plensbuien en Waterpoort- krabbels Holland-t riesland gelijk Regen boog teams wedstrijden kwamen Stormachtige wind deden Hardzeildag mislukken Geheel vernieuwde en gerestaureerde Van Haersma Buma school heropend liSS IJLST WY M BR ITS ERA DEEL I 1 van in door Speurder t i I 1 in iet iedereen is neer in net ver- en e' Wl Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, i I 118e jaargang no. 67. Donderdag 22 aug. 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Woudsend -z Geslaagd Het Sneeker NktrnshW gecemUiMnie e^evt NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Feestelijke dag voor Ju tri jp-Hommerts Aanbesteding Dorpshuis te Geen „cool” of „hot” jazz, wel een close up, die onze fotograaf maakte van ons eigen Stedelijk Muziekcorps, dat zondag aanwezig was op het starteiland. Geconcentreerd zijn de muzikanten, die deel uit maken van het Stedelijk corps bezig. En al hebben sommige toe hoorders op het moment dat de foto werd genomen meer belangstel ling voor de fotograaf dan de muzikale klanken, het optreden van het muziekcorps werd zeer gewaardeerd. Zeilersvitaminen. Nodig was het wel. SNEEKER NIEUWSBLAD Ik kwam, zag en overwon vele duimen... Zie voor uitslagen elders in dit blad. om De hoofdschotcl Onthulling Moderne school Tweede overwinning voor Ir. Bakker Opening Personeel Foto Best verzorgd Begroting 9206, t Een van de slachtoffers, die naar de wal moesten worden gesleept. Een triest beeld en een nog triester dag. ten wegens een overtreding tegen Don ker kort na de start, zodat De Jong als tweede genoteerd werd, Labouchère als derde, H. Bakker als vierde en H. de Jong als vijfde. Groninger overmacht In de 16 m2 Streepklasse A I waren de Groningers oppermachtig. Joop Helder zegevierde voor de tweede maal en na hem finishten G. Jongsma en J. W. Al- kema. Daarna pas kwam Minks als de beste Fries. Jaap Helder startte niet. A II werd eveneens een Groninger zege. Hiervoor zorgde nl. J. van Dijk, die daar mee evenals Joop Helder hoge ogen gooit naar de hoofdprijs. De Valkenklasse A leverde de tweede zege tweede op voor Max Breuning, die daarmee de Hollanders Staartjes en Van Dijk op resp. de tweede en derde plaats hield. H. Prins werd vierde in de boot van mr. R. Mulder. De Vrijheidsklasse B I telde maar vier starters van wie Jan Boomsma won. De heer Van Oldenbeek dankte het be stuur voor het vertrouwen en de goede woorden en achtte het een voorrecht in zo’n moderne school te mogen werken. Hierna installeerde de voorzitter het personeel. De heer J. C. van Oldenbeek als hoofd der school en de heer W. Wem- pe als onderwijzer. Voorts dankte hij hen voor het vele werk dat reeds is gedaan, o.a. het inrichten van de school. Om in de buurt’ te blijven, vorig jaar ondervonden de automobilisten, Niet iedereen is heer in het ver- Al gaat het hier dan ook om Advertentieprijs 15 ct. .»er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3.— per halt jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar Giro 850743 ten name van Sneeker Nieuwsblad Tot slot dankte de voorzitter alle aan wezigen voor hun belangstelling en de vele bloemstukken, die het lokaal een feestelijk aanzien gaven. De heer Njj- holt, concierge van het schoolgebouw had „alles tot in de puntjes verzorgd,” zoals de voorzitter opmerkte. Na het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus sloot het hoofd der school de bijeenkomst met dankgebed. Verschijnt MXANDAGS en DON- derdags Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091 Het resultaat na de twee wedstrijden was nu echter, dat beide teams op 53.1 punten kwamen, zodat ze heden morgen met gelijke kansen de beslis race zjjn ingegaan. Dit bekende gezegde was van toepas sing op Ulrich Jager, die, net terug uit Zweden, voor de eerste maal in de Fly ing Dutchmanklasse startte en met groot vertoon van macht won. Het werd zelfs een dubbele Friese zege want Ulbe de Vries werd voor de tweede maal tweede. De zeilers in de Pampusklasse trok ken zich van de harde wind weinig aan. Er verschenen nl. nog dertien aan de start, van wie na de eerste route Van Dijken het veld aanvoerde, in de voorste linie gevolgd door Bakker, Donker en P. de Jong. De eindstrijd speelde zich echter af tussen Van Dijken, De Jong en Donker. De eerste twee gingen vrijwel boord aan boord op de finish af. Van Dijken scheen j te zullen winnen maar hij moest draaien j op een F.D.’er. De Jong kreeg toen de kans, maar deze ging op onverklaarba re wijze door de wind (waarschijnlijk wilde hij er met een opschieter door maar dit mislukte) waarna hij door Van Dijken onder de boei gedrukt werd. Don ker glipte toen als eerste over de Hjn, Van Dijken was tweede en De Jong der de. De Alkmaarder werd echter uitgeslo- Eerstaankomende in de Flitsklasse A was onze jeugdige stadgenoot B. Schuur mans. Hij werd echter uitgesloten we gens het varen van een verkeerde baan, waardoor de eerste prijs naar A. Stam ging en Jan de Bruin tweede werd. In de Flitsklasse B was J. W. Brouwer, Delft de snelste vóór R. de Vries, Oude- haske en Sjoerd Jaasma alhier. De verdere Sneker suksessen waren een tweede prijs voor St. Velds in de 16 m2 Puntklasse, een tweede voor W. T. Stam in de Vrijheid B II, een derde voor W. Obbema in de Vrijheidsklasse B III, een vierde voor H. Lampe in de 16 m2 Streepklasse B II en een vijfde voor P. Vlaskamp in de Valken B. i een Rotterdammer, V met een groot probleem De les uit om zich te amuseren, vooral het De Vrijheidsklassers streden een onge lijke strijd. Het Holandse team was nl. verzwakt door het niet verschijnen van Van Baaren en Van Tienhoven. Van het De Pampusklasse startte tijdens een loeiende wind. V. d. Werf (F), Van As ten en Van Vliet, welke laatste voor Overeijnder inviel, waren te laat en van hen die op tijd vertrokken had na de eerste route Van Dijken de leiding. Maar na hem volgden Bakker, Slob en Don ker, zodat Friesland hier al de beste pa pieren had. In deze stand kwam geen meer, zodat Friesland de leiding nam met 20-16.1 punten. In de vrije wedstrijd van de Regenbo gen gingen Tom Zwart en Ir. Bakker het beste weg en Alberda als laatste. Bij de boei in Gossepalen had Zwart de leiding, gevolgd door Hoekstra en Bakker, maar Tom kon zich niet aan de kop handhaven Bij het ingaan van de tweede route had De Jong de kop, was Bakker tweede, De Wit derde, Zwart vierde en Hoekstra vijf de. De Jong voerde z’n voorsprong nog verder op, zodat zjjn overwinning zeker scheen, maar op het laatste kruisrak naar de finish nam hij de meerslag, waardoor zjjn voorsprong verloren ging. Bakker, Hoekstra en Alberda waren nl. naar de wal gekoerst en deze slag bleek feestelijke dag en hoopte, ook in de toe komst, op een goede samenwerking. De heer A. Oppedijk, die sprak na mens de kerkvoogdij Hommerts, zei, dat wanneer het schoolbestuur de kerkvoog dij eventueel nog eens nodig zal hebben men ten allen tijde bereid zou zjjn mede werking te verlenen. Ook hij wenste het bestuur geluk met de fusie. p.a. van de Speurder Daarna wenste loco-burgemeester Ger- brandij het bestuur geluk met de fusie en het in gebruik nemen van de ver nieuwde Van Haersma Bumaschool. De heer Gerbrandjj bracht voorts de vlotte tot standkoming van de fusie onder de aandacht. Het gemeentebestuur heeft zich er zeer over verheugd, en spontaan de financieële medewerking gegeven, voor het inrichten van het schoolgebouw. De voorzitter dankte de heer Gerbrandij voor zijn mooie woorden en het gemeen tebestuur voor de medewerking. Nadat op zes augustus 1962 de eerste brief naar het gemeentebestuur van Wym- britseradeel ging, waarin medewerking werd gevraagd voor het tot stand komen van een fusie tussen de drie scholen in Jutrijp en Hommerts is die fusie gisteren bekroond. In aanwezigheid van tal van genodigden is toen de geheel ver nieuwde en gerestaureerde Van Haersma Bumaschool te Jutrijp-Hommerts her opend. Vele sprekers getuigden van hun blijdschap over de tot standkoming van deze fusie, en de nieuwe school, die vele voordelen met zich mee brengt. Om half twee waren leden en genodigden in het lokaal te Hommerts bijeen. On der de genodigden bevonden zich onder meer de familie Van Haersma Buma, wethouder Gerbrandij en de heer Akkerman, inspecteur C.N.S. (Christelijke Na tionale Scholen). Voorzitter O. Hofman opende op de gebruikelijke wijze met ge bed en bijbellezing en riep hierna de aanwezigen een welkom toe. In het kort me moreerde de heer Hofman de toedracht van de fusie tussen de drie scholen van beide dorpen. Trapeze-werk in de 16 m2-klasse. De zeilers op de foto wonnen het van de wind, maar hoeveel verloren de strijd? wandelaars wel mocht Loco-burgemeester Gerbrandy opende daarna de school officieel. Hjj opende met een sleutel de deur, waarna de prachtige ingerichte lokalen werden be zichtigd. Om drie uur ging het gezel schap terug naar het lokaal en onder het nuttigen van een kopje thee voerden nog verschillende sprekers het woord. De heer Van Haersma Buma, burge meester van Workum dankte namens zijn familie voor het feit, dat de school de naam mag dragen van zijn overleden vader, die met zoveel toewijding in Wym- britseradeel heeft gewerkt als burge meester. „Door deze naamgeving blijkt Wel,” zei de heer Van Haersma Buma, „dat wijlen burgemeester Van Haersma Buma nog in de herinnering van velen leeft.” Voorts citeerde spreker een gedeelte uit een rede die zijn vader voor de laat ste wereldoorlog hield en waarin hij de bevolking opriep tot samenwerking van verschillende groeperingen en tof een wording daarvan. Daarom is de naam ook toepasselijk voor de school. Ook onze oude Sneker Hardzeildag had gisteren de Noordwester met windkracht acht en de plensbuien die vrijwel onafgebroken uit de loodzware lucht neerkletterden, Friese team ging Repko, die evenals Ro mer te laat vertrokken was er direct daarna uit, waardoor de handicap voor Holland iets kleiner werd, maar hoewel C. de Haas Jr. als eerste door de winljjn ging, werd het een zware nederlaag (10.1-30) doordat Poorter gedisqualifi- ceerd werd en Römer niet finishte. van het morgen-menu bestond uit de Holland-Friesland wedstrijden in de Re- genboogklasse, de Pampusklasse en de Vrijheidsklasse. De Regenbogen vertrokken om tien voor tien. Mr. A. v. d. Werf en De Vries voeren de genua, al de anderen de stag fok. Ir. Bakker had een prachtige start, maar achter hem kraakte het even tus sen mr. V. d. V^erf, Leen de Wit en Al berda. Een protest kwam er echter niet uit voort. Bij de eerste boei in Gossepa len zaten na Bakker die de leiding had Röfekamp en De Wilde mee aan de kop, maar daarna volgden er vier Hollanders, zodat Holland hier leidde met 32.1-23 punten. Bij het passeren van de door gaande lijn was de positie voor Fries land iets gunstiger geworden. Wel had V. d. Velde nu de leiding, maar Bakker was door De Wilde van de tweede plaats naar de derde verdreven. Ook Alberda en mr. v. d. Werf waren opgeschoven, en hoewel Röfekamp naar de zesde plaats was verhuisd, bleek het Friese team toch 2 punten te zijn ingelopen, me de omdat in ’t Hollandse team Bos de fok naar beneden had gekregen en alleen voor ’t zeil achter ’t veld aanzeulde. In de tweede omloop won Holland weer één punt terug. Bakker was o.a. weer twee de geworden en mr. V. d. Werf finishte wegens een kwestie met Bakker bij een boei niet. Deze stand bleef echter niet behouden want K. Tol werd er door Pam- puszeiler Slob wegens bakboord/stuur- boord uit geprotesteerd, waardoor de Hollandse zege in deze tweede ontmoe ting tot 29.-1-23 gereduceerd werd. Toen vertrok het gezelschap van het lokaal naar het schoolgebouw, waar me vrouw Van Haersma Buma de naam ont hulde, door de Friese vlag van het bord te trekken, waarop in sierlijke letters „Van Haersma Bumaschool” staat ge schreven. Na deze plechtige onthulling boden twee meisjes van de school mevrouw Van Haersma Buma bloemen aan. De inspecteur, de heer Akkerman zei ook verheugd te zijn over het tot stand komen van de fusie, nu er een aan alle moderne eisen voldoende school is geko men. Overigens was de heer Akkerman van mening dat het bestuur de steun van de ouders en leden steeds nodig zal hebben. Ds. Winter sprak namens de ge reformeerde kerkeraad. Hij kon wel be grijpen dat er aanvankelijk drie scholen in Jutrijp en Hommerts waren, maar was blij met de fusie. Voorts hoopte hij dat een en ander tot welzijn van het Christelijk onderwijs mag zijn. Namens het bestuur van de kleuter school sprak de heer Joh. Wittermans. Hij feliciteerde het bestuur met deze Snekers van allerlei soort gevraagd wat de betekenis van de Friese vlag is, maar niemand had hem uit de droom kunnen helpen. De Rotter dammer was er „onderste-boven” van. voordeliger. In de zeer spannende eind strijd waarbij De Jong eerst achter Hoek stra langs moest maar deze daarna Bakker voorrang moest geven, werd Bakker winnaar, Hoekstra tweede, Al berda derde en De Jong vierde. De Jong’s kans op de hoofdprijs werd hier voor aanmerkelijk verkleind. Dinsdag 20 augustus heeft te Wouds end de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van het dorpshuis aldaar. Architect is de heer De Groot van Jou- re. Er werd als volgt ingeschreven: Tinga, Woudsend-Tjerkgaast 186.000, Firma Rijnja, Woudsend ƒ185.667,-; Wit termans, Woudsend ƒ164.795,-. Begroting 160.220,-. Electr. installatie: Jeltes, Woudsend 12.000.Begroting 11.605. Schilderwerk: Van der Velde, Woudsend ƒ11.463,-. De Jong, Woudsend, 10.896,-. Begroting 9206,-. Gunning volgt. -8* y* Burgemeester Van Haersma gaf daar na aan zijn moeder gelegenheid het schoolbestuur een geschenk aan te bie den: een foto van haar overleden echt genoot met het verzoek, deze een vaste plaats in de school te geven. Het bestuur stelde dit zeer op prijs en nam het ge schenk met grote dank aan. De heer Ids Bergsnia sprak namens de gezamelijke aannemers en zei dat men, ondanks het feit, dat aan drie scho len meer te verdienen was geweest dah aan een, blij was dat de fusie er is geko men. Nu gaan we de PTT een handje helpen. Dinsdag lag op ons redactie- bureau een keurig geschreven briefje, met ’t adres: „aan oom Jaap, redactie krant”, zocht overal naar oom Jaap, Voor de akte wiskunde slaagde onze stadgenoot de heer S. J. Muizelaar, le raar aan de openbare u.I.o. alhier. over de verkeersweg kwam te liggen, oom Jaap? Of wil Baukje E. Feen- stra, Heerenhoogweg 12 in Wyckel even vertellen, wie van ons oom Jaap is? de wereld draait te lopen, door, ook al is het in de Waterpoort- Nog een PTT-probleem. De bewo- brug de verontwaardiging van de ners van het pand Johan Willem Fri- hals Wie dezer dagen met zjjn auto een ritje maakte van en naar het pavil- die via de Oppenhuizerweg de Sneek- joen aan het Sneekermeer liep grote Week bezochten, vrij veel last van kans een lifter in de auto te krijgen. een bordje „Werk in uitvoering.” Op- De overzet van de heer Van der Meu- r vallend is wel, dat ook dit jaar tij- len kreeg een enorme mensenmassa J dens de Sneek-Week de Oppenhuizer- te verwerken en de zeilersgasten, die weg de nodige reparaties moet on- van het starteiland naar de stad dergaan. Geen gelukkig tijdstip, moesten vonden het veel gemakke- j dacht Speurder. Een zekere traditie? lijker zich te laten rijden dan het he- A le eind te moeten lopen. Vandaar die J „Hardzeildag”, betekent voor de meeste Sneker werkgevers en nemers een vrije dag. Iedereen die het wel vakantiegangers vinden van al- meent met de zeilerij trekt dan naar meer Het Was dan ook flink als het regent. Dezer dagen kwam druk. Toch waren er nog, die moes- J een Rotterdammer, die verklaarde ten werken. Tja, V met een groot probleem om U dw., wk «i is i Speurder opzoeken. De man had aan stad hardzeilen. keer. Al gaat het hier dan ook om J een dame, die zich bij de Oosterpoorts- J weggebruikers op de hals haalde, sostraat 117 werden deze week ver- Terwijl het stoplicht al weer van rast met een fraaie ansichtkaart, die 1 groen op rood was gesprongen ten was geadresseerd aan mejuffrouw T. teken dat de wandelaars niet, het van der Zee, die echter op het aan- J snelverkeer wel mocht doorgaan, gegeven adres onbekend is. Wie heeft presteerde de dame het, al likkend eigendomsrechten? t aan een ijsje rustig over het zebra- t pad te lopen, terwijl de auto’s op f haar moesten wachten. weergoden tegen zich. De na het middaguur hebben ook deze dag grotendeels doen mislukken. Het aantal deelnemers was in de meeste klas sen sterk gedund en onder hen die de de moed opbrachten aan de start te komen vielen zeer veel slachtoffers door omslaan of averij. Wel voeren de kleinere schepen een kleine baan boven in het meer en kwamen ze dus niet in de hekse- ketel beneden, maar toch liepen de golven er nog hoog en woei de wind er met dezelfde kracht. De mannen op de Politieboten, de Waterwacht (waarvoor ’s morgens twee sterke jonge mannen werden opgeroepen om mee hulp te verle nen), die in de reddingvletten en andere vrijwilligers hebben dan ook druk werk gehad met het oppikken van de drenkelingen en het naar de wal slepen van omgeslagen of gehavende boten. Gelukkig is alles zonder persoonlijke ongelukken afgelopen, al was het in één geval op het kantje af, maar toch dient de vraag gesteld of het niet ver standiger was geweest met dit weer de kleine schepen allen aan de veilige wal te houden. X „Snitser kermis, acht üre it Ijocht r oan”, hoorde Speurder deze week een i dame zeggen. Het is een oud gezeg- r de, dat overigens veel waarheid be- Z vat. Vooral in de eerste dagen van r de Sneek-Week. Regen en wind maak- Z ten het de zeilers toen bijna onmo- r gelijk, met goede prestaties uit de Z bus te komen en bovendien werd het I ’s avonds al zo vroeg donker dat de Z lamp wel om half acht aan moest... f Ook het verkeer ondervond op f f sommige plaatsen last van de storm- j achtige wind, t Zo woei maandag Z aan de Oppen- oom jaap, maar 1 huizerweg een boom om, die dwars die was niet te vinden. Weet U een Allesbehalve een pretje vonden de automobilisten. De jeugd dacht er an ders over... fete’ -WÊ k ;3Fk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1