voor winnaar van Röfekamp glorieus de Ijsselmeer race r Beppe Pruiksma wurdt 21 iiinv 102 „Frisiana Grote meerderheid in de gemeenteraad tegen bijdrage I per maar krachtig Bi 4 van ii en een vis IJLST WY M BRITS E RA DEEL en drijfhout: nieuwsblad KORT Ir, A. Bonnema eerste bij de 22 m2’ers Van een vogel, een lijn 1 Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Maandag 17 juni 1963 118e jaargang no. 48 Te veel een Leeuwarder aangelegenheid. i Bezwaren tegen onderhoud gemeenschappelijke tuintjes door de gemeente. MAANDAGS en DON DERDAGS Fietspad Jutrijp veroorzaakt meerdere valpartijen Uitvoerige discussie over opheffing handelsaardrijks- kunde aan Handelsavondschool en ontslag drs. J. Mooij. Het Sneeker Nieuw$Wa<J is een gecombineerde uigave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Geslaagd Jongen in Heeg door auto aangereden Pottenplan ten dele aanbesteed Nieuwe directeur Friese VVV SNEEKER NIEUWSBLAD hierna z.h.s. gemeenschappelijk De 22 m2 klasse 4 Kantoor voor admini. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL e Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt De 32-jarige heer Verra, die Amster dammer van geboorte is, woont thans in Hardegarijp. Hy verblijft sedert 1955 in Friesland, doch heeft ook gedurende de oorlog enige jaren als evacué in Kou- 3um gewoond. Een overzicht van de strijd in de Regen boogklasse. Op de foto: de regenbogen vlak na de start te Staveren. net als zij, ergens in gert... Advertentieprijs 15 ct. er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Een 27-jarige Amsterdammer heeft za terdagmiddag in de hoofdstad voor sen satie gezorgd, toen hij politie, brand weer en GGD aan zijn laars lapte. De jongeman wist dat hij gearresteerd zou worden en daarom klom hij, in afwach ting van de komst der politie, op het dak van een der grote Amsterdamse he renhuizen met de bedreiging: Ik spring naar beneden, als jullie me ko men halen.” Dat is niet gebeurd. Door uiterst koelbloedig optreden slaagde men erin, de jongeman van zijn daad te weerhouden en hem naar beneden te krijgen. Korte tijd later is hij opgeslo ten. net sa folie mear, dy dit noch üt eigen bilibjen witte. Ja, en hoe ik my nou fiel? Yn’t heden libje, dat is it geheim fan in gerest libben. Net werom forlang- je en net foarüt longerje, hwant it komt altyd oars as jo tinke. En mei dizze les fan in ütsünderlik lang en biwogen lib ben nimme we ófskie en winskje har en har femylje in moaije jierdei ta. O, ja, de femylje komt fansels oer, mar se wolle net, dat mem, dat beppe, dér in bulte drokte fan hat. Dér sille se seis wol mei rédde. Zaterdagmiddag kwam een jongeman met zijn rijwiel ten val bij de tweede brug onder Jutrijp. Een bromfietser, die vlak achter de jongen reed, botste te gen de vallende jongen aan. Met enkele schaafwonden en wat materiële schade liep dit ongeval nog goed af. Ziezo, eindelijk een vrouw, die in de ruimte praat. Een Russin nog wel. 26-jarige Valentina Teresjkova is de ste kosmonaute ter wereld. In een ze De eer me talen ruimteschip raast ze met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur door het luchtruim, daarbij ge zellig babbelend met haar lotgenoot, die de ruimte slin- De laatste tijd komen echter meerdere valpartijen voor op het fietspad Jütrijp- Sneek, daar de tegels zeer ongelijk en ver van elkaar geplaatst zijn. Er wor den namelijk waterbuizen aangebracht in dit fietspad en de afwerking van het tegelpad laat soms wel iets te wensen over. De raad was compleet toen de voor zitter burgemeester L. Rasterhoff de vergadering na een besloten zitting, die ongeveer een half uur duurde, opende. Een drietal jaarverslagen en het ge meentelijk jaarboek 1963 van de Ver. van Nederl. Gemeenten werden voor kennis geving aangenomen. Bij het verslag van de Stichting Borgstellingsfonds voor Friesland wees de heer Baarda er op, dat het middenstandscrediet van het rijk belangrijk is opgetrokken. Dat van het Borgstellingfonds van de gemeenten ech ter maar eenmaal van 4000.- tot 5000.-. Dit bedrag is voor een kleine middenstander te laag. Zouden B. en W. daarom kunnen bevorderen dat ook dit bedrag wordt opgetrokken tot minstens 7000 a 8000? De voorzitter zegde toe dat B. en W. dit zullen bekijken en z.m. hun mede werking zullen verlenen. Van de Winkeliersvereniging „Ooster- djjk” was een adres ingekomen inzake de verkeersveiligheid op en de toestand van het wegdek van de Oosterdijk. B. en W. stelden voor, onder verwijzing naar de ter inzage gelegde rapporten van de politie, ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De héér De Blaauw noemde het een prima rapport en hij zou er voor gevoe len dit aan adressante toe te zenden en het verzoek dus niet met een enkel brief je af te doen. Spr. miste echter het rap port betreffende de overlast van brom fietsen. De voorzitter antwoordde dat de mo tieven voor het advies van J3. en W. aan de vereniging kenbaar zullen worden gemaakt. Het rapport inzake de brom fietsen zal vóór de begrotingsvergade- ring ter inzage van de leden worden ge legd. Het Franse stadje weekeinde opgeschrikt De Raad onzer gemeente heeft vrijdagavond het voorstel van B. en W. acht cent per inwoner bij te dragen in de kosten van de in september in Leeuwarden te houden Internationale Tentoonstelling Frisiana met 5-14 stemmen afgewezen. Alleen de vier wethouders en de heer Berkhout stemden voor. Algemeen was liet gevoelen van de tegenstemmers, dat deze tentoonstelling te veel een Leeuwar der aangelegenheid is. De afdeling van de 44 Friese gemeenten zal slechts een oppervlakte van ongeveer 450 m2 beslaan. Arpajon is dit door een merk waardig iets. Een twee-motorige straal jager vloog bijzonder laag over een fa briek heen en moet de oorzaak zijn ge weest van een brand in die fabriek. Men vermoedt, dat de lucht boven de fabriek gevuld is geraakt met aceton-dampen, die daar veelvuldig worden gebruikt en uiterst brandbaar zijn. Daardoor is de lucht en daarmee de fabriek gaan bran den... Toen was het voor Röfekamp een koud kunstje de leiding te behouden en met een voorsprong van vier minuten op H. de Vries kwam hij als eerste Staveren binnen. Ook hier was een enorme men senmenigte op de been, waaronder tal van Snekers. Met gejuich werden de eerste schepen na twee uur en een kwartier varen begroet. A. v. d. Zee werd met drie minuten achterstand op De Vries derde, F. Oppenhuizen vierde, J. de Wilde vijfde, J. Doevendans zesde, mr. A. v. d. Werf zevende en J. Alber- da sloot als achtste de rij. De uitslag werd: 1. H. H. Röfekamp 16.2 pnt, 2. J. de Wil de 10 pnt, 3. H. de Vries 9 pnt. De overi ge vijf deelnemers hadden alle zeven punten waardoor de gemaakte tijden de beslissing moesten brengen. Alberda ontving de vierde prijs en mr. A. v. d. Werf de vijfde. De prijzen, aangeboden door hotel Hanenburg, V. Jorna, G. Poiesz, J. Al- Bij het dezer dagen gehouden eksamen Gezel Meubelmaken slaagde de heer P. A. Miedema van Roodhuis, leerling Avondtechnische School, Kloosterstraat 1, Sneek. Donderdagmiddag om ongeveer kwart over drie is de jeugdige Otto Potma te Heeg door een auto aangereden .Ot to fietste fer hoogte van de Coöp. Zui velfabriek en raakte op onverklaarbare wijze midden op de weg, met het noodlot tig gevolg. Ernstig gewond en met verschillende beenbreuken werd hij door den heer Bos directeur van de Zuivelfabriek naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. Wy sochten „beppe” Pruiksma op yn har kreaze went, tsjinoer it gemeente- hüs en de iepenbiere skoalle, hwant wy bitochtten, dat se, by libben en wolwê- zen, takomme freed har 102e jierdei fie re sil. Wy waerden as ad-buorman hertelik wolkom hjitten en foelen meiiens yn praet oer forfleine tiden. Beppe is net sa bést mear op’e gong, mar yn eigen hüs kin se har skoan redde. „Doe ik 84 jier wie, bin ik ris slim fallen en ha de skonk biseard en dat fiel ik nou” seit beppe. „Mar yn eigen hijs, by de stoel lans, red ik my wol. En oars bin ik bést soun: ge- sicht en gehoar binne noch goed en mei ’t forstan giet ik ek wol. Myn suster yn Gou gammelt de iiiele winter om. Dy is yn maert 99 wurden. Se knapt nou lykwols wer op. As jo aid wurde fait der folie by jo wei. Ik ha sawn bern forlern; noch trjje yn libben. En dan fansels bernsbern en dér wer bern fan. Ik sykje se wol ris op, mar dan lit ik my bringe. Myn ünt- hald is ek noch goed. Tachtich jier lyn is de boat fan Snits nei Njjegea-Koudum forgong. De petryspoartsjes sloegen stikken. Myn man syn heit wie der op, mar is der libbend ófkommen. Der bin Tjjdens de zaterdag gehouden IJs- selmeerrace deed zich een intermez zo voor, dat de lachlust van vele deelnemers en toeschouwers opwek te. Op het meer pikte een vogel een visje op. Op zichzelf niets bijzonders, maar de gulzige zeemeeuw had niet gezien, dat aan het visje een haak met een ongeveer 600 meter lange lijn zat. Toen het dier dit wel be merkte was het al te laat. Hjj vloog op, de lijn achter zich aan slepend. Juist in het „vaarwater” van de Sne- ker zeiler Tom Pasma. Vogel, vis en lange lijn raakten in de zeilen van Pasma verward en met geen moge lijkheid gelukte het de Ijjn los te ma ken en zodoende de vogel te bevrij den... Pas in de haven van Enkhuizen kon de Ijjn en daarmee de vogel wor den losgemaakt. Pasma was toen al tweede op de ranglijst... Binnenkort hoopt het gemeentebestuur van Wymbritseradeel het grondwerk voor het recreatieplan „De Potten” aan te kunnen besteden. Van het ministerie van Economische Zaken is bericht ont vangen, dat subsidie wordt verleend in de kosten van het bouwrijp maken van de grond waarop aan de Grote Potten bungalows zullen worden gebouwd en een kampeerterrein wordt aangelegd. Het betreft dus een deel van het totale plan, dat voorziet in de aanleg van een haven, een zwemgelegenheid, met speel- en kampeeerterrein aan het Snekermeer in de omgeving van het paviljoen. Het recreatiecentrum „De Potten” zal in erfpacht worden gegeven aan de stichting recreatiecentra der Ned. Her vormde kerk. Voorlopig zijn in het Pot tenplan vijftig bungalows gepland. Op de duur zal dat aantal misschien tot 150 worden uitgebreid, waarvan dan mis schien een deel aan particulieren zal worden verkocht. De heer Baarda betoogde dat het voor stel van B. en W. bekeken diende te worden op zijn betekenis voor onze ge meente. Nu zien wij, dat de opzet aldus is: Voor de 44 Friese gemeenten is 450 m2 standruimte geprojecteerd. Van deze 450 m2 wordt een deel besteed voor het poppentheater van Feike Boschma en voor een algemene uitbreiding „van grietenij tot gemeente.” Laten wjj stel len dat van het totaal dus 30 a 40 m2 af gaat, dan resteert nog 420 m2. Dat is per gemeente dus nog minder dan 10 m2, een ruimte die alleen zal toestaan enkele plaatjes op te hangen, een platte grond of zoiets, maar die totaal onvol doende zal zijn ook maar meer dan één facet van de vele die Sneek biedt, naar voren te brengen. Nu de opzet zo is, wilde spr. nog gaarne op een andere zijde van deze ten toonstelling wijzen. Ik kan mij niet aan Ir. A. Bonnema uit Leeuwarden werd weer de grote triomphator en met twee eerste plaatsen legde hjj beslag op de eerste prijs. Tom Pasma uit Sneek voer eveneens een uitstekende wedstrijd en werd tweemaal tweede. De tweede prijs was daardoor voor hem. Het is echter wel te hopen dat een volgende maal de animo bjj de 22 m2 klasse groter is. Dankwoord Tjjdens de prijsuitreiking sprak de voor zitter van de regenboogclub J. Al berda woorden van dank aan het adres van het reddingswezen, dat ook nu weer met een reddingboot uit Hindelopen de gehele race volgde, de rijkspolitie te wa ter uit Enkhuizen, de watersportvereni ging Almère en de organiserende com missie voor de perfecte organisatie. De eerste regenbogen kwamen van nacht om twee uur weer in Sneek terug en de rest van de vloot wordt in de loop van vandaas verwacht. In de 22 m2 klasse was de animo niet groot. Van de zeven ingeschreven jach ten verschenen er maar vier aan de start, van wie dr. Rademakers uit Hee- renveen na een uur varen terugkeerde. de indruk onttrekken zei hjj, dat déze tentoonstelling teveel in het plaatseljjk vlak is getrokken om als een manifesta tie van Friesland te gelden. Dit blijkt al direct uit de samenstelling van het stichtingsbestuur. Spr. zou dit nu niet naar voren hebben gebracht, wanneer het hier een incidenteel geval zou zijn. In tal van activitieten meent hij echter zulke sterke centralistische tendenzen te bespeuren dat het hem goed voorkwam hierop bij dit voorstel eens te attende ren. De industrialisatie-politiek is ingezet met de slagzin „Leeuwarden-Friesland Kern - een slagzin die zo nu en dan nog weer eens opduikt. Tal van provinciale organisaties, die steeds royaal door on ze raad zijn gesteund, hebben een on evenredig groot aantal bestuurders uit de hoofdstad. vereniging Almère eerste af geblazen, kleine minuut later volgd door Joahn de Wilde. Na ruim een kwartier kwam Alberda binnen, op de voet gevolgd door mr. A. v. d. Werf. Joop Doevendans werd vijfde, H. de Vries zesde, F. Op penhuizen zevende en bijna een uur na aankomst van het eerste schip kwam A. v. d. Zee binnen. Het bestuur van Frisiana heeft ge waarschuwd, dat een onbekend iemand probeert antiek op te halen, dat bestemd is voor Frisiana. Zoals bekend zijn er verschillende Friezen, die oudheden be schikbaar hebben gesteld voor de afde ling interieurs. Deze onbekende geeft zich ten onrechte uit als afgevaardigde van Frisiana. Met nadruk dringt het be stuur er op aan geen oudheden mee te geven aan personen, die zich niet als Frisiana-medewerker kunnen legitime ren. berda en J. de Wilde, bestonden uit prachtige eretekenen. Bovendien ont ving de eerste prijswinnaar de Menno- wisselbeker, het Fritsma wisselschild en een wisselbeker uitgeloofd door de W.s. ver. Almère uit Enkhuizen. J. de Wil de ontving een wisselbeker aangebo den door hotel „De Vrouwe van Stave ren,” waar na afloop de prijsuitreiking plaatsvond en een gemeenschappelijk diner werd gehouden. Met ingang van 1 oktober 1963 is be noemd tot directeur van de provinciale Friese VW de heer P. P. Verra, thans res. eerste luitenant by de Kon. Lucht macht en hoofd van de inlichtingendienst op de vliegbasis Leeuwarden. Dank zij een perfecte organisatie is de IJssel- meerrace 1963 voor re genbogen en 22 m2 jach- De heer ten van Staveren naar Enkhuizen vice versa weer geheel volgens het vastgestelde tijdschema verlopen. Ook over ge brek aan wind had men niet te klagen en vooral op de heenreis moesten de schepen, die des mor gens om negen uur van uit de haven van Stave ren namens de SZC door starter A. Verwer wer den „losgelaten,” op tornen tegen een stevige zuidwester bries wind kracht vier. De boten kregen dan ook nog al wat water over. Bij de regenbogen na men Alberda en Feitze Oppenhuizen, die de boot van notaris Hoekstra stuurde, direct de kop en halverwege de tocht koos het merendeel van de vloot, ook de drie over gebleven boten in de 22 m2 klasse, de hoge wal in de richting Medem- blik. Röfekamp en De Wilde méénden echter een lange bakboordslag te moeten prefereren en dat deze twee goed gok ten bleek in Enkhuizen, want met ’n voorsprong van ruim een kwartier op de rest van de vloot liepen Röfekamp en De Wilde de haven van Enk huizen binnen. Om pre cies half één werd eerst genoemde door het be stuur van de watersport- als een ge- .De directeur is nl. van mening dat het vak op de handelsavondschool volkomen overbodig is en de tijd beter aan de han- delswetenschappen besteed kan worden. Spr. ontkende evenwel dat B. en W. niet de nodige voorzichtigheid in acht heb ben genomen. Men kan hen niet van een overhaaste beslissing beschuldigen. Ik heb niet over een overhaast besluit gesproken, aldus repliceerde de heer Van Dijk. Wel over zorgvuldigheid. En ik ben er nog niet van overtuigd, dat deze tegenover de heer Mooi) voldoende in acht is genomen. Pas maandag heeft hjj gehoord dat hij eervol ontslag zou krjjgen. Hier is een klein schoonheids foutje gemaakt. Weth. Baaijens ontkende dit. Hij had er al eerder met de heer Mootf over ge sproken en wat die maandag betreft, de heer Mooij was wegens vacantie en examens niet eerder te bereiken. Vorig jaar heeft dit precies eender gespeeld. Het is daarom niet zo, dat dit eervol ontslag voor de heer Mooij onverwacht komt. B. en W. en de Raad zijn behoor lijk op tijd. De voorzitter voegde hier aap toe, dat B. en W. de heer Mooij niet konden waarschuwen vóór het voorstel aan de Raad werd gedaan en weth. Baaijens merkte nog op dat de heer Moojj in fe bruari al wist dat B. en W. en de in specteur zijn vak zouden bespreken. Zü konden de heer Van Dijk er even wel nog niet van overtuigen, dat B. en W. niet onzorgvuldig hebben gehandeld. De heer Zeilstra bracht in het midden dat volgens het schrijven van de heer Moojj geen overleg met hem is gepleegd. De heer Baaijens zei echter dat hij in augustus van het vorig jaar al een on derhoud met hem heeft gehad. Spr. kan zich dat moeilijk voorstellen. Baaijens was toen nog geen wethouder. Verder vroeg spr. naar de mening van de directeur. Die heeft zelf het initiatief tot ophef fing van het vak genomen, antwoordde de voorzitter. Hij acht het beslist over bodig. Aan de grondvakken moet zoveel mogelijk aandacht worden besteed. Spr. herhaalde dat deze zaak vorig jaar al is aangesneden en het gehele jaar door lopend in behandeling is geweest. Nadat de heer Boonstra weth. Baaijens een compliment had gemaakt voor zijn duidelijke uiteenzetting zei weth. Baaijens nog dat hjj als raadslid een onderhoud met de heer Mooi) heeft gehad. Deze had dit contact zelf gezocht omdat hjj wist dat ik voel voor algeme ne vorming. Maar dan moeten de leer lingen het aan kunnen. Wjj werden het daarom niet eens. De heer Moojj spreekt in zijn brief over bet historisch recht van het vak, maar dit wens ik niet te er kennen. De heer Zeilstra kwam evenwel tot de conclusie dat de heer Mooij niet tijdig is ingelicht. Toen het onderhoud tussen tussen hem en de heer Baaijens plaats vond was deze nog geen wethouder. De heer Berkhout citeerde uit de twee de brief van de heer Mooij aan de Raad dat er jaren waren met 32 aanmeldingen voor klas 1, voor 80-90%, gerekend naar de leerlingen, was het een r.k. school. En even later schrijft hij dat onder niet- katholieke leiding de r.k. bron opdroog de. Om misverstand te voorkomen ver klaarde spr. evenwel, dat er nimmer katholieke leerlingen om een directeur zijn weggebleven. Spr. stond achter hét voorstel van B. en W. en was het met hen eens dat hier niet onzorgvuldig is gehandeld. De voorgestelde wijzigingen werden hierna z.h.s. goedgekeurd en de heer Mooij met ingang van 16 september a.s. ongevraagd eervol ontslag verleend. Bijdrage aan Frisiana De terugreis Om half drie werd de terugreis onder nomen en toégewuifd door duizenden belangstellenden werd met de ballonnen vol weer koers gezet in de richting Sta veren. Mr. A. v. d. Werf nam de lei ding, doch hield te laag op Staveren aan daar afgesproken was ook op de terug reis de gasboei bij Staveren te ronden. De overige schepen volgden het voor beeld van V. d. Werf, doch Röfekamp en De Vries, die bjj de start in Enk huizen reeds ’n flinke achterstand hadden opgelopen, voeren een hogere koers en kwamen daardoor als eerste bjj de gas boei bij Staveren. Wijziging Bedrijfsbegrotingen Bij het voorstel van B. en W. tot wij ziging van een aantal bedrijfsbegrotin gen merkte de heer B. de Vries op dat ook het leggen van gas- en waterleiding buizen wordt genoemd. Maar bjj het vaststellen van de grondprijzen wordt dit naar spr. meent daarin ook gecalcu leerd. De voorzitter antwoordde evenwel dat deze kosten geheel op het bedrijf worden gelegd. Op de exploitatierekening van bouwterreinen komen ze niet voor. Al leen de kosten van straatverlichting en brandkranen. De wijzigingen werden goedgekeurd. Wijziging reglement Handelsavond school. De voorzitter deelde mede, dat betref fende de opheffing van het vak handels- aardrijkskunde een schrijven was inge komen van drs. Mooij. De heer Van Dijk was van mening dat ten opzichte van de heer Moojj niet die zorgvuldigheid is betracht welke men van de overheid mag verwachten. De Commissie van Toezicht spreekt zich zeer pertinent uit voor het vak aardrijkskunde en zou het betreuren als het geschrapt werd. Bo vendien wordt het volgens de commissie zeer vakkundig en prettig gedoceerd. Schrapping ervan betekent alleen een uur of drie winst voor de eerste klas. Verder wees spr. op het schrijven van de Inspecteur voor het Gymnasiaal on derwijs die van mening is dat de heer Mooij vooraf gehoord had moeten wor den. Volgens weth. Baaijens heeft het rap port van de commissie wel meegewo gen. Wat de algemene vorming betreft is haar conclusie juist, maar omdat het hier om een gerichte opleiding gaat, is de op zichzelf toe te juichen algemene vorming een extra belasting. Vóór de oorlog was de school een prachtige kans voor jongelui, die door de sociaal-econo- mische omstandigheden het onderwijs aan de middelbare scholen niet konden volgen, daarna is het onderwijs meer ge richt geweest op leerlingen die op de Ulo of middelbare scholen zijn vastge lopen. Daarom moet het programma zo gunstig mogeljjk worden ingericht om deze leerlingen toch nog een kans te ge ven. B. en W. waren wel geïnformeerd over het standpunt van de heer Mooij en van de inspecteur. Deze stof is herhaaldelijk in de onderwjjspers behandeld. Daarom waren de argumenten van de heer Mooij hun wel bekend. Het vak is belangrijk maar wjj moesten een keus doen. De voorzitter betoogde dat deze zaak reeds in 1954 aan de orde is geweest. De inspecteur is toen gezwicht en heeft het vak aardrijkskunde laten bestaan, maar nu kwam deze zaak weer aan de orde. gSg:* w’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1