Waterpoort-krabbelt De twee rivalen... Eric van Delden won de Zilveren f Hts f I c? Harmonie’ bereidt zich voor op groots lustrum-taptoe 1 IJLST WYM BRITS ER A DEEL BUITENLANDS ^.OVERZICHT J en van door Speurder Sneker zeilers Zuidlaren naar t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, i». Hel Sneeker Nieuwsblad w een gecombineerde uügave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 118e jaargang no. 59 Donderdag 25 juli 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD ft i Hoewel de Raad van Beheer van vóór de Bromfietser door een bestelauto aangereden Meer Duitsers en Zwitsers in Nederlandse hotels MAANDAGS en DON DERDAGS i 460 muzikale mensen zullen door Sneek gaan ■ft* SC Russisch-Chinees gesprek mislukt Utstalling fan skilderijen Ten minste 4.000 bezoekers worden verwacht Zeepost I De twee rivalen Theo Aukema (37) en Steven Ruiter (160) betwistten elkaar ook in de Zuidlaardermeer- week iedere dag de eerste plaats. H SNEEKER NIEUWSBLAD Dilemma Prijzen is Uitbreiding I Voor de schoonheid van stad en land wordt tegenwoordig zorgvuldig ge- Andere nationaliteiten liepen terug mee voorsprong op de In de Flilsklasse Eiic Versciignt stijging verband met van de hotelaccomodatie, 1962 heeft plaatsgevonden. wijze toch mogelijk zal zijn deze dissonant in dit dwjjnen. gehouden onder Kantoor voor admini. gtratie en redftktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. T Advertentieprijs 15 et. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Deze situatie stelt niet alleen Diem, die er weinig voor gevoelt nog verder terug te krabbelen, maar ook de Ameri kaanse regering voor een ernstig dilem ma. In de Verenigde Staten gaan steeds meer stemmen op om de kostbare steun aan het totalitaire bewind in Zuid-Viet- nam te staken. 1 voorhoede te vinden. In de puntenwed- strjjd eindigde hij op de eerste plaats waarvoor hij een fraaie beker in ont vangst kon nemen. Beiden hadden geduchte concurrentie van P. v. d. Zwaag van Joure en de Groningers Stronkhorst en Tanz. de een beker beschikbaar voor de eerste prijswinnaar in de sectie muziekvereni gingen, de vereniging van Sneker Zaken lieden deed dit voor de tamboer- en pij- percorpsen en de firma Van der Glas uit Heerenveen stelde de tamboer-maitre- prijs beschikbaar, die aan de beste tam- boer-maitre zal worden overhandigd. Burgemeester Rasterhoff zal op het Sportpark de prijzen uitreiken. Voorts is er een ontvangst in het stadhuis. Van ’t gemeentebestuur ontving men alle me dewerking. Harmonie is daar best over te spreken. Naast deze programmapunten zullen nog verschillende shows worden gege ven. Ook staat een massaal optreden van de deelnemers op het programma. Rest nog te vertellen, dat de outillage op het terrein aanzienelijk is verbeterd. De verlichting is veranderd, er komen verlichtingstorens en aan ongeveer 800 mensen zal een zitplaats kunnen worden geboden. Alles in aanmerking genomen zal het „taptoe Sneek” op 10 augustus zeker slagen. Een week voor de Sneek-week, midden in het toeristenseizoen dus, zul len de Snekers en hun bezoekers kunnen genieten van een groots taptoe. Mits, en dat is de enige factor, die „Harmonie” niet in de hand heeft, het weer goed is. „Harmonie” en het corps van de Konin klijke marechaussee niet mee. De laat ste althans dingt niet mee naar de prij zen, hoewel men wel deel uit maakt van het défilé. President Kennedy gevoelt daar wei nig voor, aangezien bij de strijd tegen de communistische agressie aldaar de toekomst van geheel Zuid-Oost-Azië in aanzienlijke mate betrokken is. Wel lijkt het waarschijnlijk, dat de Amerikaanse regering er krachtiger dan tot dusverre naar zal gaan streven, dat het staats bestel in Zuid-Vietnam op democrati sche leest wordt geschoeid. Primeur Een tweede tamboercorps met een (hele) goede naam is dat van de Konink lijke marechaussee uit Apeldoorn, dat onder leiding van de wachtmeester eer ste klas J. Boer goed werk levert. Onge veer 40 man, waaronder ook hoornbla zers, zullen in gala-uniform aantreden, wat een hoge uitzondering betekent, om dat de voorschriften willen, dat dit al leen bij officieele en militaire plechtig heden gebeurt. Een primeur voor Sneek dus! „C.S.C.” uit Joure, het goed geoefen de tamboer- en trompetterscorps komt met 90 mensen onder leiding van de heer A. Brens naar Sneek. Ook deze -jeugdi ge - groep kenmerkt zich door vakman schap. Tenslotte nog een Sneker corps. Het tamboer- en trompetterscorps „Vlug en Lenig” onder leiding van Jan Hamer- sma, dat vooral na het overweldigende succes in het Limburgse Hoensbroek be kendheid heeft gekregen. Dit corps, 45 man sterk heeft in de betrekkelijk korte tjjd, dat het bestaat, opmerkelijke pres taties behaald, en zo te zien is het hoog tepunt nog niet bereikt. In Damascus noch in Bagdad is het regime dus hecht gefundeerd en dat be tekent, dat niet elke poging tot een staatsgreep zonder meer tot mislukken is gedoemd. Een revolutie in Syrië ot Irak (of in beide landen), zou in ’t Mid- den-Oosten de kaarten zodanig door el kaar kunnen gooien, dat Nasser uit eindelijk wel eens de meeste troeven in handen zou kunnen blijken te hebben. Natuurlijk zijn er weer een aantal fraaie prijzen. De gemeente Sneek stel- Stertocht Al met al waarborgt het programma een uitstekend taptoe en zoals is waar te nemen is het oude principe - een ama- teur-taptoe - gehandhaafd. Wat het pro gramma aangaat streeft men uiteraard „beroeps-prestaties” na. ’s Avonds wordt weer de traditionele stertocht gehouden vanaf zes plaatsen uit de stad. Deze plaatsen zjjn het Ei land, de Noordoosthoek, de Lemmer- wegwijk, Sperkhem, de Noorderhoek en tenslotte de binnenstad. Het trefpunt wordt weer het Martini- plein. Vandaar begint ook de defileer- wedstrijd, een nieuw element in het tap toe. Een jury, bestaande uit de heren J. Nauta uit Sneek en J. Boer uit Apeldoorn beoordeelt de prestaties van de deelne mende corpse!). Aan deze wedstrijd doen '-XC* Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het le kwartaal van dit jaar ongeveer 411.000 overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels gere gistreerd. Vergeleken met het le kwar taal van 1962 een toeneming met 14.000, dat is 3,5%. Het grootste aantal bezoekers met 111.000 overnachtingen kwam uit Duits land. Dat betekent, in vergelijking met vorig jaar een stijging van 25%. procent van de totale bevolking uitma ken, hebben de discriminaties, welke te genover hen worden bedreven, lange tijd lijdelijk ondergaan. Maar het ver bod, hun door Diem opgelegd, om de geboortedag van Boeddha met de tra ditionele feesten te herdenken, heef* hen tenslotte tot openlijk verzet ge bracht en de bloedige onderdrukking daarvan heeft de spanning tot kookhitte doen stijgen. Na een nieuwe reeks be togingen, hongerstakingen en dreigemen ten van Boeddhistische priesters en non nen, dat zjj het voorbeeld zullen volgen van de bejaarde priester, die zich enke le weken geleden in het openbaar ver brandde om de wereldopinie te alarme ren, heeft Diem enkele verzoeningsge zinde maatregelen gelast, maar deze gaan de Boeddhisten nu niet meer ver genoeg. vierde onze jeugdige stadgenoot van Delden triomf na triomf. Voortdu rend zat hij in het veld van 20 Flitsjes aan de kop. Hij ging dan ook met een schat aan prijzen naar huis, waaronder de hoofdprijs, de zilveren Flits, die dit jaar voor de eerste maal werd verzeild. Er nemen aan het „taptoe Sneek” be halve de vier genoemde korpsen ook nog vier tamboer- en pppercorpsen deel. Dat betekent in vergelijking met vorig jaar, toen er zes deelnemende verenigingen waren, een winst van twee. Allereerst, zoals wij reeds konden mel den is er het bekende tamboer- en pijper- corps „Jong Leven” uit Onderdijk in Noord-Holland, dat onder leiding van de heer J. Morsch, steeds prima resultaten boekt. Dit korps bestaat uit 60 man, on der wie 18 tamboers, 12 trompetters en 22 pijpers. Het is uitstekend gediscipli neerd en vormt in de mooie matrozen uniform een schitterend geheel. In de nieuwe Lemmerwegwjjk aan de Gonggrjjpstraat is het terrein dat voorlopig als speelplaats voor de jeugd is aangewezen, nu afgerasterd. Ook is er zand gestort voor de zand- bak, zodat de kinderen er al kunnen spelen. De bewoners zullen nu voor de nodige speelwerktuigen moeten j zorgen. In scherpe tegenstelling met de bijna vijandige stemming, waarin de Chine zen en Russen met elkaar confereerden, staat de vrijwel joviale sfeer,' waarmee het eveneens in Moskou plaatshebben de Amerikaans-Brits-Russische gesprek over een kernstop wordt omringd. Dit overleg lijkt dan ook resultaten te zullen opleveren: op het Ogenblik van schrij ven lijkt een accoord over het staken van alle kernproeven -met uitzondering van ondergrondse proefnemingen - op handen. De kranten schreven aan ’t begin van deze week wel dat duizenden bouwvakarbeiders naar de eilanden en andere vakantieoorden waren ver trokken, maar allemaal gingen ze toch niet zo ver van huis. Een klei ne enquête die vo rige week door ie mand werd onder de bouwvakkers die in de nieuwbouw aan de Lemmerweg werkten, wees nl uit dat dé meesten in de buurt zijn geble ven. Met een bootje naar het meer, vis sen, zonnebaden of gewoonweg zalig niets doen. Maandagmorgen vroeg een bouw vakarbeider van buiten op de Sta tionsstraat aan een voorbijganger waar de R.H.B.S. staat. Onze stad genoot wees hem de plaats, waar hij bijna met z’n neus boven op stond, maar de man antwoordde dat hjj daar al geweest was. Hij moest er voor Friso aan ’t werk, maar had er geen enkele collega aangetroffen. „Dan zul je veertien dagen moeten wachten. De bouwvakkers hebben vakantie” was het wederwoord. „Potverdikke” zei de man verbou wereerd. „Ik ha noait wer oar ’e fa- kansje prakkeseard”» dagen stil, zodat het nog een dubbel- tje op z’n kant is dat dit op tijd klaar J komt. De dames zullen in elk geval tot volgend jaar moeten wachten. J Jammer. Het aantal overnachtingen van gasten uit de volgende landen liep terug: Frank rijk met 10%, België en Luxemburg met 4%, Denemarken en Ijsland met 13%, Noorwegen met 7% en de Verenigde Sta ten van Amerika met 7%. Het bezoek van geallieerde militairen uit Duitsland liep eveneens terug en wel met 16%. Het aantal overnachtingen van gasten uit Zwitserland steeg daarentegen met 6%. Onder de vrienden en bestuursleden van de Christelijke muziekvereniging „Harmonie” heerst momenteel een bijna koortsachtige bedrijvigheid. Dat is geen wonder, want het voorbereiden en organiseren van het reeds bekende jaar lijkse „taptoe Sneek” vraagt veel werk en inspanning. Dit jaar is het iets bijzon ders ook nog. Het eerste lustrum-taptoe, dat groter en grootser van opzet zal zijn dan in de voorgaande vijf jaren het geval was. Op 10 augustus zullen zo’n 460 muzikanten naar Sneek komen en hun - lang niet geringe-kunnen tonen aan een - hopelijk - talrijk publiek. Zo’n 4000 mensen worden in ieder geval verwacht. Het programma staat borg voor een taptoe van goede kwaliteit. De deelnemende korpsen staan hun mannetje en hun namen hebben reeds bekendheid. Een aantal nieuwe gezichten, waaronder enkele Sneker, zjjn er ook. Deelnemende korpsen en verenigingen zijn dit jaar: het Christelijk muziek corps „Concordia” uit Drachten, dat, de drumband meegeteld, bestaat uit 60 man. De heer F. van der Bij is de leider van „Concordia.” Uit Minnertsga komt de Christelijke muziekvereniging „Oran je,” bestaande uit 60 man, de drumband inbegrepen, onder leiding van de heer H. Bakker. Een nieuw maar welbekend gezicht is ook het stedeljjk muziekcorps Sneek, dat, bestaande uit 45 man, dit jaar spon taan de medewerking toezegde. Het laatste deelnemende corps „Harmonie” zelf. Voor een belangrijk deel houdt deze een uitbreiding welke medio Na de mislukte staatsgreep in Syrië, enkele dagen terug, van aanhangers van president Nasser van Egypte en de daar op gevolgde talrijke arrestaties en te rechtstellingen is het onwaarschijnlijker dan ooit, dat de federale* unie tussen Egypte, Irak en Syrië, overeenkomstig de in april uitgestippelde plannen, in het najaar tot stand zal komen. Sinds het accoord van april4 zijn Nasser enerzijds en anderzijds de leiders van de socia listische Baathpartij, die in Irak en Sy rië de macht in handen hebben sedert in maart de vroegere regimes door mi litaire opstanden terzijde werden gescho ven, steeds verder uit elkaar gedreven. Nasser wenst op de Arabische federatie, welke op papier gereed is, volledig zijn stempel te drukken; de Baath streeft, evenals Nasser, de Arabische eenheid na, maar wenst zich voor dat doel geens zins op te offeren. Zo verstrijken de weken zonder dat er serieuze pogingen tot toenadering wor den gedaan. Daarbij werkt de tijd on getwijfeld gunstig voor Nasser. Diens grote aanhang in Syrië maakt er een sta biel bewind van de Baath onmogelijk. In Irak heeft hij minder invloed, maar daar zijn de Baathisten zwak door hun strijd tegen de opstandige Koerden in het Noorden, die vechten voor interne autonomie. Spanningen in Zuid-Vietnam In Zuid-Vietnam - waar het landsbe stuur voornamelijk een zaak is van de rooms-katholieke president Ngo Dinh Diem en zijn fatnilie, heersen op het ogenblik grote spanningen. Al sinds jaar en dag moet de Zuidvietnamese bevol- Het Russisch-Chinese overleg in Moskou, dat tot doel had een oplossing te vin den voor de ideologische geschillen tussen de twee groten van het communis tische kamp, is volledig mislukt. In een communiqué, dat na het vertrek van de Chinese delegatie werd uitgegeven, werd niet meer gezegd dan dat het over leg op verzoek van de Chinezen is afgebroken en dat het op een later tijdstip zal worden voortgezet. Uit alles blijkt, dat men tijdens deze besprekingen het sta dium van het eindeloos herhalen van de eigen standpunten niet is kunnen passeren. Het gesprek werd door een Russische bron dan ook gekenschetst als „twee alleenspraken.” De ideologische breuk is nu volkomen en thans dient men af te wachtten of deze door een volledige diplomatieke breuk zal worden gevolgd. king weerstand bieden aan gewapende acties van de communistische Vietcong, die zich tot doel heeft gesteld het tota litaire bewind van Diem te vervangen door een communistisch, en dus even eens een totalitair regime. Het verzet van de bevolking, krachtig gesteund door Amerikaanse militaire hulp, heeft vooral de laatste maanden tot ruime re sultaten geleid, welke de hoop wettigen, dat Zuid-Vietnam de communistische be dreiging de baas kan blijven. Sinds eni ge tijd echter wordt nu de eenheid van het land in ernstige mate in gevaar ge bracht door de felle tegenstellingen tus sen het regime van Diem en de Boed dhistische bevolkingsgroep. De Boeddhisten, die ongeveer tachtig dergeljjke ontspanning zouden kun- bijdragen, waaronder het uitwisselen inspectieploegen, die zouden moe ten worden gestationeerd op spoorweg stations, vliegvelden en in havens, als een waarborg tegen verrassingsaanval len. Nu zijn al deze voorstellen van Rus sische zijde al eens eerder te berde ge bracht en vervolgens door het Westen, wegens de vele adders, die Ier onder het gras schuilden, alle verworpen; niette min is het van belang, dat Chroestsjov juist op dit ogenblik, nu hem dagelijks door de Chinezen wordt verweten, dat hjj met het „kapitalistische Westen” tot een compromis tracht té komen, zijn best doet de dialoog met het Westen- Weer op gaug te brengen en op gang te houden. Het is zeer verleidelijk om uit het ver loop van de twee conferenties in Mos kou de conclusie te trekken, dat de Sov jet Unie thans definitief met China heeft gebroken en nu uit eigenbelang steun gaat zoeken bij het Westen. Zo doorrede nerend zou men zelfs kunnen zeggen, dat het Westen op alle fronten aan de winnende hand is. Het is echter zeer de vraag of het Westen bij dit alles wel zo veel wint. In de eerste plaats is het vooral dit keer wel zeer moeilijk uit te maken in hoeverre het Russische optre den van de laatste dagen tegenover het Westen slechts propagandistische doel einden dient. Daar komt bjj, dat de breuk tussen Moskou en Peking onder meer zou kunnen inhouden, dat de Chi nezen nu nog sterker dan voorheen zul len gaan proberen de Westelijke positie in Zuid-Oost-Azië, met name in Laos en Zuid-Vietnam, te ondermijnen, zonder daarbij langer te worden gehinderd door de matigende invloed van de Russen. En tenslotte is het ook nu nog maar al te waarschijnlijk, dat bij een eventueel militair conflict tussen het communis me en het Westen China en de Sovjet Unie alsnog één lijn zullen trekken. Nasser en de baath Op sneon, 27 july, sil yn it stêdhüs to Warkum troch boargemaster mr. B. van Haersma Buma in utstalling iepene wurde fan skilderjjen en tekeningen fan de ald-Warkumer Joop Huisman, dy’t nou yn Frjentsjer wennet. De skilder Jan Murk de Vries sil in taliochtmg op it wurk jaen. De utstalling is to bisjen oant en mei 9 augustus. waakt. Dat geldt ook voor het Friese watergebied, maar blijkbaar alleen buiten de steden en dorpen. J Het mooie stukje Oudvaart vanaf de Eilandbrug naar de oude kolk van de Sneeker Jachthaven wordt nl. al jaren ontsierd door dit zeer bouwval- lige schiphuis, dat al lang op instorten staat, maar op wonderbaarljjke wjjze al maar blijft staan. Het is Speurder niet bekend hoever de macht van het gemeentebe- stuur in gevallen als deze reikt, maar hjj hoopt dat het op de een of andere stadsbeeld te laten ver- Ontspanning Premier Chroestsjov en andere Rus sische regeringsfunctionarissen hebben zich de afgelopen dagen ten zeerste in gespannen om bjj het Westen de indruk te wekken, dat de Sovjet Unie thans het ogenblik gekomen acht om de spannin gen in de verhoudingen tussen Oost en West drastisch te verminderen. Chroest sjov heeft bijvoorbeeld een aantal pun ten opgesomd, welke zijns inziens tot een nen van Gisteren was het de laatste dag van de zesde Zuidlaardermeerweek, waar aan ook enige Sneker Flits- eu Topzei lers hebben deelgenomen. En roet suc ces. Zij hebben heel wat prijzen naar de Waterpoortstad genomen. Zo won Theo Aukema met zjjn Sea horse in de Topklasse de hoofdprijs, werd hij tevens eerste in de puntenwed- strjjd en eindigde hjj ook deze laatste eindigde hij ook deze laatste dag weer met grote voorsprong op de eerste plaats. Steven Ruiter, die in de eerste dagen met zjjn Torero ook enkele keren de eerste plaats voor zich opeiste, zakte la ter wat af. In de puntenwedstrjjd ein digde hjj op de derde plaats. Gisteren zeilde Ruiter niet mee wegens droeve fa milieomstandigheden van zijn fokkenist. Gistermiddag omstreeks 2 uur wilde in Hommerts een bestelauto vanaf het erf der familie P. Bijlsma de Parallel weg oversteken om op de grote weg te komen, maar kwam tijdens deze ma noeuvre in botsing met een brommer, bereden door een echtpaar, dat uit de richting Lemmer kwam. De vrouw, die op de duo zat, werd enige meters weg geslingerd en moest, evenals haar man, per ambulanceauto naar het ziekenhuis in Sneek worden vervoerd. De auto werd licht beschadigd. s *5 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waaiop de correspondentie uiterlijk ter post moet zjjn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip verme'd. Verenigde Staten van Amerika: ss „Statendam” (28-7): ms „Prinses Mar griet” (31-7)Argentinië: ms „Cap San Nicolas” (30-7); Australië: ms „Tor- stein” (28-7); ms „Willem Ruys” (30-1); ms „Tarn” (31-7); Brazilië: ms „Alhe- na” (29-7); Canada: ss „Arkadia” (28- 7) ; ss „Rijndam” (1-8); Chili: ms „Bu- chenstein” (28-7), ms „Schauenburg” (30-7); Indonesië: ms „Darmstadt” (1- 8) ; Ned. Antillen: ms „Aristoteles’ (30-7); Nieuw-Zeeland: ms „Willem Ruys” 30-7); ms „Devon” (31-7); Suri name: ms „Marathon” (31-7); Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms „Transvaal Ook Jan de Bruin was steeds in de Castle” (28-7). Er dreigde deze week een ramp voor het Zwembad. Er was nl. een breuk in de zuigleiding van de zui- veringsinstallatie ontstaan, vat er toe had kunnen leiden dat het gehele bad moest worden leeggepompt om het lek te dichten. En dat in deze warme dagen. Bo- vendien zou het be- y zwaarlijk zjjn ge- weest het bad weer te vullen. Er gaat nl. 2200 m3 water in, dat is ruim zesmaal de innoud van de watertoren. Het waterleiding- bedrjjf moet echter zuinig zjjn met het kostbare vocht omdat de nieuwe persleiding vanaf het pompstation te Spannenburg nog niet klaar is en de toevoer dus nog beperkt is. Maar gelukkig hebben mannen van de Gemeentebedrijven en van Ge- de Sneeker Jachthaven zich het vuur meentewerken het gevaar in drie da- uit de sloffen heeft gelopen om de zo gen van hard werken kunnen bezwe- nodige uitbreiding van het sanitair ren. De kapotte leiding kon worden in de haven vóór de Sneek-Week opgegraven en hersteld. In het diepe klaar te krjjgen, zal dat toch niet luk- gat dat daarvoor gegraven moest ken. De aannemer is pas vorige week worden kwam echter zoveel water, met de uitbreiding voor de heren be- dat ze in zwembroek moesten wer- gonnen. En nu ligt het werk veertien ken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1