enorm succes Zo’n 500 kinderboeken het stadhuis I Historisch moment: eerstesteenlegging voor nieuw St. Bonifatiushuis ^agenda"] Het boek neemt nog steeds een grote plaats in bij vele kinderen „Jeugd vraagt muziek werd I- 1 maar krachtig van in M'x IJLST WYMBRITSERADEEL en KORT Officieel Orgaan van degemeenten SNEEK, „Dicendo Discimus” bestaat 50 jaar 118e jaargang no. 86 Maandag 28 okt. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dr. J. P. Otto gehuldigd 99 N.C.V.B. Woudsend N.C.V.B. Oppenhuizen Provincie wil drie ton voor dorpshuizen geven C.J.B.T.B. afdeling Sneek hield ledenvergadering Boerderijbranden augustus 1963 J I Opbrengst collecte Nederland levert aardgas aan Duitsland en Oostenrijk Geslaagd Benoemd «r. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Geslaagd Aantal buitenlandse gasten nam toe Verkoop Surinaamse postzegels in Nederland ..De Eilander” SNEEKER NIEUWSBLAD de oktober 1963. Televisie I Feestelijk tintje Geen voordeel Vlot verloop consequenties van het jongste Praamsma geluisterd. J.N. Deken J. C. Vredendaal zegent de steen Kantoor voor admim» stratie en redaktie: GEDEMPTE PUL. 6 Teleioon 8006 (0 5150) b.g.g 4091. dat een Geslaagd voor het diploma Detailhan del in Sportartikelen Mevr. G. Abbink- Seinen te Scharnegoutum- uit de op de Ook de Leeszaal was op de tentoon stelling vertegenwoordigd met een eigen stand. Behalve o.a. vele hoofden der scholen woonde ook wethouder Baajjens de opening bij. Op de berg „Toe” in Italië heeft zater dag een nieuwe aardverschuiving plaats ,gehad, die zich op de aardmassa stortte die de ramp bij de Vaiont-dam veroor zaakte waarbij 2.200 mensen het leven verloren. Maandag 28 okt. ’s,avonds 8 uur film1: Plaats aan de top. v ersciiflnt MAANDAGS en DON- DERDAGS Advertentieprijs 16 ct. jer mm Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post t 3.75 per balt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het bestuur van de Sneker afdeling „Jeugd en Muziek” kan met veel voldoe ning terug zien op de zeer geslaagde herdenking van het 5-jarig bestaan, in zonderheid de secretaris, de heer B. Brouwer en zijn echtgenote, die hier voor bergen werk verzet hebben. Aan de keurige organisatie ontbrak niets en het lijkt ons daarom gewenst te beginnen met een compliment aan hun adres. De Westduitse president Lübke is mo menteel middelpunt van vermaak in de Partjse pers. Hij stuurde een condolean- tietelegram naar de weduwe van de on langs overleden Franse kunstenaar Jan Cocteau. Men heeft het president Lübke toen maar verteld. Jean Cocteau was niet getrouwd. Donderdagmiddag heeft Deken J. C. Vredendaal onder grote belangstelling de eerste steen gelegd voor het in aanbouw zijnde eerste complex van het nieu we R. Katholieke Bejaardencentrum aan de Leeuwarderweg en de Jachthaven straat. Hij metselde daarvoor met een zilveren troffel, hem aangeboden door de 8-jarige Carla v. d. Kuip, kleindochter van de aannemer R. J. v. d. Kuip te Oostermeer, een gedenksteen in de binnenmuur bij de hoofdingang, welke steen het opschrift draagt: Gezegend en neergelegd door Deken C. J. Vredendaal 24 De collecte voor het P.I.T. bracht in Heeg 65,- op. AMICITIA THEATER vaar voor de gezondheid door slaapge- brek. Ook lezen kinderen volgens de ou ders graag boeken die ook zij in hun jeugd lazen. Bijna een kwart der onder vraagden bezat deze nog. Van een vijfde der schoolgaande kin deren vindt zowel de ondervraagde als de onderwijzer dat het meer zou moe ten lezen. Van 12% van de kinderen vindt alleen de leraar dit. In meer dan de helft van de gevallen hebben beide partijen geen aanmerkingen. Nederland met zijn aardgasvoorraad van 1100 miljard kubieke meter heeft veel belangstelling voor een gro te afnemer, zoals west-Duitsland dat ze ker zal zijn en Oostenrijk is dankbaar voor deze gunstige gelegenheid, ook nog aan dit verzorgingsnet aangesloten te kunnen worden. De pijpleiding, met een diameter van 90 centimeter, zal aan de rechter zijde van de Rijn via Frank furt naar Karlsruhe lopen, waar deze in twee buisleidingen wordt gesplitst, die respectievelijk de autowegen naar Bazel en München zullen volgen. Frankrijk wil nauwere economische betrekkingen met Engeland en zal spoe dig officieel toestemming geven tot het bouwen van een tunnel onder Het Ka naal waardoor de twee landen met el kaar zullen worden verbonden. De heer Tromp herinnerde er aan, dat op 12 maart van dit jaar de eerste paal ingeheid werd. Dat was het begin van de eerste fase. Deze eerstesteenlegging wil niet de tweede zijn, maar is een historisch mo ment waaraan het bestuur meende een feestelijk tintje te moeten geven. Met de Deken hoopte hij dat het gebouw tot ze gen mag zijn van allen die er in zullen wonen. Deken Vredendaal zegende en plaatste hierna de steen, waarbij hij de wens uitsprak dat het allen die bij de bouw zijn betrokken goed mag gaan. Hij be gon bij het bestuur, dat heel veel tijd aan de voorbereidingen heeft moeten be steden. Hij dankte hen hartelijk. Mogen zij gezond zijn als het gebouw is vol tooid. De architect en de aannemer met zijn mensen, die hard gewerkt hebben, wenste hij toe dat zij het werk met lief- d'1 zullen voltooien en het een pronkstuk moge worden voor de stichting en voor de gemeente. Maar ook hoopte hij, dat de ouderen niet zoals bij de bouw van de nieuwe tempel, bedroefd zullen zijn over het oude gebouw. Na het uitspre ken van de wens dat allen die bij deze korte plechtigheid aanwezig waren ook getuige mogen zijn van de voltooiing, las hij de oorkonde voor welke achter de steen zal worden ingemetseld. Vrijdag hield de afdeling Sneek van de C.J.B.T.B. een ledenvergadering in Aere Perennius. De voorzitter kon in zjjn welkomstwoord ook enkele nieuwe leden betrekken. Na de gebruikelijke opening kreeg al spoedig de spreker, de heer A. van der Kooi het woord, die een inleiding hield over „toekomstvoorzie ningen in het agrarisch bedrijf, zorgen van vandaag en morgen”. De heer Van der Kooi sprak namens de Ned. Vereni ging ter bevordering van het levensver- zekeringswezen. i teruggekeerd, reeds in het eerstesteenleg- De gezamenlijke Steenkolenmijnen zul len binnenkort de werving van Spaanse arbeiders hervatten. In april voerde men een wervingsstop in nadat de Spanjaar den in Nederland hadden gestaakt. 283 van de 300 Spaanse arbeiders gingen toen naar huis terug. Tiisdei 29, woausdei 30 en tongersdei 31 oktober Krite Snits mei „De Skelm- stikken fan Scapin” fan Molière yn Amicitia. Dinsdag 29 oktober Zitting Trimph ad viseuse in Magazijn „De Zon,” Suup- markt. Donderdag 31 oktober Ned. Reisvereni- ging. Vertoning kleurenfilms „Tover spiegels in de bergen” en „De N.R.V. reist in Uw koffer mee.” Zaal Hotel „De Wijnberg,” aanvang 8 uur. Zaterdag 9 november Klaverjastoernooi in café „De Veehandel”, Korte Vee- marktstr. 8-11. Aanvang 2 uur ’s mid dags» Tissdei 26 en woansdei 27 novimber Snitser Frysk Toaniel mei „De Gou den Swipe” van Abe Brouwer yn Ami> citia. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagden voor het candidaatsexamen paedagogiek de heren A. Toornstra (cum 1.) en P. Wagenmakers, beiden on derwijzer alhier. De provincie Friesland zal, als de Sta ten met het voorstel van de Gedeputeer den instemmen een bedrag van ƒ300.000 beschikbaar stellen als bijdrage in de stichtingskosten van buurt- en dorpshui zen. Het betreft hier o.a. dorpshuizen te Heeg, Woudsend en IJlst. In het rapport staat voorts dat het aandeel dat het lezen heeft in de totale vrijetijdsbesteding op de lagere school toeneemt naarmate het kind in een ho gere klas zit. Onder de oudere kinderen is dit aandeel het grootst voor leerlingen van ULO, VGLO en VHMO. Gemiddeld lazen de in de enquête ondervraagde kin deren twee boeken in de maand. Ontspanning Ontspanning is de belangrijkste func tie van het lezen in het algemeen. Min der vaak lezen de kinderen omdat het leerzaam of interessant is. De ontspan- ningsfunctie van het lezen wordt door kinderen hoger gewaardeerd dan door volwassenen. Het beeld dat de ouders hebben van de lievelingslectuur van hun kinderen stemt niet steeds met de reali teit overeen. Toch menen vele kinderen, aldus het rapport dat de ouders de beste adviseurs zijn bij de keuze van een boek. Vrijdag en zaterdag lagen ter gele genheid van de kinderboekenweek zo’n 500 kinderboeken in het stadhuis, bijeen gebracht door de Sneker boekhandela ren. De tentoonstelling van het „betere kinderboek” werd vrijdagmiddag offici eel geopend door burgemeester Raster- hoff, die het van belang achtte dat de jeugd in aanraking komt met het boek en daarom ook gaarne bereid was de expositie een plaats in het stadhuis te geven. Het boek geeft het kind een ze kere ontwikkeling en confronteert het met dingen, die in het latere leven on dervonden worden. Bovendien kweekt het interesse voor de gebeurtenissen, die rondom het kind plaats vinden. Onder de vrijetijdsbesteding van kinderen neemt het lezen van boeken een grote plaats in. Ongeveer 71% van een aantal kinderen door de Nederland se stichting voor statistiek hiernaar ge vraagd vertelden dat zij graag en veel lezen. Dat staat in een rapport van de stichting Speurwerk betreffende het boek, getiteld „Kinderen en boeken 1963”. De gevraagde kinderen varieer den in de leeftijd van 7 tot en met 17 jaar. Naast het onderzoek naar het fei telijke leesgedrag en de houding tegen over boeken der kinderen in de ver schillende opleidingsfasen, is als cen traal punt gesteld het gedrag en de hou ding van verschillende opvoeders na te gaan. Te Den Haag slaagde voor het exa men wiskunde M.O. B. onze stadgenoot de heer P. Stellema. Zes belangrijke west- en zuid-Duitse gasmaatschappijen hebben besloten een gemeenschappelijke aardgasleiding aan te leggen van de Nederlandse grens door west-Duitsland tot in Oostenrijk. De aanvraag van de bouwvergunning voor dit geweldige buizenproject werd reeds bij de landsregeringen in Stutt gart, Düsseldorf, Wiesbaden en Mün chen ingediend. In het eerste halfjaar van 1963 werden ongeveer 1.730.000 overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels geregi streerd. Vergeleken met het le halfjaar van 1962 betekent dit een toeneming met 111.000 overnachtingen of met 7%. De gasten uit Duitsland nemen met 560.000 overnachtingen de eerste plaats in. Ten opzichte van het aantal over nachtingen in het le halfjaar 1962 is dit een toeneming met 18,5%. Het aantal overnachtingen van bezoe kers uit de volgende landen nam even eens toe: Zweden met 10%, Engeland en Schotland met ruim 7% en de Verenigde Staten van Amerika met bijna 5%. Een daling met 13% vertoonde het bezoek van geallieerde militairen uit Duitsland. Voorts verminderde het aantal over nachtingen van gasten uit Denemarken en Ijsland met 7,5%, uit Noorwegen met 7%, uit België en Luxemburg met 6% en uit Frankrijk met 3%. Bijna een kwart der schoolgaande kin deren heeft geen school- of klassebiblio- theek ter beschikking. Bij het beroeps onderwijs zelfs 55% en b<j het VHMO betrekkeljjk zelden (13%). Ruim 40% van het totale aantal onder vraagde kinderen leent wel eens boeken uit een bibliotheek, onder wie 19% uit de schoolbibliotheek en 13% uit een open bare bibliotheek. Donderdag hield deze afdeling weer haar maandelijkse bijeenkomst. Na de opening hield Mevr. v. d. Wal een me ditatie n.a.v. 1 Kor. 3 5-15. Spreker op deze avond was de heer J. A. v. d. Houten van Leeuwarden met het onder werp: „Hoe draag ik mjjn sieraden?” Hij vertelde o.a. wat men onder sie raden moet verstaan en dat het in som mige gevallen een onderscheidingsteken kan zijn. Er kon ook weer een nieuw lid worden ingeschreven. Als gevolg van de stijging der grond- stoffenprijzen van vetten is de prijs van margarine met ingang van vandaag ver hoogd met 1 cent per pakje van 250 gram. Dit is reeds de derde maal dit jaar dat de margarine 1 cent per pakje duurder werd. Met ingang van 30 oktober 1963 zullen de postzegels van Suriname, zoals vóór 1'augustus 1959, wederom aan de filate listenloketten op de postkantoren ver krijgbaar zijn. Dit geldt dus ook voor de Kinderpostzegels met toeslag, die de Su rinaamse Postadministratie op die dag voor de eerste maal zal uitgeven. De serie, die bestaat uit vijf zegels, werd vervaardigd naar foto’s van de Re- gerings Voorlichtingsdienst te Paramari bo. Op de zegels zijn kopjes van inheem se meisjes afgebeeld. Dat de kinderboekenweek dit jaar in het teken van het dier staat vond hij treffend. Dat de relatie tussen mens en dier niet altijd even goed is blijkt in de praktijk nog al te vaak. De gemeente heeft bijvoorbeeld daarom de voeder- plaètsen voor de herten op moeten ge ven. De dieren werden teveel getreiterd. Juist daarom achtte de burgemeester het van veel belang dat het kind liefde Weinig ouders (9%) zien géén énkel voordeel in het lezen van boeken door hun kinderen. Er zijn er meer (19%), die wel nadelen zien. De meest genoemde nadelen zjjn karakterbedervende wer king door een verslapping van de aan dacht voor betere zaken, de grote hoe veelheid ongeschikte lectuur en het ge- Op 1 oktober was dr. J. P. Otto 25 jaar als docent in de biologie aan het Magister Alvinus gymnasium verbonden. „Rostra” het orgaan van de school wijdt aan dit jubileum ’n artikel. Zater dag 5 okt. is in ’n op verzoek van dr. Otto intiem gehouden bijeenkomst dit feit herdacht. De rector van het gymnasium sprak de jubilaris toe en overhandigde hem als blijk van waardering een bu reaulamp. Ook mevrouw Otto was aan wezig. Na de pauze werden vragen gesteld. De heer Ris vertoonde twee films: „af spraak met de toekomst” en „het paard en z’n werk”. Een belangrijk punt was ook de bestuursverkiezing. Jarig de Groot trad af en stelde zich niet her kiesbaar. Na een vlotte stemming kwa men Jouke Gerbrandy uit Goëngamieden met 17 stemmen en Jan H. Nauta uit Uitwellingerga met 16 stemmen uit de bus. De vergadering werd bijgewoond door dertig leden. Vooral bij de kinderen uit de ho gere klassen van de lagere school en bij de leerlingen van het voortgezet on derwijs komt lenen uit een bibliotheek voor. Deze las eerst een toepasselijk gedeel te uit de H. Schrift (Ezra 4 10 tot en met 13) over de tempelbouw door de Joden nadat ze uit gevangenschap in hun eigen land waren Hieruit blijkt, oude Verbond ging belangrijk was. Spr. haalde echter ook de tekst aan „Als de Here het huis niet bouwt, dan bouwen de bouwlieden tevergeefs”. Dit wordt een prachtig en stevig gebouw, waarin t.z.t. mensen zul len wonen. Wel in afzonderlijke kamer tjes, maar het cement moet zijn de liefde van Jezus Christus. In hem moe ten ze straks met elkaar samenwonen. Nadat de Deken een gebed had uitge sproken, sprak de heer F. J. Tromp, voorzitter van de Stichting St. Bonifatius huis, een welkomstwoord tot de vele genodigden en aanwezigen: het bestuur, de architect, adviseurs, werkers, zusters (de Eerw. Moeder was helaas wegens ziekte verhinderd), de h.h. geestelijken, de bewoners en een groot aantal paro chianen. voor alles wat groeit en bloeit wordt aangekweekt. Namens de boekhandelaren, de hoof den der scholen en de Leeszaal sprak de heer G. v. d. Pijpekamp. Hij had veel lof voor de spontane medewerking van het gemeentebestuur. Voorts was hij van mening dat de leerlingen van de verschillende scholen zich uitstekend van hun taak hebben gekweten. Zij richtten naar eigen fantasie een aantal etalages voortreffelijk in. De heer W. G. Baarda vestigde de aandacht op een zojuist verschenen boekwerk getiteld „Snowy het Kerstveu- len” dat is geschreven door het Engel se meisje Suzanne Reynolds, dat op 10- jarige leeftijd stierf aan kanker. De op brengst van het boekje, dat van een voorwoord werd voorzien door de beken de arts A. C. van Swol is in Nederland voor het Koningin Wilhelminafonds. In de maand augustus 1963 kwamen 23 boerderijbranden voor, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Een van deze branden kwam voor in Groningen, vijf in Friesland, twee in Drenthe, vier in Overijssel, zes in Gel derland, een in Zeeland, twee in Noord- Brabant en twee in Limburg. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op 1.082.355,-. Acht van de branden werden veroor zaakt door hooibroei, een door vlam in de pan, een door broei in sisalzakken, een door brandstichting, twee door spe len met vuur, drie door blikseminslag en zeven door onbekende oorzaak. Bij deze branden kwamen om: 13 kal veren, 39 mestvarkens, acht biggen, 770 kippen en 30 kuikens. In „De Eilander” het orgaan van de buurt- en speeltuinvereniging „Het Ei land” staan een aantal interessante fei ten. Allereerst is men reeds begonnen met de organisatie van het Sint Nico- laasfeest. Ook dit jaar hoopt men het „weer te versieren”, aldus ,,De Eilan der”. De speeltuin is weer gesloten en dus niet meer toegankelijk voor de kinde ren. Thans vraagt het bestuur de hulp van de leden om de toestellen van de speeltuin te demonteren. Zodra het een zaterdagmorgen mooi weer is gaat men aan de slag. De schutjaswedstrijden zijn weer be gonnen en daarmee is eigenlijk het win terseizoen ingeluid. De vlaggen buiten „Ons Gebouw,” in bruikleen afgestaan door Gemeentewer ken wezen vrijdag al op een feestelijk ge beuren. Ook het interieur was door de firma Vroom en Dreesmann versierd en de bloemen van de firma Brandsma gaven het geheel een vrolijk aanzien. Tegen acht uur was er geen plaats meer onbezet, maar er was nog wel in teresse, zodat enkele tientallen belang stellenden teleurgesteld moesten wor den. Zoals bekend zal zijn, werd het pro gramma, door middel van een enquête onder de jeugd, samengesteld; natuur lijk in overleg met de heer Alfred Sal- ten, de dirigent van het Frysk Orkest. Dit orkest verzorgde het feestconcert, waaraan Aerde Kuiper, bariton en Jelle Kuipers, trompet, medewerking ver leenden. De trompet bleek n.l. bij de jeugd favoriet te zijn! De aan de enquête verbonden prijs vraag: wie het programma, dat de heer Salten dus, aan de hand van de ingeko men duizend formulieren, uiteindelijk samenstelde, het dichtst benaderde, kwam in het bezit van de door „Jeugd en Muziek Nederland” beschikbaar ge stelde hoofdprijs: een gratis bezoek aan het Wereldcongres van.J. en M., de vol gende zomer. Albert Dijkstra werd de gelukkige winnaar en Jetty Zijlstra en Jac. Smit, als daaraanvolgenden, legden elk beslag op een platenbon van 20 gul den. Deze bonnen werden beschikbaar gesteld door twee Sneker zakenlieden. Aukje Beeksma en Tineke Nauta kre gen als verkoopsters van de meeste kaarten, ieder een pocketboek aange boden. In zijn openingswoord, waarin hij, o.m. vrijwel het voltallige college van B. en W. jvelkom kon heten, maakte de voor zitter, dr. A. S. Wadman, o.a. de aardi ge opmerking, dat er één op de 25 inwo ners van Sneek in de zaal zat. Wanneer iets dergelijks in Amsterdam het geval zou zijn, zou men een zaal voor 35000 bezoekers nodig hebben! Burgemeester Rasterhoff complimen teerde de Sneker J. en M.-afdeling met haar eerste lustrum. Verder verzekerde hij dat het verzoek tot het instellen van een Culturele Raad bepaald niet in de doofpot gestopt zal worden. ,,U hoort er wel meer van,” aldus spreker, die voor af een snedige opmerking van Dr. Wad man over de vermakelijkheidsbe lasting even ad rem beantwoordde. Overigens zijn wij uitermate benieuwd Er kon geen duidelijke samenhang worden geconstateerd tussen de lees baarheid en de frequentie waarmee de kinderen naar de televisie kijken. Wel is er een positieve samenhang tussen het aantal gelezen boeken en het kijkge drag van het kind. Hoe vaker het kind naar de televisie kijkt, hoe meer boeken het heeft gelezen. Tussen televisiebezit en de frequentie waarmee de ouders naar de televisie kijken enerzijds en het aantal door het kind gelezen boeken anderzijds is een- gering negatief ver band, aldus het rapport. In de vergadering van de afdeling Woudsend van de Ned. Chr. Vrouwen bond was als spreekster mevr. M. de Lange-Praamsma te Leeuwarden, die vertelde over haar werk als jeugdschrijf- ster. Reeds meer dan 30 jaar schrijft zij jongens- en meisjesboeken: de Goud- Elsje-serie en de Marlieske-serie zijn van haar hand. In totaal heeft zij reeds 35 boeken voor de jeugd geschreven en zjj hoopt aan deze lange rij nog enkele toe te kunnen voegen. Spreekster vindt het heerlijk werk en tracht hierin bovenal de Heer te dienen en Zijn blijde boodschap door te geven. De aanwezige leden hebben met veel be langstelling en genoegen naar mevrouw naar de raadsbesluit inzake de verlaging van de vermakelijkheidsbelasting voor een par ticulier bedrijf. Zullen onze koren en corpsen, waarvan de meeste noodlijdend zijn, ook kunnen rekenen op reductie of (nog beter) ontheffing van deze onzalige belasting?! Het concert werd ingezet met de bekende ouverture „Wilhelm Tell” van Rossini. Met de uitvoering wou het aanvankelijk niet erg vlotten. Het spel was nogal ongelijk en onsamen hangend. Pas in het laatste, snelle deel kwam het Frysk Orkest pas goed „los.” Ru Sevenhuysen de adjunct-directe^r van de landelijke J. en M.-vereniging, die de verschillende programma-num- mers aankondigde, zei van het hierna volgende stuk de beroemde Serenade „Eine kleine Nachtmusik” voor strijkor kest van Mozart: „het heeft niets met een kleine nacht, maar alles met mu ziek te maken! De uitvoering liet niets te wensen over, wat ook gezegd kan worden van de overige werken, het „Scherzo” uit Mendelssohn’s „Midzo- mernachtsdroom,” de populaire „Bloe- menwals” uit de „Notenkrakersuite” van Tschaikowsky, de ouverture” tot „Die Fledermaus” van Joh. Strauss, de „Sabeldans” van Chatsjaturian en de Porgy and Bess,” muziek van Ger shwin. Aan dit zeer afwisselende programma werd, op verzoek van het J. en M.-be- stuur, nog toegevoegd Salten’s compo sitie „Musica per und Feste,” een fan tasie over het populaire „Lang zullen ze leven,” wat dus goed in de sfeer pas te. De Friese potpourri van Hugo de Groot, ook nog een extra bijdrage, knap gëinstrumenteerd, werd dienoverkom- stig weergegeven, maar de samenzang (het publiek mocht meezingen) werd geen succes. We kunnen nog niet tippen aan de beroemde Engelse community singing! Onze stadgenoot Aerde Kuiper, zong met fraaie stem en lichte voordracht de aria „Ein Madchen oder Weibchen” „Die Zauberflöte” van Mozart en Trompetist Jelle Kuipers, speelde vaardige wijze en met frisse toon „Trumpet-voluntary” van Clarke. Het wel wat al te lange programma werd met aandacht gevolgd, en de uit voerenden oogstten na elke nummer een langdurig applaus. Bovendien wa ren er bloemen voor de solisten. Een niet iedere dag voorkomende ge beurtenis speelde zich gistermiddag af op het voetbalveld te Rossum. De scheidsrechter die een vastgestelde wedstrijd moest leiden was niet op tijd aanwezig zodat een langs de lijn vertoe vende collega de fluit maar in handen nam. Toen de laatkomer enkele minuten daarna hijgend het veld oprende werd hij door de invaller-scheidsrechter met een laconieke beweging van de arm van het veld gestuurd Benoemd tot onderwijzer aan de Ds. Lu cas Fockensschool Chr. ULO de heer B. S. Holtrop thans onderwijzer aan de Geref. Lagere School te Oppenhuizen. Voordat de heer Otto als docent in de kring van het V.H.M.O. trad had hij reeds een hele carrière in een weten- schappelijk-universitaire functie achter de rug, de weg die thans ‘van leraar tot wetenschappelijk ambtenaar pleegt te voeren dus als hét ware in omge keerde richting afleggend. Een in de huidige tijdsomstandigheden waarlijk zeldzaam fenomeen, aldus „Rostra”. Zaterdagmorgen 19 oktober hebben de leerlingen van de school gelegenheid ge had dr. Otto te huldigen. Ook zjj kwa men niet met lege handen. De heer Tromp dankte de Deken voor zijn woorden en sprak daarna de buiten gewone tevredenheid van het bestuur uit ove. het vlotte verloop van de bouw. Hij hoopte dat dit zo mag doorgaan en het hoogste punt spoedig bereikt zal zjjn. De Sneker Gymnasiasten Vereniging „Dicendo Discimus” bestaat binnenkort vjjftig jaar. Dit feit wordt op 9 novem ber a.s. herdacht met een groot feest. Het belangrijke programmapunt is on getwijfeld de opvoering van de tragedie „Philoktetes” van Sophocles, ’s mid dags om half twee in Amicitia. Het stuk wordt gespeeld door leerlingen, terwijl de regie berust by ir. A. ‘W. P. Münch. De opvoering van deze tragedie bete kent voor alle medewerkers een zwa re opgaaf, maar tevens een wel heel waardig facet aan de festiviteiten t.g.v. het vijftigjarig bestaan van deze school club, de oudste van Sneek, naar men aanneemt. Hij wenste verder alle medewerkers veel sukses toe bij de bouw, dankte ook het oude bestuur voor zijn aanwezigheid en reikte tot besluit aan alle werkers onder enveloppe een blijk van waarde ring uit. Na afloop werd nog een van de 77 éénpersoonskamers die het gebouw zal tellen, voor deze gelegenheid proviso risch afgewerkt, bezichtigd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1