voor Adjudant P. Heystra ten grave gedragen Veel gelukwensen jubilerend Morgenrood Elfstedentochtvereniging stelt strengere bepalingen vast Gemeente wil nog 28 bejaardenwoningen bouwen bij „Nij Nazareth” IJLST WY M BRITS ERA DEEL maar krachtig van KORT drie zilver en9 leden voor Ere-insigne en Nieuws in het kort Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Afr'. Sn««k«f m m« ^ikomInamhI* nMgavc vm NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m 118e jaargang no. 78 Maandag 30 sept. 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Bromfietser onder trekker Kerknieuws 9 Opbrengst collecte Finale verkoping Overplaatsing Ter aarde bestelling M. van Dijk Bromfietser tegen auto opgereden Harde wind veroorzaakte ook schade in Sneek Aanleg weg tussen nieuwe brug Franekervaart en oude Bolswarderweg Chr. Oratoriumvereniging bestaat veertig jaar De Lege Geaën vecht voor behoud busverbindingen SNEEKER NIEUWSBLAD Nieuwe bepalingen waarop Onder geen beding worden duplicaat- controlekaarten uitgereikt. De tocht eindcontrole; k Ups en downs Uit het goede hout Deze laatsten werden door voorzitter H. W. Fijlstra in het bijzonder welkom geheten, evenals de vrienden van de ge- heelonthoudersbeweging en de jonge di recteur van wie men al veel geleerd heeft en in de toekomst nog veel meer hoopt te leren, zoals de heer Fijlstra zei. Deze wees er daarna op dat het geen beste tijd is voor de culturele verenigingen, maar dat Morgenrood het hoofd toch be hoorlijk boven water heeft kunnen hou den. Dankbaar en verheugd maakte hij hierbij melding van het feit dat de kos ten van deze receptie bekostigd kunnen worden uit de collecte welke hiervoor onder de leden is gehouden. Spr. trok ook hieruit de conclusie dat Morgenrood nog kerngezond is en vol vertrouwen de komende vijftig jaar tegemoet kan gaan. Dit concept zal via de burgemeester van Rauwerderhem aan de NTM wor den voorgelegd. Voor de betreffende dorpen is het te hopen dat de NTM accoord kan gaan met de voorgestelde regeling, ter voor koming van een dreigend isolement. De landelijke rijvereniging „De Waard- ruiters” te Makkum hield zaterdag de traditionele paardendag met ringrijde- rjj. In de rubriek „schoonste geheel landbouwpaarden” behaalde de heer W. Fransma uit Heeg met Freddy een vier de plaats. Ongeveer vijftig van de ruim 1100 le den, die de vereniging „De Friesche Elf Steden” telt waren vrijdag in de Groene Weide te Leeuwarden bijeen om kennis te nemen van de nieuwe en strengere bepalingen die het bestuur heeft vastge steld. Voorzitter Hoogland deelde mede, dat het bezit van de vereniging onge veer 55.000 bedraagt en dat de finan ciële basis dus is versterkt. de Vereniging staan moet een bewijs Sportkeuring dat De Dordtmundse ingenieur Otto Zweig zoekt 1.500 vrijwilligers, mannen, vrou wen, kinderen, zieken en gezonden, die bereid zijn om dertig dagen onder „oor logsomstandigheden” te leven in de eer ste atoomschuilkelder in Dortmund... Advertentieprijs 15 ct. 1>er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post 13.75 per halt jaar. Giro 85074» ten name van Sneeker Nieuwsblad Oud-voorzitter J. Lootsma spreekt het bestuur toe. V.l.n.r. mevr. L. Kuipers- Zandstra, mevr. T. v. d. Reydt-de Haan, mevr. M. Noorman-Botke, H. W. Fijl stra, B. H. Wempe, C. Langerak en de dirigent G. Abma. Verscnont MAANDAGS en DON- OERDAGS Kantoor voor admtni. stratle en redaktle: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Daarna speldde hij de dames Kuipers- Visser en T. v. d. Reydt-de Haan het ere-insigne op wegens hun 25-jarig lid maatschap. De derde zilveren jubilarisse mevr. Norbruis-Schaaf kon niet aanwe zig zjjn en stuurde een schriftelijke ge lukwens. De heer Munsterman bood tot besluit namens het H. B. een chèque aan, als mede „een kleinigheid” van het zuster- koor „De Dageraad” te Leeuwarden. Verder spraken nog de heren L. Terp- stra namens de Sneeker Bestuurders- bond, B. Bok namens de Algem. Nederl. Bouwbedrijfsbond en Tj. Bakker namens de afdeling A.N.M.B. De eersten spekten eveneens de kas van de glunderende penningmeester en de metaalbewerkers hebben nog wat voor hem in 't vet. De receptie werd opgeluisterd door pianomuziek van de heer A. Beeksma. Notaris E. K. Hoekstra verkocht vo rige week finaal het burgerhuis Joh. W. Frisostraat 29. Koper werd de heer H. Jaasma, alhier, voor f 16.257,-. De vereniging „De Hollandse Molen” maakte zaterdag een excursie door Friesland. In Woudsend bezocht men de oude graanmolen van de heer Siegert. van ge- Daarom is het spr. persoonlijke wens, dat er van gemeentewege nog eens een gebouw zal komen waarin de culturele verenigingen een onderdak kunnen vin den. Deze staat open voor leden en niet- leden van de Friesche Elfsteden Ver eniging. De inschrijving sluit te 18.00 u. op de dag voorafgaande aan die waarop de wedstrijd wordt gehouden. De eindcontrole te Leeuwarden wordt gesloten wanneer er na de aankomst van de winnaar 1/5 van diens rijtijd is verstreken of zoveel later als dit voor het bestuur i.v.m. bijzondere omstandigheden wordt bepaald. Onder geen beding worden duplicaat- startkaarten uitgereikt. De nieuwe bepalingen zijn: De wedstrijd staat alleen open voor hen die op 1 december voorafgaande aan de wedstrijd als leden van Friesche Elfsteden ingeschreven. Bij de inschrijving van de Medische niet ouder dan 1 jaar mag zijn, wor den overgelegd. De minimum leeftijd voor deelname aan de wedstrijd is 18 jaar. De inschrijving sluit te 18.00 u. op de dag voorafgaande aan die de tocht wordt gehouden. SCHARNEGOUTUM. De wachtmees ter le klas der rijkspolitie D. Smit al hier is overgeplaatst naar de rijkspolitie te Lemmer. Van de zijde der NTM is geadviseerd aan de betrokken bewoners om nog eens overleg te plegen en zo mogelijk te komen met een voorstel over een dienst regeling voor een lijndienst Sneek-Leeu- warden via de Lege Geaën voor vier busverbindingen, vice versa, welker tij den echter niet mogen samenvallen met de bustjjden Sneek-Leeuwarden via Deer- jum. In een bijeenkomst te Sjjbrandaburen is men thans gekomen tot een concept- dienstregeling, waarbij de in Leeuwar den werkenden op een redelijke tijd heen en terug kunnen, terwijl o.a. scholieren met inbegrip van de kleuters die naar Sneek gaan, alsmede de ziekenhuisbe zoekers voor Sneek, zonder al te veel moeite van de bus gebruik kunnen ma ken. Storm en regen hebben de afgelopen dagen ons land geteisterd. De harde wind bracht op verschillende plaatsen schade aan en de schepen kregen het moeilijk. Een brandstichter in Amster dam, die een schoolgebouw in brand stak schijnt hier rekening mee gehou den te hebben want in een ogenblik waren 24 lokalen totaal verwoest. De schade bedraagt enkele honderdduizen den guldens. Een en ander gebeurde gis teravond. Deze wilde de parallelweg verlaten om de grote weg te bereiken, maar heeft vermoedelijk door het slechte weer de bromfietser niet gezien. De heer Klein stra is met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis in Sneek overge bracht. Onder zeer grote belangstelling is za terdag in Bozum het stoffelijk overschot van de zo tragisch om het leven ge komen veehouder M. van Dijk ter aar de besteld. Vele bloemstukken dekten de baar. De heer Van Dijk was een alge meen geziene en beminde persoonlijk heid en vervulde vele bestuursfuncties. Al gaan de gedachten in de eerste plaats uit naar zjjn achtergebleven gezin en familie, ook het dorp heeft door dit ver scheiden een groot verlies geleden. Zijn eenvoud en hulpvaardigheid zullen in Bozum en omgeving lang in herinne ring blijven. Hedenmorgen is in Heeg op de hoek bij de Zijl een bromfietser tegen een melkauto opgereden. Hij werd gewond en moest naar het ziekenhuis in Sneek Worden vervoerd. De bromfiets werd be schadigd. 8.30 uur, 24.00 uur. jé van IJlst en Huisman van Heeren- veen (voorheen Weststellingwerf) en de ambteljjke samenleving van Wymbritse- radeel voelde zich ook gerechtigd te spreken namens talloze ingezetenen der gemeente. „Adjudant Heystra verwierf de sympathie en achting door zijn op treden en contacten met de burgerij,” zei de burgemeester. „Zonder populair te willen zijn heeft hij er steeds naar ge streefd de bevolking en de politie bij elkaar te brengen. Hij bewerkstelligde dat men in de politie de beschermer van de zedelijke waarden ging zien. Ten slotte zei burgemeester Van Hout grote waardering te hebben voor de manier waarop de overledene zjjn plicht deed. „Heel zjjn doen en laten werd beheerst door de wens een ander te dienen.” Adjudant J. C. A. Zwaag sprak na mens de politie te water en als bestuurs lid van de Nederlandse Politiebond, af deling Sneek, waarvan de overledene voorzitter was. „Er groeide een band tussen de politie te water en haar col lega’s te land. Dat danken we aan adju dant Heystra.” Hier was de loco-burgemeester Wymbritseradeel aanwezig om het zelschap welkom te heten. Honderd en vijf dagen en drie minuten heeft Geoffry Workman (34) doorge bracht in een grot, die dertig meter diep in het heuvelachtige land van het Engel se Yorkshire ligt. Gisteren werd hjj, vuil, met een lange baard, maar blij, uit de grot gehaald. Hij had het wereld record van de Fransman Michael Siffre met 34 dagen verbeterd. In Leeuwarden is misnoegen over de manier waarop een examinator van candidaten voor een rjjbewijs zjjn taak verricht. In navolging van de Venlose autorjjschoolhouders zal men de man boycotten. Ook elders in het land is mis noegen over sommige examinatoren. Het C.B.R. stelt een onderzoek in naar een en ander. De harde wind van de laatste dagen heeft ook in Sneek voor de nodige op schudding gezorgd. Zondagmiddag onge veer half twee woei een grote tent, eigendom van de heer B. Poiesz, vanaf het Grootzand in het water, na eerst een meter van de grond te zijn getild door de wind. Het gevaarte ging in glijvlucht over het water, botste tegen de wal en zonk. Het water, zwart van de modder, hoopte zich op in de nok. Met behulp van een sloep gelukte het de heer Poiesz de tent weer uit het water te krijgen. Dat gebeurde onder het oog van vele toeschouwers, die zagen, hoe de heer Poiesz de tent in het water afbrak om deze daarna „plankje voor plankje” naar de wal te brengen. Het zeil, dat afdreef, moest een eind verder worden opgevist. Mooi wit was het niet meer. Een in de nabijheid staande tent kon voor onheil behoed worden, door het zeil los te knopen en weg te halen. Ook elders in de stad bracht de wind schade. Van verschillende hokken woei en planken weg. Vooral ook de bouw vakkers die in de in aanbouw zjjnde flats moesten werken, hadden het, hoog in de lucht, soms zwaar te verduren. Alles wat los zat woei weg. De zandvlakte aan de Lemmerweg leek een woestijn. De omwonenden had den veel last van het opstuivende zand. Namens de afdèling van de Party v. d. Arbeid verklaarde haar secretaris de heer B. Schermer, dat zjj altijd een be roep op het koor konden doen. Hjj hoop te dat ze dat ook in de toekomst nog menigmaal kunnen doen en bood als blijk van waardering een enveloppe met inhoud aan. De oud-voorzitter de heer J. Lootsma sprak in de eerste plaats namens de Geheelonth. vereniging Ando. Morgen rood is wel geen geheelonthouderskoor, maar wel is indertijd toen zjj fuseerde met de beide onthouderskoren afgespro ken, dat de onthouders steeds een be roep op haar medewerking kunnen doen. Na het aanbieden van zjjn gelukwensen namens Ando merkte spr. op dat het voornamelijk aan de kern van trouwe leden te danken is dat het koor nog be staat. Zangverenigingen lijden n.l. altijd een moelijk bestaan doordat de inkom sten krap en de uitgaven altijd te hoog zijn. Daarom heeft Morgenrood ook veel te danken aan haar penningmeester, die al 49 jaren met dit bijltje gehakt heeft. De heer Lootsma herinnerde er aan, dat het koor wel eens tachtig leden ge had heeft. Hjj begrijpt niet dat dit nu niet meer mogeljjk is. Een sterk arbei derskoor heeft n.l. nog alle reden van bestaan.. Wjj zjjn er nog lang niet! Behalve een enveloppe van de Ando bood spr. ook een persoonlijke bijdrage aan. Een vrouwelijke arts in Frankfort heeft een 2-jarige baby, die ernstig mismaakt was doordat de 33-jarige moe der tijdens haar zwangerschap het kal merende middel Contergan (het Duitse softenon) had ingenomen, door het ge ven van een dodelijk werkend slaapmid del om het leven gebracht. De moeder en de arts zjjn gearresteerd. De NTM is voornemens de lijndienst op het gedeelte Rauwerd Poppi ngawier - Terzool - Sijbrandaburen - Gauw - Goënga en Sneek op te heffen, doordat deze onrendabel is. Momenteel rijdt de NTM-dienst Sneek-Drachten nog via de Lege Geaën van en naar Sneek. In het gemeentehuis van Rauwerd vond enige tijd geleden een bespreking plaats tussen de burgemeesters van Rauwerderhem en Wymbritseradeel, een vertegenwoordi ger van de NTM en diverse personen uit de betreffende dorpen. Daaruit bleek dat het bezwaar van de NTM door de inwoners van de dorpen niet wordt te gengesproken, hoewel men wel meent, dat een onrendabele lijn in de hand wordt gewerkt door de minder geschik te tjjden, waarop de bussen rijden. Vandaag begint in de Stichting van de Arbeid het eerste formele overleg tus sen de ministers en het bedrijfsleven over eventuele loonsverhogingen. De eisen van de vakbonden en die van de werkgeversorganisaties verschillen nog al zodat de regering er „een hele kluif” aan zal krijgen. Dat de Arb. Zangvereniging „Morgen rood” een gewaardeerd lid is van de rode familie en aanverwante organisa ties, is vrijdagavond w’eer duidelijk ge bleken op de receptie van het bestuur ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der vereniging. Twee uren lang was het gezellig druk in de grote zaal van het Gerechtsge bouw en talrijk waren de gelukwensen, waarvan velen vergezeld gingen van de gebruikelijke envelbppe. Bov’endien was de bestuurstafel ge sierd met fraaie bloemstukken welke even zovele blijken van hulde en waar dering van de schenkers waren. Ook be perkte de belangstelling zich niet tot de eigen kring. Het gemeentebestuur en het R.K. Kerkkoor waren eveneens vertegen woordigd. Bedankt voor het beroep naar Dalen, Ds. G. R. Brink, thans predikant aan de Nederlands Hervormde kerk te IJs- brechtum. Als onderdeel van de te maken verbin dingsweg tussen de Leeuwarderweg naar de oude Bolswarderweg zal over de Franekervaart een brug worden ge bouwd, waarvoor de vereiste goedkeu ring van Ged. Staten en de rjjksgoed- keuring voor de bouw reeds zijn ontvan gen. Om de brug te kunnen bouwen is het noodzakelijk dat de weg, welke de verbinding moet vormen tussen de brug en de oude Bolswarderweg, wordt aan gelegd. B. en W. stellen de Raad thans voor tot aanleg van deze weg over te gaan. Het weglichaam zal worden gemaakt van zand en de bermen en taluds zullen .worden bekleed met een laag teelaarde. Op het zandbed zal dan de rijbaan wor den aangelegd. De onderlaag van deze baan zal bestaan uit een afgewalste puinfundering, waarover later een grint- zand-asfaltlaag wordt aangebracht met daarover nog een dichtingslaagje. Na dat ook deze constructie enige tjjd aan het verkeer is blootgesteld, zal een dek laag van asfaltbeton worden aange bracht. Het voetpad zal bestaan uit een betonbetegeling, in een zandbed be straat. Met de beplanting wordt, zodra mogeljjk, een aanvang gemaakt. De totale kosten worden begroot op 114.000,-. In de financiering van deze kapitaaluitgaaf zal voorshands geheel moeten worden voorzien door een kapi- taalverstrekking van het gemeentelijk leningfonds. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan zal de Chr. Oratorium Ver. al hier op donderdag 17 oktober a.s. een jubileumconcert geven. Onder leiding van directeur R. Teule zal dan worden opgevoerd „Die Schöpfung” van Jos. Haydn. Solistische medewerking verle nen hierbij Alle Zwart, sopraan, Pier Buma, tenor en Hennny Blackmon, bas. d. nummers 12001-16000, starttjjd 8.30-9.30 uur, sluiting eindcontrole; 1.00 uur. Leden van de F.E.V. heb ben hier keuze van start. De minimum leeftijd is 18 jaar. met een langdurig lidmaatschap, sterkt hem in de overtuiging, dat het in de ko mende jaren ook crescendo zal gaan. In zjjn antwoord aan de wethouder zei de voorzitter dankbaar te zijn voor de medewerking welke Morgenrood steeds van het gemeentebestuur ondervindt. O.a. door het beschikbaar stellen van het Gerechtsgebouw voor de repetities. Het komt echter nog al eens voor dat dit niet beschikbaar is, als er tentoon stellingen in worden gehouden. Vrijdagmiddag is de heer P. Heystra, in leven groepscommandant van de rijkspolitie in Wymbritseradeel ten gra ve gedragen. Vele collega’s en vrienden vergezelden hem öp zijn laatste gang. Bloemstukken dekten de baar. In „Fredehiem” werd een druk be zochte rouwdienst gehouden, waarin met grote waardering over de persoon en het werk van de ontslapene werd gespro ken. Meer dan 200 deelnemers telde de Friese K.N.M.V. nachtrit, waarvan de start en de finish bjj hotel Tjaarda in Oranjewoud waren. In de rubriek moto ren zegevierde de heer A. Hofstra uit Hommerts (352 strafp.). De heer S. Rjjp- kema uit IJsbrechtum behaalde een ne gende plaats in de rubriek auto’s (182 strafp.). Reeds enige tjjd was een plan in be werking om aan de Sytsingawiersterlea- nc tegenover het gemeentelijk bejaar dencentrum „Nij Nazareth” nog een aantal bejaardenwoningen te bouwen, waarbij het de bedoeling was deze wo ningen te vóórzien van een met aard gas te stoken centrale verwarming. In hun voorstel aan de raad zeggen b. en w. dat de vraag naar dergelijke woon eenheden groot is en dat de bouw van een complex bejaardenwoningen zeker in een behoefte voorziet. Bovendien is het voor de bouw van dergelijke wonin gen benodigde bouwvolume geringer dan bij normale woningen, zodat het aantal te bouwen woningen hierdoor gunstig wordt beïnvloed. Het bouwplan is ontworpen door ar chitect Jan de Vries, alhier die ook de ontwerper is geweest van het gemeen telijk bejaardencentrum en de daarbij gelegen 16 middenstandswoningen. De te bouwen woningen, totaal 28 stuks, zjjn gesitueerd aan de Tsjomme Wiardalea- ne en Ath Bonninghaleane. Het complex bestaat uit een tweetal woningtypen, n.l. 8 woningen met 2 slaapkamers en 20 woningen met 1 slaapkamer. De wonin gen met 1 slaapkamer worden gebouwd in het zgn. galerijtype, die met 2 slaap kamers als normale étagewoningen, bei de in twee woonlagen. De acht woningen met 2 slaapkamers zijn verdeeld in blokken van 4 wonin gen en die met 1 slaapkamer in één blok van 8 en één van 12 woningen. De ze blokken zjjn onderling verbonden door zgn. tussenleden, waarin onderge bracht zijn de centr. verwarmingsruim- ten en de fietsenbergingen. De galerij- woningen in toegankelijk via een ge sloten trappenhuis. In geval dit trappen huis door enigerlei omstandigheid onbe reikbaar is (bv. bjj brand), kunnen de bewoners van de bovenste woonlaag het huis verlaten via de aan de andere eind gevel gelegen noodtrap. Bjj de étagewo ningen is de trapopgang door een gla zen windscherm tegen wind en neerslag afgeschermd. Er zullen voorts, op sug gestie van de commissie voor de gemeen- tewoningen, vuilstortkokers zjjn, die ge bruikt kunnen worden vanuit de bergin gen. De woningen mef 1 slaapkamer bevat ten een portiek, hal, woonkamer (ter op pervlakte van 14,50 m2), keuken 4.75 m2), slaapkamer 11,60 m2) met loggia, w.c., bergplaats en badruimte met wastrog en een douchegelegenheid. De woningen met 2 slaapkamers hebben dan nog een tweede slaapvertrek, dat - afhankelijk van de ligging - een groot te heeft van 12,50 m2 of 9,10 m2. De centrale verwarming is aange bracht in de hal, woonkamer, keuken, slaapkamer en badruimte. De berging en de w.c. zjjn niet verwarmd. De w.c. is echter zodanig centraal gelegen, dat bevriezing van de closetinstallatie uitge sloten is. Met enkele aannemers zijn onderhan- delingen gevoerd over de prijsopgaaf voor de bouw van deze woningen. De heer M. Buwalda, aannemer te Schet- tens, is bereid de bouw uit te voeren voor de som van 385.000,-. Dit bedrag achten b. en w. alleszins redelijk. Naar hun overtuiging kan bij een openbare aanbesteding geen lagere aanneemsom worden verkregen. Voor de centrale verwarming is prijs opgaaf gevraagd aan een tweetal instal lateurs. De „C.L. Koster N.V.”, instal latietechniek te Deventer is bereid de installatie te leveren voor 59.200,-, in clusief de meerprijs voor gietijzeren le denketels en voor een waterdichte af werking van de isolatie onder de vloe ren. Ook deze prjjsaanbieding acht het college redelijk. Namens het Hoofdbestuur van de Bond van Arbeiders Zangverenigingen sprak de heer C. K. Munsterman uit Leeuwarden. Deze sprak de hoop uit, dat Morgenrood op de ingeslagen weg zal voortgaan en noemde de heer Wem pe een penningmeester uit het goede hout gesneden. De kollecte voor de kankerbestrijding heeft in Oppenhuizen-Uitwellingerga 159,39 opgebracht. Majoor G. van Dijk, districtscomman dant te Heerenveen, sprak namens de rijkspolitie. „Adjudant Heystra was een trouwe, plichtsgetrouwe en onkreukba re figuur. Hij onderhield een warm, menseljjk contact met de collega’s en hun gezinnen. Hjj werd door zijn onder geschikten en superieuren in hoge mate gewaardeerd, vooral ook door de sfeer, die hij kweekte. Adjudant Heystra heeft ons verlaten, maar zjjn geest zal bjj ons blijven en dienen als een lichtend voor beeld. Dat hij in brede kringen gewaar deerd werd bleek ook uit de Koninklijke onderscheiding die hem werd toegekend. Zijn lezingen over de politieman en het werk van de politie bevorderden in hoge mate het contact tussen de politie en burgerij. Het ging hem aan het hart dat de politie als boeman werd gezien.” Ten slotte betuigde de majoor zijn deelne ming aan de familie. Burgemeester J. van Hout, die ook sprak namens zijn collega’s J. C. Caval- Onafhankelijk van het tijdstip van vertrek wordt voor alle rijders een maximumrjjtijd van ongeveer 16 uren gesteld. Voorbeelden; a. nummers 1-4000, starttijd 5.30-6.30 uur. Sluiting eindcontrole, 22.00 uur. b. nummers 4001-8000, starttijd 6.30- 7.30 uur, sluiting 23.00 uur. c. nummers 8001-12.000, starttijd 7.30- sluiting eindcontrole; De controleposten te Franeker, Vrouwbuurstermolen en Dokkum slui ten resp. 5 uren, 3.30 uur en 1.30 uur voor het tijdstip waarop de eindcon trole te Leeuwarden voor de laatste groep wordt gesloten of zoveel vroe ger als het bestuur dit i.v.b. met de omstandigheden noodzakelijk acht. De wekelijkse huur is voorlopig bere kend op gem. 16,- p. woning, maar zal nog moeten worden verhoogd met 0,25 per week in verband met eventuele risi coverzekering. Hierbij komt dan tevens nog de opslag voor de vaste kosten der centrale verwarming. Deze vergoeding wordt n.l. in de huur opgenomen. Vol gens de exploitatieopzet zullen deze vas te kosten gemiddeld f 2,80 per woning per week bedragen. Rekening houdende met de aanwezigheid van twee woning typen beloopt het per woning per week verschuldigde (als voorlopige huurprijs) voor een woning met 1 slaapkamer 18,45 en voor die niet 2 slaapkamers 20,60. Donderdagavond omstreeks 8 uur is de bromfietser J. Kleinstra uit St. Ni- colaasga op weg naar Sneek in Hom merts ter hoogte van de kerk in bot sing gekomen met een trekker met aan hangwagen van de melkrijder W. de Boer uit Hommerts. Bovendien zullen verschillende zgn. bijkomende vergoedingen verschuldigd zijn, zoals voor de aanleg en het onder houd van de gemeenschappelijke tuinen 0,30 en voor het aanbrengen van een gasgeyser 0,60 per woning per week. De vergoedingen wegens de variabele kosten der centrale verwarming zijn voorlopig becijferd op respectievelijk 4,90 en 5,60 per woning per week voor de woningen met 1 slaapkamer en die met twee slaapvertrekken. In overweging is nog de vraag of, en zo ja in welke mate, nog andere bijzon dere voorzieningen zullen moeten wor den getroffen. Hierbij wordt met name gedacht aan een centraal antennesy- steem en een zgn. oproepinstallatie. B. en W. stellen voor de onderhavige 28 bejaardenwoningen, welke in de na bijheid van het gemeentelijk bejaarden centrum zjjn geprojecteerd, hierbij in te brengen. De exploitatie van het gemeen telijk bejaardencentrum zal dan naast het tehuis en de reeds gestichte 20 be jaardenwoningen mede deze 28 nieuw te bouwen woningen omvatten.. Wethouder Tj. Lichthart betoogde dat „Morgenrood” in de afgelopen vijftig jaar vele ups en downs heeft meege maakt en ook haar karakter in de loop der jaren gewijzigd is. Van strijd organisatie der arbeiders is het een ver eniging voor culturele verheffing ge worden. Toch neemt het brengen van strijdlie deren nog steeds een belangrijke plaats in. Meerdere malen heeft wijlen partij voorzitter Evert Vermeer haar in dit op zicht ten voorbeeld gesteld. Spr. sprak er zijn vertrouwen over uit, dat de culturele verenigingen de moei lijkheden welke ze momenteel ondervin den, waarbjj de T.V. de grootste boos doener is, evenals indertijd na de op komst van de radio, te boven zullen ko men. Vooral het feit dat „Morgenrood” een trouwe kern heeft, van wie velen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1