W. zenden B memorie van en antwoord aan de raad Waterpoort - krabbels IJLST WYM BRITS ER A DEEL door Speurder en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 51 Donderdag 27 juni 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Industrievestiging: tempo stelt niet teleur Straten; op grote schaal vernieuwing Taakverdeling: B. en W. beslissen zelf Culturele Raad: alleen adviserende taak Subsidiebeleid: ongewijzigd Bromfietsers: 387 verbalen in 1962 Fluoridering drinkwater: geen beslissing Instructiebad: plannen in laatste stadium A Jeugdpagina Eindexamen Magister AI- vinus Gymnasium - t I Geen voorrang verleend Het Sneeker Nieuwsblad i< gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT M Landdag Chr. Platte- landsjongeren 6 juli in Sneek Onderhands aangekocht Vermakelijkheidsbelasting: kennis genomen van suggesties Parturen voor Waterpoort- partij Nachteli jke speurtocht Regenbogen 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Instructiebad tl Sluitende begroting? Opschuiving huurders het meest Verbetering 33 woningen Geen caravans Bromfietsverbod Culturele Raad Dat is Verbetering woonklimaat Fluoridering drinkwater Streng tegen brommers Het bestuur van de afdeling Sneek van Jeugd en Muziek, dat ook op de vorming van een culturele raad heeft aangedron gen heeft op verzoek een schema voor een dergelijk instituut samengesteld, ten aanzien waarvan B. en W. hun standpunt echter nog niet hebben bepaald. Kantoor voor admiru. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 8005 (0 5150) b.g.g 4091. Verscrujnt MAANDAGS en DON- DERDAGS Voor het aan het Magister Alvinus- Gymnasium te Sneek gehouden eindex amen, slaagden de volgende kandidaten: Voor diploma A: de heren W. van Bot tenburg te Sneek, L. J. Bouma te Leeu warden, S. J. Halma en W. Veltman te Joure, L. T. G. Inberg en J. van der Meer te Roordahuizum. Voor diploma B: de dames F. Ch. Kwant te Sneek, F. Wieringa te Leeu warden; en de heren D. W. van Terwis- ga, W. van den Heuvell, F. van der Horst, J. W. E. Roberts allen te Sneek, F. van Dijk te Makkum en G. H. Tjal- lema te Wommels. volgende naar Het geknal in de lucht en het rin- I kelen van ramen schijnt een gewoon- te te worden. Nog niet lang geleden was de ontploffing van het kruithuis in Muiden in onze stad te horen. Be- I gin deze week werden vele stadge- noten mèt Speurder weer opgeschikt I omstreeks een Advertentieprijs 15 ct. t>er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Stortplaatsen van vuil Het euvel, dat bepaalde plaatsen in de stad zonder noodzaak als vuilstortplaats worden gebruikt is ook B. en W. wel be kend. Wanneer de gesignaleerde misdra gingen op heterdaad door de politie worden geconstateerd, wordt hiertegen opgetreden. Maar het is moeilijk om het te constateren, vinden B. en W. Ook hier komt de verfoeilijke mentaliteit van een deel der bevolking weer naar voren, dat men onwillig is mee te werken aan be langen onder meer liggende op het ge bied van de volksgezondheid, die met enige goede wil door een ieder kunnen worden bevorderd. Dat afrastering van open terreinen tot het gewenste doel zou leiden geloven B. en W. niet. Eerder ver wachten zij een vernieling van dergelijke afrasteringen om met het gesignaleer de euvel te kunnen doorgaan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het machinegebouw van de voormalige gasfabriek als instructieblad te doen in richten. Nadat over de hiervoor ontwor pen plannen was geadviseerd door de geneeskundige inspecteur van de volks gezondheid en het adviesorgaan voor bad- en zweminrichtingen kwamen B. en W. tot de conclusie dat het wenselijk was plannen voor de bouw van een gro ter instructiebad te doen ontwerpen. De ze plannen bevinden zich thans in het laatste stadium van voorbereiding, zo dat binnen afzienbare tijd een voorstel over deze zaak behandeld kan worden. Vervuiling van de stad Op een desbetreffende vraag van en kele sectieleden zeggen B. en W. dat in derdaad meer vuil in de stad wordt aangetroffen dan vroeger het geval was. Voorzover dit niet aan de mentaliteit van de bevolking is te wijten, dient de oorzaak te worden gezocht in op het ge bied van de personeelsvoorziening be staande moeilijkheden. Dagelijks is in de binnenstad één man met het vegen be last. Voorts is in het verstreken gedeel te van 1963 de veegmachtine wekelijks 27 uren in bedrijf geweest. Geen erge vervuiling In een daaromtrent door de provin ciale waterstaat uitgebracht rapport wordt medegedeeld dat in het algemeen- kan worden gezegd, dat de doorstroming van de stadsgrachten in Sneek voldoen de is om een vervuiling van te grote om vang te voorkomen. Volgens dit rapport blijkt echter de kwaliteit van het water op verschillende punten zodanig te zijn, dat het aanbeveling verdient aandacht te besteden aan het vraagstuk van de aanleg van een centraal rioleringsstelsel met zuiveringsinstallatie. In afwachting van het gereed komen van de nieuwe algemene politieverorde- sequentie van een besluit om het drink- ning zullen B. en W. echter onder ogen zien of het mogelijk is de bestaande vol ledig bijgewerkte verordening te verme nigvuldigen en aan de leden van de raad beschikbaar te stellen. De aanvulling van de algemene politieverordening met de bepaling inzake het parkeren van ou de auto’s op de openbare weg is naar de mening van B. en W. voldoende om vo renbedoeld euvel te bestrijden. Ten ein de belanghebbenden de gelegenheid te geven stallingsruimte voor de voertuigen te zoeken is door B. en W. met gebruik making van de desbetreffende bepaling is de verordening een tjjdeljjke onthef fing van de verbodsbepaling verleend. De hierin genoemde termijn is inmiddels verstreken en zal niet meer worden ver lengd. Dit is onvoldoende om de situatie be hoorlijk in de hand te houden, maar het bljjkt niet mogelijk het aantal wekelijkse veeguren op te voeren, doordat de chauf feur van de machine het verdere deel van de week voor andere diensten moet worden ingezet. Wat het verfwerk van de gemeente- woningen aangaat hebben B. en W. niet de indruk, dat er van verwaarlozing van het buitenverfwerk sprake is en de waar de van het kostbare woningbezit in ge vaar zou worden gebracht. Tenslotte zjj nog vermeld, dat niet is gebleken dat de afgelopen strenge en langdurige winter belangrijke schade aan het verfwerk heeft toegebracht, aldus B. en W. in de memorie van antwoord. water van de Sneker waterleiding te fluorideren zou zijn, dat het toegevoeg de fluor bij het verlaten van het Sneker net daaraan onttrokken zou moeten wor den, hetgeen theoretisch wel mogelijk is, maar een speciale installatie zou verei sen en belangrijke kosten met zich mee brengen. In deze omstandigheden hebben B. en W. aanleiding gevonden geen beslissing ten aanzien van deze omstreden kwestie te bevorderen. Dinsdagmorgen ongeveer half elf vond op Rijksweg 43 op de kruising bij de Graaf Adolfstraat een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een automo bilist uit Leiden. Het ongeluk gebeurde doordat de 16 jarige bromfietser M. B. geen voorrang verleende aan de auto. De jongeman werd gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Hij liep daarbij en kele schaafwonden, doch geen letsel van betekenis op. De bromfiets was nog al beschadigd, terwijl ook de auto aan de voorkant schade opliep. Speciale installatie Indertijd heeft de gemeente met de I.W.G.L. een overeenkomst gesloten be treffende ’t betrekken van leidingwater van deze N-V. en het gebruik maken van het buizennet der gemeente voor de doorvoer van water ten behoeve van de N.V. Zoals reeds is gezegd, heeft de I.W.G.L. zich tot nu toe op het standpunt gesteld, dat fluoridering van het drink water onaanvaardbaar zou zijn. De con- Het weer - nukkig als altijd - heeft pers is in Sneek. Ook in de eerste er voor gezorgd, dat vele vakantie- Woudstraat is het feest, want daar gangers zijn gaan trekken. Echter wordt de dag gevierd bij de dochter niet van huis naar een oord van rust van de heer Van der Zee. en vrede maar van het vredige va- kantie-oord naar huis. Alleen de ech te volhouders hebben zich van de bo ze buien niets aangetrokken en ble ven waar ze waren. Gelukkig zijn er vele aanhouders. Of ze winnen...? Onlangs hebben Het lijkt voorshands niet noodzakelijk het verbod ook op caravans van toepas sing te brengen, aangezien het plaatsen c.q. het laten staan van dergelijke voertuigen op de openbare weg binnen deze gemeente nog niet zodanige vor men heeft aangenomen dat terzake re gelend moet worden opgetreden. Wanneer de blijkbaar bij velen inge wortelde slechte gewoonte om de stads grachten te benutten als vuilstortplaats niet wordt verlaten, zal inderdaad op een vroeger ogenblik dan anders noodzake lijk zou zijn tot het baggeren van de stadsgrachten met inbegrip van het Grootzand overgegaan moeten worden. B. en W. willen langs deze weg nog maals een dringend beroep doen op de Sneker bevolking om afval en huisvuil uitsluitend te deponeren op de plaats waar het hoort, dat is in de aan ieder ge zin beschikbaar gestelde huisvuilemmer. De Sneker Regenboogzeilers houden a.s. zaterdagavond een nachtelijke speur tocht. De start is om tien uur aan het Zomerrak en de finish in Terhorne, waar na afloop in Hotel ’t Schippershuis de prtfsuitdeling plaats heeft. Na de prijsuitreiking zal een kleuren film worden vertoond van de IJsselmeer- race 1063, alsmede een aantal kleuren dia’s van deze race. Zowel de film als de dia’s zijn opgenomen door de heer Herman van Dijk uit Bolsward, een zoon van wijlen de heer P. van Dijk, die vroeger een bekend regenboogzei- ler was. De veemarkt heeft de volle aandacht van B. en W. Tevens delen B. en W. me de, dat de bouw van de bruggen over de Zwette en de Franekervaart binnen af zienbare tijd kan worden aanbesteed. De kosten van een tunnel van de Goe man Borgesiuslaan naar de Worp Tjaar- dastraat worden geraamd op rond 1.500.000,-. Die van een overweg met halve afsluitbomen op die plaats 200.000,-. Het kostenbedrag van een voetgangerstunnel bij de Bloemstraat is rond 600.000,-. Het kostenverschil tus sen beide oplossingen is dus 700.000,-, aldus delen B. en W. mede op een des betreffende vraag. Daarbij merken zij op, dat het zeer de vraag is of het zelfs nog mogelijk is bjj de Goeman Borge siuslaan een tunnel aan te leggen in ver band met de intussen tot stand gekomen bebouwing langs deze laan. rest in volgend nummer Dinsdagmiddag zijn onder een getreden mejuffrouw M. Hovius en was ook in de buurt. Toen hij al die kinderwagens voor van het stadhuis zag staan, schrok hij werkelijk even Later bleek, dat juffrouw Hovius in haar dagelijks leven vroed- der heeft maar een half woord no- die kinderwagens zag Speurder di- Vuil in grachten Het vuil in de grachten wordt, voor zo ver dit mogelijk is, in het algemeen op vrijdagmiddag verwijderd. Indien een erge vervuiling op een bepaalde plaats voorkomt, geschiedt dit zo spoedig mo- gelijk. Burgemeester en wethouders zul len zich nog beraden over de vraag, in De C.J.B.T.B. en C.P.M.B. zullen dit jaar hun jaarlijkse landdag op zaterdag 6 juli in Sneek houden, ’s Morgens tien uur is er voor de bezoekers eerst een boottocht op het Sneekermeer, waarna men ’s middags in het Sportpark aan de Leeuwarderweg bijeenkomt, Mr. dr. K. de Vries uit Leeuwarden zal het woord voeren over het onderwerp: „It hiem en de himel.” Verder vermeldt het middagprogramma talloze wedstrijden, o.a. veebeoordelen, veldloop, gewicht- schatten ed. Voor de dames o.m. bloem schikken en warenkennis. De dag wordt besloten met een groots avondfeest in ,,Ons Gebouw,” waaraan zullen medewerken „Die Tiroler Holz- hacker Buben” o.l.v. Gerard Lebon. Naar wjj vernemen is het pand aan ae Badhuisgracht, waarin momenteel het koelhuis en de Chr. Technische school zijn ondergebracht, met woonhuis ver kocht aan de firma P. de Backker Zn., Schoenenengros, alhier. Deze firma kampte reeds geruime tijd met ruimtegebrek, maar door de aankoop van dit pand zal dit nu wel tot het verleden behoren. vrouw was. Een goed verstaander heeft dig. Tussen de vroedvrouw en t reet verband Dat B. en W. het aanbrengen van clo sets in gemeentewoningen belangrijk achten, moge blijken uit het feit, dat in de achterliggende jaren 154 woningen van dit sanitair zijn voorzien. de heer G. de Bruin. Speurder 3 voor de ingang H het stadhuis zag staan, schrok hij werkelijk Naar aanleiding van de vraag van een der sectieleden of ooit een sluitende be groting zou worden verkregen met de huidige grote investeringen zeggen B. en W. dat het investeringsprogramma in derdaad omvangrijk is. Men hoopt niet temin dat de ten tijde van de uitvoering der werken beschikbare middelen toerei kend zullen zijn. Aandacht voor veemarkt Tot ’t op grond van de openbare orde bij plaatseljjke verordening verbieden van het rjjden met bromfietsen in bepaalde straten van de binnenstad moet naar de mening van B. en W. slechts in uiterste noodzaak worden overgegaan. Zij betwij felen of de noodzaak nu reeds aanwezig is. Slechts op bepaalde dagen verzame len zich niet meer dan een twintigtal bromfietsers op het Schaapmarktplein, waarvan enigen dan af en toe een ritje door de binnenstad maken. Bovendien dient niet uit het oog te worden verloren dat door het opleggen van een- rijverbod door bepaalde straten ook bona-fide be rijders van bromfietsen worden gedu peerd. Tenslotte wordt er nog op gewe zen, dat het onderkende euvel door de bij de kruising Gedempte Pol-Gedempte Poortezijlen aangebrachte verkeerslich ten, die tot in de avond in werking blij ven, in belangrijke mate wordt getem perd. B. en W. van Sneek hebben thans een memorie van antwoord aan de raad doen toekomen op de rapporten van de secties uit de gemeenteraad voor het onderzoek van de gemeentebegroting voor 1963. In de twee sectierapporten had de raad de wensen en verlangens, die bij de leden heersten, geuit. In de lijvige memorie zeg gen B. en W. o.a. dat het tempo van de industrievestiging niet teleurstellend is. De onderhandelingen met bedrijven over industrievestiging zijn als regel van beide zijden van vertrouwelijke aard, zodat B. en W. alleen mededelingen aan de raad kunnen doen, wanneer er plannen in een beslissend stadium zijn. Over het onderhoud van de straten in de stad zeggen B. en W. dat ook zij de mening zijn toegedaan, dat de algemene onderhoudstoestand van de straten te wensen over laat. Het steeds toenemende zwaardere wegverkeer op straten, welke in deze ge meente practisch overal op een slappe ondergrond zijn aangebracht, vormt hier van naar hun oordeel de voornaamste oorzaak. Wanneer de begrotingspositie van de gemeente zulks gelaat en het aanbod van arbeidskrachten daarvoor geen be letsel vormt, zal in de komende jaren op grote schaal tot grondige vernieuwing van straten moeten worden overgegaan. Aangaande de vermakelijkheidsbelasting zeggen B. en W. in de memorie van antwoord, dat van de suggesties, die in de sectierapporten ten aanzieu van een meer soepele houding voor films met een hoge culturele strekking of Nederlandse speelfilms, kennis is genomen. Wat de taakverdeling van burgemeester en wet houders betreft, is het college van mening, dat de vraag hoe ver met de taakver deling moet worden gegaan, een kwestie is van het verkrijgen van doelmatige bestuur in bepaalde verhoudingen en omstandigheden. Wijzingen in een bepaalde situatie kun nen tot het aanvaarden van andere oplos singen leiden. Burgemeester en wethou ders zullen zich doorlopend bezinnen op het voeren van het bestuur op de meest doelmatige wijze én indien dit wense lijk- blijkt, een andere of verdere taak verdeling instellen. Dit is echter een aangelegenheid waarover het college van B. en W. ’zelf heeft te beslissen, aldus zegt het college in de memorie van ant woord. Op het ogenblik is een der wet houders als voorzitter van de commissie voor de bedrijven belast met aangele genheden op het gebied van de gas- en waterleidingbedrijven en verder met be paalde onderdelen van het personeelsbe leid, een andere wethouder is speciaal belast met aangelegenheden op het ge bied van sociale zorg, een derde is als voorzitter van de commissie voor de ge- meeritereiniging met dit onderdeel be last en neemt als onderwijs-deskundige bepaalde taken op. onderwijsgebied voor zijn rekening. De vierde wethouder, voor zitter van de commissie van openbare werken - en van die voor het woningbe drijf is meer bjj deze onderdelen van de gemeentelijke huishouding betrokken, aldus het college van B. en W. in de memorie van antwoord. Over de fluoridering van drinkwater is nog geen algemeen standpunt in ons land aanvaard. Enerzijds wordt de toe voeging van dit element aan liet drink water sterk gepropageerd, anderzijds worden daartegen op verschillende gronden bezwaren naar voren gebracht. De I.W.G.L. behoort tot de tegenstan- standers. B. en W. hebben zich al enke le jaren met dit vraagstuk bezig gehou den. Zo hebben zij een onderzoek doen instellen naar de technische mogelijkheid om het van het I.W.G.L. betrokken wa ter te fluorideren en naar de daarmee gemoeide kosten, waaruit een niet on aanzienlijke verhoging van de exploita tielasten bleek. Van het innemen van een standpunt menen zij zich dan ook te moeten onthouden om de volgende re den. Bij de subsidiepolitiek van de gemeen te speelt de verbetering van het woon klimaat een grote rol, aldus B. en W. in de memorie. Daarbij kan het voorkopten dat bepaalde instellingen en manifesta ties hoger worden gesubsidieerd dan op dit ogenblik de zuiver culturele beteke nis voor de inwoners zou rechtvaardigen. De gemeente heeft zich bepaalde offers te getroosten om haar aantrekkings kracht te behouden en te vergroten. B. en W. zjjn van oordeel, dat daarbij het huidige systeem het meest geschikt is. Het stof, dat door de wind wordt ver spreid is afkomstig van de zogenaamde droge compost, die in de winter wordt vervaardigd als het maken van het an dere product niet mogelijk is. Bij het la den en bjj sterke wind heeft versprei ding over de omgeving plaats. Het is B. en W. thans nog niet duidelijk welke maatregelen genomen moeten worden om dit euvel te voorkomen, aldus het college op een desbetreffende vraag. Baggeren der grachten hoever de marktkooplieden verplicht kunnen worden mede te werken aan het tegengaan van de vervuiling van de gracht op het Grootzand en het bevorde ren van eeu vlotte afvoer van het op de markt achtergebleven afval. Tegen bromfietsers, die de verkeers- voorschriften overtreden wordt in het algemeen streng opgetreden. In 1962 werden te dezer zake in de gemeente 387 processen-verbaal opgemaakt, zo zeggen B. en W. naar aanleiding van een vraag uit de secties, of de algemene politieverordening geen vernieuwing be hoef^ Het samenstellen van een nieuwe aan de eisen voldoende algemene poli tieverordening staat reeds geruime tijd op het programma. Door personeels- moeilijkheden mede in verband met de grote omvang van andere geen uitstel duldende werkzaamheden op allerlei ge bied, was het tot dusver niet mogelijk dit werk te voltooien. De vraag of een Culturele Raad moet worden ingcsteld hebben burgemeester en wethouders in overweging genomen. Over het karakter, de samenstelling en de werkwijze van een dergelijke com missie zullen zij zich beraden, na zich op de hoogte te hebben gesteld van de elders in dit opzicht opgedane ervarin gen. Naar hun aanvankelijke mening zou een Culturele Raad alleen aanvaard baar zijn als hij een adviserend karakter heeft. re tegenstanders. Voor het vervoer heeft de S.Z.C. een vrachtwagen ge- In „Friesland” het periodiek be- charterd. treffende Frieslands Behalve de vijf flitsen gaan ook de toeristische Sneker naar de wedstrijden in Paterswolde: woningbouw in Friesland. Er staat J. K. de Boer, H. P. Repko, J. E. onder meer in te lezen, dat Sneek Kluitenberg, J. Boomsma, en tevens met een inwonertal van 21.482 per 1 J 1 o januari 1962 na Leeuwarden, Smal- lingerland, en Heerenveen de groot- I ste kerngemeente in Friesland is. Het aantal in de periode 1945 tot en I met 1962 gebouwde woningen be- draagt 2066. Voor Leeuwarden is dat getal 6872, voor Smallingerland 3695 en voor Heerenveen 2105. Ook J I hier slaat onze stad dus geen slecht figuur. Bovendien staat nog in het leesbare tijdschrift „Friesland” dat een bezoek aan de nieuwe stadswij- ken van Sneek stellig ’de moeite waard is. Het relatief gróte aantal J eengezinswoningen zal daarbij direct opvallen. Hoewel ook B. en W. het onbevredi gend vinden dat in bepaalde gevallen gemeentewoningen worden bewoond door huurders, die gerekend naar hun inko men duurder zouden moeten wonen, heb ben zij in verband met de huidige wette lijke voorschriften geen enkele bevoegd heid te dezer zake dwingend op te tre den. De in de sectierapporten geuite ge dachte hierover is alleen mogelijk in dien de wettelijke bepalingen worden veranderd en de gezinnen, waarop de maatregel betrekking zou hebben een redelijke kans hebben andere woonruim te ter beschikking te krijgen. Aan de Waterpoortpartjj, welke aan staande zaterdag 29 juni in het Sport park aan de Leeuwarderweg wordt ge houden, nemen de volgende twaalf par turen van eerste klas kaatsers deel: 1. D. Scheepstra, E. Heeg, D. Talsma; 2. G. Okkinga, Dr. Smedinga, P. Ysbran- dy; 3. H. Zülstra, A. Rinia, S. Faber; 4. R. Hoekstra, S. Sikkema, W. Vliet- stra; 5- H. Schuil, Sj. Heeringa, Joh. Halbesma; 6. P. de Groot, Joh. Zjjlstra, M. Santema; 7. J. Poepjës, J. Pander, KI. Cuperus; 8. Sj. Tjeerdema, G. Dijk stra, H. Bultje; 9. J. Faber, H. Seerden, Joh. Westra; 10. J. van Sejjst, Joh. Jan sen, T. Velstra; 11. R. Kuiper, Fr. Hel frich, F. dé Vries; 12. J. Sijtsma, A. Hiemstra, D. y. d. Zee. Een plan voor verbetering van het complex van 33 woningen aan de Kloos- terdwarsstraat en de Priorstraat, dat on der meer het treffen van deze voorzienin gen inhoudt, is bijna gereed. Met het aanbrengen van closets in de dan nog overblijvende woningen der gemeente, die daarvoor in aanmerking komen zal worden voortgegaan. In 125 van de tot het woningbonwbedrijf behorende wo ningen is thans nog geen closet aanwe zig. Verkoop gemeentewoningen Tegen eigendomsoverdracht van ge meentewoningen bestaan bij B. en W. bezwaren. B. en W. menen, dat de ge meente beter in staat is te zorgen dat de woningen steeds zoveel mogelijk aan de geldende of algemeen aanvaarde woon- eisen worden toegepast dan een indivi duele eigenaar-bewoner dat in de toe komst zou kunnen en willen. Bjj ge meentelijk bezit en beheer zjjn er meer waarborgen dat verkrotting wordt voor komen. B. en W. menen het verlenen van medewerking aan de overdracht van woningen dan ook ernstig te moeten ontraden. Vandaag staat de nieuwe jeugd pagina weer in onze krant. Na ’n bescheiden begin in de vorige maand, is hij gegroeid en verder uitgebouwd. Opgenomen zijn een aantal interessante artikelen over en voor onze teeners. i een tegenbezoek brengen aan X Groninger zeil- i vrienden. Volgens X Speurder een prij- i zenswaardig initia- x tief. Immers, deze jonge knapen zei- x geuwni ia gueu, m t len nu eens op een onbekend”water in 'juni kwamen er weer zeven nieuwe een onbekende omgeving tegen ande- leden bjj. 4 rn faernnctnnrlnrc Pint tromrnnn In „Friesland” treffende Frieslands economische, sen gaan ook de toeristische en culturele aspecten Vrijheidsjachten staat een aardig artikeltje over de de Pluiszeiler O. Zweep. De tentoonstelling „Verstandig dus gezond”, die van 27 mei tot 27 juni in het Gerechtsgebouw is gehouden heeft een flinke belangstelling ge- trokken. Van het lager onderwijs kwamen 734 kinderen naar het Ge- i rechtsgebouw, van het voortgezet en middelbaar onderwijs 1400, terwijl 97 volwassenen ook een kijkje bij Ver- standig dus gezond, een tentoonstel- ling van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, namen. De reacties waren uitermate gunstig. Aan de andere kant overigens ook. Mevrouw Fruin, die de leiding van de tentoonstelling had, vertelde dat ze een prettige tijd in Sneek had en graag nog eens J terug komt. Ook uit de dorpen ron- T dom de stad kwamen vele leerlingen J van de scholen een kijkje nemen. x In het Bonifaciushuis is het 10 juli door enkele knallen, j feest. Dan wordt de heer B. van der uur ’s middags. Bij navraag op de I X Zee namelijk 99 jaar. Dat is een vliegbasis Leeuwarden is het geble- flinke prestatie en Speurder ven- ken, dat vliegtuigen de oorzaak niet I X moedt, dat hij wel een van de koplo- zijn geweest. Wat dan wel...? flinke belangstelling in het huwelijk Het eerste elftal van Van der Heem n.v. begint een ploeg te worden waar- mee in de toekomst geducht rekening dient te worden gehouden, getuige de knappe prestaties, behaald in het Van der Heem-voetbaltoernooi dat in enkele jeugdige Wassenaar is gehouden. Het tweede Groninger Flitszeilers deelgenomen elftal moet het minder goed hebben aan zeilwedstrijden op het Sneeker- gedaan. Een en ander is te lezen in meer. De uitzending geschiedde door het wekelijks verschijnend personeels- de zeilvereniging „D.T.P.” te Paters- orgaan van Van der Heem n.v. „Het wolde. Op hun beurt gaan nu vijf V.D.H.-tje.” Sneker Flitszeilers, te weten H. Am- sterdam, J. de Bruin, E. van Delden, Even aandacht voor iets, dat in Sj. Jaasma en S. Oljj aanstaande „De Uitlaat”, het clubblad van de j zondag onder auspiciën van de S.Z.C. motor- en autoclub ,J. C. Visser’ staat hun te lezen. De actieve club groeit nog steeds. De belang- stelling voor de ritten en voor het werk van „J. C. Visser” in het al- gemeen is goed. In I ll i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1