen blijven. Voor hen nu heeft H. M. de Koningin een medaille laten vervaardigen, die ze kunnen dragen als een blijk van waardering voor hun werk en uit erkentelijkheid dat ze de B.B. tien jaar trouw zijn gebleven. Zij hebben stimulerend gewerkt en waren een voorbeeld voor anderen. Daarvoor dankte spr. hen allen hartelijk, daar bij de hoop uitsprekend dat ze ook in de toekomst hun beste krachten aan de B.B. zullen geven. SNEEKER NIEUWSBLAD Vorige week kon men in ons blad tijd een strijd om de grootste. De pol- lezen, dat de Fuut, welke Dick van sen werden dan naast elkaar gezet der Werf tijdens de Poolwinter van om ze te meten en een paar centi- de hongerdood op het Sneekermeer meter was al voldoende voor de trot- redde, weer in de vrije natuur is los- se uitroep „mienen is groater dan gelaten. dienen.” Of ook die traditie bewaard Naar aanleiding hiervan kwam er is gebleven kan alleen de jeugd be- een briefje op Speurders bureau, antwoorden. Laat eens wat van je L waarin hem medegedeeld werd dat horen jongens! f in die ijzige kou een steenuil en een Sperwer hun heil zochten bij de heer P. Faber aan de Oosterdijk. De eer ste heeft vorige week de vrij heid ook teruggekregen, maar de Sperwer is helaas na vier weken ge storven. Rekeningen en begrotingen. Z.h.s. werden goedgekeurd een wijzi ging van de begroting van het O.B.W. voor 1962, de balans, en verlies- en winstrekening en kapitaalsontvangsten en uitgaven van deze instelling over 1962, en de ontwerp-begroting voor 1963. Voor onderzoek var de gemeentebe groting voor 1963 werden de secties getrokken. Vooraf echter leverde de heer Lampe critiek op de late aanbieding van de be groting. Volgens de gemeentewet moet dit uiterljjk vier maanden voor het jaar en Lenig” heeft opgebracht f 1812.35. waarvoor ze dient geschieden, wat be- De plaatselljke verslaggevers wer- L den onlangs „verblijd” met de aan- g’ kondiging van twee raadsvergaderin- gen (Sneek en Wymbritseradeel) op I één en dezelfde avond. En nu zit er p nog wel een secretarie-ambtenaar van de buurgemeente in onze ge- Waren het kort geleden de honge- meenteraad... Hun schrik werd ech- rende vogels, nu staat in Friesland ter nog groter, toen het Actie Comi- de eierleggende kievit in ’t middel punt van aller be langstelling. Het vinden van de eer ste „burgemees- tereitjes” werd haastig aan de kranten doorgegeven. Burgemeester Calvaljé van IJlst ontving dinsdag van Meinte Groenveld, schipper op de „Oeral thüs”, 't eerste dat in zijn ge meente werd gevonden, maar onze burgervader spande de kroon. Die kreeg zaterdag nl. niet één, maar drie van onze stadgenoten A. Abma en Sj. Sikkes. Zij hadden ze wel niet in de eigen gemeente gevonden, die daartoe trouwens ook weinig gelegenheid meer biedt, doch onder Burgwerd, maar zij zijn dc eerste Snekers die zo fortuinlijk waren. gende: Voor het aangekochte Wip-podium werd een bedrag van 6500,- uitgegeven; de intocht van de goede Sint maakte de kas ruim 1000,- lichter, teiwijl de Wip feesten 5000,- kostten. Deze cijfers, ontleend aan het jaarverslag van pen ningmeester Van der Werf met een eind bedrag van 17.555,75 spreken voor zichzelf. Bjj monde van de heer Van Loon werd de penn. onder applaus van de leden gedéchargeerd voor zijn financieel beheer. Zoals in de aanhef al vermeld, komen er weer diverse attracties dit jaar. Behalve het Lunapark (van 11-18 mei) zal op de 2e zondag in mei weer spe ciale aandacht aan de moederdag be steed worden. St. Nicolaas zal weer op waardige wijze ingehaald worden en ook de Kerstboom hoopt men omstreeks de Kerst weer in het centrum der stad te plaatsen. En ongetwijfeld zullen de Wip feesten dit jaar weer veel bezoek trek ken. Bjj de rondvraag werd de suggestie gedaan het lidmaatschap van een straat- vereniging te koppelen aan dat van het Actie-Comité. Dit punt zal door het bestuur worden overwogen. De heer Scheltema zou graag een permanente verlichting in de stad aangebracht zien, centraal georgani seerd en gefinancierd. Daar deze zaak dermate gecompliceerd is, dat enige toezegging in dit stadium niet mogelijk was, wil het bestuur dit punt graag na der bestuderen en overwegen. De heer Van der Wal zag graag bor den geplaatst op de invalswegen voor verwijzing naar het centrum van de stad. Het bestuur zal t.a.v. dit punt con tact opnemen met V.V.V. Na nog een klacht van de heer Dijkstra over het vuil in de grachten behandeld Brandweer; P. van Berkum, Ploeg- commandant Reddingsdienst; K. de Boer, Chauffeur-redder; A. Boeijenga, Plv. Ploegcommandant Reddingsdienst; P. Douma; H. Eijer; A. Seinen; D. Wie- linga; J. T. Zweed, allen redder; W. A. Visser. Redder-EHBOer: H. W. Fran zen, Plv. Ploegcommandant Reddings dienst; J. de Haan, Redder-EHBOer; S. Overdijk en H. Stornebrink, Red der en H. J. van der Zee, Ploegcom mandant Reddingsdienst. De laatste vijf wonen in Bolsward. De getrouwen werden ook nog met een daverend applaus gehuldigd en daarna verschenen de Groningers nog maals met een sketch op het toneel. Zij hadden over succes niet te kla gen. Tijdens hun optreden vielen de toeschouwers van de ene lach in de andere. Origineel waren ze echter niet, oudbakken soms, en wat ze brachten lag ook beneden het peil waaraan naar onze mening avonden als deze moeten voldoen. en F. H. P. Ringnalda, Kringcommandant konden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1