Klaas Damstra’s laatste melkrit I Ontwerp gemeentebegroting voor 1963 sluit Minder belangstelling voor de Avondmuziek li Bi Tjalling v. d. Zee 40 jaar bij Garagebedrijf Fritsma Uitreiking Fontein Tuynhoutprijs W YM BRITS E R A DE EL IJLST li r van en - I Soldaat uit Snoek na auto- ongeluk ernstig gewond 4 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 13 mei 1963 118e jaargang no. 38 Structuurplan in voorbereiding. Woningbehoefte nog groot. A U A Onteigening in de Zomerrakbuurten wordt voorbereid. Stadgenoot dodelijk verongelukt Bolswarderweg zal nu afdoende worden verbeterd i Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD te ga op Structuurplan J. N. de gesmeerd loopt. EM| Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS bij de le de Advertentieprijs 15 ct. L>er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half Jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad H. an- Klaas Damstra van Westhem, voor zijn dorp en omgeving „Klaas met de jongens” (z’n twee paarden), die dertig jaar melkrijder is geweest, waarvan de langste tijd naar de zuivelfabriek te Nije- zijl, heeft zaterdag zijn laatste rit ge- maakt. De fabriek werkt sinds januari waar hij samen met die in Workum en daarom werd met ingang van gisteren zijn melk rit veranderd. verhoging der. rjjksuit- 1962 gedaan, weer een aantal percelen kon worden aangekocht, is het wel dui delijk geworden, aldus B. en W. dat slechts door middel van onteigening in het belang van de volkshuisvesting een snellere oplossing kan worden bereikt. Met de voorbereiding van de onteige ningsprocedure is bereids een aanvang gemaakt. Het streven blijft er echter op gericht de benodigde percelen langs min nelijke weg in eigendom te verkrijgen. De structuur van onze gemeente kan worden aangeduid als zijnde een stede lijk centrum met regionaal verzorgen de functies, liggende in een streek met een sterk agrarisch karakter. In het ka der van de ontwikkeling van dit gebied is de gemeente destijds aangewezen als primaire industriekern. Door de indu strialisatie van onze stad en mede let tende op de voortschrijdende zgn schaal vergroting op velerlei gebied, zal de groei van de gemeente, naar mag wor den verwacht, zich verder, en wellicht in nog sterkere mate, voortzetten. Met het oog op deze te verwachten ont- rond 22.000.- is in de ontwerp-begroting wikkeling is de noodzaak ontstaan van reeds rekening gehouden. Dertig jaar geleden woonde Damstra in Dedgum. Met de auto bracht hij toen de melk uit zijn dorp, Hieslum, Tjerk- werd, Bolsward en Blauwhuis naar Njje- zjjl. Dit heeft hjj acht jaar gedaan, maar toen brak de oorlog’uit. Het werd er toen niet beter op en er kwam veran dering. Vreemde dingen maakte men SmmIcm NiMwsWMi ie ma g«c»mbMMd« wMgavt vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sanering oude stadsgedeelten. Ten aanzien van de sanering van de Steenklipstraten wordt overwogen te ko men tot een vrijere en meer open ver kaveling. Behalve aan de bouw van flats is ook gedacht aan de stichting van be jaardenwoningen. Voor sanering voor de Zomerrakbuur ten heeft de gemeente al een groot aan tal percelen aangekocht en deels afge broken. Een aanzienlijk aantal echter be hoort haar nog niet toe. De aanwezigheid gedurende langere tijd van een groot aantal niet meer als woning gebruikte ruimten die in ver band met de belendende nog bewoonde percelen niet kunnen worden afgebroken, len gelukwensen.' De firma Fritsma geeft daartoe gaarne de gelegenheid op de receptie welke zaterdag 18 mei, ’s middags van half vier tot half zes in Rest. Piso wordt gehouden. verstandhouding zijn in dit bedrijf. On der het personeel zijn nl. velen met een groot aantal dienstjaren, de procuratie houder F. Dijkstra al 36 en de le mon teur S. Attema al 31. Stellig zal de heir Van der Zee hiertoe het zijne hebben bijgedragen. En waar hij ook bij de klanten en an dere zakenrelaties zeer gezien is, zullen zeker velen hem fmet dit jubileum wil- Voorzichtigheid geboden. Waar de balans slechts op bovenstaan de wijze in evenwicht kon worden ge bracht moet volgens B. en W. voorzich tigheid worden betracht bij het aanvaar den van nieuwe lasten. Temeer omdat de geleidelijke stijging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds welke de gemeente ontvangt omdat ze tot de zgn. limietgemeenten behoort, na 1964 eindigt. Deze stijging bedraagt van 1960 t.e.m. 1964 telkens rond 66.000,-. Rinck, B. v. d. Ligtenhorst Meyer en Willem Vogel. Dietrich Buxtehude (1637-1707) aanvan kelijk organist te Helsingborg, later te Lübeck, waar hij door zijn Abendmusi- ken beroemd werd, componeerde onder meer ook „Preludium, fuga en chacon ne”, waarmee door Bergstra begonnen werd. Dit dankbare opus, dat aan de uitvoer der geen geringe eisen stelt, - wij denken hierbjj naast de vinger - vooral aan de pedaaltechniek -, werd door Bergstra waardig en transparant vertolkt. Ook de zeer bekende „Passacaglia en fuga in C’ leverde voor hem geen technische pro blemen op. De beide trio’s van Rinck (koraalbewerkingen over de gezangen 62 en 194) werden uitstekend verklankt, waarbij het nasale tongwerk in het eer ste trion de cantus firmus wel wat al te penetrant naar voren drong! Willem Vogel van Amstelveen compo neerde de „Valerius-suite”, een stuk, S. J. Fontein aan de gelukkige winnaar overhandigd worden. Tevens ontving hij de grammofoon-opname van het be kroonde werk, die Donemus in de DAV serie opnam. Aan het slot van de bij eenkomst, waarbij o.m. de wethouder mr. R. van den Bergh aanwezig was, sprak Ton de Leeuw enige woorden van dank. Hij was vooral verheugd over het feit, dat nu een stuk was bekroond, dat al een tijd in circulatie is en dus voor concrete beoordeling in aanmerking kon komen. Eist de normale ontwikkeling reeds in vesteringen op allerlei terrein, de ver betering van de zgn. infrastructuur, me de met het oog op de verdere industriële ontwikkeling van onze stad, blijft een stimulerende invloed uitoefenen op de te treffen voorzieningen, zowel wat het tempo als wat de omvang betreft. Aspecten en problemen. Vorig jaar hebben B. en W. reeds een overzicht gegeven van een aantal in vesteringen, die in een aantal jaren zou den moeten worden gedaan. Verschillen de toen genoemde punten zjjn bereids aan de orde gew'eest en met de gevolgen daarvan is in deze begroting rekening gehouden. Dit is echter nog niet geschied met de investeringen voor de bouw van een industriehal door de Noord-Nederl. Roestvrijstaal Industrie n.v. wat door de n.v. zelf zal geschieden, stichting van een definitieve fabriekshal voor Werk spoor n.v., de bouw van een nieuwe werk plaats voor de Pier de Boerstichting en de uitbreiding en verbetering van het zwembad en het Zuidersportpark. B. en W. laten een aantal van de vorig jaar opgesomde werken c.a. nog eens de revue passeren. Hoewel de verontreiniging van de openbare wateren in en om de stad nog niet verontrustend is, is het treffen van vrjj kostbare voorzieningen te deze zake toch onvermijdelijk. Hierbjj werd ge dacht aan een centraal rioleringstelsel, bestaande uit een te leggen diepriool, waarop de verschillende rioleringen zul len moeten lozen en dat zal moeten uit monden bjj een bemalings- en zuiverings installatie buiten de toekomstige be bouwde kom der gemeente. Op dit ogen blik is mede in onderzoek de vraag of de voorkeur moet worden gegeven aan een centrale installatie dan wel geko zen moet worden voor een vorm van ge decentraliseerde bemaling en zuivering. Voor het onlangs gehouden examen voor adjunct-commies van ’s Rijks be lastingen is geslaagd mej. T. B. Fer- werda alhier. Er zal onder deze omstandigheden bij zondere zorg aan de aanwending van de beschikbare middelen moeten worden be steed om in staat te zijn nieuwe of ho gere uitgaven te aanvaarden teneinde het bestaande verzorgingspeil verder aan te passen aan de gewijzigde en zich nog steeds veranderende omstandighe den. heeft tot gevolg dat de gehele buurt nog meer gaat verkrotten, waardoor grote gevaren voor de volksgezondheid kun nen ontstaan. Het kan zijn dat het publiek zo lang zamerhand wat oververzadigd wordt aan de rijk voorziene dis van gewijde mu ziek, die de laatste weken in allerlei va riaties, zoals orgelconcerten, kerkmu- aziek .avondmuziek, etc., werd aange richt. Ook is het mogeljjk en verklaar baar dat een deel de voorkeur geeft aan concerten, waarbij het vocale element, óf solistisch, óf in koorverband, meer naar voren komt. Hoe het zjj, de belang stelling voor de 14-daagse „Avondmu ziek”, gisteravond in de Zuiderkerk, was, hoewel redelijk, toch beduidend minder dan de twee vóórlaatste concer ten. Een en ander heeft echter geen invloed gehad op de prestaties van de uitvoeren den, de heren Gerben Bergstra, orgel, en Dick de Vries, hobo, die zich in me nig opzicht wisten te onderscheiden. Het programma vermeldde de namen van D. Buxtehude, J. B. Loeillet, J. S. Bach, Joh. Fischer, C. Franck, J. Chr. daar dat Tjalling - z’n achternaam wordt door de klanten nooit genoemd - de eerste Ford auto mee in elkaar zet te. In die tjjd werden de Fordjes nl. nog in onderdelen per kist aangevoerd. De firma E. Smit was de importeur (Dealers waren er nog niet) en bij Loots Fritsma weren ze dan gemon teerd. Een pracht-gelegenheid voor een jongeman zo’n auto tot in de finesses te leren kennen. Een aardige bijzonderheid is dat deze eerste Ford verkocht werd aan het Staphorster Boertje, de bekende won derdokter, die ook hier geregeld zitting hield. De jubilaris heeft de gehele opgang van het bedrijf, dat omstreeks 1925 naar de Oude Koemarkt werd verplaatst en daar veel meer mogelijkheden kreeg en ook benutte, meegemaakt, en is door zijn buitengewone ijver, toewijding en vak manschap opgeklommen tot zjjn tegen woordige leidende functie. De laatste jaren is hjj zelfs de spil waar alles om draait, zo vertelde een van zijn patroons ons. En dat is naar onze mening, wel de grootste lof die hem kan worden toege zwaaid. Hij is nl. niet alleen de waarbij door de aan de projecten deel nemende bedrijven een bedrag van rond anderhalf miljoen als rentedragende ningen met een lange looptijd aan stichting is en wordt verstrekt. B. en W. herhalen tenslotte, dat het samenstellen van de begroting noodzakelijke soberheid is betracht. Toch menen zij, dat er aanleiding be staat een aantal subsidies te verhogen of enkele nieuwe toe te kennen. Met de hieruit voortvloeiende jaarlijkse last van toen ook mee. Zo hadden bijv, op een avond de Duitsers Damstra’s auto mee genomen, hun paarden bjj hem in de stal achter de koeien gezet en waren ze zelf in de stal gaan slapen. Dat gaf me een schrik toen onze vriend en zijn vrouw ’s morgens in de stal kwamen, maar gelukkig werd de auto spoedig teruggevonden. Maar het duurde niet lang of er was geen benzine meer te krijgen. Een week lang reed hjj daarom samen met de heer Wiersma van Westhem, die al een ge nerator op z’n auto had. Maar deze kon wegens ziekte z’n werk niet langer doen en zodoende nam Damstra in 1941 zjjn melkrit over en verhuisde hij naar West hem. De auto maakte echter plaats voor een w-agen met twee paarden. De fabriek had wel een auto met generator aangeschaft, maar hiermee werd Damstra’s vorige rit gereden door zjjn broer A. Damstra te Folsgare. De oorlogswinter met z’n vele sneeuw veroorzaakte^ veel last. Bovendien werd de fabriek te) Nijezijl stopgezet en moest Damstra de melk naar de fabriek te Oudega-W brengen, wat soms ook met veel moeilijkheden gepaard ging. Door het hoge water stond de weg naar Ou- dega nl. onder water en was het pad moeilijk te vinden. Maar zittend in zjjn hokje, met de benen hoog opgetrokken, slaagde hjj er toch steeds in de fabriek te bereiken. Doch ook deze fabriek werd gesloten. Toen leidde de reis iedere dag naar Heeg gezamenlijk met zijn collega G. Damstra te Abbega. Tot ook Heeg zijn deuren moest sluiten en de melk naar Osingahuizen gebracht moest worden. Nog altijd met zijn twee trouwe viervoe ters voor de wagen. Na de oorlog toen de fabriek te Njjezjjl weer ging draaien, werd deze traditie voortgezet, maar nu is daar, tegelijk met Damstra’s afscheid, een eind aan gekomen. voor het grootste deel in matig-modern klankidioom. Bergstra besloot zijn solis tisch aandeel met dit werk. Zijn vertol king was loffelijk, maar werd hier en daar ontsierd door kleine ongelukjes bij de registratie en (of) de klaviêrwisse- ling. Dick de Vries, die een klein manke ment aan de octaafklep van z’n hobo zal dienen te verhelpen (wjj hoorden de e telkens in octaafligging) speelde ach tereenvolgens een „Suite” van Fischer, „Piece V” van Franck, „Allegro en. Largo” uit Sonate 15 van Loeillet en „Vier Souterliedekens”, bewerkt door v. d. Ligtenhorst Meyer. Hjj kweet zich op loffelijke wjjze van zjjn taak, waarbij Bergstra dienovereenkomstig begeleid de. Naar mag worden verwacht, zal bin nen afzienbare tijd in het kader van dit saneringsplan een aanvemg kunnen wor den gemaakt met de aanleg van een ge deelte der in het plan opgenomen wal- beschoeiing, o.m. langs de zgn oude hel ling. Het plan voor sanering van de Bosch- straten bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. T.a.v. de vier te bouwen bruggen de len B. en W. mede, dat binnenkort tot aanbesteding kan worden overgegaan. Door de voorgenomen bouw van de vaste bruggen over de Zwette en de Franekervaart zal een oplossing moeten worden gezocht voor de in de Franeker vaart liggende woonschepen. B. en W. hopen de raad zeer binnen kort een plan tot verbetering van de huisvesting van de openbare leeszaal en bibliotheek en het aanpassen van de ou tillage der inrichting aan de eisen des tjjds te kunnen aanbieden. Voor het gem. reinigingsbedrijf zal de noodzakelijke vervanging van een be langrijk deel van het rollend materieel thans niet langer kunnen worden uitge steld. Binnenkort zal dé raad hiervoor eén krediet worden gevraagd, evenals voor uitbreiding van het brandweerma- teriaal. Tengevolge van de strenge winter vraagt bij de gemeentebedrijven het her stel van de leidingen van gas en water grote aandacht. Alles wordt in het werk gesteld het lekverlies bij gas weer tot redelijke proporties terug te brengen. De verwachte beschikbaarstelling van het „Slochteren gas” in dit jaar zal - B. en W. hopen in de zomer - tot een herziening van de gasprijzen moeten leiden. Het betrekken van gas voor verwarmingsdoeleinden wordt hierdoor aantrekkelijker. Twee van hen werden hierdoor ern stig verwond. Hierbij was ook onze stad genoot, de 20-jarige soldaat P. Lemke. Hij werd opgenomen in „Ziekenzorg” te Enschede. De toestand van soldaat Lemke was vandaag nog ernstig. De oorzaak van het ongeval is nog niet be kend. De militairen behoorden tot de 129ste technische dienst munitie aanvul- lingsplaats compagnie te Eibergen. In dat jaar overleed namelijk de stads archivaris van Leeuwarden de heer F. R. Fontein Tuynhout, die behalve een zeer vermogend man, een groot mu ziekliefhebber was. Hij bepaalde bij testament, dat na zijn dood een fonds opgericht moest worden waarvan hij zelf de meeste bepalingen al vaststelde), waarujt jaarlijks een bedrag van 900,- bestemd zou worden voor het werk van een Nederlandse componist. Mocht Ne derland zijn zelfstandigheid verliezen (aldus de testamentaire, beschikking) „wat God verhoede”, dan kwamen die personen in aanmerking, die afkomstig waren van het voormalig Nederland grondgebied. De heer Fontein was met een veel jongere vrouw gehuwd, die hem 46 jaar overleefde, en zolang het vruchtgebruik van de nalatenschap heeft genoten. Eerst toen (in 1955 dus) kon het legaat uitgekeerd en gemeld fonds in het leven geroepen worden. Daarbij bleek, dat de voorwaarden van dit legaat sterk ver ouderd waren en werd dan ook door het bestuur van de stichting de prijs aan merkelijk verhoogd, nl. tot een bedrag van 3000,-. Tevens werd bepaald, dat de prjjs voortaan om de drie jaar uit gereikt diende te worden. Er werd een bestuur gevormd, waar in behalve de heren S. J. Fontein, Jan Odé, Marius Flothuis en Kees van Baaren, ook notaris E. K. Hoekstra, al hier, (als feiteljjk uitvoerder der be schikkingen) zitting heeft. Dientengevol ge wordt deze stichting vanuit Sneek ge regeerd en werden hier door notaris Hoekstra alle noodzakelijke voorberei dende werkzaamheden verricht. Het be stuur benoemde een jury, bestaande uit Kees van Baaren, Felix de Nobel en An dré Jurres, die het werk van Ton Leeuw „Mouvements rétrogades” als de beste Nederlandse compositie aanmerk te. Dit in 1957 gecomponeerde werk is meerdere malen door buitenlandse or kesten op het repertoire genomen. Met name in Amerika is het veel uitgevoerd. Donderdagmiddag kon dan, na een in leidend speechje van Felix de Nobel, de prjjs door één der erfgenamen, de heer Donderdagmiddag is in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam één der grootste, zo niet de grootste muziek prijs in Nederland uitgerejkt, n.l. de F ontein-Tuynhoutprijs. Deze prijs, bestemd voor de beste compositie op opera-oratorium sympho- nisch- of kamermuziekgebied, is in 1909 reeds in het leven geroepen. man op de Oude Koemarkt, maar als er problemen zijn in het benzinestation aan de Oppen- huizerweg of aan de Leeuwarderweg, dan lost hjj die ook op en zorgt hij er voor dat verder alles gesmeerd loopt. En een voorbeeld -’an zijn ijver en toe wijding is wel, dat hjj ’s morgens eerst present is. Als het personeel komt, is al les al geregeld. Er moet overigens wel een zeer goede Donderdagmorgen is een drietons vrachtwagen met vijftien militairen tus sen Hengelo en Haaksbergen van de weg geraakt, via de berm in een droge sloot geraakt en na veertig meter tegen een boom tot staan gekomen. Van de mi litairen die in de achterbak zaten wer den er enkele door de hevige klap door de voorruit geslagen. Het is woensdag hl. veertig jaar ge leden, dat hjj als 16-jarige jongen bjj de toenmalige firma Loots Fritsma in dienst trad. Deze had toen nog haai en het was Woningbouw B. en W. geven een overzicht van de stad van de woningbouw. In het eerste kwartaal van 1962 kwamen er 40 wonin gen gereed (14 premiewoningen, X door woningsplitsing en 25 ongesubsidieerde woningen). In het eerste kwartaal van dit jaar echter maar 13, alle in de vrjje sector (de strenge winter!). Momenteel zjjn bjjna 600 woningen in aanbouw (201 woningwetwoningen, 279 premiewoningen en 108 in de vrjje sec tor), exclusief 85 wooneenheden in het nieuwe te bouwen St. Bonlfatius Huis. Hierbjj is nog geen rekening gehou den met een deel van de toewjjzing in de woningwetsector voor 1963 en de moge lijkheid een extra contingent te verkrij gen door systeembouw. In bewerking is voorts een plan voor 32 bejaardenwo ningen aan de Sytsingawiersterleane tegenover „Njj Nazareth”. Het ligt in het voornemen deze woningen te voor zien van een centrale verwarming, met aardgas te stoken. Door de bouw van de systeemwonin- gen zullen er nog maar zeer weinig gronden beschikbaar zjjn voor de zgn particuliere bouw. Om aan de steeds toenemende vraag in deze te kunnen vol doen, zal zo spoedig mogeljjk een voor stel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan voor de zgn Stadsfenne aanhangig worden gemaakt. Daar naast zijn ook voor andere stadsdelen partiële herzieningen in voorbereiding. Op het gebied van de woningvoorzie- ning zjjn daarom nog belangrijke acti viteiten nodig, met name ook wat betreft huurwoningen in de premie- en de ongesubsidieerde sector. B. en W. noemen het daarom verheu gend, dat ook de particuliere bouwer, zij het wellicht nog in bescheiden mate, in dit opzicht een bjjdrage tót lening van de woningnood in onze gemeente wil bij dragen. En dat ook de plaatseljjke in dustrie zich in deze niet onbetuigd laat de nodige activiteiten te ontplooien en de daarvoor benodigde financiële offers te brengen, stemt tot grote voldoening. Zo zijn door de „Stichting Industriewo- ningen Sneek” in enkele jaren tjjds plan nen ontworpen en in uitvoering ge bracht, voor in totaal 269 woningen (231 in de premie en 38 in de vrije sector), «1-. 44 A-. a! A 4 A aIav. M 1 Plm. een kilometer voor de Sneker- lioek is zaterdagavond omstreeks 9 uur onze 27-jarige stadgenoot Anno Cnossen na het passeren van een voorligger met grote snelheid tegen een boom gereden. Hij werd zwaar gewond naar het St. An- tonius Ziekenhuis vervoerd, i aan de gevolgen is overleden. De man laat een vrouw en een dochtertje van 1% jaar achter. De heer Cnossen die de auto bestuur de, was met de heer KI. Beswerda op weg naar Leeuwarden en verloor tijdens de inhaalmanoeuvre, waarschjjnljjk door een te grote snelheid, de macht over het stuur. De heer Beswerda liep slechts lichte verwondingen op. •- - Kantoor voor admini. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (O 5150) b.g.g 4091. Hoewel als resultaat van een aan- schrjjving aan alle eigenaren, eind juli garage aan de Ged. Pol De dag van de 15e mei zal voor de heer Tjalling v. d. Zee, werkzaam in het garagebedrijf van de firma S. Fritsma aan de Oude Koemarkt, ders dan anders zijn. Hij is dan nl. niet alleen chef-mon- teur en de leider van zo’n veertig man personeel, maar tevens jubilaris. f- - Hetontwerp voor de gemeentebegroting 1963 onzer gemeente is sluitend. Het evenwicht tussen de inkomsten en uitgaven kon echter, hoewel door de financiële verhouding tussen het rjjk en de gemeenten op een hogere inkomst van rond 405.600 kan worden gerekend, slechts weer worden verkregen door 'n verande ring in de raming der financieringslasten, wat voor dit jaar een voordeliger ra ming van rond ƒ54.500,- betekent en door, evenals vorige jaren weer te be schikken over 1/30 gedeelte zijnde 60.700,- uit de saldi-reserv. van vorige jaren. Op de post voor onvoorziene uitgaven is een bedrag geraamd van 77.000,-, d.i. 3,50 per inwoner (vorig jaar 3,35). Bedroeg de kering dus niet minder dan 405.600,- en kunnen de meerdere inkomsten we gens eigen heffingen c.a. worden gesteld op rond ƒ50.000,- daar staat een zeer sterke verhoging van het uitgavenpeil tegenover. Zo zjjn de personeelsonkos- ten, vergeleken bjj de raming van vorig jaar, met 193.000,- toegenomen en ste gen de uit de investeringen voortvloeien de financieringslasten (rente en afschrij ving) ondanks de genoemde beperking van de raming, met rond 95.000,-. Aan subsidies voor verschillende doel einden is, buiten het subsidie aan de gem instelling voor sociale zorg dat 84.000,- hoger is geraamd, rond ƒ22.000,- meer uitgetrokken. De uitgaven voor de wó- ningwetbouw eisen rond 11.000,- meer. De kosten voor het onderwijs namen toe met rond 47.000,-, de uitgaven voor ver pleging van krankzinnigen vergen 28.000,- meer. Naast deze verhoogde uitgaven staan echter ook enkele belangrijke meevallers. Het onderdeel politie kon weer sluitend worden gemaakt, wat, vergeleken met de begroting 1962, een voordeel betekent van rond 29.500,-. Voor kan de terug boeking van personeelskosten, ten laste komende van kapitaalswerken, rond 50.000,- hoger worden geraamd. In de vanavond te houden vergadering van de raad onzer gemeente zal een voorstel tot verbetering en reconstructie van de Bolswarderweg in behandeling komen. Het voorstel dat B. en W. aan de raad doen bevat een reconstructie plan, dat is afgestemd op de eisen van het huidige verkeer. In het verleden werden diverse herstellingen uitgevoerd maar vermoedelijk door de slechte on dergrond waarop het wegdek is aange bracht, waren die maar van korte duur. Ten aanzien van het nieuw ontworpen plan zeggen B. en W. dat langs de zuidzjjde van de rijweg een rijwielpad js ontworpen op het niveau van de rij weg, doch daarvan te onderscheiden door het verschil in verhardingsmate- riaal. Het rjjwielpad zal worden voor zien van een verharding van dikke be- tontegels en de rjjweg van een laag as- falt-beton. Het is de bedoeling het rjj wielpad zover mogeljjk door te trekken en dit te leiden achter de autobushalte ter plaatse van de oude tramremise. Hiertoe zal het bestaande trottoir tot twee meter breedte moeten worden ver smald. Momeneel is het trottoir 2.60 me ter breed. De aldaar aanwezige autobus halte dient zodanig te worden ingericht dat de bussen niet op de rjjweg behoeven’ te stoppen. Voor de verharding van het wegdek van de rjjbaan is een constructie geko zen waarbjj grindzandasfalt, afgedekt met een 4 cm. dikke laag grindzandas- faltbeton zal worden gebruikt. De erva ringen hiermee zijn gunstig. Bovendien is met de uitvoering op deze wjjze min der tjjd gemoeid. De kosten van de ver betering schatten B. en W. op 63.000,-. de vaststelling van een zgn structuur plan waarvan reeds een ontwerp gereed is. Hierin wordt met verschillende as pecten en problemen, verbonden aan de ruimtelijke ontwikkeling van de gemeen te, rekening gehouden. Woningbouw, industrie en recreatie vergen, mede gezien in het licht van een evenwichtige uitbouw van de stad, al vrij spoedig zoveel ruimte, dat e.a. niet meer binnen de huidige gemeente grenzen zal kunnen worden gerealiseerd. Op bepaalde punten is de grens van de gemeente al bereikt. Het in voorberei ding zijnde structuurplan overschrijdt dan ook de gemeentegrenzen. Binnen kort zal omtrent een aantal aspecten, verband houdende met het structuur plan, een bespreking met verschillende daarbij betrokken instanties worden ge houden. Hocw’el er dus een aanzienlijk aantal w’oningen in aanbouw is en het plan voor 250 systeemwoningen hedenavond in de Raad komt, (de verdere mogelijkheden in de premie- en vrjje sector voor dit jaar zjjn nog niet bekend) is de woning behoefte in onze gemeente nog groot. Op 1 januari 1962 kon deze worden ge steld op rond 1100 woningen en de toe name van de behoefte wordt voor 1963 en 1964 geschat op resp. 190 en 250 wo ningen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1