Twee zilveren jubilarissen bij het Onderling Ziekenfonds Versplintering helpt ordentlijke samenleving ,naar de kelder’ DODENHERDENKING Vier ridders in de Orde van Oranje Nassau in Sneek, twee ere-medailles in de gemeente Wymbritseradeel IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Onderscheidingen voor buitengewone diensten Koninginnedag „Niet op jou maar op de duivel stemmen „Een Fries onder de Friezen”, Staatssecr. Roolvink: Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, te.Hef Sneeket Nievwsbled is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 118e jaargang no. 34 Maandag 29 april 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ftieuws van het Vijf mei- voor Comité Sneek Belangrijk poliliek forum in „Ons Gebouw In Sneek al ruim 16 mille Maeyke Hiem Daarna kranslegging en bloemenhulde bij het Monument. Klokslag 8 uur (bij het Monument) de gebruikelijke 2 minuten stilte. Verder kranslegging bij het gedenkteken aan de kerk vo'or de in de omgeving van Sneek gevallen Canadezen, een en ander voorafgegaan door het Stedelijk Muziekkorps. Na het spelen van het Wilhelmus, op de Marktstraat, wordt deze plechtigheid besloten. Familieleden van de oorlogsslachtoffers en afgevaardigden van Verenigingen en verder allen die bloemen wensen neer te leg gen, verzamelen zich vóór 7.40 uur in het Gerechtsgebouw. Het Comité verzoekt beleefd vanaf ’s avonds 6 uur de vlag half stok uit te hangen en vanaf 8 uur tot 2 minuten over acht door de gehele stad ’n volkomen stilte in acht te nemen. te houden op ZATERDAGAVOND 4 MEI 1963, Marktstraat t.o. Café „Onder de Linden”. Vanaf 7.40-7.50 u. Koraalmuziek door het Stedelijk Muziekkorps. ..In AR-liuis wonen minder mensen dan vroeger Morgen, 30 april, vieren wij de verjaardag van onze Ko ningin. Zeggen, wat Zij voor ons en voor het gehele land betekent, is onnodig. Het past slechts dankbaar te zijn, voor de wijze icaarop Koningin Juliana haar moeilijke taak verricht. Wij ivillen volstaan, Haar geluk te wensen, uit naam van één grote familie, ons volk. Moge Zij nog lang in staat zijn ons te leiden. Sneek heeft er vier Ridders in de Orde van Oranje Nassau bij. Ter ge legenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin heeft bur gemeester L. Rasterhoff vanmorgen in het stadhuis de Koninklijke on derscheidingen uitgereikt aan de heren J. Russchen, oud-burgemeester van Workum en nu in Sneek wonende, J. Blok, wethouder van de ge meente, G. v. d. Pijpekamp, o.a. secretaris van V.V.V. en W. Nauta, oud- schoolhoofd. In Wymbritseradeel zijn ook enkele onderscheidingen uitgereikt. Daar kregen de heren L. Koopman uit IJsbrechtum en B. de Jong uit Heeg de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. mi SNEEKER NIEUWSBLAD Problemen Voortreffelijke partners op stapel Socialistisch verwijt zie vervolg tweede blad Er gaat iets mis Onze kantoren zijn morgenmiddag na 12 uur gesloten. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (O 5150) b.g.g 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De beide jubilarissen. Links de heer De Wilde, rechts de heer Tinholt. In ’t midden mevrouw Tinholt. Het verwijt, dat de socialisten tegen woordig naar voren brengen, als zou den de overheidsuitgaven te veel zijn ge stegen (31 noemde de Staatssecreta ris ongegrond. De inkomsten zijn, zo zei hij, met ongeveer 40% gestegen. Adm. en Red. SNEEKER NIEUWSBLAD Ged. Pol 6 - Sneek. De heren J. K. Tinholt en J. de Wilde vierden zaterdag een uniek jubileum. Beide waren zij nl. vijfentwintig jaar be stuurslid van het onderling Ziekenfonds „Sneek en Omstreken”. Nu is het op zichzelf geen verdienste zo lang bestuurs lid te zijn, zoals hun collega Esselbrug- ge opmerkte, toen hy hun als eerste tij dens de drukbezochte receptie bij Ha nenburg toesprak. Belangrijker is dat zij al die jaren ook een goed bestuurslid zjjn geweest. U, die bereid zijn zich te wijden aan al gemene dingen, die van zulk een jrote betekenis zijn, en spr. geloofde ook dat er tussen de voorzitter’ en de secretaris een vriendschapsband is gegroeid, die voor hun werk van grote waarde is. Wij hebben waardering voor wat hier in Sneek door een klein Ziekenfonds tot stand is gebracht en hopen dat ook in de toekomst de problemen gezamenlijk aan gepakt en tot een oplossing gebracht zul len worden. Tot genoegen van ons zelf en in het belang van het ziekenfonds wezen in ’t algemeen. Ook deze spreker bood beide heren een geschenk aan als een prettige herinnering aan deze dag. Zij hebben indertijd bewust een hele verantwoording op zich genomen, aldus de heer Esselbrugge, die eveneens lid is van het dagelijks bestuur, en mede door hun bemoeiingen kwam ook de fu sie van IJlst en Oppenhuizen tot stand. Als dank voor dit alles bood hij de jubi larissen een enveloppe aan om straks Burgemeester Rasterhoff sprak zijn van een mooie vacantie te kunnen genie- waardering en dank uit namens de ge- ten. Op een propagandabijeenkomst van de Anti-Revolutionaire Party, die vrijdag avond in „Ons Gebouw” te Sneek is gehouden heeft Staatssecretaris B. Roolvink, „de Fries onder de Friezen”, zoals de voorzitter van het provinciale comité, de heer A. Aigra dat uitdrukte, zich in scherpe bewoordingen uitgelaten te gen de vele splinterpartijen, die zich tegen de verkiezingen in Nederland hebben gevormd. Achter een politieke part yhoort een stuwend beginsel, aldus Staats secretaris Roolvink. Als wy zo doorgaan met de versplintering, dan zyn we be zig om de ordentelijke samenleving „naar de kelder te helpen”. De Staatssecrttaris had als grootste bezwaar tegen de z.g. splinterpartyen, dat zy de nadruk leggen op één aspect van het leven. „Alsof het leven niet .fer dan één facet bevat,” zei de uit Wijtgaard afkomstige en in Suawoude geboren Staatssecretaris, die voorts van mening was dat het huis van de AR minder mensen bevat dan vroeger. Dit naar aanleiding van het verkiezingsmotto van de ARP: „Uw eigen huis”. „Er is veel kritiek op onze samenle ving in deze tyd.” Dit verzuchtte Staatssecretaris B. Roolvink tijdens de propaganda-byeenkomst van de AR in „Ons Gebouw.” Die zucht was gerechtvaardigd. In het kader van de komende verkiezingen krijgt de heer Roolvink veel brieven instemming of afkeuring meente voor het werk dat de heer Nau- ta vooral ook op het gebied van het on derwas heeft verricht. „Een welverdien de onderscheiding voor velerlei functies”, aldus burgemeester Rasterhoff. De heer Nauta is 45 jaar onderwijzer geweest, waarvan 44 jaar in Sneek. Hy was ver bouwereerd, toen hij van de onderschei ding hoorde, want ook hy was „voor iets heel anders naar het gemeentehuis geroepen”. In Wymbritseradeel heeft burgemees ter J. van Hout de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau uitgereikt aan de heren L. Koop man te IJsbrechtum, procuratiehouder van de Koninkiyke Nederlandse Kaas- en Roomboterfabriek en B. de Jong te Heeg, bouwer van de Friese boeiers. In IJlst zijn geen onderscheidingen uit gereikt. De heer Tinholt sprak mede namens zjjn collega een dankwoord, waarin hij ook zyn grote waardering uitsprak voor de aanwezigheid van de heren V. d. Brug en Van Lienden, en verschillende hoog tepunten uit zijn bestuursperiode memo reerde. Hij gaf daarbij de verzekering, met het meeste genoegen zijn vrije tyd aan het Ziekenfonds te hebben gegeven. De burgemeester had hen onder een voorwendsel naar het stadhuis moeten „lokken”, omdat men van tevoren niet mocht weten waar het eigenlijk om draaide. Uiteraard leverde dit vrij ko mische situaties op. De onderscheidenen toonden zich zeer verrast en wisten van niets. Volgens de heer Ph. van der Brug te Amsterdam, voorzitter van de Zieken fondsraad, hebben de jubilarissen een be langrijke rol in het Ziekenfondswezen vervuld. Men kan er over redetwisten wat beter is een groot of een klein zie kenfonds, maar het voornaamste is dat het zich volledig inzet voor de verzeker den. Door toewijding kan de gang van za ken, vooral by een klein fonds, bijzon- der goed zyn door de persoonlijke ver houdingen tussen bestuur en verzeker den. De benoeming van de heren Tinholt en De Wilde is indertijd een goede keus geweest. Het zyn voortreffelyke part ners geworden en voor alles wat zij sa men voor het Ziekenfondswezen hebben gedaan bracht spr. hun dank. De volgende vooraanstaande gast was de heer C. J. van Lienden, die sprak ais voorzitter van de Centrale Bond van Onderlinge Ziekenfondsen en van het Al gemeen Ziekenfonds Amos. Hy herinner de er aan, dat de jubilarissen in het Zie kenfondswezen ook een heel andere tyd hebben meegemaakt. Dat was in de ja ren tussen 1938 en 1941, toen de zieken fondsen een eigen verantwoordelijkheid hadden. Groter dan na de invoering van de verplichte verzekering. Toen was er nl. sprake van ziekenfonds en leden. Zij zyn er toen ook in geslaagd de contribu tie te verhogen om daardoor meer voor de leden te kunnen doen. De heer Tinholt heeft ook een belang rijke rol gespeeld als bestuurslid van de Centrale Raad, maar thans staat ons weer een aantal veranderingen te wach ten die onze aandacht zullen vragen en van een omvang en betekenis zyn dat het inspanning zal kosten om te weten te komen wat er in voorbereiding is en welke maatregelen straks uitgevoerd zullen worden. De gehele organisatie van het ziekenfondswezen moet zich by de veranderde verhoudingen aanpassen. Het werk is door U met zoveel toewy- ding vericht, dat het is opgevallen, al dus de heer Van Lienden. Het stemt tot dankbaarheid dat er mensen zyn zoals bewjjs, dat er in Nederland iets mis is. Staatssecretaris Roolvink was van me ning. dat het kabinet De Quay goede resultaten heeft bereikt. Voorbeelden noemde hy, dat de ar- beidsvrede in grote trekken is gehand haafd, een volledige werkgelegenheid, een welvaartsstijging (netto loonstijging 22% en een zich handhavend financieel economisch evenwicht. Het gevoerde be leid is aan brede kringen van ons volk ten goede gekomen. Vooral de meest zwakke groepen, hebben veel betere so ciale voorzieningen gekregen. In dit verband merkte de heer Roolvink op, dat het kenmerk van de Christelijke po litiek haar sociale bewogenheid is. Er is verantwoord gebruik gemaakt van de zegen der hoogconjunctuur. Zoals bekend wordt op vijf mei aan staande de dodenherdenking in onze stad gehouden. Het vyf mei-comité ver zoekt, dat vele verenigingen en particu lieren evenals vorig jaar aan deze her denking zullen deelnemen. Het comité spreekt daarom de hoop uit, dat velen zullen willen meewerken aan een waar dige herdenking van de gevallenen. Op maandagavond zes mei, ’s avonds acht uur wordt een concert gegeven door het Christelijk muziekcorps „Harmonie” op het Grootzand (middenbrug). Op zondag 5 en maandag 6 mei moet de stad een feestelijk aanzien krijgen. Steek daarom, zo zegt het vijf-mei comité, zo veel mogeljjk de vlaggen uit! Wij moeten boven het beleid van de wereld en de stormen van deze tijd, Gods Majesteit erkennen. Rondom dit punt vinden de AR-mensen elkaar. Het gaat niet alleen om Uw stem, maar meer nog om die van Uw buurman, zo betoogde de Staatssecretaris. Het voort durend teruglopen van de AR moet toch iedereen aan het hart gaan? Het is het De actie voor Maeyke Hiem is in Sneek zeer succesvol. Reeds in de loop van donderdag (de dag van de daad) bleek dat het publiek hier weet van geven, als het gaat om gehandicapte kinderen. De eindstand is nog lang niet bekend. Reeds 66 wijken werden afgedragen. Re sultaat: 5629,57. Van de Sneker In dustrie kwamen toezeggingen en giften binnen voor een bedrag van 9300,-. Jaarlijks zal de Stichting „Het geeste lijk gehandicapte kind in Friesland” aan donaties 750,- uit Sneek kunnen ont vangen, Via de giro maakten vele inge zetenen tot nü toe een bedrag over van 327,-. Wat zegt u van Inge Vrolyk en Tatie Terpstra die met een kijkdoos don derdag 12,56 ophaalden. En de broers Flach die eveneens met een kykdoos die 12,76 verzamelden? Tea Dykstra mocht een gulden uit haar spaarpot halen. Jellie de Jong en Greet- je Donkerbroek brachten vijftig cent. Tieske en Alexander Wadman lusten’ geen zuurtjes. Daarom deden ze snoep in zak jes en verkochten ze. Opbrengst: 15,85 Fantastisch. Nietwaar? Wietse van Foe- ken leegde zyn spaarpot 14,-. Ivonne Deutz en Ria Kuipers brachten 1,50. Een collecte op de Bakkerstentoonstel ling bracht 76,84 op. Donderdag ge ven wy u de eindstand van de kleuter scholen die ook een actie voerden. Reus achtig is het begrip van de kleintjes voor deze actie. De kinderen Oppedyk brachten dertig centjes „Waarvoor” vroeg het actiecomité. „Voor Maeyke Hiem” was ’t antwoord. Zo ook Liesje Brink 0,50. De netto opbrengst van de Maeyke Hiem balavond in Amicitia was 510,-. Dansorkest was het „B.J. dixtet” uit Leeuwarden omdat het aangekondigde orkest plotseling moest afzeggen. Dans- leraar Vergonet verleende voortreffelyke medewerking, geheel belangeloos. Even als de heer Miedema en zyn staf van het theater. Namens Maeyke Hiem har telijk dank. De muziekcorpsen en de tamboer- en pypercorpsen hebben eveneens spontaan en belangeloos medewerking verleend. Geweldig! De verdere resultaten van deze actie kunt u in dit blad a.s. donderdag lezen. De tussenstand is echter reeds (maan dagmorgen 9 uur) 16.229,53. Het kenmerk van Christelijke poli tiek is, aldus de heer Roolvink, dat het volle leven, zoals God dat heeft ge maakt, in het licht -van de Bybel moet worden geleid. In dit verband is het zaak, dat we bijeen houden, wat bijeen hoort. De belangen, die de splinterpartyen nastreven, hebben recht op behartiging, maar we moeten het gemeenschappelijk belang steeds voorop stellen. Dat is een eerste vereiste. Over de verdeling van de welvaart merkte Staatssecretaris Roolvink op, dat hy niet graag wou be weren, dat deze rechtmatig verdeeld is. Het is zelfs de vraag, of men kan stellen, dat iedereen welvaart geniet. In onze samenleving zyn onmiskenbaar zwakke plekken. Maar men is teveel geneigd om het materiële te overtrekken. Wy leggen te graag de nadruk op één aspect. Dat is fout, want het leven bevat veel meer. Het leven is een aaneenschaktling van kleine dingen. Wij moeten ook de dingen die onbelangrijk lijken, het alledaags ge beuren ter ere van God doen. We zullen in onze gebroken samenleving iets terug moeten vinden van de Geest van Chris tus. En wanneer men dan ziet dat een bepaald iets veel te veel wordt overtrok ken,' is er maar een conclusie: men doet het leven geweld aan, aldus de heer Roolvink. van instemming of afkeuring van de be ginselen van zyn partij. De inhoud van een uit Rotterdam afkomstige brief was als volgt: „Als wij moeten kiezen tussen de duivel en jou, dan kiezen wij de dui vel.” Het antwoord, dat de heer Rool vink naar Rotterdam schreef was: „Voor zover het my bekend is komt de duivel in Nederland niet met een lyst uit. Kiezen is dus onmogelijk.” Dokter Gerrifsma, die samen met zjjn collega Lofvers de receptie bezocht, sprak namens de Sneker huisartsen. En hy deed dit graag, naar hy zei, om dat de samenwerking tussen hen en de jubilarissen altijd zeer plezierig is ge weest. Wy hebben veel waardering voor U gekregen, zo verzekerde dokter Ger- ritsma. Alle problemen zyn echter nog niet opgelost en nieuwe rijzen als pad destoelen uit de grond. Spr. noemde de nieuwe Ziekenfondswet die op stapel staat en de actie van een groepje artsen, die zich hebben verenigd in de Nederl. Vereniging van Vrije artsen zoals zij zich noemen. Moge dit voor U een aan sporing zjjn rustig door te gaan met uw werk, ook deze woorden gingen vergezeld van een cadeau. De heer Miedema sprak namens het Algem, Prov. Fries Ziekenfonds, de Commissie ziekenvervoer en de Stich ting samenwerkende Ziekenfondsen, waarin beide jubilarissen zitting hebben. Hij roemde de prettige samenwerking en onderstreepte dit met een blijk van hun waardering. De heer J. Stroop had, naar hij mede deelde, verschillende opdrachten, een te ken van de veelzijdigheid van de jubilaris sen. Hy vertegenwoordigde nl. het Algem. Prov. Fries Ziekenfonds (A.P.F.Z.), de Commissie van Toezicht voor de Zie kenfondsen in Friesland en de Stichting Gezondheidszorg Noord Nederland. In al deze instellingen hebben wy heel vriend schappelijk met de heren samenge werkt, zei de heer Stroop. Vooral met de heer Tinholt door zyn heldere kijk in ziekenfondszaken. Cadeaus bezegelden ook deze lof. Verder werden nog zeer waarderen de woorden gesproken door de heer Balk, voorzitter van het Leeuwarder Onderling Ziekenfonds (wy zijn altijd goede buren geweest en trekken steeds één lijn), de heer W. van Winden na mens het personeel dat de heer Tinholt een zilveren sigarettendoos en de de heer De Wilde een vulpenset schonk, Tj. v. d. Werf namens de Ledenraad, die voor elk een windscherm liet aandragen en tot slot door de heer H. de Jong, oud- bode van het Fonds. Bjj al deze hulde werden ook de echt genotes van de jubilarissen niet verge ten. Mevrouw Tinholt kreeg bloemen en het personeel heeft voor mevrouw De Wilde die in ’t ziekenhuis ligt, deze dag ook enigszins tot een feestdag gemaakt. Op tien mei aanstaande zal om ’s avonds half acht een politiek forum onder leiding van burgemeester L. Ras terhoff worden gehouden in „Ons Ge bouw”. Er zullen zeker interessante en actuele gebeurtenissen aan de orde ko men. Daarom verwachten de organisa toren een grote belangstelling. Reeds eerder meldden wij dit feit, doch we her halen het graag. Het forum wordt ge vormd door de heren De Corver (VVD), Diepenhorst (CHU)Engelbertink (KVP), Fransen (PvdA) en Smallen- broek (AR), allen leden van de Tweede Kamer. De te stellen vragen liggen op het sociaal economisch politieke terrein en op dat van het woningbouwbeleid. Zoals bekend zijn juist deze dingen bij zonder actueel. De toegang is vrij. Na dere bijzonderheden zijn ook te vinden in een advertentie in dit nummer. In tegenwoordigheid van mr. G. F. W. Hartung, Chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin in Friesland reikte burgemeester Rasterhoff de eer ste onderscheiding uit aan de heer Rus schen. „Ik ben verheugd aan U, rustend burger van Sneek deze onderscheiding te mogen uitreiken, omdat U kunt terug zien op een welbesteed leven. Eerst was U werkzaam in de agrarische sec tor, in de oorlog was U verdienstelijk als illegaal werker en na de oorlog, in 1948, bent U werkzaam geweest als bur gemeester van Workum. De geest van vernieuwing en het verlangen naar ex pansie hebben Uw taak bijzonder zwaar gemaakt in Workum. Het is Uw verdien ste geweest, dat U aie taak tot een goed einde hebt gebracht. Het Workum van nu toont Uw werk”, dat waren de woorden, die burgemeester Rasterhoff vergezeld liet gaan bij het uitreiken van de onderscheiding. „Ik heb dit soort werk zelf vaak ge daan en altijd gedacht, dat het mooi zou zjjn, dit zelf nog eens te ondergaan. Dat het zou gebeuren heb ik echter niet kun nen vermoeden”, zei de heer Russchen. Wethouder Blok was de tweede Rid der. „Uw activiteiten op maatschappe lijk terrein dateren al van voor Uw wet houderschap en al van voor de tijd, dat U raadslid was, aldus de burgemeester. Vooral ook in de bouwnijverheid en voor de volkshuisvesting hebt U een prach tige staat van dienst. Ook had U vele functies in de stedelijke verenigingen en in de bouwvakwereld. Daar klom U zelfs op tot hoofdbestuurslid en lande lijk voorzitter”, zei burgemeester Ras terhoff, die zo te zien, zijn taak met genoegen verrichtte. Namens het ge meentebestuur bood hij de heer Blok een prachtige bloemenmand aan en even la ter kreeg de nieuwe Ridder er nog een by van het secretariepersoneel. De derde onderscheidene was de heer G. van de Pijpekamp. „Kortgeleden had U een jubileum, toen U veertig jaar secretaris van V.V.V. was. Daar was het gemeentebe stuur niet aanwezig. Wij hadden daar meer dan één reden voor en dit mag de burgerij ook wel eens weten”, zei bur gemeester Rasterhoff met een knikje naar de aanwezige persvertegenwoordi gers. „Ten eerste hadden wij geen uit nodiging gekregen, ten tweede wilden wij niet met lege handen komen en ten derde wisten we toen al, dat er iets gaan de was”. Hiermee doelde de burgemees ter op de nu gekregen Koninklijke on derscheiding. „Het is nu het juiste mo ment U de waardering van de overheid over te brengen en wij doen dat graag. Want niet alleen plukt V.V.V. vruchten van Uw arbeid, ook het zwembad vaart er wel by, evenals ons Cantatekoor”. Om van Uw functies in de stedelijke verenigingen nog maar niet te spreken.” Ook de heer Van de Pijpekamp toonde zich verrast over zyn onverwachte on derscheiding. De heer W. Nauta viel de vierde on derscheiding ten deel. Officieel heeft hij op 31 augustus 1962 een einde aan zjjn werk als schoolhoofd in Sneek gemaakt. Maar hij gaat nog door. Hij bekleedt o.a. functies in de Nederlands Hervorm de gemeente, in de C.H.U., de N.C.R.V. en op maatschappelijk terrein. Advertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1