Frysk Orkest geeft verzoek- Jan Brandsma trekt met Rotterdamse Sparta naar Israël Dit jaar 50 nieuwe friese boeken verschenen Jo Smit krige Gysbert Japicxspriis mei syn „Bisten en Boargers” Snitser Frysk Toaniel komt mei De Gouden Swipe” programma IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 82 Maandag 14 okt. 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Primeur voor het noorden J. Wind overleden De brand in hel Geref. Verpleeghuis 9? Yn Boalsert is Fryske Boekewike iepene Jongetje (5) brak dijbeen door val Jeugd vraagt muziek Eerste jaarfeest N.C.V.B. Nijland Sneker Brahma kreeg een Koninklijke medaille Negen dagen zwervend, liftend en trekkend door land van de Bi jbel Buschauffeurs zijn ontevreden over hun lonen C.J.B.T.B. en C.P.B. gingen van start Ds. Verveld sprak voor Gereformeerde mannen Opbrengst collecte Fedde Schurer: „hwerom gjin steatspriis foar Fryske literatuer" SNEEKER NIEUWSBLAD van Ek keapje Programma Inleiding Steatspriis Best forsoarge boek ge- Bang. Verrassing in ofit- P.L. Nazareth de Per vliegtuig Gedichten Kinderboeken Veel belangstelling voor het feestconcert aantal daar in Verscagnt MjtANOAGS en DON DERDAGS Kantoer voor admini stratie en redactie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3006 (0 6150) b^.g *091. Fedde Schurer spriek üt namme fan ’e Fryske Akademy, it Boun fan Fryske kunstners en ’e Ried fan de Fryske Bi- weging. „It Frysk is in Nederlanske tael. Njonken de Gysbert Japicxpriis moast dérom romte wêze foar in Neder lanske steatspriis foar Fryske litera- tuer,” sei de hear Schurer. een aantal korte verhalen onder de titel „ut ’e gielgoerde.” Tenslotte zijn er - we bepalen ons tot een beperkt overzicht - nog twee bundels korte verhalen namelijk „Beam en bast” van Fedde Schurer en „Wjerlüd en for- war” een bloemlezing uit de Friese ver zetsliteratuur. Gysbert Japicx Zeer deskundig en toch op populaire wijze schreef ds. J. J. Kalma - hiermee willen we onze beschouwing eindigen - het forse boekwerk „Om Gysbert Ja picx hinne.” Het werk is voorzien van 80 illustraties. Dit bijzonder werk is ze ker aanbevelenswaardig. Op it gebiet fan ’e stüdzje binne in mannich treflike ütjeften yn it Ijocht kommen. De hear Gerbrandij woe hawwe dat it Fryske folk de Fryske boeken net al- linnich lést mar ek keapet, hwant dat bliuwt de grounslach fan ’e Fryske boe- ke-ütjowerij. Het ongeluk gebeurde, toen de kleine Tjerk vergezeld van een vriendje op een autoped, op een fiets door het dorp reed. Op een gegeven moment haakte het achterspatbord van de autoped in het fietsje, waardoor Tjerk kwam te val len. Uit deze 1000 formulieren is (na vele avonden zwoegen en turven) een defini tieve keuze gemaakt, die doet zien wel ke muziekwerken door de jeugd worden gewaardeerd en gewenst. Het program ma zal menigeen niet geheel verbazen - maar het blijft een verrassing tot op de avond van 25 oktober. Wel kunnen wij foarbygean en riedplachtsje de adver- tinsje yn dit blêd. A. S. Wadman, voorz. J.M. Sneek. De afdeling Njjland van de N.C.V.B. kwam vorige week in een enigszins fees telijke vergadering bijeen. Aanleiding hiertoe was het feit, dat bovengenoem de vereniging een jaar geleden was op gericht en men dus spreken kon van het eerste jaarfeest. Actvertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handela- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post t 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Ook thans berustte de leiding bij mevr. E. Bootsma-Jonkman. Om de onkosten van deze avond te dekken, werd na de diverse jaarversla gen een geanimeerde „pakje-verkoop” gehouden. Het bestuur, dat nog altjjd voorlopig was, werd deze avond definitief gekozen. Na de pauze met een lekker kopje kof fie en een extra versnapering, hield mevr. R. Bakker-Abma een interessante lezing over een reis naar Polen en Zwe den, welke met volle aandacht werd Der is noch in iepen f jild tusken berne- lektuer en om sa to sizzen, lektuer foar folwoechsenen. It mankearret to folie oan lektuer as soe it mar wêze yn de foarm fan pockets, foar de leeftiid fan sa rüchwei 12 oant 18 jier. De joun waerd bisletten mëi de opfie- ring fan it kabaretprogramma „Wy pas se goed op Jo”, skreaun fan Tiny Mul der mei muzyk fan H. J. J. Fijlstra. Foar beiden waerd it in great sukses. De priis fan de Fryske Akademy foar it bést forsoarge boek is oer 1962 takind oan de fersebondel „Dünsan” fan prof, dr. J. H. Brouwer, ütjown fan Laverman n.v. to Drachten, dy’t dizze priis ek al yn 1955 en 1958 krigen hie. De kommisje wie tige oer de bondel to sprekken. Direkteur C. A. de Roo hat de priis yn üntfangst nommen. Het vijf-jarig zoontje Tjerk van post- kantoorhouder Dotinga te Bozum heeft zijn dijbeen gebroken door een val met zijn fiets. Het jongetje werd voor on derzoek naar het St. Antoniusziekenhuis te Sneek gebracht door dokter Miede- ma. Zes Friese gedichtenbundels kwamen dit jaar uit. De oorspronkelijke bundels zjjn van J. D. de Jong, „Fersen,” een bundel met eenzelfde titel van Tjitte Pie- binga en ,,It twadde lan” van Ane Jous- ma. Van de zijde van het St. Antonius Zie kenhuis maakte men ons er op attent, dat wij de directrice zuster Christiana wel wat te veel eer hebben gegeven door te vermelden dat zij de leiding had bij de evacuatie van de kraamvrouwen. Het leeuwendeel daarvan berustte nl. bij haar collega van het Geref. Verpleeghuis zuster Broersma, die het bovendien on der deze omstandigheden in het bouw veel moeiljjker had. Kommisjerapport De kommisjeleden, mefrou T. Sude- ma-Mulder, en de hearen G. A. Meer burg en J. Noordmans wiene it folslein meiinoar iens, dat der ien skriuwer wie dy’t der sa ütkypte dat it gjin fraech mear wie hwa’t hja foar de priis foar- drage soene. De kommisje priizge harsels neffens har rapport lykwols lokkich dat der foar de takenning fan de priis foldwaen- Dinsdagmorgen vertrekt hij per vlieg tuig met de voetballers van Sparta. Die zelfde avond, is hij al in Tel Aviv, van waar hij direct door wil reizen naar Je ruzalem. Terug in Sneek wil hij proberen door middel van foto’s en tekst belang stellenden uit het verenigingsleven, waarin hij zich actief beweegt („dat is niet belangrijk,” zegt Jan zelf) iets te vertellen van zijn persoonlijke beleving van Israel. Hoe de heer Brandsma op het idee kwam met Sparta te reizen? Daarvoor is het nodig te weten, dat enkele vroegere pogingen naar Israel te gaan mislukten door persoonlijke zaken en de laatste keer door de politieke consternatie, die hij op zijn reis, die eerst per auto zou gaan, zou tegenkomen. Toen hij te weten kwam dat het Rotterdamse Sparta voor een trip van negen dagen naar Is rael zou gaan, nam hij contact op met het bestuur van Sparta, dat alle mede werking verleende. Zo komt het dat Jan Brandsma morgen in een vliegtuig zit, Ook het plantenleven, de flora, heeft zijn belangstelling. Een synagogedienst wil hij meemaken, Jeruzalem zien en niet te vergeten het stadje Nazareth, dat zo'n grote rol speelt in de Bijbel. Kort om, kris kras door Israel trekken, daar bij zoekend naar de dingen, die hem be kend zijn uit het Boek der boeken. Dat is vooral het streven van de idealist Jan Brandsma. „De gelijkstelling van alle mensen, één van mijn idealen, komt men in Is rael nabij,” zegt hij,. Maar goed, Arends was eerlijk de eer ste en wij gunnen hem zjjn succes van harte. Maar hier in Sneek wordt de zaak iets anders opgezet. Eenvoudiger, rechtlijniger, minder spectaculair, en gewoon op stoelen. Geen teenagermu- ziek en, ditmaal, ook nog geen jazz. Wij blijven binnen de perken van het popu- lair-klassieke en dat terrein is, tussen Mozart en Gershwin, nog uitgebreid ge noeg. Hoe is dit programma tot stand gekomen? Aan alle leerlingen van de Sneker scholen waar muziekonderwijs wordt gegeven, heeft Jeugd en Mu ziek” een enquête-formulier verstrekt, dat onder toezicht en met prettige me dewerking van de muziekleraren werd ingevuld. Uit ruim 90 titels mocht ieder 6 nummers aanstrepen, die hij (zij) graag wilde horen. Geen symfonieën of grote soloconcerten, ten einde het pro gramma zo gevarieerd mogeljjk te ma ken. Maar balletmuziek, divertimenti, ouvertures, symfonische gedichten, se lecties, marsen en walsen, alle met een maximum speelduur van p.m. 15 minu ten. Bovendien kon men een solo-instru- ment aanwijzen dat men het liefst wilde horen. Van de 1500 uitgezette formulie ren werden ongeveer 1000 ingeleverd. Ze maakten de indruk zonder uitzonde ring serieus en met belangstelling te zijn ingeleverd. Ook een aantal Sneker bedrijven werkte mee door aan jongere personeelsleden formulieren uit te rei ken. En neemt U van mij aan, dat géén enkel van die 1000 formulieren door de invuller „ongeldig” was gemaakt! Er verschenen negen kinderboeken, waarvan vier oorspronkelijke, vier ver talingen en één prentenboek. Wat hjj zich allemaal voorstelt te zien? Met een van oorsprong Amsterdamse arts, die de medische verzorging van on geveer 15.000 Bedoeïnen - (roofzuchtige, rondzwervende Arabieren, staat in het woordenboek) - op zich heeft genomen trekt hij de woestijn in, hjj wil de week markt zien, waar deze volksstammen op hun kamelen naar toe komen. de kar wie üt proaza, da' in ridlik li terair nivo helle. Sawol by de romans as by de koarte forhalen hat de kommis je wurk foun dat yngeande krityk for- neare koe sunder under de tafel to reit- sjen. Dei' wie forskaet fan goed forheljend proaza, forskaet fan ynhald en hwat de foarm oanbilanget, skepen troch in for skaet fan generaesjes, fan Gerrit Mul der silger oan ’t Hessel Miedema ta. Dochs de kommisje wiist der wol op dat it algemiene peil noch altyd binefter bliuwt by it nivo dat de internasjonale literatuer fan hjoed de dei hat. De ar- tistyke driuw liket by guon Fryske skriuwers net lytser to wêzen as by har kollega’s earne oars, mar it fakmanskip om dy sterke driuw yn it artistyké in foarm to jaen, dy’t dêrmei op ien hichte stiet, üntbrekt aimeast. Hjirfoar binne neffens de kommisje gjin üntskuldigin- gen oan to fieren. By guon skriuwers konstatearret hja: mar maklik hwat op- skriuwe, to min de holle brüke, to min soarch bisteegje oan de komposysje. Dochs is de kommisje net alhiel ünto- freden. Hja wie lykwols unanym fan bi- tinken dat net ien skriuwer mear foar de priis yn de bineaming kaem as Jo Smit foar syn forhalebondel „Bisten en Boar gers” en foar syn opstellen yn it literair tydskrift „De Tsjerne”. uur lang (liggende, staande op de vloer zit- zijn Noordhollands Filharmonisch Orkest met De Deputearde sei dat yn ’e boekepro- duksje genóch fuortgong sit om hope to hawwen en to halden, al hat men jins moed net altiten en bikrüpt it jin, as men by de ófbraek fan eigen geastlik bisit merkbytet, dat dér net mear tsjin- oer to setten fait. Sünt forline hjerst binne in tsiental ro mans en forhalen ütkommen fan alder sawol as jongerein under de skriuwers. Dér kinne de fersebondels mei lyk hal- de. In rige freedsume bünte Huwen is frjjlitten, boekjes mei forskate ynhald. Bernelêzen bigjint hwat mear los to kommen, mar yn ’e skoallebibleteken fait it Frysk noch wei by de oerfloed fan Hollansk. Gistermorgen is in Oppenhuizen op 77- jarige leeftijd overleden de heer Jan Wind, drager van de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. De overledene heeft zich nl. op onderscheiden gebied verdienstelijk gemaakt. Hij was o.m. een lange reeks van ja- ren bestuurslid van de Vereniging Sne ker Huishoudschool, oud-bestuurslid van de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Wes- terbrugsloot” te Uitwellingerga en van de Vereniging voor Gereformeerd School onderwijs te Oppenhuizen-Uitwellingerga. Na een rouwdienst in de Geref. Kerk te Oppenhuizen, die aanvangt om half twee, zal zjjn stoffelijk overschot don derdagmiddag in Delfstrahuizen ter aar de worden besteld. Abe Brouwer’s roman „De Gouden Swipe” is nei ’t ik mien it earst printe as feuleton yn it wykblêd „Sljucht en Rjucht,” doetiids ütjown troch Eisma’s printerjj to Ljouwert. De emoasjes dy’t de lêzers doe al bilibben, oppenearren him al gau yn ’e winsk, dat dit libbene en spannende forhael yn boekfoarm üt jown wurde soe. Dér hat Brouwer net lang mei wachte. Neist in Fryske ütjef- te, dy ’t in oplaech fan sawntüzen helle hat, is der ek in Hollanske, in Noarske en in Ingelske fan ütkommen. En tink nou net, dat „De Gouden Swipe” yn ’e boekekasten formóget. Mefr. Van der Kuur wurdt d~ léste tiden in bulte üt- noege om der fragmenten üt foar to dra gen. En nou hjoed de dei is men drok dwaende de mooglikheit to ündersykjen in film to meitsjen fan dizze geweldige roman, dy ’t spilet yn Dokkum en kon- trijen. De Ingelske filmregisseur Paul Rotha is dér oanwêzich en tige optein. As dy film der komt, dan kin men der wis fan wêze, dat men yn Snits net lang hoecht to wachtsjen him to sjen. Mar as er komt en men wol der dübel fan genietsje, dan docht men der goed oan om earst ek de toanielütbylding mei to meitsjen. Hwant ek dat hat in greate deugd fan Brouwer west om mei de kon- krete fragminten in toanielstik gear to stallen. En dat is it yndied wurden. In yn geef stik, dat yn jin delgiet, hwer ’t men hwat fan meinimt en hwer ’t it Snit ser Toaniel wer in goede beurt mei mak- ket. Hwant de stypjende leden fan it S.F.T. sille dit greate foarrjucht op 26 en 27 novimber wer yn Amicitia bilibje. Mar ek hja dy’t noch gjin lid fan it S.F.T. binne wurdt dêrta de mooglikheit jown as hja harren nou opjean as lid. De kontrebüsje kin gjin biswier wêze. Dy is mar 1,50 de persoan, en dêrfoar kriget men twa prachtige toanieljounen yn it winterskoft en wol op 26 en 27 novim- De afdeling Sneek die dit programma heeft uitgedacht als inleiding tot haar eerste lustrumjaar, rekent 25 oktober op een uitverkochte en feestelijk gestem de zaal in „Ons Gebouw”. D.w.z. op 800 bezoekers, jeugd én volwassenen. Zij hoopt nl. dat alle Snekers en men sen uit wjjde omgeving wie de muziek en het Frysk Orkest ter harte gaan, de ze manifestatie zullen bezoeken. De bedoeling van dit concert? Och, dat behoeven we eigenlijk niet te zeg gen. Een feestelijk gebeuren op muzi kaal terrein. Bovendien (hopen we): een doorbraak om cöncert-schuwe mensen de weg naar de muziekzaal te doen vin den, open en ongedwongen. We hopen natuurlijk ook dat Jeugd en Muziek Sneek er wel bij zal varen, en niet min der het Frysk Orkest zelf, waarmee de afdeling zulke prettige relaties onder houdt. Zien we u ook? Jo Smit sei bliid to wézen mei de priis, en tagelyk hwat bang. „It set de for- wachtings heger en nou bin ik wol ré om it hegere to besykjen mar de wrakse- ling sil greater wêze as it west hat. It oannimmen fan de priis set my yn ’e skuld. Ik hoopje dy nochris to dylgjen.” Wouter Paap zegt het in „Mens en melodie” nog scherper: „Het is een schromelijk misverstand te menen dat men de jeugd voor de goede muziek kan winnen door haar met de slechte te paaien”. „Schrijf niet in de „ik-vorm,” want niets is onbelangrijker. Het gaat niet om onszelf en wat wij allemaal doen. Je moet blij zijn als je aan anderen iets terug kunt doen wat je zelf elke dag voor goeds ondervindt van God”. Dat zei onze stadgenoot Jan Brandsma (27), die morgen voor een negen- daagse reis naar Israel zal vertrekken, in gezelschap van het voetbalteam van het Rotterdamse Sparta, dat daar een voetbaïtrin van negen da gen zal beginnen. Met die reis verwezenlijkt de heer Brandsma één van zijn idealen: hjj ziet de vervulling van de in de Bijbel ge schreven beloften. Hij zal het herstel en de opbouw van de jonge staat Israel meemaken in vele facetten. Zwervend, liftend, met zijn shelter bij zich, zal Jan Brandsma negen dagen door Israel trekken. Hij vermijdt hotels'"en wat dies meer zjj en is alleen geïnteresseerd in de dingen van alle dag. Het toeristi sche Israel betekent niets voor hem. Chauffeurs van zes autobusonderne- mingen in Friesland, Drente en Overijs- el gaan woensdagnacht in Heerenveen vergaderen, omdat ze menen dat hun verantwoordelijk werk te laag wordt be taald. Eventuele acties, hangen af van de verklaringen, die op de vergadering door een vakbondsbestuurder zullen worden afgelegd. De vergadering is belegd door chauf feurs in dienst bjj de NTM (standplaat sen Heerenveen, Joure, Sneek, Drach ten, Oosterwolde en Leeuwarden), de LAB en de LABO, beiden te Leeuwar den, de NOF te Dokkum en de DABO- EDS in Drente en Overijssel. Hef SeeelMH k «m. qecomU^e NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT M De heer R. de Jong alhier heeft op de 55e tentoonstelling, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse vereni ging „Ornitophilia”, in de jaarbeurshal len te Utrecht, waaraan tevens is ver bonden de twaalfde nationale jonge die ren tentoonstelling van hoenders, duiven en pelsdieren, een medaille van het Ko ninklijk Huis gekregen voor de beste Brahma. Een fraai succes voor deze Sneker fokker. Freed is yn Boalsert de 21ste Fryske Boekewike iepene troch Deputearde H. M. Gerbrandij, dy’t dêr sein hat dat er noch wol hwat skeelt oan de distribüsje fan it Fryske boek. De foarsitter fan de stifting „It Fryske Boek,” de hear K. Sikkema heakke hjir letter op ’e joun op yn. „Gans Friezen binne to loai om seis in kar to dwaen as hja it Fryske boek net by abonnemint yn ’e hüs krije.” De hear Gerbrandij tocht dat der troch in oparbeidzjen fan de ynstansjes yn de forkeapsektor mear to birikken wie. HET PROGRAMMA dat uitgevoerd zal Worden op het Feestelijk lustrumconcert op 25 oktober wordt boeiend en veelzij dig. Een der meest door de jeugd ge vraagde nummers is een selectie uit de bekende negeropera Porgy and Bess” van Gershwin, maar ook Mozart is ver tegenwoordigd. Bovendien zal het Frysk Orkest naar de meest gevraagde nummers van de enquêtelijst nog een muziekwerk uitvoe ren, waaraan de aanwezigen actief kun nen (en moeten) meewerken, door hun stem in dienst te stellen van de dirigent. DE HOOFDPRIJS voor hem of haar die het programma-ideaal van de heer Salten het meest benadert, is uitgeloofd door het Hoofdbestuur van Jeugd en Muziek Nederland. Daarnaast zijn er twee prjjzen beschikbaar gesteld door twee Sneker zakenlieden. De prijswin naars worden op 25 oktober op het po dium geroepen om hun prjjs uit handen van de heer Ru Sevenhuysen vangst te nemen. Hun namen worden van te voren niet bekend gemaakt. Ze komen echter van drie verschillende Sneker scholen. De heer Sevenhuysen zal tevens als conferencier optreden d.w.z. „de num mers aan elkaar praten,” maar geen toelichting op het programma geven. Dat is voor een concert als dit overbo dig. OOK DE RADIO zal aandacht aan dit gebeuren schenken. De V.P.R.O. wijdt een uitzending van 20 minuten aan het feestconcert. De andere Friese afdelin gen van Jeugd en Muziek geven even eens blijk van hun belangstelling. Uit Gorredjjk komen 17 en uit Leeuwarden 20 leden. zeggen dat medewerking wordt ver leend door de solisten Aerde Kuiper, ba riton, in Sneek geen onbekende, en de eerste trompettist van het orkest, Jelle Kuipers, wiens instrument (en ook dat zal menigeen niet verbazen!) favoriet was. Tijdens het concert zullen bovendien de prijzen worden uitgereikt voor de prijsvraag die aan de enquête was ver bonden. Aan de dirigent de heer Salten is nl. gevraagd welk programma hij zou hebben gekozen, als hij had mogen mee doen. Aan de drie inzenders die dit „ideale programma” van de dirigent het dichtst benaderden, worden prijzen uitgereikt, die zijn uitgeloofd door het Hoofdbestuur van Jeugd en Muziek en door twee Sneker bedrijven. De uitrei king geschiedt door de heer Ru Seven huysen, bij alle J.M. afdelingen zo po pulair als adjunct-directeur en motori sche kracht. De hoofdprijs bestaat uit een gratis week naar het wereld-congres van Jeugd en Muziek, dat in Amsterdam zal worden gehouden. Dit jaar zijn er 50 nieuwe Friese boe ken verschenen. Dat is, in verhouding tot andere jaren vrij veel, maar nodig, als men de nodige verscheidenheid niet uit het oog wil verliezen. Wat de romans aangaat, dit jaar verschijnen zes oor spronkelijke romans, waarvan vijf uitge geven door de KFFB. Het zijn de roman van Teatske Aalzum „Iepen Finsters,” „Yn Gods takomst” van M. Apperloo, „Dit keningsbern” van S. M. v. d. Ga lien, „Frou Gunne of it hüs fan Herda” van J. F. Siemensma en - als laatste KFFB-roman „As de sémearmin sjongt” door mevrouw G. Spaanderman-Wielin- ga. Al deze boeken zijn, behalve het pre- mieboek, ook in de boekhandel, los van het lidmaatschap, verkrijgbaar. De zes de roman is de 100 pagina’s tellende „De smearlappen” van Anne Wadman. Voorts verschenen in de afdeling ro mans twee vertalingen, namelijk „Jiske- püster en de dea” een detective van Ann Mari Falk, uit 't Zweeds vertaald door prof. dr. J.H. Brouwer en „Pastora le symfonie” van André Gilde, vertaald door H. K. Schippers uit Drachten. Ook verschenen er twee herdrukken van het werk van de in dit najaar 25 jaar gele den overleden schrijfster Simke Kloos terman, „De Hoara’s van Hastings”, en Hij was de enige in het selecte gezel schap, die zich van de Nederlandse taal bediende klaarblijkelijk met het oog op de vertegenwoordigers van radio en te levisie, die van hun belangstelling blijk gaven. Namens het gemeentebestuur zei hij dankbaar te zijn dat de stad wederom gastvrijheid mocht verlenen, ditmaal ter gelegenheid van de uitreiking van de Gysbert Japicxspriis 1963. De instelling van de Gysbert Japicxprijs in afwisse ling met de dr. Joost Halbertsmaprjjs is destijds een daad geweest van de pro vincie die er grotelijks aan heeft meege werkt dat de dag van de uitreiking der prjjzen gezien mag worden als een zeer belangrijk jaarlijks treffen van al dege nen, die zo intens werken aan en meele ven met het eigen onschatbare Friese culturele leven. Zo zijn deze dagen mede geworden jaarlijks terugkerende bezin ningsmomenten op het culturele leven dat deze dag vooraf ging en daarna zal volgen in de van allerlei activiteiten gonzende provincie, aldus burgemeester Geukers in zijn openingswoord. De hear H. M. Gerbrandij sei it him yntinke to kinnen dat de oanwêzigen har der oer fornuverje kinne dat hy de üt- rikking in hannen hie. Faeks soe men tinke, dat, nou ’t de priis takend is oan de auteur fan „Bisten en Boargers” it kolleezje miend hat dat de Deputearde, dy’t nést de omgong mei boargers it meast fan alle leden fan it kolleezje mei bisten omgien hat, de meast geskikte man wêze soe om foar it boerdtsje to forskinen, mar, sa sei de hear Gerban- djj, dat is in misfetting. Sprekker gyng ik de libbensrin fan Jo Smit nei. Hy is berne op Skylge, learde ta ünderwizer to Ljouwert, helle syn ak te yn ’e tiid, dat der foar ünderwizers gjin oanslach wie en hat dêrom earst in hwat nomadysk bistean fierd, hat in ad- vertinsjeburo hawn, hat forpleger west, wie in set wurksum by de Algemiene- Friese, waerd dêrnei dochs ünderwizer yn Ljouwert, gyng fan it ünderwiis nei de journalistyk, waerd dêrnei direkteur fan hwat doe noch de R.O.N. hjitte en nou de R.O.N.O. Nei in jier of hwat for- liet hy ek dy post om wer nei it ünder wiis to gean, as ünderwizer oan de ulo- skoalle to Midslan en oan de séfeart- skoalle op Skylge en fortrok nei trije jier al wer en nou nei Hilversum as programmalieder fan de VARA. „In man fan avontür,” sei de hear Gerbran dij der fan. „Hy stiet, hwat it him eigen meitsjen fan de Fryske tael op lettere êlderdom oanbilanget, gelyk mei de foa- rige winder fan de Gysbert Japicxspriis, de dichter Marten Sikkema. De hear Gerbrandij foun it knap en kras dat hja beide as oanlearders fan it Frysk priiswinder wurden binne yn de Fryske literatuer, wylst oaren dy ’t har hiele libben yn Fryslan tahalden haw we, hjir hikke en tein binne al is it dan faeks yn de stêd, en dy’t graech foar yntellektueel trochgean wolle, de Fryske tael net ienris prate, lit stean skriuwe kinne. Dêrom kin yn in heap getallen better praet wurde, fan net wolle en mis kien ek fan in foech snobisme. Ta bislüt spriek de hear Gerbrandij de hope üt dat Jo Smit trochgean sil de Fryske litera tuer ta greater oansjen en op heger peil to bringen. Vrijdag hielden de C.J.B.T.B. en C.P.B. afdeling Sneek in het gebouw aan de Westersingel de eerste avond van het seizoen. Begonnen werd met het zingen van „Daar ruist langs de wolken.” Toen werd gelezen Joh. 15, vers 1 tot 20, waar op een gebed volgde. De voorzitter heet te iedereen welkom. Voorts had hij nog enkele mededelingen. Voor de cursus be drijfseconomie en bedrijfsleer kunnen zich nog enkele leden opgeven. Ook voor de veebeoordelingswedstrijd konden de leden zich melden. Ook werden er weer cursussen georga niseerd voor motoren en werktuigen kennis. Het bestuur ziet aameldingen hiervoor tegemoet. Als spreker had men ds. Westra van Scharnegoutum uitgenodigd. „Jongerein tusken God en chaos”, was zijn onder werp Zes dec. aanstaande is de provinciale toogdag in Leeuwarden, zo werd bekend gemaakt. Donderdagavond sprak ds. S. J. Ver veld voor de Gereformeerde mannenver eniging te Scharnegoutum over „Chris tus in het Boek Job”. Een leerzame en levendige discussie besloot deze avond De mannenvereniging vergadert om de twee weken. De collecte voor de kankerbestrijding heeft in Bozum de som van 309,35 op- Freed is to Boalsert de safolste Gysbert Japicxspriis ütrikt. Ut namme Deputearre Steaten fan Fryslan wie dehear H. M. Gerbrandij nei Boalsert, it kulturele Mekka fan Fryslan kommen om oan Jo Smit to Hilversum, program maleder by de VARA, 1.500,- to jaen. De Fryske flagge stie op ’e toer fan de tsjerke, „Omke Romke,” spiele en it kariljon soarge foar in fleurige stimming. De riedseale wie fol mei lju üt de Fryske biweging en organisaesjes, famylje en freonen fan Smit, hysels mei frou en bern. De boargemaster fan Boalsert, de hear J. A. Geukers iepene de gearkomst. Nee, een primeur voor Nederland durven wij niet zeggen, sinds, ter wijl de voorbereidingen in Sneek al in volle gang waren, Henri Arends zijn spectaculaire stunt in Haarlem uithaalde met het „Hartewens”-con- cert waarop de jeugd drie tende!) kon luisteren naar een aantal solisten uit de serieuze hoek (Aafje Heijnis, Herman .Krab bers, Emmy Verhey, Henk Driessen enz.), geflankeerd door enerzijds de serieuze jazz (Pim Jacobs met Rita Reys) en anderzijds door een aantal teenager-idolen (Anneke Grönloh, Blue Diamonds, enz.). Het is Haarlem een groot succes geworden, en dat willen we graag geloven. Hoewel we ook wel enige twijfel koesterden aan de artistieke waarde van het geheel en aan de praktische resultaten van Arends’ stunt. Is de daar verzamelde jeugd door dit concert nader tot de serieuze muziek ge bracht? Of kan men eerder zeggen, dat zij desnoods, om haar idolen weer eens in levenden lijve te zien en te horen, bereid was dat andere op de koop toe te nemen? Ik weet het niet. De gedeel ten van het Haarlems concert die ik hoorde, maakten op mjj de indruk van een schilderijententoonstelling met en kele bekende Rembrandts en Van Goghs afgewisseld door goedkope landschap- jes-met-herder-en-hond, van een ama- teur-schilder onder het motto: „Groeten uit Gasselternijveen”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1