Sint Nicolaas maakte Sneek glorieuze intocht C AGENDA Burgemeester J. C. Cavaljé nam afscheid van Ijlst 1 IJLST W Y M BRITS ER A DE EL en van in Hartelijke ontvangst door de jeugd en autoriteiten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, i L -Si 118e jaargang no. 92 Maandag 18 nov. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD kW Afscheid bij Tonnema St. Jozef-gebouw provisioneel geveild Bouwvolume voor provincies Friesland krijgt meer woningen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en H. Feenstra overleden Auto over de kop. vijf inzittenden niet gewond sota r SNEEKER NIEUWSBLAD Doodgewoon de Vooruitgang ver- In het stadhuis Kantoor voor admiru. stratie en redactie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 5150) b.g.g 4(191. Versctujnt MAANDAGS en DON DERDAGS AMICITIA THEATER Donderdag 21 nov. ’s avonds 8 uur film Nooit op zondag. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per halt jaar. Franco p. post 13.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad op het afscheid dat hem was bereid, maai- vooral zijn erkentelijkheid betuig de voor de vriendschap, welke hij steeds had mogen ondervinden. Het oudste raadslid, de heer J. Wasse naar overhandigde burgemeester J. C. Cavaljé een album met foto’s van I-Jlst. Dinsdag 19 november Mozartavond. Medewerkenden o.a. Frysk Orkest, Sneker Cantatekoor en Oratoriumvere- niging Bolsward. ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 21 nov. t.e.m. zaterdag 23 nov. Waterpoortshow VII in „Ons Ge bouw”. Geopend van v.m. 9 uur tot 10 uur n.m. en zaterdag van 9 uur v.m. tot’9 uur n.m. Notaris G. H. Galema veilde vorige week provisioneel het verenigingsge bouw St. Jozef met conciërgewoning en pakhuis aan de Hooiblokstraat alhier. Hoogste bieder was de firma gebr. An dringa alhier met 40.000,-. In de hal van het raadhuis, waar Sint Nicolaas met zjjn gevolg gelegenheid kreeg even uit te rusten van de vermoei ende tocht, merkte Burgemeester Ras- terhoff in zijn toespraak tot de Sint op dat de welvaart, in onze stad steeds groter wordt. Maar ook in Spanje is dit den, zoals bijvoorbeeld het plaveisel in deze stad. Dit is zonder meer hier en daar droevig te noemen. Bij pogingen op de Parallelweg om mijn nieuw vervoer middel (een Mercedes 900). te beproe ven, werden mijn oude botten zo door elkaar geschud, dat ik weer haastig ben Donderdag 21 november Zaaieravond in de Hartman Visserzaal. Toespraak van ds. H. v. d. Werf uit Emmen en optreden van Ensemble Tent uit Em men. Aanvang ’s avonds 8 uur. Tiisdei 26 en woansdei 27 novimber Snitser Frysk Toaniel mei „De Gou den Swipe” van Abe Brouwer yn Ami citia. Na een dienstverband van ruim 48 jaar heeft de heer Y. v. d. Werf we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de Kingfabrieken Ton nema n.v„ alhier verlaten. De volgende dag heeft een groot gedeelte van de Tonnema-gemeenschap tijdens een diner in restaurant Piso afscheid genomen van „Ype”, die vergezeld van zijn echt genote en kinderen vanzelfsprekend de ereplaats had aan de feestdis. Tijdens dit gezellige diner, waarbij de muzikale omlijsting werd verzorgd dooi de heer G. Schuil, werd de heer V. d. Werf zowel door commissarissen en di- rektie als door zijn collega’s hartelijk toegesproken. De werklust en de vriend schap van de altijd goed gehumeurde heer Van der Werf werd hierbij duide lijk m het licht gesteld. Na het diner, dat een extra blijde noot kreeg door en kele voordrachten van collega’s sprak de scheidende een treffend dankwoord, waarbij hij niet zo zeer de nadruk legde Burgemeester Cavaljé betrok ook de ambtenaren in zijn dankwoord. Veel werk is blijven liggen door de steeds moeiltfker wordende financiële positie. De vergaderingen met de raad waren steeds in goede harmonie. „Niet dat wij het altijd eens waren maar we hebben steeds getracht besluiten te nemen in het belang van de gemeente.” In een terugblik op zjjn ambtsperiode noemde de burgemeester verschillende tot stand gekomen werken. Hierbij wa ren: de moderne ophaalbrug, uitbrei ding van de Stadslaan, de nieuwe wal- beschoeiing langs Zevenpelsen en de verbreding van de weg aldaar, ter wijl tevens het tot stand komen van de los- en laadplaats bij het Stoom, de nieuwe straten, de woningbouw en het nieuwe uitbreidingsplan dat goede vor deringen maakt ter sprake kwamen. Trots was de burgemeester ook op het nieuwe Groene Kruisgebouw. Hij sprak zijn spijt uit over het feit dat de res tauratie van de houtzaagmolen, die zeld zaam mooi is nog niet gereed is geko men. Het zou een prachtige entourage zijn voor het nieuwe Ijlster kampeer terrein. Wethouder J. M. Jansma vestigde de aandacht op het echtpaar Cavaljé als mensen die het doodgewoon vinden om twee ongeruste Ulsters midden in nacht naar hun zieke zoon in Eindhoven te brengen. „Jo ha foar Drylts in goede boargemaster west”. Als oudste raadslid sprak de heer J. Wassenaar. Uit naam van de raad bood hjj de burgemeester een album met fo to’s van Ijlst aan. „Het is jammer dat U de tweede zes jaar niet in IJlst kunt zijn”, zei hij. De tweede secretaris, de heer J. Ron ner bood namens het personeel een elec- trische klok aan. Mej. H. de Vries bracht bloemen voor mevrouw Cavaljé. De heer Ronner hoopte dat de klok een goed plaatsje zal krijgen in het gemeentehuis van Langweer, waar de burgemeester hem wilde plaatsen. Hiermee werd de raadsvergadering besloten. Aan het aantal toespraken was echter nog geen einde gekomen. Hierna was er gelegenheid voor de niet bij het be sturen van de gemeente betrokken men sen om de burgemeester toe te spreken. Het oud raadslid, de heer W. Walinga opende de rij. Daarna spraken: burge meester J. van Hout namens de bur- gemeesterskring, de heer D. Sandstra uit Bolsward namens de secretarissen kring, ds. T. Korporaal namens de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en de Doopsgezinde Kerk, de heer S. O. dé Vries, brandweercommandant, naméns de brandweer, (een sigarendoos als ge schenk) en de stichting It Mienskipshüs, dr. H. Hofstra uit Sneek. als oud hoofd van de vleeskeuringsdienst, de heer J. Nauta, loco-burgemeester van Donia- werstal, mr. J. Oppedijk als oud-burge- meester van Ijlst, de heer B. de Vrijer namens V.V.V. (een bord van Makku- mer aardewerk als geschenk) en de heer I. Kuipers namens de raadsverslagge- vers. De heer Kuipers dankte de burge meester in de vorm van het voordragen van een mooi gedicht. Tenslotte dankte burgemeester Cavaljé allen, in het bij zonder ook de heer I. Kuipers, bjj wie hij altijd kon aankloppen, omdat hem niets te veel was om te doen. Terwijl het Stedelijk Muziekcorps vro lijke klanken over de Kolk rondstrooide en de kinderen spontaan de bekende sinterklaasliedjes zongen stapte de Sint aan wal. En al mocht er dan een naar geestig regentje uit de grijs-blauwe he mel neerdalen, dit vermocht de feest vreugde geenszins te verstoren. De rij toer door de stad werd een triomfante lijke intocht. Voorafgegaan door het Ste- delijke, de drumband van „V en L.” en een trein vol cadeaux en geflankeerd door enkele ruiters van de plaatselijke rijvereniging, viel de Sint, gezéten op zijn trouwe viervoeter, een ovationele ontvangst te beurt. Langs de gehele rou te stonden de mensen rijen dik en de Pieten hadden druk werk met handjes geven en pepernoten ronddelen. Bij het stadhuis aangekomen, waar een enorme mensenmenigte op de been was, werd de goedheilig Man verwel komd door burgemeester Rasterhoff, die er in een korte toespraak tot de kin derschare zijn vreugde over uitsprak, dat Sint Nicolaas weer gekomen was en hem een hartelijk welkom toeriep in Sneek. Wü zijn blij, aldus de burgemees ter, dat hij de reis weer heeft aanvaard om ons te bezoeken. Ik ben ervan over tuigd, dat niet alleen alle kinderen, maar ook de grote mensen goed opge past hebben. Jullie hoeven niet bang te zijn, dat hjj jullie zal vergeten. Na een driewerf hoera! voor de Sint, richtte de Goedheilig man zich tot de kinderen: „Ik ben blij, aldus de Sint, dat ik weer in deze mooie stad kan zijn, en dank jullie zeer voor de hart verwarmende begroeting. Ik heb goede rapporten van jullie gekregen en weet, dat jullie lief en gehoorzaam zijn ge weest. Jullie hebt je goed gedragen en kunt met een gerust geweten mijn ver jaardag afwachten. Jongens en meisjes, er zjjn weer prachtige weken aangebro ken en ik hoop, dat jullie daarvan zul len genieten. Maar, zo drukte de Sint de jeugd op het hart, denk dan ook eens aan de kinderen van andere landen, die het niet zo goed hebben als jullie hier en die soms zelfs nauwelijks te eten heb ben. En toen klonk nog één maal het „Zie de maan schijnt door de bomen”, waar Sint Nicolaas kennelijk van genoot en dat door de Pieten enthousiast met de roe begeleid werd. Volkomen onverwacht is gistermorgen op 73-jarige leeftijd overleden, de heer H. Feenstra, administrateur van de nieuwe Prov. Friese Vereniging voor Ziekenhuisverpleging. De heer Feenstra, die naast zijn beroep een grote liefde voor de muziek had en als zodanig bij vele stadgenoten bekendheid genoot, was het enig, nog overgebleven lid van het vroegere schutterscorps. Als jongen van 12 jaar ontving hjj zjjn muzikale opleiding aan de gemeentelij ke muziek- en zangschool van de toen malige direkteur Pa 1 Gaillard, waar hij zich al spoedig tot een bekwaam fluitist ontwikkelde. Vanaf 1922 was hjj onafgebroken lid van het Sneker mu ziekcorps, waarvan hjj één der oprich ters was en dat na de fusie met „Steun in de Strijd” later omgedoopt werd in „Stedelijk Muziekcorps Sneek.” Niet alleen als muzikant, maar vooral corganisatorisch gebied heeft hij zich de laatste jaren in deze vereniging bij zonder verdienstelijk gemaakt. Zo heeft hjj meerdere bestuursfuncties vervuld (o.a. als secr. en penn.) en verzorgde hjj op correcte wijze het financieel ge deelte bjj de bekende bliksem-loterjjen. Tydens zjjn muzikale loopbaan heeft hij diverse andere instrumenten be speeld zoals saxofoon en klarinet en zich jaren lang bezig gehouden met de opleiding van jongelui voor deze in strumenten. Ook was hij gedurende meerdere jaren leider van het destijds bestaande ensemble Apollo.” De heer Feenstra was een uiterst cor recte figuur, die zjjn liefde voor de mu ziek daadwerkeljjk heeft beleefd en tot het laatst toe in zijn vereniging een voorbeeld voor vele jongeren is geweest. In een bijeenkomst in de kleuterschool aan de Hendrik Huizengastraat heeft burgemeester J. C. Cavaljé vrijdagmiddag afscheid genomen van IJlst. „Partir c’est mourir un peu” (weggaan is een beetje sterven), zei de burgemeester, die zijn spijt over het afscheid uitsprak maar er tegelijk op wees blij met zijn be noeming tot burgemeester van Doniawerstal te zijn. „Vele goede dingen heb ik met mjjn gezin in IJlst ondervonden. Het is verheugend dat tijdens mjjn ambtsperiode verschillende wensen van de stad in vervulling zjjn gegaan”. Hoewel de nieuwe weg Sneek-IJlst hier niet bij genoemd kan worden was bur gemeester Cavaljé toch blij dat vermoedelijk het volgend jaar met de weg zal worden begonnen. In 1964 zal ook de eerste steen van het Mienskipshüs worden gelegd. Vele toespraken, waarin duidelijk de verbondenheid van de burgemeester met de burgerij naar voren kwam zijn in de afscheidsbijeenkomst gehouden. den en het lijkt als de voortekenen niet bedriegen, dat de komende jaren in dit opzicht spectaculair zullen zijn. De ontwikkeling van IJlst, mede door de komende snelle verbindingsweg tussen Sneek en IJlst, is verheugend. Het aan tal goede woningen is flink gestegen. Van sanering, gezien de sterke woning behoefte is niet zoveel gekomen als wij hoopten. Spreker besloot met te zeggen dat men met veel genoegen aan de af gelopen zes jaar terug kan denken. het geval, getuige het grote aantal Zwar- te Pieten. Dit zal wel het gevolg zijn van het optrekken der lonen volgens de C.A.O. Wellicht is ér ook enkele malen met de staking gedreigd! Alleen de Op- per-Piet is daar kennelijk niet bjj be trokken geweest. Deze zal dan ook wel niet de geneugten van de A.O.W. on dervinden, maar straks moeten rondko men met wat de goedgemeente hem toebedeelt. Ik wil daarom graag zijn belangen bij U aanbevelen. De bevolking van onze stad heeft zich over- het algemeen rustig gedragen. Na- tuurljjk waren er wel eens strubbelingen en moeilijkheden! En de roe dreigde wel eens tevoorschijn te komen, maar we zullen dit nu maar vergeven en verge ten. Ik hoop dat U ook mild wilt zijn in Uw oordeel. De problemen, waarmee onze stad te kampen heeft, zjjn nog vrijwel dezelfde als vorig jaar. Meer woningen meer sport-accomodatieWjj danken U voor Uw tussenkomst in Den Haag, waardoor het mogelijk zal zjjn, de bestaande plan nen te realiseren. Ik hoop, zo besloot de burgemeester zijn toespraak, dat U veeL in Sneek mag zijn ten voordele van alle inwoners, en ik wens U een rustige terugtocht met een goede indruk aan Uw verblijf in onze dierbare stad. In eén even geestige als slagvaardige speech, waarbij de Hoofd-Piet. een enke le maal de Sint tot kalmte moest manen, toonde Sint Nicolaas zich een uitstekend spreker, die in goed gekozen woorden de burgemeester van antwoord diende. De hartverwarmende ontvangst in deze stad is, zo zei hjj, telken jare een open baring voor ons. Elk jaar staat de ont vangst in Sneek op de voorgrond. Dit komt mede door de houding van het Sneker publiek en de Sneker kinderen. Ik leef nu al 969 jaar en kom uiteraard in veel gezinnen om iets te brengen of om te berispen. Vroeger gingen de stou- terikken in zakken naar Spanje. Tegen woordig doen wij dat niet meer,. De Zwarte Pieten kunnen het gewicht niet meer torsen en extra vervoermiddelen staan helaas niet tot onze beschikking. Bovendien zijn de huizen in Spanje niet berekend op vrachten stouterikken. Er zjjn in Sneek, aldus de Sint, toch veran deringen gekomen. Varend van IJlst naar Sneek, is mtf de grote aanbouw van woningen aan de Lemmerweg op gevallen. Er gebeurt iets in Sneek! Er zijn echter ook punten, waar dringend aandacht aan geschonken dient te wor-1 Vrijdagmiddag is omstreeks twee uur ter hoogte van IJsbrechtum op rijksweg 43 een personenauto over de kop gesla gen. Geen der vijf inzittenden werd gewond. Hier kan van een groot wonder worden gesproken. Voordat de auto over de kop sloeg schoot hij rakelings langs die uit de richting Sneek komende vrachtauto’s. De bestuurder van de personenauto heeft vermoedelijk de macht over het stuur verloren, toen hij probeerde het rechter voorwiel van de lager gelegen klinkerstrook naast de betonbaan weer op het hoger gelegen wegdek te krijgen. Sint Nicolaas heeft zijn intrek weer genomen in onze stad. Dat is het grote frontpaginanieuws, waarvoor alle andere gebeurtenissen (stakingen incluis) moeten wijken. Verwelkomd met zang en muziek en luid toegejuicht door een grote menigte, arriveerde de goede Sint met zijn gevolg zaterdagmiddag in Sneek. En, hoe zou het anders kunnen, natuurlijk maakte hij weer, alle techni sche vooruitgang ten spijt, gebruik van het vervoermiddel, waarmee hij al zo vele jaren ons land bezoekt, de stoomboot. Omringd door zijn breed-lachende zwarte knechten, stond de immer jeugdige kindervriend op het achterdek, glimlachend en wuivend naar alle kanten, de ovaties van de menigte in ontvangst te nemen. Een enkele Piet maakte wel eens dreigende bewegingen met de roe, maar ach, wie nam dat in dit glorieuze ogen blik serieus. Wij waren toch geen van allen echt stout geweest? Langzaam na derde de Johanna Jacoba” met het hoge gezelschap de kade. Nu was dan ein delijk het grote ogenblik aangebroken, waarnaar zovele grote en kleine kinde ren hadden uitgezien. Dit brengt vele keizerrijkjes met zich mee, aldus de loco-burgemeester, die vervolgens memoreerde dat men onder leiding van de burgemeester ’t kasbe heer ter secretarie als eerste gemeente in Friesland heeft afgeschoven naar de plaatselijke bank, de Coöperatieve Boe renleenbank. Drs. Nooitgedagt zei daar gelukkig mee te zijn. „Het lag in Uw bedoeling ook in andere zaken hiermee door te gaan. Het was onze mening dat kleine gemeenten de kansen moeten grijpen, d.w.z. dingen, die beter cen traal kunnen geschieden, niet zelf doen. Daarna richtte drs. Nooitgedagt zich op de stad zelf. Het inwonertal is de moeilijke drempel van 1600 overschre- Na de „zwanenzang” van de burge meester kreeg loco-burgemeester en wethouder drs. J. J. Nooitgedagt het woord. „W\j wisten allen dat het niet in Uw bedoeling lag om Uw leven in IJlst te slijten tot de pensioengerechtigde leeftijd. Het streven naar vooruitgang, om meer ten dienste van de gemeen schap te kunnen doen strekt U tot eer”, aldus drs. Nooitgedagt. Burgemeester Cavaljé was ook gemeente-secretaris en zjjn heengaan schept hierdoor eveneens problemen. De secretarie-bezetting in een kleine gemeente is dikwijls eeb zorgen kind en men zal U zeker missen. Onder Uw beleid zijn maatregelen genomen, die hopenlijk leiden naar een betere or ganisatie. De coördinatie van de werk zaamheden ten gemeentehuize en ook bjj de «andere diensten is altijd moeilijk. Ik geloof dat één van de moeiljjkste zaken is dat men niet zoals in het bedrijfsle ven één bepaald doel nastreeft, waar alle arbeid op is gericht: het jaarlijks resultaat, de ondernemingswinst als waarborg voor de continuteit. overgestapt naar het traditionele voermiddel, het paard. In de tweede plaats dient er voor de verbinding Sneek-IJlst een ordentelijke weg te komen. Als de financiële mid delen niet toereikend zjjn en dit dus op korte termijn niet mogelijk is, kan dit stadje wellicht (hét zit nu toch zonder burgemeester) aan Sneek toegevoegd worden. Dan het Comité Sportbelangen. Dit co mité ijvert voor betere sport-accomoda tie te dezer stede. Het gemeentebestuur dient dit doel te steunen en een vorste lijke donatie beschikbaar te stéllen. In plaats van een kwart ton te schenken aan een instelling hier ter stede had men dit bedrag beter aan het comité kunnen geven. Ik hoop alsnog dat U de midde len zult vinden om de kas van deze commissie te spekken. In de vierde plaats, aldus de Sint, moet ik ernstige kritiek leveren op de huur van de botenhuizen. Voor de stal ling van mijn paard betaak ik 2,25 per week. Een huur van 60Ö,- per jaar voor een schiphuis, raakt kant noch wal. Ik weet wel, dat de gemeente in deze weinig zeggenschap heeft, maar U kunt de beheerders wel een stille wenk iji die richting geven. Dan lopen die er wel achter aan. Tenslotte deed de Sint een beroep op Minister Bogaers heeft het bouwvolu me 1964 over de provincies verdeeld. Van de noordelijke provincies is Fries land er het beste afgekomen, want het mag volgend jaar 2840 woningen (t.w. 1490 woningwetwoningen, 830 premiewo- ningen en 520 ongesubsidieerde) bou wen tegen 2750 in 1963. Groningen en Drente gaan er echter op achteruit. Gro ningen kreeg 3150 woningen toegewezen tegen 3500 in 1963. Voor Drente bedraagt het contingent 2700 tegen 3000 in 1963. De verdeling over de andere provin cies is alsvolgt: Overijsel 6120 (1963: 6800); Gelderland 10240 (9800); Utrecht 4230 (4700)Noord-Holland 13120 11000); Zuid-Holland 17890 (17600); N.- Brabant 10590 (10100); Zeeland 1350 (1500); Limburg 6270 (5400). de gemeente om aan al deze zaken een begin van uitvoering te geven en sprak hjj de hoop uit, dat de ingezetenen een drachtelijk verder bouwen aan de bloei van onze goede stad Sneek. En toen kwam de cadeautjes-regen. Met een geestig praatje hier en een steek onder water daar, werden diverse autoriteiten verblijd met een presentje. De burgemeester ontving een aardige attentie, terwijl mevrouw Rasterhoff, vertegenwoordigd door haar dochter, een boeket bloemen aangeboden kreeg. Ook corps-chef Kooistra toonde zich verheugd met de „echte” Makkumer wandborden, waarop toepasselijke spreuken als: ,,Na ’s avonds zeven uur verboden voor brommers”, „Geen afval in het water”, en „Verboden voor sup porters” (dit laatste te plaatsen bij het terrein van een bekende Sneker voetbal club). De wethouders Baaijens en Blok ont vingen een hartige hap, de heren De Boer en adjudant De Zee, de heren Nau ta en Van der Zee en de vertegenwoor digers van de pers, allen mochten de Sint begroeten en een cadeautje in ont vangst nemen. Behalve deze grote men sen waren er nog drie peuters, die even als Sint, op vijf december jarig, eigen handig een presentje van de Sint in ont vangst mochten nemen. Trijntje Hofmejjer uit Greonterp, Ja- pie Reiker uit IJsbrechtum en Renske Lühoff uit Sneek keerden dolgelukkig met een enorm pakket naar huis terug. Na nog een verzoek van Sint Nicolaas of de burgemeester ook voor een pak ket aandelen kon zorgen in de Gasunie, kreeg burgemeester Rasterhoff in zijn slotwoord nog gelegenheid een antwoord te geven op enkele vragen. Hij deelde o.m. mee, dat het geld voor de nieuwe weg Sneek-IJlst nu beschikbaar was en dat hij, gezien de eigen aard en het ei gen karakter van Sneek, geen prijs stel de op samenvoeging met IJlst. Hiermee zouden noch de „kiepmantsjes” noch de Snekers, gebaat zijn. Tot slot overhandig de hjj St. Nicolaas met zjjn Opperknecht nog een product van echt Sneker make lij als aandenken aan het verblijf hier. En toen kon Sinterklaas met zijn gevolg zich eindelijk terugtrekken om van een welverdiende rust te genieten en krach ten op te doen voor de ongetwijfeld ver moeiende dagen, die voor hem liggen. ‘W’j 10

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1