Sportief gebaar van Sneker Pan bij het skütsjesilen Makkum Het is drukker dan ooit het „vakantieoord” W ymbritseradeel Hij lapte het Waterpoort- krabbels - W Y M BRITS ER A DEEL IJLST weer maar krachtig 5 11» HF van in KORT il® en lil door Speurder Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no, 61 kers zijn medaille laten zien. Vier Zuidwesthoek: niet meer busdiensten op Sneek it voorbereiden, kalm doorgaan Okkinga en Smedinga wonnen met Santema de 110e P.C. DIT JAAR KAN Wymbritseradeel zich verheit ge. Donderdag 1 augustus 1963 totaal is dat 160 kilometer. Het is in een woord: „geweldig” OVERIGENS liepen meer Snekers de Vierdaagse uit. Eentje zelfs voor de negentiende maal! <^*gciaE?1111 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerd* uHgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT »n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Waarschuwing DIT JAAR KAN Wymbritseradeel zich verheugen in een behoorlijk druk toeristisch verkeer. Meer mensen dan vorig jaar - meer dan ooit zelfs - zijn naar de gemeente, die trots kan zijn op ongeveer 26 vierkante kilometer voor de watersport beschikbaar water, gekomen. „Dat komt door het prachtige vakantieweer,” zeggen de mensen. Dat is een belangrijke factor, maar toch niet de belangrijkste. Wymbritsera deel wordt voor zover dat nog noodzakelijk is, steeds meer ontdekt. De natuurlijke schoonheid trekt mensen aan. En al zijn dat dan meestal natuurliefhebbers en de „echte” vakantie gangers, accomodatie en een zeker comfort hebben ook zij nodig. Het vreemdelingenverkeer in Wymbritseradeel loopt goed, maar heeft het hoogtepunt nog lang niet bereikt. Het gemeentebestuur heeft oog voor deze ontwikkeling, die stormachtig was. 2o stormachtig, dat de nodige accomodatie. die er moet komen door samenwerking tussen rijk, pro vincie en particulier initiatief, meerdere jaren ob zich zal laten wach ten. Men lean het niet „biibenen”. JNieuw kampeerterrein in Ijlst noopt lot bezoek 9761 TIPPELAARS hebben de finish van de Vierdaagse te Nijmegen ge haald. 9761 mensen, velen nog fit marcherend, anderen hinkend en zwoegend, liepen de monstertocht. Uitvallers waren er ook. Soldaten, jonge knapen, meisjes en stoere wan delaars. Uitgeput, huilend en met mishandelde voeten zochten ze de be- zemwagen op. Een dienstplichtig sol daat zakte na de finish ineen en overleed korte tijd daarna aan een zonnesteek. MAAR TOCH...... hij lapte het weer. De 68-jarige bekende Sne ker wandelaar P. Cnossen. 68 jaar en dan de Vierdaagse meelopen, uit lopen zelfs, om zo fris als een hoen tje aan de finish te verschijnen. Kijk, dat is nu wandelen. Want ook dat is een kunst, die je moet beheersen. Het gaat niet ob om eens kalmpjes te zeggen: „kom, ik wandel even de Vierdaagse mee”. Meelopen betekent: voorbereiden. „Kalm beginnen, en kalm ein digen. 7.0 moet het”, zegt de heer Cnossen. En hij kan het weten. VI]F KEER heeft hij de Vierdaagse nu ge- lopen. Ondanks het feit, dat hij de ze winter ziek is geweest had de heer dagen lang 40 kilometer lopen. In Cnossen het weer gevraagd aan zijn dokter. „Mag het?” „Proberen”, zei die. Het is daar niet bij gebleven. Met gerechtvaardigde trots kon. de heer Cnossen belangstellende Sne- Het wordt spannend in Sneek en Lemmer Per bromfiets 1 Brug Liep de vorige week een dienaar i. duizend zet. Het is noodzakelijk dit pad verder in te slaan en dan liefst per bromfiets, zodat de nodige snelheid wordt bereikt. Het vakantiehuis in Woudsend is vol geboekt, het hotel is vol, Het huis van Ruimte puilt uit, boten zijn er te wei- De uitslag: 1. G. Okkinga, D. Smedin- ga, M. Santema (gouden horloges en gou den armbanden)2. S. Tjeerdema, G. Dijkstra, P. IJsbrandi (doublé polshorlo ges met armbanden); 3. D. Scheepstra, S. Sikkema, D. van der Zee; 4. R. de Groot, J. Pander, K. Cuperus. Advertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post 13.75 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Een Zierikzeese zakenman kreeg de schrik van zijn leven. Een blijde schrik dan. Van het centraal girokantoor ont ving hij de mededeling dat door het ge Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS kantoor voor admlni. stratie en redaktie: GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4ü91- Intussen is het in de meeste dorpen van Wymbritseradeel erg druk. worden gegeven aan de diensten op Sneek en Heerenveen van Lemmer uit. Verschillende raadsleden betreurden dit. Die vlag gold Heerenveen. Bjj het ron den van de boei hadden de mannen van Het Friese Haagje niet voldoende ruimte voor de „Pan” gelaten. De schippers be spraken na afloop het geval. Toen Van Terwisga toegaf fout te zijn geweest, om dat hij werd gehinderd door andere sche pen, die niet in de wedstrijd meevoeren, was het duidelijk dat de protestvlag veld moest ruimen. Daar kwam nog bij dat in dien het protest zou worden toegewezen - die kans was groot - Heerenveen mis schien van de leidersplaats moest af zien. De Sneker bemanning besloot toen sportief de vlag neer te halen. Zoals verteld behaalde Lodewijk Mee- ter, na een spannende krachtsmeting met Ulbe Zwaga, waarbij men er angstval lig voor waakte niet nog eens een bot sing te krijgen, de eerste plaats. Het Leeuwarder skütsje genood de twjjfelach- tige eer met een oud zeil van de Sneker Pan te varen omdat het witte doek van de Friese hoofdstad gebreken vertoonde. De eerste dag in Makkum had een span nend verloop en er was veel publiek. Woensdag verplaatste de strijd zich naar de Fluessen. Het Lemster skütsje zegevierde hier, na een verwoede strijd met Heerenveen, Grouw en Sneek om de eerste plaats. Grouw eindigde als tweede, Heerenveen als derde en Sneek werd goe de vierde. Het SWH-skütsje eindigde als vijfde. In Venray heeft de gemeente tever geefs gewacht op een bruidspaar dat in het huwelijk zou treden. Na een onder zoek bleek dat de bruid heerlijk in het zonnetje wandelde, terwijl de bruide gom aan het werk was in Rotterdam. Ze dachten dat hun huwelijk pas over twee dagen zou worden gesloten. Het is ver bazingwekkend... Of niet...? De honderdtiende P. C. in Franeker, die gisteren ongeveer 10.000 bezoekers trok is weer gewonnen door het duo Ok- kinga-Smedinga nu met M. Santema. Het is een spannende aangelegenheid gewor den, al deed de zon, zoals reeds werd verwacht, wel afbreuk aan het spel. Van het winnende trio werd Gerrit Okkinga tot koning uitgeroepen. In de finale tussen het drietal Tjeer dema, Dijkstra, IJsbrandi en Okkinga, Smedinga en Santema bleek het eerst genoemde trio, dat eerder op de dag voortreffelijk voor de dag was gekomen, veel van de kracht te hebben ingeboct. van de H. Hermandad op de Ooster- 1dijk tegen een zonnescherm op. Z’n mooie pet rolde op de grond wat de agent de ontboezeming ontlokte: „ze maken die rotdingen ook steeds la- 'l ger”. nig, liefhebbers te veel. Ook in Wouds end zijn meer vakantiegangers dan vo rig jaar. Opvallend veel motorboten en luxe jachten, vindt V.V.V. in Woudsend. Over V.V.V. valt hier ook een en an der te vertellen. Enkele jaren geleden moest de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer worden opgeheven wegens gebrek aan belang stelling. Het was echter, dat laat zich denken, een onhoudbare zaak en daarom is men in Woudsend druk bezig V.V.V. weer op te bouwen. Hopelijk is iedereen in het dorp van die noodzaak overtuigd! SNEEKER NIEUWSBLAD De brug in Woudsend legt de midden standers geen windeieren. De brugslui- ting tussen twaalf en twee uur noopt ve le zeilers tot een rustperiode, die meest al benut wordt door inkopen te doen in het dorp. De zakenmensen zijn best in genomen met die brug. Echter niet het verkeer dat er over moet. Onophoude lijk moet de brug open vanwege de drukte en dan is het wachten! Ruim 600.000 komkommers kwamen gisteren op de mestvaalt terecht omdat ze de tien cent niet konden halen. Overal zitten de veilingen vol met deze groente. Idzega, Sandfirden en Gaastmeer trek ken ook de nodige toeristen. De Wel zijnstichting, die in Gaastmeer in het le ven is geroepen, heeft voorlopig nog wel werk omhanden. In Litwellingerga, Oppenhuizen en Of- fingawier heerst eveneens een plezierig aandoende bedrijvigheid. Alle boten zjjn ook hier verhuurd en de moeite, die sommigen nog doen om een vaartuig te krijgen is bijna altjjd tevergeefs. In Uitwellingerga heeft men de handen uit de mouwen gestoken. De aanlegsteiger die men nu heeft is zeker een gerief voor de zeilers, hoewel... men nog wensen genoeg heeft. De Nigeriaan Ayo Olorunlogbon is een grote zorg kwijt. Hjj liep er al enige tijd mee rond en het was hem aan te 'zién *ÖÖST" Zijn naam beviel hem niet. Nu is daar ’n (dure) mouw aan te passen en dat wist Ayo. Hij liet zijn naam veranderen en was op slag zijn zorgen kwijt. Hij heet nu: James Ayo Olorunlogbon. Gelukkig. Dat is tenminste een fijne naam... In Heeg is veel bezoek. „Een enor me drukte vergeleken bjj vorig jaar,” zoals V.V.V. meldde. Het bungalowpark „De Pharshoeke” is volgeboekt, de zo merhuisjes zijn voor 5 a 6 weken ver huurd, de jeugdherberg It Beaken zit propvol, de middenstanders hebben het druk en de botenverhuurders hebben veel te weinig boten. De vraag was groot. Heeg is eigenlijk een soort „door- gangshaven”. Veel zeilers varen er langs, blijven een paar uren of overnachten. Ze zjjn in ieder geval lang genoeg in Heeg om de middenstanders - die natuurlijk ruim voorzien zijn van alles - de nodige druk te te bezorgen. Ook de twee scheeps werven hebben het druk, terwijl het ho tel is volgeboekt. Nu het bezoek in Heeg groot is komt een schrijnend ge brek aan het licht. Er is grote behoefte aan een jachthaven. Ligplaatsen zijn er wel, hetzjj op particulier terrein of er gens anders aan de Heger wal, maar toch... een jachthaven zou de ongeveer 80 boten, die nu lier en der verspreid liggen op kunnen vangen. Plannen zjjn er, maar, zo zeggen ze in Heeg, wan neer worden ze gerealiseerd? Us Abe (Lenstra) wordt, met volledi ge instemming Van zjjn club, Enschede- se Boys, weer amateur. De thans 42-ja- rige oud-Heerenveener zal zjjn grootse voetbalcarrière besluiten in de oudste Enschedese amateurvoetbalvereniging „De Tubanters.” x. •sss- Ook dit is vakantie 1863 Iets dat nog niet iedereen weet en dat toch belangrijk is, wil V.V.V. graag eens onder de aandacht brengen. Sinds kort bezit IJlst een fraai kampeerter rein, omzoomd door water en riet en daardoor aantrekkelijk voor kampeer ders. Het wordt al gebruikt, doch de moge lijkheid tot kamperen is nog steeds open. Kamperen in IJlst Van Wymbritseradeel naar IJlst is geen grote stap. Dit stadje, geen toeris tisch centrum van formaat, presteert het ieder jaar weer de nodige vakantie gangers te trekken. IJlst met zjjn oude gebouwen, fraaie gevels en oudheidkun dige waarde is dan ook zeker het aan zien waard. Daarbij komt, dat men be- trekkeljjk dicht bjj het water zit. De zeilschool is volgeboekt, de voormalige viskotter „Baltic” ook. „De witte hei” heeft ook niet te klagen over belangstel ling en boten zijn er, daarvoor zorgde het prachtige weer, niet meer te krij gen. En dat, terwijl IJlst een groot aan tal verhuurders herbergt. De nodige comfort ontbreekt niet. eel propaganda is er niet voor gemaakt, omdat het pas gereed is gekomen, maar als U, waarde lezer, reeds met vakantie bent geweest, noteer het dan in ieder geval voor een volgend uitstapje. IJlst is een bezoek ten volle waard! De Groepscommandant der Rijkspo litie te Sneek maakt de schippers er op attent, dat het verboden is ingevolge de „Wet openbare vervoermiddelen” per sonen te vervoeren met vaartuigen, die niet door of vanwege het gemeentebe stuur zjjn goedgekeurd tot het vervoer van personen. Tegen overtreders wordt onherroepe lijk proces-verbaal opgemaakt. Het pu bliek wordt dan ook aangeraden gebruik te maken van het varend materieel van de bonafide ondernemers, die over goed gekeurde vaartuigen beschikken, ten einde narigheid voor hen zelf \e voor komen. Hjj was trouwens de enige niet. De informatrice heeft het nu alle da- gen erg druk, zodat het bureau wel j in een grote behoefte voorziet. In een bijeenkomst van de raad van de gemeente Lemsterland kwam een schrijven ter sprake van het autobus- bedrjjf De Zuidwesthoek en van de rijks verkeersinspectie, waarin mededeling werd gedaan, dat geen uitbreiding kan aan de markt bren- gen. Drukke mark- ten maken ze ech- ter niet mee. En is om deze tijd van ’t jaar minder aan- voer en de boeren zitten druk in de Lodewijk Meeter, pechvogel onder de skütsjesilers slaagde er in Makkum in het pechduiveltje eindelijk eens kwijt te raken. En niet alleen dat duiveltje, maar ook zjjn tegenstanders. En dat beteken- I de voor Lodewijk Meeter met zijn „Fries- i land” een eerste plaats. De Sneker Pan kwam als vijfde binnen. De Snekers zorg den maandag overigens voor een spor tief gebaar, waar de schippers van de overige skütsjes met waardering over spraken. Het schip van de Waterpoort- stad kwam binnen met de protestvlag fier in de top wapperend. meentelijk administratiekantoor te Am sterdam een bedrag op zijn giro gestort zou worden van honderd duizend gul den. De verblufte zakenman was zich niet bewust van een dergeljjke transac tie. Een schenking? Een erfenisje? „Ach kom,” dacht hjj. „Onzin.” De za kenman toog op informatie uit en zag zjjn vermoeden bevestigd. Er was een vergissing in het spel. „Een kleine ver gissing,” zeiden ze op het girokantoor... - Een vat met 200 liter olie viel giste ren op de Korte Prinsengracht in Am sterdam uit een hijs en barstte op straat uit elkaar. Twee auto’s hadden 35 mi nuten oponthoud, omdat zjj door de gladheid niet meer konden rjjden. En maar glibberen... - 4 De Canadese parlementsleden hebben zichzelf gisteren een flinke salarisverho ging van 27.600,- per jaar toegekend. Zjj verdienen nu 62.100,- per jaar. Ei genlijk nog te weinig. .Vindt U niet? Een van de eerste vereisten is de no dige planning en coördinatie van het V.V.V. werk, voor zover dat aanwezig is. De eerste schreden op dit schijnbaar moeilijk begaanbare pad zjjn reeds ge- wimpel in de mast mag hijsen. Die gelukkige komt dan tevens voor de eerste maal in ’t bezit van het zilveren skütsje welke kostbare, hier afge- J beelde wisselprijs de S.K.S. is aangeboden door de Erven Lucas Bols. -I Dit fraaie product van zilversmeedkunst is geheel natuurgetrouw va I eerste gehalte zilver vervaardigd in de werkplaats van de firma J. F. Repko alhier en één van haar beste vaklieden heeft er ongeveer twee maanden aan gewerkt. Het is plm. 25 cm lang en als voorbeeld heeft ge- diend het grotere houten model dat in Staveren als wisselprjjs wordt ver- J zeild en zaterdag door onze Sneker Pan gewonnen is. Het’staat - in de •- bijbehorende glazen gesloten vitrine - met het Staverse skütsje, een nog groter houten model, gebouwd door een inwoner van Staveren die het te I koop aanbiedt voor de hoogst biedende en de opbrengst bestemd heeft voor Mayeke Hiem, met de vele andere mooie prijzen welke de schip- pers zaterdag nog kunnen winnen geetaleerd in de etalage van de firma Wielinga in de W. Burgstraat. Ook kan men daar een uitgebreide serie fo- to’s van het folkloristisch schouwspel, dat Europese vermaardheid begint te krjjgen, bewonderen. I De wedstrijd begint zaterdagmiddag om 2 uur, maar om 11 uur ’s mor- gens komen eerst ronde en platbodemjachten in de wedstrjjdbaan. Daar- onder ook het Statenjacht Friso” waarop Gedeputeerde H. M. Gerbran- dij de niet gemakkeljjke taak van stuurman is toebedeeld. <1 Dat was een overzicht van de drukte in Wymbritseradeel en IJlst. Samen met Sneek vormen deze gemeenten eert natuurlijke propaganda voor heel de Zuidwesthoek. Is het een wonder dat ve le zeilers zich wel eens bezorgd maken en zeggen: „waar blijft de rust?” Maar ja, dat zjjn de consequenties, die een gebied, ideaal om er vakantie te houden, zal moeten aanvaarden. Steeds meer zal blijken dat niet alleen de ervaren zeiler graag naar de Zuidwesthoek komt. Ook voor anderen is er plaats! De pas geopende R.K. zeilschool draait bijzonder goed. Aan zomerhuis jes en bungalows is in Oudega ook een grote behoefte. Pas dan zal het moge lijk zijn de vakantiegangers goed op te vangen. Dat het vakantietjjd is kan men dinsdags ook zien op de Veemarkt. Het is opmerkelijk hoeveel belang- stellenden in vacantiestemming en - kledjj de laatste weken een bezoek Nieuwe zeilschool Ook in'Oudega W. is het erg druk. Er zjjn niet veel permanente vakantiegan- jgers, maar net als in Heeg en Wouds end veel zeilers, die het dorp aandoen. Zeilboten zijn er niet genoeg, althans aan de aanvraag kan niet worden vol daan. Ook hier zjjn meer mensen dan vorig jaar. Er is echter in Oudega een grote behoefte aan accomodatie. De jachthaven is reeds groter gemaakt, maar niet toereikend voor alle boten. HET BEGIN IS er, maai’ het wenselijke is oneindig groot en zal kapitalen ver gen. Zolang gemeente en rijk (nog) niet kunnen geven wat gegeven moet wor den zal het particulier initiatief veel moeten vergoeden. Per slot van rekening is het belang dat de middenstander en de verdere bevolking bjj een druk vreem delingenverkeer heeft, groot. Dat wil niet zeggen dat de bevolking van een klein dorp zelf een jachthaven moet bouwen. Dat is onmogelijk. Maar er zjjn veel dingen, die men wel kan doen en die nog niet zjjn gebeurd! Zoals de zaken nu staan blijft het „behelpen” in Wymbritseradeel. j Het skütsjesilersfestjjn loopt al wesr ten einde en evenals de vorige ja- ren zal het slot zich op het Sneekermeer afspelen. Dat zal a.s. zaterdag zjjn en als het zomerbrengend hogedrukgebied dan niet net de benen ge- nomen heeft, kan het weer een prachtdag worden. Het allermooiste zou j natuurlijk zijn als de spanning er tot het laatst toe in bljjft en evenals vo- rig jaar ook nu zaterdag beslist zou moeten worden wie de kampioens- In het V.V.V.-informatiebureau avond weer het doel van vele dans- aan het Martiniplein stapte vorige lustige jongelui die blijkbaar graag j week zaterdag ook Wilco Mejjer, pre- een gulden offerden voor een avondje sentator van het T.V.-jeugdprogram- dansgenot. Het werd trouwens ook j ma Rooster, binnen. Hjj was hier de hoogste tijd dat de jongelui in ons met vacantie en vroeg enige inlich- centrum van watersport wat actieve tingen, o.a. over het skütsjesilen, dat ontspanning geboden werd. Anderen hij graag eens wilde bjjwonen. zijn ons daar al lang in voorgegaan. De leden van de Nederlandse Pam- pusclub waarvan vrijwel alle Sneker Pampuszeilers lid zijn, kunnen voor wedstrijden nu ook over de grens gaan. In de Essener Se- gelwoche 1863, wel- ke van 24 augustus tot en met 1 sep- tember bij Essen wordt gehouden, üngetiid. Het zeer kleine aantal koei- zullen nl. ook wedstrijden in hun en werd nu dinsdag echter gecom- klasse worden gehouden. penseerd door meer dan De belangstelling voor de Pampus- schapen en lammeren, zodat het ge- klasse neemt in Duitsland toe sinds blèèr niet van de lucht was. in ons land enige van deze schepen J zijn aangekocht, waaronder ook een uit Sneek. Voorlopig is de reis onze stadgeno- ten echter nog te ver en bovendien zullen ze na de Sneek-Week en de di- reet daarop volgende kampioenswed- s strijden van de N.N.W.B. wel eens uitgezeild zjjn. Speurder heeft in déze rubriek al j sens een balletje opgegooid over een openluchtbal en daarom doet het hem genoegen dat daarmee vorige week een begin is gemaakt. En het I ging direct zo goed, dat meteen maar besloten is het vaker te doen. Zo- doende was het Wippodium dinsdag- het V.V.V.-informatiebureau avond weer het doel van vele dans- het Martiniplein stapte vorige lustige jongelui die blijkbaar graag De stand om het kampioenschap: Heerenveen, 26.7 p.; 2. Lemmer, 26.8 p.; 3. Grouw, 35.9 p.; 4. Sneek, 42.9 p.; 5. SWH, 42.9 p., 6. Friesland, 54.9 p. 7. Leeuwarden, 57 p.8. Drachten, 62.9 p.; 9. Eernewoude, 67 p.; 10. Philips, 74 P- De spanning stijgt ten top. Lemmer staat 1/10 punt achter leider Heerenveen. Grouw en Sneek bezetten respectievelijk de derde en vierde plaats. SWH heeft het zelfde puntental als de Sneker Pan. De laatste wedstrijden, twee in Lemmer en zaterdag in Sneek beloven spannend te worden. ,y';

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1