Waterpoort-krabbelt Unie van Baptisten uit Wereldraad van Kerken Meerdere gevaren bedreigen groei van vreemdelingenverkeer in Friesland „Varsity Singers” komen in Sneek zingen maar ook de stad bekijken Schoolkinderen genieten van instructieve reis I WY M BRITS ERA DEEL IJLST door Speurder van en I mei af Jacob Jan Rasterhoff (26) actief in Amerika t Rijksgoedkeuring voor bouw openbare Ulo komt in mei af i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Geen Wembley voor Feijenoord! j Donderdag 9 mei 1963 118e jaargang no. 37 A Finale verkopingen van Eerste actie van het Comité Sportbelangen Sneek Forse aanpak noodzakelijk «sa,- 'Pp Burgemeester Rasterhoff: „aandacht voor recreatie mogelijkheden en ontwikkeling'* Toezegging van beroep Chr. Huishoudschool te Sneek start in september Ate Het Sneeker HieewiNed is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wie heeft plaats voor een „Varsity Singer**? 1 naar organisatie en werkwijze SNEEKER NIEUWSBLA een dat Sneek i komt In goede aarde aan jonge veelbelovende hen, die straks wel- eens enige gouden eieren kon produce ren, aan ondervoeding bloot te stellen of zelfs direct naar het leven te staan. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS iemand uit Kantoor voor admim. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (O 5150) b.g.g. 4091. Advertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad - I f Weer of geen weer, het zwembad f gaat begin mei i open. Maar maan- t dag kon men bij ’n 1 watertemperatuur van plm. 14 graden i nog niet veel be- Ned. Herv. Kerk. Toezegging van be roep in de komende vacature Ds. D. v. d. Werf is gedaan aan Ds. J. W. van der Waal te Weerselo (Ov.). In de algemene vergadering van de Unie is gisteren en hedenmorgen lang durig gediscussieerd over de verhou ding tot de Wereldraad van Kerken. Be sloten is tenslotte om derwille van de eenheid in de Unie uit déze Raad te tre den. Het contact wordt echter niet ver broken. Om dit te bewaren zal het gast- lidmaatschap worden aangevraagd. Een vertegenwoordiger van de Unie zal de bijeenkomsten van de Raad dan als gast kunnen bijwonen. Op 16 en 17 mei komen de Varsity Singers, een koor van 38 leden, die worden gevormd uit de leerlingen van het Amerikaanse Drexel Institute of Technology in het kader van een Europese tournee naar Sneek. Deze melding is niet alleen bij de muziekliefhebbers in goede aarde gevallen. Ook uit andere kringen komen goedkeurende woorden. Soms ook verwondering. Hoe is het mogelijk, dat zo iets ook eens naar het noorden komt? De Sneker vereniging Kunst Aan Allen zegt dat volgens haar ten dienste staande gegevens de prestaties van het koor zeer goed moeten zjjn. De Avro is het daarmee eens en maakt een radiouitzending. Zoals bekend verzorgen de Amerika Instituten in verschillende landen deze reizen. In Nederland is dat het Holland-Amerika Instituut te Amsterdam. De man ach ter de schermen is voor Sneek in dit geval echter iemand anders. In september 1961 ging Jacob Jan Rasterhoff, oud 26 jaar, zoon van onze burgemeester in het kader van een uitzending van het Holland-Amerika Instituut naar Amerika. De volgende maand, in juni dus, komt hij terug. Dit is, zoals Speurder vertelde, belangrijk nieuws. Maandag stond in onze krant, dat aan het Sneekermeer oud aardewerk was gevonden en de Oudheidkundige Dienst in Amersfoort de belangrijk heid van deze vondsten nagaat. Stad genoot gaf de volgende tip: onder zoek in Amersfoort kan gestaakt wor- ongelukje is geweest. Een stuivertje kan raar rollen, hij bedoelt. Daarna wordt het bejaardencentrum Njj Nazareth bezichtigd, om de gas ten een indruk te geven, op welk peil de bejaardenzorg in Nederland staat. De maaltijd zal het gemeentebestuur ook samen met de Varsity Singers in het bejaardencentrum gebruiken. Daarna ligt het in de bedoeling de Amerikaanse gasten een indruk te geven van de Sne- Een minder zondagmiddag dens de 5 M De Friese Chr. Boeren- en Tuinders- bond hoopt in september van dit jaar in Sneek een Chr. landbouwhuishoudschool te openen. Voorlopig zal gebruik wor den gemaakt van het gebouw aan de Badhuisgracht, waarin thans nog ge deeltelijk de Chr. lagere techn. school zetelt. In september hoopt mén dit ge deelte echter ook naar de nieuwe school aan de Lemmerweg te kunnen overbren gen. Voor een nieuwe Chr. Huishoudschool is reeds plaats gereserveerd in het uit breidingsplan langs de Lemmerweg. Burgemeester Rasterhoff is met deze gang van zaken natuurlijk uitermate te vreden. Vorig jaar bracht de secreta resse van het Holland-Amerika Instituut al een bezoek aan Sneek. Zjj had toen een gesprek met de burgemeester. Toen zijn ook de eerste contacten gelegd met Kunst aan Allen. De komst van de vo- cal-group heeft voor burgemeester Ras terhoff meer dan één betekenis. Ten eer ste natuurlijk is het voor de muzieklief hebbers bijzonder plezierig, zo is zijn mening. Maar ze zien nu ook eens niet alleen het westen, doch ook het andere deel van Nederland. Het noorden is. het bekijken ook waard. Speciale aandacht vraagt de industriële ontwikkeling en de steeds toenemen - de recreatiemogelijkheden. Dit laatste geldt in bijzondere mate natuurlijk voor Sneek en omgeving. Het is nu wel duidelijk, dat de Varsity Singers niet alleen naar onze stad ko men om te zingen. Daarvan getuigt ook het programma. Op de dag van aan komst, dat is 16 mei, is er eerst een ont vangst in het stadhuis. Naar Njj Nazareth De rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuwe openbare Ulo-school in Sneek zal in mei afkomen. Daarna kan de aan besteding plaatsvinden, zodat het niet lang meer zal duren, dat met de bouw kan worden begonnen. beurt. Het ging prima daar in Amster dam, want zelfs de havenwerkers moe ten met zichtbaar genoegen hebben staan kjjken! Maar Zaandam moest ook worden be zichtigd. Dinsdag ging men de reis daar heen aanvaarden. Lang bleven de reizi gers er niet. Al gauw voer men naar IJmuiden. Daar kregen de kinderen de kans om het schutten van de reusachti ge Johan van Oldenbarnevelt te zien. En daarstond op de wal een ouder paar uit Sneek, dat een ooggetuigever- slag in Sneek kon afleveren! Van het plan naar de Keukenhof te gaan is niets gekomen. Er waren teveel moeilijkhe den aan verbonden. Woensdag is men toen naar Avifauna in Alphen geweest. Vandaag staat Schiphol op het pro gramma. Men heeft Speurder verteld, dat er zondagmiddag om 5 uur in de Nauwe Burgstraat nog een vlag halfstok hing. Dat is wel heel nonchalant en vele voorbijgangers waren veront waardigd. Wat de andere besluiten betreft, was het voor de Sneker gemeente in ’t bij zonder prettig, dat onze oud-stadgenoot K. Visser, kleinzoon van wjjlen ds. Hart man Visser, architect en leraar M.O. met zijn vrouw naar Kongo zal worden uitgezonden. Als architect en verpleeg ster zullen zjj daar vooral de Britse zending gaan dienen. Als nieuwe studenten voor de oplei ding tot predikant werden aangewezen de heren J. Schuil te Alphen a. d. Rijn, eveneens een oud-Sneker, en B. Stuut te Scheemda. Moeizame zaak Friesland heeft met name nu de be zwaren van afstand steeds meer weg vallen, grote recreatieve mogelijkheden en daarmee grote kansen op het terrein van het vreemdelingenverkeer. De be vordering van het toerisme is evenwel een moeizame zaak. Dat er iets gedaan moet worden om het vreemdelingenver keer te bevorderen, is in diverse recrea tiecentra al vroeg duidelijk geworden, getuige het feit dat dezer dagen bijvoor beeld de V.V.V. Grouw 50 jaar bestaat en dat enkele andere V.V.V.’s de halve eeuw al achter de rug hebben. Temeer stemt evenwel tot verbazing dat al die V.V.V.’s door de jaren heen hebben geworsteld met een tekort aan finan ciële aanslag, waarin het gebrek aan belangstelling van de leden is verdis conteerd. Folders of brochures komen niet dan met de grootste moeite tot stand en een groot deel van de activiteiten komt neer op de schouders van vrijwilli gers, die hun vrije tijd en een stuk ge zinsleven opofferen voor een gemeen schapsbelang. Wat ze, stukje bjj beetje en mede ook door de activiteiten van de provinciale Friese V.V.V. -die in de kruiwagen met veelkleurig genuanceer de kikkers coördinerend poogt op te treden- tot stand wordt gebracht, wordt door andere weer ernstig geschaad. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de ad vertentie waarin bjj Heeg ,,een zomer huis met huiskamer, drie slaapka mers, keuken, comfortabel meubilair en met inbegrip van een zeilboot werd aangeboden voor 240.- per week, 300.- vooruit storten)ten aanzien waarvan een gegadigde uit het Westen ontdekte dat het een koeienschuur was waar de koeien nog in staan en dat de zeilboot nog gebouwd moet worden? Wat te zeggen van een inwoner van een dorp bij Lemmer, die voor 100.- per week „een boerderijtje, recht streeks aan het Tjeukemeer” aan bod, dat niet meer bleek dan een ver vallen landarbeidershuisje, helemaal niet aan het meer gelegen? En, zou een zomerhuisje voor 100.- per week te Bantinga aangeboden, dat een ou de autobus bleek te zijn, ergens aan een sloot, kilometers van een meer bijdragen tot een goede naam van Friesland? Trouwens, in Appelscha be staat „de kampong”, een verzameling krotten en bussen, die als zomerhuis je worden verhuurd, ook nog altijd. Maar in de tijd, dat hij in Amerika is geweest heeft Jan Jacob beslist niet stil gezeten. Hjj was er om ervaring op te doen in het Amerikaanse bedrijfsle ven. In Nederland zal hij nu een plaats in het bedrijfsleven zoeken, waar hjj zjjn in Amerika opgedane ervaringen - dat zijn er vele - in de praktijk kan brengen. Maar naast zijn studies legde hij voort durend contacten met Amerikanen en oud-Snekers, die in Amerika een be staan hebben gevonden. Uiteraard was de kennismaking steeds bijzonder ple zierig. Overigens laat Sneek zich ook in Amerika gelden! Daarvan getuigt het volgende. Toen Jacob Jan op het kan toor van een Amerikaanse fabriek een grote foto ontdekte, kwam hem die be kend voor. Het bleek de fabriek van Ton- nema te zijn, die ook hier haar afzetge bied heeft. Per vliegtuig, auto of trein heeft Jacob Jan vele reizen door Ameri ka gemaakt. En... hij heeft er veel good will voor Sneek gekweekt. Dat is eigenlijk de oorzaak, dat de aandacht van de Varsity Singers op Sneek is ge vallen. Wie heeft in zijn of haar huis plaats voor een of meer leden van de vocal- group de „Varsity Singers”? De 38 leden komen, zoals we schreven twee dagen naar Sneek en moeten onder dak hebben. Daarvoor willen de or ganisatoren ook particulieren inscha kelen. Vandaar dit vriéndelijk ver zoek. Veel moeite en extra werk zal het U niet kosten, omdat de zang groep hoofdzakeljjk de gast zal zijn van het gemeentebestuur. Eigenlijk komt het dus hier op neer: twee nachten slaapgelegenheid, een maaltijd en een ontbijt. De rest wordt de zanggroep aangeboden door het gemeentebestuur. Wie er iets voer voelt ook eens een Amerikaan in huis te hebben, kan dat opgeven bjj Boek handel G. van de Pijpekamp, Klein- zand. Graag Uw aller medewerking, zodat de Amerikanen met een gast vrij Sneek kunnen kennismaken! prijzen voor dezelfde objecten blij ken hier en daar ook aanzienlijk te ver schillen, met name in die centra waar veel Duitsers komen, zoals op de eilan den. Er zijn verhuurders die weigeren in de V.V.V.-ljjst prijzen te noemen en die het voordeliger vinden het „prijs op aanvraag” te handhaven. Overigens zjjn ook op de eilanden nog altijd de met Niet Feyenoord maar Benfica zal in het Wembley-stadion in Engeland Mi laan de Europese beker betwisten. Gis teravond verloor de Rotterdamse ploeg met 3-1 van een overtuigend beter spe lend Benfica. Alleen in de eerste fase gelukte het Feyenoord gelijke tred met de Portuge zen te houden. Voor het geweld van Eu sebio, die in de negentiende minuut het eerste doelpunt liet aantekenen, moesten de zwoegende Rotterdammers wijken. De overwinning van Benfica is zeker verdiend geweest. Technisch waren de Portugezen beter, zjj waren sneller en hun aanvallen gevaarljjker. Van de voorhoede van Feyenoord, met name de linkervleugel, ging te weinig stoot kracht uit. Torres scoorde voor Ben fica het tweede en Santana het derde, prachtige, doelpunt. Bouwmeester kon de eer voor Feyenoord met een goed schot redden (3-1). Nederland is een Gisteravond vond in Hommerts ten overstaan van Notaris E. K. Hoekstra alhier de finale verkoop plaats van een boerehuizinge te Hommerts en van twee percelen land. De boerehuizinge, beschreven op 4252,- werd na 109 verhogingen - een record aantal! - voor ƒ8000,- toegewe zen aan de heer Jac. Joh. Kruis te Sneek. Het perceel weiland nabij het Anewiel werd met 1,- verhoogd en voor 9178,- gekocht door de heer Pieter Hofstee, veehouder te Hommerts. Het perceel hooiland bij de Modderige Riet werd ingehouden. Zoals we reeds in onze krant vertel den zijn de kinderen van de hoogste klassen der openbare lagere scholen van Sneek en IJsbrechtum op reis gegaan. Maandag vond het vertrek plaats en vanaf die tijd hebben de leerlingen van de scholen met hun onderwijzers en jufs natuurlijk al heel wat beleefd en gezien. Hier vertellen we daar iets over. Niet alles, want wanneer we dat zouden doen, moest er wel een extra krant ko men. Na het vertrek uit Sneek is men met de boot naar Lelystad gevaren, waar het museum met een bezoek werd vereerd. Een prettige les aardrijkskun de! Vrijdag 17 mei wordt het eerste be roep op de burgerij van Sneek gedaan, door middel van een groots opgezette deur-aan-deur actie. Vele medewerkers, enkele honderden kollektanten uit alle sportverenigingen komen u bezoeken om uw bijdrage per enveloppe te innen. Volgende week donderdag vindt u in uw brievenbus een envelop met circu laire, waar alle gegevens in vermeld worden. Voor alles geven wjj u dit ter over denking mee: Vóór 31 december 1962 brachten en kele mensen spontaan 7000,- in als fun dament voor de 160000 gulden-actie. ’n Sympathiek gebaar, waarmee het Comité erg gelukkig is. Bjj tal van in stanties wordt gewerkt om een actie in tern rond te krijgen. Ook de particulier zal, kan en wil niet achterblijven omdat het allergrootste belang en het direkt profiteren van de verbetering en uit breiding der sportcomplexen daar ligt. Weet u wat er gaat gebeuren? Sneek krijgt een nieuw, groot sportvel dencomplex aan de Oppenhuizerweg... een groots opgezet en verbeterd sport complex Noorderhoek en een groot, nieuw zwembad voor u zelf en uw kin deren, met recreatie! Dat alles komt er, wanneer geheel Sneek achter deze actie staat. Volgende week vrijdag... 17 mei... re kent het Comité Sportbelangen op ieder ook op U! Elders in dit blad kunt U lezen, dat Waling Djjkstrastraat in de Noorder- de Sportraad binnenkort start met een hoek geplaatst. Een postzegelauto- actie de 160 mille bjjelkaar te krij- maat was er al. Speurder heeft op het gen, nodig om enige miljoentjes van Eiland gehoord dat men deze service het rijk te kunnen incasseren voor van de P.T.T. ook daar gaarne wil. verbetering van de sportaccomodatie Het is nl. a long way vandaar naar in onze góede stad. Hiervoor zjjn ook het Postkantoor, al bedragen binnengekomen, waar aan de vakorganisaties, aangesloten bjj de Sneeker Bestuurdersbond, thans gezamenlijk 2500,- hebben toe gevoegd en de S.B.B. zelf 1000,-. Wie volgen? Dit zijn niet zomaar een paar losse kreten uit Den Haag, van een staatsse cretaris, die ook eens iets zeggen wil en het zijn evenmin uitlatingen, die zon der meer om Friesland mogen heen- waaien. Want de vraag rjjst hoe eigen lijk de positie van Friesland momenteel is ten aanzien van het vreemdelingen verkeer, wat de vooruitzichten zjjn en wat er gedaan wordt om de in dit ge west bestaande mogelijkheden ook te benutten. Wie op dit punt de Friese ba lans opmaakt, komt tot de conclusie dat men op sommige plaatsen bezig is de Daar was het ook, dat de leerlingen van de Sperkhemschool als eerste ploeg moesten aantreden om aardappelen te schillen. En dat gebeurde, al zat er soms iemand te schillen in zijn feest hoedNa Lelystad ging men door naar Muiden, vol verwachting over het slot en Floris de Vijfde. Een vriendelijke ontvangst in het nog betrekkelijke rusti ge Muiden. Een rondgang door het ka steel leverde warempel leerstof op voor de kinderen: met open vizier of hou je wafel dicht en laat hem in zijn vet smo ren. Allemaal uidrukkingen die hier be tekenis en gestalte kregen Amsterdam was het volgende reisdoel. Daar maakte men meteen kennis met de hoofdstedeljjke nozems, die met blub ber begonnen te smijten. De kennisma king met het Tropenmuseum viel beter in de smaak. Suriname, Afrika en Nieuw-Guinea waren dit jaar aan de afdankertjes gemeubileerde naargeestige kamers te huur en ook op de eilanden hebben de V.V.V.’s grote financiële pro blemen, door gebrek aan offervaardig heid van de toch zeer belanghebbende le den die de mening huldigen dat het hun tijd wel uit zal duren. De V.V.V.’s heb ben op dit punt nog een grote taak, maar elk lid en elke rjjksdaalder zijn welkom. Vele V.V.V. besturen bestaan uit direct belanghebbenden, die voortdurend moe ten schipperen. Eventuele administra teurs zjjn onderhorig aan dit bestuur van belanghebbenden en zoals op Vlie land weer is gebleken geeft dat aanlei ding tot allerlei nare verwikkelingen. Op Schiermonnikoog heeft een exploitatie- maatschappij zich beziggehouden met de uitgave van een affiche en deze orga nisatie werkt ook aan een brochure. Van de zjjde van de V.V.V. wordt gezegd dat zulks V.V.V.-taak is en dat men baas in eigen huis wil blijven. Blijkbaar is de V.V.V. haar taak dan niet nagekomen. Het is een merkwaardig verschijnsel dat wanneer-zoals kort geleden op Ame land en later opt Vlieland- de zee een strandhotel bespringt en een klein stuk je van het toerisme ondermijnt, dat dan alles wordt gedaan de zaak te redden, (zie foto van het bedreigde strandhotel Scheltema op Ameland), doch dat wan neer het erom gaat aantasting van de goede naam van Friesland als vacantie- land tegen te gaan of te voorkomen dat goede kansen gemist worden, dat dan velen door de mogelijkheden of de on dermijning blijkbaar niet bijzonder wor den beziggehouden. De situatie (op Vlie land bijvoorbeeld) kan leiden tot de con clusie dat onderbrenging van de V.V.V.- activiteiten op een aparte afdeling van het gemeentehuis (in samenwerking, maar niet onder directie van de bestaan de V.V.V.) voor de centra die zeer veel vreemdelingen trekken de oplossing kan zijn. Dat zal minder moeilijkheden ge- I ven, meer continuïteit en betere moge- 1 lijkheden om uitwassen te voorkomen. De conclusie dat deze vraagstukken - ondanks het bestaan van V.V.V.’s die met ere 50 jaar worden, bestudering waard is voorts even gerechtvaardigd als die dat de staatssecretaris toch wel een paar kreten slaakte die tot nadenken stemmen boom te broeden op 12 eieren. Men hoe komen de kuikens >t er straks uit? Maar daarvoor zorgt zicht. De kabel voor de verkeerslich- moeder Natuur. ten, die voorlopig nog met de hand bediend zullen worden, is al onder de gracht doorgebracht en de post voor de agenten staat er ook al. X.X. «XXXXUX. „XKC„ Het aantal openbare telefooncellen hoogd. De zoden zijn zorgvuldig op- J in de stad is uitgebreid. Nu is er ook gestapeld om later weer te worden V een op de hoek Gysbert Japiksstraat/ gelegd. Het campingterreih langs de Groe- - -x „„.x a.. nedjjk schijnt deze zomer ook klaar Wanneer ze hier in actie komen is te zullen komen. Arbeiders zijn daar nog niet bekend. Gehoopt wordt ech- nl. bezig met het egaliseren van het J ter zo spoedig mogelijk. terrein. Op de laag gelegen plaatsen J wordt eerst de graszode afgestoken, waarna ze met aarde worden opge- mooi bericht is, tij- x- uur- dienst iö de grote Kerk ’n steen door een van de kerkra men is gegooid. Speurder hoopt echter^ dat het een zoek verwachten. Alleen wat jeugd. ;cot. oi.uivcri.je Gistermiddag echter met het mooie als U begrijpt wat zomerweer was het met enige hon- derden jongens en meisjes al erg druk, alhoewel het water nauwelijks één graadje „warmer” was. De ou- deren deden het ’s morgens toch nog kalmpjes aan. J Vandaag echter was het mooie weer al weer voorbij en daarmee de zwemlust bekoeld. Een klein zijstapje naar Tirns. Daar den. Ik verloor enige jaren geleden zit °P het erf van de veehouder R. mijn kunstgebit h. het Sneekermeer... Schaap een eend in een eksternest, 15 meter hoog in het topje van een j-x— 1-j- -o j- De verkeersregeling bij de brug zou zeggen: over de Looxmagracht komt in Nederlands positie op de toeristen- markt is niet zo erg gunstig, zo heeft de staatssecretaris van economische zaken, drs. F. J. W. Gijzeis verklaard. Er zijn weliswaar vele mogelijkheden voor uit breiding maar een van de voordelen voor de buitenlandse toerist (en voor de binnenlandse), namelijk dat Nederland een goedkoopte-eiland is, verdwijnt en vele andere landen hebben bovendien beter klimaat, aldus voegde hij er aan toe. ker muziekcorpsen en misschien ook van de skotsploeg. Een en ander zou voor het stadhuis kunnen gebeuren. Dat is echter nog niet zeker. De tweede en laatste dag zullen de gasten een inzicht krijgen omtrent de recreatiemogelijkheden in Sneek en om geving. Met het gemeentebestuur wordt dan een boottocht gemaakt. Ook geven de Varsity Singers dan twee jeugdcon- certen voor de schooljeugd, ’s Avonds concerteert de vocale groep dan in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Hemdijk. Dat betekent tevens het slot van het bezoek want de volgende dag gaan de Varsity Singers meteen door naar Duitsland. De Varsity Singers maakten in het verleden reeds enkele reizen naar Eu ropa. In 1960 vond de laatste plaats, de zogenaamde Scandinaviëtour. In de derde Europese tournee is ook Neder land opgenomen. Ze komen op 10 mei in ons land aan in Bloemendaal, waar ze zullen concerteren. Na Amsterdam, Hilversum, waar de Avro opnamen zal maken, Den Haag en Kampen men in Sneek. Van onze stad gaat de reis naar Duits land, waarna de Varsity Singers in ons land terugkeren om in Arnhem hun in trek te nemen in een jeugdherberg, om van daar uit iets van Nederland te be kijken. De

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1