het te behandelen krijgt Wat de Raad «Ere zij God» toonaangevend culturele leven te Jutrijp-Hommerts Waterpoort-krabbels AGENDA IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van in door Speurder Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no 91 Donderdag 14 nov. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verruiming in openingstijden bruggen Een hartverwarmend staaltje van naastenliefde lieten deze week x Tl x7 Z_7 ^xxxx 7- x 1V7 -‘.'x-, 1 “7 f 7* x x 7« —x 7_ O /*"*x. k Kerkmuziek in Bolswarder Martinikerk Opbrengst oliebollenactie Ds. J. A. R. Terlet 50 jaar predikant T.V.-kerkdienst voor Baptistenkerk Verbetering kruispunt bij Joure laat op zich wachten l.MTH pleit voor knipperlicht m.' Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en NVV. CNV en KAB verlenen medewerking aan Comité Sporlbelangen Sint Nicolaas komt zaterdagmiddag Buschauffeurs staken uit protest legen bonden Bridgeclub „Sneek” herdacht 25 jarig bestaan Greta Tienstra (7), Hanneke Wijnja (7) en Elisabeth (8) en Greta Hoeksema (13) zien. Vandaar dat deze flinke meiskes 'vandaag door Speurder in het zonnetje worden gezet. Net als vele andere kinderen gingen zij maandagavond met lampions op stap, maar in- - plaats van alle gekregen lekkernijen zelf te verorberen (wat ze overt- gens van harte was gegund) kwamen de meisjes op het idee de spullen naar het St. Antonius Ziekenhuis te brengen om het onder de J patiënten te verdelen. I Daar kregen ze van velen echter een kleine geldelijke beloning, zodat ze tenslotte met elkaar zo’n f 10,- op zak hadden. Ook toen s toonden de meisjes een gul hart te hebben. Besloten werd voor dat I bedrag fruit voor de zieken te kopen. Een verpleegster was zo vrien- delijk dat te doen en de meisjes kregen een invitatie zelf het ge- kochte rond te delen. Dat gebeurde dinsdagmiddag op de kinder af- I deling. Het was tevens een welkome afleiding voor de patiëntjes. f» SNEEKER NIEUWSBLAD door bleek deze week weer in de praj<- en knarsend hevige met en een werd de lampions in het donker. en heerders van 3 novimber Zaterdag 16 november a.s. zal het vijf tig jaar zijn geleden, dat onze oud-stad- genoot ds. J. A. R. Terlet uit Amster dam werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Kantoor voor admlm. stratie en redactie: GEDEMPTE POL 6 l'eletoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Verschijnt MAA-NDAGS en DON DERDAGS AMICITIA THEATER Donderdag 14 nov. ’s avonds 8 uur film Ontmoeting op het strand. Vrijdag 15 nov. t.e.m. zondag 17 nov. ie dere avond te 8 uur en zondagmid dag tevens te 5 uur film: Taras Bulba. Zondagmiddag 17 nov. te 2.30 uur film Het zwaard van de veroveraar. Donderdag 21 nov. ’s avonds 8 uur film Nooit op zondag. Advertentieprijs 15 ct ,>er mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post t 3.75 per halt laar. Gtro 850748 ten name van Sneaker Nieuwsblad Vrjjdag 8 november jl. herdacht de Bridge-Club Sneek het feit, dat ze zich 25 jaar geleden bij de Nederl. Bridge- Bond aansloot, ’s Avonds om acht uur was er een korte buitengewone verga dering bij Hanenburg, waarin de heren D. Monsma. A. Vis, Th. W. Zandstra en S. VeUeman tot erelid werden be noemd. Herren sterben” (Openb. 14 13) van Martin Jahn (plm 1620 tot 1682), een prachtig werk voor koor, violen en continuo, waarvan een manuscript niet lang geleden te Straatsburg werd gevon den. Besloten wordt metVater unser im Himmelreich”, harmonisatie van J. S. Bach. Uitvoerenden zijn de Cantorü, strij- kersgroep Frysk Orkest en J. W. Boeijen- ga, cembalo. Cantor is Gezinus Schrik. Toegang en programma kosteloos. Bü de uitgang collecte voor de instandhou ding van deze cantate-zondagen. Omtrent een eventuele verruiming van de openingstijden hebben B. en W. het oordeel gevraagd van de plaatselijke zeilverenigingen. Deze zijn met het col- Het eerste lid van artikel 3 der ge noemde verordening bepaalt dat de be- andere dan provinciale bruggen en sluizen, gelegen over en in vaarwaters die bjj de provincie in onder houd en beheer zijn, die werken voor vaartuigen niet gesloten mogen houden gedurende de tijden dat de over en in die vaarwaters gelegen provinciale bruggen en sluizen voor vaartuigen geopend wor den. Dat is nu met staat met klem op aangedrongen knip perlichten aan te brengen bij het kruis punt van rijksweg 43 ten zuiden van Jou- re met de weg naar St. Nicolaasga. De ANWB verneemt dat er weliswaar definitieve plannen bestaan ter verbete ring van dit kruispunt, dat gelegen is in de rijksweg Afsluitdijk-Heerenveen- Groningen, bü de Scheen, maar het ziet er naar uit dat deze verbetering nog ge ruime tü’d op zich zal laten wachten. De ANWB acht het aanbrengen van gele knipperlichten als tijdelijke maatregel in afwachting van de definitieve recon structie dan ook van urgent belang. De ANWB verneemt dat de verbetering zal bestaan uit het maken van een baanver- dubbeling voor het kruisend en aftak kend verkeer, terwijl voor het kruisend voetgangers-, rüwiel- en bromfietsver- keer een kleine tunnel is geprojecteerd. In verband met de televisie-uitzending van de middagdienst van de baptisten gemeente Groningen-Noord, waarin de oud-Sneker predikant ds. Ph. Lindeman zal voorgaan, zullen er a.s. zondag in de Baptistenkerk alhier (Hartman Visser- zaal) enkele televisietoestellen worden geplaatst teneinde de Sneker gemeente in de gelegenheid te stellen deze dienst te volgen. De gewone kerkdienst van deze zon dagmiddag komt dus te vervallen. De dienst welke wordt uitgezonden wordt gehouden in een van de nieuwste kerkgebouwen van Groningen; de Cir- kelkerk (Korreweg) werd in het voor jaar van 1962 in gebruik genomen. Zoals bekend diende ds. Ph. Lindeman de Baptistengemeente te Sneek meerde re jaren en wel van 1951 tot 1959. De ANWB heeft er bjj Rjjkswater- In verband met de door Gedeputeerde Staten aangebrachte wijziging in de brugsluitingstijden en de hierboven aan gehaalde artikelen van de provinciale brugsluitingsverordening hebben B. en W. overwogen in hoeverre het mogelijk en gewenst is de gemeentelijke voor schriften betreffende de brugsluitingstij den vervat in de verordening „op de be diening van bruggen in de gemeente Sneek” bjj de gewijzigde provinciale voorschriften aan te passen. I ren nog een „grote onbekende” komt t steeds meer in zwang. Een fantas- i tisch gezicht overigens, die branden- j de lampions in het donker. wel te staking In een keurige rede gaf voorzitter Ub- bink een overzicht van de afgelopen ja ren. Verschillende sprekers, o.a. de heer Hoekstra, voorz. N.B.B. afd. Friesland, voerden nog het woord. Hierna werd een door mevrouw Koopmans geschre ven en door eigen leden gespeelde brid- ge-revue opgevoerd, welke buitenge woon in de smaak viel. Om ca. 11 uur vertrokken alle aanwezigen naar Café Rest. Piso, waar het feest in een uit stekende stemming tot diep in de nacht werd voortgezet. Een zeer geslaagde avond Ieder vier uur dit jaar...... veling verdient. De zeilsportorganisaties achten als tijd van openstelling het meest geschikt 8.00-9.06 uur en 18.00- 19.00 uur. B. en W. kunnen zich daarmee vere nigen en hebben zich daarom tot G.S. gewend om toestemming voor de afwü'king welke bü de invoering van een dergelüke regeling ontstaat, van de pro vinciale voorschriften. G.S. heeft mee gedeeld geen bezwaren te hebben. B. en W. stellen het bovenvermelde thans aan de raad voor. bekopen toen hü U weet het: de toewüzing is er! Sportterreinen op het Zuidersportpark en 4 tennisbanen. In de Noorderhoek 2 voetbalvelden maar... er moet door de gemeenschap geld op het kleed komen. De toewüzing wordt gehandhaafd mits 97.000,- büeen wordt gebracht. Maar er moet een beroep op allen worden ge daan. De werknemersorganisaties stel len U voor dit jaar uiteraard in over leg met uw bedrijfsleider 4 uur over te werken voor het Comité Sportbelangen. Mogen wü op Uw medewerking reke nen. De leefbaarheid in Sneek staat op het spel! De Martini-Cantorij van Bolsward geeft a.s. zondagmiddag te 2.45 uur haar tweede uitvoering van kerkmuziek. De grote belangstelling uit onze provincie bewyst wel dat deze uitvoeringen in een behoefte voorzien. Het programma voor zondag is zeer interessant. Martini-organist Schrik speelt op het fraaie orgel „Alle Menschen müssen sterben” van J. S, Bach en „Aus der Tiefe” van Hendrik Andriessen. Het koor zingt capella Psalm 122 van J. P. Sweelinck, „Gebet” en „Weihe” van An- Meer dan 250.000 mensen hebben van morgen vroeg last ondervonden doordat in het gehele land de buschauffeurs van de streckdiensten in staking zijn gegaan. Dat is een gevolg van een bijeenkomst, die in de nacht van woensdag op don derdag in Utrecht is gehouden. De „wil de” staking is bedoeld als protest te gen de vier vakbonden voor buschauf- j feurs die hebben verklaard accoord te gaan met de bereikte overeenkomst over de vernieuwing van de C.A.O. per 1 april 1964. De buschauffeurs zijn echter van mening dat de bereikte resultaten verre van voldoende zjjn. Zij vragen vooral een flinke verhoging van het basisloon. Voorts zü'n ZÜ van mening dat ze ten opzichte van de chauf feurs, die in dienst zün bü gemeentelü- ke vervoersbedrüven en ongeveer 40,- per week meer verdienen, onderbetaald worden. j staakte. I zien dat dagmorgen moet een ieder die er een ligplaats heeft op het jachthaventer- rein aanwezig zün in verband met de aanwyzing van de juiste ligplaats. Tot nu toe zocht een ieder maar een j willekeurig plaatsje maar er komt J nu lün in. Het ta- j kelen zal 1 Deze verordening houdt thans in dat de Woudvaartsbrug, de Lemmerbrug, de Harinxmabrug en de Oppenhuizerbrug in de maanden juni tot en met septem ber op zondag desverlangd voor vaartui gen zullen worden geopend van 7.30-9.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Ten aanzien van de tweede Paasdag, de Hemel- vaarstdag en de tweede Pinksterdag gel den dezelfde openingstijden als op werk dagen. De vaarwaters waarover genoem de gemeentelüke bruggen liggen zijn in beheer en onderhoud bij de provincie. De Christelijke muziekvereniging „Ere zij God” te Jutrjjp-Hommerts viert zoals bekend op 22 november het 65-jarig be staan. Het korps heeft een lange ge schiedenis achter de rug, een tijd van ups en downs, waaruit „Ere zij God” tenslotte ongeschonden te voorschijn is gekomen. Thans is het populair in Jut rijp-Hommerts. Het is een deel van de bevolking geworden. Het hoort bij de mensen, die het in tijden van nood en in de glorieryke dagen vergezelde. Daarom zal men straks in beide dorpen met recht feest kunnen vieren. De op richting 1898 getuigde reeds van par ticulier initiatief. Ter gelegenheid van de kroningsfeesten speelde het korps van IJlst in Jutrijp-Hommerts en dat viel zo in de smaak dat een groepje jonge man nen zei: dat moeten wij ook hebben.” In oktober 1898 was het zover. In het „verfhok” van win. Bouke Wielenga, die een belangrijk aandeel in die oprich ting had en ook de eerste directeur werd, energiek bijgestaan door meester Koster uit Heeg, was de oprichtingsver gadering. Donderdag 14 nov. Feestelijke herden king 50-jarig bestaan van de Herv. Vrouwengroep „Uw Koninkrük Rome”, ’s avonds half acht in „Ons Gebouw”. Dinsdag 19 november Mozartavond. Medewerkenden o.a. Frysk Orkest, Sneker Cantatekoor en Oratorium- vereniging Bolsward. 's Avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 21 nov. t.e.m. zaterdag 23 nov. Waterpoortshow VII in „Ons Ge bouw”. Geopend van v.m. 9 uur tot 10 uur n.m. en zaterdag van 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. Tiisdei 26 en woansdei 27 t Met ingang van heden is het ver- f boden in het water van de nieuwe i jachthaven te vissen. In deze rubriek 1 heeft Speurder reeds enkele malen J gewezen op de grote drukte bü’ de jachthaven, vooral toen bekend werd J dat er vee' snoek- J baars werd gevan- i gen. Zaterdag 4 stonden de vissers J soms in rüen langs I de kant en ook der op het pad der ere te voeren. In 1956 werd de heer P. de Jong te Oosterend, thans Wirdum, benoemd tot dirigent. Onder zün bezielende leiding is „Ere zij God” met sprongen vooruit gegaan. Vooral aan de jeugd heeft deze dirigent veel aandacht besteed. Hü heeft voorts het corps van de eerste naar de ere-afdeling gebracht. Bü de oprichting bestond „Ere zij God” uit 13 werkende leden. Thans heeft het een bezetting van 35 man. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren P. Sj. Hoekstra, voorzitter, A. Zeilstra, penningmeester, K. S. Bouma, 2e voorzitter, W. P. Vellinga, secretaris, J. Tj. Jelsma, bibliothecaris, W. H. van der Hoek en D. B. Haanstra. Vermeidenswaardig is ook, dat de fes tiviteiten op 22 november a.s. onder lei ding staan van de ere-voorzitter J. J. Cnossen uit Grouw. Gedeputeerde Staten hebben bij besluit van 2 april 1963 een wijziging aange bracht in de provinciale brugsluitings verordening. Deze wijziging houdt in dat de provinciale bruggen en sluizen in het watersportgebied, t.w. de brug te Oude- schouw, die over de Rogsloot te Warte- na en de Nesserzijl op Hemelvaartsdag en tweede Pinksterdag, evenals op zon dagen in de periode van 1 mei tot 1 okto ber zullen worden bediend van 8 uur tot half een, en van 14.30-20.00 uur. Voorts zullen gedurende genoemde feestdagen de Terbandsterbrug bü Heerenvecn op zondagen gedurende de vermelde perio de van 7 tot 8 uur en van 19.00-20.00 uur en de Stationsbrug te Franeker op zon dagen gedurende de periode 1 mei-15 september van 8.00-9.00 uur en van 20.00-21.00 uur geopend zijn. X Dat het in het noorden van I In het maandblad van de Kynolo- land een beetje gemoedelüker toe- genclub „Sneek en Omstreken” is on- gaat dan elders is sinds enige da- langs kritiek uitgeoefend op het feit gen ook de mening van een inwoner t dat in de Waterpoortstad veel hon- van Neerlands hoofdstad die maan- J den los rondlopen en zodoende een dag het perron van het N.S. station straks I dan ook wel begin- j’ nen. Zij die ’n lig- plaats in botenhuis •2 hebben zullen j was er wel eens eentje zo ondeugend zaterdagmiddag bü elkaar komen. in een andermans boot te klimmen... Tussen de bedryven door vertelt verleden tüd. De bordjes Speurder nog even dat de heer Jelte „verboden te vissen” zijn nog Boot tijdelijk is benoemd tot haven- niet helemaal klaar maar gevist wor- meester, den mag er niet meer. Het verenigingsgebouw „Sint Jo- J seph” in de Hooiblokstraat, dat ja- renlang de mensen van de parochie j I in Sneek diende als vergaderruimte wel aan heriniiêrd door”de "jeugd, zal wor<3en verkocht. Niet omdat het die met kleurige lampions zingend te_™d J door de stad trok. Ook enkele speel tuinverenigingen lieten zich niet on betuigd en organiseerden optochten. Het vieren van Sint Maarten, niet zo wordt opgeknapt leent het zich nog J! uitstekend voor allerlei doeleinden. Bovendien worden ook de concier- r ge-woning en een ernaast liggend heel "lang geleden' voor* 'vele "kinde- Pakhuis verkocht, zodat er zeker lief- hebbers voor zullen zün. „Sint Jo- seph” moest worden verkocht omdat j het niet aan de moderne eisen, die aan vergaderruimten worden gesteld voldoet en de parochie had geen geld 1 om het naar behoren op te knappen. j Bovendien is het als vergaderruimte Ook dit berichtje heeft met onze on-economisch groot. Vandaar die i nieuwe jachthaven te maken. Zater- verkoop. Van de directeuren die Wielenga op volgden mag vooral de heer W. Nauta worden genoemd, die enige tientallen jaren de leiding had en uit latere jaren de heer S. Hoekstra sr., uit Woudsend met wie de eigenlüke vakkundige lei ding haar intrede deed. Toen begonnen na hard aanpakken en studeren de suc cessen op concoursen te komen. Na een veertigjarig bestaan kwam het corps in 1938 van de vierde in de derde afdeling, een jaar later in de tweede. Volgende directeuren, o.a. de heer B. Feenstra uit IJlst en Jan Schuurmans uit Heeg slaagden er in het korps ver- Ds. Terlet werd op 31 juli 1881 te Hee- renveen geboren. Nadat de heer Terlet in 1913 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hü op 16 novem ber van datzelfde jaar (1913) bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Zuid Scharwoude. In 1917 verwisselde de jubilaris deze gemeente met dié van Koedük in de classis Alk maar, vanwaar hü op 30 september van datzelfde jaar (1917) naar die van Drempt in de classis Doetinchem ver trok. In zün vierde gemeente, Sneek, waar hü op 7 november 1920 intree had gedaan, werd hem in verband met zün benoeming tot predikant bü de Prote stantse Kerk in het voormalige Neder lands Oost Indië met ingang van 20 Juni 1927 eervol ontslag verleend met de be voegdheden van een emeritus predikant. Ds. Terlet was in Indonesië werkzaam eerst ongeveer twee jaar te Semarang, daarna ongeveer vier jaar te Soerabaja en na zijn Europees verlof in 1933 nog ongeveer twee jaar te Fort de Koek, vaar hem met ingang van 1 juni 1936 eervol ontslag met pensioen werd ver leend. Nadat ds. Terlet zich na zijn te rugkeer in Nederland weer beroepbaar had gesteld in de Nederlandse Hervorm de Kerk werd hü op 5 mei 1940 beves tigd als predikant van de hervormde ge meente van Hilvarenbeek in de classis ’s-Hertogenbosch. Op 27 november 1949 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Limmen in de classis Alk- Traditie getrouw brengt Sint Nicolaas met zijn knechts weer een bezoek aan Sneek. De Goedheiligman arriveert a.s. zaterdagmiddag half drie per boot bij de Waterpoort, waarna hij een rijtoer door de stad maakt. De route is als volgt: Waterpoortsgracht, Stationsstraat, Dr. Bouniaweg, Parkstraat, Wijde Noor- derhorne, Kruizebroederstraat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand, Singel, Hoogend, Grootzand (w), Leeuwenburg, Marktstraat. Om circa kwart over drie wordt Sint Nicolaas met zü'n gevolg in het stad huis door het gemeentebestuur ont vangen. In Friesland was het vanmorgen alleen het rijdend personeel van de N.T.M. dat Overigens was het het hier een wilde j betrof, bedoeld als actie tegen de bon- I den, want op de ene plaats werd wel, op de andere niet gereden. Lang niet ieder- I een was van de feiten op de hoogte. I Vanuit Sneek reden vanmorgen vroeg nog wel de eerste bussen. Later in de morgen werden de diensten geheel stop gezet. Alleen de bus van 11.14 uur naar Drachten reed, omdat de chauffeur on wetend van Drachten naar Sneek was gekomen. Toen hij daar hoorde van de staking besloot hij terug naar Drachten te rijden om dan te stoppen. In Keeren- veen hadden zich stakers gepost die pro beerden enkele werkwilligen tegen te houden. Uit betrouwbare bron verna men wü voorts dat het in eerste instan tie een „48 uren” staking is. Een en ander hangt af van de resultaten die vandaag en morgen bekend worden over de ondeihandelingen, die vandaag zouden zijn hervat. »»**»**»*.»»^«»»»»*»**»»*«»*«**»*4»*»**»4»*»**»*4*»* den lós rondlopen en zodoende een gevaar vormen voor het verkeer en oprende toen de trein net voor zün een last voor vele stadgenoten. Dat neus wegrolde. Een haastig stopte- in deze bewering veel waarheid zit ken deed het stalen monster piepend bleek deze week weer in de praj<- en knarsend en met een he’”g“ t|Jk. Eén plotseling overstekende hond schok weer stoppen. De late reiziger moest zün roekeloosheid met de dood stapte in, na de verzuchting te heb- overreden ben geslaakt: „moet je in Amster- 4 door een auto. Het ging deze keer dam overkomen...”. X goed met de auto maar zo gaat het J niet altyd. i J Maandag was het Sint Maarten. Wie dit vergeten mocht zün werd er ons en den Swipe” van Abe Brouwer yn Ami citia. Ulster muziekcorps „Concordia” heeft bruto 1.100,- opgebracht. ber 1951, toen hem op zeventig jarige leeftüd emeritaat werd verleend. uitvoering in noord-Nederland van de Cantate „Selig sind die Toten die im genoemde gemeentelüke bruggen ook De gezamenlijke besturenop zondagen ta de roa^d mei aanbe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1