Henk van Ulsen virtuoos als de geboren leugenaar Waterpoort-krabbelt IJLST WYM BR ITS ER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT maar krachtig AGENDA J van c door Speurder en KORT Sneeker Damclub veertig jaar Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Sinterklaas komt 16 november in Sneek 118e jaargang no. 89 Donderdag 7 nov. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD y Benoemd Kerknieuws i Verkoping t Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en B. Schuurer tijdelijk burgemeester van Ijlst Opstand brengt Diem ten val Toneelgroep Studio bij „Kunst Aan Allen** Speeltuinver. „De Lemmer weg” houdt lampionoptocht Waar zaterdags en zondags een menigte mensen met gejuich en veel lawaai een spannende voetbalmatch volgt, zetelt vanaf 22 au- gustus in de week de vijfde klas van de Looxmaschool, namelijk in de restauratie van het Sportpark aan de Leeuwarderweg. Het is een unieke plaats, waar de ongeveer 35 kinderen door meester H. Fol- kers worden onderwezen. Als men de vijfde klas echter ziet zitten i’ valt direct de gelijkenis op met een normale schoolklas. De restau- I ratie leent zich er wel voor. Behalve als we een strenge winter krij- gen, want dan zal het houten gebouw niet aan de eisen voldoen. Het is te hopen dat de kou zal wegblijven, want anders zit men bij de Looxmaschool wéér met een groot probleem. Het eerste werd vrij snel opgelost. Voorheen maakte een klas van de Looxmaschool, waar men met ruimtegebrek kampt gebruik van een lokaal van de s Gysbert Japiksschool. Maar toen die in een zes-mansschool veran- derde en dus uitgebreid werd, moest het lokaal worden afgestaan. De restauratie vormde een mooie oplossing voor het toen ontstane J ruimte-probleem, waarvan de definitieve oplossing nog wel even op i zich zal laten wachten. a SNEEKER NIEUWSBLAD moeten bekopen toen hjj in de Johan al Dr. J. P. Otto zegt van de pestvo- bij tientallen wilden zien, aan het speuren gezet. derd: een P. uur de Vrijdag 8 nov. t.m. maandag 11 nov. iedere avond te 8 uur en zondagmid dag tevens te 5 uur film: Mogen wij zwijgen? Zondagmiddag 10 nov. te 2.30 uur film: De Musketiers van de zee. Donderdag 14 nov. ’s avonds 8 uur film Ontmoeting op het strand. vei inAmicitia. Eigenlijk een merkwaardig stuk, deze komedie van Keith Waterhouse en Wil lis Hall. Hoewel de situaties komisch genoeg zijn en er tijdens deze opvoering vlot genoeg werd gespeeld, voelt men tc -h steeds een naargeestige ondertoon, die misschien wel typerend voor het mo derne toneel genoemd mag worden. Hu mor is wel nooit denkbaar zonder een element van melancholie, maar speciaal in de moderne komedie nadert dit ele ment wel zeer dicht het cynisme. Mis schien heeft dit sommige bezoekers af geschrikt; laten zjj dan echter niet ver geten dat een cynicus vaak niets anders Per 1 januari is benoemd aan de ds. Lucas Fokkensschool de heer B. Holtrop onderwijzer aan de geref. school te Op penhuizen. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Zeist: Ds. T. Korporaal van IJlst. Notaris P. Feddema verkocht finaal: burgerwoonhuis, Amaliastraat 64. Koper de heer D. de Vries, procuratiehouder te Sneek voor 22.300,-. Het hondje keek de kleine jongen bjj- na triomfantelijk na. Kantoor voor admim. stratie en redaktle: GEDEMPTE POL 6 1’eietoon 3005 (O 5150) b.g.g 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS i’ Fen 20-jarige jongeling uit Tubber- gen en een 16-jarige uit Geesteren zijn gearresteerd omdat ze roggemijten in brand gestoken zouden hebben. Het zou den stropers zijn die op een dergelijke manier een vete met enkele jachtopzie ners wilden uitvechten. Advertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3 per halt jaar. Franco p. post 13.75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Nes bij Oldeboorn, waar vorige .■SS AMICITIA THEATER Komt er eindelijk een einde aan de ver nielingen die dames met hun ranke naaldhakjes kunnen aanrichten op zeil en parketvloeren? De Rotterdamse be lastingambtenaar J. F. Voortman is de uitvinder van een naaldhakdop, die met een simpele beweging om de hak kan worden gezet. Johan alwaar Liaukemastraat Verkiezingen in Griekenland De eerljjkste verkiezingen, welke ooit in Griekenland zjjn gehouden, hebben zondag de oppositiepartij het centrum aan de overwinning geholpen. Acht ja- ren lang was de nationale radicale unie van Karamanlis aan het bewind geweest, de laatste paar jaren met 180 van de 300 zetels in het parlement. Papandreoe, de leider van het centrum, heeft sinds October 1961, toen de vorige verkiezin gen werden gehouden, de regering en regeringspartij beschuldigd van onge oorloofde druk en fraude bij de verkie zingen. Hij eiste zelfs van de koning, Ka- ,,De bijter gebeten”. Dat schoot be. Speurder te binnen toen hij dezer da- merkt dat ook de ambtelijke samen- gen een klein jongetje zag dat bezig Lelystad, aanvankelijk geprojecteerd voor zo’n 25.000 inwoners is in nieuwe plannen bestemd voor 100.000 mensen. Het wordt thans dus vier keer zo groot als eerst in de bedoeling lag. Vice-president Lyndon B. Johnson van Amerika heeft woensdagmiddag bij zijn bezoek aan het Amsterdamse stadhuis onder meer een eeuwenoude steen uit de Schreierstoren gekregen. Voor de Verenigde Staten, die zich in dit in de strijd tegen de communistische landen zo strategisch belangrijke land volledig achter Diem hadden geplaatst ondanks bepaalde bezwaren, werd Viet nam een moeilijk probleem. Diem nog langer steunen zou kunnen betekenen, dat men weer eens op het verkeerde paard had gewed, omdat men daardoor de grote massa van de bevolking van zich vervreemdde. Aan het licht was ook gekomen, dat de Amerikaanse inlichtin gendienst de speciale troepen van Nhoe betaalde, welke niet zozeer in de strijd tegen het communisme werden gebruikt als wel voor aanvallen op pa godes en dergelijke politiediensten. Ca bot Lodge, de nieuwe ambassadeur, kwam wat orde op zaken stellen, maar zijn advies aan Diem om zijn gehate broer te verwijderen werd in de wind geslagen. Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst werd naar Washing ton teruggeroepen, de subsidies aan Nhoe’s speciale troepen hielden op en op alle mogelijke manieren liet de Ame rikaanse regering blijken een verande ring op prijs te stellen. Deze is nu gekomen. Zoals gezegd is er geen andere sociale groep aan de macht gekomen, zoals zo vaak bij een revolutie. De militaire leiders in Viet nam, die het vaak niet eens waren met Diems oorlogsbeieid, zijn anti-commu- nistisch. Veel zal ervan afhangen in hoe verre de nieuwe premier en zijn minis ters de bevolking waar kunnen maken, dat de strijd ook haar aangaat. Dat kan de strijd tegen de communistische Viet- cong alleen maar ten goede komen. Vrijdag 15 november houdt een ontspanningsavond Voor vrijdagavond a.s. staat in het clublokaal een erewedstrjjd op het pro gramma tegen het kampioenstiental van Friesland, het Leeuwarder D.C.L. De opstelling van de beide tiental len zal er vermoedeljjk als volgt uitzien: Sneek: H. de Boer, J. de Korte, G. IJbema, K. J. de Vries, P. Oljj, K. Krot, H. Krot, H. Nauta, A. J. de Vries, IJ. Kroes. D.C.L. M. Bandstra, D. Cremer, Drost, C. Wier sma, J. Tekelenburg, G. Schambach, Zandberg, J. Miedema, F. Veltman, P. Dona aer. Belangstellenden vrije toegang. Tongersdei 7 novimber Kulturele joun Friesche Mij. van Landbouw en Jonge- rein ofd. Snits. Opfiering van „In Heipedyk” troch it Fryslan Toaniel yn Seal Hanenburg to Snits. Oanfang 8 üre. bilist werd overreden. Enkele andere eenden konden ternauwernood ont snappen. Op zichzelf is dat niet veel bijzonders, omdat ’t wel meer ge beurt, maar deze daad komt in een vreemd licht te staan ais men weet dat de bestuurder van de auto de VI is dan een teleurgestelde idealist. Wim Visser, de geboren leugenaar, heeft zich al vroeg aangewend om te genover de realiteit zijn grillige fanta sieën te stellen. Het manische karakter van deze eigenschap wordt duidelijk uit het telkens terugkeren van het ampute ren van benen. Het is ook niet enkel een simpele machts- of suksesdroom die steeds terugkeert, maar eerder een spel, dat de bedrijver ervan een gevaarlijk soort bevrediging schenkt. Hij speelt niet mee, of beter gezegd niet helemaal mee in het gewone leven, want hij houdt altijd zijn spel als ontsnappingsmogelijk heid. Hoezeer dit een illusie is laat het slot van het stuk ons duidelijk voelen, waar Wim toch terugkeert naar de ouderlijke woning. Tevens blijkt daar het volkomen on begrip van de ouders nog eens duide lijk: zij zijn al naar bed gegaan, het komt niet bij hen op dat hun zoon mis schien toch niet naar Brussel zou gaan. De verbeten, volkomen gedesillusioneer de vader, die voor zijn zoon geen goed woord (hoogstens een sigaar!) over heeft werd gespeeld door Wim van den Brink. Nell Koppen was een brave huismoeder, een beetje sentimenteel maar overigens zonder veel begrip of menselijkheid ge- voeren. Sindsdien is het Boeddhistische verzet tegen de Ngo’s voortdurend ge groeid. Betogingen werden opgevolgd door arrestaties, monniken verbrandden zich uit protest in het openbaar. Amerika’s houding Jongens en meisjes, de verjaardag van Sint Nicolaas nadert weer. Sint Ni- colaas is druk bezig alles voor zjjn ver jaardag in gereedheid te brengen en zijn knecht zwarte Piet schiet handen te kort. Wat moeten er ook weer velen wor den blij gemaakt, maar toch komt het elke verjaardag weer voor elkaar en krijgt iedereen zijn cadeautje. Op zater- d~g 16 november doet Sint Nicolaas zijn intocht in Sneek en wordt hij weer in het stadhuis door de burgemeester wel kom geheten. Sint Nicolaas heeft de wens te kennen gegeven de jongens en meisjes die op dezelfde dag als Sint Nicolaas jarig zjjn en dan vjjf jaar worden in het stadhuis te mogen ontmoeten om hen daar per soonlijk een cadeautje te overhandigen. Natuurlijk mag Sint Nicolaas niet wor den teleurgesteld en dus worden de jon gens en meisjes die op 5 december 1963 vjjf jaar worden verzocht even een brief je te schrjjven aan: Het secretariaat van Sint Nicolaas - Postbus 11 te Sneek, waarop duidelijk de naam en het adres van de afzender staat aangegeven. Dit briefje moet vóór 10 november zijn gepost. het was een n°g kleiner hondje een af- een straffing te geven in de vorm van deur enige fikse schoppen. Het beestje nam van ramanlis naar huis te zenden en toen na een verschil van mening met het hof Karamanlis in het voorjaar zijn ontslag indiende, besloot de koning nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Papandreoe eiste alle mogelijke waarborgen, dat de verkiezingen eerlijk zouden zijn, en zijn eisen zijn voor het grootste deel in gewilligd. Een tussentijdse regering van Pipinelis, een aanhanger van Kara manlis, werd zelfs onder zijn druk de laan uitgestuurd. Om fraude te voorko men werden alle politiecommissarissen en hoge officieren geschorst en de pre fecten werden tjjdelijk door betrouwba re ambtenaren vervangen. Een nieuwe kieswet stelde een meer proportioneel stelsel in, waardoor de grootste partij minder werd bevoordeeld, terwijl ook de vertegenwoordiging van landelijke districten in overeenstemming met de loop van de bevolking werd verminderd. Het valt moeilijk uit te maken in hoe verre de ommezwaai in de bevolking verantwoordelijk is voor de nederlaag van de unie en de winst van het cen trum. De unie viel van 50% van het aan tal stemmen op 39%; het centrum be haalde 42% tegen even 20% vorige maal. Het blijkt, dat vooral de progressieve partü van Markezinis, die tussen de unie en het centrum in staat, aan het centrum heeft verloren. Van haar 13% behield zij er maar 3. Geen van de partijen heeft echter een meerderheid in het parlement, al is Pa pandreoe er het minst ver vanaf met on geveer 145 zetels. Vermoedelijk zal hij een minderheidregering moeten vor men, tenzjj, zoals vaker is gebeurd, zijn gelederen worden versterkt door over lopers. Men kan voor Griekenland slechts hopen, dat het onderling nogal verdeelde centrum in staat zal blijken een stabiele regering te vormen. Op te merken valt, dat het centrum niets wil weten van samenwerking met de cryp- to-communistische E.D.A., die haar po sitie op ongeveer 14% aardig heeft we ten te handhaven. Een New Yorks advocaat heeft 500.000 gulden geboden voor een paneel, een meisjeskopje, dat wordt toegeschreven aan Leonardo da Vinei. Het schilderij werd onlangs in Valkenburg door een groep handelaren gekocht voor 220.000,-. „Wjirmen to keap”. Het toeristisch seizoen is al voorbij maar de bord jes met deze aankondiging blijven. Want ook in het najaar blijft men vis sen en, zoals één van de wormenver kopers vertelde, men verkoopt net zo veel en misschien wel meer van de ze dieren aan de Snekers dan aan toeristen, die ze soms maar grieze lig vinden. Enige tijd geleden kwam een Rotterdammer zelfs één extra dikke worm kopen om hem aan zjjn kinderen te kunnen laten zien Woensdag 20 november. Operagezel schap „Forum”. Opvoering opera „Martha” in Amicitia. Aanvang 8 uur. Op vrijdagavond 8 november a.s. ’s avonds om kwart voor zeven wordt weer gestart voor de lampionoptocht. Hieraan kunnen de kinderen tot 10 jaar deelnemen. De muziek wordt verzorgd door het Stedelijk Muziekcorps, terwijl gestart wordt op het pleintje bij de speel tuin, daarna is de‘route als volgt: Liaukemastraat - Ype Staakstraat - Frieswjjkstraat - Gonggrijpstraat - Al- bardastraat - Age Piersstraat - P. Sik- kesstraat - Albardastraat - Jan Kanne- kenstraat - Liaukemastraat - P. Sikkes- straat - Pier Heemstrastraat Bongastraat - Snecanusstraat, snoep wordt uitgereikt - Pleintje. Op het eindpunt worden de prijzen uit gedeeld. Er zijn beschikbaar voor jon gens en meisjes, verdeeld in de leef tijdsgroepen 0 tot 6 jaar, 6-8 jaar en 8- 10 jaar, die de mooiste en origineelste zelfgemaakte lampion hebben. Mocht door slechte weersomstandighe den of andere onvoorziene oorzaken dit festijn niet kunnen doorgaan, dan wordt dit omstreeks half zes bekend gemaakt door middel van een witte lap, die aan een lantaarn bij het pleintje hangt. Speeltuin A.s. zaterdagmorgen 9 november wordt er weer gewerkt in de speeltuin. Men begint om 9 uur met het plaatsen van het draaihek. De vereniging vraagt nog medewerkers. In een minder fraaie positie kwam door het hert een stadgenoot, die woensdagmorgen vroeg over de Hem- djjk in de richting IJlst reed. Op een gegeven moment zag hjj tussen een koppel jongvee iets bruins. Ogenblik kelijk dacht hij aan het hert en daar door verslapte zijn aandacht voor het stuur even. Het gevolg was dat hij met zijn voertuig onwrikbaar aan de slootkant kwam te staan. Een voor deel had die standplaats toch... Hij zag duidelijk dat het schuldige voor werp geen hert maar een bruine hond was. De bezoekers van de tweede voorstel ling van „Kunst aan Allen” hebben woensdagavond kunnen genieten van een avond grandioos toneel. De ook van het televisiescherm velen bekende ac teur Henk van Ulsen speelde met een grote virtuositeit de rol van de leuge naar, een jongeman die het fantaseren tot een gewoonte heeft gemaakt. Hier moet onmiddellijk aan toegevoegd wor den dat hij naast deze grote virtuositeit wel degelijk aan zijn creatie die mense lijke charme wist te geven, die bv. zijn sukses bjj de meisjes begrijpelijk maakt. K'j kreeg trouwens ook uitstekend tegen spel van de andere spelers van de to neelgroep „Studio” in deze door Peter Oosthoek geregisseerde opvoering. Zaterdag 9 november as. zal het veer tig jaar geleden zijn, dat de Sneeker Damclub op initiatief van de heren H. de Boer, II. Doevendans en B. Leeuwen werd opgericht. Behalve De Boer lopen tevens van de oprichting mee de he ren P. Olij en A. J. de Vries. Dit feit zal zaterdagavond in het club lokaal Leeuwen, waar de S.D.C. vanaf de oprichting haar wekelijkse speel avonden houdt, worden herdacht. Het aantal Nederlanders dat in aan merking komt voor een AOW-uitkering is van 1 januari 1957 toen met de uit voering van de algemene ouderdoms wet werd begonnen tot eind 1962 geste gen van ruim 720.000 tot omstreeks 850.000. Werd er over het eerste jaar ruim 0,8 miljard gulden aan pensioenen uitgekeerd, het bedrag der toegekende pensioenen bedroeg eind 1962 het dub bele hiervan: 1.6 miljard gulden. Eind 1962 waren er 130,000 gerechtigden voor het AWW-pensioen. Hun pensioenen beliepen in totaal 250 miljoen gulden. Tiisdei 26 en woansdei 27 novimber Snitser Frysk Toaniel mei „De Gou den Swipe” van Abe Brouwer yn Amicitia. tekend door de schrijvers. De figuren van de grootmoeder en de vriend (Els Bouwman en Jack Horn) waren in het stuk van minder belang. Wel een Be langrijk aandeel in de voortgang vorm den dé drie meisjesrollen: aarige types, maar toch ligt hier o.i. de zwakke plek van ’t stuk. Het spelletje met twee ver loofdes doet te doortrapt, te sluw bedacht aan voor de zwakke persoonlijkheid van de fantast. Overigens prachtig gety peerd door Cocki Boonstra als de bra ve, sinaasappelen etende Annemarie, Dore Smit als het vulgaire volkskind en Lettie Oosthoek als de zelfverzekerde Miep. Met ingang van 16 november is be noemd tot tijdelijk burgemeester van IJlst de heer B. Schuurer, die op 29 ok tober afscheid nam als gemeentesecre taris van Utingeradeel wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Schuurer is geboren te Makkinga in Westellingwerf. Zijn jeugd bracht hij door in Appelscha. Op 18-ja- rige leeftijd trad hjj in dienst van de gemeente Ooststellingwerf. In 1920 werd hjj benoemd tot secreta- ris-ambtenaar in Utingeradeel, waar hjj in 1932 secretaris werd. Bij het af scheid van de heer Schuurer van Utin geradeel is hem veel lof toegezwaaid. Hü werd door burgemeester Anker ge schetst als een humaan, betrouwbaar en sterk sociaal voelend mens. Vreugde onder de bevolking In deze oorlog tegen de communis tische guerrillastrijders gïng veel van de energie van het land zitten zonder dat men nu veel verder kwam. Ameri kaanse hulp heeft nu ongeveer 2,5 mil jard dollar bedragen en op Vietnamese bodem staan 16.000 Amerikaanse mili tairen als „adviseurs”. Van militaire zijde worden wel successen gemeld, maar herhaaldelijk hadden de Amerika nen toch de indruk, dat het beleid van Diem toch meer gericht was op het handhaven van zijn eigen positie tegen bedreigers dan dat hij een poging wil de doen de bevolking in een oorlog op zjjn hand te krijgen. En vooral in een guerrilla is dat laatste uiterst belang rijk. Nhoe heeft wel ongeveer de helft van de landelijke bevolking samen gebracht in zg. „strategische dorpen”, waar een betere bescherming tegen de communisten kon worden geboden, maar de tegenzin van de bevolking te gen zulke dorpen, die de bevolking ook aan een scherpere controle van de re gering uitleverde, werkte niet inspire rend. Een tegenstelling tussen de Ngo’s en zo’n tachtig procent van de bevolking schuilde ook in het verschil in geloof. De Ngo’s zijn katholiek, evenals onge veer 20 procent van de bevolking, de rest is diverse vormen van Boeddhis me toegedaan. Deze Boeddhistische groepen gevoelen zich achteruit gezet door de katholieken en hadden te lijden van de diepe minachting van de zijde van de Ngo’s. In mei van dit jaar kwam het bij een processie in Hué tot botsin gen doordat de regering verbood een andere dan de nationale vlag mee te In week de 65-jarige boerin Fetje Peenstra- Vellinga werd gewurgd en daarna de boerderij van haar man in brand is ge stoken is thans een tweede arrestatie verricht. Aangehouden is de 27-jarige A.S., de bewoner van het boerderijtje naast de afgebrande hoeve en de kost baas van de eerste arrestant, die nog niet bekend heeft. Met genoegen heeft Speurder leving wel eens last heeft van zetduiveltje, in dit geval met verfkwast in de hand. Op de I van het transformatorhuisje van dat echter niet en beet van zich af. het P.E..B. op het Martinipiein staat Toen werden de rollen omgedraaid. I tenminste in keurige letters geschil- Het jongetje nam onder tranen de be- derd: „verboden aan te plaken”. Ge- nen, echter niet voordat een fikse lap J lukkig staat op de andere deur één uit ijn broekspijpen was weggehapt. „K” meer. Een staatsgreep heeft vorige week vrijdag een einde gemaakt aan het be wind van president Ngo Dinh Diem in Zuid-Vietnam. Enkele generaals bezet ten sleutelposities in de stad en vielen met hun troepen het paleis van de pre- sident aan. President Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe hebben dc i dood gevonden. Volgens de militairen hebben zij na hun arrestatie bij het transport zelfmoord gepleegd; volgens de verdenking van anderen zijn zij ver moord, vooral ook omdat zelfmoord in strijd is met hun rooms-katholieke ge loofsopvatting. De militairen hebben zaterdag al een burgerlijke regering in het leven geroe pen onder leiding van Ngoejen Ngoc Tho, die ondêr Ngo Dinh Diem vice-pre sident was. Dat op zichzelf wijst er al op, dat er in de interne verhoudingen in Zuid-Vietnam betrekkelijk weinig is veranderd. Toch was de opgetogenheid in Zuid-Vietnam over de val van de fa milie Ngo bijzonder groot. De Ngo’s, vooral Nhoe en diens vrouw, de befaam de mevrouw Nhoe, die op het ogenblik van de opstand in de Verenigde Staten was, waren zeer gehaat geworden bjj de bevolking wegens hun autoritaire be wind, waarvan iedereen het slachtoffer dreigde te worden, dje kritiek uitte. Kri tiek uiten stond geljjk met hulpverle ning aan de communistische vijand, die het land nu al zoveel jaren in een bur geroorlog heeft gedompeld. Dezer dagen ging het gerucht dat aan de Lemmerweg een motorfiets Vrijdag 15 november houdt het v!t het water zou zjjn gevist, die daar C.N.V. een ontspanningsavond in al een tijdje had gelegen. Bij nadere „Ons Gebouw”. Door middel van fol- informatie bleek echter dat enkele ders werd deze mededeling verspreid. jongelui een frame met nog enkele Een stadgenoot, die het ondanks het overblijfselen van een oude bromfiets verbod van zijn dokter waagde de in een sloot hadden gevonden. Er folder zonder bril te lezen kwam tot was weer eens sprake van de spreek- deze verwrongen conclusie: „Zo, al- woordelijke mug die een olifant weer een ontsnappingsavond. Zeker werd... van de B.B.” Dinsdag heeft een eend zijn ver- Aan de Oppenhuizerweg zijn deze trouwen in de mensheid met de dood week twee pestvogels gezien. Zou dit moeten bekopen toen hij in de Johan Willem Frisostraat door een automo- enkele tientallen jaren eerder ge beurd zijn dan was er paniek uitge broken onder de bewoners van onze Waterpoortstad, want toen meende men dat deze vogel de verspreider van de pest was. Geluk kig voor het dier is zjjn onschuld al lang bewezen. •ogels gemakkelijk had kunnen ont- Overigens is de -verschijning van de wijken. Het geval werd gadegeslagen pestvogel in Friesland iets zeldzaams, door enkele kinderen, die hopelijk dit- Dr. J. P. Otto zegt van de pestvo- maal geen voorbeeld hebben geno- gel het volgende: hij is herkenbaar men aan een ouder iemand. Overi- aan de opvallende, rose-bruine kuif gens is het oppassen met deze bees- en de korte staart met gele eindrand. ten, want nu de jaargetijden wisse- Voorts heeft de vogel een zwarte len bevolken ze bjj tientallen de streep door het oog en een zwarte stfid. keelvlek, De bovendelen zjjn grjjs- achtig roodbruin met een grijze stuit. De onderdelen licht rose bruin met dat >n de omgeving kastanjebruine onderstaart. Hü heeft en was gesignaleerd dat het laatst werd geel getekend en met scharlakenrode waargenomen, terwijl het in de rich- ]akplaatjes aan het einde van de ting Sneek vluchtte heeft heel wat handpennen. Het geluid dat hü voort- stadgenoten, die het beest wel eens brengt is een zwak hoog trillend wilden zien, aan het speuren gezet, „sirrr”. In sommige jaren is hü een In de Noorderhoek kregen enkele ge- talrüke invasiegast van november lukkigen een kans. Een dame kwam tot maart. De vogels zü’n zeer op zelfs oog in oog met het dier te staan, gezelschap gesteld. Verrrioedelük, Het is moeilük te zeggen wie het O0k al met het oog op een invasie meest verbaasd keek. De dame of zullen in de toekomst wel meer het hert, vogels in Sneek te zien zün. Zaterdag 9 november Vergadering van volmachten van het Waterschap „Heeg” in Hotel B. Westra te Heeg. Aanvang ’s morgens 9.30 uur. Zaterdag 9 november Klaverjastoernooi in café „De Veehandel”, Korte Vee- marktstraat 8-11. Aanvang 2 uur ’s middags. Zaterdag 9 november. Schutjaspartü in Café „De Zwette” te Deersum. Aan vang 8 uur. Dinsdag 12, november Feestavond Vqlks- onderwüs afd. Sneek. Gezelschap „Rients Gratama” met het cabaret- programma „Se moatte it mar witte”. Amicitia Theater, *s avonds 8 uur. Dinsdag 19 november Mozartavond. Medewerkenden o.a. Frysk Orkest, Sneker Cantatekoor en Oratorium- vereniging Bolsward. ’s Avonds 8 uur. ireniging Bolsward. ’s Avonds 8 Het bericht van Scharnegoutum een groot hert donkere vleugels, sterk met wit waargenomen, terwül het in de rich- ]akplaatjes aan het einde

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1