zeer r Dries Aukema gehuldigd t.g.v. zijn a.s. 80ste verjaardag G.S.: betonindustrie „Efko bouwt op unieke plaats Nieuwe bijstandswet aanzienlijke verbetering voor plm. 100.000 mensen IJLST WY M BR ITS ERA DEEL maar krachtig ili Raad Wymbritseradeel IS KORT en van e Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 74 Maandag 16 sept. 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 59 I ging en V.H.V. collecte in Wymbritseradeel I Wielrijdster botste in Ijlst tegen auto Verkoping Sneker kapper kreeg onderscheiding Hei Sneeke< Mieewsfelad i« ee* gecombineerde wiqave vae NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m In juli waren 25 boerderijbranden Reclassering verricht belangrijk werk ?e- bij er- Wasserij „Ozon” op stap Koningin Wilhelmina-fonds I ubbel-schroef motorjacht in Ijlst te water gelaten aterdagmorgen om 10 uur heerste cr gezellige drukte van werklieden, porters en belangstellenden op de ka- van Zevenpelsen bij de hoofdbrug, ir werd nl. een dubbel-schroef Tromp- derzee kruiser gebouwd in een der Iscn van de firma Woudstra met de uwe hjjsmastinstallatie te water ge- )n. Het is de eerste motorboot van dit te en deze grootte, die in ons land rd gebouwd. Ger Brouwer won Frisiana-prijs 11 SNEEKER NIEUWSBLAD Bevoogding Vele veranderingen I Verhaalsrecht V.H.V.-collecte wordt in Wymbrit- Het fokken van honden De rjj van sprekers Vleeseter ids de ■f de ik hebben leren kennen. Door de wijze «Mf limit. VersciiQnt 4UVANDAGS en DON DERDAGS kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE. POL Telefoon 3005 (0 5150 b.g.g <091 een eervol- schilderü G. N. Tot slot, na alle sombere berichten een opfrisser. Het zonnige weer van de afgelopen dagen schijnt aan te houden. Tot „echte” zomerwarmte zal het ech ter niet meer komen. Afijn, beter wat dan helemaal niks. ge- aal ieg en; !1 - „Land- kunstenaar De zonnige nazomer heeft het afgelo pen weekeinde veel dagjesmensen naar buiten gelokt. Artis, de Waddeneilanden en Zandvoort trokken vooral veel bezoe kers. Overal kwamen ook verkeersop stoppingen voor. En natuurlijk eiste hét verkeer weer slachtoffers. Ditmaal acht mensen. Het schijnt niet een keer goed te kunnen gaan. Advertentieprijs 15 ct- j«r mm. Bij contract (handeU- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad 'a Zaterdagavond is mevrouw Walsweer- Snijder uit IJlst in botsing gekomen met een auto bestuurd door de heer H. Wij- binga. Zij kwam met haar rijwiel te val len en werd met een ernstige hoofd wond en een beenwonde naar het zieken huis te Sneek vervoerd. Notaris E. K. Hoekstra veilde provisio neel: burgerhuis, Johan Willem Friso- straat 29, vrij te aanvaarden. Hoogste bod 16.256,- door S. Hoekstra, melk venter te Hommerts. 'n 1961 is dat verhaalsrecht aanzienlijk terkt en na 1965 zal het op meerder- ge kinderen en op grootouders geheel ien afgeschaft. Alleen ten aanzien de echtgenoot, de ouders en hun min- irige kinderen zal verhaal dan nog dijk zijn. In de meeste gevallen zal etrokkene zelf een eenmaal ontvan- bijstand niet meer behoeven terug dalen. Er wordt gewaakt tegen onnodige be voogding, die zo kenmerkend was voor de vroegere armenzorg. Door nieuwe bepalingen wordt voorts ook voorkomen dat een ontvanger van bijstand feiteltfk gedwongen wordt te blijven wonen in de gemeente waarin hjj bijstand ontvangt. Tenslotte zal de wet er toe bijdragen, dat over het gehele land gezien een gro ter gelijkheid in de bijstand zal ontstaan. De feitelijke verlening van bijstand is een taak van burgemeester en wethou ders. is er veel kans op korter. Als ’t wat lang duurt, moet men controleren of de jon gen nog leven. Blijven ze te lang onge boren, dan is het zaak de dierenarts te halen. Anders loopt men kans dat de jongen dood ter wereld komen. Als de jongen geboren zijn moet men de moe der enige tijd met rust laten. Het gewicht van de jongen moet iede re dag gecontroleerd worden. Achterbljj- vertjes zo nodig bjjvoeden. Ook dient men er goed op te letten of ze ook wor men hebben. Een opgewekter bericht uit Aberdeen, waar een 30-jarige moeder van vijf kin deren het leven schonk aan een vijfling. President Kennedy zond een gelukstele gram. Onze stadgenoot, de heer K. Wolthui- zen Cml., dameskapper, ontving tijdens het internationaal cosmetologisch con gres, dat heden plaatsvindt op de Dra- kenburgh bij Hilversum het Nederlands Laureaat van de Arbeid als blijk van grote verdienste voor de cosmetische branche. Het Laureaat van de Arbeid wordt verleend aan personen die in een of an der beroep uitblinken en arbeidspresta ties leveren die boven de middenmaat liggen. De gelauwerde ontvangt een fraai certificaat en een gouden medaille. Er zijn drie klassen: een voor arbeidspres taties op hoog niveau, een voor de mid denstand en een voor de werknemende. Voorts acht genoemd college het éen bezwaar dat in de concepterfpachtover- eenkomst geen rekening is gehouden met een tussentijdse aanpassing van de canon. De situering van het terrein is naar de mening van G.S. van dien aard dat een aanzienlijke waardestijging niet is uitgesloten. Om deze reden achten zij het onjuist dat de prijs bij eventuele koop wordt „bevroren” op 7,- per m2. Geadviseerd wordt de mogelijkheid tot aanpassing van de koopprijs open te la ten. B. en W. stellen, na overleg met de N.V. Betonindustrie „EFKO”, die ac- coord ging met genoemde bepalingen, aan de raad voor deze alsnog op te ne men. Voorzitter Dr. J. P. Otto verwelkomde op deze druk bezochte bijeenkomst - de bovenzaal van „Onder de Linden” was bijna te klein - in ’t bijzonder mevr. Doonath, de heer Aukema, diens zoon, schoondochter en kleindochter, de voor zitter van de Kynologenclub Friesland dokter C. C. v. Saarloos en twee bestuurs leden; de heren De Graaf en Moning, bestuursleden van de Ned. Wetterhoun- en Stabjjclub en de heer J. de Jong van Idskenhuizen, eveneens keurmeester van deze Friese rassen. Het ontgroenen van studenten is ook weer in de publiciteit. Ondanks alle drukte in het afgelopen jaar komen er nog onregelmatigheden voor. Bijzondere waardering en le vermelding krijgt het „Paessens” van Henk Pander. Voor de grafiek-prijs komt in aanmerking 1 Ouze stadgenoot Andries Aukema, be- waarop hjj als kynoloog heeft gewerkt, ter bekend als Dries Aukema. die als hebben wij veel respect voor hem gekre- kynoloog en keurmeester van de Friese gen aldus de voorzitter van de Friese Stabij en Wetterhounen in de kringen club, die als geschenk een fles „vin de der kynologen grote bekendheid en waar-1 vie” aanbood. dering geniet, wordt a.s. dinsdag zoals W’ij onlangs reeds hebben gemeld, tach tig jaar. Ter gelegenheid hiervan is hij vrijdag avond in de eerste vergadering van de Kynologenclub „Sneek en Omstreken” op hartelijke wjjze gehuldigd. En het was voor hem geen verrassing, maar tevens een eer, dat hij het eerst toegesprokten en gelukgewenst werd door Mevrouw M. Doonath-Seeuwen uit Den Dolder, keur meesteres en fokster van Whippets en Windhonden van groot formaat, hoofd redactrice van de Hondenwereld en lid van de Raad van Beheer op Kynologisch gebied, namens welke Raad zij haar ge lukwensen aanbood. Dr. J. P. Otto betoogde buitengewoon veel waardering te hebben voor de inte resse welke de heer Aukema op zjjn leef tijd nog opbrengt. Behalve door zijn sterk lichaam, zjjn sterke geest en zjjn wilskracht is hij daarin geslaagd door zjjn liefde voor de natuur. Niet alleen voor honden, maar ook voor vogels zo als spr. met een voorbeeld aantoonde. Dr. Otto herinnerde er aan dat de heer Aukema onder de naam Hector indertijd vele artikelen in ons blad heeft geschre ven. Hjj heeft de mensen daarin attent gemaakt op en liefde bjjgebracht voor de honden, wat geleid heeft tot de op richting van de Kynologenclub waarvan spr. toen op zjjn aandrang direct voor zitter is geworden. Spr. bood de a.s. tachtigjarige eerst namens de Club een rokertje aan en daarna een enveloppe met inhoud waar voor ook vele anderen, die gaarne iets wilden geven, hebben bijgedragen. De heer Aukema die alle sprekers di rect bedankte, noemde de heei- Otto een voorzitter van klasse, aan wie de club veel te danken heeft. Daarom hoopt men hem nog lang als voorzitter te houden. J •let werk van Auke de Vries, terwjjl Jan Stroosma een eervolle vermelding krijgt, speciaal voor de prent „Het vlakke land”. De seradeel gehouden van 30 september tot 1 5 oktober. Het motto van deze collecte is: „voor Friesland, door Friesland”, dat wil zeggen al het geld dat gecollec teerd wordt in onze provincie wordt daar ook besteed. De afgelopen winter was heel streng. Op de V.H.V. werd daardoor ook vaker een beroep gedaan dan andere jaren. Dank zij Uw hulp konden wij veel nood lenigen. Straks komen de dames U weer om een bijdrage vragen. We hopen en ver trouwen dat U ook dit jaar ons niet te leurstelt. Wanneer zij een beroep op U doen voor de verschillende doeleinden der collecte denk dan aan uw medemens die uw hulp nodig heeft. Het comité: T. Osinga-Winia, Wouds- end, J. Hettinga, Blauwhuis, M. R. van Hout-Wierda, Sneek, Z. Gerbrandy-de Boer, Njjland. De hoofdinspecteur voor het Brand- weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand juli 1963 vijf en twintig boerderij branden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen, vijf in Friesland, 4 in Drenthe, vier in Overijssel, drie in Gel derland, drie in Noord-Brabant en drie in Limburg. De directe schade, door de ze branden aangericht, wordt geraamd op 1.136.265,-. Elf van deze branden werden veroor zaakt door hooibroei, twee door bliksem inslag, 2 door kortsluiting, drie door spe len met vuur en zeven door onbekende oorzaak. Bjj deze branden kwamen om: 13 kal veren, 97 mestvarkens, 5 fokvarkens, 26 biggen, 520 kippen en 3.270 kuikens. ouder met minderjarige, verdienende kinderen bijstand verleent, een redelijk deel van het inkomen van die kinderen buiten beschouwing laten. Ook mag zjj geen rekening houden met charitatieve bijdragen, bijvoorbeeld van de kerk of de diaconie of met persoonlijke giften. Nog in andere opzichten is er in de nieuwe wet naar gestreefd dat al de Nederlanders die, door welke omstandig heden ook, op overheidssteun zijn aange wezen, deze bijstand ontvangen, zonder in hun waardigheid en vrijheid als bur ger te worden beknot. Bij raadsbesluit van 22 mei 1963 gaf Wymbritseradeel aan de „N.V. Betonin dustrie EFKO” te Uitwellingerga in erf pacht een gedeelte van het industrieter rein gelegen aan het Prinses Margriet- kanaal aldaar. Dit besluit werd aan Ge deputeerde Staten van Friesland voorge legd ter goedkeuring, naar aanleiding waarvan dit college, op grond van de wel zeer unieke plaats, verzocht in ge noemd besluit enkele bepalingen op te nemen, aldus B. en W. in een schrijven aan dc raad. Zo dient er naar de mening van Gede puteerde Staten een bepaling in de erf- pachtsvoorwaarden te worden opgeno men, inhoudende dat de gemeente het terrein kan terugnemen wanneer het be drijf na een redelijke inloopperiode niet de verwachte omvang heeft gekregen. Uiteraard kan een ontheffingsmogelijk heid worden opgenomen, aldus G.S., voor het geval buitengewone omstandig heden de ontplooiing van het bedrijf mochten belemmeren. Tenslotte bond zij haar aandachtig luis terend gehoor nog op het hart de jonge dieren zo gauw mogelijk te laten inen ten tegen Hondenziekte (Ziekte van Car ré), hepatitis en hartpad omdat jonge honden erg gevoelig zijn en voorzichtig en serieus te zjjn bjj de verkoop. Ze I moeten een goed tehuis krjjgen. Eigen middelen bestaat bjj velen ook de opvatting Iemand voordat hü in aanmerking voor overheidsondersteuning eerst jjn eigen middelen, zijn laatste eduiten moet hebben opgemaakt, de praktijk passen de meeste ge iten al jaren een soepeler houding Wanneer de algemene bijstandswet Jerking is, zal de bijstand-aanvrager de gemeente in het bezit worden ten van een bescheiden vermogen en van het kapitaaltje, dat eventueel sstemd voor het bedrijf of de oplei der kinderen. Srder moet de gemeente die aan een m2, volledig bouwrijp en opgehoogd. De heer Lourens geeft de voorkeur aan een perceel bouwrijpe, maar niet opgehoog de grond aan een der nieuwe straten te Scharnegoutum, groot ongeveer 300 m2, waarvoor de prijs per m2 7,50 is. De heer Joh. Dijkstra, aannemer te Workum zal in opdracht een particulie re woning te IJsbrechtum bouwen. Hjj is voornemens tegelijkertijd aldaar op risi co een tweede woning te bouwen, waar voor hij van de gemeente een perceel grond wil aankopen. De grootte van dit perceel is ongeveer 450 m2, terwijl de prjjs 12,50 per m2 is. B. en W. stellen aan de raad voor tot verkoop over te gaan. In Birmingham is het weer tot botsin gen gekomen tussen blank en zwart. Tij dens een kerkdienst van negers is een bom in het kerkgebouw geworpen, waar door vier negerkinderen het leven ver loren. Later werd een 16-jarlge neger jongen door de politie doodgeschoten. Blanke jongens op een scooter bescho ten ook de negers. De vrede tussen de mensen is weer ver te zoeken. In deze opzichten verandert er in 1965 I veel. Volgens de nieuwe wet zjjn burge meester en wethouders verplicht financi- l ële bijstand te geven aan iedere Neder lander in hun gemeente, die dat nodig heeft. Deze bijstand is niet alleen be doeld om de mensen de nodige kleding, voeding en huisvesting te geven, maar ook voor een misschien (te) kostbaar verblijf in bijv, het ziekenhuis, noodzake- Ijjke huishoudelijke hulp, bij het opbou wen van een nieuwe bestaansmogelijk heid, een bedrjjfscrediet of een omscho ling. In dergelijke gevallen kan er een recht sjjn op financiële bijstand. t Als sluitstuk van de landelijke actie voor de reclassering, die loopt van 16 tot en met 29 september, wordt op za terdag 28 september de Nationale Re- classeringsdag gehouden. De opbrengst van de landelijke collecte op die dag is bestemd voor de reclasseringsinstellin- gen van alle gezindten. De actie rond de Nationale Reclasse- ringsdag heeft tot doel op grote schaal bekendheid te geven aan de grondge dachte en het werk van de reclassering en tevens fondsen te werven voor hét werk van de Nederlandse reclasserings- instellingen. De reclasseringsinstellingen houden zich bezig met duizenden Nederlanders, die door hun afwijkend gedrag met de justitie in aanraking komen. Zij bevorde ren een hernieuwde aanpassing aan de maatschappij, die noodzakelijk is, zowel voor de reclassent als voor de gemeen schap. De instellingen doen dat werk met meer dan 300 beroepskrachten en 7000 a 8000 vrijwilligers, welke laatsten een groot deel van hun vrjje tijd aan de re classering besteden. Voor de belangrijke bedragen, die het werk vergt, moet men ten dele kunnen terugvallen op de opbrengst van de Na tionale Reclasseringsdag, zodat men hoopt op een zo groot mogeljjke mede werking in het gehele land. Tussen de rjj-instructeurs en de can- didaten voor een rijbewijs enerzijds en de examinatoren anderzijds schijnt het ook niet helemaal koek en ei te zjjn. Za terdag hebben de Venlose autorijschool houders een protestmeeting gehouden. Ernstige kritiek werd geleverd op de incorrecte en minder elegante manier van optreden van sommige examinato ren. Ook in andere plaatsen is hierover onbehagen ontstaan. In Venlo werd be sloten één examinator, over wie de meeste klachten van cliënten binnen kwamen, te boycotten. waarin zij vele deskundige adviezen, ge baseerd op een ruim dertigjarige erva ring, gaf over de keus van de reu, de geboorte van de pups, de voeding, in enting tegen ziekten enz. Als fokker moet men proberen betere honden te krijgen dan die welke men zelf heeft, aldus spreekster.. Daarom moet voor een teef de beste reu gezocht worden die er te vinden is. De beste dag voor dekking is niet met stelligheid uit te maken. Dat moet voor iedere teef af zonderlijk worden bepaald. Een têef moet geen geestelijke eigenaardigheden hebben. Deze vererven n.l. Weigert zij bijv, zich te laten dekken, dan is het beter haar niet voor de fok te gebrui ken. De officiële draagtijd van een teef is 63 dagen, maar in heel veel geval len langer of korter. Bij een groot nest Verkoop bouwterrein Van twee particuliere bouwers is een verzoek bij B. en W. binnengekomen in zake de verkoop van een perceel bouw terrein. Het zijn de heer I. Wijnstra te Uitwellingerga voor een woning te Op penhuizen en de heer M„ Lourens te Scharnegoutum voor een woning aldaar. De heer Wijnstra is gegadigde voor een restperceel aan de Dorpsstraat te Oppenhuizen, groot ongeveer 280 m2, waarvoor een prijs geldt van 13,75 per ’n Belangrijke bepaling van de nieuwe vet is ook die, welke betrekking heeft p de beperking van het verhaalsrecht Volgens de armenwet kunnen de kos- ïn van de ondersteuning die iemand ont- angt teruggevraagd worden van diens tjnilieleden, de ouders, grootouders of ïhtgenoot, kinderen en kleinkinderen. Er waren tot voor 1961 veel bejaar- in die liever alleen van hun A.O.W. achtten rond te komen dan dat ze on- irstand bjj de gemeente kwamen vra- in, alleen om te voorkomen dat hun aderen door de gemeente gedwongen uden worden daarvoor te betalen. Het ongeluk gebeurde toen mevrouw Walsweer met haar echtgenoot uit de Kerkhofsteeg de Galamagracht op fietste. Öp dat moment passeerde de auto van de heer H. Wijbinga. De stads lichten brandden nog en daardoor zag het echtpaar de lichten van de auto niet. De politie stelt een onderzoek naar de toedracht-in. W' De straatcollecte van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft in Sneek 1.952,12 opgebracht. Een mooi resul taat, waarvoor de collectanten zeker een woord van dank toe komt. Bjj de start om 7.30 uur werkte het weer prachtig mee. Via Scharsterbrug, Lemmer, N.O. polder, Kampen, Flevo- polder ging men naar Uddel waar aan het Uddelermeer een kopje koffie ge dronken werd. De stemming was prima. Tijdens de rit naar het Uddelermeer was de direc teur, de heer Broekstra, druk aan het filmen geweest. Na een half uur vertrok men weer, naar de Hoge Veluwe om het mooie St. Hubertus slot te bezichtigen. Na de rond gang ging de reis naar Westerbouwing waar, de inwendige mens werd versterkt. Onderweg werd men flink opgehouden door de „Airborne” tocht van duizenden mensen, maar de chauffeur, de heer Boersma van de Z.W.H. wist toch wel een uitweg en bracht zjjn passagiers naar de lunch. In Westerbouwing werd onder veel hi lariteit de kabelbaan aangedaan, waar bange gezichten, hoge gewichten en de nodige gezegden de lachlust opwekten.. Om drie uur maakte men met „de Ei land Marken” een boottocht naar Arn hem waar familieleden elkaar in de die rentuin öpzochten en zo onbeleefd waren elkaar de rug toe te keren. Ook hier kwam een eind aan en toen moest men op weg naar het Kristalbad waar in restaurant Bosbad het diner klaar stond. Geweldig was het. Natuur lijk werd de speeltuin „Pr. Bernhardal” niet overgeslagen. De autoscooter was de grote attractie. Toen ging de reis weer naar huis. In Steenwjjk was de uit zet. Om 5 minuten voor 12 stond men weer in Sneek. Al met al een geslaagde dag die werd besloten met een woord van dank aan de directie en chauffeur Boersma. Een hond is een vleeseter. Een jonge hond dus ook. De beste resultaten be reikte spr. met fijn gehakt vlees te be ginnen als de pups 3-4 weken zjjn en driemaal per dag. Daarna moeten de porties langzamerhand worden ver groot. Zo krijgt men stevige en sterke hondjes, veel steviger dan wanneer ze gevoerd worden met pap. Verder wees mevr. Doonath op de noodzaak van vi tamines, kalkpreparaten en levertraan. Na de pauze hield mevr. Doonath een causerie over het fokken van honden, Hij maakte daarna het programma voor het nieuwe seizoen bekend en deel de mede, dat de club nu al ruim 590 leden telt en de 600ste in ’t zicht komt, die een kleine verrassing wacht. Heeft de moeder te weinig of geen melk dan geeft spr. de voorkeur aan een mengsel van koemelk en room. Te- venmelk is nl. driemaal zo vet als koe melk. Het is daarom volkomen fout de I pups te voeden met koemelk, aangelengd met water. Mevr. Doonath beantwoordde ook een I aantal vragen en besprak daarna nog j twee aanwezige Whippets van leden en laar eigen klein Italiaans, uit Engeland geïmporteerd, Windhondje, dat ze als ge- zelschap had meegenomen. Dr. Otto dankte haar voor dit alles en gaf haar als een kleine attentie een Friese kruidkoek en nog twee Friese •producten mee naar huis. Sèt schip is uitgerust met twee moto- 1, en kan tevens een twee-mast-zeil- g voeren, waartoe een kiel, lang en et diep, onder het vaartuig is aange acht. Het is voorzien van de nieuwste lifjes op watersportgebied, zoals een elheidsmeter, radio met visserij-band, i echolood. Op het dek zijn twee antiek- peren lampen gemonteerd en het jacht [vat acht slaapplaatsen. Zoals uit bovenstaande wel blijkt is het Istemd voor de vaart op zee. Het is ge luwd voor rekening van een Duitse op- achtgever en zal de Oostzee bevaren. P de reddingboei lazen we de naam: ilumbus III O.Y.C. (Oldenburger Yacht ub) Het doodgewicht is 7 a 8 ton. De gebruikelijke doopplechtigheid erd verricht door Inge Kooi, de doch- r van hotelhouder Kooi. Een jury, bestaande uit de heren Lataster, prof. A. Troost en drs. J. van Wessem, heeft de uitslag bekend gemaakt van de Frigiana-prijsvraag voor beeldende kunstenaars. Eenstem mig kwam de jury tot de conclusie, dat twee schilderijen ernstig in aanmerking kwamen voor bekroning. De keuze viel uiteindelijk op het schilderij schap” van de oud-Sneker Ger Brouwer. werd dus geopend door mevr. Doonath- Seeuwen die zei het leuk te vinden dat zjj als verrassing voor de heer Aukema aanwezig was en hem als voorproefje gelukwenste met zjjn 80ste verjaardag. Zjj bood hem als een kleine groet uit Den Dolder een rokertje aan plus een cadeautje namens meerdere mensen uit haar woonplaats. De heer L. de Graaf zei dat hjj de heer Aukema, die hjj plm. 25 jaar ge leden voor het eerst in Amsterdam in de Apollohal ontmoette, heeft leren ken nen als een kenner en groot liefhebber van de Friese rassen. Al die jaren daar na heeft hij er aan meegewerkt deze ras sen hun bekendheid te geven. Verder heeft hjj hem altijd bewonderd omdat hij de honden als werkhond beoordeelde en dus niet alleen zag naar een mooie hond. Namens de Vereniging voor de Friese honden waarvan de heer Aukema erelid is geworden - de eerste feliciteerde hjj onze stadgenoot en sprak hjj de hoop uit, dat zjj nog lang van zjjn steun en adviezen mag genieten. Een prachtige taart met de afbeeldingen van een wet- terhoun en een stabjjhoun vergezelde de- ze gelukwens. Keurmeester J. de Jong zei zjjn col- j lega altijd te hebben bewonderd om zijn karakter. Net als dat van de Friese hon den: vasthoudend, taai en nooit losla tend. Dokter Van Saarloos roemde de prettig< verhouding tussen Aukema en de Frie- se Kynologenclub waarvoor hij wel heefi gekeurd en zei hem tevens als verslag- I gever van de meest aangename kant t< loran Izonnon Ho T I Binnen afzienbare tijd zal de nieuwe algemene bijstandswet, op 9 juli j.l. in het Staatsblad verschenen, in werking treden. Die „afzienbare tijd” zoals men in verband met de nieuwe wet afkondigde zal echter ruim moeten worden gemeten want de invoering van de wet geschiedt op 1 januari 1965. De bestaande „ar menwet” zal dan vervallen. Daarmee zal een aanzienlijke verbetering tot stand komen in de positie van de vele landgenoten, die voor de voorziening in het bestaan afhankelijk zijn van de financiële hulp van de overheid of van welda- digheidinstellingen. Er zjjn in Nederland op dit ogenblik ruim 75.900 gezinnen en alleenstaanden, die niet over voldoende inkomsten uit arbeid of bezit, dan wel op grond van sociale verzekering beschikken, om in de alledaagse noodzakelijke kosten te kunnen voorzien. Daarnaast zijn er nog ongeveer 40.000 personen, die in de een of andere in richting - ziekenhuis, bejaardentehuis, verpleeghuis e.d. moeten verblijven, maar die de kosten daarvan zelf niet kunnen betalen. Al die mensen ontvangen op het ogenblik op grond van de armenwet ondersteuning van de gemeenten of van kerkelijke of particuliere instellingen. Voorts zijn er dan nog enige groepen, zoals Ambonezen, minder validen en oorlogsslachtoffers, die op grond van een zogenaamde rijksgroepsregeling gelde- lijke hulp van de overheid ontvangen. Voor al deze mensen betekent de al gemene bijstandswet straks een grote verbetering, die, kort gezegd, hierop neerkomt; wat zij in het verleden als gunst bjj wijze van liefdadigheid kregen, zal hen in de toekomst als recht worden verleend. De oude armtenwet is namelijk nog ge baseerd op de gedachte dat de hulp aan I arme mensen vooral een betoon van I barmhartigheid is, een activiteit die in i de eerste plaats een taak was voor ker- keljjke en particuliere instellingen voor liefdadigheid. De hulp van de overheid had in deze opvatting een plaatsvervangend karak ter, terwijl de arme zelf geen enkel recht op ondersteuning kon doen gelden. Op dit moment moeten de gemeente lijke sociale diensten bjj het geven van ondersteuning rekening houden met de bepalingen van de armenwet, een wet die van voor de eerste wereldoorlog da teert.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1