EO Johanna C. Harder was een jaar studente in Amerika I Waterpoort-krabbels J IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van j r door Speurder BUITENLANDS OVERZICHT te Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, ii:' 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Naar een ontspanning tussen Oost en West I 118e jaargang no. 63 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dubbel jubileum Sneekweekrit J.C. Visser Benoemd 1 Heeg viert feest Ouden van dagen op reis Donderdag 8 augustus 1963 Boordevol prettige herinneringen weer thuis SI - Portugal en Afrika •s: 3600 leerlingen Vacantie als Maleisië Het diploma Herman stuk Naar het Witte Huis Korte broekjesdag buiten de stad een reclamebord ge- te Leeuwarden. Jammer dat het talrijke publiek J van van van no ingenomen te zijn. Echt zoals je hier ook wel op de T.V. ziet. Onze stadgenoot de heer IJ. J. Engel- sma is benoemd tot adjunct-commies A ter secretarie van Menaldumadeel. van de dam. Dan blijft het niet bij dit ene bord. was de laatste weken zó groot dat meentereiniging er lang niet voldoende plaats was. Er heeft bezorgd. Met voldledige medewerking van de autoriteiten zal er nu tevens een worden daarom Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3.— per halt jaar. Franco p. post 13.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Ze was ook lid van de PX club, die iedere week een dansavond organiseert en eens per jaar de zgn. korte broek- jesdag waarvoor elke scholier 25 cent betaalt. Uit de opbrengst hiervan en van de entrees voor de dansavonden wordt Versctujnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich de afgelopen dagen, op verzoek van 32 onafhankelijke Afrikaan se staten, uitvoerig bezig gehouden met ■het Portugese kolonialisme in de Afri kaanse gebieden Angola, Mozambique en Portugees Guinea. Na een langdurig debat heeft de raad tenslotte een resolu- ze alles bepra- een fijne man, kinderen omgaat, een gedeelte betaald van de 650 dollar De High-school die Johanna bezocht is niet të vergelijken met de scholen in ons land. Het is een enorm gebouwen complex en heeft totaal 3600 leerlingen, zesmaal zoveel dus als ons Chr. Lyceum waar ze vorig jaar haar einddiploma H.B.S. A behaalde. Het onderwijs is ook geheel anders en sterk gespecialiseerd. De leerlingen kiezen zelf hun vakken. Voor, Johanna waren dat speechen, mo derne geschiedenis, Engels, psychologie en typen. Het eerste omdat ze zoveel speechen heeft moeten houden: op school, in de schoolclubs, op ouderavon den enz. Ook in de Rotaryclub te Harvey waar ze vertelde over ons land. Haar kennis van de Engelse taal was al zó goed, dat ze in de vierde klas, die van de meest-gevorderden, geplaatst werd. Een zeer vererende ondersche'ding Op 6 juni jl. ontving ze in een plech tige bijeenkomst, gekleed in de tradi tionele toga met baret in de enorme aula van de school die duizenden men sen kan bevatten, het diploma van de High-school. Keurig gedrukt en in een cartonnen omslag bekleed met kunstleer in de paarse kleur van de school. bus op en namen haar zeer gastvrij in hun gezin op waar ze in de 17-jarige dochter een lieve vriendin en in de iets oudere zoon des huizes een leuke vriend vond. De dochter studeerde even eens aan de Thornton Township High School in Harvey, een voorstadje van Chicago, wat het contact nog inniger maakte. Johanna voelde er zich dan ook gauw volkomen thuis. Ze had de mooiste ka mer, met moeder kon ten <?n vader vond ze die reuze met zijn Ter gelegenheid van de Sneekweek heeft de M.A.C. ,,J. C. Visser” alhier een Sneekweekrit uitgeschreven op za terdag 17 augustus a.s. voor auto’s, mo toren, scooters en bromfietsen. Voor deze bijzondere rit worden min stens 25 prachtige prijzen beschikbaar gesteld, waaronder als le prijs een ra diotoestel ter waarde van 250,-. Boven dien bieden de plaatselijke garagebe drijven extra prijzen aan voor de best- geplaatsen in de diverse auto-, motor en bromfietsmerken. De totale waarde van de prijzen bedraagt 700,-. De start van deze rit is om half drie vanaf Hotel Bonnema. Die korte broek jesdag vormt de eni ge uitzondering op de regel dat de meisjes niet in korte of lange broek op school mogen verschijnen. En dat broekje moet dan ook nog tot de knie ën reiken. Ze besteden echter veel zorg aan hun kleding en toilet. Ze hebben elke dag iets anders aan en beschikken dan ook over kasten vol japonnen en rijen schoenen. Intussen is gebleken, dat ook West- Duitsland wéinig enthousiast is over het verdrag. De regering in Bonn vreest, dat een Oostduitse toetreding tot het ver drag, waarbjj alle staten zich kunnen aansluiten, zal leiden tot een verhoging van de status van het Oostduitse regi me, dat behalve dan door de landen van het communistische blok door nog vrij wel geen enkele staat is erkend. De verzekeringen van president Ken nedy en de Britse regering, dat dit stel lig niet het geval zal zijn, hebben blijk baar weinig indruk gemaakt op Bonn, dat in de snelle wjjze, waarop Oost- Duitsland de wereld heeft laten weten, dat het verdrag mede zal ondertekenen, een reden temeer ziet om voorlopig de kat uit de boom te kijken. L Onderschrift foto: Op de Atlantische Oceaan op weg naar huis. V.l.n.r. Akke v. d. Zjjpp, Rottum; Marietta Ehlhardt, Beetsterzwaag; Anke Engelen, Heeren- veen; Willem Velsink, Leeuwarden; Jo hanna Harder en Paula Bos, «Leeuwar den. Over de prettige en hartelijke sfeer in het gezin Deverick raakt ze niet ge makkelijk uitgepraat. Ze werd geheel als een eigen dochter beschouwd en ging dan ook een week mee op vacantie naar South Dakota. Daar bezochten ze o.a. de Mount Rushmore in welke rots de hoofden van vijf Amerikaanse presiden ten zijn uitgehakt. Reusachtig groot, zo dat ze al van verre afstand te zien zijn, temeer omdat ze ook altijd in de zon staan. Ter aanvulling van de theoretische lessen op school heeft ze mat de school ook een bezoek gebracht aan het Se naatsgebouw van de staat Illinois in Springfield, waar ze de eer genoot aan gouverneur Kerner te worden voorge steld. voor dit aangenaam verpozen programma’s versnipperde en straat uitstrooide. Vanmorgen welke elke buitenlandse leerling kost aan schoolgeld, contributies voor de clubs, entrees voor sportwedstrijden, fes tiviteiten e.d. Ze behoeven zelfs dus ner gens voor te betalen en krijgen boven dien van de American Field Service iedere maand veertien dollar voor klei ne persoonlijke uitgaven. De drié feestdagen, georganiseerd door de Oranjevereniging te Heeg, zijn hedenmorgen om 9 uur geopend door burgemeester J. van Hout. De school kinderen zongen Vaderlandse liederen. Gisteravond kregen de bewoners van Heeg en wijde omgeving echter al een zeer smakelijk voorproefje. In de grote feesttent trad nl. het gezelschap van Rients Gratema op met zijn nieuwe Frie se revue „Se moatte it mar witte”. Dit was direct al een bovenslag. De tent was tot aan de nok toe gevuld en dé bezoekers, onder wie zich ook de burge- Het gebeurde in een straat in de Sperkhemhoek, waar de balcons werden geschilderd. Argeloze bewo ner stapte na een (zware) dagtaak zijn woning binnen en zette zich met men weet dat deze klas totaal maar plm. 25 leerlingen telt. Er is vijf dagen per week school en iedere dag gymnastiek. Er wordt nl. veel aan sport gedaan en de school be- beschikt over eigen sportzalen, zwemba den, sportterreinen e.d. Johanna vond het er zeer prettig. Ze was lid of erelid van allerlei clubs en genoot zoveel ver trouwen, dat ze ook door haar mede leerlingen in de „studint of council” (het contactorgaan tussen de leerlingen en de leiding van de school) gekozen werd. Zondag 18 .augustus verhuist de boot naar het Pa viljoen. Vanwege de Sneekweek en omdat de dienst, waarin Ds. D. v. d. Werf thans ge te Leeuwarden, zal voorgaan, door het I.K.O.R. over de radio wordt uitgezonden. Om ook de wedstrijdzeilers gelegenheid te ge ven deze dienst bij te wonen is het aanvangsuur vervroegd tot 9 uur. en onafhankelijkheid te erkennen en on middellijk stappen te ondernemen om die onafhankelijkheid zo spoedig moge lijk te verwezenlijken. Om dit besluit kracht bij te zetten heeft de Raad alle leden-staten aanbevolen geen wapens naar Portugal te zenden, die dit land te gen de bevolking van zijn overzeese ge bieden zou kunnen gebruiken. Deze aanbeveling is overigens maar weinig naar de zin van de leden van het Afrikaanse blok. De Afrikaanse af gevaardigden naar de Veiligheidsraad hebben geruime tijd gepoogd de resolu tie te laten vallen onder hoofdstuk VII van het Handvest van de Verenigde Na ties (bedreigingen van de vrede), waar door de raadsbesluiten voor alle leden van de wereldorganisatie bindende kracht zouden krijgen. Verscheidene le den van de Raad hadden evenwel be zwaar tegen het volgen van deze pro cedure. De belangrijkste oppositie tegen de Afrikaanse plannen kwam van de kant van de Verenigde Staten, die wel iswaar voor onafhankelijkheid voor de Portugese gebieden in Afrika zijn, maar - onder meer wegens hun banden via de Noordatlantische Verdragsorganisatie met Portugal - weinig gevoelen voor een officieel wapenembargo. Om een Westelijk veto te vermijden moesten de Afrikaanse staten dus genoe gen nemen met een resolutie onder hoofdstuk VI van het Handvest (vreed zame regeling van geschillen) en het bjj een niet-bindende aanbeveling laten. Aangezien het echter vaststaat, dat Por tugal de resolutie naast zich neer zal leggen, zal het Afrikaanse blok hoogst waarschijnlijk binnen afzienbare tijd de Portugese kwestie opnieuw bij de Raad tie aangenomen, waarin Portugal wordt aanhangig maken, in de hoop dit college gevraagd het recht van de bevolking dan tot een straffer optreden te kunnen van deze gebieden op zelfbeschikking bewegen. en t.v. artisten - het accordeonduo Aanstaande dinsdag- is het voor de familie Ozinga alhier een dubbele feest dag. De heer Frits Ozinga en zijn echtge note vieren dan hun 60-jarig huwelijks feest en tevens bestaat de zaak dan zestig jaar. In verband met de hoge leeftijd van het bruidspaar, zullen de jubilea op bescheiden wijze worden gevierd, ’s Mid dags van 16.30 tot 18.30 is er een recep tie in Restaurant Piso, welke gelegen heid stellig weer velen zullen benutten om het bekende en sympathieke echt paar geluk te wensen met deze dag. Onder begunstiging van fraai zomer weer hielden de ouden van dagen uit de dorpen Gauw, Goënga en Offingawier hun jaarlijks reisje. Om half negen s morgens vertrok het gezelschap in autobussen in de richting Leeuwarden. In Oostmahorn werd koffie gedronken en een en ander bezichtigd, waarna een bezoek werd gebracht aan Leek en Beet sterzwaag. ’s Avonds tegen negen uur arriveerden de oudjes weer in de Lege Geaën, vol lof over de organisatie van de bijzonder geslaagde reis. X Tegen de zijgevel van de Chr. Lagere Landbouwschool aan de Meeu- J wenlaan is als versiering het hier afgebeeltle houten beeld voorstellende een landbouwer met een jong dier, aangebracht. Het kunstwerk is ver- f vaardigd door de bekende schilder-beeldhouwer Jan Murk de Vries te Leeuwarden. Terwijl de polemiek tussen Rusland en China - - kaans-Britse accoord over een gedeel telijke kernstop nu een der voornaamste twistpunten is --- - men aanneemt, zijn de Amerikaanse mi nister van L„- zijn Britse collega, Lord Home, naar Moskou gereisd om met hun Russische ambtgenoot, Gromi- ko, te ondertekenen. Tijdens deze plech tigheid hebben de drie betrokken par tijen duidelijk laten uitkomen, dat zij verwachten of althans hopen, dat in de nabije toekomst meer van dergelijke ac- coorden zullen kunnen worden gesloten, welke tezamen aanzienlijk zouden kun nen bijdragen tot een vermindering van de spanning in de wereld. Om te peilen over welke onderwerpen te zijner tijd wellicht overeenstemming zou kunnen worden bereikt zijn Rusk en lord Home nog een paar dagen in Moskou geble ven. De houding, welke Rusland, Amerika en Engeland tegenover het kernstopver- drag hebben ingenomen, evenals die van de tientallen landen die reeds te kennen hebben gegeven, dat zij het ver drag mede zullen ondertekenen, staat wel lijnrecht tegenover de houding van Frankrijk en communistisch China op dit punt. President De Gaulle heeft ver klaard, dat het accoord „van weinig bete kenis” is; de Chinese leiders hebben het verdrag „een grote zwendel” genoemd. Beide landen hebben vervolgens opge roepen tot het houden van conferenties op hoog niveau over het ontwapenings- vraagstuk: De Gaulle wil, dat de grote vier nog vóór het einde van het jaar zul len praten over „werkelijke ontwape ningsvoorstellen’; China wenst zelfs een topconferentie van alle landen ter wereld. In beide gevallen betreft het hier dui delijk een propagandazet, welke moet dienen als bewijs, dat men oprecht streeft naar (althans voorlopig onbe reikbare) idealen, terwjjl men intussen een wel bereikbaar acoorc^, dat echter niet past in de eigen politieke strategie, afwjjst. Bonn bevreesd serteur dus niet gezien van de Water- vangenispredikant I poortstad. De spanningen in Zuid-Oost-Azië, wel ke de plannen voor de vorming van de federatie Maleisië omringen, zijn iets ver minderd door het compromis, dat deze week is bereikt op de topconferentie in Manilla tussen premier Rahman van Malakka, president Sukarno van Indo nesië en president Macapagal van de Filippijnen. De totstandkoming van Maleisië - een federatie, bestaande uit Malakka, Sin gapore en de drie Britse gebieden op Borneo: Broenei, Sarawak en Noord- Borneo, en die bedoeld is als een bar rière tegen de opdringende invloed communistisch China in dit deel Zuid-Oost-Azië is het grote ideaal Malakka’s premier. Enige weken gele den was dit ideaal reeds dicht bjj zijn verwezenlijking gekomen, toen de rege ringen van de desbetreffende gebieden in Londen een overeenkomst onderte kenden, volgens welke de federatie op 31 augustus van dit jaar in het leven zou worden geroepen. Alleen de Sultan van Broenei trok zich op het allerlaatste ogenblik terug, ontevreden met de voor gestelde verdeling van de inkomsten van zjjn olierijke gebied en met de sta tus, welke hem binnen het federale be stel was toegekend. Niet het optreden van deze Sultan, die, naar vrij algemeen wordt aangeno men, zjjn mening spoedig zal hierzien, maar de onverzoenlijke houding van In donesië tegenover Maleisië leek Rahman echter parten te zullen gaan spelen. Su karno ziet Maleisië als een verlengstuk van het kolonialisme, dat als doel heeft, de Britse invloed in dit deel van de we reld te bestendigen en hij heeft voortdu rend betoogd, dat de bevolking van de Borneose gebieden niet voldoende gele genheid heeft gehad om haar mening over Maleisië kenbaar te maken. Na het accoord van Londen verweet Sukarno Rahman, dat deze de belofte, welke hij in een eerder stadium zou hebben ge daan, namelijk, dat de Borneose gebie- u Onze stad beleeft in deze vacan- een diepe zucht van welbehagen neer tietijd een invasie van watersport- op het balconnetje, lekker in het zon- gasten. Van heinde en verre komen netjeTotdathij hevig ge- - --- ze vandaan en opmerkelijk veel uit schrokken bemerkte, dat hij in een Duitsland. De jachthavens liggen al- zebra veranderd was. ie avonden vol en ook de wallen langs de Oudvaart zjjn dicht bezet. Dat wordt wat met de Sneekweek. „e v.v.....™ -- den zjch jn een volkstemming over hun waarbij het Russisch-Ameri- toekomst zouden mogen uitspreken, niet was nagekomen en onmiddellijk werd de Indonesische „politiek van confron- - nog steeds scherper vor- tatie” tegenover Maleisië verscherpt. -Volgens het deze week in Manilla be- buïtenï’andse zaken, Rusk, en reikte compromis zal nu secretaris-ge- j neraal Thant van de Verenigde Naties dit "kernstöpaccoord de volkswil op Noord-Borneo peilen. Su- karno heeft zijn eis inzake een officiële volksstemming laten vallen en Rahman zal niet langer vasthouden aan de 31ste augustus als datum van het inwerking treden van de federatie. Het staat ove rigens nog te bezien of met deze rege ling de controverse volledig uit de weg kan worden geruimd. Met name Sukar- schijnt met het compromis weinig Na dit afscheid van de school volgde ook het moeilijke afscheid van de fami lie Deverick. Na de vier weken rjjden door Amerika kwamen ze nl. niet weer in Riverdale terug, maar wachtte in New York de boot. Deze reis was echter opnieuw een belevenis. In alle plaatsen waar ze verbleven, werden ze hartelijk onthaald. Op 4 juli vierden ze in Almhurst in de staat Massachusetts Independent- day (de Onafhankelijkheidsdag) mee en hielden ze zelfs, zo veel mogelijk uitge rust in de kleuren rood, wit en blauw die ook in de Amerikaanse vlag voorko men, een optocht door de stad om op deze wijze hun dank te tonen voor hun verblijf in Amerika. Op grond van de Provinciale Ver ordening landschapsschoon meren- gebied mogen in de Houkesloot geen wnnncnhonon nf wnnnqrlcnn mnov lier- Toen de oceaanstomer „Seven Seas” vorige week donderdag de haven van Rotterdam binnen liep, was onze jonge stadgenote Johanna C. Harder in het vadérland teruggekeerd en op weg naar huis. En met haar nog zo’n zeventig Nederlandse meisjes en jongens, die dank zij de American Field Service even eens een jaar in Amerika waren geweest, daar een High-school hebben bezocht en daarvan nu het einddiploma in de zak hadden. Het was een fantastisch jaar en Jo hanna zit boordevol prettige herinnerin gen. Aan de reis, de school, de vrien den en vriendinnen die ze daar leerde kennen en wier foto’s enige bladen in haar plakboek vullen, dé familie Deve rick te Riverdale waarin ze zeer gast vrij als dochter en ais zuster werd op genomen, de vacantie welke ze met hen doorbracht, het bezoek aan Chicago met thee op de 44ste verdieping van een reusachtig restaurant en vooral de ont vangst door president Kennedy op het Witte Huis van alle 2800 buitenlandse A.F.S.-studenten die met haar de vier- weekse tocht per auto door Amerika maakten, waarmee het studiejaar werd besloten. Op 28 juli van het vorig jaar vertrok ze, ook met de Seven Seas naar New York vanwaar ze per autobus naar Chicago en vandaar naar Riverdale re den, een rit van 17 uur. De heer en mevrouw Deverick wachtten haar bjj de oHet was gisteravond druk rondom woonschepen of woonarken meer lig- het Wippodium, waar bekende radio- gen. Een goede maatregel omdat het landschap er door ontsierd wordt, al- Jane en John, de hammond organist - thans kan worden. Herman Theunissen, de zangeres f Speurder en met hem zeer veel an- Mieke Telkamp en de conferencier deren hebben er zich echter over John Pims - het programma ver- i’ verwonderd, dat op een stuk land zorgden dat was aangeboden door de langs dit vaarwater, niet zo heel ver Coöp. Condensfabriek „Friesland” j’ rlo c+nH oor, rooiamohnrH <ro_ to I.pntlwardpn plaatst is. Dit Ontsiert het landschap 'j nl. ook. En als dit mag, is het hek waaronder ook ’n aantal aantrekkelij- ke prijzen werden verloot, als dank de op nog Het kerkschip aan het Sneekermeer waren de straten tot ver in de om- J is te klein. Het aantal kerkgangers trek bezaaid met papier, wat de Ge- veel extra werk SNEEKER NIEUWSBLAD Vorige week vond een chauffeur waren al eens zo’n tweehonderd en van een LAB-bus een vierjarig meis- de boot biedt maar behoorlijk plaats je zonder geleide in zijn bus. Het aan vijfenzeventig. kind wist niets anders te vertellen dan dat moeder naar de kapper was. Nadat alle politieposten van Sneek flinke tent dicht bij de boot op het tot Harlingen, waar de bus vandaan startterrein worden geplaatst. De kwam, waren afgebeld, werd het predikant preekt daarom voortaan raadsel opgelost. Het kind was in de op het achterdek. 1 Friese havenstad onopgemerkt inge- stapt. Ze werd met 1 een volgende bus naar de zeer onge- ruste ouders terug- gestuurd. Veel heeft de kleine de- meester en de beide wethouders bevon den, waren opgetogen over wat hun op het toneel aan Friese conference, sket ches en zang werd geboden. Vandaag zijn er kinderfeesten met ’s middags een filmvoorstelling in de feesttent. Vertoond wordt de bekende geestige film „Robert en Bertram.” Morgen worden er volksspelen gehou den en zal de dag ’s avonds worden be sloten met een geheel nieuwe show van de Winschoter Rolschaatsclub in de tent. Voor zaterdag staat er een ring- rijderjj met Friese sjezen op het wel voorziene programma, dat ongetwijfeld zeer veel gasten naar Heeg zal trekken. Het hoogtepunt van deze reis was evenwel het bezoek aan het Witte Huis waar ze met de plm. 2500 anderen, die door de American Field Service waren uitverkoren deel te nemen aan het beur- zen-programma, door president Kenne dy werden toegesproken. Een machtig en onvergefelijk moment voor deze jon ge mensen uit vele delen van de we reld die door de begeesterende toe spraak van de president tot een laaiend enthousiasme werden opgezweept. Verder hebben ze in Washington nog een bezoek gebracht aan het Senaatsge bouw, waar ze ook de vice-president Johnson hebben gezien en aan de Ne derlandse Ambassade waar ze kennis maakten met onze Ambassadeur Dr. van Rooyen en hun een lunch werd aange boden. De bezichtiging van het gebouw der Ver. Naties in New York vormde het slot van de bustocht. Op 22 juli stap ten ze weer op de boot voor de terugreis die ook allerplezierigst verliep en waar op tal van ervaringen werden uitgewis seld en herinneringen opgehaald aan het onvergefelijke jaar in het gastvrije Amerika. Nu is dat niet zo kostbaar als men zal denken. De kleren zijn in Amerika goedkoop. Maar van haar veertien dol lar per maand had Johanna toch niet veel kunnen kopen. Daarom naaide ze alles zelf waarbij haar Amerikaanse moeder haar trouw hielp, zodat ze toch behoorlijk mee kon doen. 'o;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1