Brand in kraamafdeling van het Gereformeerd Verpleeghuis II Waterpoort - krabbels IJLST W Y M BR ITS E R A DE EL BUITENLANDS ^OVERZICHT Verkopen of niet verkopen van en door Speurder ,Ere zij God’ bestaat straks 65 jaar St. Antonius Ziekenhuis ontfermde zich over de moeders en haar babies Off icieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Donderdag 10 okt. 1963 118e jaargang no. 81 Verkoping Zitdag Canada Bijna 200.000 leerlingen bij het V.H.M.O. Rijk koopt schilderij van Ger Brouwer i De bijbeleen verouderd boek? Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Ff. SNEEKER NIEUWSBLAD 7 Vietnam de bliek in communistische handen” had Algerije Roerig Latijns-Amerika e; W. Groei Lange tijd heeft men gemeend dat de bijbel - aangevochten door allerlei soor ten van kritiek een verouderd boek zou zijn. Ook vandaag de dag zijn er nog velen, die dat menen en de bijbel beschouwen als een boek, dat misschien nog wel interessant maar in elk geval lang niet meer up to date is: moderne mensen geloven niet meer in de waar heid van de bijbel, de wetenschap heeft het bijbelse wereldbeeld al lang achter haald, er schuilen zoveel tegenstrijdig heden in die bijbel, enzovoort. De heer G. van Heel van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft dit door het Frisianabe- stuur voor de uitgeschreven kunstprijs- vraag met de eerste prijs beloonde kunst stuk, zo hoog aangeslagen dat hjj het meteen voor aankoop door het rijk heeft voorgedragen. Die voordracht is thans ingewilligd. plassen water op staan. Met Speur- der vragen velen zich af hoe dat na- I dat de zware wals er meerdere ma- len over is gereden, nog kan en of dit zo moet blijven. Van der Heem ideënbus gekregen. Verscngnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admlm. gtratie en redaktle: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 300b (0 5150) b.g.g 4091. Het rijk heeft het schilderij „Land- i schap” van de Sneker schilder Ger Brou- wer aangekocht. Advertentieprijs 15 ct jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De kraamafdeling moest geheel wor den ontruimd. Enige kraamvrouwen raakten overstuur en allen riepen om hun baby, maar er ontstond geen paniek en met man en macht werden ze naar beneden gedragen of geholpen, waarna ze, terwijl anderen ijverig bezig waren de stromen bluswater naar buiten te vegen, op brancards of lopend en door twee ver pleegsters ondersteund, naar de ambu- lanceauto van de politie en de ziekenau to’s werden gebracht waarmee ze naar het Ziekenhuis zijn vervoerd. Deze evacuatie en het werk van de brandweermannen op de hoge Magirus- ladder en op de daken trok natuurlijk In Algerije zijn de moeilijkheden nog niet van de baan. President Ben Bella had aangeboden de crisis vreedzaam op te lossen, maar geen enkele oplossing zou de legitimiteit van het huidige be wind mogen aantasten. Alles zou zich moeten afspelen binnen het kader van de F.L.N., de enige toegestane partij. De opstandelingen in Kabylië, die met artillerie uitgerust schijnen te zijn, heb ben dit voorstel van de hand gewezen, hoewel zij zich bereid verklaarden te on derhandelen op gezonde basis buiten de partijen. Kolonel Mohand Ou el Hadj wond er geen doekjes om toen hjj ver klaarde vastbesloten te zijn het regime van Ben Bella met alle mogeljjke mid delen te vernietigen. Ben Bella had er vorige week Marok ko van beschuldigd troepen langs de verbleven, werden door de gang en de tuin in de nieuwe naast gelegen afdelin gen in veiligheid gebracht. waren nog brandweermannen in het ge bouw en uit voorzorg zijn twee van hen de gehele nacht gebleven. Zo is deze brand nog betrekkeljjk goed afgelopen. Men moet er echter niet aan denken wat er had kunnen gebeuren als hjj bjj nacht was uitgebroken en er wind een enorme belangstelling. De politie had gestaan. Notaris G. H. Galema veilde maan dagavond provisioneel woon- en winkel huis, Kruizebroederstraat, hoek Munt straat irr eigen gebruik bjj de dames M. en C. Siemonsma. Bod 22.331.- door de heer J. Hoekstra, aannemer alhier. Tot onze verbazing zagen wjj de- zer dagen dat op het campingterrein i aan de Groene Dijk al de asemmers nog bjj de paaltjes staan. Rekent het bestuur van „De Domp” misschien op wintergasten? zo tussen de spaken van het achter- J wiel kunnen komen. hield de al te nieuwsgierigen echter op j een veilige afstand en maakte steeds ruim baan voor de ambulance-auto's, die i af en aan reden. ’s Avonds om een uur of tien begon het j op de zolder weer te branden, maar er i Door oververhitting van de verbran dingsoven is gistermiddag brand ont staan op de zolder boven de kraamafde ling van het Gereformeerd Verpleeghuis alhier. Dikke rookwolken stegen op uit het dak die zich met een doordringende brandlucht over de stad verspreidden. De brandweer was spoedig met de motorspuit en de grote Magirusladder aanwezig. Er werden gaten in het dak gehakt om het vuur te kunnen bestrijden en na ongeveer een uur was het geblust. De brandschade bleef tot de zolder en het voor een deel verbrande dak be perkt, zodat de kraamzalen en de ver trekken op de begane grond alleen, zij het ernstige, waterschade kregen. De vijftien kraamvrouwen met hun ba bies zjjn naar het St. Antonius Zieken huis overgebracht en de ouden van da gen, die beneden in het achtergedeelte Desondanks is de bijbel, dat oude boek, nog steeds een best-seller, ja zelfs het meest vertaalde en meest verkochte boek ter wereld,. Hoe kan dat? Is de bjjbel dan toch geen verouderd boek? Of gaat het er mee als met de sprook jes van Andersen, die tenslotte ook nog verkocht èn gelezen worden? Op deze vragen gaat Ds. J. van Dam aanstaande zondagmiddag in tijdens een bijzondere dienst, welke ’s middags om 5 uur in het kerkgebouw der Baptisten gemeente, Willem Lodewjjkstraat 4 al hier, wordt gehouden. Aan deze dienst wordt medewerking verleend door de Chr. muziekvereniging „Harmonie”, al hier. Gelet op het onderwerp dat stellig de belangstelling van velen zal hebben èn de aantrekkelijke medewerking van „Harmonie” kan, zoals in voorgaande bijzondere diensten, een grote opkomst worden verwacht. De Amerikaanse zorgen in verband met Latijns-Amerika blijven aanhouden. Vorige week moesten wjj melden, dat dé militairen in de Dominicaanse Repu bliek president Juan Bosch hadden ver jaagd omdat hjj de weg zou banen voor het communisme. Met communisme wordt in dergelijke landen al heel gauw het streven naar een zekere sociale rechtvaardigheid gelijkgesteld. Hetzelf de procédé hebben de militairen in Hon duras nu ook toegepast. Maar zonder bloedvergieten is het hier toch niet ge gaan, daar de leden van de burger wacht, die de zaak van de liberale par tij waren toegedaan, zich verzetten te gen de geregelde troepen. Tien dagen na de staatsgreep zouden er presidents verkiezingen worden gehouden. Het is mogeljjk, dat de militairen dit tijdstip van ingrijpen hebben gekozen om de ver kiezingen te verhinderen. Washington ziet dit alles met een teleurgesteld ge zicht aan omdat er uit blijkt hoe wankel democratie is en hoe gebeurtenissen als deze per slot van rekening de commu nisten meer in de hand werken dan de hervormingsijver van de nu verdreve nen. Zorgelijk kijkt men ook naar Brazi lië. Hier had president Goulart vorige week vrijdag het Congres gevraagd voor een periode van dertig dagen de staat van beleg af te kondigen in verband met de gevaarlijke binnenlandse toestand, waarbij hij vooral gedacht moet hebben aan de houding van Lacerda, de uiterst rechtse gouverneur van de staat Gua- nabara, die Brazilië „een bananenrepu- smerige boel waarvan vooral de be- i •voriers van de Gaffel-, Giek- en de Maststraat en van de daar gemeerde woonarken veel hinder ondervonden. ‘J Blijkens zojuist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het v.h.m.o. op 10 septem ber jl. 194.000 leerlingen. Vergeleken met de situatie een jaar eerder betekent dit een toeneming met 8.200 (4%) leer lingen. hele fabrieksinstallaties aan de Russen door andere Westelijke landen. Een wei gering om te leveren is dus zinloos. Of een werkelijk isolement nu politiek-ver- standig of onverstandig zou zijn, is een andere kwestie, welke eigenlijk niet aan de ordè is. Het gaat er in feite om of een weigering nu politiek-verstandig is en dan moet men zeggen: neen. De ar gumentatie van het versterken van de vijand gaat niet op, ook al doordat de hoeveelheid voedsel weinig invloed zal hebben op de arbeid voor de defensie. Men zou zelfs kunnen betogen, dat met voortdurend verbeterende levensomstan digheden het gevaar van agressiviteit van Rusland kan afnemen. Misschien hoopten de tegenstanders van leverin- gèn er stiekum op, dat hun weigering tot een opstand tegen het communistische bewind zou leiden. Maar dat zou weinig meer dan een illusie zijn. Kennedy heeft lang moeten denken omdat het al dan niet leveren een bin nenlands probleem kan worden. Vol gend jaar worden de presidentsverkie zingen gehouden en het is te voorzien, dat de republikeinen als het er op aan komt toestemming tot leverantie als een flirt met het communisme zullen uitleggen, ook al omdat Rusland van het in het Westen gekochte graan een zéke re hoeveelheid doorverkoopt aan Cuba! Een grote verbetering is de betege- J ling van het onverharde pad dat van J de brug naar het eiland langs de Oudvaart naar de Zeilstraat loopt, waar men thans mee bezig is. Als het geregend had was het daar een Het wegdek op de nieuwe Ooster- poortsbrug en op het kruispunt al- I daar is nu geheel met een asfaltlaag afgewerkt. Toch blijven er na regen 1 Aan de Chr. Kweekschool alhier, slaagden voor de akte volledig bevoegd onderwijzer (es): Mej. G. Stegenga, Wijckel. en de heren: A. P. de Boer, Rijs, Th. de Boer, Mak- kum, J. S. ten Cate, Bolsward, P. G. Dam, Echtenerbrug, Th. Dijkstra, Burg- werd, H. Gjaltema, Sneek, J. de Jong, Terzool, S. de Jong, Bolsward, K. Jong- sma, Witmarsum, F. Jonkman, Terka- ple, J. Nauta, Idsegahuizen, G. Runia, Nijemirdum, P. Sandstra en W. O. San- tema, Schamegoutum, R .U. Stam, Jou- re, W. Stegenga, Balk, F. van der Tem pel, Sondel, Th. Tuinstra, Heerenveen, J. van der Veen, Wolvega, Sj. Visser, Parrega en A. A. van der Weide, Wit marsum. Ook mannen uit liet publiek hielpen gistermiddag mee om de kraamvrouwen uit het van rook doortrokken en door vuur en water geteisterde Gereformeerd Verpleeghuis naar de ambulance- en zié- kenauto’s te dragen waarmee ze naar het St. Antonius Ziekenhuis s verhuisden. De in wollen dekens gehulde babies werden in de vei- lige armen van de verpleegsters overgebracht. De Commandant van de Brandweer, de heer F. H. Ringnalda maakte zich op deze wijze dubbel verdienstelijk zoals men op de fo- to ziet. De directrice van het Ziekenhuis, zuster Christiana, die hier een aanwijzing geeft, had de leiding bij deze ongewone evacuatie. Fietsende kinderen zjjn vaak niet al leen roekeloos, maar ook nonchalant en onoplettend. Dat bleek ook gister middag weer toen op de hoek van de Ged. Pol bjj Repko een meisje dat even achterom keek pardoes tegen een daar geparkeerde auto opreed. Ze kreeg een gevoelige opstopper en haar bijna nog nieuwe sportfiets werd zeer gehavend. Bij een ander meisje waren de stangen van de bagagedrager ge broken, zodat ze niet meer op de achteras steunden. Een uiterst ger vaarlijke situatie omdat de stangen McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, en generaal Taylor, voorzitter van de stafchefs, hebben vori ge week rapport uitgebracht over hun bezoek aan Zuid-Vietnam, waar onder de Amerikanen twee stromingen be staan. De militairen zjjn van mening, dat het helemaal niet zo gek. gaat en dat de overwinning ook met de familie Ngo aan het bewind best behaald kan wor den. Daartegenover staan de Amerika nen in burger, met hun ambassadeur Lodge vooraan, die betogen, dat verlies of succes geen militaire, maar een poli tieke zaak is, dat een militaire overwin ning zinloos is wanneer het verzet onder de bevolking tegen een reactionair be wind levend blijft. Het rapport van McNamara en Taylor geeft eigenlijk iedereen gelijk. De oorlog kan worden gewonnen, Amerikaanse deelneming eraan zal eind 1965 ophou den, de onderdrukkende maatregelen tegen de Boeddhisten zijn zeer ernstig, maar van invloed op de oorlogvoering is nog niets te bemerken. Wij gaan door, maar er moet wel wat veranderen, zo zou men het kunnen samenvatten. Maar toch is al op verzoek van ambassadeur Lodge het hoofd van de Amerikaanse in lichtingendienst, die een jaar zeer nauw heeft samengewerkt met Ngo Dinh Nhoe, de broer van de president en echtgenoot van de befaamde mevrouw Ngo Dinh Nhoe, voor overleg naar Washington te ruggeroepen. De inlichtingendienst be perkte zich niet tot het verzamelen van inlichtingen, maar voerde ook een eigen politiek. Dat Lodge hier aan het langste eind heeft getrokken zou er op kunnen wijzen, dat hét rapport van McNamara en Taylor ook meer critisché passaged bevat, welke geheim zijn gehouden. j een of andere manier kan worden ver- hoogd, kunnen zich via de bus laten horen. Drie Van der Heem-werknemers gingen goed van start. De heer J. A. van Krim- pen, sleepte 70,- in de wacht met een idee, de heer J. de Vries kreeg voor een nieuwe methode 15,-, ter- wjjl ook de heer Tj. Noppert 15,- rjjker werd. Maar... zegt Van der Heem: „het kan altijd beter...” Men wil dus de Russen liefst isoleren, maar dat blijkt onmogelijk te zijn, zoals genoemd. Een zinsnede dus, welke wjj reeds werd bewezen door de Canadese in San Domingo en Honduras ook heb- leveranties en door de levering van ge- ben gehoord. Maar maandag heeft Gou lart zijn verzoek weer ingetrokken. Hij was er toe aangezet door zijn militai ren, doch het verzet in alle lagen van het politieke leven was zo fel geweest, dat hij het beter vond het gevaar voor geweken te verklaren. Vooral de vak bonden waren uiterst huiverig voor de staat van beleg, welke hun operaties wellicht zou kunnen hinderen. Aan belangstelling voor de herden king zal het niet ontbreken, want het korps is zeer gezien in de dorpen. De prestaties van de laatste jaren zullen daar niet vreemd aan zijn. De herden king zal onder leiding staan van de ere voorzitter, de heer J.. J. Cnossen te Grouw. Na afloop van de show van radio Minkema, maandagavond in Amici- tia, konden de artisten bijna niet weg komen. Drommen jeugdige en enthousiaste bezoekers en bezoek sters bestormden hun auto’s. De po litie moest er aan te pas komen om hen tegen al te vurige fans te be schermen en ongehinderd te laten vertrekken. Vanwege de Nederlands-Canadese Ka mer van Koophandel te ’s-Gravenhage zal op Woensdag 16 oktober a.s. in het gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland zitting worden gehouden, teneinde fabrikanten, expor teurs en importeurs in Friesland de ge legenheid te stellen zich te oriënteren omtrent de handelsmogelijkheden met Canada. Wie van deze voorlichting gebruik wenst te maken, kan dit opgeven aan de Kamer te Leeuwarden. De muzikanten van het Stedelijk f Muziekcorps, die vorige week vrij- dagavond voor de patiënten in het ziekenhuis een concert zouden geven I in de muziektent aan het Bolwerk, konden onverrichterzake naar huis terugkeren. Onverlaten hadden de J electrische lichtleiding in de tent ge- sloopt. In verband met de tijd is het i concert nu tot volgend jaar uitge- steld. grens te concentreren en een hand te hebben in de opstand in Kabylië. Eind vorige week hebben delegaties van bei de landen besprekingen gevoerd. Men is overeengekomen een eind te maken aan de gespannen toestand tussen beide lan den. Marokko zal zjjn troepen uit het grensgebied terugtrekken. Men zal zich niet in elkanders binnenlandse aangele genheden mengen, hetgeen duidelijk slaat op de opstand der Kabylen. Maar de grenskwesties, welke verband houden met de Marokkaanse aanspraken op gro te delen van Algerije, zijn tot teleurstel ling van de Marokkanen niet aan de or de gekomen. Misschien kan koning Has san het punt aansnjjden wanneer hij, zo als afgesproken, binnenkort Ben Bella zal ontmoeten. Iedere dag kan men een beslissing van president Kennedy verwachten over de verkoop van graan aan Rusland en deze dag kan al gepasseerd zijn op het ogen blik, waarop dit overzicht in druk verschijnt. Eind september hebben wij al ge meld, dat de Sovjet Unie voor 500 miljoen dollar tarwegraan van Canada had gekocht. Daarna zijn er voorlopige besprekingen gevoerd tussen Russische afge- nardigden.en Amerikaanse graanhandelaren over de levering van ongeveer 115 miljoen schepel, welke ongeveer 200 miljoen dollar zou opleveren. Amerika kan deze hoeveelheid met het grootste gemak leveren uit zijn overschotten, welke ieder jaar weer beangstigend groeien, maar toeh is de leverantie voor Amerika een probleem, een politiek probleem nameujk. Vele Amerikanen gaan nog uit van de stelregel, dat men de vijand niet mag helpen door hem van voedsel te voorzien. Velen redeneren net als het republikeinse lid van het Huis van Afge vaardigden, dat de Amerikanen zelfs door de levering van niet-strategische goe deren, zoals graan, in feite grote gedeelten van Ruslands arbeidskrachten vrij maken voor de ontwikkeling en de bouw Van (ie wapens, waarmee de Russen Amerika willen vernietigen. Deze toeneming is voor een deel een èevolg van de natuurlijke bevolkings groei, voor een ander deel evenwel van de gestegen belangstelling voor het v.h.m.o. Het toelatingspercentage ver toont voor het eerst sedert 1957 weer een duidelijke stijging. Het aantal toegelatenen steeg met ruim 800 of 2% van 35.200 tot 36.000. Van de gemiddelde generaties 12- en - 13-ja- rigen, waartoe de toegelatenen in 1962 en 1963 in hoofdzaak behoorden, ging in 1963 16,4% naar het v.h.m.o. tegen 15,7% in 1962. Zowel absoluut als relatief gaf het róoms-katholieke onderwijs de grootste toeneming te zien. heeft een eigen - -De commissie hiervoor bestaat uit de heren K. de Jong, H. de Jong, R. van Tilburg ïj en W. Trimbos. Mensen die ’n idee hebben, hoe bij- voorbeeld de pro- ductiviteit op De Christelijke muziekvereniging „Ere zij God” te Jutrijp-Hommerts hoopt op 22 november aanstaande het 65-jarig bestaan te gedenken met de begunsti gers en de andere dorpsverenigingen. In de nieuwe jachthaven mogen de boten tot de grootte van een Pampus, j voor winterberging worden opgeta- keld en op balken gezet. Vele huur- ders krijgen echter grijze haren van het probleem hoe ze hun boot op moe- ten hijsen. De balk waarop deze de winter hoog en droog moet doorbren- jgen, moet nl. over de volle breedte van het schiphuis I worden aange- j bracht. Maar hoe kan dat als er een grote motor- of j zeilboot naast de hunne ligt, die in het water overwin- tert? I Die er eerst uitvaren? Maar dan kan hij er vanwege de balk niet weer in. Met vier schepen in één box wordt de situatie nog ingewikkelder als ze niet allemaal omhoog moeten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1