f AQENDA~J Oosterpoortsbrug nu ’s avonds in een zee van licht Echtpaar Ozinga-Tolsma middelpunt van dubbel 60-jarig jubileum Nieuw-Guinea herinneringskruisen uitgereikt j Tijd weer rijp voor cyclonen f Waterpoort-krabbels 'X-- IJLST WYMBRITSERADEEL Iili van PI I en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, door Speurder 118e jaargang no. 6a Donderdag 15 aug. 1963 De Britse treinroof P.T.T. op Hardzeildag 560ste Staatsloterij Gunning werk Meisje door bromfiets aangereden Het Sneeker Nieuwsblad k geeembineerde uitgave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m DRUFHOUTS NIEUWSBLAD r - I SNEEKER NIEUWSBLAD on- aug. Het kruis met de gesp kregen de heren 20212, 20219, 20253, 21033. Serenades De groene berm langs de jachthaven aan de zijde van de Oudvaart is verblijf in Sneek zo een vaste linnen woning hebben. De entree in Sneek bjj avond is hier nu veel mooier en nog veiliger geworden en ook ’s nachts als de verlichting tot de helft is teruggebracht doordat in iedere paal één lamp uitvalt, is er nog ruim Woensdag 21 aug. te 5 uur film: Konin ginnen van de nacht. 2117, 4136, 2125, 4148, 8186. maar de 1 ratie en moet dit maal in 't scheme- staan. Sneker Ons Pan aller die wat mate Actvertentleprjjs 15 ct_ per mm. Bjj contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name j:; Door de gemeente Ferwerderadeel is de aanleg van riolering en het maken van bestratingen opgedragen aan de N.V. Ooms te Sneek voor 69.000,-. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admiru. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (O 5150) b.g.g 4091. De verlichting op en om de nieuwe Oosterpoortsbrug is aanzienlijk verbe terd. Dit drukke verkeerspunt baadt nu ’s avonds in een zee van licht. Het hoogtepunt van de receptie was de aanbieding van het cadeau van het per soneel, een bronzen electrische klok, om ringd door symbolen, door de heer G. J. T. Potma, chef van de werkplaats en de oudste dienaar van de firma zoals hij- zich zelf noemde. Hij wenste het diaman ten echtpaar geluk dat ze deze dag mochten beleven, waar de wil dit te be leven ongetwijfeld veel toe heeft bijge dragen, en constateerde dat het niet ge- J in een lange dichte rij bjj de boten van hun bewoners die hier tijdens hun - verblijf in Sneek zo een vaste linnen woning hebben. In de jachthaven is het, als alle gasten binnen zjjn, ook enorm druk, zo wel met knotsen van motorjachten als met kleinere zeil- en motorboten. De in aanbouw zijnde toiletgelegenheid voor de heren komt voor de Sneek week klaar. Zjj bevat een lange wasgoot waarboven zes kranen, stopcon tacten voor electrisch scheren, een douchecel met twee douches en meer tot het sanitair behoort, terwijl in alle vertrekken in ruime kleerhaken zijn aangebracht. Dit jaar zullen de heren echter nog een ge- Mevrouw de Boer uit Gaastmeer neemt hier het kruis voor haar zoon in ont vangst. Op de achtergrond de andere vier verlofgangers aan wie het kruis werd uitgereikt en naast de burgemees ter kapitein Rooding. De grote Britse treinroof nadert haar ontknoping. Scotland Yard heeft in de boerderij waardevolle gegevens gevon den en men weet reeds de namen van vele van de daders. Men verwacht spoe dig de eerste arrestaties. Toen de receptie om ruim zeven uur was geëindigd, brachten eerst het Ste delijk Muziekcorps Sneek en nadat dit (na een rondedans van het bruidspaar) was afgemarcheerd de Chr. Muziekver eniging .Harmonie” de blijde oudjes voor het Restaurant een serenade. Het feest werd besloten met een diner bij kaarslicht voor de familie Ozinga en de genodigden. 2119, 4146, 8179, 15694, 17625, 17662, Vrijdag 16 aug. t.e.m. woensdag 21 aug. iedere avond te 8.30 uur: Zeilersbal. Orkest ,,Het Friesland Kwartet.” makkelijk is bij de familie Ozinga het persoonlijke en het zakelijke uit elkaar te houden. Het personeel meende even wel er goed aan te hebben gedaan zijn geschenk op het zakelijke vlak te hou den. Het persoonlijke werd uitgedrukt door een fraai bloemstuk voor mevrouw Ozinga. De heer Potma gaf na de onthulling van de klok ’n beschrijving van dit unie ke geschenk, dat in de eigen kring werd ontworpen en getekend en is uitgevoerd door de kunstsmeedsmid E. H. Belkenga te Oranjewoud. Op de wijzerplaat is in sierlijke letters de naam F..O. aangebracht, met aan weerskanten van de plaat de jaartallen 1903-1963. Vanuit het middelpunt gaan er pijlen naar de symbolische voorstellingen van de handel (de hoed van Mercurius), de fiets (waarmee de zaak begon), de reparatieinrichting, de autoverhuur, de benzineverkoop en de boekhouding, waarvan de ontwikkeling wordt voorge steld door een vulpen en een schrijfma chine. De Jieer Potma verbond aan dit ge schenk, dat in het kantoor komt te han- Op de Ged. Pol mogen de auto’s Waterpoort is nog in repa- niet schuin langs het trottoir gepar- keerd staan. Dit dient om aanrijdin gen te voorkomen, zoals ean automo bilist dezer dagen gen, de allerbeste wensen voor de zaak, waarbij hjj de patroon en zijn echtgeno te nog enige rustige jaren in gezondheid toewenste. Het bloemstuk voor de 85-jarige Bruid prijkte temidden van de vele andere, welke waren aangeboden en de feeste lijke stemming, mede opgewekt door de piano- en vioolmuziek waarmee de he ren Joh. Bok en Roel de Jong de recep tie omlijstten, nog verhoogden. Na de onthulling en de aanbieding van het geschenk stroomden meer dan een uur lang collega’s uit het gehele land, vertegenwoordigers van de Ford Fabrie ken te Amsterdam, van de Shell, van Staalglas en van Vredestein, de voorzit ter en de secretaris van de Bovag, nog vele andere zakenrelaties, het personeel I en hun vrouwen en verder zeer vele J vrienden en belangstellenden langs het Bruidspaar en zjjn kinderen om hun ge lukwensen, sommigen eveneens verge zeld van een cadeautje, aan te bieden. Toen de oude brug er nog lag hing er aan de overspanning op het kruispunt aan de Oosterdjjkzjjde maar één lamp, waaronder de verkeersagent zijn taak verrichtte, en was er in de aansluitende straten de gewone verlichting zonder een speciale brugverlichting. Na het gereedkomen van de nieuwe overkluizing werd wegens de lange le vertijd van de materialen, eerst als noodoplossing een dubbelarmige licht mast op de brug geplaatst, maar de vo-voldoende licht. Nu pas lazen wij in het juli/augus- tusnummer van het altijd aantrek kelijke Vanellus, het orgaan van de Bond van Friese Vogelwachten, dat onze stadgenoot J. T. Hendriksma met zijn foto „fuut” de vierde prijs gewonnen heeft in de landelijke na- tuurfotowedstrijd, georganiseerd door het Nat. Hist. Streekmuseum „Klif en Gaast” te Oudemirdum. Proficiat! AMICITIA-THEATER Donderdag 15 aug. des avonds te 8 uur film: Caroussel van het nachtleven. Vrijdag 16 aug. t.e.m. donderdag 22 aug. De groene oerm tangs de jacntnaven aan de zjjde van de oudvaart is I een zeer gewilde plaats voor zeilers-kampeerders. Ook nu staan ze er weer Dominicus Leo Altena te Westhem, Hen drik de Boer, Gaastmeer, Lammert Boonstra te Folsgare, en Gauke Hogen dorp te Oudega-W. Zonder gesp de heren Wjjbe Cnossen te Heeg, Gerard Dirk Mulder te Indjjk, Willy de Vries te Tjalhuizum en Pieter Zeilstra te Heeg. Altena, Cnossen, Mul der en Zeilstra waren aanwezig. Het kruis voor De Boer werd aan zijn moe der en dat van Boonstra aan diens ou ders uitgereikt. Beiden waren nl. ver hinderd het persoonlijk in ontvangst te nemen. Na zjjn welkomstwoord zei de burge meester, dat deze militairen eind vorig jaar zijn gerepatrieerd. Waarschijnlijk moesten de kruisen toen nog aangemaakt worden en bovendien geschiedt de uitrei king ervan in alfabetische volgorde wat de namen van de gemeenten betreft. Dit zal de reden zijn dat ze hier nu pas wor den uitgereikt. Spr. betoogde hierna dat de opdracht naar Nieuw Guinea te gaan indertijd voor de betrokkenen zoals het zich liet aanzien verre van gemakkelijk was. Daarnaast moest afscheid worden ge nomen van de ouders, familie en ver wanten, het dorp en de dorpsgemeen schap. Deze banden werden verbroken maar in N. Guinea bleven zjj omringd door de zorg van hun ouders en door het medeleven van de dorpsgemeenschap. Dit heeft hen gesteund bij het volbren gen van hetgeen van hen werd gevraagd. Door Uw optreden, aldus spr., hebt gij het vertrouwen en de achting van de bevolking gewonnen, die zich beschermd wist door de Nederlandse militairen. Belangrijk is ook, dat gij Uw plicht hebt rige week is de geheel nieuwe en uitge breide verlichting gereed gekomen. Naast de dubbelarmige mast zijn op de brug en bij alle hoeken nog elf geplaatst, elk met twee natriumlampen van 85 watt. Ook in de aansluitende straten is meer licht gebracht. De enkele licht mast bij Kruger is vervangen door een dubbele en op de le en 2e Oosterkade is er nog een dubbele bijgeplaatst. Zaterdag 17 aug. Sneek-week-rit M. A. C. „J. C. Visser” voor auto’s, moto ren, scooters, bromfietsen. Start 14.30 uur bjj Hotel Bonnema. Zondag 18 aug. Jeugddienst in de Ich- thuskerk. Voorganger Ds. Mr. J. Vaan drager. „De Gelijkenis van Gods gena de”. Aanvang 7.30 uur ’s avonds. 1994, 2054, 2150, 4125, 4129, 4155, 4183, 4185, 4190, 6j)6ö’ 9023, 11057, 11079, 11123, 15694, 15700, 16477, 17620, 17623, 17624, 17625, 17662, 17672, 17674, 19593, 19603, 20194, 20209, HONDERDEN HANDEN werden de heer en mevrouw F. Ozinga en N. Ozin ga-Tolsma dinsdagmiddag toegestoken tijdens de zeer druk bezochte receptie in Rest. Piso ter gelegenheid van hun zes tigjarig huwelijk en het zestigjarig be staan van de zaak, waaraan zij beiden hun hele leven hebben gewijd. De gehele dag waren zij het stralende middelpunt van dit dubbele feest ter ere waarvan de panden in de Parkstraat wa ren bevlagd, versierd en geïllumineerd en ook de andere bewoners de vlag had den uitgestoken. gedaan en soms meer dan dat. Met ge paste trots mogen wij zeggen dat daar voor ook aan de mannen uit Wymbrit- seradeel dank toekomt. Spr. liet deze dank vergezeld gaan van zjjn hartelijke gelukwensen met hun behouden terug keer, wat niet alleen tot vreugde, maar ook tot dankbaarheid stemt, en rekende het zich tot een eer het kruis te mogen uitreiken. Na de uitreiking sprak Kapitein G. H. Rooding, vertegenwoordiger van de mi nister van defensie ook enkele woorden, waarin hij stelde dat men het herinne- ringskruis moet zien als een schouder- J deelte aan de dames moeten afstaan. De uitbreiding voor de vrouweljjke *1 gasten in het bestaande gebouwtje kan nl. niet tjjdig tot stand komen. I Er is nog een nieuwigheid in de haven. Bij windkracht 6-7 en meer zal J voortaan aan een paai bezijden het woonschip van de havenmeester als *1 waarschuwing voor de zeilers de stormbal worden gehesen. klopje van het hele land voor de presta ties welke in N. Guinea zjjn geleverd. Deze waren moeilijk en nog moeiljjker omdat de uitslag van te voren eigenlijk al bekend was. Tot besluit van de bijeenkomst felici teerde de burgemeester ook de aanwe zige ouders en verwanten met de behou den thuiskomst van hun jongens. 2e en 3e klasse Hoge prijzen en uitgelote nummers van in Sneek verkochte loten. ƒ35.000,-: 16748. 5.000,-: 7287, 8613. ƒ2.000,-: 4506, 7408. ƒ1.500,-: 2836, 4683, 6045, 9808. 1.000,-: 1203, 1983, 2311, 2528, 3191, 4874, 10279, 13221, 13942, 20381. ƒ200,-: 8150, 2154. iedere avond te 8 uur en zondagmid dag tevens te 4.30 uur film: West Side Story. Zondag 18 aug. te 2.30 uur film: De ver overaar van Corinthe. Maandag 19 aug., dinsdag 20 aug. en woensdag 21 aug. te 2.30 uur film: Ro bert en Bertram. van 160 km. per uur. Zjj eisten resp. in New England-Nova Scotia en New foundland elk twee slachtoffers. Gevaarlijke periode Uit de hier volgende cijfers krijgt men een indruk van de frequentiespreiding van de cyclonen boven het zeegebied, ten Oosten van de Amerikaanse kust. Januari 0, februari 0, maart 0, april 0, mei 1, juni 6, juli 4, augustus 25, sep tember 32, oktober 31, november 1, de cember 0. Hieruit blijkt, dat, te beginnen in mei, de kans op de eerste cycloon aan wezig is, al is de kans nog zeer miniem. (In 1951 kwam op 17 mei in de wateren van Florida een recordvroege cycloon voor) In september is het gevaar echter zeer groot, evenals in oktober, om daarna fei telijk tot nul af te nemen. De eerste aanwijzing voor het ontstaan van een cycloon is een zogenaamde tro pische storing. Dreigt deze uit te groeien tot een volwaardige cycloon, dan is men in de Verenigde Staten op zjjn qui-vive. De weersatellieten hebben zeer goed werk gedaan bjj het opsporen van wer velstormen door deze van hun prilste ontwikkelingsstadia af te fotograferen. De meeste cyclonenfoto’s leverde Tiros III in het seizoen van 1961 op, namelijk foto’s van 5 „hurricanes” op de Atlan tische Oceaan, 2 op het Oosteljjk deel van de Stille Oceaan en 9 taifoens op het Westelijk gedeelte van de Oceaan. Op een dag, namelijk op 11 september, werden foto’s van zes cyclonen gemaakt, namelijk Betsy, Debbie, Esther op de Atlantische Oceaan, Carla in de Golf van Mexico en Pamela en Nancy bjj de Philippjjnen. „Esther” ymrd door Tiros III ontdekt vóórdat haar bestaan door schepen of vliegtuigen was opgemerkt. Ongeveer op hetzelfde tijdstip als vo rig jaar heeft zich in de wateren van West-Indië de eerste cycloon van het nieuwe seizoen gemanifesteerd. Op 1.000 km. ten Noorden van Suriname werd Ar lene geboren, die eerst een Noord-Weste- lijke, daarna een Noord-Oostelijke koers volgde en een baan over de Atlantische Oceaan insloeg. In 1962 kregen de meteorologen de eer ste aanwijzing voor de vorming van een gevaarlijke wervel in de ochtend van 14 augustus. Het was de weersatelliet Tiros V, die deze aanwijzing doorgaf. Vier da gen later vond een verkenningsvliegtuig in de omgeving van de Kaapverdische eilanden het toen nog zwakke lagedruk- gebiedje op 12 gr. Noorderbreedte, 50 gr. Westerlengte. Uit deze onregelmatig heid in de isobaren ontwikkelde zich de cycloon Alma, die gedurende haar leven een maximum windsnelheid van 120 km. per uur ontketende (dat is beslist niet zo veel) en gelukkig geen slachtoffers maakte in de kustgebieden van Virginia, North Carolina en Massachusetts, waar zjj passeerde. Ook de beide volgende cyclonen, Bec ky en Celia deden in dit opzicht geen kwaad. Zij bliezen niet harder dan 80 km. per uur. Over Becky kan worden gezegd, dat deze storm een heel onge bruikelijk paadje volgde. Tussen 27 augustus en 1 september trok zjj van de Kaapverdische eilanden naar het Noorden in plaats van naar het Westen. Ten Oosten van de Azoren langs bewoog het minimum naar het zeegebied ten Westen van Portugal en Biscaje. Het was de meest Oosteljjk blijvende cy cloon sedert 1886. De cyclonen Daisy en Ella, die daarna in 1962 nog in het luchtdrukpatroon ver schenen, waren de sterkste met winden Op woensdag 21 augustus (Hardzeil dag) wordt het postkantoor om elf uur gesloten. Alleen voor de zegelverkoop, de afgifte van poste restante stukken en het afhalen van correspondentie door bus- rechthouders kan men na dit tijdstip dan nog terecht. De tweede briefpostbestel- ling komt te vervallen, maar de open stelling voor de telegraaf- en telefoon dienst blijft ongewijzigd. Het loket voor verzamelaars zal in plaats van 21 aug. op 28 augustus ge opend zjjn. De gevolgen van de strenge winter zijn nu nog zichtbaar. In de tuin ach ter het Bonifaciusgesticht staat een lange rjj Populieren, die doodgevro ren zjjn en het nog overgebleven rijtje Een stadgenoot-zakenman beleefde van vier in het Sportpark onderging dezer dagen een vreemd avontuur, hetzelfde lot. De Populier heeft een Terwjjl hij met zjjn auto op rijksweg dunne bast, die bij zo’n aanhouden- 43 reed, passeerde hjj een brandstof- de strenge vorst bevriest, waarna de fenauto uit Gauw. Op deze auto reed boom geen voedsel meer kan krijgen J altijd een hond mee, maar dit werd en afsterft. De Wipfeesten zijn afgelopen en het zijn laatste rit. Het dier sprong nl. podium is al afgebroken, maai- door- onverwacht boven op de auto van I dat verschillende straten feestelijk ze stadgenoot en dit kostte hem zijn I zjjn geïllumineerd, blijft het ’s avonds leven. De auto werd beschadigd. I toch erg gezellig in de binnenstad. I De koepel op de Grote Kerk en het I Stadhuis worden weer door grote I schijnwerpers in het zonnetje gezet, moor /Ia via/v I L Hindi in i sciieiiitf- I* rige duister blijven L □iiener rail uie zich in de wedstrjj- Aan acht militairen uit Wymbritsera- deel die in Nieuw Guinea hebben ge diend, is het Nieuw Guinea-herinnerings- kruis toegekend. Vier kregen het kruis met de gesp omdat hun onderdeel actief aan de strijd heeft deelgenomen, de an deren alleen het kruis, maar allen te- alleen het kruis, maar allen te vens een bijbehorende oorkonde. Zes kruisen zijn gisteravond in de raadzaal van het gemeentehuis door burgemeester J. van Hout uitgereikt. Vier aan de verlofgangers persoonlijk, twee aan de ouders. De resterende twee zullen aan de betrokkenen worden toege zonden. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is op de hoek Valkstraat-Larkstraat het 8-jarig dochtertje van de familie Baljet, wonende aan de Leeuwarderweg, terwijl ze daar met een vriendinnetje fietste, door een hen achterop komende brom fietser aangereden. Het kind viel met haar hoofd op de straat en liep daardoor een zware her senschudding op. Ze is met de politie- ambulance naar huis gebracht. Eigen gelden 2108, 2109, 4130, l' zich in de wedstrjj- J tot zjjn schade on- I den enige malen zeer gunstig heeft dervond. Het achtereind van zjjn wa- onderscheiden rust tijdens de Sneek- gen stak nl. buiten de rjj uit en werd I Week uit aan de Jousterkade, waarbij gegrepen door een passerende vracht- I haar fraaie Ijjnen en contouren ook auto. De glimmende bumper werd le- weer door lichtjes zullen worden aan- lijk verbogen. I gegeven. J De bewoners van de Prinsengracht *1 en omgeving werden gistermorgen op- I geschrikt door een hevige knal. In J de werkplaats van de Gebr. Planting *1 op de hoek van de Prinsengracht was I een hoeveelheid vloeistof in brand ge- J vlogen. Er ontstond ook een brandje, *1 maar vóór mevrouw Planting de I brandweer kon bellen was het vuur al J met een blusapparaat gedoofd. Maar I het had erger kunnen aflopen. In de I werkplaats stond nl. ook een rij zuur- l' stofflessen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1