Waterpoort - krabbels Wilt foto’s utdtllti| uaq Goed geslaagde uitvoering van ,V. en L’ WYMBRITSERADEEL IJLST van en BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, door Speurder Donderdag 18 april 1963 118e jaargang no. 31 Opnieuw een Verenigde Arabische Republiek Volksdanscursus in Sneek NTS geeft niet op INGEZONDEN KM 4$ Bcnfica-Feijenoord toch op t.v. Sneker Atletieksuccessen in Hoogeveen Minder Paasdrukte in Gaas- terland en aan de IJssel- meerkust Verzamelen van antiek Oranje-team won met 1-0 van Frankrijk Gymnastiekvereniging in Hommerts-Jutrijp Kamerleden naar Friesland Zeepost Televisieprijzen voor Rudi Carrell en H. A. Gomperts De Tiendaagse voor „Maeijke Hiem” i SNEEKER NIEUWSBLAD Staalprijzen. Pearson premier. de. De winnaars van de hoofdprijzen, wacht zaterdag een heerlijke taart. gelen. Het is alsof ze op deze wijze Een mooie aanwinst voor de recrea- i Accoord over Jemen. overeenstemming een dat aan meer s. 4 deze meer- foto’s liefst Ter afwisseling van de foto’s uit de binnenstad plaatsen we nu eens een van een der vele binnenbuurten in de buiten wijken. Dit is een buurt tussen Zomer- rak en Oppenhuizerweg, gezien de vlag waarschijnlijk op Koninginnedag geno- In dit opzicht kan president Kennedy hem benijden. De Amerikaanse presi dent heeft met zijn buitenlandse politiek na Cuba weinig succés meer gehad. De Franse weigering Engeland tot de Eu ropese Gemeenschap toe te laten was men. Hier bestond indertijd nl. een Buurt vereniging die zich, evenals die in de Woudstraten, voornamelijk toelegde op het vieren van deze dag met optochten, kinderspelen enz. Het leek er zo wel gezellig en dit was tempo uitgevoerd nummer met koprol len, flik-flaks etc. Helaas kan dit niet gezegd worden van het werken op de evenwichtsbalk. Er waren te veel foutjes en ook de afwer king was te slordig om dit onderdeel als 100% geslaagd te beschouwen. Van veel beter gehalte was het num mer brug en brug ongelijk voor dames en jongens. Vooral de dames bij brug ongelijk revancheerden zich volkomen van de min der gelukkige evenwichtsbalk-oefening en leverden hier uitstekend turnwerk. Een mooi gelijk uitgevoerde knotsoefe ning vormde een waardig besluit van deze over het algemeen goed geslaag de uitvoering. zich aan Kantoor voor admini. stratie en redaktle: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS I. re:n is’ Advertentieprijs 15 ct. t.er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad mefoldertje, waar- Ook deze gebieden deelden in de mi- sère welke het slechte weer tijdens de Op uitnodiging van de Friese Maat schappij van Landbouw brengt een aan tal Kamerleden dezer dagen een bezoek aan onze provincie teneinde zich per soonlijk op de hoogte te kunnen stellen van de zeer moeilijke situatie in de landbouw/in het algemeen en op verschil lende Friese weide-bedrijven in het bij zonder. Tenslotte blijkt de Canadese liberale partij maar drie zetels van de absolute meerderheid af te zijn, terwijl zes leden van de sociale kredietpartij hebben ver klaard Pearson door dik en dun te zul len steunen. Dat is wel in tegenspraak met de wensen van de.voorzitter van de partij, maar deze sociale kredieters heb ben ingezien, dat hun partij voorlopig niet veel toekomst meer beschoren is en het is volgens waarnemers niet uitgeslo ten, dat zij zich tenslotte bij de libera len zttllen aansluiten. Op grond van de ze ontwikkeling heeft de verslagen pre mier Diefenbaker, die met een wat ver kleinde minderheidspartij toch nog van plan was geweest verder te regeren, toch maar het hoofd in de schoot gelegd. Pearson wordt nu premier! gehoopt voedsel dat daar in de afgelopen win- ter voor haar en haar grote familie (24-4). en Z-W.-Afrika: ms „Pendennis Castle” (21-4); ms „Jagers fontein” (24-4). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Bjj de zaterdag door de vereniging HAC ’63 te Hoogeveen georganiseerde crosswedstrjjden heeft Jacob de Boer, lid van de chr. atletiekvereniging „Sneek” bij de jongens B (afstand 1250 meter) beslag gelegd op de nationale titel. Zjjn clubgenoot Lolke Westra werd derde. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Antiek oefent op vele mensen een gro te aantrekkingskracht uit en het aantal verzamelaars is ook groot. Daarvoor is echter een zekere kennis vereist, want ook bij antiek is ’t niet alles goud wat er blinkt. Hei is om deze reden, dat Dra. Petra Clarijs te Den Haag, verbonden aan de Rjjksinspectie voor de Musea, op uitno diging van het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum, in de jaarverga dering na het afhandelen van de agen da, een lezing over het verzamelen van antiek zal houden. Ook niet-leden zijn welkom op deze vergadering, a.s. woensdagavond in Hotel De Wijnberg. Het Museum bezit een mooie serie te keningen van de Friese schilder Ids Wiersma, welke eveneens tijdens deze vergadering te bezichtigen zijn. Een Jemenitische delegatie zal vol gende week naar Kairo gaan om over de toetreding van Jemen te gaan on derhandelen. Het republikeinse bewind van president Sallal zit wat vaster in het zadel nu Nasser en koning Saoed van Saoedi Arabië hebben bereikt over Jemen. Amerika heeft al enige tijd beide landen sterk onder druk gezet tot dit doel. De Egyp- tenaren, die onmiddellijk na de op stand van vorig jaar op verzoek van de republikeinse regering van Jemen het land binnengekomen waren, zullen geleidelijk worden teruggetrokken. Sa oedi Arabië zal van zijn kant geen steun meer verlenen aan de Imam van Jemen, die tot nu toe een toevlucht had gevon den bij diverse stammen, die alle hulp van koning Saoed kregen. Ook hier heeft Nasser dus min of meer zijn zin gekregen. Het zit hem de laatste tijd wel mee. Doorkruising van Kennedy’s plannen. Onze nationale voetbalploeg heeft gis teravond in het Feijenoordstadion met 1-0 gewonnen van het Franse nationale elftal. De Fransen waren sterker, maar de verdediging van Oranje, met doel man Pieters Graafland aan het hoofd, speelde voortreffelijk, zodat de gasten niet tot scoren konden komen. De Neder landers gelukte dit wel. In de 28e mi nuut van de tweede helft kreeg Mouljjn in het centrum de bal te pakken. Hij passeerde in een snelle rusch drie Fran sen, zwenkte naar buiten en gaf een fraaie pass aan Henk Groot, die kei hard inschoot. Slechts 35.000 toeschouwers waren ge tuige van de vrij matte wedstrijd. Ook in het eigen land gaat het Kenne dy niet helemaal voor de wind al is zijn populariteit op het ogenblik groter dan ooit, zoals uit het opinie-onderzoek bljjkt. Vorig jaai* heeft hij een heftige strijd gevoerd met de grote staalmaat- schappjjen, die hun prijzen wilden ver hogen Toen zijn de staalmaatschappjj- en door hun knieën gegaan, maar zjj hebben zich nu weer opgericht en de een na de ander verhogen de staal- maatschappjjen hun prijzen met een ge middelde van 4% dollar per ton. Het kan niet de vraag zijn, die de prijzen omhoog drijft, want de staalfabrieken werken op slechts 60% van hun capaci teit. Deze geringe vraag drukt de winst van de maatschappijen, die verder nog zulke hoge lonen moeten uitbetalen, dat er volgens de staalindustrie geen spra ke kan zijn van de noodzakeljjke in vesteringen, wanneer de prijzen niet worden verhoogd. Hoewel deze beide dorpen samen zo’n duizend inwoners tellen, is er geen gym nastiekvereniging. Velen achten dit onbe vredigend en daarom is er thans een commissie aan het werk die probeert in deze leemte te voorzien. Voor dit doel zal a.s. maandagavond in het lokaal te Jutrijp een bijeenkomst worden gehouden, waar de heer T. Klai- beda, voorzitter van „Advendo” te Sneek, zal spreken en enige leden van deze ver eniging een demonstratie zullen geven. Voor de volksdanscursus van de N.E.V.O. en de Fryske Kultuerried, spe ciaal bedoeld voor jeugdleiders en per sonen die regelmatig contact hebben met jonge mensen, bestaat zoveel belangstel ling, dat er in Leeuwarden en in Sneek een cursus zal worden gegeven met resp. 22 en 25 cursisten. Beide op donderdag avond, te beginnen op 25 april. De cursus in Sneek zal geleid worden door de heer J. Kloetstra. Ook voor de cursus kinder- dansen in Leeuwarden bestaat grote be langstelling. De NTS probeert uit alle macht de voetbalwedstrijd Benfica-Feijenoord op ’t Nederlandse televisiescherrri te krijgen meldt het A.D. De moeilijkheden zijn ve- lv, maar in Bussum beseft men, dat deze cupwedstrijd voor de Nederlandse voetballiefhebbers van het grootste be lang is. Helaas zit Portugal niet in de Euro visie, maar wel in een andere Europese uitwisselingscombinatie, de UER. Er is geen linkverbinding met Neder land, zodat er allerlei kunstgrepen aan te pas moeten komen, wil er een draag lijk beeld naar Nederland kunnen wor den overgebracht. Het geaccidenteerde Portugal en de grote afstand tussen Lis sabon en Madrid vormen grote barrica des. De kans dat de wedstrijd op de Neder landse beeldbuis komt werd gisteravond in Bussum omschreven als „minder dan 25 procent”. O. (verklaarbaar ten dele door de ondui delijkheid van de Amerikaanse ge dachten over de zeggenschap van de bondgenoten, ten dele door de hoge kos ten, welke het met zich zou brengen) doorkruist Kennedy’s plannen wat om de drang bjj sommige landen naar een atomische zeggenschap op te vangen. Op het ogenblik is Frankrijk wel geï soleerd, maar men weet nog niet wat de toekomst zal bieden. En al is Frank rijk op het ogenblik wat vriendelijker in de omgang geworden, dat wil nog niet zeggen, dat het ook politiek en mi litair iets toeschietelijker is geworden. Het enige, dat men als een concessie van Frankrijk zou kunnen uitleggen, is de uitvoering van het accoord, dat twee Franse luchtescaders in Duitsland met Amerikaanse kernbommen zullen wor den uitgerust. Volgens de Amerikanen is dat al een deelneming aan de multi nationale kernmacht, die aan de multi laterale vooraf zou gaan, maar de Fran sen ontkennen dat ten stelligste. Dat moeten zij ook wel doen, nadat van Ame rikaanse zijde berichten waren gelan ceerd, dat het er met het Franse kern wapen niet zo best voor stond (zie ons overzicht van vorige week). De Fransen hebben de juistheid van deze berichten ontkend, maar slechts de tijd zal kunnen leren of de berichten van Amerikaanse zijde juist zjjn. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Wes- terdam” (24-4). Argentinië: ms „Aldabi (23-4); ms „La ënnec” (24-4). Australië: ms „Regenstein” (24-4). Brazilië: ms „Aldabi” (23-4); ms „La ënnec (24-4. Canada: ss „Rijndam” (24-4. Chili: ms Hermes” (24-4). Ned. Antillen: ss „Baarn” (24-4) (Wil lemstad); ms .„Adonis” (24-4) (Oranje stad). Nieuw-Zeeland: ms „Yarrawonga” (22- 4). Suriname: ms-ss i en de regenbuien t getrotseerd en J waagden acht Vrjj- heidzeilers J zondag zelfs Deze stunt werd een succes, en bevestigde tevens het spreekwoord J dat de morgenstond goud in de mond heeft. Zjj die zondag vroeg op pad waren vonden de meeste eieren. De genummerde biljetjes zjjn dinsdag- J middag bijna allen ingeleverd. De heer Minkema deelde nl. ruim 600 Paasdagen voor tal van plaatsen en ge legenheden in ons land veroorzaakte. Het uitgaande publiek zocht het meer in de luwte van de bossen en in de ver warmde zalen van hotels, restaurants e.d. Hindelopen had wel een behoorlijk aantal bezoekers, maar slechts een ge ring percentage „aan zee”. Rijs trok weer velen, maar toch beduidend minder dan wel eens het geval is geweest. Het anders zo druk bezochte Zeelaantje te Mirns en ’t Rode Klif kregen maar weini mensen te zien. „Riis Foarüt” evenwel kon zich za terdag >n maandag bij haar filmvoorstel lingen beide malen verheugen in overvolle zaal. en een beperkt aantal bij de brandende kachel gekropen op een hoofdprijs. J Om te beginnen is er uitvoerig ver gaderd over een bond van drie en men had eigenlijk al het principiële besluit ge nomen, dat het een federatiezou moe ten worden, toen de delegaties enigszins boos uiteen gingen. De Syriërs en Ira- kers, bezorgd over Nassers neiging al te duidelijk de eerste viool te willen spe len, leken wat terug te deinzen. Nasser van zjjn kant zette toen een aanval op de Syrische regering in en vooral op de vertegenwoordigers van de Baath- partij, die hij verweet de Unie met Egypte te hebben getorpedeerd. Drei gend voegde hij hieraan toe, dat zij het volk niet vertegenwoordigden en om zijn beweringen kracht bij te zetten, trok ken betogers, die Nasser aanhingen, door de straten der Syrische steden. Een ogenblik vreesde men vorige week zelfs een nieuwe opstand, die de zoge naamde unionisten aan de macht zou brengen en de Baathpartij weer zou uitschakelen. Daarop zijn de besprekingen weer her vat en vorige week woensdag al kon men het eerste succes melden: er is een nieuwe Verenigde Arabische Repu bliek, bestaande uit de drie districten Egypte, Syrië en Irak. Hoofdstad wordt Kaifo. Maar op diverse punten bestond nog geen overeenstemming. Nasser wenst in de gehele V.A.R. het een-partijstelsel, terwijl Syrië en Irak hiervoor minder ge voelen omdat het de ondergang van de Baathpartij zou zijn. Zondag echter was er overeenstemming over een Arabi sche grondwet. Wanneer de Egypte naar Ali Sabri zegt, dat de politieke ac tiviteit zal worden gebundeld, kan dat niets betekenen, maar het kan ook be tekenen, dat Nasser zijn zin heeft ge kregen. Gisteravond hield de R.K. Gymnastiek vereniging „Vlug en Lenig” in Amici- tia haar jaarlijkse uitvoering. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer P. de Jong mee, dat het bestuur een verjonging had ondergaan, maar dit wil echter niet zeggen, dat de oude bestuursleden vergeten zijn. En om dit te onderstrepen, werden de dames Snjit-v. d, Berg en Visser-Frankena (ex- bestuursleden) éven naar vórén gehaald om een attentie in ontvangst te nemen. De bedoeling van deze uitvoering is U te tonen wat de leden kunnen en zeker niet om een perfecte „show” te brengen, aldus de voorz., die verder nog de gees telijkheid en de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen welkom heette. Onder leiding van de heer W. Canrinus werd daarna met het omvangrijke pro gramma begonnen. De kleuters, onder supervisie van mej. Swart, veroverden direct al het hart van de toeschouwers door hun onbevangen „werken” met de Zweedse banken. Het tamboer-corps in keurige blauwe en ro de uniformen gaf een uitstekende demon stratie van zijn kunnen. Hoewel het nog niet zo lang bestaat, ontwikkelt deze band zich al tot een prima drumband, waarin vooral 't „koper” muzikaal goede vorderingen maakt. Na dit optreden volgde een charmant uitgevoerd sprookje voor meisjes I, II en III, waarin verschillende vrije oefe ningen verwerkt waren. Een „heus” kampvuur besloot dit onderdeel. De meisjes IV gaven daarna een vlot nummertje paardspringen weg, terwijl een goed uitgevoerde knotsoefening van de adsp. dames eveneens bij het publiek in de smaak viel. De hoepeloefening kon ons minder be vredigen. Er waren nogal wat vlekjes en het geheel maakte een ietwat rommelige indruk. Het na de pauze uitgevoerde nummer ringzwaaien voor dames beviel ons be ter, evenals trouwens de lange mat. Dit laatste, zeer gewaardeerd onderdeel van de moderne gymnastiek; leende zich uit stekend voor een aantrekkelijk en in vlot Z.-Afrika (Rep.) nog niet? Dan moet u eens naar de au to’s kijken. Waarvoor dat is? Leest u a.s. dinsdag het blad „Onze Zorg’ huis aan huls zal worden verspreid. Hierin vindt U alle antwoorden op één na. Het laatste (ant) woord is aan u. Het zwaar gehandicapte kind in Friesland rekent op U. Er kunnen volgende week nog thuiszittende gehandicapten getrakteerd worden met de produkten van de bak kers tentoonstelling maar het werkcomi té moet de adressen hebben. Wie helpt? Even een berichtje aan MEVR. SIJTSMA Eikenlaan 2 Sneek. Vele botenbezitters die l hadden tijdens de Paasdagen te kun- r nen varen, zijn teleurgesteld. Laat werd uitgestrooid, het hun echter tot troost zijn, dat dit niet de eerste keer is geweest. Ook in het verleden was het meestal te koud. Gewoonlijk komt er vóór half Voor een leuke paasverrassing t mei niet zoveel van en de meesten zorgde ook de firma D. G. Minkema hebben hun boot ook dan pas klaar. alhier. Die deponeerde zaterdag na Wel hebben enige enthbusiaste zei- het middernachtelijk uur over de alhier. Die deponeerde zaterdag - - -v—w.w-ww w. ~.w. ww.w..wuur over „I. Iers en m'otorbootvaarders, de koude gehele stad 2500 fris gekleurde plas- tic-eieren in voor- F tuintjes, plantsoe- k hen, parken, ga- zons enz. In deze eieren zat ’n recla- Siebren Osinga van Woudsend, even eens lid van „Sneek”, bezette bij de jongens A (afstand 2500 meter) de vier de plaats, terwijl zijn clubgenoot Theunis van Berkum van Oosthem op de 5 km. senioren voor een uitstekende prestatie zorgde door achter de Hengeloër Peter van Slooten tweede te worden. Bij het estafettenummer (200-400-800- 1000 meter) eindigde de ploeg van „Sneek” op de vijfde plaats en in het verenigingsklassement bp de vierde plaats. De stichting Prijs van de Televisiekri tiek, opgericht door het Gezelschap van Televisiecritici heeft twee zilveren Nip- kowschrijven toegekend aan Rudi Carrell en H. A. Gomperts. De Nipkowschijf wordt elk jaar uitgereikt aan die tele- visiemedewerkers, die tot opvallende -prestaties zijn gekomen. Rudi Carrell krijgt zjjn schijf voor het feit, dat hij zijn televisieshow voor de VARA zelf schrjjft, produceert en regis seert, en ook de teksten van de liedjes van de medewerkers schrijft. Deze pres tatie wordt door ’t Gezelschap van Tele visiecritici, in ons land uniek genoemd. De journalist, H. A. Gomperts, is ver antwoordelijk voor de rubriek „Literaire ontmoetingen” van de A.V.R.O. Deze ru briek staat, aldus het Gezelschap op een bijzonder hoog peil. De prijzen zullen worden uiféereikt op 22 april aanstaande in „Het Wapen van Amsterdam” te ’s Graveland. De wisselingen in het Arabische stre-een ernstige streep door de plannen die ven naar een zekere eenheid zijn veel- Kennedy met de opbouw van de Westé- vuldig. Leidde dit streven aanvankelijk I lijke wereld voor had. De betrekkelijk naar een Unie van Egypte en Syrië in geringe geestdrift voor een zogenaamd 1958, enkele jaren later werd deze door multilateraal kernwapen van de N.A.V. een opstand in Syrië weer ongedaan ge maakt. De nieuwe opstand van Syrië, gevolgd door die van Irak, verbeterde niet alleen de kansen van een herstel van nauwere contacten tussen Egypte en Syrië, maar ook van een aansluiting van Irak. Even werd gesproken over een bond van vijf, waarbjj Algerije en Jemen de andere gegadigden waren. Op de le Paasdag ontdekte mevr, „voor zichzelf beginnen.” Hij heeft j’ M. de Vries-Muller in het tuintje ach- daarvoor de vroegere „Febe” van ter haar woning in de Zwaardstraat het Leger des Heils aangekocht, die j een een- momenteel bij Dimo voor haar nieu- denest met vijf eieren. Zjj wacht nu we taak in gereedheid wordt ge- j verdere verloop af. bracht. Behulpzame oud-schippers Met haar grote brede kajuit en het “g? zonnedek lijkt het Speurder In de Jachthaven bleven vrjjwel alle schiphuizen gesloten en op het grasveldje hunkerde een groepje jon- gens in en om hun tentjes. Voorts ^ppe-eieren ‘uit en *100 van* chocola- stond er een caravan, waarvan de üc nilulaaLa vall ijzen, 1 bewoners hier hun heil hadden ge- on(jer wje een j-adio- en t.v.collega, zocht nadat ze hun bekomst hadden gekregen Van het kale campingter- .U.i dat nog (steeds) niet klaar Zaterdag a.s. start de aktie De Tien daagse. Zag u de naam „Maeyke Hiem” toen wat men noemt een „nette arbei dersbuurt”, maar de huisjes zjjn later meer en meer vervallen en velen zijn al opgeruimd in het kader van het sa neringsplan voor dit oude stadsdeel. Nu worden gelukkig aan arbeiderswoningen heel wat hoger eisen gesteld. Wjj kennen geen van de personen die hier afgebeeld staan en kennelijk naar de fotograaf kijken, maar oude re Snekers zullen er onge twijfeld wel bekenden op aan treffen. De man met de zeil pet op moet een zekere Dekker zijn volgens de oud- Sneker, nu woonachtig in Leeuwarden, die ons kaart toezond. Voor dere van dergelijke of ansichtkaarten, met toelichting, houden wij ons aanbevolen. Men krjjgt ze desgewenst, na gebruik terug. ’n wedstrijd, maar X veel genoegen hebben zé er stellig van 750 genummerde recht gaven op niet aan beleefd. Speurder maakt een prijsje - een kippe-ei of een groot zich sterk, dat ze ’s avonds lekker chocolade-ei, zijn. tot haar grote verrassing dpnpst mnt viif piarnn ‘Zii gespannen het 1 r rx. Als het eendepaar met rust gelaten helpen weer een handje mee. wordt, zal men hopelijk binnenkort I.L.; moeder eend met haar kuikens van lange het Eiland naar het water zien wag- een zeer geschikte en gezellige boot. haar dankbaarheid wil tonen voor het tie op het water. Onze stad krijgt er een rondvaart- boot bjj. De heer Bok, die vele jaren bjj zijn schoonvader Bakker op de Wetterwille heeft gevaren, gaat daarvoor de vroegere „Febe” I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1