van i Computer doet in 13 uren wat de mens in 65 jaar zou kunnen doen if oio’s Oosthem 13 juli in het teken het paard WUllt Van der Heem door ruimtegebrek nu tijdelijk in ontruimde boerderij utdtlkq traij maar krachtig en IJLST W Y MBRITS ER A DEEL van In Gauw brandde een boerderijtje af Automatisering werkt gebruik van electronische brein in de hand KORT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Hei Nmiwsblad wüg.yt NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m 118e jaargang no. 52 Maandag 1 juli 1963 DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD Zeventig van Eindexamen h.b.s. A Voortaan écn dorpsfeest in Bozum Tiroler Holzhacker Buben komen naar Sneek Geslaagd Diefstallen in kleedkamers sportvelden opgelost klinkend succes aar klaar Penningmeester van v.v. Heerenveen met de kas en fabrieksgeld weg Ook weekeinde-dienst voor tandartsen Een vreemd geval in Ijlst man met computer doen het werk drieduizend bedienden „Een snipperdag’* had een snipperdag voor reisje Geslaagd Show 1963 te Koudum een Nachtelijke Oriënterings- tocht Regenbogen Nieuwe fabriek begin volgend j SNEEKER NIEUWSBLAD Niet denken Donderdag is bij Van der Heem n.v. „Schoonheidsbrein” t Electronische oorlog Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Zaterdagmorgen omstreeks negen uur is er brand uitgebroken in het boerderij-1 tje van de heer A. Postma te Gauw. In het gebouw werden 2000 kuikens gemest, waarvan ongeveer de helft in de vlam men is omgekomen. De kuikens waren niet verzekerd. Vermoedelijk is de gas verwarming de oorzaak geworden. Geslaagd voor het eindexamen h.b.s. A: M. J. Boerstra, F. Faber, J. H. v. d. Aan de R. Universiteit te Groningen slaagde Cum laude voor het doctoraal examen Engels de heer A. C. J. Dood- korte alhier. Een Arnhemse juwelier is voor ruim 100.000 aan juwelen bestolen. Het neon licht in de zaak was voldoende om de sieraden voldoende te kunnen sorteren. De goedkope dingen bleven liggen. Op hun gemak, onder de rook van het hoofd bureau van politie sloegen de inbrekers hun slag. De politie zit hen nu echter op de hielen! De gemeentepolitie heeft de 38-jarige E. B. te Sneek gearresteerd. B. hééft in de afgelopen maanden - van maart tót juni - meerdere malen geld ontvreemd uit de kleedkamers op de Sneker sport velden. Ook zal het middelgrote- en kleine be drijf in versterkte mate voor het in schakelen van computers in aanmerking komen. Bruikbare typen zullen hiervoor, naar wordt verwacht, in een voldoend aantal op de markt komen. De computer staat, zo zeggen vele ervaringen, letter lijk voor niets. kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Amerika heeft op het gebied van de computers de leiding. Er zijn in de Vere nigde Staten meer electronische breinen dan in alle andere landen samen. Op het ogenblik bouwt men er een computer die in staat zal zijn hét verloop van de oorlog te voorspellen. Advertentieprijs 15 ct_ per mm. Bij contract handels - adv.) lager. Abonnementsprijs t 3 per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Eén foutje Computers wórden al gebruikt bü het uitkiezen van de winnaars voor paar denraces, z{j helpen artsen bij het analy seren van speciale psychologische stoor nissen bjj hun patiënten, zij helpen zelfs Zoals reeds gemeld zullen de Christe lijke plattelandsjongeren de jaarlijkse landdag in Sneek houden op zaterdag 6 juli. Tot besluit van deze dag zal er een feestavond zjjn in „Ons Gebouw”, waar de „Tiroler Holzhacker Buben” zullen optreden. De heer Dick Harris, bekend als regisseur van de Rudi Car- rell-shows zal optreden als conferencier. Het zal zeer zeker, gezien het program ma, een groots feest worden. ger. De aanleg van het perkje is even eens moderner geworden. Gebleven even wel is de hoge ouderwetse brievenbus links van de hoofdingang, die alleen een andere kleur gekregen heeft. Inwendig is het station ook enige ma len verbouwd o.a. voor het verkrijgen van een in- en uitgang voor de reizi gers, waarvoor een gedeelte van de 3e (nu 2e) klas wachtkamer werd afgeno men. De laatste wijziging betreft het in richten van een kantoortje voor de bus dienst van de N.T.M. in de linker vleu gel. Thans schijnen er bij de Nederl. Spoor wegen plannen te bestaan het station te verbouwen en te moderniseren, zoals reeds met meerdere in het land is ge beurd, maar dat zal voorlopig nog wel toekomstmuziek blijven. Haast wordt er in geen geval mee gemaakt. Dat blijkt wel. De show 1963 te Koudum, die zaterdag is gehouden werd een klinkend succes. De Gildebroeders uit Noord-Brabant hadden veel succes met hun optreden en burgemeester Pasma is zelfs tot schut- terskoning uitgeroepen! bjj het uitkiezen van een huwelijkspart ner Een wetenschappelijk bureau in New York, dat zich op dit laatste heeft toege legd, verklaarde onlangs, dat een van de vijfhonderd huwelijken, die de compu ter in de afgelopen vijf jaar heeft aan bevolen door echtscheiding is verbroken. Computers zijn ook in gebruik als ver taalmachines al kunnen zij alleen maar zuiver letterlijke vertalingen leveren. Een Engelse computer helpt voorts de kippenfokkers om de beste en meest economische kippen uit te zoeken. Ook worden computers gebruikt voor de controle van het luchtverkeer, het vaststellen van examencijfers, de voor spelling van het weer en van de verkie zingsresultaten. In San Fransisco werd onlangs op een vergadering van rechts geleerden meegedceld, dat er computers worden gebouwd, die een gerechtelijke beslissing kunnen vóórspellen. In negen van de tien gevallen zjjn die voorspel lingen juist, tenzjj ze al te gecompliceerd zijn. Oosthem staat 13 juli in het teken van het paard. Zoals reeds gemeld, zal op die datum in het dorp een paardensport- dag worden gehouden. Na een beschei den begin in 1962 willen de organisato ren, de heren W. Veninga uit Njjezijl en J. M. Jansma uit IJlst, die tevens als keurmeester zal liefst wat breder opgezette - herhaling. Dat het paardenfestjjn groter wordt dan vorig jaar lijkt aannemelijk. Vooreerst is in Oosthem het eerste concours hip- pique in Friesland voor dit jaar en daarom zullen de paardeneigenaren de dieren wel eens willen oefenen. De twee de reden is van veel belang voor Oost hem. Het is bijna in kannen en kruiken. De kans is namelijk groot, dat het springconcours van de landelijke rjjver- enigingcn in de Zuidwesthoek in Oost hem zal worden gehouden. Als dat door gaat zullen in Oosthem zo’n 70 paarden meer verschijnen! De jaarlijkse TT-races in Assen trók ken meer bezoekers dan ooit. Maar liefst 120.000 liefhebbers trokken naar de Drentse hoofdstad. En wat de organisa toren nog belangrijker vonden, voor het komende jaar zjjn er ook al weer zo’n honderd kaarten verkocht... Aan de show vooraf ging een mars door het dorp. „Nij Libben” onder lei ding van dirigent Piet Bakker had een aandeel in de festiviteiten, alsmede ver schillende groepen uit het Koudumer verenigingsleven. Ook de muziekvereni gingen uit Wommels en Makkum traden op. De Gildebroeders spraken sterk tot de verbeelding van de bezoekers. Alles van het gebodene was dan ook onge woon: het vendelen, het koningsschieten en het uitroepen van de schuttersko- ning. Burgemeester Pasma was zo’n bekwame schutter, dat hjj tot koning werd uitgeroepen. Een groot taptoe en de prima demonstraties waren ook hoogtepunten van de Koudumer show. zaterdagavond plm. nachteljjke oriënte- Deze computer wordt gebouwd in Bos ton onder leiding van Clark Abt. De ge gevens waarmee het electronische mon ster wordt gevoed zijn die van de ooste lijke en westerse en neutrale blokken. In antwoord spuwt het brein honderden grafieken uit, die de gevolgen van een oorlog weergeven met betrekking tot het nationale budget, de legers en de psycho logische stemming van een bepaald land. Daarvoor is ook de interne indeling ver anderd. In de nieuwe fabriek zullen waarschijnlijk op lange termijn zo’n 500 werknemers een plaats kunnen vinden. Sinds vrijdag is de boekhouder van de n.v. „Ruban”, een rubberfabriek te Oudeschoot, die tevens penningmeester van de voetbalvereniging „Heerenveen” is er met de kas van zjjn club en geld van de baas vandoor. Het bestuur van „Heerenveen” was tot de ontdekking gekomen, dat de heer K. zijn zaken verwaarloosde. Daarom werd hem toegezegd de administratie van de club in te leveren. Donderdag avond bracht hij de helft terug, met de toezegging dat de rest vrijdag zou vol gen. Vrijdagmorgen moest de heer K. een cheque van ongeveer 2500.- verzilveren voor het uitbetalen van de lonen aan de arbeiders van zjjn fabriek. Daarna is de boekhouder verdwenen. Hjj is in het bezit van een geldig paspoort en daarom denkt men, dat de boekhouder naar het buitenland is gevlucht. Toen de man vrijdagavond niet ver scheen bjj het bestuur van „Heerenveen” kwam aan het licht, dat hij verdwenen was. De voetbalclub is er vermoedelijk enkele duizenden guldens op achteruit gegaan. Geld, dat bestemd was voor contractspelers Aan de ongewenste toestand in Bozum dat twee commissies een dorpsfeest or ganiseerden, is een einde gekomen. In een vergadering van de „merkekom- misje” en de commissie voor een ge meenschappelijk dorpsfeest met b. en w. van Baarderadeel is besloten voort aan eensgezind twee dagen feest te vieren. De beide feestcommissies kon den het voorheen niet met elkaar eens worden, maar de gemeente Baardera deel had ingegrepen en medegedeeld dat voortaan slechts één vergunning voor een feest zou worden gegeven. Er is een nieuw bestuur gekozen, waarvan de heer P. Bakker voorzitter is en de heer Breuker secretaris. Dit jaar zal het feest worden gehouden op 14 en 15 augustus a.s. Twee soorten Er zijn twee soorten computers. Er zjjn er die bestemd zjjn voor het zuivere rekenwerk. Zij reageren op elektrische impulsen in een soort morse-code van cijfers en letters. Niet lang geleden deed zo’n computer, in dertien uren tijd een som die een mens met potlood en papier 65 jaar zou kosten. Bjj het tweede soort electrische brein „golft” de electriciteit. Niet in trillin gen maar in stromingen van verschillen de intensiviteit om begrippen als ge wicht, druk en stroefheid voor te stellen. Dit betekent dat een onzichtbaar model van een geheel bouwwerk in electriciteit kan worden gemaakt - de ontworpen Tunnel onder het Kanaal bijvoorbeeld - nog voordat er enig geld aan de werke lijke instructie is besteed. De familie Wijbenga, Eegracht 95, heeft een vreemd, maar interessant ge val in huis. Op de zolderverdieping slaapt een van de kinderen. En nu is onder zijn ledikant tegen het matras dek iets vreemds te zien. Mevr. Wjjben- ga-v. d. Meulen lichtte het dek voor ons op en wat zagen we? Aan de onderzijde heeft een wespenkoningin haar nest ge bouwd. En zjj trekt er zich niets van aan als de jongste zóón ’s avonds onder de dekens gaat. Ja, terwijl we toeke ken, lichtte mevr. Wijbenga het dek op en zagen we het diertje evén naar bui ten komen en dan weer in het tonvor- mige nest van plm. drie cm doorsnee verdwijnen. En in het nest heerst reeds leven, zegt mevr. W. Het dakraam staat steeds open, zodat het inséct dus vrije toegang heeft. omdat de stempelmakers niet in het noorden voorkomen. Het is een zeer ge specialiseerd beroep. Met behulp van de stichting bedrijfsopleiding- metaal- en electrotechniek - industrie of kort ge zegd de „BemeteF* zal Van der Heem in de herfst beginnen met deze opleidingen. Wat de radiomonteurs aangaat, zjj krij gen een V.E.V. opleiding. De n.v. geeft deze opleiding in samenwerking met de Sneker technische school. werp”. Voorts verkreeg men in Oost hem toezegging van medewerking van de volgende kunstenaars: Berrie Brug man, Almelo, Jan Stroosma, Leeuwar den, Martin Tissing, Groningen, Pier Piersma, Heeg, Marten Klompien, Gro ningen, Folkert Haanstra Meppel en fungeren, een - Henk Pander uit Amsterdam. Tenslotte zal de heer F. C. D. Popken uit Leeu warden paarden op de foto laten zien. Het is nog niet zeker of deze lijst wel volledig is, want de actieve Culturele Commissie Oosthem en omstreken is nog druk bezig! Direct werd begonnen met de ontruiming van de in de onmiddelljjke omgeving van het brandende pand gelegen huizen, maar dank zjj de plaatseljjke brandweer, die direct ter plaatse was, konden de be lendende percelen gespaard'blijven, zon der enige waterschade te hebben opge lopen. De brandweer uit Sneëk kon zich bepalen tot nablussen. De belangstelling voor de brand was groot. Ook burge meester J. van Hout was op het terrein van de brand aanwezig. Behalve de kui kens was het een en ander tegen brand verzekerd. De heer Postma zal dus een schadepost moeten boeken. Op ’t eerste gezicht lijkt het dat er maar weinig veranderd is nadat ruim vijftig jaar geleden deze foto van het station der toenmalige H.IJ.S.M. (Hol- landsche Ijzeren Spoorweg Maatschap pij) werd gemaakt. Bekijkt men haar echter wat nader, dan ziet men tal van verschillen met de situatie van nu. Het voornaamste is, dat het uit de tach tiger jaren daterende gebouw toen niet zo breed was als thans. Het is aan beide zijden uitgebreid, waarmee men bezig was toen deze foto werd genomen. De uitbreiding was nodig geworden om de wachtkamers te kunnen vergroten. Te vens werd toen in het rechtse nieuwe gedeelte het bestelgoederenbureau on dergebracht, dat weer is opgeheven na dat omstreeks 1930 het vervoer was over gedragen aan Van Gend en Loos, die hier- 1 voor de Goederenloods op het Stations- emplacement in gebruik nam. Een an- In de moderne wereld van mechanisatie en automatisering krijgt de computer, het electronische brein, zoals hij ook vaak wordt genoemd, een steeds grotere plaats. Werd hjj een tiental jaren alleen nog gebruikt voor allerlei ingewikkelde zaken en proeven, nu is de situatie danig veranderd. Om eens een voorbeeld te noemen. In Drachten heeft de gemeente een computer aangekocht die voortaan de salaris-administratie zal verzorgen. De machine berekent maandelijks het salaris van bruto naar netto en produceert twee salarisstaten plus de salaris stroken voor de werknemers. Aan het eind van het jaar komt bovendien nog uit deze computer; een loonkaart voor elke werknemer, de verzamelloonstaat, de loonbelastingkaart, de opgaven aan de werknemers met betrekking tot het be lastbare loon en de ingehouden loonbelasting en premie a.o.w., alsmede de opga ven voor de ongevallenwet en aan de bedrijfsverenigingen. Voor een gemeen te met een personeelstekort dus ideaal. Ook het bedrijfsleven aaat zich langza merhand over het gebruik van de computer beraden. De Verenigde Staten geven wat computers betreft de toon aan. Nu reeds bestaat een achterstand van onge veer vijf jaar tussen Europa en de V.S., die in 1970 waarschijnlijk zal zijn toege nomen tot ongeveer acht jaar. De omgeving van het sta tion heeft ook een metamor fose ondergaan zo men ziet. Links, van de Stationsstraat af gezien, lag een geheel af gesloten poel, door een bre de dam gescheiden van het zgn. Spoordok en langs Sta tionsweg en Stationsplein ge heel omgeven door hoge bo men en struikgewas. Na het dempen van dit water werd hier de Kanaalstraat aan gelegd en bouwde de heer Poelman op de hoek het naar hem genoemde hotel, thans Hotel Bonnema. Later werden in de Kanaalstraat de autobussen van de Z.W.H. en de L.A.B. gesta- tionneerd, maar het daarbij behorende station ontbreekt helaas nog steeds, hoewel de plannen daarvoor al lang bestaan. De plaats van de struiken ter weerszijden van de weg is ingenomen door een breed trottoir, waardoor de toegang naar het station óok van deze zijde veel royaler en opener is geworden. Veel belangstelling Het bestaan van het schoonheidsbrein wjjst er op dat de computer - de zacht- zoemende monsters door ventilatoren gekoeld en onpersoonlijk in hun meta len kasten- meer en meer in ons dage lijks leven binnendringen. In Amerika hebben al meer dan hon- derd-duizend vrouwen de raad van de machine ingewonnen. Op vele kantoren en in vele industrieën werden zij al ja renlang gebruikt. In het kantoor van een Amerikaanse verzekeringsmaatschappij staat een computer die vijf miljoen gul den heeft gekost. Zeventig bedienden van deze machine doen nu het werk, waarvoor zonder de computer 3000 men sen nodig waren! De electronische breinen kunnen dus wonderlijke prestaties leveren. Toch kun nen zjj niet denken. Om een computer te leren denken zou men hem de menseljj- ke capaciteit moeten geven om te over wegen, te proberen enzich te ver gissen. Het is hoogst twijfelachtig of er ooit een ware robot kan worden ge bouwd. Een computer zal waarschijnlijk nooit het menselijke brein, dat voor alle mogelijke doeleinden is uitgerust kunnen evenaren. Overigens is het vorig jaar wel geble ken dat de computer zelfs niet onfeil baar is op zijn gespecialiseerd terrein. De nieuwste Russische computer Oeral 2 werd gevoed met alle mogeljjke gege vens over de ploegen, die aan het we- reldkampioenschap-tournooi voetbal in Chili deelnamen. De machine voorspelde dat Rusland zou winnen maar de Russi sche voetballers verloren in de kwartfi nale Opleidingen Intern worden in de fabriek opleidin gen gegeven voor radiomonteur en ge- reedschaps-stempelmaker. Wat de laat ste categorie betreft is het moeilijk om vakbekwaam personeel aan te trekken, Laan, P. Schram, H. J. J. de Vries, -1i,5„ i,„, q (j. v d. Zee, allen uit Sneek; J. v. d. Meer, Roordahuizum; U. de Jong, Uit- wellingerga; T. de Jong, Warns. De tandartsen in Sneek zulllen, even als in enige andere plaatsen, een week einde-dienst instellen. Zowel op zaterdag als op zondag zal een kort spreekuur worden gehouden voor de meest dringende gevallen. Op deze dagen kan men voor spoedgevallen bij de dienstdoende tandarts terecht 's morgens van 8.30-9 uur. Woensdag maakte het reisclubje „Een snipperdag” een uitstapje. Het weer was goed, de stemming prima en zo vertrok men ’s morgens zeven uur met een bus van de heer Sjjpersma uit Sneek, in de richting Willemsoord, vanwaar door het mooie landgoed Eese is gereden. Ook het Drentse natuurschoon had de bewonde ring van de reizigers. In Balkbrug werd koffie gedronken. Vandaar ging de reis naar Ommen, waar de voorzitster graag even wou zien of haar zomerhuisje er nog stond! In Ootmarsum is gedineerd. Ongeveer half drie stapten allen weer in de bus, op naar Enschede, waar de prachtige sy nagoge bezichtigd werd. In Boekelo is thee gedronken. De dag naderde ech ter al z’n einde en daarom wordt beslo ten om naar de Holterberg en Njjverdal te rjjden. Het was daar prachtig en me nigeen wandelde nog een uurjte. In Hel lendoorn tenslotte werd koffie gedronken en gegeten. Om goed tien uur was men voldaan weer in de stad. De chauffeur, de heer J. Sjjpersma kreeg alle lof voor zjjn goede wenken. Aan de Sociale Academie te Amster dam slaagde voor wijkverpleegster on ze vroegere stadgenote mej. B. Ringma. Onze stadgenote mej. A. E. Y. Schreu der is geslaagd voor kleuterleidster akte B (hoofdleidster). Een 83-jarige weduwe uit Den Haag stapte op Schiphol in een verkeerd vlieg tuig en vloog inplaats van naar Mün chen naar Moskou! De weduwe was best tevreden over het onverwachte avontuur op de oude dag. Zoals we ook al meldden zal de Cul turele Commissie van Oosthem en om streken tevens een tentoonstelling van beeldende kunst organiseren, met als onderwerp „het paard.” Het ligt in de bedoeling deze tentoon stelling behalve Op 13 juli ook op 15 en 16 juli voor belangstellenden toeganke lijk te stellen. Als onderdeel van deze tentoonstelling wordt door de Culturele Commissie een teken- en kleurwedstrjjd georganiseerd, over hetzelfde onderwerp als de expositie. De inzendingen wor den tevens geëxposeerd. Voor de tentoon stelling van beeldende kunst is, aldus vertelden de organisatoren tijdens een in het Himsterhüs gehouden persconfe rentie, reeds medewerking verkregen van de beeldhouwers Chris Fokma en G. J. Adema uit Leeuwarden. Samen met Dirk Kérst Koopmans uit Balk en Cees Bantzinger uit Ouderkerk verzor gen zjj speciaal het „paarden onder- Zeven schepen van de Friese Regen- boogclub startten tien uur voor een ringstocht van hier naar Terhorne. Win naar van deze zeer boeiende strjjd werd J. Alberda. Donderdag is bjj Van der Heem n.v. een beetje feest gevierd. Het was een ge denkwaardige dag, zoals bij de n.v. wel meer zullen komen. Het hoogtepunt van de in aanbouw zijnde fabriek, die naar men verwacht begin volgend jaar klaar zal zjjn, was bereikt. Eigenlijk nog niet het allerhoogste punt, want dat zal de schoorsteen van de centrale verwarming in de fabriek zijn, maar het kan nog wel enige maanden duren, voor dat die geplaatst zal zjjn. In ieder geval vóór april 1964 want dan, zo verwacht men bij Van der Heem, zal de nieuwe fabriek zijn betrokken. Om meer dan één reden was donderdag jongstleden gedenkwaar dig. Na ruim twee jaar draaien in Sneek kampt de n.v. met ruimtegebrek. Na enig zoeken is daarvoor een oplossing gevonden. In overleg met het gemeentebe stuur is nl. besloten, dat Van der Heem als tijdelijke huisvesting „Wigledam,” de boerderij zonder land, omdat dit moest worden afgestaan aan het industrieter rein, zal betrekken. Het was meteen een buitenkansje voor een Van der Heem-functionaris, die tot nu toe van Den Haag naar Sneek reisde. Hij heeft inmiddels de woning van Wig ledam al betrokken. Uiteraard is de nieuwe huisvesting tijdelijk, omdat „Wig ledam” in de toekomst bestemd is voor de bouw van een jeugdherberg, maar de tijd die men nu gekregen heeft is vol doende om de periode die nog aan de voltooiing van de nieuwe fabriek vooraf gaat; te overbruggen. Begonnen met acht man in een kleine werkplaats, heeft de n.v. thans 115 werk nemers.' Men produceert 3 typen radio’s. Maar de produktieplanning van de Haagse onderneming hield geen reke ning met het oponthoud, dat de strenge winter de vestiging in Sneek bezorgde. De bouw van de nieuwe fabriek had bijna de gehele winter stil gelegen. Oor spronkelijk had men gehoopt dat de fa briek nog deze herfst kon worden betrok ken, doch de vorst stak hier een stokje voor. Thans moeten nog ongeveer 30 men sen worden aangenomen omdat het pro- duktieprogramma voorziet in de bouw van vijf typen radio’s. Voor die dertig mensen zou geen plaats zjjn en dat was de reden, dat men omkeek naar meer ruimte. Hoewel de overgang van drie naar vijf typen geleidelijk zal zjjn, is Van der Heem toch dankbaar voor de vlotte medewerking van het gemeente bestuur. De ruimte die in het bedrijf in de Vrij- buiterstraat vrijkomt nu de administratie en het magazijn worden overgeplaatst naar respectievelijk de woonkamer, de koeiestal en de hooizolder van de boerde rij, komt beschikbaar voor de produktie. J. Doevendans was tweede, J. de Wil de derde en H. Röfekamp vierde. De prijzen werdén in ,,’t Schippershuis” te Terhorne uitgereikt, na afloop waarvan nog de bijzonder geslaagde film werd vertoond wélke de heer H. van Djjk te Bolsward maakte van de onlangs gehou den vierde IJsselmeerrace. Een gepensioneerde adjudant van de gemeente-politie te Tilburg zag zondag morgen voor zjjn deur het woord „ver rader” geschilderd. De daders zjjn waarschijnlijk enkele knapen, die de adjudant ervan verdachten, aan het po litiebureau te hebben doorgegeven dat zjj op straat aan het voetballen waren geweest der verschil is dat het station maar één ingang had en wel de nog bestaande in het middengedeelte. Deze is later ver breed en waarschijnlijk is toen tevens van het links ervan gelegen vensterraam een tweede toegang gemaakt, waarvan sindsdien het meeste gebruik is ge maakt. De hardstenen dorpel is geheel uitgesleten. Het balcon voor het woonhuis van de chef is weggebroken en verdwenen zjjn ook de diepe kelder onder de rechter vleugel met de gemetselde toegangs- trap, die altijd open stond en daardoor een doorlopend gevaar opleverde en de toen als „monumentaal” betitelde gas lantaarn met vier armen in het bloem perkje voor het gebouw. Thans staat hier een zakeljjk nuchtere electrische booglamp, maar daarnaast, blijkbaar als curiositeit, ook nog altjjd het gietijzeren onderstuk van zjjn voorgan- De weg en het water hebben in het afgelopen weekeinde zeventien doden geëist. Bjj alle fleurige vakantieplan nen is dit getal, dat in de weekends steeds groot is, een teken aan de wand. Rij toch voorzichtig, iedereen, die met wat voor voertuig ook, op de weg is. In Amerika is onlangs een computer in gebruik genomen, die in de wandeling „het schoonheidsbrein” heet. De vrouw, die er gebruik van maakt moet eerst een formulier met 51 vragen invullen. Som mige vragen zijn nogal discreet (leef tijd, gewicht, aantal uren slaap per dag, getrouwd of vrijgezel), andere vragen zal zjj zonder aarzelen beantwoorden: haar dieet, haar lievelingswerk, haar ge woonten, haar werk Met de antwoorden wordt de computer „gevoed” en even later vliegen de ad viezen er uit; de computer vertelt haar fijn welke zeep de vrouw moet gebruiken, welke gezichtscrème, welke poederkleu- ren, welke lippenstift, welke(al met al een hele opsomming).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1