Grandioze successen voor Advendo Prenten uit de historie van de dierkunde Raak niet overstuur op eigen wielen Tiendaagse voor het geestelijk gehandicapte kind „Avondmuziek” in de Zuiderkerk IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Nanka Meijer Nederlands kampioen miniem verschil op de tweede plaats. Hij kwam tot een puntentotaal van 88.85, welk aantal zelden bereikt wordt. Een schoonheidsfoutje op het paard kostte hem waarschijnlijk de eerste plaats. 118e jaargang no. 26 Maandag 1 april 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Intree Ds. K. Bijl in Joure Cabaretavond in Oosthem Gezamenlijke Zangdienst Eerste kievitsei in Sneek voor Jaarvergadering N.C.A.D. Gauw Aanlijngebod honden opgeheven Opbrengst boerenboelgoed te Woudsend viel tegen Uitvoering Muziekver. „Concordia” Gauw Dodenherdenking op 3 en 4 mei Kempenaar te water gelaten lu. i Het Sneeker Nieuwsblad it een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Ds. D. v. d. Werf wordt gevangenis-predikant „Zeer goed” Jeugd en Muziek Diefstal in kleedkamer Sportpark Cocker Spaniel SNEEKER NIEUWSBLAD goed Het algemeen doel en verenigingen in Friesland. Eerste doel van De grootste figuur van even van bijelkaar, dat is ondergebracht buiten het gezin moeten verblijven, en deskundig worden opgevangen. Woensdag hield de Chr. Muziekvereni ging Concordia” te Gauw haar jaarlijk- vei tolkte de gevoelens van alle aanwe zigen, toen hjj de heer Groen voor zijn boeiende lezing dank bracht. Er mankeerden maar 0.15 punten aan uf Advendo had twee kampioenen in haar gelederen gehad. Bij de adsp. he ren nl. eindigde Anton Vermast met dit de van Het wakkere drietal met hun leider, van l.n.r. Nanka Meijer, Anton Ver mast, Sita v. d. Wal en A. Douma (dir.) dé „üs Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admim. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 40R1. week vacantie hebben, terwijl hun ouders dan ook een week van vrijheid hebben, waardoor in het gezin een zekere mate van ontspanning kan komen. Daarnaast is het buitengewoon belang rijk, dat buiten het vacantieseizoen in dit huis kinderen die voor een poosje van de komende actie is: bekendheid geven aan het werk van de „Stichting het Gehandicapte Kind in Friesland”, benevens het verkrijgen van financiële steun door middel van donateurswerving en het verzamelen van bijdragen ineens. De stichting vertrouwt, dat het eerste zichtbare resultaat hiervan zal zijn de bouw van „Maeyke Hiem”. In het najaar zal de tweede fase van deze actie worden uitgevoerd, waarbij het oog gericht >s op de grote bedrijven se uitvoering. Deze was eerst gepland op Nieuwjaarsdag, maar door het slechte weer moest het worden uitgesteld. Het corps, dat momenteel 15 leden telt, heeft zich opder leiding van haar dirigent G. Heeringa te Ijsbrechtum uitstekend ge presenteerd. De verschillende nummers werden met veel vaart en verwe ge bracht, in het bijzonder de Patience Ou verture en het feest van Splendora. Met groot genoegen is dit concert beluisterd, ook door de jongeren, die toch zeker voor de helft „üs gebou” bezetten, ge tuige de stilte die er tijdens het muci- sci’fen heerste. Lege Geaënster jongelui Hulde! Verder werd de avond gevuld met „een tizeboel” gebracht door een toneelgezelschap uit Poppingawier, Op de zaterdag in Zutphen gehouden Nederlandse kampioenschappen van het K.N.O.G.V. voor adsp. dames en -heren, heeft het Noordergewest en met name de Chr. Gymnastiekver. „Advendo” alhier prachtige successen geboekt. Nanka Meijer spande hierbij de kroon. Zij veroverde nl. bij de dames de eerste plaats en daarmede de nationale titel. Anton Vermast werd by de heren als tweede geklasseerd, terwijl Sita v. d. Wal de feestvreugde nog verhoogde docr als derde te eindigen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Ten overstaan van notaris K. H. Mul der werd donderdag een boerenboelgoed gehouden ten huize van de heer B. K. Okma te Woudsend. Geveild werden een prima beslag stamboekvee en enige landbouwwerktuigen en gereedschappen. Bjj de prijsuitreiking steeg onder de vele Advendo-supporters die waren meegekomen een groot gejuich op toen al deze mooie resultaten bekend werden gemaakt. Temeer, daar mede dank zij deze prestaties van Advendo ook nog het Noordergewest als ploeg zowel bjj de Adsp. Dames als bjj de Adsp. Heren mét de erepalm ging strijken, ’t Is dan ook geen wonder, dat in de allerbeste stem ming de terugreis naar Sneek werd aan vaard, waar de kranige ploeg en haar directeur nog een prettige verrassing wachtte. Na de aankomst vond nl. nog een huldiging plaats in Lunchroom Van der Wal, waar zowel de deelnemers (sters) als de directeur door enkele be stuursleden werden opgewacht en de voorzitter de heer T, K. Klaibeda hun al len na een hartelijk speechje, waarin hjj niet alleen de winnaars maar in de eer ste plaats de directeur de heer Douma, veel lof toezwaaide voor het bereikte re sultaat. Door zich met hart en ziel voor zijn vereniging te geven, is het tot deze successen gekomen. Aan hem is het dan ook te danken, dat de naam Advendo in het K.N.C.G.V. een bekende klank heeft gekregen. Tot besluit bood de voorzitter namens het bestuur aan directeur deelnemers én deelneemsters een bloemetje aan, waar na men nog enige tjjd gezellig bij el kaar bleef. Vrijdagmiddag is van de werf der Sne- ker Scheepsbouw Unie aan de Houkesloot alhier te water gelaten de motor-Kempe- naar IJsselstroom, gebouwd voor reke ning van de heer H. Teekman te Kam pen en bestemd voor öe zand- ;n grint- vaart naar Sneek. De heer Teekman verzorgt dit vervoer nu al een jaar of zes voor de N.V. Fernhout alhier met het kleinere motorschip Salland waarop zijn oudste zoon nu straks zal varen. Door de elfjarige Gerrit IJkema wo nende in de Kapelstraat alhier, is het eerste kievitsei binnen de grenzen Sneek gevonden. Gerrit heeft het aan de burgemees ter aangeboden. Vóór het vertonen van de prachtige dia’s besprak de heer Groen de moge- lij’-dieden van zo’n vakantie en gaf hij veel nuttige wenKen. Ieder kan in de bergen rijden, mits aan twee voorwaar den wordt voldaan: le men moet een geroutineerd rijder zijn en-2e het vervoermiddel moet per- De toneelvereniging „Nim it sa ’t is” hield een toneel- en cabaretavond met het gezelschap Meindert v. d. Weerd van Bolsward en de Calypso’s onder leiding van „Lytse Wytse”. De opkomst van he. publiek had gro ter kunnen zijn. De komische schetsen die gebracht werden onder leiding van Meindert v. d. Weerd werden voortref felijk gespeeld en er werd harteljjk ge lachen. Ook de muziek van de Calypso’s was goed verzorgd, vooral de accordeonsoli van „Lytse Wytse” werden door het pu bliek bijzonder gewaardeerd evenals de drumsolo. Het geheel was een goed programma vol humor, dat met grote aandacht werd beluisterd en met een daverend applaus beloond. De voorzitter de heer Post bracht dank aan het gezelschap en sloot hier- n. deze mooie avond. Het is zeker een succesvolle avond voor de toneelvereniging geweest. De Interkerkelijke Commissie voor de inrichtingen van het Ministerie van Justi tie heeft Ds. D. v. d. Werf alhier ge vraagd zich beschikbaar te steden als ge vangenis-predikant. Ds. v. d. Werf heeft zich bereid verklaard een eventuele be noeming door de Minister van Justitie en een daaruit voortvloeiend oeroep van het Breed Moderamen van de Generale Synode van de Hervormde Kerk als pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den te aanvaarden. De Hoofd-gevangenispredikant i-ht het wenselijk dat Ds. Van der Werf met ingang van 1 juli a.s met dit werk be gint bjj de inrichtingen in Leeuwarden en Veenhuizen met als standplaats Leeuwar den. Ds. v. d. Werf heeft dit gisteren in de ochtenddienst van zijn gemeente bekend gemaakt. Met ingang van vandaan is de ver plichting om honden op straat aan de lijn te houden vervallen. Ook het gebod katten binnenshuis te houden geldt niet meer. De honden van zes maanden en ouder moeten zijn in geënt tegen hondsdolheid. rijk droegen daar ook belangrijk toe bij. Tot de artsen, die gedurende de renais sance belangrijk werk voor de dier kunde deden, behoorden Gesner (1516- 1565) en Aldrovandi (1522-1605). Zij gaven grote werken uit, waarin zij alles wat van de dierkunde tot hun tijd bekend was, samenvatten. Zjl staan in de histo rie als de zgn. encyclopedisten békend. Aan de hand van afbeeldingen uit huil werken wees spr. er op, hoe naast waar- dévóllé gegevens ér tal van thans won derlijk aandoende afbeeldingen in voor komen over vreemde monsters, waarvan het bestaan op overlevering en autori teitsgeloof berustte. De Krite Drylts fan it Kristlik Sel- skip haldde freed-to-joun har gearkom- ste yn de Konsistoarje fan de Herf. tsjerke. Yn syn iepeningswurd krige de hear Kuipers fan de foarsitter in betankje foar it folie wurk, dat hy fan de op- rjochting óf foar de krite dien hat. De hear Kuipers miende dit wurk nou lyk- wols bislist oerjaen to moatten sei de foarsitter, de hear R. Schraa dy’t fêst- stelde, hoe needsakelik it is, it wurk troch te setten en üs tael dy’t God üs jown hat, to hoedzjen. Nei de wenstige foarslaggen haldde de hear Schraa üt syn skatkeamer fan aldheden in lêzing oer „Fryslan by aids”. Fan sa folie foar Kristus óf oan’t hjoed de dei hat hy neisgjirrige dingen fan Fryslan forteld en sjen litten. Foar- al oer de opgravingen üt de terpen al- legearre biwarre stikken waerden as biwiis foarhalden. Dêrnei kaemen noch in pear filmkes - ü.o. in aide fan ’41 en prachtige dia’s oer Drijlts en Fryslan. Dit alles waerd op sa’n moaie en ünderhaldende me- nier brocht, dat in opmerking üt ’e for- gadering: „wat jammer, dat net mear minsken dit sjoen ha” aller ynstim- ming hie. By it neibisprek kaem ek noch nei foaren, dat men yn Drylts by Oranjefeesten en hurdriderijen gjin Fryske flaggen sjocht! In prachtige joun! Naast hem waren nog twee adsp. He ren van Advendo naar deze wedstrijden afgevaardigd, nl. Foeke van Buren en Flip van der Kooi. Eerstgenoemde plaat ste zich in dit selecte gezelschap als 7e, terwijl ook Flip zjjn mannetje stond. Vrjjdr g hield de aid Gauw van N.C.A.B, haar -aarvergadering in gebouw” waarop voorzitter J. IJpma een 12 tal leden met hun dames welkom kon heten. Uit het jaarverslag van seer. S. Talsma bleek dat het aantal leden was gedaald van 25 tot 20. Vier leden vertrok ken, terwijl één lid overleed. De penningmeester J. Wijngaarden bracht een gunstig verslag uit. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende voorz. herkozen. De heer A. v. d. Bij bracht namens de afd. Zuivel de beste wensen ever. Besloten werd zo mogelijk in april een excursie t« maken naar en kele grote bedrijven in Friesland waar- a; n dan ook de echtgenotes van de le den kunnen deelnemen. De avond werd x mier gevuld met spelletjes, waarbij het kienspel wel de hoofdmoot vormde. In de Ned. Herv. Kerk te Heeg werd zondagavond met medewerking van de Chr. Zangver „Looft den Heer” een ge zamenlijke zangdienst gehouden. Het programma bevatte veel samen zang. Met groote aandacht werd ook naar de zangvereniging geluisterd. Ter afwisseling was er orgelspel en Hobo. De sopraan Mej. H. van Netten zong enkele liederen met orgelbegeleiding, wat eveneens zeer in de smaak viel. Het De medewerkenden hebben zich, naar wij menen, geheel spontaan en vrijwil lig opgegeven om af en toe hun talenten in dienst te stellen van deze 14-daagse „Avondmuziek”. Onder deze, min of meer, vaste groep van vakmusici, aankomende organisten en amateurs schuilen enige veelbeloven de krachten, die zichzelf niet op de borst slaan met een air van „hier zijn wjj”, maar in alle eenvoud, toewijding en en thousiasme hun beste krachten geven. Met alle waardering voor een en an der menen wij toch dat zelfkritiek no dig is en, de serieuze luisteraar, ook enig redelijk begrip voor het gebodene zal kunnen opbrengen. Wij bedoelen bij de organisten dus een behoorlijke tech nische ontwikkeling, maar daarnaast ook enig inzicht in allerlei stijlen, program- ma-opbouw, e.d. Bjj de vocalisten de no dige kennis van stemvorming, uitspraak, adembeheersing, voordracht en dictie. Aan al deze factoren dachten wij on willekeurig bjj de uitvoering, zaterdag avond in de Zuiderkerk, met als uitvoe- „Maeyke Hiem” zal te St. Nicolaasga, Besneeuwde bergtoppen met wijd vergezichten, lieflijke dalen en pittores ke dorpjes; deze en nog vele andere beelden werden vrijdagavond in zaal „De Wijnberg” getoond door de heer Groen van de Nederlandse Reisvereni- gii:g. Deze avond was speciaal georga niseerd door de N.R.V. voor dié leden, die met een eigen vervoermiddel hun vacantie in het buitenland willen door brengen. De prijzen van het vee lagen over het algemeen niet hoog. De koeien brachten ongeveer 900,- oer stuk op. Alleen de beste koe, Teie Kee 9, werd voor 1600,- verkocht aan de heer K. Kuiper te Leeuwarden. De heer J. Koers te Sneek bood 1350,- voor een twenter- stier, maar deze werd verkocht aan de heer R. de Vries te Terwispel voor 1351,-. Er was veel belangstelling voor dit boerenboelgoed. Over dit onderwerp sprak Dr. J. P. Otto donderdag jl. in Restaurant Piso voor het Natuurkundig Genootschap al hier. Hij zette uiteen, dat ’t zeef lang geduurd heeft eer de dierkunde als zelf standig vak beoefend werd. In ons land kwam eigenlijk pas in 1815 in de Hoger Onderwjjswetgeving een regeling voor het dierkunde»onderwjjs jan de Unlverr siteiten en Hoge scholen tot stand. Vati één ópléiding van plant- en dierkundi gen (biologen) kan eerst na de H. O.- wijiwet van 1876 gesproken worden. Toch is reeds ver voor het begin van onze jaartelling studie van de dieren gemaakt en wel door de geneeskundigen. Spr. be gon daarom zijn uiteenzetting met de behandeling van de geneeskunde bij de Oude Grieken. Eerst was de geneeswij ze mystiek-religieus, omdat men de ziek ten toeschreef aan bovennatuurlijke machten, en berustte op aanroeping en bezwering in tempels gewijd aan de god Asklepios, die alleen de macht bezat de zieken van hun kwalen te bevrijden. Op de duur ontstonden daarnaast, vooral Klein-Azië, scholen voor artsen. Deze artsen, veelal Egypténaren, noemden zich Asklepiaden. Het beroep ging van vader op zoon over. Uit deze groep van gestudeerde mensen is één van de aller grootste figuren uit de Griekse oudheid voortgekomen nl. Aristoteles (384 v. Chr. - 322 V. Chr.), die de grondslagen gelegd heeft voor het moderne natuurweten schappelijk onderzoek. Zijn invloed is zeer groot geweest, vooral ook omdat Thomas van Aquino in de 13de eeuw op zijn filosofie het dogmatische stelsel van de R. K. kerk bouwde. In de eerste hon derden jaren na het begin van onze jaar telling kreeg het zich snel ontwikkelende Christendom grote invloed op de natuur wetenschap. Aan eigen onderzoek werd weinig gedaan en de dierkunde speelde vnl. een rol in Christelijk allegorische verhalen, die een grote invloed op de cultuur hebben uitgeoefend. Gedurende de renaissance kwam de wijsheid en ken nis van de Griekse Oudheid weer op de voorgrond, die aan de Arabieren bekend was, omdat zjj in Syrië met deze weten schap hadden kennis gemaakt. De kruis tochten en de val van het Byzantijnse Hoewel er voor de deelnemers(sters) door insiders een goed resultaat werd verwacht, kwamen deze successen toch als een volkomen verrassing. En omdat het peil op deze wedstrijden, vergeleken met de vorige kampioenschappen, met sprongen vooruit is gegaan, dienen deze prestaties nog des te hoger te worden aangeslagen. Speciaal de Amsterdamse meisjes lie ten prachtig turnen zien. Vooral wan neer men bedenkt dat deze meisjes nog maar 15 of 16 jaar zijn. Toch wist Nanka Meijer al deze concurrentes achter zich te laten. Met 84.20 punten eindigde zjj als eerste, vóór Mej. Van. Sehooneveld met 83.00 punten. Dit was vooral te danken aan haar uitstekende oefenin gen op brug en evenwichtsbalk, waar mee ze de cijfers 9.1 en 9.3 behaalde. Sita v. d. Wal, die nog maar 15 jaar is, eindigde zoals vermeld, als derde met 82.50 punten. Vooral haar vrije oefe ning met enkele flikflakkers baarde veel opzien en enkele verrassende verbindin gen in deze oefening maakten dit tot een der hoogtepunten van deze kampioen schappen. dat dit blijspel’ op uitnemende wijze naar vo ren bracht. De talrijke aanwezigen heb ben dan ook zeer van deze prachtige avond genoten. In aanmerking genomen dat mevr. Kingma zich niet bij de beroepszange ressen schaart, menet- wij dat zjj haar aandeel op behoorlijke wijze vervulde. Zjj heeft in het lage register weinig vo lume. In de hoogte was zij beter op dreef, maar haar enigzins schraal tim bre kan nog aan glans winnen. Haar voordracht was over het algemeen te vlak. Niettemin stond haar vertolking van „Brunnquell aller Güter” van Bach. maar meer nog het fijnzinnige werkje ,,Pie Jesu” van Fauré, op goed peil. De begeleiding door Jentje Couperus was nogal wisselend. De solist(e) geeft het tempo aan. Niet de organist. Der halve: aanpassen! Het solistisch aandeel van Couperus bestond uit enige korte koraalbewerkin- gen van Buxtehude, Bach en Max Reger Daarnaast nog de variaties over gezang 34 en een koraalpartita van Pachelbel. Dit, zeker niet te hoog gegrepen pro gramma werd op enkele minder gelukkige passages na, goed uitgevoerd. De re gistratie kon soms met meer zorg sa in Friesland”. Het doel van deze stich ting is: het verlenen van steun aan ob jecten ten bate van het geestelijk en/ I of lichamelijk gehandicapte kind. Nu is een stichting tot oprichting van een „Short Stay-Home” in voorbereiding. Een uit drie personen bestaande com missie bestudeert de bouw en exploitatie van dit home. De naam en de plaats van vestiging staan reeds vast. j worden gebouwd waarvoor Jhr. C. van Eysinga te Op penhuizen een terrein in de bossen ach ter het dorp heeft afgestaan. Hier zullen de kin.dererj een prettige Mevrouw S. Teekman-van Dijk, echtge note van de opdrachtgever, verrichtte de doopplechtigheid van het nieuwe schip dat 50 meter lang is, 6.60 m. breed en 2.50 m. hol en een laadvermogen heeft van 550 ton. Door Dimo alhier zal er een 230 P.K. M.B.M. motor in worden ge plaatst. De tewaterlating die o.a. ook werd bjj- gewoond door burgemeester Rasterhoff, had een zeer vlot verloop. Op de vrijgekomen helling zal thans 4e kiel worden gelegd voor een Kempenaar van 55 m. lengte en een laadvermogen van 630 ton, die in juli moet worden op geleverd. Daarna moeten er dit jaar nog twee van dezelfde afmetingen worden gebouwd. De opdrachtgevers van deze schepen wonen in Roosendaal, Rotterdam en Roermond. De grote actie die van 20-30 april a.s. in Friesland zal worden gevoerd heeft tot doel in Friesland te komen tot betere voorzieningen ten behoeve van het gees telijk gehandicapte kind. Het aantal van deze kinderen is negen maal zo groot, a|s dat van de lichamelijk gehandicap te kinderen. In Friesland zijn er 3009, die dezelfde behoeften hebben als het gezonde kind, maar waar toch teu aan- van school, ontspanning, vacantie om maar enkele facetten te eigen voorzieningen voor no te— lien cj werk, noemen, dig zijn. De situatie ten aanzien van deze I voorzieningen is in onze provincie uiterst bedroevend. Wel zijn er B.L.O.-scholèn, maar sommige zijn slecht gehuisvest. Er zjjn goed ingerichte werkplaatsen (behalve te Leeuwarden), maar te wei nig. De sociaal-paedagogische zorg is in op bouw, maar er zijn nog te weing werk krachten voor beschikbaar. Tot nu toe kon alleen aan de allernoodzakelijkste nazorg worden gedaan. Er is ’n fabriek in Leeuwarden, met veel debiele werk krachten, waar men nog nooit contact met de nazorg heeft gehad. Er is be hoefte aan een observatiecentrum, een adviesbureau, dagverblijven, kleuterklas- jes, tehuizen voor oudere gehandicap ten, en vooral aan een z.g. „Short- I Stay-Home”. De dodenherdenking zal dit jaar gehou den worden op twee dagen. Op vrijdag 3 mei vindt ’s middags de Nationale Her denking in de kerken er. bij het nationale monument in Amsterdam plaats. Op za terdag 4 mei ’s avonds zijn de plaatselij ke herdenkingen. Diezelfde avond zal om acht uur ook twee minuten stilte in acht worden genomen. Dit is het eerste doel van de actie. Reeds in 1960 werd spontaan en hier en daar geïmproviseerd een eerste ac tie gevoerd. Het publiek reageerde spontaan. Er kwam een bedrag 70.000,- LjLT.- in de „Stichting het Gehandicapte kind in de geneeskunde van de 16de was Vesalius, die een geheel nieuwe visie en onderwijsmethode in de anatomie naar voren bracht, waarbij hjj door zijn cri- tiek op de toen nog geldende opvattingen van Galenus (131-200 n. Chr.) grote weerstand ondervond. Zijn werk werd aan de Inquisitie voorgelegd, wier oor deel hij echter met afwachtte. Vervol gens schetste spr. het onderwijs in de anatomie aan de Leidse Universiteit, die gest’cht werd in 1575, en waar de anatomie tot grote bloei kwam. Kort daarna leefde in Engeland de medicus en anatoom William Harvey, die zich vooral zeer verdienstelijk gemaakt heeft door zjjn onderzoek over de bouw en wer king van het hart. Tenslotte liet spr., zo wel in woord als beeld, de grote ver dienste van de fam. Merian uitkomen, waarbij hjj zeer mooie kopergravures liet zien, die Matthias Merian voor de encyclopedist John Johnston (1603-1675) gemaakt heeft. Met behuip van kleuren dia’s w’erd in ’t bijzonder de aandacht gevestigd op de aquarellen van Maria Sibylle Merian (1647-1717), die een tijd lang in Wieuwerd heeft gewoond en aan gesloten was bij de labadisten. De voorz. Dr. H. Hofstra dankte Dr. Otto voor zijn lezing. De secretaris, de heer A. Wiegman, had bjj tijdelijke af wezigheid van de voorzitter de vergade- rin geopend en meegedeeld, dat dé eerstvolgende en tevens laatste ezing in dit seizoen gehouden zal worden op 10 april waarbij als spreker zal optreden de bellende gerechtelijke geneeskundige °rof. Froentjes. Zaterdag j.l. vertrokken enige leden van Jeugd en Muziek uit Sneek naar Leeuwarden om daar de oprichting bjj te wonen van deze afaeling. De middag werd geopend door de heer C. A. Meijer, voorzitter van het voorlopig bestuur. Vervolgens was net woord aan Ru Se- venhuysen, die het programma inleidde. Dit begon met Gerard Hettema (viool) en Henk Broekstra (piano). Eerstge noemde is vanaf 22 aug. benoemd in het Concertgebouworkest. Er werden werken gespeeld van o.a. Pugnani-Kreisler; Fr. Schubert; Orthel en Bartók. Voorts brachten leerlingen van Leeuwarder Muziekschool Quartetino Scarlatti. Daar bij J. M. niet alleen voor klassieke muziek plaats is, was er een Dixieland Band: ,The Traditional Fads’ van het Stedelijk Gymnasium. In de pau ze was er gelegenheid zich als lid op te geven. Hiervan werd druk gebruik ge maakt, want 43 leden meldden zich reeds aan. Na de pauze speelde het Fries Jeugd Orkest o.l.v. J. Veninga werken van: Joh. Seb. Bach; Scarlatti en Juriaan Andriessen. De middag werd besloten met een ge zellige quiz met als quiz-master Ru Se- venhuysen en tot slot volgde een dank woord van de voorzitter aan allen, die aan deze middag meegewerkt hadden. G. Stallinga fect in orde zjjn. Laat de wagen grondig nakjjken, al dus beklemtoonde spi., zorg dat de rem men in orde zijn (in de bergen dubbel belangrijk), kijk de banden na en niet te vergeten: de reserveband en vooral, neem niet meer bagage mee, dan strikt nodig is. Neem geen blikken groente mee, maar eet liever de frisse groenten van het land, dat U bezoekt. Na nog gewezen te hebben op de vaak afwijkende verkeersbepalingen en advies te hebben gegeven over het scha kelen op de bergwegen, vertoonde de heer Groen dia’s van diverse landen, waar aantrekkelijke toenten gemaakt kunnen worden. Na beelden van Frankrijk (waarbij spreker de raad gai, niet over Parijs, maar ook eens langs de westkant te rij den) kregen de bezoekers prachtige staaltjes van Spaanse architectuur te zien. Alleen de benzine is er bar slecht! Ook Portugal, met een volkomen ander landschap dan Spanje, en Duitsland met zijn prachtige wegen (Bundes- strasze) en zijn vele mooie bossen, is een bezoek meer dan waard. En dan na tuurlijk de overbekende vakantie-trek- pleisters in Zwitserland en Oostenrijk. Is het nog nodig hier iets over te ver tellen? Tenslotte werden nog beelden getoond Ds. R. Bijl, overgekomen uit Haarlem waar hjj zondagavond 24 maart afscheid nam, zal zondagmiddag a.s. om 2 uur in Joure intree doen als predikant van de herv. gemeente van Joure (Wester- meer, Snikzwaag en Broek), waar hij beroepen is in de vakature, ontstaan door het vertrek van ds. K. Venema naar Huizum. Ds. Bijl werd op 25 september 1909 in IJlst geboren en bezocht eerst het ste delijk gymnasium alhier, daarna het geref. gymnasium in Huizum. Zijn op leiding tot predikant genoot hjj aan de theologische hogeschool te Kampen en aan de r. universiteiten te Utrecht en te Groningen. Zowel in als buiten Friesland heeft hij in de loop der jaren veel Friese preken gehouden in 1952 leidde hij de eerste Friese radio-kerkdienst voor het I.K.O. R. Verder verzorgde hjj voor de R.O.N. tal van Friese meditaties en Friese kerkdiensten. Samen met Ds. Miedema heeft hij voor controle alle ge zangverzen van. de Gezangenberijming van Fedde Schurer „trochsongen” en eveneens met Ds. Miedema en met wij len ds. J. Tj. Boelens uit Drachten ver zorgde hij „It Njje Fryske Tsjerkeboek.” Tijdens zijn studententijd in Utrecht speelde Ds. Bijl een leidende rol in de Friese studentenbeweging. h; tje Couperus, orgel. De programmakeuze was goed, maar de indeling minder gelukkig. Door num mer 1 aan het slot, en de laatste drie koraalvoorspelen aan het begin te plaat sen, zou de gehele opzet logischer en stijlvoller geweest zijn, toegegeven dat een streng-chronologische volgorde niet altijd mogelijk is. en Joego-Slavische landschap, waarbij de heer Groen vele waardevolle advie zen aangaande de routes en kwaliteit van de wegen verstrekte. De voorzitter van de Afd. Sneek en omgeving, de heer A de Groot, die aan het begin van de avond o.a. meege deeld had, dat 50 a 60% van de 130.000 leden der N.R.V. een eigen wagen bezit, firmus in Buxtehude’s eerste stuk on voldoende naar voren. Overigens alle waardering. De volgende „Avondmuziek” is vastge steld op zondag 14 april (le Paasdag) Het spéciale Paasprogramma wordt uit gevoerd door Aerde Kuiper, bariton en Dirk S. Donker, orgel. Tijdens de wedstrijd van ONS in het Sportpark is zaterdagmiddag in een der kleedkamers geld gestolen uit de portemonnae van een speler. De staking van de rijksambtenaren in Finland is geëindigd. In verband hierme de is het brief- en pakketpostverkeer met Finland met ingang van heden her- J. N. steld. Op de Internationale Honden-Tentoon- stelling welke gisteren in Brussel werd gehouden, behaalde de Cocker Spaniel „Golden Monique van de Cockerbox” van de heer J. van Westrenen te Leeu warden, lid van de K.C. Sneek e.o., in de jeugdklasse een „zeer goed”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1