reiniging Wat de Raad te behandelen krijgt omgeving en Belangrijke vernieuwing rijdend materieel gemeente- Or. C. Naaktgeboren besprak de geboorte van een hond Verenigingswerk in Oosthem weer gestart Jazz: vreemde, ritmische, motorische en en voor velen fascinerende muziek IJLST WY M BRITS ERA DEEL maar krachtig J en KORT T 'erhoging reinigingsrecht van drijfhout; nieuwsblad Man (81in IJsbrechtum Bijzonder mooie avond van de Kynologenclub Sneek e.o. 600ste lid verwelkomd |0 NBG wil door tegels belang stelling voor Bijbel kweken Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, feafr1 Hei Sneeker Nieuwsblad k een gecombineerde uitgave vee NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m overreden en gedood Prestatieprijs voor Alberda 118e jaargang no. 80 Maandag 7 okt. 1963 Baby gestikt in bedje Afscheid van Ds. G. Kaastra Regenboogzeiler J. C. v. d. Velde 70 jaar Vrouwenvereniging Bozinn hield verkoopdag Volksonderwijs in de Federatie Friesland Remmen Z.W.H.-bus weigerden dienst Thans anderhalf miljoen geregistreerde t.v. toestellen Drankweer comité gaat films vertonen Landbouwhogeschool Wageningen 1 SNEEKER NIEUWSBLAD AlfAKMANAM AM AAMAAN - Vertraging Keuringen Tonnenwagen grote laadcapa- Rioolstelsel Vrachtwagens Bedrijfsgeneeskundige verzorging Belangrijke investering Mooi? Schema Commercie wat Afscheid Marian Stubenitsky. De de Aan twee tekenaars-illustratoren, n.l. Bert Bonman en Mevrouw Alie Buiten- kant-Evers werd door het Nederlands Bijbelgenootschap opdracht gegeven ter gelegenheid van het 150 jarig bestaan tekeningen te ontwerpen voor bijbelse tegels. De Koninklijke Makkumer Tegel fabriek van de fa. Tichelaar was be reid de vervaardiging van deze tegels ter hand te nemen. het mate Zaterdagmiddag omstreeks twee uur, ter hoogte van de Hegemerweg te Jut- rijp-Hommerts botste een Z.W.H.-bus te gen een volkswagenbusje, bestuurd door de heer Hofman uit Hommerts. Het bus je dat stopte, werd ingehaald door de bus, die wilde afremmen. Doordat de remmen weigerden en de weg glad was van de regen was een bot sing onvermijdelijk. Gelukkig was er alleen maar materiële schade. Het volkswagenbusje was er het slechtst aan toe. Met het bestuur van de Pier de Boer- stichting alhier is over deze aangelegen heid overleg gepleegd. Het bestuur is voornemens ook de niet krachtens de G.S.W.-regeling tewerk gestelde perso nen onder de voorgestelde regeling te doen vallen. tuin”, mens en Agenten in België hebben gisteren in Antwerpen gedemonstreerd voor betere lonen. Ongeveer 500 politiemannen deden mee. Naar verluidt wensen ze een ver hoging van 15 tot 17 procent. dit seizoen als Swiebertje. Er verscheen geen Doderer voor de t.v., omdat hij het te druk had om elders in het land zijn verplichtingen als Swiebertje na te ko men. De heer Van der Horst vroeg ons voor de pauze of we bij het verorberen van een koele drank na wilden denken over de vraagt is jazz nu eigenlijk mooi? Hij zelf vond, dat het woord „mooi* ’hele maal niet bij de jazz past. Het is aange naam naar deze muziek te luisteren en het geeft je een zekere emotie van bin nen. Kantoor voor admlm. stratie en redaktte: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g <091. Veiscrujnt MAANDAGS en DON DERDAGS rioolstelsel de aan- Naar wordt medegedeeld, wordt door bovengenoemde vereniging in samenwer king met de N.O.V. op zaterdag, 26 ok tober a.s. in de Harmonie te Leeuwar den, „Een dag voor de Openbare School” georganiseerd. Vanaf 1 uur *s middags kunnen op een daartoe ingerichte tentoonstelling teke ningen en andere werkstukken van leer lingen van de Openbare Scholen in Fries land worden bezichtigd. Actvertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract handel»- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post 13.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De wester-Schelde heeft momenteel veel weg van een abattoir. In het water drijft een grote hoeveelheid vlees, be staande uit honderden koeien, varkens en pluimvee, afkomstig uit de koelrui- men van het gezonken Poolse schip „Dtiersynski”. Het schip brak zondag, er kwam water in de koelruimen en het vlees dreef weg. Het rottingsproces is al ver gevorderd. Niet consumeren, zegt de politie... Mies Bouwman, voor velen geen on bekende, heeft een kleine Janneke gekre gen. De baby weegt zeven pond en is kerngezond. Vader Leen Timp, t.v. regis seur, was er onderste boven van. Op de Nederlandse beeldbuis zien we Mies voorlopig niet terug. Ze heeft nu een ge zin met drie kinderen. Rusland boekte dezer dagen weer een pracht succes op het gebied van de ruim tevaart. Het stond op de voorpagina van de ,,Prawda”. De ruimtevaarder Andrian Nikolajef en zijn vrouwelijke collega Va lentina Tersjkova zijn verloofd en zullen binnenkort gaan trouwen. „O, o, die maan...” Donderdag hield de Hervormde Vrou wenvereniging te Bozum de jaarlijkse verkoopmiddag. Om twee uur begon de verkoop en was er direct al een gezel lige drukte. De fraaie naai- en breiwer ken gingen vlot van de hand. De dames hadden dan ook wel eer van hun werk. De 2% maand oude baby Tjittie van de familie P. Flapper te Blauwhuis is zondagmorgen in haar bedje gestikt. Het ongeluk gebeurde terwijl de ouders de vroegmis bijwoonden. De baby was de derde dochter van het gezin Flapper. Van de gezamenlijke regenboogzeilers kreeg de heer V. d. Velde een groot fotoboek met foto’s van alle nog varen de en vroeger wedstrijdvarende regen bogen. Dit fotoboek, waarvan de tekst werd verzorgd door de bekende zeilcom- mentator Lex Pranger, heeft een grote historische waarde. Namens de zeilvereniging ,,De Kaag” bood voorzitter L. v. d. Steur de Hoog werf penning aan de jarige aan. heer Hoogwerf was oprichter van Zeilvereniging „De Kaag” en deze bij zondere onderscheiding werd nog maar driemaal eerder uitgereikt. Voorts wer den nog tal van andere cadeaux en bloe men aangeboden. De zeer geslaagde bij eenkomst werd met een diner besloten. Ook uit Sneek waren verschillende re genboogzeilers aanwezig. De heer Grondsma richtte daarna het woord tot Ds. Kaastra, die naar hij me dedeelde, het beroep naai' Amerongen heeft aangenomen. Spr. noemde dit een treurige mededeling en een schaduw op deze feestavond, gezien de prettige sa menwerking die er altijd is geweest en de stevige band tussen ds. Kaastra en het bestuur van het ’t Himsterhüs. Namens het bestuur bracht hij Ds. Van half drie ’s middags tot 11 uur ’s avonds wordt een gevarieerd pro gramma geboden, waaraan o.a. het ca baret van Seth. Gaykema en Roelof Stal knecht hun medewerking verlenen. Ver wacht mag worden dat er voor deze ten toonstelling en bijeenkomst een flinke be langstelling zal bestaan. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. In de vrijdagavond in de bovenzaal van „Onder de Lindten” gehouden ver gadering van de Kynologenclub Sneek e.o. sprak de heer Dr. C. Naaktgebo ren over de geboorte van de hond. In deze vergadering werd ook het 600- ste lid begroet, de heer J. Strikwerda te Franeker. Hij kreeg een gratis abonne ment voor een jaar op de Hondenwe reld en een boekwerkje. De voorzitter Dr. J. P. Otto deelde na de opening mede, dat de gehoor- zaamheidsoefeningen op 14 oktober wor den voortgezet in „Onder de Linden”. Er is nog plaats voor twee honden. Op vrijdag 18 oktober hervat spr. zijn leer zame cursus voor het A.K.K.-diploma, eveneens in „Onder de Linden”. Woens dag 23 oktober is er een besprekings- avond over honden in café Sikkens aan de Veemarkt waar z.m. een vader- en moederhond en hun nakomelingen van een bepaald ras met elkaar zullen wor den vergeleken en op woensdag 30 ok tober belegt de club een propaganda- avond in Bolsward. Ter gelegenheid van de 70-ste ver jaardag van de heer J. C. v. d. Velde, voorzitter en nestor van de Nederlandse Regenboogclub, werd zaterdagavond in de Kaagsociëteit in Warmond een zeer druk bezochte receptie gehouden. Hon derden belangstellenden, onder wie tal Van oud-regenboogzeilers uit alle delen van het land, maakten van de gelegen heid gebruik de heer V. d. Velde te feli citeren. Alle tegels worden met de hand ge schilderd en zullen straks aan het Ne derlandse publiek worden aangeboden in twee series van ieder zeven verschil lende voorstellingen. Op de „Frisiana” te Leeuwarden heeft de tegelfabriek uit Makkum voor de eerste maal de proeven van deze nieu we tegels tentoongesteld en werd ook in een televisie-uitzending enige aandacht hieraan besteed. Zowel van particuliere als van archi- tectenzjjde werd met grote interesse van de uitgave van deze moderne tegels kennis genomen. Kaastra dank voor het vele werk dat hij voor de oprichting van het gebouw heeft gedaan. Niets was hem te veel. De heer Grondsma sprak de wens uit dat Gods Zegen ook in zjjn nieuwe gemeente met Ds. Kaastra en de zijnen mag zijn. Aan het slot van deze gezellige avond, die helaas af en toe door de jeugd werd verstoord waardoor veel van het gebode- ne verloren ging, (hun leider wacht een zware taak), bracht Ds. Kaastra alle medewerkers dank, waarna gezamelijk de Avondzang werd gezongen. Na de sluiting volgde toen nog de uitslag van de verloting voor de Paardensportdag met een veulen als prijs. Deze viel op lot no. 473, waarvan de heer J. de Haan uit Workum de gelukkige bezitter was. Voor de avond, waarop met het vere nigingswerk in Oosthem en omliggende dorpen begonnen wordt, bestond weer veel belangstelling. Vele jongeren en ou deren waren hiervoor naar het Himster hüs gekomen, waarover Ds. G. Kaastra in zijn openingswoord zijn voldoening uitsprak. Ook voor deze ontmoetings- avond waarop de drie dorpen samenwer ken, geldt nl. het spreekwoord „Een goed begin is ’t halve werk,” zo betoog de Ds. Kaastra, die de wens uitsprak dat het weer een goede inzet zal zijn. Voorts stellen B. en W. voor met de vereniging „Federatie van Sociale Werkplaatsen in de drie noordelijke pro vinciën”, gevestigd te Groningen, aan te gaan een overeenkomst tot deelneming aan de door genoemde federatie in het leven geroepen bedrijfsgeneeskundi ge verzorging van de krachtens G.S.W.- regeling uit de gemeente Sneek op bin nen- en buitenobjecten geplaatste werk nemers. Twaalf politiewagens rukten zondag middag uit naar een kamp voor woon wagenbewoners in Rotterdam, waar twee families ruzie kregen en slaags raakten. In een oogwenk was het een verwarde kluwen vechtende en schreeu wende mensen. Het duurde een uur voor men alle ongewenste bezoekers over de stadsgrenzen had gewerkt. Joop Doderer, alias Swiebertje, voelt zich meer Swiebertje dan Joop. Zater dagavond, zo was aangekondigd, zou hü in twee programma’s voor de t.v. ver een groot orkest dat uit acht of meer mensen bestaat en de combo, waarin minimaal drie tot maximaal acht spe lers zitten. De muziekinstrumenten van een big band zijn: de trompetten, de schuif- en ventieltrombones, de familie-saxofoon (de sopranino, de sopraansax, altsax, te norsax, haritonsax en bassax) de kla rinet (die aan het uitsterven is), de vi brafoon, gitaar, piano, bas en slagwerk. Het bespreken van al deze instrumen ten ging gepaard met vele voorbeelden op de plaat, zoals van de trompettist Carmel Jones, de alt-saxofonist Sonny Stilt, Stan Getts op z’n tenorsax, bari- ton-saxofonist en shower Jerry Mulligan, vibrafonist Milt Jackson en slagwerker John Coltring. Dé uitbreiding van vraagt in toenemende dacht van de riooldienst. De aanwezige modderwagen is volledig bezet met het ledigen van putten en van straatkol- ken in de binnenstad. Met de uit 1952 daterende rioolkolkenzuiger is het niet mogelijk straatkolken te ledigen. Aan de verzorging van de straatkolken in de buitenwijken kan dan ook onvoldoende aandacht worden besteed, terwijl juist deze putten door nieuwbouw en herstra- ting dikwijls spoedig vol zand raken. B. en W. stellen voor de wagen te vervan gen door een nieuwe kolkenzuiger-fae- caliënwagen, waarmee dus ook de straat kolken kunnen worden geleegd. Met de voorgestelde aanschaffingen is een belangrijke investering gemoeid. Met de aanschaf van een vuilnispers wagen is een bedrag van 55.000,- ge moeid, een nieuwe tonnenwagen moet 22.000,- kosten, een tweede hands ton nenwagen kost 1500,-, een kolkenzui- ger 49.000,-, een laadschop 36.500,-, een vrachtwagen 20..500,-, een veegma- Nadat de beer Strikwerda door de voorzitter was verwelkomd, waarop een hartelijk applaus volgde, deelde hij nog mede, dat getracht wordt in Sneek minstens 15 liefhebbers van de Duitse Herder te vinden. Het doel hiervan is hun honden speciaal voor te bereiden op ’t voorbrengen op tentoonstellingen, waar voor een perfecte gehoorzaamheid ver eist is. Mevr. Otto zal hierover gaarne nade re inlichtingen verstrekken. Ook stellen B. en W. voor over te gaan tot de aanschaf van een nieuwe tonnenwagen. De bedoeling is een wa gen te kopen met een citeit. Hierna besprak Dr. Naaktgeboren, aan de hand van prachtige opnamen en films het geboorteproces op verschillen de tijdstippen van de bevruchting tot de geboorte van verschillende dieren, o.a. een rat, een hond, een varken en een kalf. Hoe bij sommige dieren het mannetje uiting geeft aan zjjn liefde voor het wijfje liet de heer Naaktgeboren zien met een hermelijn. Vóór het tot paring komt, bijt het mannetje het wijfje in de nek en sleept hij haar heen en weer. Deze liefdesuiting duurt soms wel twee uren. Voorts vertelde hij nog enige bjjzon- Tevens waren er verschillende attrac ties. ’s Avonds was er sjoelen en bai- gooien en werden de laatste restanten aan de man gebracht. Ondanks het slech te weer was deze avond flink bezocht. De naam van de pop was Wikje en werd niet geraden. De pop werd later bij op bod verkocht. De hoofdprijs van de ver loting werd gewonnen door mevrouw De Waard. De leden van de Vrouwen vereniging kunnen op een geslaagde dag terugzien. Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden is het anderhalf miljoenste televisietoe stel geregistreerd. Onderstaand staatje geeft een beeld van de toename van het aantal televi sietoestellen in ons land: 250.000 toestel len op 16 januari 1958; 500.000 toestellen op 24 juli 1959; 750.000 toestellen op 17 oktober 1960; 1.000.000 toestellen op 14 november 1961; 1.250.000 toestellen op 21 november 1962; 1.500.000 toestellen op 2 oktober 1963. Hiertoe is aan een aantal op hun ge bied gespecialiseerde ondernemingen voor de verschillende onderdelen van het werk prijsopgaaf gevraagd. Het re sultaat hiervan was dat de volgende fir ma’s als laagste inschreven: hoofdbouw, gebr. Andringa, 167.000,- glas-, schilder-, en Het bonte programma werd geopend met vrolijke marsmuziek van „Hald Moed” dat zich bij het begin ook al had laten horen. Daarna hield de heer J. de Vries, voorzitter van de nieuw opgerich te gymnastiekvereniging, een inleiding over deze vereniging en haar doel. Daar na liet deze vereniging, ondanks haar nog maar korte bestaan, al mooi werk chine 63.000,-, een sneeuwploeg 3150,-, een zandstrooier 1050,-, ge reedschap garage en kantoorbenodigd heden 4000,-. In de vanavond te houden raadsvergadering van Sneek komt een voorstel aan de orde tot aanschaffing van materieel voor het gemeentelijk reinigingsbedrijf. In de gemeentebegroting 1963 vestigden B. en W. reeds de aandacht op de noodzakeljjke vervanging van een belangrijk deel van het rijdend materieel van het reinigingsbedrijf en stelde een voorstel tot het beschikbaar stellen van het voor dat doel benodigde crediet in het vooruitzicht. Als resultaat van een onderzoek doet het college thans raad toekomen. Door de gestadige stadsuitbreiding nemen de werkzaamheden van de huis- vuii-ophaaldienst zodanig toe, dat het noodzakelijk is tot de aanschaffing van een nieuwe huisvuilwagen over te gaan. De inmiddels geheel afgeschreven ben- zine-huisvuilauto die aanzienlijk duurder is in exploitatie dan een dieselroltrom- melauto zal dan dienst kunnen doen als reservewagen en voor tijdelijke vervan ging van een der roltrommelauto’s, welke gereviseerd moeten worden. In de memorie van antwoord op de rapporten van de secties uit de gemeen teraad voor het onderzoek van de be groting 1963 deelden B. en W. mede, dat een andere wijze van ophalen van grof vuil wordt overwogen. Het huidige sy steem, waarbjj het in de emmers aan wezige vuilnis en het losse, zogenaam de grof vuil, met één wagen wordt op gehaald levert namelijk moeilijkheden op. De hoeveelheden grof vuil nemen steeds toe, zodat de hiervoor bestemde kast van de wagen eerder vol is dan de trommel. Een vrachtwagen moet dan het grof vuil van de roltrommelwagen kunnen overnemen, hetgeen zeer tijdro vend en oneconomisch is. Het verdient volgens B. en W. dan ook aanbeveling om het grof vuil apart op te halen en een nieuwe vuilniswagen zonder grof vuilkast aan te schaffen met een grotere inhoud dan de thans in gebruik zijnde wagens. De keus is gevallen op een pers wagen met een inhoud van ongeveer 900 emmers. De normale roltrommel- auto heeft een inhoud van ongeveer 400 emmers. Met de nieuwe wagen kunnen veel man-uren bespaard worden. Het zal, aldus B. en W. echter niet mogelijk zijn alleen te volstaan met de ze materieeluitbreiding. Door een tekort aan personeel worden verschillende werkzaamheden vertraagd of in het ge heel niet verricht. Dit tekort aan perso neel heeft verschillende ongewenste ge volgen, zoals de slechte verzorging der straten en grachten, de tot een mini mum beperkte dienstverlening aan het publiek, het niet geregeld schoonmaken van het wagenpark en de machines van de composteringsinstallatie. De uitbreiding van het wagenpark brengt noodzakelijkerwijze met zich mee de behoefte aan meer garageruim- te. Zonder op het thans aan de orde zijn de voorstel vooruit te willen lopen ver klaren B. en W. dat nu reeds is vast te stellen dat de tarieven voor de heffing van reinigingsrechten in verband hier mee aanzienlijk zullen moeten worden verhoogd, wellicht zelfs verdubbeld. sma en zn, Sneek, 9290,-, electrische installatie, exclusief armaturen en boi ler, electro-technisch bureau K. Hiem- stra, Sneek, 3175,-, waterleiding en sa nitaire installatie, gasfitters- en lood- gietersbedrjjf S. Hoekstra, Sneek, 3033,14, staalconstructie, fa. S. G. Rui ter, Sneek, 44.440,-. Totale bouwkos ten: 186.938,14. Aangezien deze som een overschrij ding betekende van het in de aanhef vermelde voorstel is overleg gepleegd met de aannemers Andringa, ten einde ten dele door bezuiniging, ten dele door het uit het bestek lichten van verplich tingen tot een lagere aanneemsom te ko men. Deze wijzigingen waren voor de aan nemer aanleiding een bedrag van 17.685,25 van zjjn aanneemsom af te trekken. B. en W. stellen voor onder handse opdrachten te verlenen, daar door het houden van een openbare in schrijving huns inziens geen voordeli ger aanbiedingen zouden worden ver kregen. In de raadsvergadering van heden avond krijgt de raad een voorstel van B. en W. tot het verlenen van onder handse opdrachten terzake van de bouw van een openbare school voor im- becillen aan de Oude Dijk te behande len. Bij raadsbesluit van 7 juni 1962 werd besloten tot het stichten van een gebouw voor de klassen voor imbecille leerlingen van de openbare school voor zwakzinnige kinderen op een terrein ge legen aan de Oude Dijk. Nadat van de zijde van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid was toege zegd dat de voor de bouw benodigde rijksgoedkeuring in augustus 1963 zou worden verleend hebben B. en W. in het belang van een spoedige realisering van de bouwplannen de weg van onder handse aanbesteding gekozen. Dit was een avond, waarop J.M. met trots terug kan zien en waarop wellicht velen meer voor de jazzmuziek zjjn gaan voelen, door de uitstekende leiding van Ton van der Horst, die bijgestaan werd door een technicus en die het talrijke publiek zeer zeker dubbel en dwars waard was. Zaterdag is in IJsbrechtum de 81-ja- rige Rienk Dijkstra uit Hemrik door een auto aang'ereden en aan de gevolgen daarvan overleden. De oude man stak de weg over zonder op het verkeer te letten en werd daar door gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer J.S. uit Sneek, die de man niet meer kon ontwijken. De heer Dijkstra overleed enige tijd na het onge luk in het ziekenhuis te Sneek. In Schjjndel is dit weekeinde een pot met 29 gouden en 122 zilveren munten ontdekt, onder een boerderij. De munten dateren uit de periode 1673-1771. De waarde ervan wordt op ongeveer 1200,- geschat. De munten lagen onder de vee stal. „Een koe met gouden eieren?”? Ook een jazz-stuk is volgens een be paald schema opgebouwd. Maar met swing, improvisatie en een keurig sche ma is nog geen jazz te spelen, als er niet een bepaalde instrumentatie is. Met een strijkorkest is met de beste wil geen jazz te fabriceren. Er bestaan twee soorten jazz-ensembles, namelijk de big band, In de jaarvergadering van de Neder landse Regenboogclub afdeling Fries land, die donderdagavond in hotel Ha nenburg gehouden werd, vond de uit reiking van de prestatieprjjzen 1963 plaats. Op de eerste plaats eindigde Alberda, die in totaal 145 punten bijeen zeilde. J. de Wilde werd tweede met 124 punten en H. de Vries derde met 123 punten. De verdere volgorde was: 4. mr. A. v. d. Werf (118), 5. H. Röfekamp (117), 6. T. Zwart (102), 7. C. J. de Jong jr. (100), 8. J. Doevendans (92), 9. A. v. d. Zee (78), 10. E. K. Hoekstra (76) en 11. J. Molenaar (11). De bemanningen van de drie eerstge- plaatsten deelden in de hulde en kre gen een herinneringsbeker. Voorts werd de contributie onveran derd vastgesteld. Het bestuur, bestaan de uit J. Alberda, voorzitter, H. Röfe kamp, secretaris en H. de Vries, pen ningmeester, werd herkozen. De jaar lijkse feestavond zal in januari worden gehouden, terwijl voorts overwogen wordt in de loop van de winter een zo genaamde technische bijeenkomst te houden. Vrijdag 11 oktober worden in zaal Ha nenburg twee films vertoond, op initia tief van het Drankweer Comité te Sneek. Voor de volwassenen is er ’s avonds acht uur de film: „paniek in de dieren- een machtig filmwerk, waarin dier achter de ijzeren omhei ning van een dierentuin elk hun rol Ver vullen in een adembenemend spel van liefde en haat. ’s Middags om half vijf is er voor de kinderen de film: „Puntje en Anton”, schijnen, buiten zjjn eerste optreden van die ieder uit een heel verschillend huis samen de wijde wereld in rennen en al lerlei avonturen beleven. De toegansprijs is 0,75 voor de oude ren en 0,35 voor de kinderen. De bij het composteringsbedrijf zijn de vrachtwagen GR 2 is eveneens ver sleten in dient vervangen te worden. Bij een nadere beschouwing van de bij de verwerking van de compost te verrich ten werkzaamheden is gebleken dat de voorkeur moet worden gegeven aan, in plaats van een nieuwe wagen, een mo- torlaadschop. Een dergelijke laadschop namelijk voor velerlei doeleinden, zoals het vervoeren van de compost van de stortplaats naar het opslagterrein en van het terrein naar de zeef, het omzet ten, het laden van vrachtwagens en trailers, het laden van zakken, het be hulpzaam zjjn bij het egaliseren en, voor de winter, het sneeuwruimen en het laden van wagens met zand en zout, dienst doen. Ook de vrachtwagen GR 3 is afge schreven en aan vervanging toe, even als de voor het vegen der straten aan geschafte veegmachine en een sneeuw ploeg. een voorstel aan de zien. De jeugd onder leiding van mej. Brinksma van Sneek, de ouderen, we gens verhindering van hun leider de heer Krol, onder leiding van de heer S. Ab- ma. Verder vermeldde het programma de prijsuitreiking van de onlangs gehouden bloemenshow, toneel van de Plattelands vrouwen en de Herv. Jeugdverenigingen, afgewisseld met zang en muziek van een kwartet, en fraaie dia’s van een school reisje en het skütsjesilen, welke ver toond werden door meester Hitzert. Op zondag 20 oktober rijdt er een bus naar Rotterdam. Kosten plm. 15,- plus 2,- voor een hond en 1,50 voor de volgende en op zondag 1 december naar Utrecht. Voor beide keuringen moet men zich zo spoedig mogelijk opgeven bij mevr. Otto, bij wie eveneens inschrijf formulieren kunnen worden aange vraagd. Na do officiële sluiting van de bijeen komst verzamelde zich om de spreker een vrij groot gezelschap dat nog wilde discussiëren. Een van de problemen was bjjv. hèt vercommercialiseren van de jazz, echter onoverkomelijk is, omdat de mu sici per slot van rekening ook aan hun broodje moeten komen en het aanbod van jazz in Amerika veel groter is dan de vraag. Ook werd de opmerking ge maakt dat de jazz niet verperfection- neerd is: het geeft niets of een trombo nist „wilde lucht” blaast of dat een vi brafonist eens misslaat. De kenmerken van de jazzmuziek zijn swing (een moeilijk te omschrijven woord) en improvisatie, het fantaseren op een bepaald thema. Men is wel eens geneigd, dat improviseren „maar een eind weg toeteren” is, zoals de spreker het uitdrukte. Maar laat men er niet te licht over denken: er is een grote mu zikaliteit en speelvaardigheid voor no dig! voor de Sneek, saus- werk, exclusief kosten verven centrale verwarming, schildersbedrijf Geert- derheden over een verkeerde ligging van het jong in het moederlichaam. Bij honden met dikke koppen, bijv, bjj de Bulldog, komen wel eens moeilijkhe den voor bij de bevalling. Het is dan de weg zo spoedig mogelijk de hulp van een dierenarts in te roepen. Nadat de heer Ridder de verschillen de in-de zaal uitgestalde Bogena-artike- len en hun gebruik had besproken, ver toonde Dr. Naaktgeboren nog enige prachtige opnamen in zijn woning, o.a. van de jakhals welke zij als huisdier houden. Ook hiermee oogstte hü veel sukses. Zü die niet aanwezig waren hebben dan ook een büzonder mooie avond gemist. Dr. Otto sloot deze büeenkomst om kwart voor elf met een hartelük woord van dank aan de heren Naaktgeboren en Ridder en overhandigde hun beiden een bus drabbelkoeken. De afdeling Sneek van „Jeugd en Mu ziek” opende zaterdagavond haar eerste lustrumjaar met een lezing over de jazzmuziek, die door de heer Anton van der Horst jr. werd verzorgd. Daar er over jazz bijzonder veel te vertellen is, veel meer dan er in zo’n kort tijdsbestek mogelijk is, wilde de heer Van der Horst zich beperken tot de instrumenten, om via de bespreking daarvan, tot de jazz muziek over te gaan. De muziek is een vreemde, sterk ritmische en haast mo torische. Voor velen is deze muziek door z’n ritme niet erg boeiend. Voor ande ren is ze echter zo fascinerend, dat men dat ook lichamelijk wil uiten. Voor het propaedeutische examen slaagden de heren G. Schrale, Heeg en R. Steensma, Sneek. Voor Tropische cul tuurtechniek slaagde de heer J. D. Kal- ma te Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1