Een feestelijk Mozart-Concert De heer J. C. Cavaljé geïnstalleerd als burgemeester van Doniawerstal Woudsend vierde feest bij opening van kleuterschool „It Reidhintsje” Waterpoort- krabbels IJLST WYM BRITS ERA DEEL Officieel Orgaan en van door Speurder de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 93 Donderdag 21 nov. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Frysk Orkest concerteert in kerk Oudega W. Icnakterkriich Kr. Fr. Toanielforban NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en „Spcgel fan it doarp” in Blauwhuis in première Enveloppenactie voor corps werd een succes Overlast door water op land rondom Sneek Geslaagd - x SNEEKER NIEUWSBLAD roefschip (Friese scholen Sneker. Alle lof re plaatsen, best afgekomen. In de raadzaal werd de heer Cavaljé Verscnynt maandags en DON DERDAGS 30 Juli 1962 zal voor de mensen uit Woudsend een gedenkwaardige dag blij ven. Toen kwam de goedkeuring voor de bouw. In maart 1963 begon men er mee. Na een periode van 7 Jaar is ein delijk de gewenste school in Woudsend. Opening t' Omtrent het te spelen stuk willen wij nog vermelden, dat dit bij de toneelprijs- vraag 1962 gehonoreeerd is met een pre mie van 100,-. Verder garandeert de ze premie-toekenning de bezoekers, dat het toneelstuk van goed gehalte zal zijn. Onder zeer grote belangstelling is de nieuw benoemde burgemeester van Do- niawerstal, de heer J. C. Cavaljé, dins dagmiddag in Langweer geïnstalleerd. Voorafgegaan door de rijvereniging ,,De Oorsprong,” de muziekcorpsen van St. Nicolaasga en Idskenhuizen deed het ge zin Cavaljé, gezeten in een open landau er, zijn intocht in Langweer, de hoofd plaats van zijn nieuwe gemeente. Het was een feestelijke intocht, want vrijwel alle inwoners van Langweer hadden de vlag uitgestoken. Bij de opening van de kleuterschool ..It reidhintsje” te Woudsend vormden de kleuters een ere-haag. Daar tussen door mocht mej. S. de Jong lopen om daarna de openingsplechtigheid te ver richten. den, en het solistenkwartet vormde een prachtige, homogene eenheid, dat het Benedictus in deel in tot een belevenis maakte. Men doet niemand van de so- veelbelovende Speurder. heeft. Er viel Bram Feenstra en zijn vele medewerkers dan ook een ovatie ten deel zoals men in Sneek bjj muziek uitvoeringen zelden kan horen. Bij de Kantoor voor admim. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 l’eletoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. ,,Hoe ooit ver- len fan de bistjürsleden fan it forban, juffer A. Heeringa fan Skeamegoutum, hat foar dit doel in ienakter skreaun, dy’t as titel hat „Hwa is de skuldige”. Dit stik is fan nou óf by ütjower Bein- tema ek foar oaren to krijen. De by it forban oansletten ploegen üt Ealsum, len en Kollum, sille de ien akter spylje foar in karkommisje, bi- steande üt de yn amateurtoanielrounten wol bikinde hearen A. Vandamme en P. v. d. Zee. De kriich, dy’t om healwei achten bi- gjint, kin tsjin de skaplike yntré fan ien goune, troch bilangstellenden bywenne wurde. De kaerten wurde oan de doar forkocht. Advertentieprijs 15 cL jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3.— per halt jaar. Franco p. post 13.75 per halt jaar Giro 85074» ten name van Sneeker Nieuwsblad De opening verheugde een ieder maar had een speciale betekenis voor mej. S. de Jong, die reeds in 1907 als assisten te van de toenmalige hoofdleidster, mej. Kraan aan de kleuterschool verbonden was. 45 jaar lang heeft ze in totaal het Christelijk kleuteronderwijs in Woudsend gediend en dat was voor het bestuur re den haar te vragen de openingsplechtig heid te verrichten. Hessel Drayer, het oudste Jongetje van de school bracht haar op een kussen de sleutel, waar mee zij de schooldeur opende. Jetske de Jong gaf daarna aan mej. De Jong een boeket bloemen. Toen konden de ge nodigden de nieuwe school bekijken. Daarna kwam men weer in het gebouw voor Christelijk Belangen bij een. In totaal elf sprekers voerden het woord. De voorzitter, ds. C. Gros had inmiddels de leiding van de vice- voorzitter overgenomen. Burgemeester J. van Hout opende de rjj van sprekers. Woudsend gonst van activiteiten en het bouwen van een nieuwe kleuterschool was één daarvan, zei hij. Hij vond de plaats waar de school is gebouwd juist gekozen. Mej. T. Wartena uit Leeuwarden, in- In de „oude” kleuterschool kwamen vele genodigden en belangstellenden vóór de opening bijeen om, zoals de vi- ce-voorzitter, ds. T. Stéhouwer opmerk te afscheid te nemen van het gebouw. Het werd niet alleen een afscheid maar tevens, een terugblik op de laatste 60 jaar. Ds. Stéhouwer begon zijn historisch overzicht met het jaar 1907 toen in Woudsend een kleuterschoolvereniging werd gesticht. Het duurde twee jaar voordat de vereniging het zich gestelde doel bereikte. In 1909 werd het gebouw aan „De Kamp” betrokken. Het was een ongezond onderdak voor de kinderen en het voldeed aan geen enkele der tegen woordig gestelde eisen, maar men kon tenminste starten met het onderwijs. Tot 1935 werd dit gebouw als kleuterschool gebruikt. Toen werd het verkocht voor 1500,- aan de R.K. Parochie, die het nog steeds gebruikt. In hetzelfde jaar betrok men het gebouw voor Christelijke Belangen. Het bestuur huurde dit van de Ned. Herv. Kerk, die het kreeg van mej,. G. Okma. Als openbare school had het toen al afgedaan. Op dinsdag, 26 november a.s. gaat te Blauwhuis de première van het toneel stuk „Spegel fan it doarp”, geschreven door J. Kuipers van Blauwhuis. De Kulturele Ried Wymbritseradiel is gevraagd een uitnodiging door te geven aan alle toneelclubs, Kriten in de ge meente Wymbritseradeel. om feest te vieren! Het is een gezellige school geworden. voor het vak is een eerste vereiste”. Mej. S. de Jong was het bestuur dank baar voor alle bewezen attenties. Zij hoopte dat de tegenwoordige leidsters met veel plezier mogen werken in de nieuwe school. Architekt H. de Groot uit Joure me moreerde de goede samenwerking mët de aannemers en vond de tuinaanleg uitstekend. Mede namens de aannemers bood hij het bestuur het siersmeedwerk aan dat reeds aan de muur van de school is bevestigd en een „reidhintsje” voor stelt. Maandagavond speelde zich op de Leeuwarderweg een kleine tragedie af. Vlak bjj de ijsbaan werd een ai- redale terrier dood in de berm ge vonden. Een kleine, driekleurige bas taard zat er met bebloede pootjes en een gewond kopje versuft naast. Ge lukkig waren hier geen mensenle vens te betreuren, maar het was in dit geval best mogelijk geweest. In ieder geval is hier weer eens bewezen, dat het verstandiger is de dieren zoveel mogelijk vast te hou den. verlichten. Vele sprekers wensten daar na de heer Cavaljé geluk met zijn benoe ming en in alle toespraken klonk het ge luid door dat Doniawerstal blij is met de benoeming van de vroegere burgemees ter van Ijlst. Namens een afvaardiging van deze gemeente sprak wethouder drs. J. Nooitgedagt. Burgemeester Cavaljé zei in zijn dank woord dat hij alles zal doen om de ge- uite verwachtingen waar te maken. Als bewust lid van de C.H.U. zal ik trachten boven de partijen te staan en volkomen onpartijdig te zijn, zo zei de nieuwe De enveloppenactie ten bate van de chr. muziekver. „Concordia” te Gauw heeft 931,21 opgebracht. De opbrengst in de dorpen was alsvolgt: Offingawier 124,50, Goënga 99,25, Gauw en Goënga mieden 286,10, Sjjbrandaburen 217,56, Terzool, Poppingawier en Rauwerd 203,80. „Concordia” zegt allen harte- Hjk dank, die aan deze actie hebben medegewerkt. Na twee dagen westerstorm en twee dagen harde tot stormachtige wind en een, vooral in het begin van de week, hevige regenval, is de waterbeheersing rondom Sneek niet altijd even goed meer. Vele landerijen staan half en soms geheel onder water. Sloten lopen over en bij sommige boerderijen staat het water bijna tot aan het erf. Sneker Cantate-koor, Bolswarder Oratorium-vereniging, Frysk Orkest; Al fred Salten en Bram Feenstra, dirigenten; Joseph Conrath, viool; Tine Fra- terman, sopraan, Aty Letter, alt, Gerard Honig, tenor, Peter de Vos, bas. Honderd koorleden, vijftig musici, vijf solisten, twee dirigenten, één componist, voorwaar een ietwat ongewone situatie waarvoor het jubileumconcert van het Sneker Cantatekoor ons op 19 novem ber plaatste. Of het publiek nu voor al kwam voor het feestelijke gebeuren (waaraan overigens niet zo héél veel aandacht was en werd besteed), voor het massale aantal medewerkers of... voor die ene componist, valt moeilijk uit te maken. Maar ze waren er, in een tot de nok gevuld „Amicitia”, en gaar ne onderstrepen we de wens van voor zitter Van de Pijpekamp, dat ze óók een volgende keer zullen komenIn ieder geval: een gebeuren als dit geeft de mis moedigen aangaande het Sneker cultuur leven weer wat moed. Een hele avond Mozart dus. Tot nu toe was Beethoven eigenlijk de enige die zich deze luxe kon permitteren. Maar dat het ook met Mozart kan - en over het verschil in grootte wil ik niet twist ten - bleek op dit concert overduidelijk. Als er één componist veelzijdig en ge varieerd genoeg is voor zo’n onderne ming, dan wel de meester van Salzburg. Overigens was het misschien niet de' gehele Mozart die we konden beluiste ren. De lichthartige, de speelse ontbrak niet, en evenmin de blijmoedig-ernstige, maar wel de toch ook onmiskenbare tra gische Mozart, die van de laatste sym fonieën en enkele pianoconcerten. Maar tenslotte was dit een feestconcert! En zo was er dan de onverbeterlijke, maar ook onvermijdelijke Kleine Nacht- musik. Een juweel blijft het, al maakt het ook steeds weer het verlangen wak ker naar die andere, niet minder geniale speelmuzieken die Mozart schreef, die even speelse en spitse, intelligente en onbekommerde divertimenti en serena des. Saltens uitvoering had te kampen met de meedogenloze akoestiek van de Amicitia-zaal, droog en hard en zeker voor dit soort muziek minder geschikt. Maar ook afgezien daarvan zou men zich een iets dunner bezetting en een iets lichter toets kunnen wensen en een ster ker accentuering van de melodievor ming. Maar ook deze opvatting heeft haar voordelen, met name in het door Salten nogal pompeus-voortstappend ge nomen Menuet, dat zich op deze wijze zo goed laat afbakenen tegen het sier lijk melodieuze trio. En het slot was weer flitsend en men geeft zich gaarne gewonnen aan het overbekende. Maar zelfs dat overbekende vraagt van de musici een uiterste concentratie en op lettendheid. In de finale was die enke le maten lang volkomen zoek! Van de 5 aan Mozart toegeschreven vioolconcerten was het ditmaal het meest romantisch-idyllische, dat in G- groot. Minder groots van allure dan dat in A, maar waarschijnlijk wel het meest intense en het meest (schijnbaar) een voudige, met het prachtige, verstilde langzame deel-De eisen die Mozart aan de solo-speler stelt zijn echter waarlijk zo eenvoudig niet: het solo-werk is broos als porcelein, uiterst verraderlijk, met name in de snelle loopjes, waar een so list zonder sterke zelfbeheersing makke lijk reddeloos op hol slaat. Concertmees ter Conrath gaf van dit concert een zeer fraaie vertolking, mooi van toon en uiterst muzikaal. Het ontbreekt hem nog aan zekerheid en zelfvertrouwen, maar hij wordt een solist van allure. Het suc ces was groot en verdiend, ook voor het correct en bescheiden begeleidend or kest. En dan de hoofdmoot van dit bijzon dere concert, de uit 1779 daterende mis nr. 14, bekend staand als de „Krönungs- messe”. Dit prachtige, doorzichtige en toch robuuste werk kreeg onder dirigent Feenstra een uitvoering die men zich niet beter kan wensen. Feenstra weet zjjn felle impulsiviteit, zijn „hoogspan ning” op zijn apparaat over te bren gen en allen: koor, orkest, solisten deel den in zijn onweerstaanbaar élan, zo zelfs dat men wel eventjes vreesde voor een te driftig en te hoog tempo in de begindelen: de solisten moesten er ken nelijk ook even aan wennen. Maar het geheel verliep strak, het koor zong slag vaardig en zelfbewust en uitstekend van Er wordt op enkele plaatsen constant gemalen teneinde de overvloed aan wa ter weg te werken. Er is maar een groep die de watermassa, die de lande rijen beheerst, aangenaam vindt. Dat zijn de zeemeeuwen die bij zwermen het weiland bevolken. Overigens ver wacht men niet dat de wateroverlast grotere vormén gaat aannemen. De heer A. Smit te Abbega slaagde te Den Haag voor het examen „be- roepsgoederenyervoer over de weg”. wenste moeiljjkhe- lemaal nogal zwaar opnam. eenvoudig”, meende zijn b" lakoniek. „Gewoon doorgaan ademen en alles sal reg kom’ het zo eenvoudig is? Zaterdagmiddag zal Sint Nicolaas weer een tocht door de stad maken. Start: 2.30 uur bij hotel Hanenburg. Daarna: Kruizebroederstraat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand, Suupmarkt, Grootzand j Hoogend, Oude Koemarkt, Kleine Kerkstraat, Marktstraat, Leeuwen- j burg. Schaapmarktplein, Nau- we Burgstraat, Kruizebroederstraat. Een stadgenootje van 7 jaar is door der een knipsel uit Zijn flink gedrag een bekendheid ge- krant, waarin een f*- - Op dinsdag. 26 november a.s. zal het Frysk Orkest een concert geven in Oudega-W. Voor dit concert is welwil lend de Nederlands Hervormde Kerk be schikbaar gesteld, die zich hiervoor bij zonder goed leent. Het programma is verder met zorg gekozen. Het zijn stuk voor stuk nummers, waarvan niemand kan zeggen, dat deze te „zwaar” zullen zijn. Ieder die van muziek houdt, in wel ke vorm ook, kan van dit concert veel genieten. Om het bezoek aan deze uitvoering van het Frysk Orkest te bevorderen wil de Kulturele Ried Wymbritseradiel graag medewerking geven, hieraan be kendheid te geven. De gelegenheid om in een dorp een goed concert te kun nen beluisteren is er nu. Het is dan ook zaak, djit deze gelegenheid wordt benut. Het zou toch averechts zijn, dat derge lijke concerten zouden moeten worden gestaakt, wegens gebrek aan belangstel ling. Bfj voldoende bezoek uit de omliggen de dorpen, kan er op worden gerekend, dat een gratis extra autobus beschikbaar zal worden gesteld. Zouden bjjv. uit Heeg en Gaastmeer 30 personen dit concert willen bezoeken, dan wordt voor ver- voersgelegenheid gezorgd. Vanuit ande re dorpen kan dit bij voldoende deelna me evenzeer worden geregeld. Wie or ganiseert dit per dorp even? Bij voldoen de aanmeldingen graag een telefoontje (05150-2800), waarna contact wordt ge zocht met de bus-onderneming, aldus de Kulturele Ried. „We kunnen pas tevreden zijn, wan neer het Frysk Orkest voor een uitver kochte kerk speelt.” de gelegenheid een onrustige boerenvergade- waar men nogal ontevreden over het regeringsbeleid viel De heer Rijnja uit Woudsend sprak namens het aannemersbedrijf P. Rijnja dat de school heeft gebouwd. Rondom de school zijn een tegelpad en een fraaie tuin, waarin een beeld van de kunstenaar Rusticus uit Buitenpost, aangelegd. Bij de opening aanwezig waren o.a. wethouder G. Jouwsma, de directeur van gemeentewerken, de heer J. van der Wal en de gemeente-secretaris, de heer G. Sennema. den”, zuchtte een agrariërjdie het al- De’landelijki zwaar meende De ienakterkriich, dy’t it Kr. Fr. Toa nielforban wend is alle jierren to hal- den, is foar dit jier fêststeld op sneon 30 novimber. De kriich sil halden wurde yn Dok- kum, yn de seal fan hotel „De Post hoorn.” In ring, was woensdagmorgen ’n aardige dialoog te beluisteren, komen we eens uit die zijn flink gedrag een bekendheid ge- worden. Hansje Woudstra is helemaal wordt aangekondigd j geen durfal maar presteerde het tot roefschip (Friese t verbazing van zijn moeder in de af- „immetje”, gemerkt "199b7 sneek gelopen winter dagelijks grote pak- 1954, Het schip ligt momenteel in de ken brood uit de buurt te slepen om Eem te Eembrugge. Speurder vraagt die in de gang klein te snijden en 7jcp| af Of ér iemand in de stad is, J ?a^?a J1-. -S?“^r?aa/_d2_C.entralG die kennis aan d‘t schiP heeft. De westerstorm heeft ook in Sneek Ook niet goed Maar na verloop van tijd bleek wel dat ook dit gebouw niet aan de eisen voldeed, 's Avonds werden er vergade ringen gehouden, het speelgoed van de kinderen moest opgeruimd worden en de volgende dag zaten de kleuters weer in hetzelfde lokaal. In bestuurskring kwam toen de gedachte aan een nieuwe kleuterschool. Dat was in 1957. Aanvan kelijk leek het dat ondanks alle pogin gen geen nieuwe school was te krijgen. Men bleef echter actief en vroeg de medewerking van het gemeentebestuur van Wymbritseradeel. Op 14 juli 1959 werd een aanvraag ingediend. Enige tijd daarna kreeg men de gevraagde steun. Ook dat betekende echter geen nieuwe school en al met el werd het 1961 voordat een schetsplan klaar lag. j verzamelpost (VW) of naar de een- den in het park te brengen. Hansje, die in de tweede klas van de lagere school zit werd daardoor benoemd tot schade aangericht. Van de klokke- I j lid van de „Bravo-Brigade” van Het stoel bjj de Martinikerk woei een lan- Vrije Volk, samen met nog enkele ge plank, die met een klap op straat I j flinke Jongens en meisjes uit het ge- terecht kwam. Ook enkele scholen hele land. Daardoor was Hansje in liepen schade op door de wind. Pan- I i de gelegenheid de intocht van Sin- nen waaiden van de daken en alles terklaas in Amsterdam mee te ma- wat los zat kreeg de wind te pak- j i ken. Hjj mocht zelfs de Sint persoon- ken. Enkele televisie-masten I lijk een hand geven. Dat wordt een ten af als lucifershoutjes. Overigens De nieuwe pastorie, die naast de R.K. kerk wordt gebouwd is bijna I klaar. Het wachten is nog op de ver- warming, maar men verwacht dat de Deken er zich binnenkort, misschien zelfs de volgende week, zal kunnen vestigen. De bouw heeft ongeveer één jaar geduurd. De bestemming van de oude pastorie is nog niet bekend. Het opgespoten terrein, waarop de nieuwe openbare ULO-school zal ko- men ligt nog steeds braak, omdat de I bouw van de school op zich laat wach- ten. De vv WZS moest het - haar I hoofdterrein - indertijd afstaan en speelt nu op een veel slechter bij- terrein. Voor de jeugd heeft het op- x gespoten veld ech- j ter veel aantrekke- lijks. Men heeft er naar verluidt al bromfietsraces op J gehouden ook :e ruiters vinden het ïi. „Vrij schijnbaar een mooi oefenveld. Com- buurman pleet met hindernisbaan was men er met vorige week zaterdag aanwezig. Zo Of heeft het veld toch nog een functie. I Reeds enkele dagen was het in „Ons Gebouw” een drukte van be- I lang. Men was namelijk bezig met de voorbereiding van de Waterpoort- show, de grote tentoonstelling van pluimvee en konijnen. De mensen die I de zaal moesten inrichten hadden het druk maar af en toe moest men een I praatje maken met vele nieuwsgie- rigen, die alvast kwamen kijken. s Een lezer uit Zeist stuurde Speur- I een Utrechtse executie-veiling I van een ijzeren tjalk)genaamd j Sneek brokkelen af. Als lijke oudheid zal gend dat thans plannen worden gemaakt de klokkestoel te restaure- ren. Van de zijde der gemeente zijn al opmetingen verricht en men hoopt binnen niet al te lange tijd een plan te maken. Definitief is s overigens nog niets. Uiteraard zijn vooral de financiën een moeilijk ipunt. Het zal wel een aangelegenh eid worden van de gemeente, de kerk en Monumentenzorg. In ieder geval is het hier zaak iets te doen. Stadgenoten hebben Speurder attent gemaakt op het klokkehuis bij de Martinikerk, een bouwwerk om trots op te zijn. In het gehele land zijn maar twee dichte klokkehuizen meer en één van die zeldzaamheden staat in de Waterpoortstad. Het komt voor op de lijst van Monumentenzorg. Het was daarom dat enkele stadgenoten zich I bezorgd maakten over de steeds verder gaande staat van verval. Het bouwwerk lijkt langzamerhand erg bouwvallig en de muren men prijs stelt op het behoud van deze aantrekke- er iets moeten gebeuren. Daarom is het verheu- In liet gebouw voor Christelijke Belangen te Woudsend stonden woens dagmiddag de kleuters met vlaggetjes en molens van papier in de hand en een feestmuts op. Aan de zolder en tegen de muren van het gebouw hingen kleurige slingers. De zaal was geheel gevuld met feestelijk ge stemde mensen. De oorzaak van dit alles was de opening en ingebruik neming van „It Reidhintsje”, de nieuwe twee-klassige kleuterschool ach ter de Ned. Herv. kerk. 28 jaar hebben de kleuters genoegen moeten ne men met het gebouw voor Christelijke Belangen. Nu was eindelijk de tijd gekomen dat de hoofdleidster, mej. L. de Jong en de leidster, mej. H. Koers met de kinderen de nieuwe Christelijke school, die ruim 100.000 heeft gekost konden betrekken. Alle reden aan alle moderne eisen voldoende, frisse en Geschiedenis knap- van is men er hier, vefgeleken bij ande- Wn. burgemeester J. N. Nauta, die zijn toe spraak besloot met de toezegging dat de raad alles zal doen om de zware taak die de nieuwe burgemeester wacht, te ling of onzekerheid, de begeleidings groep van strijkers (zonder alten)enkele koper- en houtblazers en pauken over won glansrijk de akoestische moeiljjkhe- Na het officiële gedeelte bestond er ge legenheid kennis te maken met de nieu we burgemeester, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. goede herinneringen aan mej. De Jong te hebben. Zij was voorts van mening dat de werkmethode aan een kleuter school niet erg belangrijk is. „Liefde afloop in de foyer zal het enthousiasme over deze feestelijke avond nog vele ma len onderstreept zijn. Fraterman een bijzonder compliment geeft voor haar ontroerend mooi gezon gen Agnus Dei: zij heeft juist dat stra lende en glaszuivere dat dit werk nodig

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1