Waterpoort-krabbels Koninginnedag bracht veel mensen op straat Openbare Leeszaal verwacht over 1063 een tekort van ruim twintig mille I r WYMBRITSERADEEL IJLST ft I en van r door Speurder De gehele dag gezellig druk in de stad Officieel Orgaan t t de gemeenten S N E E K, 1 118e jaargang no. 35 Donderdag 2 mei 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Wat de raad te behandelen krijgt I ..Harmonie" in Urk A Orgelconcerten Dirk S. Donker Al ruim 18 mille voor Mayeke Hiem Mr. Dr. K. de Vries: Hwat hawwe de bern oan de skiednis? NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT M Nog een Koninklijke onderscheiding Koninginnefeest in de dorpen Instructieavond over enkele facetten van het jeugdwerk Nijland offerde royaal voor „Maeyke Hiem” IP A I SNEEKER NIEUWSBLAD =81 4 woord van de snippers en de dozen heeft een hefvermogen van 25 ton. JMM* i Een dezer dagen werd in de Wijde Verkoop perceeltje grond te nus water gedrukt. Scheepjes tot drie ton De dakplaten en een aantal afsluit- Onbewoonbaarverklaring opgeknapt moeten worden, de Hoekstra in de vergadering van de op de Demonstraties heeft BBS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Organisator is de Sneker Jeugdactie, voor de aangesloten clubleiders in sa menwerking met de Kweekschool. Op het programma staan enkele korte inleidingen over het kreatieve spel, en practische instructies hoe men gespro ken teksten, beelden en muziek kan ge- Op dinsdag 7 mei zal in de gymnas tiekzaal van de Chr. Kweekschool aan de Parallelweg een instructieavond van het Werkcentrum Leketoneel en Krea- tief Spel te Amsterdam worden gehou den. De heren A. Vermeulen, S. Hamel berg en Th. Vesseur, verbonden aan het Werkcentrum, zullen de avond verzor gen. Aankoop perceel aan de Oppenhuizerweg Maar nu zit er toch werkelijk schot na ze- Advertentieprijs 15 ct. t.er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad B. en W. stellen voor de volgende ze ven woningen onbewoonbaar te verkla ren: Almastraat 17, Geeuwkade 23 en 41, Oude Koemarkt 47, le Steenklipstraat 20 en le Zomerrakbuurt 7 en 29. Alleen de eerste en de op een na laatste zijn nog bewoond. Saoud, compleet met enz. Voor de beste prijzen toegekend. van de drumband Op dinsdag 7 mei a.s. hoopt de orga nist Dirk S. Donker alhier een begin te maken met een serie van vier orgelcon certen in de Martinikerk. Het programma van het eerste con cert vermeldt werken van M. E. Bossi, J. P. Sweelinck, J. S. Bach, D. Buxtehu de, C. Franck en L. Vierne. Het concert begint om 8 uur precies, en de toegang is vrij. Tot voor kort mocht in het Burge- i maar Met de eigenaren van de in het sane- ringsgebied voor de Zomerrakbuurten gelegen woning met erf Oppenhuizer weg 10, is overeenstemming bereikt over de verkoop van dit perceel aan de gemeente. B. en W. achten de koopprijs voor deze nog verhuurde woning aan vaardbaar en stellen voor tot aankoop over te gaan. Ten behoeve van de electriciteitsvoor- ziening van de noordwestelijke uitbrei ding onzer gemeente moet het P.E.B. nog een transformatorstation bouwen in de Noorderhoek. Tegen een aanvan kelijk gekozen plaats achter de woningen aan de’ Groen van Prinstererstraat en de Goeman Borgesiuslaan bleken over wegende bezwaren te bestaan. In over leg met genoemd bedrijf wordt thans de meest geschikte plaats geacht een ter- reintje, groot ongeveer 55 m2, aan de Dr. Kuyperlaan. Aan het uiterlijk van het gebouwtje moeten dan echter bij zondere eisen worden gesteld. B. en W. stellen de Raad voor bedoeld perceeltje aan het P.E.B. te verkopen tegen de prijs van 18.50 per m2. Behalve die, welke wij maandag reeds vermeldden, werd ook nog een onder scheiding - de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau - toegekend aan onze oud-stadgenote mevrouw A. Gaastra-v. d. Waal, oud- directrice van het rusthuis „Nieuw Frittemahof” alhier, thans wonende te Utrecht. bruiken. Voor alle belangstellenden is de toegang vrij. de wieg voor haar toekomstig kroost ter ook op de laan van de Sytsinga- naar het Zwembad, andere rij- De openbare leeszaal heeft meerma len moeilijkheden gekend, aldus de voor zitter. Waren dat in de oorlog de stuk gelezen boeken, na de bevrjjding kregen we de problemen van niet- of onvoldoen de vernieuwing der banden, terwijl ook het ontbreken van een jeugdleeszaal als een ernstig tekort werd gevoeld. Gelukkig lijkt hier nu, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, verandering in te komen en zullen in de nabije toekomst, de bestaande plan nen tot reorganisatie verwezenlijkt kun nen worden. Ook uit het jaarverslag van secreta ris H. A. Grejjdanus klonk een optimis tische toon. Het leeszaalfonds, waarvan de gelden besteed zullen worden aan het nieuwe project, is verdwenen, ter wijl tevens een aanvang is gemaakt met de sanering van het boekenbezit. In het verslag werd voorts melding gemaakt van de opheffing der correspondent schappen, waarvan het werk nu wordt overgenomen door de „Stichting Lec- Binnenkort hoopt de vereniging de Rijksgoedkeurig te verkrijgen betreffen de de op handen zijnde verbouwing en de daarmee gepaard gaande reorgani satie. Dit deelde voorzitter G. v. d. Meu- len mede in de maandagavond gehouden jaarvergadering van de Vereniging Open bare Leeszaal en Bibliotheek te Sneek. Hij bracht tevens dank aan burgemees ter en wethouders, de secretaris van de plan-commissie, regenten van het O.B.W. en aan het personeel, dat, vaak geplaagd door kou en kolendamp, zo trouw zijn werk bleef vervullen. De Chr. PI. Vrouwenbond afd. Sneek kwam vorige week bijeen, welke april- vergadering volgens gewoonte op avond werd gehouden. Na de opening op gebruikelijke WTjze door de presidente mevr. Gerbrandü, werd in ’t bijzonder Mr. Dr. K. de Vries van Leeuwarden welkom geheten, die na de bestuursverkiezing waarbij in de plaats van de aftredende secretaresse mevrouw Nauta-Wind gekozen werd mevrouw Wind-Ringnalda, een inleiding hield over het onderwerp „Hwat hawwe de bern oan de skiednis? Hwat bliuwt der fan oer dat har bybrocht wurdt op ’e legere skoalle?” As master de gave hat fan moai to tortellen dan wurdt it forline yn’e geast op ’e njj bilibbe en bliuwt dit in bern syn hiele libben by. Dit haldt it histoarysk bisef wekker. De jeugd fan tsjintwurdich hat net fol ie ynteresse foar it forline. Moat der Fryske skiednis op’e skoalle jown wur- de? Hjir kin neffens spr. in gefaer yn sitte fan oerdriuwing. De skiednis fan’e Bibel is in stipe foar it kristlik leauwen, lyk as de vita mine foar it lichem. Sa moatte wy troch- jaen oan üs bern en forhelje de greate dieden fan de Heare. Yn ’e hüs en op’e skoalle moat dit harren bybrocht wur- de. Na deze boeiende en leerzame lezing beantwoordde de heer De Vries nog ver schillende vragen, waarna hij voorging in dankgebed. Na deze blijde kinderstoet (die daar om ook door een kinderbril bezien moest worden) gaven „De Waterpoorters” op het veemarktterrein een demonstratie, die ook veel publiek trok. Onder lei ding van hun instructeur H. Wiarda van Nijland, lieten de zestien ruiters een rij proef zien, gevolgd door het optreden van de uit acht ruiters bestaande ploeg met het nummer waarmee ze vorig jaar landskampioen werd. De demon straties werden besloten met een spring- nummer, waarvoor de deelnemers even eens met een hartelijk applaus beloond werden. Na afloop bood de heer P. Fed- dema, voorzitter van „Oranje” de ver eniging als aandenken aan deze dag een fraaie beker aan. Hierna volgde een korfbaldemonstra- tie die, hoewel deze sport in Sneek niet veel beoefenaren heeft, toch ook een flink aantal toeschouwers trok. Onder auspiciën van de „Korfbalclub Sneek” speelden twee achttallen uit Roordahui- zum en Akkrum onder leiding Van de heer J. Kooy, leraar lich. opv. M.O. al- Een prettige afwisseling van de ge beurtenissen in de stad vormden weer de - ook al traditionele - cineac-voorstel- lingen in het Amicitia Theater. In totaal werden tien voorstellingen gegeven, die vooral ’s middags goed be zocht waren. Vertoond werden de kleu- renreportage van het Koninklijk bezoek aan Wenen, de jjsshow der kampioenen met o.a. Sjoukje Dijkstra op de Jaap- Eden baan te Amsterdam, eveneens in kleuren, een dolkomische klucht en een tekenfilm. hier, een wedstrijd, die met 4-2 door „Stanfries” te Roordahuizum werd ge wonnen. De strijd ging wel gelijk op, maar het voortreffelijke samenspel en plaatsen van de Roordahuizumers gaf tenslotte de doorslag. Het verdere gedeelte van het program ma bestond uit een zanguitvoering on der leiding van de heer R. Teule met medewerking van de Chr. Muziekvere niging „Harmonie” op het Waagplein, de reeds genoemde Non Stop Show op ’t Oud Kerkhof en tot besluit een taptoe voor het stadhuis door het Tamboer- en Pijpercorps „Advendo”. spreken hij af: zo? ivraagt hij zich echter af: „moet dat nu zo? Het staat rommelig op v Jachtwerf Doevendans aan de Oud- langs gehouden vergadering van de De actie voor „Maeykehiem” in Nijland, 2231,90 opgebracht. Dit bedrag werd op de volgende wij ze bijeengebracht: Toneelavond 506,14; Huis aan huis col lecte 1370,50; Flessenactie 125,26; Sportvereniging 25,00; Oranjevereni ging 20.00; Zangvereniging 10.00; „Nut en Nocht” 25,00; „Fryske Krite” ƒ50,00; Jeugdverenigingen ƒ100,00; to taal 2231,90. Een prachtig resultaat, waarvoor de commissie allen die hiertoe het hunne bijdroegen, harteljjk dankt. -- -y je gerekend, dat Koninginnedag en de Gemeente Reini~ de aanrijding zag en zijn nummer no- 'tging, die na zo’n dag al veel extra teerde. Voor de politie was het toen werk heeft, moet het maar opruimen, gemakkelijk hem op te sporen. Een vorige maal vertelden wij hier In Scharnegoutum werd 's middags voor de jeugd de film „De spoorzoe kers” vertoond, ’s Avonds om 7 uur startte de muziekvereniging voor een mars door het dorp met als slot een gro te taptoe. Daarna volgde een feestavond met een afwisselend programma in „Elim” waaraan werd medegewerkt door de „Boerenkapel” uit Weidum, die ook de groots opgezette polonaise leid de waarmee het feest besloten werd. De dag werd georganiseerd door de vereni ging „Oranje.” In Sübrandaburen bezorgde „Dorps belangen” de inwoners een gezellige dag. ’s Middags was de jeugd actief in een dobbelloop door het dorp. De route werd in een snel tempo gelopen waarbij de volgende prijswinnaars uit de bus kwamen: 1. Anne Durkstra 210 p.; 2. Ge rard Slotboom 210 p.; 3. Joke Huistra, 200 p.; 4. Wimpke Dotinga 195 p.; 5. Hans Falkena 190 p.; 6. Pietje Muller 190 p. Er waren 64 deelnemers. Daarna volgde een poppekastvoorstel- ling, verzorgd door enkele dames uit het dorp. *s Avonds doorkruisten 38 volwas senen volgens de door dobbelstenen aan gegeven route het dorp. Na vele ver moeiende kilometers werden winnaars: I. Mevr. Kerbert 210 p.; 2. Mevr. De Groot 210 p.; 3. P. Fokkens 200 p.; 4. J. Durkstra 200 p.; 5. Mevr. Muller, 200 p. ;6. Mevr. Durkstra 200 p. Het feest is bij de bevolking zeer in de smaak gevallen. In Oudega-W maakte het muziekcorps E.M.M. ’s avonds een rondgang door het dorp, wat veel volk op de been bracht. Hier en daar werd halt gehou den en werden enige nummers ten beste gegeven. Met twee coupletten van het Wilhelmus werd de rondgang besloten. Met een groots feestvertoon werd de 54ste verjaardag van de Koningin hier dinsdag niet gevierd. Het was eigenlijk maar magertjes met weinig nieuws, maar wel was het gezellig druk in de stad. Vooral *s middags na de optocht. Het weer werkte hier ook aan mee. Op een heel klein stofbuitje na bleef het droog en de zon scheen vrijwel de gehele dag. Alleen tegen de avond werd het koud, maar toch bestond er ’s avonds een enorme belangstelling, zij het voor namelijk van de (rumoerige en helaas deels ook baldadige) jeugd, voor de Non Stop Show „Daar zit muziek in” van een amateurgezelschap uit Oranjewoud op het geïllumineerde Oud-Kerkhof voor de Jan van Nassauschool. De feestelijkheden, georganiseerd door de vereniging „Oranje”, zetten ’s mor gens om kwart voor acht in met de tra ditionele reveille op de Martinitoren door trompetters van Advendo, gevolgd door klokgelui van de kerken. Daarna schetterden de feestelijke klanken van de diverse muziekkorpsen op hun rond gang langs de lagere scholen door de straten en trokken de leerlingen van de hoogste klassen op naar de Markt straat voor de Aubade voor het stad huis. Zoals steeds trok deze spontane kinderzang, welke nu geleid werd door de heer A. Feenstra, directeur van het Stedelijk Muziekcorps, weer een grote belangstelling. De zanghulde werd door Burgemeester en Wethouders en het be stuur van „Oranje” op het bordes aan gehoord en onder aanvoering van de bur gemeester met een driewerf hoera op de jarige vorstin besloten. De morgen werd verder gevuld met kleuteroptochten, een concert door het Stedelijk Muziekkorps op het podium Oud Kerkhof en vrolijke klokkeklanken, welke de stadsbeiaardier S. Donker over de feestende en bevlagde stad uitstrooi de. ’s Middags om 2 uur zette op de Vee markt de optocht van de schoolkinde ren zich in beweging. Deze stoet, bege leid door de plaatseljjke muziek-, tam boer- en pjjpercorpsen, drumbands en de landelijke rijvereniging „De Water poorters”, bracht drommen volk op de been. De optocht bood weer het gebrui kelijke beeld van verklede kinderen, versierde wagentjes en fietsen en voor stellingen van recente gebeurtenissen - o.a. de actie voor Het Dorp - imita ties van bekende personen zoals koning harem, en Dorus creaties werden iets over het eendenest in het ach- meester de Hooppark alleen tertuintje van ’n woning aan de Dra- gefietst worden op het pad dat langs kenstraat. Dat eendevrouwtje maakte de Jachthaven loopt. Nu mag dat ech- de wieg voor haar toekomstig kroost ter ook op de --J- - dus nog behoorlijk in orde. Maar niet wiersterleane al haar sexegenoten zjjn zo zorg- Auto’s, motorfietsen en zaam. De laatste weken zijn er op en voertuigen blijven taboe. het Eiland nl. verschillende malen eieren gevonden, die zó maar op het kale gras voor en achter de wonin- J gen waren gedeponeerd. Begunstigd door prachtig voorjaars weer heeft onze plaatselijke Muziekver eniging „Harmonie” zaterdag ml. mu zikale medewerking verleend aan jaarlijkse „Vlaggetjesdag” in Urk. Met twee bussen en vijf personenwa gens vertrok het .momenteel 65 leden tellende korps met de nodige supporters om half een naar het voormalige eiland, waar na aankomst eerst onder zeer gro te belangstelling een mars over de ka den werd gemaakt. Vervolgens werd „Harmonie” ingescheept op een van de ruim 240 versierde Urker vissersboten (waaronder zeer moderne) voor een prachtige tocht over het rustige Ijssel meer. Onder vrolijke marsmuziek werd een rondvaart van ruim een uur ge maakt. Daarop volgde een mars door het dorp en een défilé voor de autori teiten. Ook het Tamboer- en Jachthoorn- korps C.S.C. uit Joure o.l.v. de heer A. Brens, alsmede het muziekcorps van de Shell namen aan dit défilé deel. Tot be sluit werd om plm. half acht nog een taptoe gegeven. Tussen de bedrijven door werd een serenade gebracht aan de heer De Boer in Urk, die in de jubileum-actie voor „Harmonie” (herfst ’62) een nieuwe trommen voor de schonk. Deze trommen, tien in totaal, werden dus min of meer in Urk inge wijd. De ereleden F. Brens en P. Gjeltema en de oud-leden J. de Boer Sr. (oud- voorzitter) en H. Visser (oud-penning- meester) maakten de tocht ook mee. In 1930 maakten deze oud-gedienden de tocht met het corps (Urk was toen nog een eiland) in een botter, welke reis in de annalen van „Harmonie” staat aan- tie verwisselde met de heer Jorritsma. getekend als een „barre” zeereis. Het voorlopige resultaat van de actie in Sneek is als volgt: In 85 wijken werd opgehaald 8299.52, toegezegd aan giften door fabrieken en andere instellingen 9300,-, giften e.d. 274.48,-, toezeggingen per giro 487,-. Voorlopige eindstand 18.361,-. De op brengst van de kleuterscholen was: Marijke 10,Margriet 44,40, Beatrix 3,36, Irene 13,69, Klimop 25,48. De leerlingen van het Magister Alvi- nus Gymnasium brachten 32,- bijeen, de personeelsvereniging Hoogeveen schonk 50,-. In Scharnegoutum en Loënga heeft de actie 1431,74 opgeleverd tuurvoorziening Z. W. Friesland”. Mej. G. Santema ontving in het afge lopen jaar het assistentdiploma, terwijl de dames A. M. Weerstra en M. van der Zwaag slaagden voor het examen hulp- assistente, zodat er dus thans drie gedi plomeerde krachten bijgekomen zijn. Het boekenbezit bestond op 31 decem ber 1962 uit 24075 banden t.w.10158 romans, 884 Friese boeken, 12807 studie boeken en 226 muziekwerken. De jeugd bibliotheek bezat 4176 stuks, n.l.: 3302 voor ontspanning en 874 studieboeken. Het ledenaantal bedroeg op 31 december 1962 1828, terwijl er 525 jeugdleden inge schreven stonden, die. met elkaar een to taal van 101.506 boeken te leen gevraagd hebben. De cijfers uit het keurig verzorgd financieel overzicht van penningmeester S. Jelgersma gaven een minder roos kleurig beeld. Het tekort van 1961 (ruim 2700,-) was het afgelopen jaar uitge groeid tot een bedrag van 12310.45. In verband met de te verwachten re organisatie was het bijzonder moeilijk een enigszins nauwkeurige begroting voor het jaar 1963 vast te stellen. Het bestuur verwacht voor dit jaar een te kort van ruim 20.000,-. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. de Boer, H. A. Greydanus, J. Moojj en W. J. Nieuwenhuis herkozen, terwijl in de vacatures -Van der Berg en Terpstra, de heren A. J. Flach en H. Jellema werden gekozen. In de commissie voor het controleren van de boeken kwam alleen in zoverre wijziging, dat de heer Klooster van func- U kent natuurlijk allen dat spreek- een werkvloer bevindt. De installatie Vttll uc UV.LII die na een aangenaam verblijf in het park worden achtergelaten. Gisteren na afloop van de aubade voor het stadhuis kwam dat Speurder ook in gedachten toen hij de Marktstraat be- Burgstraat een daar geparkeerde per- zaaid zag met snippers van de ver- sonenauto door een soortgenoot aan- scheurde programma’s van de liede- gereden en beschadigd. De chauffeur ren die de schooljeugd gezongen had. van de laatste heeft blijkbaar ge- Om met Dr. Tila- x'"”'1 1 "s dacht „mij niet ge zien” en reed door. Hij had echter bui ten de waard, in dit geval ’n meis- __y je gerekend, ging, die na zo’n dag al veel extra teerde. Voor de politie was het toen Er is en wordt nog veel critiek ge leverd op de slakkegang waarmee de schiphuizen in de nieuwe jachtha ven gebouwd worden. Ook in de on- vaart krijgt een primeur voor Sneek. Sneeker Zeilclub. Een nieuwe helling, waarop de sche- Maar nu zit er pen verticaal uit het water worden in. Zoals men op de foto kan zien, getild. Zo worden op een soort hef- dert de eerste loods, waar plm. brug van 12 meter lengte gevaren en ventig schepen in gebörgen kunnen dan langs hydraulische weg uit het worden, zijn voltooiing. water gedrukt. Scheepjes tot drie ton D“ - -■ worden dan door een loopkat overge- hekken zijn reeds aangebracht. Voor nomen en in de schuur gebracht. Dit de tweede ligt het brede looppad er kan echter ook zonder dat van de hef- ook al, en waar de opstanden vooraf brug gebruik wordt gemaakt. Grotere zijn vervaardigd, zal deze wel sneller motor- en zeilboten blijven, als ze verrijzen. Het optimisme van notaris opgeknapt moeten worden, op de Hoekstra in de vergadering van de brug staan, daar zich daaronder ook S.Z.C. schijnt dus gerechtvaardigd. O? v 1 •Cs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1