was reuze en Subsidiebeleid gemeentebestuur passief of actief? Ds. Van der Werf: het plezierig in Sneek Gemeenteraad eenstemmig accoord met bedrijfsbegrotingen gemeentebegroting 1963 en van W Y MBRITS ER A DEEL IJLST Culturele Raad zou over subsidies moeten beslissen Scholenbouw Noorderhoek en aan Lemmerweg Ds. Van der Waal doet 22 september intrede Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 54 Maandag 8 juli 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Rode Kruis-zegels 1963 Begroting 1964 zal voor 1 jan. 1964 worden ingediend Financiële blik in de toekomst niet mogelijk Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ym NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Frans ballonnetje kwam in Terzool terecht F.N.Z. examens Geen overdracht gemeentewoningen aan particulieren SNEEKER NIEUWSBLAD dat in Sneek de kerken 2800 mensen niet in echter pater Gasbedrijf speciale opdracht. sen, „de Woningbedrijf Daarom Twee stromingen dit met Geen rekensommetje van de Behoorlijke planning Nood school Subsidievoorstellen. Het gaat er evenwel om niet een deel Kantoor voor admim. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS in te Later is de oorspronkelijke taak van ds. Van der Werf gewijzigd. Ds. Vaan- Actvertentiepnjs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per halt jaar. Franco p. post t 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De heer De Blauw zei, dat zijn fractie voor dit jaar nog accoord gaat met de •- ibsidievoorstellen van B. en W. met uitzondering van de afwijzing van de aanvraag van de Natu. Dit verzoek zou den zij willen inwilligen. Spr. stelde dit bij amendement voor. Van 20 augustus 1963 tot en met 30 september 1963 zal de PTT een serie van 5 Rode Kruis-zegels (met toeslag) uit geven. De uitgifte van deze zegels, die op alle postinrichtingen in Nederland verkrijgbaar zullen zijn, valt samen met het 100-jarig bestaan van het Interna tionale Roode Kruis. De zegels zijn ontworpen door de Haag se kunstenaar R. J. Draijer. dracht die er Hoe de situatie is geworden na het af scheid van ds. Van der Werf? Ds. Vaan drager heeft de wjjk het Eiland overge nomen. Ds. Van der Waal, die 22 sep tember zijn intrede in Sneek zal doen, krijgt een kleine wijk, om het contact met de gemeente te behouden, maar zal zich, zoals verteld, hoofdzakelijk bezig houden met het jeugdwerk. De aandacht voor het jeugdwerk is er nu dus. Een groot probleem waarmee de Her vormde gemeente te kampen heeft is de sterke stadsuitbreiding. Door al het an dere werk was de aandacht voor het jeugdwerk niet altijd aanwezig. Boven dien trekt de Hervormde gemeente een zeer klein gedeelte van de jeugd. Daar bij komt nog een gebrek aan goede ac comodatie en het ontbreken van een jeugdwerkleider. In de toekomst zal meer aandacht aan de jeugd kunnen wor den besteed. Ds. J. W. v. d. Waal uit Weerselo, die in de vacature ds. Van der Werf is benoemd, is jeugdpredikant. neel van de reiniging ligt. Dat doet goed zijn best. Er moet een beroep worden gedaan op de mentaliteit van de bevolking en ook moeten de mensen gelegenheid hebben papierafval e.d. kwjjt te raken. Vrijwel alles wordt te genwoordig verpakt. Hiervoor zullen minstens 100 a 150 papiermanden in de stad nodig zijn. Volgens weth. Baaijens heeft de rec tor van het Chr. Lyceum al een proef met papiermanden genomen, maar dit heeft niet genoeg geholpen. Deskundi gen zoeken thans naar een methode bjj de jeugd meer belangstelling voor de reinheid van de stad te wekken. Hope lijk kan hieraan in het komende school jaar aandacht worden besteed. De heer B. de Vries merkte nog op dat de opzichter van de reiniging zelf te veel meewerkt. Zjjn taak is meer het geven van leiding. Weth. Baaijens gaf dit toe, maar noemde als oorzaken het personeelsgebrek en de strenge vorst. De heer Boetjenga doet meer dan spr. verantwoord vindt. Ook deze begroting werd daarna z.h.s. vastgesteld en idem die van het grond bedrijf der gemeente. Spr. gaf vervolgens een opsomming van de voorwaarden waaraan moet wor den voldaan om tot een behoorlijke planning te geraken, waarbij hij vrijwel letterlijk II. J. Verkouw’s „Het subsi diebeleid der gemeentebesturen’* citeer de. Hij sloot zich bij diens stellingen aan en merkte t.a.v. de in te stellen com missie nog op dat deze representatief moet worden samengesteld, een lid van het college van B. en W. als voorzitter zal moeten optreden en een secretarie- ambtenaar als secretaris aan de com missie dient te worden toegevoegd. Tot besluit gaf hij de voorzitter overweging een commissie ad hoe benoemen. In de begrotingsvergadering van de Raad onzer gemeente is ook langdurig gediscussieerd over het subsidiebeleid van de gemeente. Ook in de secties was reeds de vraag gesteld of er geen aan leiding is over te gaan op een actief subsidiebeleid. Dit geschiedde o.a. door de heer Van Dijk, die in het antwoord van B. en W. gaarne een positief geluid had gehoord. Immers het passief subsidiebeleid - te typeren met: wie niet vraagt die niet krijgt, subsidiair wie niet meer vraagt die niet meer krijgt - moet leiden tot verstarring en scheve verhoudingen. Zo zien we subsidies gecontinueerd, som mige met een gelijk bedrag, maar ook wel met jaarlijks gevraagde verhoging, zonder voortdurende afweging van het cultureel maatschappelijk belang. We zien dan bijv, de figuur opdoe men, aldus spr,, ook weer in deze be groting, van een weinig enthousiast be stuur, dat de uiteraard mindere belang stelling voor de voorstellingen beloond wil krijgen door een hogere subsidie. En gezien zijn voorstel, deelt het college van B. en W. die mening. De heer Berkhout maakte zich be zorgd over de nota die door de geza menlijke industrieën is gezonden aan de minister van economische zaken, waar van de bedoeling is dat de belangrijke bedrijven het gas rechtstreeks en dus niet via de gemeentelijke en regionale De voorzitter antwoordde dat voor de Lemmerweg reeds een urgentieverkla- ring is aangevraagd. Men zal zich be raden over een verdere oplossing, In de eerstvolgende raadsvergadering zal waarschijnlijk een voorstel komen voor de bouw van een zes-klassige nood schoot Wethouder Baaijens zei deze plannen te weigeren in een moeilijke positie brengen. Daarover zou, met vermelding van de motieven, eerst met het orkest gesproken moeten worden. De heer Van Dijk zei dat het niet de bedoeling is het subsidie plotseling stop te zetten, maar door het instellen van een culturele raad te bereiken dat de Raad wat meer te zeggen krijgt. In samenwerking met de andere pre dikanten zal ds’ Van der Waai ook de zorg voor de niet naar de kerk gaande mensen op zich nemen. Van diverse colleges heeft ds. Van der Werf plezierige bedragen meegekre gen voor het werk in de gevangenis. Daar is altijd veel geld nodig, dat niet door het rijk kan worden betaald, maar waarmee ds. Van der Werf mensen kan helpen! Daarom zijn gironummer: 881454. Tenslotte: Ds. Van der Werf bljjft in Sneek wonen tot zijn woning in Leeu warden klaar is! Toen de heer H. Stegenga te Terzool zondagavond over het land van veehou der Offringa keek, zag hij een voorwerp uit de lucht vallen. Bij onderzoek bleek het een ballonnetje te zijn afkomstig uit Haveluy in Noord-Frankrijk, dat daar tijdens een wedstrijd van schoolkinde ren was opgelaten. Dat de culturele raad ook zijn oordeel over de subsidies zou moeten uitspre ken is thans nog niet verantwoord. Daardoor zouden alle subsidies op los se schroeven gezet worden. Het is be- langrjjker dat zo’n Raad eerst met B. en W. over de subsidies gaat praten. Het is niet verantwoord thans reeds een eerder genomen besluit in te trekken. De heer De Blauw achtte het belang rijk de bestaande subsidies nog voor een jaar toe te kennen. De culturele raad kan dan met een schone lei beginnen. Waarom nu een uitzondering te maken voor liet Frysk-Orkest? De voorzitter merkte op, dat alle sub sidies tot wederopzegging zijn verleend. Daarom zou men moeten beginnen alle subsidies voor culturele doeleinden op te zeggen alleen met het argument de nieuwe culturele raad een kans te geven. Maar zou het niet wenselijk zjjn deze raad eerst een jaar te laten wer ken en hem voor het volgend jaar eert rol te laten spelen? Niet uit wantrou wen jegens de Raad maar om andere belangen. Ook de Culturele Raad moet een mogelijkheid hebben in te lopen. Overigens Is spr. van mening, dat deze raad niet in zjjn geheel over de subsi dies moet oordelen, maar alleen een sub-commissie daaruit. Volgens de heer Van Dijk heeft de Raad t.o.v. het Frysk Orkest te weinig vingers in de pap, en Weth. Blok is van mening dat, zo lang het verdeelplan niet is opgezegd, de Raad deze verho ging niet kan afwijzen. Wanneer het instellen van een cultu rele raad zou betekenen een zich ont trekken aan een aangegane verplich ting, zou de heer Boonstra tegen zulk een raad zijn. Hjj is niet bereid op eni- Geslaagd voor botermaker J. R. At- sma, Sneek en J. de Jager, Uitwellin- gerga; voor kaasmaker J. W. Jellema, Scharnegoutum, T. Ligthart en S. Plan- tinga, beiden te Sijbrandaburen. Blijven nog twee punten: een goede accomodatie en een jeugdwerkleider, want dat is niet de taak van een pre dikant. Er zal naar middelen gezocht moeten worden ook deze wensen te ver wezenlijken. De voorzitter constateerde, dat er dus twee stromingen zijn. De eerste wil tegen de verhoging stemmen, maar dat zou niet fair zijn omdat de Raad twee jaar geleden met meerderheid van stemmen besloten heeft dat een deel van het nadelig saldo naar evenredig heid ten laste van de gemeente zal ko men. Op grond van dit besluit heeft het Orkest dus recht op deze verhoging. Het andere deel van de Raad wil de weg vrjj maken voor een eventueel in te stellen culturele raad die zijn oordeel zou moeten uitspreken over gemeente lijke subsidies in het culturele vlak. Dit is een punt van beleid, maar is het niet van hoger orde dat de gemeente haar aangegane verplichtingen nakomt? Volgens de heer Van Djjk zijn er twee dringende redenen om tot een actief en planmatig subsidiebeleid over te gaan: de algemene tendens van snelle toene ming van de subsidies, zowel naai- aan tal als naar omvang en de snel voort schrijdende industrialisatie die in een groeiende stad ingrijpende maatschap pelijke structuurveranderingen met zich medebrengt, welke cultureel sociaal be geleid dienen te worden. Beide punten vragen een meer syste matische aanpak, waarbij ook normen gesteld moeten worden om zoveel mo gelijk rechtsgelijkheid te verkrijgen. Overigens mag het niet voorkomen dat langs elkaar heen gewerkt wordt, niet gecoördineerd waar dit wel kan, niet gestimuleerd waar mogelijkheden zijn. Dit alles zou volgens spr. het beste geëffectueerd worden door het instellen van een culturele raad, wat volgens de M.v. A. ook door B. en W. wordt over wogen. Ds. Van der Werf kreeg een meer uit gebreide wijk en als nevenopdracht: de zorg voor de niet naar de kerk gaande mensen door middel van het „Open Deurwerk.” Hiervoor werden 70 ge meenteleden ingeschakeld. Een keer per maand was er een dienst voor gewoon lijk niet naar de kerk gaande mensen. Voor de komst van Ds. Van der Werf werd voor deze mensen niets gedaan in georganiseerd verband. In december 1957 is men ook begonnen met de Kerstnachtdiensten. Voor de diensten in de Kerstnacht bestond grote belangstelling. Zelfs kon men de mensen soms niet meer bergen in de Martinikerk. Vele koren en het Christelijk muziekcorps werkten aan deze diensten mee. Het is voorgekomen dat 2800 mensen in de Martinikerk bijeenkwamen. der gemeente te nemen. Wil men dit veranderen dan zal men dat besluit moeten intrekken. Het be sluit is indertijd echter genomen om te voorkomen dat het bestaan van het or kest ieder jaar op losse schroeven komt te staan. Weth. Baaijens herinnerde ook aan het eerder genomen raadsbesluit inzake de subsidiering van het Frysk Orkest. De Raad was toen zó zeer van het be lang van het orkest overtuigd, dat hij deze last op zich wilde nemen. Spr. heeft zich toen al afgevraagd of het niet wenselijk zou zjjn te komen tot één groot Noordelijk orkest en de heer Salten vindt het ook moeilijk met zo’n kleine bezetting het orkest in stand te houden. Het is geenszins onze bedoeling Fries land van zijn orkest te beroven, maar om tot een positieve toestand te gera ken. Wij kunnen nu echter niet plotseling weigeren een hoger subsidie toe te ken nen. Door een dergelijk besluit zou de Raad zich in een vreemde uitzondering plaatsen. Sneek moet ook in dit ver band zjjn stand ophouden. In ’t belang ook van de ieued en uit wsarHonino- myn nieuwe functie,” verklaarde hij desgevraagd. drager nam het jeugdwerk over. De heer Baarda maakte een compli ment aan dit bedrijf voor de maatrege len welke genomen zijn om het gevaar dat ontstond door het vervangen van me talen door plastic «buizen te voorkomen, waarna deze begroting z.h.s. werd vast gesteld. Mevrouw Sipkens-Van der Hoek bracht de scholenbouw ter sprake. Zij deelde mede, dat de gemeente een ur- gentieverklaring heeft gekregen voor de bouw van een openbare lagere school in de Noorderhoek en sprak de hoop uit, dat B. en W. niets zullen nalaten de bouw van deze school zoveel mogelijk te bespoedigen. Het knelpunt ligt vol gens haar thans in het zuiden. De hui zenbouw aan de Lemmerweg en de ko mende bouw van de 250 systeemwonin- gen eisen op korte termijn voorzienin gen. Slachthuisbedrijf en gem. keu ringsdienst voor vee en vlees De heer J. P. de Vries constateerde, dat het tekort op deze begroting steeds groter wordt. Uit het antwoord van B. en W. op de sectierapporten kreeg spr. de indruk dat er in samenwerking met andere gemeenten wel iets zit, maar de vraag is wie moet beginnen. Is ’t niet mogelijk dat B. en W. de Rijksin- stellingen hierop attenderen? De voorzitter antwoordde dat deze hier al in alle opzichten mee bekend zijn. De begroting werd daarna z.h.s. vastgesteld. De gemeente kan beter dan de huur ders de woningen telkens aan de gewij zigde wooneisen aanpassen. Spr. bestreed het motief van de heer Baarda dat een eigen woning een goed beleggingsobject is. Het gaat hier niet om een beleggingsobject maar om ge heel andere dingen. De heer Baarda zei het niet zo te hebben bedoeld. Aan de overdracht kun nen nl. beperkende bepalingen worden gesteld, o.a. dat bij verkoop de woning weer naar de gemeente moet overgaan. Het is helemaal niet zjjn bedoeling dat de woningen in de speculatieve sector komen. De heer Boomsma meende ook dat mensen die al vele jaren in een ge- meentewoning wonen de gelegenheid moeten krijgen deze te kopen. Weth. Blok bepleitte het oprichten van meer woningbouwcorporaties. Daar door komt men ook aan het verlangen naar een eigen huis tegemoet. De heren B. de Vries en Boomsma maakten een opmerking over het verf- werk van de gemeentewoningen en de achterstand daarin (gebrek aan perso neel aldus weth. Blok) terwijl de heer Zeilstra die in de sectie had aangedron gen op opschuiving van huurders die volgens hun inkomen duurder kunnen wonen, nu nog de vraag stelde hoe die mensen in de goedkope woningen zijn gekomen. „Door de onderdeur” inter rumpeerde de voorzitter die daarna verklaarde de vraag van de heer Zeil stra nauwelijks als ernst te kunnen be schouwen. Sinds 1945 hebben wjj met een grote woningnood te kampen. Toch moésten heel veel mensen uit de indus trie, ambtenaren ter secretarie en an deren een woning hebben. B. en W. kon den toen toch niet aan al deze instanties een briefje schrijven dat deze mensen te veel verdienden? De heer Zeilstra voerde hier tegen aan dat er vandaag de dag nog nog meer mensen met hoge inkomens in goedkope woningen worden gezet. De raad stelde de begroting hierna z.h.s. ongewijzigd vast. Die van het Bejaardencentrum „Njj Nazareth” ging direct onder de hamer door maar bij de begroting van het Rei- nigingsbedrijf drong de heer Boonstra aan op een overzicht van de toestand van het materiaal alvorens B. en W. met voorstellen dienaangaande komen. Weth. Baaijens was het er mee eens dat deze zaak eens heel goed bekeken moet worden. Over enkele maanden komt er een rapport over de huidige si tuatie met vermelding van de te nemen maatregelen op korte en op langere ter mijn. De heer Baarda zei dat de vervuiling van de stad waarover in de secties werd gesproken, beslist niet aan het perso- distributiediensten ontvangen. Naar zijn smaak dienen alle leveringen volgens deze diensten te geschieden. Dit leidt tot een betere accomodatie van deze dien sten en meer deskundige hulp en kan te vens leiden tot een goedkopere prijs, welk stukje welvaartsvermeerdering hij van grote waarde acht. Verder vroeg hjj nogmaals met nadruk er na te streven dat de prjjs erg laag wordt. De heer Metz sloot zich bij dit betoog aan. Verschillende mensen hebben al naar de prijs van aardgas voor ver warming gevraagd. Volgens de voorzitter heeft deze zaak al de aandacht van alle gasdistributiebe- drjjven in ons land. Het verzoek van de gezamenlijke industrieën behoeft echter niet zo geïnterpreteerd te worden dat al le leveringen aan industrieën recht streeks moeten geschieden. Over de prijs van het gas is B. en W. niet meer bekend dan in de kranten heeft ge staan. Voor verwarming zal men echter moeten kunnen concurreren met kolen en olie. De heer B. de Vries vroeg waarom de prestatiebeloning en koudetoeslag niet eerder werden uitbetaald en waar om deze mensen niet een voorschot was gegeven. Dat kon niet, antwoordde de voorzit ter. In de eerste plaats niet in verband met de prestatiebeoordeling. Over ’t al gemeen echter wordt met de uitbetaling de nodige spoed betracht. De begroting werd hierna z.h.s. vast gesteld. (Zie verder pag. 2.) toe te besluiten, betoogde de héér Berk hout, dat de gemeente met deze subsi die toch wel heel duur uit is. 18.100,- is erg hoog en de verhogingen zjjn nog niet aan het eind. Wij leven hiermee financieel boven onze stand en het aan tal mensen dat van de concerten wil profiteren is maar gering. Bovendien bevinden zich onder hen nog bezoekers van buiten de stad. Maximaal komen er maar vierhonderd bezoekers per con cert, wat betekent dat de gemeente er per plaats tien gulden bij legt. Spr. zou er daarom voor voelen dat het Fr. Orkest opgaat in het Noordelijk orkest. De financiële gevolgen voor de gemeente zijn op den duur niet te dra gen. Daarom wilde spr. aangetekend zien, dat hjj deze post niet onderschrijft. De heer Zeilstra achtte het als raads lid niet verantwoord een orkest op deze wijze in stand te houden. Daarom was hij tegen verhoging van de subsidie. Nadat de voorzitter burgemeester L. Rasterhoff had medegedeeld, dat de heer Van der Werf verhinderd was de vergadering bij te wonen en de notulen van de vorige vergadering onveranderd waren vastgesteld, werd direct met dn begrotingen begonnen. Waterleidingbedrijf De heer B. de Vries waarschuwde dat men met het subsidiebeleid en het opstellen van een plan voorzichtig moet zijn. De heer Van Djjk was dit ~ct hem eens. De voorzitter stelde dat het verlenen van subsidie geen rekensommetje is. De vraag wat men wil en kan besteden hangt van veel factoren af. Niet altijd speelt uitsluitend de culturele waarde een rol. Het woonklimaat verdient ook aandacht. Deze dynamische aangelegen heid kan elk ogenblik door gewijzigde factoren doorkruist worden. B. en W. waarschuwen daarom voor het opstel len van een bepaald schema. B. en W. zjjn evenwel bereid het in stellen van een culturele commissie in overweging te nemen, wat uiteraard een commissie van advies zal moeten zjjn, maar het zou niet verstandig zjjn een commissie ad hoe in te stellen. Wat de subsidie aan het Frysk Orkest betreft verwees spr. naar het raadsbe sluit van 1961, een evenredig deel van de kosten van het orkest voor rekening chaam te maken. Verder meende hjj, dat de voorzitter in de vorige begrotings vergadering gezegd heeft dat elk jaar over deze subsidie gesproken kan wor den. Spr. is eigenlijk tegen een verdere verhoging maar gezien het eens geno men besluit, zou hjj er zich bij neer leggen. De heer Baarda achtte het de vraag of de oprichting van het orkest inder tijd verstandig is geweest, maar hjj wilde het, nu het er eenmaal is, niet in moeilijkheden brengen. De voorzitter verduidelijkte dat hjj vo rig jaar bedoeld heeft dat de Raad al tijd vrij is het besluit in te trekken. Weth. Fjjlstra bevestigde dit, waarop de voorzitter nog stelde dat men het be sluit wel kan intrekken maar het be drag niet verlagen. De raad ging hierna z.h.s. met de ver hoging tot 20.847,- accoord. In de memorie van antwoord hebben B. en W. voorgesteld het subsidie aan de N.A.T.U. voor 1964 opnieuw te be zien. Weth. Fjjlstra deelde nu mede van gedachten te zjjn veranderd en wilde het subsidie nu direct toekennen. De heer De Blauw meende dat dit de begroting niet in gevaar zal brengen. De voorzitter stelde daarop voor deze kwestie in de volgende vergadering als ingekomen stuk aan de orde te stellen. overdragen van B. en W. tegen het versnipperen het gemeenschappelijk bezit van gehele bevolking. De heer Berkhout wilde toch wel een beetje steun geven aan het verzoek van de heer Baarda. Het gaat niet om over- op grote schaal maar om hen liefhebberij in hebben een ge- meentewoning in eigen beheer over te nemen. Dit bevordert de spaarzin. Het verlies aan eenheid in het uiterljjk aan zien van de woningen achtte spr. niet zo’n groot bezwaar. De bezitters van een eigen huis besteden daaraan ge- woonljjk meer zorg en geld. Spr. zal daarom graag aan een mogeljjk onder zoek meewerken. De heer Boonstra had over deze zaak in de sectie ook een informatieve vraag gesteld, maar was door de argumen ten van B. en W. overtuigd. De heer B. de Vries merkte op dat de minister de mogelijkheid voor over dracht geopend heeft. Naar zjjn mening moeten zjj die daarvan gebruik willen maken daartoe in de gelegenheid wor den gesteld. Het gaat hier niet om het hele woningbezit der gemeente. De heer J. P. de Vries onderschreef het betoog van zjjn fractiegenoot Berk hout en zei dat de motieven welke B. en W. tegen overdracht aanvoerden bij verschillende bewoners stof deden op jagen. Er zijn nl. mensen die veel tjjd en arbeid aan hun eigen woning beste den. De voorzitter gaf toe dat, als er een gelegenheid is men die in ’t algemeen ook moet openstellen. Als men hem vraagt hoe hjj denkt over de tjjd, die hjj in Sneek heeft door gebracht, zegt ds. Van der Werf: „Het was reuze plezierig. De medewerking van alle colleges kon niet beter.” Maar dan: „het gevangeniswerk heeft mjj al vanaf mjjn studententijd aange trokken. Nu zal ik het dus gaan doen en ik ben daar blij om. Waarom? Dat is moeilijk te zeggen. Je voelt het wel, maar je gevoelens zijn moeilijk onder woorden te brengen. Dat juist in de ge vangenis meer behoefte is aan het evan gelie van Jezus Christus is niet waar. Ieder mens heeft er behoefte aan”. Maar ds. Van der Werf heeft een grote belangstelling voor psychologie en socio logie en de achtergronden van de mens. Voor het benaderen van een gevangene moet men de psychologische en socio logische achtergronden kennen. Anders praat men langs elkaar heen. Plezie rig is ook dat in de gevangenis de sa menwerking tussen dominee en veel hechter is dan daarbuiten. Zes en een half jaar heeft ds. Van der Werf het lief en leed van zjjn gemeente gedeeld. Op drie februari 1957 deed hij zjjn intrede. Hjj is in Sneek gekomen met een speciale opdracht. „Besteed aandacht aan het jeugdwerk en de men die niet naar de kerk plegen te gaan, of zoals de vakterm luidt: buitenkerkelijken”. Daarnaast kreeg hij nog een kleine wjjk. Toch is het jeugd werk een beetje blijven liggen. Ik vind dat in Sneek de kerken teveel gescheiden zjjn. Dat is een van de crote redenen waardoor vele mensen de kerk gaan schuwen. De kerkeljjke vprhondinsen liggen in Sneek minder goed dan elders”. Deze uitspraak is eens onaetekend uit de mond van ds. D. v.d. Werf, die de Nederlands Hervormde eemeente in Sneek per 1 juli heeft verlaten, omdat hjj met ingang van die da tum is benoemd tot geestelijk verzorger bjj het gevangeniswezen in de inrichtin gen van het Ministerie van Justitie te Leeuwarden en Assen. Ds. Van der Werf is oecumenisch denkend. De in de aanhef vermelde uitspraak getuigt daarvan. He? meest overtuigende bewijs is echter het feit, dat dominé Van der Werf in ziin nieuwe functie de geestelijke verzorger zal zijn van alle protestantse groepe- riniren bü welke kerk men ook hoort. „Het is een van de meest aantrekkelijke fa cetten’van mjjn nieuwe functie,” verklaarde hjj desgevraagd. Was het aantal leerlingen voor de openbare school uit deze hoek in maart jongstleden nog 43 thans is dit al ge groeid tot ruim 120. Deze groei zal vol gens haar in een versneld tempo voort gaan. Zij was van oordeel dat een nood schoot daar op dit moment reeds nood- zakeljjk is, terwijl zo spoedig mogelijk getracht moet worden er een nieuwe permanente school te krijgen. Het antwoord van B. en W. op de vragen in de secties betreffende over dracht van gemeentewoningen aan par ticulieren, stelde de heer Baarda teleur. Volgens B. en W. kan de gemeente de woningen betei’ onderhouden, maar spr. krjjgt de indruk dat het college bang is enige verantwoordelijkheid op de bur gerij over te dragen. Als voorbeeld noemde hjj de gemeentelijke tuintjes en de bijdrage voor verbetering van de sportaccombdatie. Spr. noemde tal van voordelen wel ke aan het bezit van een eigen woning zjjn verbonden en verzocht B. en W. ten slotte in deze tjjd van massificatie ieder middel aan te grijpen daar iets tegen te doen en te onderzoeken of er belang stelling voor overname bestaat. Volgens de voorzitter moet men ech ter niet verwachten aat B. en W. aan deze overdracht zullen meewerken. Zij kunnen de voordelen van een eigen wo ning die genoemd zjjn onderstrepen, maar het gaat hier niet om het vor men van eigen bezit maar om over dracht van gèmeenschapsbezit. De ge meente geeft al medewerking voor het verkrijgen van een eigen woning door grond in erfpacht en het garanderen geldleningen. De weg naar eigen woningbezit staat dus open, maar vraag waarom het gaat is of het ge wenst is de wetteljjke taak die de ge meente heeft op het gebied van de volkshuisvesting over te dragen. De mi nister heeft ook al bezwaren tegen het gehele complexen en van de Hoewel de agenda voor de donderdagavond gehouden raadsvergadering al leen de punten bedrijfsbegrotingen, de begrotingen van de gemeentelijke dien sten en de gemeentebegroting, allen voor het jaar 1963, bevatte, heeft de Raad toch ruim vjjf uren nodig gehad om zich door deze rijstebrijberg heen te werken. Er werd nl. veel en langdurig gediscussieerd, voornamelijk over de taakverde ling in het college van B. en W., het subsidiebeleid, de verhoging van de subsi die aan het Frysk Orkest, de fluoridering van het leidingwater en de vermake lijkheidsbelasting op filmvoorstellingen. Wat dit laatste betreft schijnt het einde van het conflict tussen de gemeente en de N.V. Miedema echter nog niet in zicht. voor wat het orkest gedaan heeft. Hier staat enorm veel op het spel. Wjj zou den het orkest door nu de verhoging accoord, evenals met alle andere reeds eerder door ons gepubliceerde subsidie voorstellen van B. en W. breuk. De heer J. P. de Vries adviseerde van de Cult. Raad niet een te groot, log 11- Naar aanleiding van het verzoek van het Frysk Orkest om verhoging der sub sidie en het voorstel van B. en W. hier- te maken aan de volkshuisvesting. Ook in de toekomst. toe te juichen, maar dat net aantrekken van personeel waarschijnlijk moeilijk heden zal opleveren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1