voor Waterpoort-krabbels een Bussen en trein rijden beter werknemers Lieskje (17) en Bouwien (16) uit Sneek gaan een jaar Amerika studeren IJLST W YM BRITSER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT en van door Speurder Bemiddeling Industrieraad had succes Ook op bezoek bij Kennedy op het Witte Huis in Koopavond in Woudsend is er door Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Multilaterale kernmacht voorlopig van de baan 1 loe jaargang no. 53 Donderdag 4 juli 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jongen geschept door auto het groen E raanwagen-mestgrijper in de sloot Provincie erft twee ton van overleden stadgenote Stertocht per boot naar Grouw Nationale Prinsenhof- tocht American Field Service verstevigt hel internationaal jongerencontact Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en i kage ^tge^terrs^De’ zeKlozenie’ l f bouwd Temidden Benoemd SNEEKER NIEUWSBLAD Ze t wijze ruchtbaarheid. een zwoegen die dan gevuld k en In gezin Informatiebureautje Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini. stratle en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Enige tijd geleden besloten de winke liers in Woudsend een verzoek tot het gemeentebestuur te richten om een we kelijkse verkoopavond tot negen uur vast te willen stellen. Deze avond moest, zo dachten de winkeliers, vrijdag zijn. Za terdagmiddag zou men dan vijf uur kun nen sluiten. Dit verzoek is ingewilligd. Er waren winkeliers die aanvankelijk moeilijkheden vreesden, doch dat valt mee en men is nu ingenomen met dé regeling. Lieskje gaat naar de staat East-El- ton en Bouwiens einddoel is Virginia. Ze komen niet op dezelfde school terecht. Er ligt jelfs een verschil van enkele De LAB laat nu ook de bus uit Bols- ward doorrijden naar de Oppenhuizer- weg. Advertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3.— per half jaar. Franco p. post t 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad een bekend is met deze gang van zaken bestaat voor de trein veel belangstelling. Lieskje de Haan, zeventien jaar, pas geslaagd voor het eindexamen M.M.S. en Bouwlen Faber, 16 jaar, deze week geslaagd voor het eindexamen lyceum, gymnasiumafdeling, beiden uit Sneek, gaan een jaar naar Amerika! Dank zij een beurs van de American Field Service. Vanuit Rotterdam vaart op 5 augus tus het zeekasteel „Seven Seas” van de Holland-Amerika lijn naar de V.S. en onder de passagiers zullen de twee jonge Sneker meiskes zijn. Zij gaan een jaar de vreemde in om in Amerika de taal, zeden en gewoonten van de men sen te leren kennen. Zij gaan er ook een bezoek brengen aan het Witte Huis, om met president Kennedy te praten. En... ze gaan er studeren aan de Ameri kaanse Highschool, die te vergelijken is met de Nederlandse middelbare school. Voor de twee meisjes een heel avontuur. Maar het was juist die zucht naar en vreemde mensen niet mogelijk ge- Wolde alleen op de 12 pk Solomotor, maar volgend jaar gaat hij er ook mee zeilen. Er komt 34 meter doek op. Voor tegenwicht zorgt de 1200 kg weSen(ie kiel, terwijl voor het varen woonachtige onbemiddelde jonge i zee no8 ®en tweede kiel kan wor gen gevoerd met de diensten. Met name en betrokken Mochten de Fransen hebben gehoopt, dat zij op deze wijze Bonn tot de orde konden roepen, dan zijn zij bedrogen uitgekomen. Peyrefittes woorden mogen wellicht Adenauer uit het hart zijn ge grepen, maar de bejaarde bondskanse lier moet deze herfst plaats maken voor zijn minister van economische zaken en vice-kanselier, Erhard, die een voor stander is van een Europese gemeen schap, welke nauw samenwerkt met de Verenigde Staten. Erhard en Schro der, de minister van buitenlandse za ken, zijn de mannen, die over enkele maanden de politiek van de Bondsrepu bliek in hoofdzaak zullen bepalen en het was Schröder, die, enkele dagen na het bezoek van Kennedy, verklaarde, dat er voor moet worden gezorgd, dat de Europese belangen onverbrekelijk met Maandagmiddag had de chauffeur V. d. M. van het* loonbedrijf der fir ma Schaaf-v. d. Woude te Rauwerd pech. Hjj kwam nl. met z’n enkele tonnen zwa re kraanwagen-mestgrijper op de smalle Flansummerweg onder Rauwerd via de zachte berm in de daar naast lopende sloot terecht. Zelf kon hij zich met duizenden kilometers tussen de High school, die Bouwien gaat bezoeken en de school waar Lieskje iets hoopt op te steken. De meisjes weten dat en vinden het enerzijds jammei- maar aan de an dere kant: „je leeir op eigen benen staan.” Beide meisjes verwachten veel van het langdurige bezoek aan Amerika. Ze weten dat de gezinnen waar ze wor den opgenomen meisjes van hun leeftijd hebben en dat het er vast gezellig zal worden. Ze zijn dan ook vol goede hoop en moed. Zes weken lang is de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties in spe ciale zitting bijeen geweest om te be raadslagen over een algehele oplossing van de financiële crisis, waarin de we reldorganisatie zich op het ogenblik be vindt. Zij is inmiddels uiteen gegaan zonder die oplossing te hebben gevon den, zodat de financiële problemen ook over de komende jaarlijkse zitting van de Assemblee in september weer hun schaduw zullen werpen. Eén lichtpun tje is, dat de Algemene Vergadering ’n aantal bedragen heeft genoteerd, waar mee de vredesoperaties van de V.N. in het Midden-Oosten en in de Kongo althans tot het eind van dit jaar kunnen worden voortgezet. Dit is een gunstige ontwikkeling, want tot voor kort zag het er naar uit, dat deze acties wegens geldgebrek voortijdig zouden moeten worden gestaakt, waardoor het gezag van de V.N. een ernstige slag zou zijn toegebracht. De aan deze operaties ver bonden kosten zullen slechts voor een gering deel worden gedragen door de minderontwikkelde leden-staten van de V.N. (die bijna vier/vijfde van het le dental uitmaken) en het is de bedoeling dat het ontbrekende deel zal worden bij gepast door 26 met name genoemde ge ïndustrialiseerde landen, waartoe ook Nederland behoort. Hier schuilt echter een moeilijkheid. De financiële crisis van de wereldorganisatie is grotendeels een gevolg van de weigering van het Sovjetblok en Frankrijk om in de kosten van de vredesacties bjj te dragen en deze landen nu, die vrijwel alle beho ren tot de eerder genoemde geïndustria liseerde leden-staten, hebben in de af gelopen weken nadrukkelijk te verstaan gegeven, dat ook in de toekomst van hen geen bijdragen te verwachten zijn. De provincie Friesland heeft een er fenis van twee ton gekregen. Zij is tot erfgenaam benoemd van de nalaten schap van de op 27 maart in Sneek overleden mevrouw Trijntje Boschma, weduwe van de heer Rintje Gerbensma, eerder weduwe van de heer Auke Au relius Jorritsma. De erfstelling is be zwaard met ruim veertig legaten, die grotendeels vrij zijn van successierech ten. Hoeveel het saldo bedraagt is nog niet bekend. Volgens een veilige schat ting zal het in ieder geval ruim twee ton zijn. De erflaatster heeft de voorwaarde ge steld dat de opbrengst van de nala tenschap moet worden besteed voor het verstrekken van bijdragen aan in Fries land i j mensen van goede aanleg, in de kosten van de opleiding, op dezelfde manier als bijdragen worden verstrekt uit het Pro vinciaal Studiefonds. Het saldo van de nalatenschap zal hier toe onder de naam „Jorritsma-Bosch- ma Fonds” moeten worden afgezonderd van de gewone middelen van de provin cie en als apart fonds moeten worden beheerd. Voorts moet de provincie een zestal graven te Nijland en Ysbrechtum onderhouden. Een van de voornaamste resultaten van de besprekingen, welke president Kennedy tijdens zijn Europese reis met bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, premier Macmillan van Engeland en met premier Leone van Italië heeft gevoerd is wel het besluit de plannen voor de oprichting van een multila terale kernmacht van de Noordatlantische Verdragsorganisatie voorlopig te la ten rusten. Voor dit besluit gelden goede gronden, want van deze door de Ameri kanen gepropageerde macht, welke zou moeten bestaan uit een vloot van bo venwaterschepen met gemengde bemanningen, had zich tot nu toe slechts West- Duitsland een groot voorstander getoond. Engeland en Itahe daarentegen wa ren van mening dat de plannen eerst terdege op hun politieke cn militaire meri tes moesten worden bekeken en bovendien zijn de conservatieve regermg-Mac- millan welker gezag door de affaire-Profumo deerlijk is ondermijnd, en het ka- om zich aan een dergelijk veelomvattend plan te binden. die van Amerika verbonden zjjn, „aan gezien interdependentie de beste waar borg is voor onze veiligheid.” Communistisch topoverleg De Spoorwegen hebben ook een ge baar gemaakt door de lege trein, die om 6.58 uur uit Leeuwarden in de rich ting Staveren vertrekt, tot Sneek toe gankelijk te stellen voor de arbeiders. Deze trein is uiteraard niet in de dienst regeling opgenomen. Hoewel niet ieder- Deze week zjjn de meisjes geslaagd voor hun examen. Dat betekende dub bele vreugde. Tenslotte is iedereen meer dan blij, dat hij of zij het gewenste di ploma haalt, maar het begeerde papier tje was voor Lieskje en Bouwien de sleutel, die hen toegang kon verschaf fen tot Amerika. De American Field Service stelde namelijk een voorwaarde: „je moet je diploma halen”. Wel, dat is gebeurd en nu staat niets de reis van de meisjes meer in de weg. De bekende nationale Prinsenhoftocht, welke georganiseerd wordt door de W.S.V. „De Meeuwen” te Leeuwarden in samenwerking met V.V.V. te Grouw, zal op maandag 15 juli a.s. worden ge houden. Aan de wedstrijd, die om 11 uur aanvangt, kunnen deelnemen de 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, 16 m2 klasse, Val kenklasse, Topklasse, Vrjjheidsklasse, iden aangebracht wordt met water. productie van goederen grotendeels overlatend aan andere staten van het Sovjetblok. Het ziet er dan ook naar uit, dat Chroestsjov op het Europese vlak naast een vijandig Albanië met een onwillig Roemenië te maken krijgt. De financiën van de V.N.... De Z.W.H. heeft de regeling zodanig gewijzigd, dat de bussen ongeveer ze ven uur ’s morgens in Sneek aankomen. De werknemers kunnen nu op tijd naar de fabriek. De bussen gaan ook niet meer langs de Lemmerweg naar het station (de kortste route), doch rij den eerst langs de Jousterkade om daar de werknemers voor het Eiland af te zetten of op te nemen. Ook de Oppen- huizerweg, waar de NTM eerst het al leenrecht had, wordt nu door de LAB en de Zuidwesthoek bezocht. De ver- keersinspectie gaf hiervoor toestem ming, mits die alleen gebruikt zou wor den voor het vervoer van de werkne mers. Het gemeentebestuur heeft op het punt Willem de Zwijgerstraat en Frede- rik Hendrikstraat een grasperk ver kleind en van tegels voorzien. Hier, in de nabijheid van de Oppenhuizerweg, kan men dus stoppen en zwaaien. Al met al een flinke verbetering in de be staande situatie. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van V.V.V. Grouw organiseert de Leeuwarder Watersportvereniging „De Meeuwen” een stertocht naar dit dorp, welke zaterdag 13 juli a.s. ’s middags om 4 uur zal eindigen. De vertrekdatum en de route zjjri vrjj. Voor het volbrengen van de tocht zjjn drie stempels nodig. Het eerste uit de plaats van vertrek, het laatste voor het Theehuis te Grouw. Tot de andere stempelplaatsen behoort ook de Jachthaven alhier. Het inleggeld bedraagt 2,50 waar voor men na het volbrengen van de tocht een herinneringsvaantje plus twee vrij kaarten voor het avondfeest in Grouw krijgt. geslaagd en nu is het wachten nog op de vijfde augustus. Dau gaat de grote reis beginnen... avontuur en het verlangen om vreemde landen te zien te spreken, die hen ertoe dreef. Maar toch... dit alles was weest zonder de bemiddeling van de „American Field Service”, letterlijk ver taald: de Amerikaanse Veld Dienst. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 14-jarige J. de B. uit Oppenhuizen op de Leeuwarderweg geschept door een auto mobilist, de heer R. P. uit Sint Anna- parochie. De jongen, een scholier, stak plotseling de Leeuwarderweg over naar de Lindenlaan. Hij liep enige schaafwonden op en is naar huis ge bracht. De materiële schade was gering. Het Informatiebureautje van V.V.V. aan het Martiniplein is van- af maandag jl. weer de gehele dag geopend. Mejuffrouw J. Brouwer staat weer achter de balie, en kon maan- dag al 38 en dinsdag 44 personen I o.w. ook Engelsen en Amerikanen, doch nog maar één Duitser, met in- 4 kuip en de kajuit zun betimmerd met J het fraaie glanzend gelakte iroko- 4 hout. Dit seizoen vaart de heer Ten Wol Ho a Hoon nn rto 19 nL- Qnln-mnfnr* Veel belangstelling Hoe ze op het idee kwamen? Het be gin li^t bij een foldertje dat een tijd ge leden in school kwam te hangen en waarop stond dat belangstellende jonge lui door bemiddeling van het genoemde Amerikaanse instituut een jaar naar Amerika zouden kunnen gaan. Belang stelling scheen er genoeg te bestaan bij de leerlingen van de middelbare scholen. Veel jonge mensen stuurden een Premier Chroestsjov van de Sovjet Unie heeft de zeventigste verjaardag van Ulbricht, de Oostduitse communis tische leider, aangegrepen als een ge legenheid om in Oost-Berljjn te confe reren met de leiders van de satellietsta ten. Deze Oosteuropese topconferentie had ongetwijfeld voor een deel ten doel iets van de glans en aandacht, waar mee Kennedy’s verblijf in West-Duits- land en speciaal in West-Berljjn was omringd, weg te nemen, maar daar naast heeft Chroestsjov haar kennelijk toch ook belegd om zich aan de voor avond van het Russisch-Chinese ge sprek in Moskou over ideologische ge schilpunten, opnieuw te verzekeren van de steun van zijn satellieten. Opmerkelijk was, dat tijdens het over leg in Oost-Berljjn, waarbij, naast Chroestsjov en Ulbricht, de partijlei ders van Polen, Tsjechoslowakjje, Hon garije en Bulgarije aanwezig waren, die van Roemenië, Georghiu-Dej, ontbrak. Roemenië leeft in zekere zin op gespan nen voet met verscheidene andere Eu ropese communistische staten sedert Boekarest de diplomatieke betrekkingen met Albanië (dat in het Russisch-Chine se geschil aan de kant van Peking staat), heeft hervat. Ook op een ander punt heeft Roemenië getoond zich wat onafhankelijker van Moskou te willen gedragen: het weigert zich te schikken naar de richtlijnen van de Comecon, de Oosteuropese Raad voor Wederzijdse Economische hulp, ingevolge welke het zich in hoofdzaak moet bepalen tot het leveren van grondstoffen, daarbij de d en met gemotoriseerde verster- king uit om de „ontvoerde” colle- ga te ontzetten. Op de Oppenhuizerweg aan het eind van de bebouwde kom, werd de wagen aangetroffen, maar ITllllclill» ncfixci i j. binct-Leone, dat niet meer is dan een overgangsregering, thans bepaald met 1- -- Mmol/vwiT'OTTnnn nlon TA llllirlofl een gunstige positie c--- Kennedy’s besluit zjjn plan niet ver der op te dringen, komt zjjn bondgeno- ten en met name Macmillan, die inmid dels bekend heeft gemaakt, dat hij niets voelt voor aftreden, maar integendeel zjjn partij zelf naar de komende algeme ne verkiezingen hoopt'te leiden, wel zeer goed van pas. Sommige waarnemers zfjn geneigd aan de beslissing van Ken nedy nog een speciale betekenis toe te kennen: zij zien haar vooral als een ge baar, dat de Amerikanen 'maken tegen over’de Russen, in de hoop, dat dezen daardoor eerder bereid zullen zjjn om tijdens het midden juli in Moskou be ginnende Russisch-Amerikaans-Britse overleg over een verdrag tot het uit bannen van kernproeven, tot resulta ten te komen. Reacties op Kennedy’s rede De belangrijke rede, welke president Kennedy vorige week in de Pauls- kerk in Frankfort heeft gehouden, be vatte - ook al werd de naam van de Franse president nergens genoemd - on der meer duidelijke critiek op De Gaul les streven naar een Europese derde macht, zoveel mogelijk onafhankelijk van de Verenigde Staten. Kennedy leg de toen opnieuw nadruk op de onderlin ge afhankelijkheid (interdependentie) van Amerika en West-Europa en op de ondeelbaarheid van de gemeenschappe lijke defensie. Het Franse antwoord hierop is niet uitgebleven: president De Gaulle heeft zjjn minister van voorlich ting, Peyrefitte, laten verklaren, dat Frankrijk weliswaar geloof hecht aan Kennedy’s belofte dat Amerika Europa zal verdedigen, maar Zich afvraagt wat een opvolger van Kennedy over bij voorbeeld vijftien jaren zal doen. Daar om, aldus de Franse redenering, moet Frankrijk een eigen kernmacht opbou wen en daarover zelf de beschikking hebben. Peyrefitte leverde voorts cri tiek op de houding van de West-Duit- sers, wie hij hun warmlopen voor Ken nedy kennelijk zeer kwalijk nam, en hij deed een beroep op Duitsland om toch vooral ernst te maken met het Frans-Duitse vriendschapsverdrag (waarin de Fransen vóór alles de basis zien voor de opbouw van een zelfstan dig, autarkisch Europa). Het bedrijfsleven in Sneek is bij mon de van de Industrieraad al enige tijd bezig de aankomst- en vertrektijden van treinen en bussen zoveel mogelijk op de werktijden van het personeel te doen aansluiten. Hiertoe zjjn verschillende besprekin- Friese autobus- de Zuidwesthoek de LAB zijn bij deze besprekingen geweest. De NTM, wiens diensten op de stad vrij goed met de wensen van de Sneker industrieën over een kwamen, behoefde de regeling niet te wijzigen. Hoewel het gehele „pendelproject,” nog niet is, zoals de Industrieraad het zich heeft gedacht zijn toch vrij goede resultaten verkregen. De bussen en trei- ne rijden nu althans zo veel mogelijk naar de wensen van werkgevers en. werknemers. waren door haar tijdelijke voorgan- ger de heer H. de Leeuw, al plm. vijfhonderd schrifteljjke informaties beantwoord. De informatrice vertelde Speur- I der, dat haar bureau vaak verward wordt met een A.N.W.B.-kantoor. Er I wordt nl. ook veel A.N.W.B.-mate- riaal gevraagd. V.V.V. en de J A.N.W.B. moesten hier eigenlijk sa- menwerken meent zij. r Speurder overdrijft niet als hjj zegt Maandagavond hielden twee poli- dat er minstens 25 jaar ook in de tiemannen op de Pr. Hendrikkade, Raad geklaagd is over de gladde I ter hoogte van de Muntstraat, een blauwe stenen in de Wijde Burg- oude auto aan om deze van a tot z straat en de Kruizebroederstraat. jte controleren. Terwijl ze hiermee Niet te noemen is het aantal glü- bezig waren naderde vanaf de Ged. valpartijen dat hier is ontstaan. Pol een nog ouder vehikel zonder Maar nu is de redding nabij. Er komt l enige verlichting. Een van de agen- een veiliger bestrating. Hedenmor- ten sprong er voor om hem aan te gen is men in de W. Burgstraat met J houden, maar de zeer jeugdige be- het uitbreken van de beruchte, maar stuurder, die net boven het stuurwiel onverslijtbare, scoriae bricks begon- uitkwam, gaf vol gas en stoof door. nen. De Kruizebroederstraat komt iEen veelbelovend weggebruiker, daarna aan de beurt. Het Wilhelminapark prijkt weer in volle pracht. Parkwachter Schuurmans en zijn mannen kunnen trots zijn op hun werk, dat, ge- zifn het drukke bezoek, door de burgerij ook zeer gewaardeerd wordt. Een opvallende verfraaiing heeft evenwel de woning van de park- I- wachter ondergaan. Deze is na de bouw in 1898, tegelijk met de I» van ijet; parfe (een schenking van het O.B.W. ter gelegen- i’ heid van de kroning van Koningin 'Wilhelmina) enige malen ver- en gemoderniseerd, maar is nu geheel wit geschilderd, van het groen en de bloemen biedt ze thans een schilder- achtige aanblik. Jongens kunnen in hun spel gekke De bioscoop is gesloten, maar toch Z dingen doen. Maar wat Speurder zon- hebben de bewoners van en het pu- dagmiddag in een stuk land aan de bliek op de Oosterdjjk dinsdagavond Houkesloot zag, was wel heel gek een stukje wild-west” gezien. Jonge- en vies bovendien. Twee jongens van lui, pas geslaagd voor het mulo-ex- een jaar of twaalf, dertien sprongen amen, gaven aan dat feit op de „nor- daar in zwembroek in een modderi- male” wijze ruchtbaarheid. Ze ge landsloot om en gooiden elkaar maakten veel lawaai en namen een zo lang met slik tot ze er beiden als flink stuk weg in beslag. Enige jon- I nikkers uitzagen. Daarna doken ze gens uit St. Nicolaasga trachtten met in het heldere water van de Houke- hun auto de feestvierders te passe- sloot om hun velletjes weer blank ren, maar dat lukte niet zo best. Er en schoon te krijgen. vielen over en weer minder fraaie Een gezondheidskuur was dit be- woorden en het resultaat was paald niet. fikse vechtpartij. Een politieagent bedaarde de verhit- o te gemoederen enigszins en nam Aan twee jaar zwoegen kwam plaats in de auto om de jongens bui- j, maandagmiddag een eind toen het ten het strijdtoneel te brengen. Het door de heer J. A. ten Wolde alhier publiek dacht echter aan ontvoering, J f geheel zelf gebouwde kajuit jacht van zoals dat in een „wild-west” past. 4 de j’achtwerf der firma Gebr. Bakker De politie werd gealarmeerd en aan de Geeuw in het water gleed. rukte De heer Ten Wol- f de bouwde vroeger 4 al eens een kleinere J boot op de zol- 4 der van het toen 1 door hem bewoon- 4 de pand op de hoek J van de Singel en 4 de Hooiblokstraat,' maar de kajuit van ontvoeringsplannen was geen i van ,,’t Roefke” zoals het beschei- sprake. Politie en publiek gingen 4 den genoemd werd, had geen sta- daarop gerustgesteld huns weegs en J J hoogte en dat voldeed vooral moeder op de Oosterdjjk werd het weer rus- 4 4 de vrouw niet. Daarom ging de heer tig. 1 Ten Wolde opnieuw aan de slag in 4 de garage bij zijn tegenwoordige wo- I ning en bouwde hjj volgens een ont- werp van Van Outhaarden te Rotter dam een jacht, dat 9 meter lang en 3 meter breed is en een diepgang heeft van 1.10 meter. De huid is van drie lagen hechthout met een bekle ding van polyester, dat onze stadge noot ook zelf aanbracht, zodat lek- o aanleg k n.. Benoemd als eerste kaasmaker aan de coöp. zuivelfabriek De Lege Geaën te Sjjbrandaburen de heer R. de Vegt te Oranjewoud en als 2e kaasmaker de heren S. Plantinga te Sjjbrandaburen en R. Plantinga te Grouw. benarde en gevaarlijke positie bevrij den, maar het kostte veel moeite zijn machine weer op de vaste wal te krij gen. Een kraanwagen uit Heerenveen was op deze smalle weg machteloos en pas met hulp van een zwaardere uit Wolvega en een drietal trekkers geluk te het na vele uren werken. Deze plaats wordt berucht. In de laat ste twee jaren is een vrachtauto en een personenauto hier hetzelfde overkomen. Verder wordt er die dag de toertocht gehouden. Hieraan kan ieder vaartuig deelnemen. Toen in Amerika ook nog passende „pleegouders” waren gevonden cn alle lastige formulieren tot volle tevreden heid van het Amerikaanse instituut wa ren ingcvuld, was het wachten nog op de uitslag van het examen. Een schrij ven van de „American Field Service” dat de meisjes waren ingeschreven, mits het diploma werd behaald was al ont vangen. Deze week kwam de definitieve uitslag. Zoweel Bouwien als Lieskje was Daar wordt dan gesproken over de er varingen die de jonge mensen hebben opgedaan en over het verschil met het eigen land. Daar de Amerikaanse Field Service ook financiële steun ontvangt is het mo- geljjk, de jonge mensen bjjna gratis naar Amerika te laten komen, ze daar te on derhouden en ook nog zakgeld te ge ven. Een in verhouding geringe bijdra ge betalen de deelnemers(sters) zelf. De jongeren maken aan het eind van hun verblijf een reis van drie weken per bus door een deel van het land. In de ze drie weken ontmoeten zjj niet alleen vele Amerikaanen, maar sluiten ook vriendschap met de jonge mensen uit 37 verschillende landen, die aan deze tocht deelnemen. Dit alles in ogenschouw genomen staat Lieskje en Bouwien nog veel prettigs in Amerika te wachten! aanmeldingsformulier in. Maar na enige tjjd verflauwde de belangstelling. De een vergat de benodigde formulieren in te zenden, de ander had het land aan de vele en lastige papieren, die ingevuld moesten worden en ’n derde durfde eigen lijk niet. Enkele aanhouders bleven over. Na de zeer strenge selectie, die toen volgde waren nog twee candidates uit Sneek over. Lieskje en Bouwien. ce? En wat doet zjj? Dat wisten de meisjes natuurlijk heel goed. Het Ame rikaanse instituut, waarvan in Amster dam een bijkantoor zetelt, verleent o.a. beurzen aan Europese, Aziatische, Zuid- Amerikaanse en Afrikaanse jongeren voor een jaar studie op een Amerikaan se highschool, welk jaar wordt doorge bracht in een Amerikaanse gezin. De American Field Service ondervindt in alle landen steun en belangstelling van industrie», instanties, particulieren en de overheid. Ieder jaar ontvangt de president op het Witte Huis de buiten landse scholieren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1