Beslissingen in voorronde goeddeels gevallen Waterpoort-krabbels ggiSüS WY M BR ITS E RA DEEL IJLST en van door Speurder Sneek van Prinses Margriet was in Sneek BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Terughoudendheid der Russen Damkampioenschap 118c jaargang no. 79 Donderdag 3 okt. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I "X Geslaagd Burgerlijke Stand Aanvraag voor twee nieuwe R.K. kleuterscholen Nieuwe wijsjes op het carillon Bevestiging en intree kand. E. Boswijk Bevolking gaf f 4.000 voor Crescendo te Heeg K.A.B. Sneek verontrust over percentuele loons verhoging W t SNEEKER NIEUWSBLAD Verdrag met Spanje Verzet in Kabylië Deze week belde een dankbare le- i. De Gaulle spreekt 28 dv J. party D. Boot-P. Jorritsma De damliefhebbers in actie. Geconcen treerd over het bord gebogen, wordt een weg naar het kampioenschap gebaand toestand verward. Kolonel Mohand Ou el Hadj beschikt over een aantal man schappen en naar verluidt zijn er ook eenheden van het Algerijnse leger naar hem overgelopen. Ben Bella heeft de zaak bovendien uitgebreid door te ver klaren, dat de opstand van de Berbers samenhangt met Marokkaanse troepen concentraties aan de Marokkaans-Alge- rijnse grens. Zoals men zich zal herin neren maakt Marokko aanspraak op en kele gedeelten van het Algerijnse grond gebied. In de vergadering kwam duidelijk de ongerustheid naar voren over een per centuele loonsverhoging, aldus meldt ’t R.K. dagblad „Ons Noorden.” Ook het voor de winter opgestelde programma kreeg de volle aandacht, zodat voorzit ter M. Larmene een volle zaal welkom kon heten. Finale derde klas: Nauta-Lijklema. Voorwedstrjjd ijjker-W. Punter. Finale Hoofdklas: de Boer-K. J. de Vries Finale tweede klas: Beetsma-G. Haringa (Fredehiem) Wedstrijdprogramma voor maandag avond a.s. (aanvang 8 uur bij Leeuwen) Ondertrouwd: J. G. Miedema, 31 j. te Boksum en R. Kooistra 22 j. te Hijlaard. BAARDERADEEL, van 22 t.e.m. september. Advertentieprijs IS ct. .•er mm. Bij contract (handelg- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Dit voor de De resultaten van de maandagavond gespeelde partijen om het damkam pioenschap van Sneek, hebben voor wat de strijd in de hoofdklasse betreft er toe geleid, dat het driemanschap De Boer- De Korte-K. J. de Vries onderling gaat uitmaken, wie ditmaal de titel zal beha len. Het bestuur van de Stichting R. K. scholen alhier heeft de gemeente om medewerking gevraagd voor het stich ten van twee nieuwe kleuterscholen, een in de Noorderhoek en een aan de oost zijde van de Lemmerweg. B. en W. stellen voor deze medewer king te verlenen. Hét verzet, dat Ben Bella in Algerije bjj het referendum over de grondwet en dat over zijn verkiezing tot president heeft ondervonden bij het Berberse deel van de bevolking, dat voornamelijk in Kabylië woont, is niet beperkt geble ven tot een neen stemmen of onthou ding. De in Kabylië populaire kolonel Mohand Ou el Hadj heeft openlijk zijn steun gegeven aan de verboden socialis tische oppositiepartij, die een eind wil maken aan de dictatoriale macht van Ben Bella. Ben Bella heeft hierop de ko lonel ontslagen als commandant in Ka bylië. De kolonel erkende het ontslag niet en op het ogenblik van schrijven is de kome aanvulling van schap. De heer V. F. L. Selva alhier slaagde m de rijksuniversiteit te Groningen >or de acte Duits M.O. A. Finale Eerste klas: Faber-I. Geuze (te spelen in „Fre- Deze ontwikkeling is min of meer ook weer een doorkruising van de plannen van president De Gaulle, die al eens te kennen heeft gegeven een toenadering tot Spanje niet zonder waarde te achten. Ook Spanje kiest weer zonder aarzelen Washington. Dat brengt De Gaulle even wel niet uit zijn evenwicht, zoals blijkt uit de rede, welke hij zondag in Lyon heeft gehouden. Vrijwel de gehele we reld heeft haar hoop gevestigd op Frankrijk, dat de naties van de wereld Verscmjnt ^LAjVMJAGS en DON DERDAGS Aantooi voor admin i. stratie en redaktle: UEDEMFrE POL 6 feiefoon 3005 (0 5150) b.g.g *091 'n voorbeeld geeft en hen moreel steunt Hoeveel landen in Europa, die gebukt gaan onder het buitenlandse juk der Sovjets, hebben hun hoop heimelijk op Frankrijk gevestigd. Hoeveel nieuwe of pas herrezen landen zien in dit Frank rijk, dat meester is van zijn eigen lot, de steun voor hun moed en hun ver stand, liever dan te geloven in de avon turen waarin buitenlandse invloeden, die naar hun overheersing streven, hen trachten te storten. Hij richtte zich ook weer tegen een Europese integratie, welke Europa zonder ruggegraat zou overleveren aan de een of de ander der buitenlandse hegemonieën. Dit alles klinkt weinig aantrekkelijk bondgenoten van Frankrijk. Verder liet De Gaulle doorschemeren, dat hij overweegt een nieuwe ambtster mijn van zeven jaren te ambiëren en dat de presidentsverkiezingen, welke in 1965 moeten worden gehouden, wel eens kon den worden vervroegd. Terwijl Koningin Juliana en Prins Bern- hard in Teheran zijn, vertoefde Prinses Margriet, vergezeld van een hofdame, hedenmiddag in Sneek. Zij deed hier o.a. inkopen bij de an tiquair P. S. Scheltema aan het Schaap- marktplein. De „kleuterzorg” in Friesland ver- keert in een noodsituatie. Geldgebrek speelt het Groene Kruis parten.. Het I De bloembakken bij het beeldhouw-- ^^aar’_ dat daa_r30^ werk op de Oosterpoortsbrug zijn nu ook geplaatst en gevuld en gisteren waren schilders bezig ze te verven. J De bank is echter leuningloos geble- ven. Desondanks maken de oudjes er al gebruik van en zelfs zagen we vo- J rige week dat een hunner er maar op was gaan liggen en zich zo lekker f in het late september-zonnetje koes- i terde. Deze week heeft de stadsbeiaardier Dirk S. Donker nieuwe wijsjes op de speeltrommel van onze plaatselijke bei aard gezet. Voor het hele uur hoort men: Menuet uit Eine Kleine Nachtmu- zik van W. A. Mozart en voor het half- Geboren: te Weidum, Annie Luinge en L. H. Wilkens. I* Het Sneeker Nieuwsblad ie aea gecombineerde tutgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Bosch verjaagd Tenslotte valt te melden,' dat de acht maanden geleden op democratische wijze gekozen president van de kleine Dominicaanse Republiek is verjaagd door een groep militairen, die het be wind in handen hebben gelegd van de zes oppositiepartijen. Zij beschuldigen president Bosch ervan de weg te banen voor het communisme. Hun doel is het land op de conservatieve weg te houden. Talrijke asrestaties zijn verricht en Bosch is in ballingschap gevoerd. Waar nemers zijn het er over eens, dat het bewind van Bosch niet uitblonk door doeltreffendheid en dat zijn populari teit de laatste weken sterk was gedaald, maar aan de andere kant kan men van de groep, die nu het heft in handen heeft genomen, nauwelijks verwachten, dat zij de vooruitstrevende politiek zal voeren, welke een minimum van so ciale rechtvaardigheid en verhoging van de levensstandaard in het land zal brengen. Washington heeft gereageerd met het stopzetten van betrekkingen en hulp. Het gevoelt zich ontdaan, want Bosch was juist een van die vooruitstre- venden, waarop Washington had gewed. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is altijd een mooie gele genheid voor ministers van buitenlandse zaken om eens met elkaar te praten Mnder dat er speciale reizen gemaakt behoeven te worden. Bovendien is het ter- tein neutraal. De meeste belangstelling is uitgegaan naar de bijeenkomst, welke Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Home, zijn ft,else collega, zaterdag hebben gehad met Gromiko, het hoofd van de Moskou- sf diplomatie. Het is mogelijk, dat Gromiko zijn kruit nog wat droog wil hou den, maar sensationeel is dat eerste gesprek niet geweest. Hij heeft de vraag stukken Duitsland en Berlijn niet aangeroerd en hij heeft geen niet-aauvalsver- drag tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau voorgesteld, dat zo af en toe een Russische hartewens schijnt te zijn. Het enige, waarmee hjj voor de dag is gekomen, is het plan aan weerszijden van het Ijzeren Gor dijn waarnemers te plaatsen om te waken voor verrassende aanvallen. Zjj zou den moeten worden gestationeerd op strategisch belangrijke punten, zoals vliegvelden en spoorwegknooppunten. Van Amerikaanse zijde gevoelt men wel iets voor het principe, maar men beseft, dat het een plannetje van onderge schikte betekenis is. „Maken zich ernstig ongerust over voorgestelde percentuele loonsverhoging. Is onredelyk t.p.v. laagst gesalieerden. Vraagt hoofdbestuur hiervoor actie by komende onderhandelingen.” Dat is de inhoud van een telegram dat door het bestuur van de K.A.B. af deling Sneek is gezonden aan het hoofd bestuur. Dit besluit werd genomen ip de openingsvergadering van het winter seizoen van de K.A.B., gehóuden in „Aerc Perenniui.” i Vorige week maandag vertelden wij op andere plaats in ons blad dat het staalskelet voor de nieuwe fabriek van Van der Heem l geheel was afgesteld. Thans zijn ook de stalen dakspanten met be- t hulp van rijdende kraanwagens geplaatst. Welk een fraai lijnenspel deze gigantische constructie - tot nu toe de grootste in Sneek - ver- 1 toont, laat deze foto duidelijk zien. Volgens hét bestuur biedt de enige R. K. kleuterschool aan de Boeierstraat niet voldoende ruimte om de uit de ge hele stad afkomstige kleuters onder te brengen.. Bovendien is de bestaande school zeer ongunstig gelegen, daar bij het naar en van school gaan verschil lende drukke wegen moeten worden ge passeerd. De te stichten scholen zullen elk be staan uit één speelwerklokaal en ruim te bieden aan veertig kleuters. Tot de bouw kan pas worden overge gaan nadat de ministeriële urgentiever- klaringen en de rjjksgoedkeurin- gen voor de uitvoering van de bouw plannen zijn verkregen. Een dezer dagen werd een stadge- nóót aangesproken met de vraag of h:j ook wist waar de Joris Grijp- straat is. Oplossing van dit vraag- stuk scheen verre van gemakkelijk totdat men op het idee kwam dat de vragensteller waarschijnlijk de Gonggrjjpstraat bedoelde. Dat bleek juist te wezen. De tevredengestelde man ging toen weer zijns weeg, ech- I ter niet, voordat hij had gezegd; „je wordt gek van die idiote straatna- men in Sneek”... De actie, die in Heeg en omgeving is gehouden om geld voor het aanschaf fen van nieuwe instrumenten voor de plaatselijke muziekvereniging Crescen do is een groot succes geworden. In korte tijd werd door de spontane medewerking van de inwoners van Heeg en omstreken ruim 4.000,- bij eengebracht. Voor dit geld en de van de gemeente gekregen subsidie (rente loos voorschot) is Crescendo in staat een aantal nieuwe instrumenten aan te schaffen. Oók al toont Rusland zich terughou dend en al is iedereen het er wel over eens, dat de kans op Russische agressie bepaald niet groot is te achten, dat is voor dé Amerikanen nog geen aanlei ding de defensie te verwaarlozen. Zoals wij al hébben gemeld, willen zij vaart zetten achter het plan door middel van de zg. multilaterale kernvloot van de NAVO de bondgenoten iets meer te be- irekken bij de defensie met kernwape nen en de strategie daarvan. Engeland heeft zich nu bereid verklaard vrijblij vend aan de bestudering van het plan mee te doen. Weliswaar wil Amerika het aantal bases in Frankrijk uit zuinig- heidsoverwegingen (en wellicht om po litieke redenen) gaan verminderen, maar het zou te ver gaan hierin de voorbode te zien van een Amerikaanse terugtocht uit Europa. Zelfs de oefening een gehele divisie uit Amerika over te vliègen wijst daar nog niet op. Het is een onderdeel van de Ameri kaanse strategie een deel van de af- schrikkingstaak, welke in handen is van dé strategische luchtmacht, over te he velen naar de duikbootvloot. Sinds er duikboten zijn, welke met kernenergie worden aangedreven en die een enorme actieradius hebben, en sinds er Polaris- raketten zijn, Welke in ondergédoken toestand kunnen worden afgevuurd, is de duikboot een moeilijk te achterhalen en te vernietigen lanceerbasis geworden. Enige tijd geleden heeft Amerika zijn raketbases uit Turkije en Italië terug getrokken omdat zjj kwetsbaar en ver ouderd waren. De opzet was de verde diging in de Middellandse Zee toe te vertrouwen aan duikboten, welke vanuit Spaanse bases zouden opereren. In J953 heeft Amerika met Spanje een over eenkomst gesloten voor de bouw van een duikbootbasis in Rota en enkele bases voor de luchtmacht. Dat verdrag liep tien jaren en in januari van dit jaar sprak de Spaanse regering de wens uit het verdrag te herzien en na rustige on derhandelingen is het herziene verdrag met een looptijd van vijf jaren onderte kend. Uit de woorden van het communiqué kan men opmaken, dat Franco voor een goed deel zijn zin heeft gekregen. Het is bekend, dat hij het liefst tot de NAVO zou worden toegelaten, maar dat is nu eenmaal door verschillend verzet niet mogelijk. Hjj heeft daarom genoegen moeten nemen met een Spaans-Ameri- kaanse overeenkomst, welke Spanje (en niet alleen de bases) bindt aan het Amerikaanse defensiebeleid. De veilig heid en ongeschondenheid van Spanje en de Ver. Staten zijn noodzakeljjk voor de gemeenschappelijke veiligheid en de bedreiging van een van beide landen is een zaak van gemeenschappelijk be lang. Er komt een Spaans-Amerikaanse commissie voor de defensie en ook an dere zaken dan de bases vallen onder de competentie van de commissie. Het verdrag nadert al heel dicht een bondgenootschap. Uit de Russische terughoudendheid, welke zo scherp contrasteert met de vroegere acties om Berlijn en de kwestie-Cuba, maken de Amerikanen op, dat Rusland op het ogenblik eigen lijk niet over de voornaamste proble men in de wereld wil praten in ver band met de grote en steeds groter wor dende spanningen tussen Rusland en China. Aan zijnWestelijke front zou Rusland rust verlangen, iets, waarmee de Duitsers nu weer niet zo tevreden kunnen zijn, omdat dat de voortgezette deling van hun land betekent. Maar ook met door Rusland veroorzaakte onrust zou die deling wel blijven voortbestaan, zodat de Duitse ontevredenheid eigen lijk wat irreëel is. Als herinnering aan het dubbele 60- -jarige jubileum dat de heer F. Ozin- ga Sr. en zijn echtgenote mevr. N. Ozinga-Tolsma op 13 augustus jl. jvierden, hebben zij dezer dagen hun klanten een aardige attentie aange- boden: een set verwisselbare schroe- vendraaiers in etui. Voor autobezitters stellig een wel- kome aanvulling van hun gereed- hij de Suupmarkt wilden verlaten, werd hun de Weg versperd door een laag vies en vet rioolwater. Waarschijn- lijk een gevolg van hevige regenval. i Om met droge voeten thuis te ko- 1 men zullen ze toen de weg door de winkel wel hebben genomen. zer op, die het volgende verhaal deed. Op weg om ergens in de pro- vincie een spreekbeurt te vervullen liet hij in de Sneker stationsrestaura- tie van de heer Tj. van der Meulen i zyn tas met - voor hem - waardevol- le papieren staan. Bijna op de plaats van bestemming aangekomen kwam hij - schrikkend - tot die ontdekking, i JUTRIJP-HOMMERTS. Kandidaat E. Boswijk uit Amsterdam zal zondagmid dag 6 oktober a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. W. Tom uit Alphen aan den Rijn, in tree doen als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Jutrijp-Hommerts, waar hjj beroepen is in de vakature van ds. J. Winter, die op 22 septem ber 1.1. naar ’s-Gravenhage - Zuid is vertrokken. Kandidaat Boswijk werd op 9 augus tus 1929 te Sappemeer geboren. Hij be zocht eerst het Willem Lodewijk-gymna- sium te Groningen en studeerde daar na nog aan de Vrjje Universiteit te Am sterdam, waar hij het vorige jaar zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Na dat de heer Boswijk op 20 juni van het vorige jaar (1962) na praeparatoir examen door de classis Amsterdam was beroepbaar verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland werd hij op 4 september 1.1. door de classis Sneek peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de be diening der Sakramenten in genoemde Kerken. Geen wonder, dat de muziekvereni ging dankbaar is voor deze spontane hulp. De laatste jaren sukkelde men steeds met te veel oud materiaal. De kwaliteit zal door de vernieuwing van de instrumenten aanmerkelijk worden verbeterd. Ook zal zeker de animo on der de leden toenemen. Jonge mensen, die gevoel hebben voor muziek kunnen zich thans bij het bestuur van „Cres cendo”- melden en zodoende meehelpen het corps weer groot en sterk te maken. Heeg heeft door de geslaagde actie bewezen het corps niet te willen mis sen. Voor het bestuur, de leden en de directeur een stimulans om met nieu we moed verder te gaan. Toen het personeel van V D maandag na afloop van het werk de zaak zoals gebruikelijk is door de achter het pand gelegen steeg naar Van de eerste klassers drongen Geuze, F. Gerlofs én F. Faber reeds tot de finale door. J. v. d. Zee liet tegen P. Jorritsma niet alleen de winst glip pen, doch verloor nog, toen hij zich door de hielslag liet verrassen. Dit betekent dat Jorritsma en D. Boot, welke laatste tegen G. Harkema de winst voor zich opeiste, het nog eehs mogen overdoen. In de tweede klasse bereikte ook J. Beetsma door winst tegen Th. Dijkstra de finale met G. Haringa. De jeugdige Lijklema won van K. Brinksma en hoewel R. Jongsma het zelfde deed tegen J. Huitema, mag Ljj- klema met J. Nauta de strijd voórtzet- ten. In de derde klasse is het wachten nog op de uitslag van de partij Spijker- Punter. Met uitzondering van een tweetal groepen zijn derhalve in de overige de beslissingen reeds gevallen. Nu het ’s avonds al weer vroeg donker is, valt het te meer op dat de wijzerplaten aan de koepel op de Gro te Kerk niet meer verlicht zijn. Wü hebben eerst gedacht dat de lampjes en/of de leidingen misschien ver nieuwd moesten worden, maar nu het zo lang duurt, bekruipt ons de vrees dat het daar boven donker zal blijven. En dat zou jammer zijn. Wij Dank zij de uitstekende service van I waren nu eenmaal zo aan die lichtjes onze stadgenoot de heer Van der gewend. Meulen alsmede de NTM-kantoren in Sneek en Leeuwarden kreeg de ver- heugde reiziger nog diezelfde avond zjjn tas terug. Zelfs een klein manke- ment - al maanden aanwezig - was i door de NTM keurig gerepareerd. Alle hulde voor zulk een service! Weliswaar verdedigde G. van Oosten zich tegen De Korte zo goed, dat hij het niet verder dan remise liet komen, doch daar ook L. Smid tegen IJ. Kroes niet voldoende stootkracht kon opbrengen, eindigde ook deze partjj in remise, waardoor Smid aan De Korte voorrang moest verlenen. De Boer, die de talent volle jeugdspeler G. IJbema sterk over het centrum liet komen, stelde hier de juiste verdediging tegenover en trok het voordeel naar zich toe, toen een grote afruil hem schjjfwinst opleverde. Het afspel werd niet voltooid, toen IJbema een remiseaanbod accepteerde. H. Krot probeerde tegen K. J. de Vries van alles, doch moest in het eind spel nog een schijf offeren om tot remi se te komen. i de kleuterbu- reaus in Leeuwarden, Heerenveen en Sneek gesloten moeten worden is niet denkbeeldig. Hetzelfde zou gel. i den voor vrijwel alle consultatiebu- reaus voor zuigelingen in Friesland, 1 als niet de huisartsen die deze bu- reaus leiden, met een zeer gering I honorarium genoegen namen. Dr. L. E. W. van Albada, distriktsarts voor kinderhygiëne van het Provinci- ale Friese Groene Kruis begint met deze alarmerende woorden het jaar- verslag over 1962. uur het volksliedje: In een blauw ge ruite kiel.’ Overleden: M. Groeneveld, 73 j. te Mantgum; M. v. Dijk 35 j. te Bozum. MB «te»,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1