1.1/Sustring, voorzitter F ries Scheepvaart Museum, kreeg museumpenning in zilver Een 100-jarige in „Thabor” maar krachtig Waterpoort- krabbelt rO en van W Y M BRITS ER A DEEL IJLST door Speurder KORT Enorme belangstelling voor de Frisiana Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t i ,.dr 0F Donderdag 19 sept. 1963 118e jaargang no. 75 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jubileum Vogelshow Als derde in Friesland Koninklijke belangstelling uit Jubileum hele Geslaagd Zeepost Voorlichting voedingsmid delen industrie Laatste orgelconcert Dirk S. Donker in Martinikerk ver- Macao „Frisiana” in de kantine van de Chr. Techn. school *-*'■ Het Sneeker Nieuwsblad is ®aa gecombineerde uigave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Dit is mej. Neeltje Baanstra, die aanstaande dinsdag in het rusthuis „Thabor” aan de Bolswarderweg haar 100ste verjaardag hoopt te vie ren. Mej. Baanstra, die bijzonder kras is zat lekker in het zonnetje voor het raam, toen de fotograaf deze foto maakte. De aanstaande 100-jarige keek vreemd op. „Tjonge, jonge, in de krant,” zei ze verbaasd. Mej. Baanstra is geboren aan de Wester- singel. Haar vader, Hidde Baanstra, was beurtschipper en mej. Baanstra weet nog precies te vertellen dat er toen steeds reizen naar Amsterdam en Rotterdam werden gemaakt. Ook haar broers voeren. Later kocht haar vader een stoomboot. Haar moeder, Boukje Scheffer, werd 98 jaar en sterk geslacht en allemaal ras-echte Snekers,” zegt ze. Ze heeft het best naar de zin in „Thabor”. Ze is altijd vroeg op want „hoe eerder je de zon ziet hoe beter,” zegt ze op overtui gende wijze. Dagelijks maakt ze een wandeling door het rusthuis, dekt als het moet, nog de tafel en heeft vele vrienden en vriendinnen. ]a, mej. Baanstra is best tevreden met haar hoge leeftijd. Veel kan ze vertellen over vroeger en vooral als haar „gro te vriendin” zuster Osinga naast haar zit komt ze op dreef. Dinsdag is het dus een feestelijke dag in „Thabor.” Alleen, geen bezoek en geen drukte, want dat zou de jarige te veel ver moeien. Bloemen en kaarten? „Ik ben dol op bloemen,” zegt mej. Baanstra. Maar. op doktersad- Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. Dit oude spreekwoord werd vrijdag weer eens bewaarheid op de Parallel weg. Daar was (en is men nog) met een dragline op een grote Ca nadese truck bezig met het graven van de sleuven voor de nieuwe riolering, maar op een ongelukkig moment kantelde het gevaarte er zelf in. Gelukkig liep het zonder persoonlijke ongelukken en ernsti ge schade af, maar de kraanwagen van Ozinga had er een kluif aan de machine weer op de vaste grond te hijsen. i y e W ƒ4 4 'ff 11 iiil I I* SNEEKER NIEUWSBLAD Toekomst Openluchtmuseum Onderschat het Coördinatie Totdat Groot belang voorlichting gebruik ■fc i Het Sneekermeer en omgeving hinderen vluchten. De conservator van het Museum, Drs. H. Halbertsma was de eerste spreker die de heer Sustring geluk wenste met de Een koelschip van 500 ton dat vandaag in Rotterdam te water zou worden gela ten kon zijn beurt niet afwachten, maar koos gisteren eigener beweging het rui me sop. Met ongeveer 40 arbeiders aan boord. Stukken hout vlogen in hét rond, ongelukken gebeurden niet. dat de film over dr. Ward en Christine Keeler in Kopenhagen wordt opgenomen. VersdUjnt MAA-NDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admim. stratie en redactie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g «091. De „Frisiana”, de grote Friese mani festatie in Leeuwarden, mag zich in een enorme belangstelling verheugen. Van daag wordt zelfs de 100.000 ste bezoeker verwacht. De toeloop van het publiek was dinsdagmorgen zelfs zo groot, dat men de stroom van de bezoekers niet kon verwerken. exportmogelijkheden en genotmiddelenin- hoofd- Op- Advertentieprtjs 15 ct. ,>er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post t 3.75 per halt jaar. Giro 850743 ten name van Sneeker Nieuwsblad onderscheiding. Hij wees er op dat nu het toerisme steeds meer naar voren komt, ook als bron van inkomen, een goed museum van groot belang is. Het Fries Scheepvaart Museum is nog niet wat het had kunnen zijn. De stand plaats Sneek is van het begin af aan een struikelblok geweest voor het Museum. Het blijft veel te veel aangewezen op de eigen stad, terwijl de medewerking el ders in de provincie gering is. Er zijn, zo zei de heer Halbertsma zelfs Friese gemeenten, die wel het museum in Enk- I huizen maar niet dat in Sneek financieele hulp bieden. Bjj een bezoek aan de „Frisiana” kreeg de directeur van de Chr. Techni sche School een indruk van de (te) gro te belangstelling, waardoor de jeugd bij na in de verdrukking kwam, wat voor de ouderen belemmerend werkte. Dit deed hem besluiten de T.V.-uitzending te laten volgen in de nieuwe kantine door alle leerlingen en personeelsleden. Hij werd hiertoe in staat gesteld door de N. V. Koolstra-v. d. Veen, Techn. en- gros te Sneek, die voor vier groot-beeld T.V.’s zorgde, terwijl de vader van een der leerlingen, firmant van de Fa. Gebr. v. d. Weerd, Techn. bedrijf te Makkum- Franeker-Bolsward, voor de complete antennes zorg droeg. Uiteraard bestond voor de uitzending grote belangstelling. De werkgevers- en werknemersorgani saties beraden zich thans over voorstel len van de regering de arbeid op zater dag voor de bouwvakken weer in te voe ren. De overheid heeft voorts een beroep gedaan op het bedrijfsleven om alle zei len bij te zetten ter beëindiging van de woningnood. Onze stadgenoot de heer P. L. Wijnja slaagde te Utrecht voor het Patroonsdi ploma van Rund- Kalfs- en varkens sla ger. De verhalen van de 16 Amerikaanse astronauten voor de komende vier jaar zjjn voor een totaalbedrag van 1.040.000 dollar verkocht. Dinsdagmiddag heeft burgemeester L. Kasterhoff in het stadhuis aan de voor zitter van het Fries Scheepvaart Museum te Sneek, de heer A. M. Sustring uit Leeuwarden de Museumpenning in zilver uitgereikt, hem door de Koningin toegekend als blijk van waardering voor zijn langdurige arbeid in het belang van het Museum. De heer Sustring, voor wie de reden van de bijeenkomst een geheim was gebleven, kwam naar het stadhuis om, naar hij meende, een be spreking over het Museum te voeren. Hij vond in de raadzaal een select gezel schap, waaronder de burgemeesters J. .van Hout van Wymbritseradeel, en J. A. Geukers van Bolsward, de heer P. van der Mark namens het provinciaal bestuur en de wethouders Blok, Fijlstra en Ligthart. Burgemeester Rasterhoff, die, zo als hij zei, een stijgende verbazing bij de heer Sustring bemerkte, deed toen de zaak uit de doeken. Het is voor de derde maal dat de Museumpenning in zilver in Friesland wordt uitgereikt. De heren D. J. Kamminga uit Dokkum en wijlen notaris Nanne Ottcma kregen de onderscheiding reeds. Het Fries Scheepvaart Museum wordt teveel onderschat. Dat is de mening van de conservator. De fraaie eikenhouten betimmering in de professorenkamer op de Frisiana te Leeuwarden had in het bezit van het Fries Scheepvaart Museum kunnen zijn, omdat het Prins Bernhard- fonds bij aankoop subsidie wou verlenen. Doch toen men het advies vroeg van enkele Leeuwarder kenners wisten die het beter, aldus de heer Halbertsma, en de betimmering ging de neus - van het Museum te Sneek voorbij. Direct daarna kocht een der adviseurs - overigens met de beste bedoelingen - de betimmering voor eigen rekening. Het Fries Scheepvaart Museum is zelf mans aankopen te doen, zonder dat daarbij adviseurs moeten optreden. Met de uitvoering van de eerste fase van het uitbreidingsplan is thans een aanvang gemaakt. Dit vraagt reeds een halve ton aan geldmiddelen. Voorts komt er steeds meer behoefte aan een bezol digd directeur. Nu wordt het werk steeds belangeloos door de bestuursleden ge daan. Donderdag 26 september a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. J. C. Potma in dienst trad bjj F. Ozinga’s Automobielbedrijf N.V., alhier. Ongetwijfeld zal het de jubilaris op de receptie, welke op zaterdag 28 septem ber in rest. Piso wordt gehouden, niet aan belangstelling ontbreken. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Volière-vereniging Sneek wordt van a.s. vrijdagavond tot en met dinsdag in „Ons Gebouw” aan de Wes- tersingel een grote vogelshow gehouden. De grote jaarlijkse productiekeu- ring die op donderdag 3 oktober weer op de Veemarkt alhier zou worden gehouden gaat niet door. Deze moei lijke beslissing nam de commissie na drie uur vergaderen. Wegens de grote regenval in de afgelopen weken was de aangifte, hoewel reeds vijf dagen verlengd, te gering. Voorname lijk in de rubrieken, verschillende Deze show omvat o.a. een grote vijver, bevolkt met vele binnen- en buitenland se eende-soorten: Flamingo’s, Kroon- kranen enz. Verder vele volières met vo gels uit alle werelddelen, waaronder Dolksteekduiven, Paradijswida’s en een zeldzame collectie Dwergpapagaaien. Voor deze show, die vrijdagnamiddag om 6 uur door een van de wethouders zal worden geopend, is de zaal in een tuin herschapen en wordt hij sprookjes achtig verlicht. Op dinsdag 24 september n.m.. 8 uur hoopt Dirk S. Donker de serie orgelcon certen in de Martinikerk te Sneek te besluiten met een concert bestaande uit werken van o.a. J. S. Bach. Felix Mendelssohn Arthur Honegger en tot slot de indrukwekkende Introductie en Pas- sacaglia van Max Reger. meerd uit Sandfirden, j" dagavond naar dat dorp en kreeg jes niet hebben ontdekt... Mej. R. Nauta te IJlst is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de Rech ten. 14.000 dames hebben een petitie onder tekend, waarin tegen de opname wordt geprotesteerd. Het verzoek is overhan- De burgemeester zei in zijn openings woord dat men met de huldiging van de heer Sustring eigenlijk vooruit loopt op de viering van het 25-jarig bestaan van het museum, die, naar men had gehoopt, dit jaar had plaats kunnen vin den. Dat het jubileum onopgemerkt voor bij is gegaan komt echter doordat men wacht op een goede gelegenheid het feest te vieren. Die gelegenheid is er volgend jaar als het museum na de ver bouwing, die het momenteel ondergaat, heropend zal worden. Over het Fries Scheepvaart Museum wórdt In allé krin gen waarderend gesproken dank zjj de bekwame krachten die er achter staan. Er is een wijde belangstelling voor het Museum, aldus burgemeester Raster hoff, die de heer Sustring daarna de pen ning opspeldde. Namens het provinciaal bestuur sprak Gedeputeerde P. van der Mark, die zei, grote waardering te hebben voor het par ticulier initiatief dat in verband met het museum altijd naar voren kwam.. Voorts was hij van mening dat de coördinatie en samenwerking tussen de verschillen de Friese musea en oudheidkamers nog lang niet voldoende is. Op dit punt kan nog veel worden gedaan. De heer D. J. Kamminga uit. Dokkum- die ook het wóórd voerde, zêi blij te zijn De Italiaanse belastingbetaler die van overheidswege al moet meebetalen aan staatsondernemingen als staalfabrieken en aan huisvrouwenpensioen en bana- nenmonoplie krijgt er misschien een nieuwe aanslag bij. Belasting betalen voor het voorrecht om er politieke par tijen op na te houden. Premier Giovanni Leone heeft dit meegedeeld. i De heer Halbertsma pleitte voor een Fries Openluchtmuseum, dat oude hui zen, boerderijen, schepen, molens en bijv, hellingen zou kunnen bevatten. Een veilig onderkomen hiervoor is nodig, eer Friesland van dit alles is beroofd. Het zou van groot toeristisch en cultureel belang zijn als bijv. Sneek een derge lijk Museum kon herbergen. Als de aan gewezen plaats hiervoor zag de heer Halbertsma dan het Burgemeester de Hooppark. Vele Denen protesteren tegen het feit Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterljjk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Nieuw Amsterdam” (22-9); ms „Pr. Margriet” (25-9)Argentinië: ms „Am- stelland” (25-9); Australië: ms „Nürn berg” (25-9); Brazilië: ms „Cap San Marco” (22-9); ms „Alnati” (25-9); Brits-Oost-Afrikams „Jean Laborde” (25-9); Canada: ss Carmania” (22-9); Chili: ts „Ludwigshafen” (22-9); ms „Aristoteles” (25-9); Ned. Antillen: ms „Socrates” (24-9); Nieuw-Zeelandms „Cornwall” (23-9): Suriname: ms „Oran jestad” (25-9); Z.-Afrika (Rep.) en Z- W.-Afrika: ms „Transvaal Castle” (22- 9' ss „Overijssel” (25-9). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de daar gezelschap van de spuit uit Heeg, die ook op een telefoontje was afgekomen. Nu was er wel een brandje, maar dat leverde helemaal geen gevaar op. Jongens hadden een in de winter doodgevroren haag die was opgeruimd en op een hoop ge gooid, in brand ge stoken nadat ze er eerst ’n bus benzi ne over hadden uit gegoten. De vlam men sloegen tot grote bedrijven werd boven het dak van de boerderij, het vee al op stal gezet en boven- maar de wind was van de plaats af, dien staan enkele anderen met hun zodat deze geen gevaar liep. De po- collecties op de Frisiana. litie probeert nu uit te zoeken wie de Onder deze omstandigheden durfde brand hebben gesticht en wie de de commissie de verantwoordelijk- brandspuiten onnodig hebben laten heid niet aan. De keuring trekt ook uitrukken. Het lijkt wel een ver- steeds een grote buitenlandse be- vroegde Oudejaarsavondlol. langstelling en daarom moet men deze gasten iets goeds kunnen laten zien. Door een te lichte bezetting van de hoofdrubrieken was dat nu niet mogelijk. Een man, die. waarschijnlijk een der Engelse treinrovers is heeft aan een Hamburgse arts verzocht zijn gezicht te veranderen. De man bood de dokter 50.000 mark als hjj zijn mond operatief wou veranderen. De arts weigerde, waarna de man verdween. dat de heer Sustring zich nu bij de Mu- seumpenning-in-zilver-dragers kan voe gen. Namens de Federatie van Friese Mu sea en oudheidkamers feliciteerde de heer Beetstra voorzitter Sustring met de onderscheiding. Ds. J. J. Kalma sprak namens het Fries Genootschap. Hij vond dat mensen als Sustring voor Friesland van groot belang zijn. Sprekend over centralisatie en decentralisatie merkte ds. Kalma op dat in de spanning daartussen het eigen lijke leven zit. De heer Sustring zei in zijn dankwoord niet „wild” op onderscheidingen te zijn. „Maar wanneer het toch moet vind ik dit de aardigste.” Hij zag de onder scheiding als blijk van waardering voor het Museum en het bestuur. Ook hij was van mening dat het Museum niet is wat het had kunnen zijn, maar: „wij moeten geduld hebben. Een museum is geen zaak van 25 jaar maar van generaties.” Tenslotte zei de heer Sustring dat een belangrijk gedeelte van de 500 leden van het Museum, enthousiast meewerkt. De bewoners van de Roerstraat werden dinsdagavond tegen het mid dernachtelijk uur opgeschrikt uit Morpheus’ armen door een luid roe pende en op de ramen kloppende da- In de Meeuwenlaan was men vo- me, die, doordat ze vergeten had een rige .week bezig met werkzaamheden sleutel mee te nemen, de toegang tot aan de gasleidingen waartoe voor een haar eigen woning ontzegd was. Bij van de huizen het straatje van de afwezigheid van manlief moest het hoofdstraat tot aan de huisdeur was kroost uit bed geklopt worden, maar opgegraven. Was voor de 86 jarige dat ging niet vlot. Getimmer op de bewoonster niet alleen lastig, maar ramen hielp evenmin en zo Was de ook gevaarlijk omdat men bij het dame genoodzaakt buitengesloten te beëindigen van de dagtaak de nog al blijven. Totdat een ondernemende diepe sleuf tot de volgende morgen jongeman zich door een openstaand open liet. Gelukkig is niemand er in- raam toegang verschafte tot de wo- geduikeld, maar het had best kun- ning. Toen was het leed geleden en nen gebeuren. konden de lichten in de wakker ge worden Roerstraat weer worden ge doofd. De communistische Chinezen bouwen langs een deel van de grens tussen Chi na en de Portugese kolonie Macao een soort Berlijnse muur. Duizenden perso nen werken aan de bouw van de muur, die waarschijnlijk is bedoeld om te dat Chinezen naar Wat tonen sommige mensen toch weinig liefde voor hun schip. Die ge dachte kwam in de afgelopen winter Het Sneekermeer en omgeving was al bjj Speurder op toen hij in de Oud- de laatste dagen door het mooie zo- vaart het oude Regenboogjacht, dat merse weer een dorado voor de hen- eens onder de trotse naam „Arcus gelaars. Enorm veel vis is er ge- Pluvius” de Friese wateren door- vangen. „Knoffels” van baarzen en kliefde, scheef gezakt en half onder snoekbaarzen om van te schrikken, het ijs zag liggen. Na de vorstperio- Een bekend stadgenoot die we van de is het boven water gehaald, maar vakantie zagen terugkomen, gooide verder heeft de tegenwoordige eige- eerst twee snoekbaarzen op de wal, naar er blijkbaar niet weer naar om- waarvan de ene 63 cm en de andere gekeken. Het ligt nu nl. weer als een niet veel minder lang was, die nota wrak half onder water. Een triest ge- bene aan een (door het water ge zicht, vooral ook voor de omwonen- sleepte) worm en zonder schepnet den. Maar met Speurder vragen ve- gevangen waren. En daarna toonde len zich af: Moet en mag dat nu zo? hjj triomfantelijk nog een leefnet dat ook rjjkelijk gevuld was met koste- j lijk meerbanket. Verder hoorde hij nog meer verhalen over grote vang- Onze wakkere brandweer, gealar- sten, maar ook dat er toch weer ijlde maan- pechvogels waren, die de goede plek- Gisteren heeft koningin Juliana een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Vooral de kerncollectie stamboekvee mocht zich in de belangstelling van de vorstin verheugen, evenals de inzending van de NAM, die een beeld geeft van de winning van het aardgas bij Slochteren en van de distributie van dit gas. Veel belangstelling had zjj ook voor de afdeling die aan Frieslands sociale vooruitgang in de laatste honderd jaar is gewijd. In de bejaardensociëteit die van deze inzending deel uitmaakt, wa ren bejaarde mannen en vrouwen Leeuwarden respectievelijk aan het bil jarten en aan het breien. In de stand van de Friese gemeenten gaf Feike Bosch- ma een kleine voorstelling met zijn ma rionettentheater. Het quadrillerjjden en enkele demon straties vormden de afsluiting van het vorstelijk bezoek, dat tot vijf uur duur de. Vanwege de Centrale Kamer van Handelsbevordering te ’s-Gravenhage zal door een branche-expert en een al gemeen export-deskundige op woens dag 25 september a.s. in het gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Friesland voorlichting worden gegeven over de voor de voedings- dustrie. Wie van deze wenst te maken, kan dit opgeven aan de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Friesland te Leeuwarden. s W-.'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1