1 I Brieven van Julianaschool komen overal ter wereld mevrow Slob, Sneker jeugdherberg had dit jaar meer dan zevenduizend afschrijvingen Jutrijp en Hommerts geven f 10.000.,- voor voetbalveld 5 IJLST WY M BRITS ERA DEEL Waterpoort-krabbels I' door Speurder en van was nu 1 zeekasteel en nieuwe H.J.S.C. kreeg geheel elftalcommissie I? f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 Ju f Dijkstra, oorzaak van vriendschap tussen school Heit Lok: ,Wij improviseren al zo’n vijf jaar maar dat kan niet altijd doorgaan6 llöe jaargang no. 69 Donderdag 29 aug. 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Ds. A. M. Knottnerus Snekcr volleybalclubs Concours hippique te Blauwhuis BS overleden Kentering bij jeugdherbergen m7'. Het Sneeker NieuwsWa*! is een gecombineeeAe M^evt ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Oud-stadgenoot Kapelaan in Ter Apel ’l gaan een fusie aan SNEEKER NIEUWSBLAD ook brieven terug. Een epistel van de kok, de eerste lijk'niet ziet in een school. op Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS behoefte aan een nieuw onderdak de jeugdherberg is groot'. overschrijving van W. Duiker van de le klasser H.S.V. in de afdeling Dordrecht naar H.J.S.C. 1 Advertentieprijs 15 et ?er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per half jaar. Franco p. post 13.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad ring in de classis Leiden. Ds. Knottnerus, die theologie studeer de aan de rijksuniversiteit te Groningen, diende van 3 november 1940 tot 1 mei 1946 de ned. herv. kerk van Oppenhuizen- Uitwellingerga. Daarna vertrok hij als zendingsdirector van de samenwerken de zendingscorporaties naar Oegstgeest, waar hij bijna twee jaar werkzaam was als predikant in algemene dienst. Sinds 18 april 1948 stond hij te Oude- en Nieu we Wetering. Tijdens zijn ambtsbediening in Fries land nam de overledene een vooraan staande plaats in de voormalige C.J.M.V. Het schijnt in de Zuidwesthoek niet best te willen „concentreren” want al voor de tweede keer is een plan niet doorgegaan. Alleen de zuivelfabriek te Oosthem heeft aansluiting gezocht bij die te Workum. niemand meer bij had gekund. Het gehele seizoen zijn er tien nood- bedden in gebruik geweest. Er waren genoeg trekkers die graag een nacht in hun slaapzak op de grond wilden sla pen als ze maar onderdak hadden. Een speelterrein nabjj de jeugdher berg ontbreekt ook. Vele mensen willen graag volksdansen of sporten. Vooral het eerste komt bij de jeugdherbergen steeds meer in trek. ,,Óan it wetter” komt de laatste tijd geweldig in de be langstelling. Vooral de zeilers willen er heen. Maar wat te doen als er geen plaats is? De voor Na een ernstige ziekte is op ruim 60- jarige leeftijd te Medicine Hat in de provincie Alberta in Canada, waar hjj met zijn vrouw een bezoek bracht aan een getrouwde dochter, overleden ds. A. M. Knottnerus, predikant van de herv. die I gemeente van Oude- en Nieuwe Wete- v.c. „Olympus ’63” zal heten, benoemd. Dat gebeurde ter vergadering. Het hoogste bod op 't model skütsje, vervaardigd door de heer Van der Schuit te Staveren, dat in de etalage van de firma H. Wielinga te pronk heeft gestaan is 500,- en afkomsig van iemand uit Helmond. Het zal nu wel aan deze bieder worden toegewe zen of er moet iemand zijn die nog dieper in de beurs wil tasten. De op brengst is, zoals bekend, voor Maey- ke Hiem. De oorzaak De oorzaak van dit alles? Juf Dijk stra, die in 1954 als onderwijzeres aan de Julianaschool was verbonden. Haar verloofde, de heer H. Slob was als werk tuigkundige in dienst van de Shell Tan kers n.v. en voer op de zeestomer „Omala”. Het gevolg was - uiteraard - een uitgebreide correspondentie. Maar nu juf Dijkstra al lang mevrouw Slob heet, heeft die correspondentie nog ge volgen. Wat was nl. het geval? Toen de in die jaren opgerichte vereniging tot adoptie van scholen aan de gezagvoerder van de „Omala” vroeg of hij er iets voor voelde een school te adopteren was er maar één antwoord mogelijk. De Juli anaschool in Sneek. Dit was het begin van een uitgebreïde briefwisseling tus sen de bemanning van de „Omala” en de leerlingen van de zevende klas van de Julianaschool. Op 20 juli 1955 kwam het zelfs tot een adoptiebezoek. De zevende klassers be zochten „hun” schip in de haven van Rotterdam. Ongetwijfeld heeft men pret tige herinneringen aan dit bezoek over gehouden. De Nederlandse Jeugdherberg Centra le is van deze gang van zaken op de hoogte. Zij heeft grote moeite om - zon der subsidie - het hoofd boven water te houden en kan niets doen in financieel opzicht. De laatste tien jaren zijn er twee soorten jeugdherbergen. Rendabe le en onrendabele. De onrendabele gaan verdwijnen, het is zelfs in enkele plaat sen in Friesland al gebeurd. De jeugd herbergen die wel rendabel zjjn kunnen niet voorkomen dat de financiële lijn van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale Jong geleerd, oud gedaan. Blijkbaar geïnspireerd door de was deze week elke Meester De Grooth overhandigt, tijdens het adoptiebezoek aan de „Area” in 1960, gezagvoerder P. J. de Wijn een fraai wandkleed. De leerlingen van de hoog ste klassen hadden met behulp van de onderwijzeressen de Julianaschool en het wapen van Sneek op het kleed gebor duurd. Nu nog siert het de wanden van de „Area”. De jongens en meisjes, die het nieuwe schooljaar in de brugklas zijn begonnen hebben ipmiddels door middel van de dia’s vart meester De Grooth al kennis kunnen maken met de „Area”. Reken maar dat ook zij straks verwoed gaan schrijven. De Julianaschool wordt door al deze dingen maar beroemd. Het archief van meester De Grooth bevat enkele interessante artikelen uit tijdschriften over de school en haar corresponden tie. En dat is ook wat waard, vinden de leerlingen. Op het gisteren te Blauwhuis gehou den concours hippique won de heer W. Jorritsma te Heeg in de rubriek enkel- spannen Fries ras met zijn paard Nedia een derde prijs. In de open klasse won Nieze van de heer A. Wiersma te Folsgare een tweede prjjs, terwijl de heer W. Jorritsma de derde prijs in de wacht sleepte met Ne dia en Carolina in de strijd om het schoonste geheel. De liefhebbers van het skütsjesilen kunnen zaterdagmiddag 7 september nog eenmaal hun hart ophalen. Al vorens de schepen hun langdurige rustperiode ingaan zal dan nl. op het Sneekermeer nog de traditionele wed strijd met amateurbemanningen wor den gehouden. Deelnemende skütsjes F.A.S., vacantie voorbij is, weer op gang ge en ons t - - van enkele kampeerders Zo zag Speurder op een mee aan de Philips-prjjsvaag en won- kampeerterrein in Sneek een tent met nen ze beide een Philishave. het veelzeggende opschrift: ,te koop’. Zo is er een slaapmat met een enorme gevlochten hoed uit India, een fraaie, met de hand gemaakte houten drink beker uit Jamaica, een aantal natuur getrouwe smeedijzeren zwarte mannen uit Zuid-Afrika, een rijststomer uit In donesië, een poppenverzameling uit Grie kenland en ga zo maar door. Door de correspondentie heeft meester De Grooth, het hoofd der school, een om vangrijk archief van brieven, telegram men, postzegels, foto’s en ander mate riaal uit verre landen, waar andere jongens en meisjes alleen maar van dro men. In de school zijn vele foto’s van grote zeestomers, het ruime sop kiezend of bevarend. Kortom, voor elke jongen en ieder meisje zijn er veel boeiende dingen, door welker aanwezigheid je tevens een hoog cijfer op aardrijkskun de kunt halen. Verkiezing De secretaris J. Haagsma werd ais be stuurslid herkozen en inplaats van de heer P. Pietersma, penningmeester, die zich niet herkiesbaar stelde, is gekozen de heer J. S. Wittermans. De elftalcommissie, bestaande uit de heren P. Pietersma en D. Mulder, trad én "bloc af en stélde zich niet herkies baar. In de nieuwe commissie werden benoemd de heren A. Dijkstra, P. Witter mans, Bethlehem, B. Hoekstra en R. Hoeksema. De contributie werd vastgesteld op 15,- per jaar voor senioren, 7,50 voor junioren A en 5,- voor junioren B. Deze bedragen zullen bij vooruitbeta ling voor het begin van de competitie worden geïnd. H.J.S.C. I zal hierin uitkomen tegen V.V.I., Idskenhuizen; It Fean ’58, Surhuis- terveen; Kollum zaterdagm.; Friese Boys, Zwagerveen; Drogeham, Zwaag- westeinde, Drachtster Boys, Bolswardia en Workum. Onze oud-stadgenoot de Eerw. Heer D. Tj. ten Dam, die op 21 juli j.l. in Gronin gen zijn priesterwijding ontving, is be noemd tot kapelaan te Ter Apel. De op dezelfde datum gewijde neomist M. A. Brandsma, afkomstig uit Senser- huizen bjj Blauwhuis is benoemd tot ka pelaan te Sappermeer. zijn Lemmer, Heerenveen, Leeuwarden, Z.W.H., Philips aller Sneker Pan. i Prettig De briefwisseling verloopt altijd even prettig. Geen wonder, dat de leerlingen van de brugklas en meester De Grooth, die op uitnodiging van de Shell ook al een reis naar Noorwegen mee maakte, trots zijn op hun vriendschap met de bemanning van de „Area”. De docu- mentatie-dienst in de Julianaschool is mede daardoor uitstekend. Ieder wil zjjn steentje bijdragen om het gehel zo compleet mogelijk te maken. En alle leerlingen zjjn goed in aardrijkskunde, zegt meester De Grooth lachend. Overigens gaan ook uit Sneek aange name verrassingen naar de „Area”. Daar wordt wel voor gezorgd. Naar Sneek Ook de mensen, die op de „Area” va ren vinden de contacten met de Juliana school en Sneek prettig. Gezagvoerder P. J. de Wijn heeft zelfs al enkele da gen in Sneek gelogeerd en af en toe komt een werktuigkundige van de Shell de leerlingen tekst en uitleg geven. Omgekeerd komen er stuurman, <1= -- alsof het de gewoonste zaak Dat zou l.~. - bemanning van gen. Zoals bekend bestonden er al enige tijd plannen voor een fusie. Kort geleden verkocht de heer K. van Gorkum zijn sport- en toeristencafé „De Kroon” en toen werd tevens bekend, dat hij in zijn functie van voorzitter van de Sneker Volleybal Club bezig was een fusie tus sen de drie clubs tot stand te brengen. De fusie, die er nu dus is, zal zeker vele voordelen met zich mee brengen en de kracht van „Olympus ’63”, de nieuwe club, zal aanmerkelijk sterker zijn dan van de drie verenigingen. Eerst kwam iedere vereniging dins dagavond bijeen in een aparte vergade ring. Bij stemming bleek, dat met een grote meerderheid het voorstel tot fusie werd aangenomen. Het voorlopige be stuur zal bestaan uit bestuursleden van de N.O.H., de Volleybal Club Sneek en S.V.C. De functies, behalve die van voorzitter welke reeds toegewezen is, zullen onderling worden verdeeld. Voor de heer A. Oppenhuizen was nog een aangename verrassing weggelegd. Hjj werd in de vergadering van S.V.C. tot lid van verdienste benoemd. l' Het abstracte beeldhouwwerk, dat de schilder-beeldhouwer onze oud- I stadgenoot Herman van der Heide thans te Amsterdam, in opdracht van L het gemeentebestuur voor plaatsing op de nieuwe Oosterpoortsbrug heeft vervaardigd, nadert zijn voltooiing. Het is namelijk nog niet gereed. Het J moet nog worden geschilderd in een in overleg met de heer Van der Hei- *1 de te kiezen kleur en zal pas geheel voltooid zjjn als ook de entoura- ge - een zitbank en een bloembak - die het zullen omringen - is aange- I bracht. De ontwerper, die voor Publieke Werken van Amsterdam ook tal van beelden voor bruggen aldaar heeft vervaardigd, heeft met deze sculptuur I uitgevoerd in gewapend beton niet „iets willen voorstellen”. Het is alleen bedoeld als een versiering en accentuering van de brug, waarbij - zo f luidde ook de opdracht - gedacht moet worden aan de watersport. Van- 1 daar dat er iets van een zeilend schip in is te herkennen. 'l Ongetwijfeld zal het kunstwerk het straks wel „doen” op dit drukke ver- I keerspunt, al is het jammer dat het niet vrij in de ruimte staat, maar wordt omringd door een bos van lichtmasten, verkeersborden en de weg wijzer van de A.N.W.B., die er, gezien vanaf de Prins Hendrikkade, vlak voor staat Om ruimte te maken voor ningbouw is deze week het oude pe- i troleumhok van de fa. A. Veen Zn. daar aan de voet van de watertoren, achter de voormalige molen „De Monnik” aan de Franekervaart afge broken. de Julianaschool. Al een gestroomlijnd te ’s-Gravenhage op Dinsdagavond hebben dc drie Sneker volleybalclubs, N.O.H., volleybalclub „neek en S.V.C. in een bijeenkomst in restaurant Piso besloten een fusie aan de te gaan. De heer K. van Gorkum is tot voorzitter van de nieuwe club, <-.„ "s. mensen hier blijk- I baar van willen profiteren onder- vond mej. M. Ha- ge, wonende Roer- k str. 30 Zij had haar Tijdens de kermisweek was het he- Daarna wachtte de slopers echter laas weer voor een paraplu. De para- I nog een zwaar karwei, het verwijde- plubakken in de restaurants waren van de gierput die de heer S. Gro- dan ook overvol. Maar dat sommige organiseren? Wie genaar het terug kan bekomen. I I* De stormachtige wind heeft de I plantsoendienst van de gemeente heel ’g wat extra werk bezorgd. Langs ver- schillende wegen en straten in de I stad waaiden pas geplante boompjes g om hoewel ze toch stevig aan een paal waren vastgebonden. ^1 De huizenbouw is, nu de bouwvak- vacantie voorbij is, weer op gang ge- 'g komen. Aan de Lemmerweg heerst 1 een grote bedrijvigheid. Aan de Oost- J zijde wordt weer met nieuwe projec- ten begonnen en een terrein opgespo- de wo- ten met zand om het „bouwrijp” te I maken. Het lijkt wel een dorp apart dalende is. „Oan it wetter” behoort - ge lukkig - tot de rendabele. De vraag naar ruimte is groot en wordt nog groter. Want de vroegere betekenis van de jeugdher berg gaat merendeels verloren. De „doortrekherberg” gaat verdwij nen, het „verblijfcentrum” komt er voor in de plaats. Een jeugdherberg zonder zcilschool heeft tegenwoordig moeite het hoofd boven water te houden, tenmin ste in sommige streken. Het is juist de zeilschool, die Sneek jaarlijks tiendui zenden bezoekers bezorgt, die allen „Oan it wetter” hebben aangedaan. Het einde is nog niet in zicht. Uit- J breiding of vernieuwing is daarom nood- zakelijk. Maar dc Nederlandse Jeugd herberg Centrale heeft geen geld. Wie moet het dan doen? „Het is geen werk om er geld van over te houden,” zegt de heer Lok. „Het is sociaal er pedago gisch werk. De jonge mensen vinden het heerlijk.” Daarom staat men in „Oan it wetter” voor een groot pro bleem. Gesloopt Toen in 1959 de „Omala” wegens „vergevorderde leeftijd” moest ver dwijnen en in Engeland werd gesloopt kregen de brieven uit Sneek een ande re bestemming. Het s.s. „Area” werd het nieuwe adoptieschip. Op 2 juni 1960 ging de brugklas naar Rotterdam om het „nieuwe” schip te bekijken. Van dat bezoek maakte meester De Grooth dias’, die hij nu aan de nieuwelingen op school vertoont ter kennismaking. Maar behalve brieven kreeg men op de Julianaschool nog veel meer. Boeken, tijdschriften en andere literatuur over de scheepvaart werd naar de Water- poortstad gestuurd. Uit alle landen, die het schip aandoet, krijgt men boven dien specifieke produkten. Prachtige foto’s van die landen ma ken een foto-album tot een begerens- waardig produkt. Het bouwvallige schiphuis in de Oudvaart is nu toch opgeknapt. Het I kon ook beslist niet meer, want het was in ’t laatst helemaal een ruïne. Het is met nieuwe palen verstevigd, I het dak is hersteld en de ingang aan de brugzijde waarvan een der deuren vleugellam in het water hing, is dicht- I gemaakt. Al hebben velen de vakantie al ach- ter de rug, toch waren er nog genoeg I mensen, die de afgelopen weken in J Onze stadgenoten de heren Brand- de regen moesten ploeteren om tent sma en M. Terveer hadden een bui- en goederen veilig te stellen. Het pes- 1 tenkansje. Na aankoop van een por- simisme vnrlin hii rlnrlnn rzn tune „Wij improviseren al een jaar of vijf maar dat kan niet altijd door gaan. Er is een schrijnend gebrek aan accomodatie, maar vooral aan ruimte”, dat zegt „heit” Lok van de jeugdherberg „Oan it wetter” al hier. Meer dan 7000 liefhebbers heeft hij dit jaar moeten afschrijven. Dat wa ren allemaal mensen die schriftelijk een week of meer zelfonderricht vroe gen. Daarbij komt dan nog een groot aantal telefonische en mondelin ge aanvragen, zodat het totaal aantal teleurgestelden tenminste 10.000 bedraagt. Het aantal mensen dat een zeilcursus aan de zeilschool/jeugd- herberg wil volgen wordt steeds groter. De Nederlandse Reis Vereni ging bijvoorbeeld wilde tien weken lang met 60 jonge mensen komen, die allemaal de cursus wilden volgen. Een prachtige aanvraag maar het plan kon niet doorgaan, omdat de jeugdherberg dan gedurende het hoog seizoen zou zijn volgeboekt en er i Het aantal aanvragen is overstelpend. „Wij hebben de Nederlandse Jeugdher berg Centrale gevraagd vooral geen propaganda te maken in Duitsland en België, zegt de heer Lok. „Dan was het aantal aanvragen helemaal hopeloos ge weest”. Dat is, een ieder zal het daar mee eens zijn, een onhoudbare situatie. Zoals het nu is moeten vele buitenlan ders en trekkers uit eigen land, die een nacht willen doorbrengen in de jeugd herberg, worden doorgestuurd. „Maar waar heen”, vraagt de heer Lok zich af. „Sneek is op dit gebied slecht geoutil leerd. Waar moet je al die mensen bren gen? Je kunt ze nergens heen sturen. Er is geen plaats.” Het zjjn allemaal problemen daar „Oan it wetter”. Momenteel heeft de jeugdherberg tien boten, die onder commando van schip per Hoekstra elke dag uitvaren. Zelfs nu is er nog volop drukte. Het aantal boten zou, gezien de belangstelling, zelfs uitgebreid kunnen worden. Er zijn voor de bezoekers 60 bedden aanwezig. Maar alleen voor de zeilers zijn er al 40 of soms meer nodig. Voor de andere vakantiegangers zjjn er 20, die constant, bezet zijn. Voor al die mensen zjjn er drie w.c.’s. Een voor de jongens en twee voor de meisjes. Men staat soms in de rij. De wasgelegenheid geeft hetzelfde beeld. De voetbalvereniging H.J.S.C. te Ju- trjjp-Hommerts hield haar algemene le denvergadering waarin voorzitter P. Koopmans nadat hjj 43 leden had welkom geheten, de in augustus gehouden serie- wedstrjjden memoreerde, waarin H.JiS.C. goede resultaten behaalde en die als geslaagd kunnen worden be schouwd. Het verslag van de penningmeester de heer P. Pietersma vermeldde een nade lig saldo over het afgelopen jaar van 157,79. In het terreinfonds was 283,- gestort en haast alle inwoners van beide dorpen hebben een bedrag toegezegd voor het nieuwe voetbalveld met een to taal van tienduizend gulden. Het zou voor H.J.S.C. prettig zijn, zo werd door enkele leden opgemerkt, als alle toege zegde bedragen direct gestort werden. Dan kon het bedrag nog wat aangroeien. Verschillende leden vonden de 225,- huur voor het voetbalterrein te hoog. Daar zou h.i. eens over gepraat moeten worden. Bij de ingekomen stukken was een ren i ninger indertijd liet x- aanbrengen toen hij de panden als boer derij in gebruik had. Daarvoor moest ’t gevaarte eerst worden uitgegraven en drijven- regenscherm een plaatsje gegeven in I de gemaakt waartoe in de grote kuil restaurant Piso maar toen ze wilde er omheen water uit de Franeker- vertrekken, stond er een ander voor vaart werd gepompt. Pas daarna in de plaats. Die ruil kon echter niet I konden de pneumatische boren in het uit. Een minne streek als het geen harde gewapend beton gezet worden, vergissing is. f - Dinsdagavond om een uur of negen I Sneek-Week kwam Nellie Baanstra uit de Winse- middag een miusstraat thuis met een jong cypers groot aantal jongens in de Zwette aan poesje dat ze uit het waer had gered. I het „hardzeilen” met hun model- Het diertje was door een auto ge- scheepjes. Dit bracht Speurder op schept en in het water geslingerd, j een idee. Zou het niet mogelijk zijn waar het dreigde te verdrinken. De I ook hier, zoals elders in onze pro- heer Buster van de Boekenbeurs vincie, een echte wedstrijd voor de- heeft het meegenomen bjj wie de ei- ze scheepjes te i spant er zich voor? JUF DIJKSTRA, NU MEVR. SLOB heeft er voor gezorgd dat brie ven, verstuurd door leerlingen van de brugklas van de Julianaschool over al ter wereld komen. Ze gaan naar Griekenland, Malakka, Malta, India, Indonesië, ze komen overal. Een brief naar Jamaica sturen? Och, niets bijzonders, zeggen de brugklassers van die brieven volgen het zeekasteel s.t.s. „Area stoomturbine-tankschip van de Shell Tankers n.v. zijn wereldreizen. - -"*"*T d" Crv*» - de gezagvoerder of de lichtmatroos van de „Area” komen in Sneek le van de wereld is. het ook kunnen zjjn, ware het niet dat de correspondentie tussen de nnm van de „Area” en de Julianaschool oorzaak is van heel andere din- "<Tn dT school aan de Bloemstraat treft men dingen aan die men gewoon- - I table radio bij Radio Blom deden ze was groot. I mee aan de Philips-prjjsvaag en won- kampeertei Concentratieplan in zuivel i[ afgestuit in Zuidwesthoek In de Friese zuivelcoöperatie is weer een groot concentratieplan. Hierbij is 75 miljoen kg. melk in midden- en zuid oostelijk Friesland betrokken. De bestu ren van de zuivelfabrieken te Wolvega, Akmarijp, Heerenveen, Oudeschoot, Haskerhorne en Luinjeberd voeren mo menteel besprekingen om te komen tot een gezamenlijke melkverwerking. De bij deze plannen betrokken fabrie ken zijn allen deelgenoot van de Frico. Een ander concentratieplan, waar al enige tijd sprake van was is niet door gegaan. Er waren besprekingen tussen de zuivelfabrieken Weidum, Wieuwerd, Scharnegoutum, Sijbrandaburen en Oos- terend, doch deze zjjn afgestuit Scharnegoutum en Oosterend. -ü,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1