en deed Wat de Raad te behandelen krijgt Malversaties bij Pier de Boer Stichting Ds. W. J. van der Waal werd bevestigd intrede Zeven stadgenoten ontvingen het Nieuw-Guinea herinneringskruis IJLST WY M BR ITS E RA DEEL Waterpoort-krabbels I [^AGENDA van door Speurder en i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 77 Donderdag 26 sept. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ds. J. Winter nam afscheid van Gereformeerde kerk te Jutrijp-Hommerts Uitbreidingsplan „Stadsfenne*' onder de loupe Directeuren medeplichtige gearresteerd Ned. Herv. gemeente te Woudsend krijgt nieuwe pastorie Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT on Blijk van erkentelijkheid voor hun offer Dit is een oudvader onder de snoekbaarzen, die maandag in de t stroom bij Tacozijl is gevangen door onze stadgenoot de heer Pie- X j ter Coers, daarbij geassisteerd door de heer De Kan, die het dier I i na een kwartier boeiende hengelsport schepte. De vis, die 82 cm i lang en 11 pond zwaar is, is tot nu toe de zwaarste die aange- J J geven is bij de hengelsportvereniging „De Vriendschap”. Het was f een heel karwei hem in de boot te krijgen. De heer Coers viste met f een werphengel, waaraan een dun nylonsnoer. Het dier bood goed i J tegenstand, maar moest tenslotte het onderspit delven. Voor jarige mej. Baanstra taart met 100 kaarsjes Voor mej. Neeltje Baanstra, die dinsdag in het rusthuis „Thabor” haar 100ste verjaardag vierde is het een echte feestdag geworden. Ze werd flink in de bloemetjes gezet en ’s middags kwam er visite, waaron der burgemeester Rasterhoff, die een grote bloemenmand meebracht. Het werd een intieme bijeenkomst met als middelpunt een stralende mej. Baanstra. Bijzonder ingenomen was de jarige met de grote taart met 100 kaarsjes, haar geschonken door de Nationale Levensverzekerings- NI E P SNEEKER NIEUWSBLAD Bezwaren Het derde geval een .ril. Dit drong natuurlijk ook tot het be stuur van de Stichting door en dit heeft Versent) nt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (O 5150) b.g.g «191 Zondag 22 september j.l. was voor de Hervormde Gemeente in Sneek een bij zondere dag. De Martinikerk was geheel bezet, toen in de morgendienst Ds. W. J. van der Waal tot zün dienstwerk werd ingeleid door zijn vader Ds. I. P. van der Waal, Hervormd Predikant te ’s-Gra- venhage. Als tekst voor de prediking was geko zen Richteren 6 14. In dit Bijbelgedeel te gaat ’t om de opdracht van de Here aan Gideon, in de donkere dagen van Israels volksbestaan tijdens de overheer sing van de Midianieten. Gideon werd tot richter geroepen, hü ontving de op dracht: ,,Ga heen in deze uw kracht”. Gideon is er zich van bewust, dat het geen ge makkelijke taak is, die hem wordt opge dragen; hü is er van overtuigd, dat hü het niet zal kunnen doen; hü ziet er te genop! Immers hü kent zü'n eigen zwak heid, hü weet van de vreesachtigheid van zün volksgenoten ên van de macht en het gevaar der Midianieten en daar mee verbonden stammen. Maar God staat achter hem; de Here zal Zün kracht in Gideons zwakheid vol brengen. Zó zal deze richter zün taak kunnen volbrengen om Israel te verlos sen uit de greep van Midian. ’t Is in onze dagen voor de Kerk geen zodra er enige verdachte symptonen naar voren kwamen, ogenblikkelijk in gegrepen en maatregelen genomen. De fraude was toen nog maar in het be ginstadium en daardoor is de schade, die de Stichting heeft geleden, binnen de perken gebleven. Hoe groot deze schade is kon men ons echter niet me dedelen. Tegen het ter visie gelegde ontwerp plan zün door een viertal belangheb benden, de heren G. van Empcl, G. W. Goodük en E. K. Hoekstra, te Sneek en C. Koopmans te Loënga, bezwaren inge diend. Vanmorgen reden opnieuw de auto’s van circus Sarrasani door de stad. Nu het de strüd tegen concurrent Kro- De bewoners en passanten van de Advertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad t sollicitatie vermeldde. Voorts heeft- hü een half jaar een gemeubileerde woning aan de Houkeslootstraat gehuurd, maar de eigenaar geen cent betaald. In het voorjaar gingen er al geruch ten, dat er iets mis zou zün met zün beleid. jonge gebieden en vormde een bleem waarover de i land nogal wat verschilden. Over De bedenkingen van de eerstgenoem de reclamanten richten zich tegen de in het plan geprojecteerde hoogbouw aan de Groene Dijk, terwijl reclamant Geodijk tevens bezwaar maakt tegen de wijziging van de bestemming „open- baar groen” in „speelterrein” van het in drie lagen, café’s, restaurants,terrein tegenover zijn eigendom in het Zondagavond heeft ds. J. Winter in een overvol kerkgebouw afscheid geno men van de Gereformeerde kerk te Jut rijp-Hommerts. Ds. Winter, die zes jaar en vier maanden ter plaatse was be diende het W’oord uit Handelingen 20 32 „En nu, ik draag u op aan Den Here en het Woord Zijner genade f Er wordt nog maar nooit iets aan de walmuren van het Kleinzand ge- daan. Er is wel in de Raad over ge- i sproken, maar tot nu toe is het bü j woorden gebleven. „Geen woorden j maar daden” schreef daarom een on- geduldige op het bordje dat hü achter I het prikkeldraad in de grond plantte, zeer tot vermaak van de omwonen- den en voorbügangers die het daar i maandagmorgen zagen staan. Onoverzichtelijke hoeken zün lastig ne gewonnen heeft, gaat het in diens en gevaarlük voor het verkeer. Zij plaats naar Leeuwarden. Thans was belemmeren het uitzicht, Bü een be- het op weg van Kampen naar de Fri- staande toestand is daar meestal wei- siana-stad. reinen, parkeerterreinen, een beperkt agrarisch gebied en sportterreinen. De kerkvoogdü' van de ned. hervorm de gemeente te Woudsend heeft het he renhuis aan de Vosselaan, bewoond door de eigenaar de heer H. W. Asma, on derhands aangekocht. Binnenkort wordt het pand ontruimd en als pastorie inge richt. De tegenwoordige pastorie vervalt en wordt dan voor andere doeleinden ge bruikt. Zondag 29 september. Jeugddienst in de Ichthuskerk. Voorganger Ds. W. J. v. der Waal. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Maandag 30 september. Damwedstrüden om het persoonlük kampioenschap van Sneek in „Frede- hiem”, Kleinzand.. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 3 oktober. Eerste kontakt- avond Sneeker Zeilclub in Café Leeu wen. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 3 oktober en vrüdag 4 okto ber. Bescherming Bevolking. Tentoon stelling Individuele Zelfbescherming in het Verenigingsgebouw v. d. Ned. Herv Kerk te Woudsend. Geopend dagelüks van 2 tot 5 uur en 7 tot 9 uur. Maandag 7 oktober. Showavond met ra dio- en T.V. artiesten door Radio Min- kema in Amicitia. Aanvang 8 uur. Kleine uit naam van de classis Sneek, Ds. Mr. J. A. Vaandrager (ring van pre dikanten Sneek) Ds. J. J, Kalma (Veren, van Vrü'zinnig Hervormden), Burge meester L. Rasterhoff uit naam van de burgerlüke Gemeente. De heer B. Engel- sma voerde ’t woord namens ’t College van Kerkvoogden, terwül de heer H. Postma sprak voor de diakenen. Ook werd nog gesproken namens de Gemeen te van Weerselo, waarvan zeer velen de reis naar Sneek hadden gemaakt om bevestiging en intrede in de nieuwe Ge meente mee te maken. Ds. Van der Waal heeft als speciale opdracht de verzorging van het jeugd werk, terwül hem als wük de binnenstad is toegewezen, waarvan de grenzen dooi de Kerkeraad zün vastgesteld. vtffcestelde plan Groene Dijk. De heer C. Kcgntnans. Veehouder te Loënga, als huurder van een aantal Wonderbaarlük Het is met de heer L. overigens een wonderbaarlük geval. Ongeveeer jaar geleden werd hij op grond van uit stekende referenties als directeur be noemd, maar achteraf is gebleken, dat hü geen enkel diploma bezat dat hem de bevoegdheden verleende, welke hü in zijn De Pier de Boer Stichting, beschutte werkplaats voor geestelijk- en lichame lijk minder validen alhier, is in opspraak gekomen door de arrestatie, veertien da gen geleden, van haar directeur de heer W. M. L. die inmiddels bekend zou heb ben zich aan frauduleuze handelingen bij de verkoop van oud papier te hebben schuldig gemaakt. Of dit ten opzichte van de in de werkplaatsen vervaardigde producten ook het geval is, wordt nog door de rüksrecherche en het Verifica- tiebureau van de Vereniging van Neder landse gemeenten onderzocht. Inmiddels is zondagavond onder ver denking van medeplichtigheid ook de koopman S. V. alhier aangehoudten en eveneens naar Leeuwarden overgebracht. Direct na zün terugkeer uit Italië, waar hij een vacantie had doorgebracht, is hy in zijn woning gearresteerd. De heer L. heeft bekend, dat hij en de heer V. bij de verkoop van het pa pier de stichting hebben benadeeld en zichzelf verrükt, maar of de heer V. dit ook heeft toegegeven, kon men ons nog niet m<et zekerheid mededelen. front heeft in die tüd met U meegeleefd en wil U hiervoor thans een woord van erkentelükheid brengen en zün dank baarheid tonen dat gü als gewoon bur ger in de Sneker samenleving bent te ruggekeerd. De burgemeester sprak tenslotte de hoop uit, dat de tüd welke deze stad genoten in N. Guinea hebben doorge bracht, hoe dan ook, dienstbaar mag zün aan hun ontwikkeling als mens en reikte daarna de kruizen uit. geringe zaak om zich staande te houden. In de grote stad is het wel buitengewoon moeilük. Er is afval, onverschilligheid, maar predikers worden ook in onze tüd geroepen om het Evangelie van Jezus Christus te verkondigen, om hun arbeid te doen in getrouwheid en gebondenheid aan de Heer. Zij hebben hun opdracht van Hem, Die hen ook de kracht wil schenken tot de vervulling van hun taak. En ze mogen weten, dat God achter hen staat en dan zien we perspectief, want Zün Koninkrü'k komt! Na deze predika tie en het ja op de bevestigingsvragen, deed Ds. W. J. van der Waal zün intre de met een predikatie over een gedeelte van Paulus’ brief aan de Philippenzen, hoofdstuk 2, waarin het gaat over eens gezindheid, ootmoed en dienst, „in de gezindheid van Jezus Christus”. De Kerk moet zich vooral openbaren in dienstbe toon aan de wereld. Hier ligt een taak èn een verantwoordelükheid, ook voor de Hervormde Gemeente van Sneek. In de dienst werd de nieuwe predikant toegesproken door Ds. C. G. Wiegers, voorzitter van de Kerkeraad, die Ds. Van der Waal hartelyk welkom heette en de hoop uitsprak op een vruchtbare samenwerking, tot opbouw van de Ge meente. Ds. Van der Waal dankte daar na zün vader voor de bevestiging, de Gemeente voor de ontvangst en de Kerk voogdü voor de goede zorg, besteed aan de pastorie op de Harinxmakade. Na afloop van de Kerkdienst was er voor genodigden een samenzün in het Koor van de Kerk, dat geheel gevuld was. Hierbü waren ook vele afgevaar digden van verschillende Kerken uit Sneek en omgeving. Daar werd Ds. Van der Waal toegesproken door Ds. A. de Kapitein L. van Dijk, hoofd sociale dienst van het Gewestelük bureau Fries land te Leeuwarden, die namens de minister van defensie de uitreiking bij woonde, betoogde dat in N. Guinea veel van onze militairen is gevraagd, maar dat ze daar ook echte kameraad schap hebben gevonden en een grote ervaring rüker zün geworden. Met de burgemeester hoopte hü, dat ze daar mee hun voordeel zullen doen. de Nationale Levensverzekerings- bank te Rotterdam. De heren H. v. d. Meer en G. Busser, die de taart brachten, vonden een dank bare jarige. Vermeldenswaardig is ook nog, dat de Nationale Levensverzeke- ringsbank dit jaar 100 jaar bestaat. De ene 100-jarigé feliciteerde de andere dus. Met ’n lachende burgemeester Raster hoff vond mej. Baanstra dat er vroeger veel minder drukte gemaakt werd bü een dergelüke gelegenheid, maar ze vond het fü’n, dat was te zien. Voor bur gemeester Rasterhoff was het in enkele jaren tüds al de vierde keer dat hij naar „Thabor” kwam om een 100-jari- ge te feliciteren. Met kennelük plezier maakte hü een praatje met de jarige, die, temidden van de feestdrukte haar vrolükheid be waarde. Het was voor heel „Thabor” een beetje feest. Al kwam er ’s mid dags visite, die mej. Baanstra wou ge lukwensen, de mensen van het rusthuis waren het eerst aan bod. ’s Morgens vroeg al! AMICITIA THEATER Burgemeester Rasterhoff heeft dins dagavond in het stadhuis het Nieuw-Gui- nea herinneringskruis met oorkonde uit gereikt aan onze stadgenoten J. de Moor, J. Knol, J. Boers, A. J. Leeuwen, T. v. d. Meulen, H. Neuhoff en T. J. van Tuinen. Voor de eerste vijf, wier onder deel daadwerkelijk bij de acties betrok ken is gewteest, met, voor de heren Neuhoff en Van Tuinen zonder gesp. De burgemeester was verheugd, dat allen, na hun opdracht in een ver en vreemd land te hebben vervuld, gezond en wel zün teruggekeerd. Zij zün naar Nieuw-Guinea gegaan omdat het hun plicht was. Het doet niet ter zake of U enthousiast of met tegenzin bent ge gaan, aldus spr. Het belangrükste is, dat gü Uw plicht als Nederlands staats burger hebt vervuld. Met het klimmen der jaren zult gü Uw verblüf in N. Gui nea zien als een historische periode in de koloniale verhoudingen en de op komst van de jonge gebieden, een pe riode die van bijzonder grote betekenis is geweest voor de eerstvolgende decen nia. N. Guinea maakte deel uit van die 1 pro- meningen in ons de vraag of het einde goed is geweest of dat er iets anders had moeten gebeu ren, wilde spr. zich op dit ogenblik niet bezig hóuden, doch alleen consta teren dat van een bepaald deel van ons volk offers zün gevraagd. U behoorde daartoe en U wist niet wat U te wach ten stond, hoe het zou aflopen en wat van U gevraagd zou worden. Het thuis- B. en W. stellen aan de raad voor het vaststellen van een partieel uitbrei dingsplan in onderdelen genaamd „Stadsfenne”, omvattende grondgebied tus sen de Leeuwarderweg en de Oudvaart tot de gemeentegrens. Met de verwe- zelijking van dit plan, dat op 28 juni j.l. voor het publiek ter inzage werd ge legd voor vier weken, komt een wijk tot stand, welke aansluit aan dte bunga- lowwijk „Groene Dijk.” De totale capaciteit van het plan „Stadsfenne” is ruim 1300 woningen, waarvan 53% in hoogbouw zal worden uitgevoerd, te weten, 288 woningen in drie lagen, 360 woningen in zes lagen en 48 in acht lagen. De ove rige ruim 600 woningen zullen eengezinshuizen worden, waarvan 50 zullen wor den gebouwd in patiobouw, woningen dus, die bestaan uit een woon, en slaap- vleugel, gelegen rond een afgeschoten tuin. Deze zijn aan de zuidkant van de wyk langs de Oudvaart geprojecteerd. v.l.n.r. de heren de Moor en Van Leeu wen, kapitein Van Dijk, de burgemees ter en de h.h. Knol, V. d. Meulen, Boers, Van Tuinen en Neuhoff. e.d. in de vrij drukke Vrübuiter- straat zien aanko- men. Voor dit ver- keer is de nieuwe scherpe hoek dus Dubbel opletten is daar nu het pa- bü het Bestelhuis op het Martiniplein rooi. in de gracht, die hü vice versa over zwom. Zü’n maat wilde niet voor hem onderdoen en dook hem in z’n goeie pak achterna. En de meisjes maar Dr. Boumaweg en omgeving werden lachen! gistermiddag opgeschrikt door een hevige knal. Van een grote trailer, geladen met steen, was een achter- band gesprongen. De klap was zo hevig, dat het vuur uit de straatste- nen spatte en de achteras van de trailer door de schok waarmee deze op z’n kant viel, brak. De dag daar- voor was in de W. Burgstraat een zandauto hetzelfde overkomen. Voor het bouwrüp maken van de in dit plan geïegen terreinen zal geen op hoging plaats vinden. Ter verzekering van een goede waterafvoer zijn de ver schillende buurten in het plan daarom door brede sloten gescheiden, welke on derling weer zijn verbonden en aanslui ting hebben op een singel. Deze, die de hoofdweg begeleidt, mondt uit in de waterparty van het park. In dit park is de hoogbouw van het plan grotendeels geprojecteerd. Het water, dat bepalend is voor het ka rakter van Sneek is op deze, wijze een integrerend deel van het plan geworden. In het plan is tevens ruimte gelaten voor meergezinswoningen voor bejaar den in twee lagen, winkels met wonin gen kantoren, openbare en bijzondere ge bouwen, zoals een kerk een school, au- toboxen, een industrieterrein, speelter- voelt zie! Ds. Winter werd toegesproken door ouderling J. Boersma, namens de ker keraad en de gemeente, door ds. A, J. van Dük te Sloten namens de classis Sneek en door ds. J. A. Rietberg na mens de Hervormde gemeente. Ook waren aanwezig de afgevaardig den van de kerken te Sneek, Balk, Ids- kenhuizen, Ijlst en Woudsend, van de kring Sneek der Gereformeerde man nenverenigingen en van de Vrüe Uni- versiteit. Burgemeester J. van Hout woonde namens de gemeente de dienst bij. Ook waren enkele kerkeraads- en gemeenteleden aanwezig van de nieu we gemeente van ds. Winter, ’s Graven- hage-Zuid. Overigens is dit reeds het derde geval waarin een Friese werkinrichting op de ze te betreuren wüze in het nieuws is gekomen. In Dantumadeel en Koudum is n.l. ook iets aan de hand ge weest. In de „Werkgemeenschap Zuid west Friesland” leidde dit tot terugzet ting van de directeur tot werkmeester en een uitgebreid onderzoek van zün admi nistratie en beleid. Het resultaat van dit onderzoek is niet bekend gemaakt, maar dezer dagen heeft het Verificatiebureau wederom en op groter schaal een onder zoek ingesteld. Het is niet onmogelük, zo vernamen wü, dat dit in verband staat met de gebeurtenissen in Sneek omdat er al enige tüd een nauw contact tussen de beide werkplaatsen bestond. Donderdag 26 sept. des avonds te 8 uur film: De zoon van niemand. Vrijdag 27 sept. t.e.m. zondag 29 sept. iedere avond te 8 uur en zondagmid dag tevens te 5 uur film: Heeft zij een kans? Zondagmiddag 29 sept. te 2.30 uur film: The Oklahoma Kid. Maandag 30 sept. t.e.m. woensdag 2 okt. iedere avond te 8 uur film: Leef nu... betaal later. Donderdag 3 okt. ’s avonds 8 uur film: De Uitslover. „Kinderen en verpleegeters reduc- nig of niets aan te doen omdat af- tie”. Dat stond op de aanplakbiljet- breken vaak de enige oplossing is wat ten van het Frysk Orkest voor het de gemeente dan veel geld kost. In gisteravond gehouden concert. „Ver- nieuwe wüken kunnen (en moeten k pleegeters? Wat binne dat” zei ver- o.i.) dergelüke situaties voorkomen bouwereerde stadgenoot toen hij het worden, temeer omdat het verkeer werk van het zetduiveltje zag. „Nou steeds drukker wordt. Daarom heeft I ju, dat binne eters die verpleegd wur- het ons bevreemd dat de hoek Lark- J de” merkte een toehoorder op. Ja, straat-Vrijbuiterstraat op het Eiland ja... geheel is volgebouwd met de nieuwe hal voor Gebr. Kwant. Voor het ver- keer, komende uit de Valkstraat, is Na een bezoek aan een café waren het daar nu zeer gevaarlük gewor- twee jongemannen zaterdagavond in den. Pas op de hoek kan men auto’s ’n uitgelaten stem ming. Ze wilden de f beide dames in hun gezelschap wel eens wat laten zien en in een over moedige bui kleedde een van hen zich eveneens onveilig, tot op zün onderbroek uit en sprong 1 percelen weiland, gelegen in het ont werpplan „Stadsfenne” ernstig bedreigd in zyn bestaansmogelijkheden. Wat het in het geding zü’nde speelter rein betreft merken B. en W. op dat de bezwaren geuit door de heer G. W. Goo dük, gegrond zün. Hieraan ware tege moet te komen door dit terrein de oor- spronkelüke bestemming, openbaar groen, te laten behouden. De overige door de heer Goodük en tevens door de heren Van Empel en Hoekstra naar voren gebrachte bezwa ren tegen de in het plan geprojecteerde hoogbouw langs de Groene Dük kunnen B. en W. niet delen. De afstand van de geprojecteerde flats tot de dichtst bü- zünde woningen in hei plan Groene Dük bedraagt ongeveer 50 meter, de flats zün bovendien nog zodanig ruim ten op zichte van elkaar gegroepeerd dat er voldoende gelegenheid overblijft om tussen deze flats een fraaie parkaanleg mogelijk te maken, zo luidt het motief van B. en W. Niettemin is het mogelijk en verant woord dat door verschuiving van het meest noordelük geprojecteerde flatge bouw de afstand met de bebouwing van de overzüde van de Groene Dük te ver groten tot 60 meter, zodat B. en W. dit voorstel kunnen doen aan de raad. Ten aanzien van de bezwaren van de heer C. Koopmans zün B. en W. van mening dat de bezwaren zich niet rich ten tegen het ontwerp-plan als zodanig. Te züner tüd zal bü aankoop of onteige ning mat door belanghebbenden te lü- den schade rekening worden gehouden. Een van de maatregelen die het be stuur nam was het stopzetten van de fa bricage en de verkoop van polyester jol- letjes. Dit bleek niet lonend te zün, maar tevens wordt vermoed dat hierbü ook on regelmatigheden zün gepleegd. Boven dien werd de directeur geschorst, waar op later zün ontslag is gevolgd. Het spreekt vanzelf dat aan dit onver- kwikkelü'ke geval in de pers veel aan dacht is en nog wordt besteed. Daarbü werden echter ook enige onjuistheden verteld, o.a. dat de heer L. voorzitter van „Humanitas” zou zü’n. Dit is niet het geval.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1