Waterpoort- krabbels d en «I Op strenge winter volgde geen mooie zomer o Sarrasani liet verbluffend perfect werk u n B I jf IJLST W Y M BRITS ER A DEEL r i zien maar BUITENLANDS OVERZICHT ml krachtig van KORT J f en Amerika's moeilijke parket door Speurder Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 73 Donderdag 12 sept. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f/ Sneker Jeugd Aktie „Efter it nijs” I Dr. J. Schouten overleden ■w Het Sneekec NieewiWed ie gecoml>ifl«w4e uitgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m Sneker vlag op „Taptoe Delft” Optimistische geluiden omtrent Mienskipshüs te Ijlst Toezegging van beroep Bijzonder concert van „Kunst aan Allen” Statistici kregen geli jk i SNEEKER NIEUWSBLAD Het zeilseizoen loopt nu snel ten ein- Onze mededeling dat rondom het Speurder hoorde dinsdag uit de Zuid-Tirool Schuman overleden en een vermelding waard. En nu meenden wij nog wel, dat Referendum in Algerije :-i aanvang gemaakt met de bouw -van 250 systeem- Natte augustus kenbaar ge- zich versenijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g <091. nooit een officiële Amerikaanse politiek is geweest. Men ziet, dat China alles in het werk stelt om de leidende positie van Rusland in de communistische we reld te ondermijnen. af- de in de en jes ons kantoor binnen. Eén hunner. aangespoord met „toe nou ju” hnf xrmrvrrl 7n lanrt hoi- onrefn - diploma behaald, k cfrvnrï T'orlznorrl ir Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handela- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3.— per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Deze beide jonge kunstenaars zijn reeds herhaaldeljjk in Amerika en Europa op getreden, zowel met bekende orkesten als in recitals, soms alleen, soms samen. Beide zijn leerlingen van de bekende pia- no-paedagoog Adolph Baller in hun woon plaats San Francisco. Zij treden regel matig op als solist met het San Fran cisco Orchestre. Hun optreden in Sneek en Leeuwarden maakt deel uit van een tournee door Europa. Zij speelden de afgelopen maan den o.a. in Wenen, Salzburg, Istanboel, Parijs en Siena. Het programma ver meldt werken van Mozart, Bach en Bar tók voor piano-solo en van Schubert, Dvo rak en Debussy voor quatre-mains. Een zeer bijzonder concert dus, dat muziek liefhebbers in Sneek en omgeving niet mogen verzuimen. Uit particuliere waarnemingen is ge bleken, dat in augustus Borger de natste Het „zeebanket”, de haringen, zal voor een deel verwerkt worden tot vis- Chroestsjovs fouten Maar ook andere feiten worden naar voren gebracht, welke ten doel hebben het Russische leiderschap te ondermij nen door de Russen van fouten te be schuldigen. Zo zeggen de Chinezen, dat Chroestsjov in 1956 had besloten zijn troepen uit Hongarije terug te trekken en het land aan de contra-revolutie over te leveren, maar dat hij op aandringen van Peking zijn mening heeft herzien. De Russische partij zou ook de vergissing hebben begaan van het chauvinisme van een grote mogendheid tijdens het inci dent in de Pools-Russische betrekkingen in dezelfde tijd. De beschuldiging is er duidelijk op gericht het nationalisme en dus het oncommunistische van Rusland aan de kaak te stellen. Een ernstige grief van de Chinezen is ook, dat Chroestsjov zijn oorspronkelijke plan de Chinezen met kernwapens te helpen heeft opgegeven en dat hij dit aan de Amerikanen heeft medegedeeld. En even eens, dat Chroestsjov erop zou hebben aangedrongen, dat Peking de verovering van Formosa zou opgeven en zich zou neerleggen bij de Amerikaanse politiek van „twee China’s”, hetgeen overigens iSLviiu. v. -iwciid lclyvjjx -- Ybella heet. Mijn naam wordt haast Speurder zou nu wel eens willen we altijd verkeerd geschreven, klaagde ten wat mijnheer Hoogslag hiervan J ze. zegt. In Algerije is zondag de grondwet goedgekeurd door een volksstemming, waaraan echter minder stemgerechtig den deelnamen dan vorig jaar juli, toen het om de goedkeuring van de accoorden Te Rotterdam in zijn woning is over leden de vroegere AR-leider Dr. Jan Schouten. Hij werd tachtig jaar. De heer Schouten werd 12 augustus 1883 tc Maassluis geboren. Na de lagere school was hij tot 1903 werkzaam in een bloemisterij. Toen hij in de jeugd beweging naar voren trad had hij wel dra een leidinggevende functie. In 1916 werd hij benoemd tot lid van de gemeenteraad te Rotterdam. Met een korte onderbreking bleef hij dit tot 1931. Van 1925 tot 1927 was hij wethouder van financiën. In 1917 werd de heer Schouten lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland, in 1918 lid van de Tweede Ka mer. In 1920 volgde een benoeming als di- rekteur van de n.v. Rotterdamse Boaz- bank. Hjj werd in 1946 weer gekozen als lid van de Tweede Kamer, waarna hij te vens de leiding kreeg van de AR-party. Bij de verkiezingen in 1956 stelde Dr. Schouten zich niet meer herkiesbaar. Kort te voren had hij zich reeds terug getrokken als voorzitter van deze par tij. Van 1956 tot 1958 was hij lid van de Raad van State. van Evian, en dus de onafhankelijkheid, ging. Deze geringere opkomst moet men zeker ten dele toeschrijven aan het feit, dat de regering en de nieuwe grondwet, die de president ongeveer onbeperkte bevoegdheden geeft, vooral in Kabylië niet geliefd zijn. Hier vielen vele onthou dingen waar te nemen. Maar niet alleen Kabylen zijn in de oppositie gegaan, ook de diverse politici, die samen met Ben Bella in 1954 de opstand tegen de Fran sen begonnen zijn, en die in de loop van het afgelopen jaar door hem zijn wegge werkt, hebben zich tegen de nieuwe grondwet gekant. Maar de oppositie te gen Ben Bella, die nog op een flinke po pulariteit mag rekenen, is veelsoortig. In de eerste plaats zijn er de militante poli tici, die zich ten dele in ballingschap hebben begeven en ten dele pogen een latente ontevredenheid op te wekken on der de bevolking door Ben Bella te ver wijten de kapitalistische vijanden van de revolutie te veel armslag te hebben ge geven. In de tweede plaats de oude, bur gerlijke policiti van min of meer demo cratische stempel, zoals Ferhat Abbas, die vorige maand als voorzitter van de Kamer ontslag heeft genomen. Een an dere metgezel van Ben Bella, Ahmed Francis, heeft vorige week zijn post als minister van financiën verloren. Met de uitschakeling van deze oude garde is het aantal lieden, die Ben Bella naar de kroon kunnen steken, aanzienlijk ge daald. Een dramatisch einde kreeg de trouwdag van een jeugdig paartje uit Dodewaard in de Betuwe. Annelies (19) en Niek (23) kwamen net bjj de ambte naar van de burgelijke stand vandaan en waren op weg naar een fotograaf, toen hun auto in botsing kwam met een tegenligger. De jonge bruid werd met ge kneusde ribben en een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen, de brui degom liep een beenbreuk en een schouderfractuur op. zeebanket”, de haringen, Wrijving, zij het op kleinere schaal, is er ook weer ontstaan tussen Italië en Oostenrijk naar aanleiding van de kwes tie Zuid-Tirool. Evenals vorige jaren zijn ook dit jaar ter ondersteuning van de ei sen voor een grotere autonomie voor dit Duitssprekende gebied terroristische aanslagen gepleegd. Wanneer deze ter roristen in handen van de politie vallen, wacht hun geen prettige tijd. Kreisky, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, heeft gesproken over onmenselij ke mishandelingen door de politie, zoals naar voren is gekomen op een proces in Trento, waar zes van de acht beschul digde agenten echter zijn vrijgesproken. Kreisky sprak over een ernstige schen ding van de Europese conventie ter be scherming van de rechten van de mens. Van Italiaanse zijde klinkt het verwijt, dat de Oostenrijkse politie heeft gewei gerd mede te werken aan het opsporen van naar Oostenrijk gevluchte terroris ten. lang niet van de baan. President Kenne dy verdient de waardering van heel de wereld voor zijn jongste optreden. Gou verneur Wallace, die man die zich hard nekkig tegen de toelating van negers op „blanke” scholen verzet is een halt toe geroepen. Hij heeft elke actie moeten staken. meel omdat de reders zich geen raad I weten met de grote hoeveelheden, die worden aangevoerd. Treilers, loggers en kotters, die binnenvaren, moeten enkele dagen wachten, voordat gelost kan wor den. In Breskens is het overschot nog te veel voor de vismeelindustrie, die het niet kan gebruiken. Wat nu met de ha ringen? Robert Schuman, die als Franse minis ter van buitenlandse zaken de stoot heeft gegeven tot de vorming van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal, is overleden. Alom is hij gehuldigd als de vader van de Europese integratie- gedachte, een voorvechter als hij ook was voor de bredere Europese Econo mische Gemeenschap. Schuman heeft veel gedaan om de oude vijandschap tussen Frankrijk en Duitsland weg te ne men teneinde zo de weg te kunnen banen voor een politiek van een nauwere Eu ropese samenwerking. Hij stond vooraan in de strijd tegen het nationalisme, dat de laatste jaren, met De Gaulle, in Frankrijk weer de kop is gaan opsteken. Maar op economisch gebied is Schumans werk baanbrekend geweest. Ook Noord-Oost-Groningen, Oostelijk Friesland, Ypenburg en Sas van Gent en omgeving kregen meer dan 200 mm. neerslag, maar Maastricht hield het op slechts 72 mm. September is in de voetsporen van zjjn voorganger getreden. De regen is de eerste dagen niet van de lucht geweest en na vijf dagen hadden enkele stations met 50 tot 60 mm. al weer de normale hoeveelheid voor de gehele maand sep tember binnen! (Plaatselijk in het Noor den). Deze nattigheid hing in de staart van de oude cycloon Beulah, die op de Noordzee haar laatste levensdagen sleet, daarbij min of meer als magneet funge rend voor regenstoringen, welke er klaarblijkelijk genoegen in hadden regen- last te lozen op de Westelijke en Noorde lijke kustprovincies. Voor een doorgaande verbetering is het noodzakelijk, dat er een belangrijk hogedrukgebied naar onze streken trekt. Bij de Azoren ligt zo’n systeem, maar doordat het slechts passen op de plaats maakt, hebben wij er zo wei nig aan. Zolang dit zo is, stimuleert het juist de storingen een bezoek aan West-Europa te brengen. s Sneek heeft meerdere botenbouwers maar de heer G. Doevendans is de s eerste, die bjj zijn jachtwerf aan de Oudvaart een showroom zal inrichten, waarin men een keus kan maken uit de diverse types zeilboten welke in week donderdag hield de Jutrijp-Hommerts van haar eerste vergadering De crisis tussen de beide grote mo gendheden van het communistische blok welke dezer zomer een hoogtepunt heeft bereikt toont nog geen tekenen van verzwakking Integendeel uit recen te publicaties blijkt dat de grieven ei genlijk minder op ideologisch terrein lig gen, maar betrekking hebben op reële feiten van machtspolitieke aard. Het volksdagblad en De Rode Vlag, beide Chinese bladen, hebben eind vorige week Rusland ervan beschuldigd moeilijkheden langs de Chinees-Russische grens uit te lokken. In april en mei 1962 hebben de Russen in de grensprovincie Sinkiang enkele tienduizenden Chinese burgers overgehaald of gedwongen naar de Sow- jetunie te gaan. Deze beschuldiging schijnt verband te houden met berichten uit andere bron, dat Chinese moslims op grond van druk van de Chinese autori teiten er de voorkeur aan hebben gege ven naar de Sowjetunie te trekken. Men vraagt zich af, of het ophalen van deze moeilijkheden de voorbode is van een Chinees aandringen op herziening van de grensverdragen, die China in de vorige eeuw met tsaristisch Rusland heeft gesloten. In maart van dit jaar werd hierop al een toespeling gemaakt, toen China Rusland noemde onder de twaalf landen, welke in de vorige eeuw tomeloze agressie op China hadden ge pleegd. Circus Sarrasani heeft de afgelopen dagen vakmanschap van hoge klasse in Sneek getoond. Na een afwezigheid van 30 jaar, waarin men voortdurend ver anderingen heeft ondergaan, is opnieuw d deskundigheid getoond. Subliem vakwerk, staaltjes van ui terste lichaamsbeheersing, hoogstaande dressuur en - eigenlijk - geen dieptepun ten in het programma. Het werd één wervelende show, waardoor het publiek tot het laatst toe geboeid bleef en van de ene verbazing in de andere viel. Stuk voor stuk lieten de artiesten in hun gen re klasse-werk zien. De dressuur bij circus Sarrasani is een hoofdstuk apart. Zelden heeft een circus dit onderdeel zo knap gebracht. Willie en Henri Mullens, Ingrid en Syl via Schicker, lieten dressuur en hoge- schoolrjjden zien van de zuiverste klas se. Piotr Basta had met zijn twaalf paar- perfecte organisatie. Inmiddels is iedereen in ons land heel wat wijzer geworden. De bouwvakarbei ders gingen weliswaar met twee paten te weken zonneschijn en droogte strijken, maar over het geheel genomen kwam er een povere zomer uit de bus. Wij willen dit hier nog even aan de hand van enke le Biltse cijfers aantonen. De gemiddelde etmaaltemperatuur over de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedroeg 15.7 gr. C., een waar de, welke 0.7 gr. C. onder normaal ligt. Van de 92 dagen, die de zomer telt, wa ren er 59 aan de koude kant. De Bilt tel de maar 7 zomerse dagen tegen 19 nor maal. De zon scheen in de meteorologische zomer gedurende 513 uren, hetgeen 94 uren te weinig was. Het regende te veel, gemiddeld in Ne derland 288 mm. tegen 224 mm. nor maal. In Vlissingen viel 305 mm., in Maastricht daarentegen slechts 216 mm. De jacht op de Engelse treinrovers heeft een ander aanzien gekregen... Tot voor kort was de politie het spoor vol ledig bijster, maar nu vermoedt men, dat de rovers hun gezicht hebben laten veranderen door een plastische ingreep. En nu maar zoeken... De rassenkwestie in Amerika is nog Ons plaatseljjk fanfarekorps „Harmo nie,” had zaterdag j.l. de eer, op uitnodi ging van het bestuur van „Taptoe Delft,” een show te mogen verzorgen in de mid- dag-taptoe op de grote Markt te Delft. Deze taptoe werd gehouden in overleg met de vier landelijke muziekbonden in ons land, die elk vier korpsen afvaardig- den. „Harmonie,” dat werd aangewezen door de Christelijke Federatie van mu ziekkorpsen, vertrok zaterdagmorgen al vroeg met twee grote bussen naar Delft. Zo kon het gebeuren, dat het 60-man tellende korps met de Sneker vlag in zijn midden, als 16e en laatste korps de Gro te Markt betrad, waarna een show van plm. 10 minuten werd gegeven, die bij de vele aanwezigen beslist een goede in druk van het korps moet hebben achter gelaten. Voor de mannen van „Harmonie,” di rigent H. Bakker en hun instructeur - tamboer - maitre A. Brens een prachtig resultaat na vele weken oefenen. Na de zomervakantie vergaderde Stichting het „Mienskipshüs” weer wel op donderdag 5 september. Er werden optimistische geluiden ge hoord, betreffende de bouw van het huis. Daar de aanvraag voor de bouw op de urgentie-lijst is geplaatst, en in rangorde een zeer goede plaats gekregen heeft kan de rijksgoedkeuring thans bin nen een redelijke termijn verwacht wor den. En waar het bestek en de tekening al klaar zjjn, zal dan aan de bouw niets meer in de weg staan. Hoewel de bijdragen uit de bevolking zeer redelijk genoemd kunnen worden, zullen zij die om de een of andere reden dit nog niet gedaan hebben, onder wie ook de nieuw ingekomenen, binnenkort nog de gelegenheid krijgen ook financiëel aan de totstandkoming van het prachtige gebouw mede te werken. Dit betekent dat IJlst binnen niet al te lange tijd een verenigingsgebouw zal krijgen dat aan alle te stellen eisen vol doet. Want niet alleen zal het zich voor alle vergaderingen bijeenkomsten en uitvoe ringen uitstekend lenen, maar daar naast kan de grote zaal tevens als gymnastiek lokaal gebruikt worden. De Ver. Staten zitten in een moeilijk parket met Zuid-Vietnam; wij hebben er al eens op gewezen. Aan de ene kant beseft men duidelijk dat de impopulariteit van de regering van president Ngo Dinh Diem de strijd tegen de communistische op standelingen uiterst moeilijk maakt doordat de bevolking niet de minste loyaliteit gevoelt tegenover de regering, aan de andere kant ontbreekt het de Ver. Staten in feite aan alle middelen om de regering te dwingen van koers te veranderen en dreigen zij voortdurend meer geïdentificeerd te worden met het gehate regime Deze onmacht komt duidelijk naar voren in de maandag gehouden toespraak van president Kennedy. In antwoord op suggesties om de militaire hulp aan de rege ring van Zuid-Vietnam te staken of te verminderen ,zeide hij het niet opportuun te achten deze hulp te verminderen .Amerika kan zich niet permitteren zich uit Zuid-Vietnam terug te trekken daar darf het gehele regime, ineen zou kunnen storten .Hierdoor zou geheel Zuid-Oost-Azië gevaar lopen in communistische han den te vallen. Het uitzichtloze van de huidige situatie heeft sommige waarnemers ertoe ge bracht een pleidooi te houden voor een neutralistisch Zuid-Vietnam dat in sa menwerking met het communistische re gime van Noord-Vietnam een redelijke stabiliteit zou kunnen bereiken Men wijst dan op zekere aanwijzingen dat Ho Tsji-Minh de Noordvietnamese commu nistische leider gebaat zou kunnen zjjn bij steun aan een streven dat Vietnam minder afhankelijk zou kunnen maken van China dat het m.a.w. tot een Azia tisch Joegoslavië zou kunnen maken Maar men weet helemaal niet of het een dergelijke richting op zou kunnen gaan en Amerika kan zich zeker niet permitte ren het risico te nemen Zuid-Vietnam naar de communisten te zien overlopen Amerika heeft weliswaar het verkeerde paard in de race maar het kan weinig anders doen dan trachten een ander paard te krijgen President Ngo Dinh Diem en zijn familie hebben echter dui delijk laten weten dat zij de zwakheid van de Amerikaanse positie begrijpen en zijn tot geen enkele concessie bereid Nieuwe Chinees-Russische wrijving den ook een enorm succes. Waren de paarden dan een hoogtepunt, niet min der was de dressuur van Oscar Fischer met zijn vier reusachtige olifanten, van Dieter Farell met de leeuwen en vooral ook Lilian Daniels met de ijsberen. Wil ly Lenz met zijn chimpansees liet dres suur zien, die men niet vaak van de chimpansee zal aanschouwen. De acht Croneras lieten, hoog in de lucht, verbluffende staaltjes zien van „team- en timewerk”. Alleen de clowns bleven, naar verhouding, beneden peil, i Hinderlijk was, dat Sarrasani niet heef' j. gezorgd voor een Nederlands spreken de programma-inleider. Concluderend is te zeggen, dat de her nieuwde kennismaking met Sarrasani een goede was. Niet alleen het vertoon de boeide, doch ook de manier, waarop het programma gebracht en georgani seerd was dwong bewondering af. Een Ds. G. Kaastra, Ned. Herv. predikant te Oosthem, heeft een toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente van Amerongen. Vorige deling 'T.C.V.B. :ct nieuwe seizoen. Spreker was de heer Mr. Dr. K. de Vries uit Leeuwarden over „Efter it nijs”. Achter het nieuws klinkt de belofte van Christus „zie ik ben met U”. Daarom heeft de geschie denis een doel. Er werd met grote aandacht naar de spreker geluisterd en deze goed bezoch te avond is dan ook bijzonder geslaagd. Vier gasten gaven zich op als lid. De jaarlijkse broodmaaltijd voor lei ders en oudere leden van verenigingen en clubs, welke zich het jeugdwerk ten doel stellen, zal gehouden worden op maandag 23 september a.s. om half ze ven ’s avonds in Aere Perennius, Klein- zand 10, alhier. De heer S. J. van der Molen uit Drachten zal spreken over „De muziek van de jeugd”. Tijdens net zakelijk gedeelte komt het programma voor het komende winter seizoen ter sprake en zullen uw ideeën en wensen aan het bestuur maakt kunnen worden. Belangstellenden dienen zich vóór donderdag 19 september as. op te ge ven bij mevrouw Warrink, Zwettekade 12, alhier, tel. 2638. Volgens een mededeling van het be stuur van de Stichting „Kunst aan Al len” alhier zullen de Amerikaanse pia nisten William Corbett Jones en zijn vrouw Sylvia Jenkins maandag 16 sept, ’s avonds 8 uur in de aula van het Jo hannes Bogcrman Lyceum in Sneek con certeren. beeldhouwwerk op de nieuwe Ooster- de. De vacantiegasten met hun veelal poortsbrug een, bank zou worden aan- mooie en grote schepen zjjn weer thuis gebracht, werd door vele bejaarde en weer zoals zondag en in de eerste stadgenoten met vreugde begroet. De- helft van de vorige week lokt niet ze vreugde is echter getemperd toen meer uit. Het is nu stil op het water, ze zagen, dat het een bank zonder leu- maar één categorie zeilers trotseert s ning werd. Dan zitten we niet gemak- regen en wind: de leerlingen van de kelijk zei een hunner (87 jaar!) tegen zeilscholen. Zelfs tijdens de ergste bui- Speurder. Nu weten wij niet of er en kozen zij vorige week de woelige aesthetische bezwaren bestaan tegen baren en zo te zien vonden ze het nog i een leuning, maar mocht dat niet het machtig ook. c geval zijn dan vragen wij de betrok- ken autoriteiten te overwegen of aan de wens van de oudjes tegemoet kan worden gekomen. Oude ruggen moe- ten een steuntje hebben. En misschien mond van een oud-veekoopman, vele kunnen zij dan meteen de mogelijk- tientallen jaren een trouw bezoeker j--- --- - - -de hier geen kwali- teitsvee wordt aan gevoerd. ’t Gaat al lemaal naar L’war- den zei hij en Sneek J wordt zodoen- nog wat graag maar zijn voor hun de een rommelmarkt. Dat woord ge- conversatie alleen aangewezen op bruikte hij werkelijk, maar helaas ko- brugleuningen, stekken en venster- hij geen wegen aangeven hoe dit te banken. verbeteren. Hopelijk heeft de man wat overdreven, maar een gewaarschuwd man geldt nog altijd voor twee. Daar om geven we zijn klacht door aan de marktcommissie. -- - -- Niet prettig voor onze stad was ook t zijn bedrjjf Worden gebouwd. Deze de uitspraak van onze nieuwe beiaar- 4 nieuwigheid voor onze stad is zeker dier Dirk s_ Donker, zoals Speurder een vermelding waard. jn een provinciaal dagblad las, dat de zuiverheid van ons carillon niet honderd procent is. Dat van Joure is Stapten vorige week drie lieve meis- volgens Donker veel beter. jes ons kantoor binnen. Eén hunner, En ,nu meenden wij nog wel, dat aangespoord met „toe nou ju” deed (duim omhoog) is omdat van het woord. Ze had het eerste zwem- vele prominente beiaardiers die ’t diploma behaald, maar haar naam carillon hebben bespeeld en ook van stond verkeerd in de krant. Onthutst Donkers voorganger, voorzover ons j zochten wjj die krant op. En ja, daar bekend, nimmer een dergeljjke klacht stond ’t: Yfbella Hoeksema, terwijl ze is vernomen. Ybella heet. Mijn naam wordt haast Speurder zou nu wel eens willen we Gisteren is een aanvang gemaakt met de bouw van 250 systeem- woningen aan de Lemmerweg westzijde. Gistermiddag tegen twaalf uur ging de eerste paal de grond in. Voordat de heimachine, die „non-stop” doorgaat het werk kan beëindigen zullen zo'n 4300 palen van 7.25 meter lang de grond in moeten worden gedreven. Daarmee gaan ongeveer 130 werkdagen heen. De bouw van systeemwoningen J gaat sneller dan die van „normale”woningen, omdat de binnen- en bouwmuren, bestaande uit wandelementen, reeds in de fabriek zijn klaargemaakt en slechts in het werk gesteld behoeven te worden. 1 Dit laatste geeft een enorme besparing aan metselwerk. Voor het aanbrengen van de wandelementen zijn speciale hijskranen nodig. Hoelang de bouw van de 250 woningen zal duren is niet met zeker- heid te zeggen. Wel staat vast dat voor de winter geen bewoonbare woningen klaar zullen zijn. Het werk wordt uitgevoerd door de aan- J nemingsmij. Friso n.v. Toen de strenge winter achter de rug .plaats is geweest. Daar werd 217 mm. was, blikten velen met hoop in het hart gemeten. Hoog Soeren volgde op de vooruit naar de zomer. Men herinnerde voet met 216 mm. zich een „regel” uit de volksweerkunde, die luidt: „Na een strenge winter een mooie zomer.” Een kapper uit Hengelo stookte het vuurtje nog wat op. Naar de statistici, die verklaarden, dat de kans op een zonnige meevaller juist heel ge ring was (zjj keken over enkele eeuwen terug) werd nauwelijks geluisterd. De wens is nog altijd de vader van de ge dachte. Een Engels paartje dat zaterdag trouwde, bemerkte dat die dag het geluk niet opkon. Naast de trouwerij wonnen zjj ook nog 250.000 in de voet balpool. Het paar, dat al op huwelijks reis was, toen het goede nieuws kwam, stuurde een telegram aan pa en ma. „Hebben het gehoord. Komen op de af gesproken tijd thuis”, luidde het laco nieke antwoord. heid onderzoeken of er in het een- van onze veemarkt, trum van de stad nog een of meer banken voor de ou- de garde geplaatst kunnen worden. Ze vertoeven daar -W»; -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1