Grondaankoop aan de Potten ten behoeve van de recreatie Churchill gaf het sein Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Vee omgekomen bij boerderijbrand in Bird o.d. Heeg Eén dag mist kost Londen honderd miljoen gulden IJLST W YM BRITS ER A DEEL maar krachtig en van KORT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ës.- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 118e jaargang no. 96 Maandag 2 dec. 1963 Raad Wymbritseradeel Geref. gemeente Heeg van Afscheid te Ijlst Sinterklaas kwam ook in Heeg Kerknieuws za- „De Friesche Jeugd" kreeg jongenskampioenschap A. van der Pol 25 jaar koorzanger van parochie in Heeg Nog steeds geen effectief bestrijdingsmiddel Bromfiets botste in Hommerts tegen autobus v. Heeg hield de Sinterklaasavond Wat de raad te behandelen krijgt Vrouwenvereniging in Ni j land hield jaarvergadering Druk bezochte speelavond in Oosthem St. Jozefgebouw verkocht Zware botsing in mist bij Sneekerhoek Ds. Rozendal nam afscheid Excursie Woningstichting „Patrimonium” „Swalkje yn’t Fryske fjild” in het Himsterhüs Oosthem Ijsclub IJsbrechlum e.o. hield ledenvergadering ,.Het spook van Spechten stein" voor Ouden v. Dagen Volgens deskundigen komt één dag dichte mist Londen op ongeveer 100 miljoen gulden te staan tengevolge van transportmoeilijkheden, be lemmeringen bij de industrieële produktie, corrosie van gebouwen e.d. en ziektekosten. Indien de mist zich over het gehele land uitspreidt schat ten zij, dat de schade zeker tot 200 miljoen gulden per dag zal oplopen. Gezien deze enorme verliezen, die elk jaar voorkomen in Engeland en wel in het bijzonder in de decembermaand, is het opmerkelijk, dat de geleerden noch de Engelse industrie een massale aanval ondernomen om dit probleem de baas te worden. Wel zijn geleerden sinds 1900 bezig met het te bestuderen maar niet in massaal verband en tot nu toe met weinig succes. SNEEKER NIEUWSBLAD 1 Aankoop woning Swartsbuurt no. 4 Kampioenschappen Kosten te hoog woningen ge- Aankoop grondstrook Kooldijk Heeg wel Automatische waarschuwingen Het Amsterdamse personeel van Grondruil Oppenhuizen met FEB arriveerde was Overname voormalige spoorweg- gronden onder IJlst Kantoor voor admini stratie en redaktle: GEDEMPTE POL 6 l'eletoon 8005 (0 5150) b.g.g 4091. verscmjnt MAANDAGS en DON DERDAGS Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf te Leeuwarden overweegt het transforma- torstation te Oppenhuizen te vernieuwen, in overleg met de dienst van gemeente werken is voor het nieuwe station een ander bouwterreintje gezocht, zodat na afbraak van het oude, dicht op de rijweg staande, gebouwtje de verkeerssituatie ter plaatse aanmerkelijk zal worden ver beterd. Verlenging ontruimingsterrein onbe- woonbaarverklaarde woningen nabij het af te breken transformatorsta- tion. Het nieuwe gebouwtje zal hierdoor ruim elf meter buiten de rijweg komen te liggen. Bij deze ruil komen voor reke ning van de gemeente alleen de kosten van het aanpassen van de bestrating van het vrijkomende terreintje bij het aan grenzende parkeerterrein. B. en w. stel len de raad voor medewerking te verle nen aan deze ruil. Zondagmiddag nam ds. L. G. Rozen dal wegens zijn benoeming als leger- predikant in vaste dienst afscheid van de Geref. gemeente in Heeg. De scheidende dienaar had als tekst gekozen Efeze 2 21 en 22. Er waren vele sprekers. De oorzaak moet worden gezocht in het feit dat kleine kinderen mét lucifers in het hooivak hebben gespeeld. Toen de brand uitbrak waren de gebr. op excur sie bij Lankhorst te Osingahuizen. Hoe wel de brandweer uit Heeg spoedig ter plaatse was kon men tegen de geweldi ge vuurzee weinig uitrichten. Hervormde kerk: Ds. J.. A. de Bue te Pesse (Dr.) heeft voor het beroep naar Oosthem, Abbega en Folsgare bedankt. Advertentiepirs 15 et. ,»er mm. Bij contract (handela- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per balt jaar. Franco p. post 13.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Bij de voorbereiding van de grondaan kopen ten behoeve van de weg Sneek- IJlst is o.m. contact opgenomen met de Dienst der Domeinen inzake de beschik baarstelling. van enige grond nabij het voormalige spoorstation onder IJlst. De inspecteur der domeinen heeft hierbij voorgesteid, grondstrookje, Zaterdagavond werd in het Himster- hüs te Oosthem een speelavond gehouden ten bate van dit gebouw. De vele at tracties vermaakten jong en oud. Ook kon men op verschillende voor werpen raden, o.a. gewicht en inhoud. Wat overbleef werd door de heer Dam- stra bij opbod verkocht. Er was veel publiek, zodat het voor de kas van het Himsterhüs een goede avond is geweest, van deze avond een verrassing ontving. De Engelse regering vond het resul taat echter niet van dien aard, dat het bereid was nog meer geldmiddelen aan deze experimenten te besteden zodat nu al sinds twee jaar weinig meer wordt gedaan om effectieve middelen te vin den om de beruchte Engelse mist te bestrijden... Ook het bezoeken van een voetbalwed strijd wordt, nét als zovele goederen, duurder. Ajax, Blauw Wit en DWS voer den reeds een fikse verhoging van de prijzen der plaatskaarten in. Alle clubs uit de betaalde sector bereiden zich voor op een uniforme prijsverhoging. De grootste aanval, die Engeland tot nu toe op het bestrijden van de mist heeft ondernomen dateert uit de laatste wereldoorlog. Sir Winston Churchill gaf het sein tot deze aanval in 1942 toen de van de Engelse ernstig Op de straatweg van Sneek naar Leeu warden heeft zich vrijdagmorgen een zware botsing voorgedaan tussen een uit de richting Sneek komende truck met trailer van de Libra uit Joure, bestuurd door de heer S. Hengst uit Rohel en een truck met oplegger van de Frico uit Leeuwarden, bestuurd door de heer B. van der Meer uit Warga. Maar hoe staat het met de vele ande re vormen van transport, die eveneens veel hinder ondervinden van de mist zoals het wegverkeer? De spoorwegen in Engeland hebben onlangs lichten met een bijzondere kleur voor de seinen in gebruik genomen. Deze kunnen niet al leen bjj mist gemakkelijker worden op gemerkt maar ze zijn bovendien onder deel van een automatisch waarschu wingssysteem. Een systeem, waarbij een sirene in werking treedt in de cabine van de machinist indien hij een onvei lig signaal passeert... De Bond van Ijsclubs van het gewest Friesland van de KNSB hebben donder dagavond in hotel de „Groene Weide” te Leeuwarden de algemene vergade ring van zaterdag 23 nov. voortgezet en de resterende agendapunten afgehandeld. Het bekende rapport van de commis sie ad hoe werd wéér besproken. Ver schillende op- cn aanmerkingen wer den gemaakt. Zo wilde de heer I. Berg- sma uit Hommerts het totaal aan prij zen niet hoger zien dan 300,-. Militaire deskundigen hebben wel eens beweerd, dat het werk van de Fido het einde van de oorlog twee jaar heeft versneld terwijl duizenden levens van vliegers gespaard werden. Toch moest deze methode voor verdrijving van de mist na de oorlog verdwijnen omdat de kosten te hoog waren. De politie heeft van vuurwapens ge bruik moeten maken om een aantal plun deraars weg te houden van het wrak van het 'vrijdagavond met 118 mensen aan boord verongelukte vliegtuig van de Trans Canada Airlines. Een politieman had gezien hoe iemand zich uit de voe ten maakte met een portefeuille van één der slachtoffers. Notaris G. H. Galema verkocht vrij dagavond in hotel Hanenburg alhier fi naal het verenigingsgebouw St. Jozef met conciërgewoning en pakhuis aan de Hooiblokstraat. Koper werd het Aan nemingsbedrijf Gebrs. Andringa te Sneek voor 40.000.-. Dit was ook de beschrjj- vingssom. Tijdens de jaarvergadering van het kerkkoor van de R.K. parochie in Heeg is bekend gemaakt dat de heer A. van der Pol wegens zijn 25-jarig lidmaat schap de onderscheiding van de Sint Gregorius-orde is toegekend. De onder scheiding werd hem door zijn vrouw op gespeld. Voor het eerst in de geschiedenis be vinden zich ijsbergen voor de kust van Argentinië. Ze zijn waargenomen in een gebied ten oosten van het schiereiland Valdes. Van Gend en Loos zal een week lang model gaan werken omdat de directie niet is ingegaan op een gestelde loonsverhoging van 25.% en een uitkering ineens. De heer Straatsma vertelde hierna over „Swalkje yn 't Fryske fjild”. Vele uren heeft de heer Straatsma in de na tuur doorgebracht om de prachtige dia’s te nemen. Hij vertoonde deze in de volgorde: lente, zomer, herfst en winter, waarbij men veel van de dierenwereld kreeg te zien. Spreker eindigde met het mooie lied ,,It Heitelan”, dat in prachti ge dia’s werd weergegeven. Het was eer. zeer interessante avond, waarvoor de Culturele Commissie alle lof toekomt. De Culturele Commissie te Oosthem hield vrijdagavond een ontspannings avond in het Himsterhüs. De heer Tj. Straatsma uit Joure hield een lezing, toegelicht met dia’s. Ds. Kaastra heet te de weinige aanwezigen welkom en zei van mening te zijn dat de vele bijeen komsten in deze tijd oorzaak zijn van de geringe belangstelling voor deze avond. Overigens betreurde hij dit, ge zien het interessante programma. In Brussel wordt sinds enkele dagen geskied op hét dak van een groot waren huis, waarop groene nylon is gelegd. De beoefenaars van deze sport zijn geest driftig over de nieuwe vinding. De woningstichting „Patrimonium” al hier is voornemens op zaterdag 7 dec. a.s. een excursie te houden naar de bij haar in aanbouw zijnde complexen wo ningen in het uitbreidingsplan Lemmer- weg-oost. Dit in verband met de inge bruikneming van de eerste naoorlogse woningen, alsmede een verbetering van een 27 tal vooroorlogse woningwetwonin gen in het Sperkhem. Vele geleerden lachten aanvankelijk om dit besluit. „Het is een onmogelijk heid” zo zeiden zij. Niettemin werd een groep van 500 deskundigen gevormd voor de zogenaamde Force Fido-opera- tie, die zich met de oplossing van dit probleem ging bezig houden. Piloten, geleerden, metereologen en ingenieurs onderzochten ’t mogelijke nut van sup- personische golven, elektrische ontladin gen in de lucht, opneming van vocht door chemicaliën en verhitting van de lucht vanaf de grond. Bij deze laatste methode liet men op de vliegvelden gro te hoeveelheden olie verbranden. Daar voor werden zelfs oliepijpleidingen rond om de vliegvelden gelegd. In deze lei dingen zaten kleine gaatjes, waaruit verdampte olie spoot en na ontbranding ontstonden metershoge vlammen. Dit sorteerde inderdaad zoveel effect, dat de vliegtuigen zondér veel moeite tijdens zware mist konden landen en opstijgen. Na de gebruikelijke pauze met tracta- tie, kwam, nu het zakelijke gedeelte van deze avond was af gehandeld, het meer feestelijke gedeelte, het toneelstuk „ka pitein Marie”, een stuk, waarin geen mannenrollen voorkwamen, dus speciaal geschreven voor vrouwenverenigingen. Het stuk speelt in een van onze vissers plaatsen en deed denken aan het enige tientallen jaren geleden met veel suc- c~s opgevoerde en later gefilmde toneel stuk „Op Hoop van Zegen”. Ook hier een rederskantoor en 'vissersvrouwen, die een voorschot komen halen op de gage van hun mannen en een heel oude vissersvrouw, die man en zonen verlo ren heeft aan de zee. En in het laatste bedrijf het noodweer, dat het einde be tekent van het niet-zeewaardige schip. Nadat mevr. Bonting uitleg had gege ven van het stuk en de spelers zich aan het publiek hadden gepresenteerd, werd overgegaan tot het spelen van het eerste bedrijf. Door het zeer goede spel van de dames hadden ze al direct contact met de zaal en leefde het publiek in tens mee met het gebeuren op het po dium. Alle drie bedrijven werden vlot en met een stijgende cjimax naar voren gebracht en allen, zonder uitzondering brachten het tot uitzonderlijke prestaties Namen noemen? Liever niet, maar wie de oude vissersvrouw en het kind in het derde bedrijf zag, werd gegrepen door hun spel. Aan het einde van de avond bracht mevr. Bonting dank aan allen, die hadden meegewerkt deze avond te doen slagen, terwjjl de jongste speler Deskundigen zijn op het ogenblik zelfs bezig met het ontwerpen van een sy steem, waarbjj het zgn. „blind-rijden” door de machinisten mogeljjk moet wor den gemaakt. Wat het autoverkeer betreft heeft de Battersea College of Technology breed voerig onderzoekingen ingesteld om het euvel van de mist doeltreffend te be strijden. Dit technologisch college heeft o.m. enige malen geëxperimenteerd met chemicaliën, die door middel van vlieg tuigen vanuit hogere luchtlagen op de dikke mistwolken werden geworpen. Dit leverde inderdaad enig succes op. Ds. Gros uit Woudsend sprak namens de classis Workum en roemde de pretti ge samenwerking met Ds. Rozendal. Ouderling H. Meerema sprak namens de kerkeraad. „Dit afscheid is niet offi cieel door de kerkeraad bekend ge maakt, omdat ds. Rozendal in naam nog aan de gemeente in Heeg verbonden is”, aldus de ouderling. „Dit afscheid ontheft hem van zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de gemeente in Heeg.” Ten slotte verzocht de heer Meerema de ge meente om staande de predikant Ps. 121 4 toe te zingen. Ds. Rozendal was 7 jaar aan de Geref. kerk van Heeg verbonden. Zaterdagmiddag a.s. is er gelegenheid persoonlijk afscheid van de predikant en zijn echtgenote te nemen. In principe is met het PEB overeen stemming bereikt inzake een grondruil met gesloten beurzen. Hierbij zal de ge meente in eigendom verkrijgen het vrij komende terreintje van het bestaande transformatorstation, dat door en voor rekening van het PEB zal worden afge broken, terwjjl aan het PEB als nieuw bouwterreintje zal worden afgestaan de meest z.w. hoek van het parkeerterrein Zaterdagavond botste in Hommerts een bromfietser, zonder licht, op een bus van de Z.W.H., die juist opdraaide in de richting Heeg. Vermoedelijk heeft de chauffeur de onverlichte bromfiets niet opgemerkt. Het bleef bij materieele schade. Bij besluit van 10 december 1962 werd de ontruimingstermijn van enkele nog bewoonde onbewoonbaar verklaarde wo ningen verlengd, tot uiterljjk 1 januari 1964. Het betrof hier de woningen Heeg no. 209, bewoner dhr. S. Hoftra met een gezin van 2 personen, en Sandfirden no. 3 bewoner dhr. B. Bijlsma, met ’n gezin van 3 personen. Hoewel deze woningen in een slechte toestand verkeren, is er voor de bewoners geen direct gevaar aanwezig en omdat het zich laat aanzien, dat de bewoning ook in 1964 zal voortduren, stellen b. en w. voor de ontruimingster mijn te verlengen tot uiterljjk 1 januari 1965. Een 18-jarig meisje heeft zich in Sai gon in brand gestoken op dezelfde ma nier als enkele Boeddhistische monniken tijdens de religieuze crisis in Zuid-Viet- nam. Het meisje liet een brief na waar in zjj zegt: „ik heb toen Ngo Dinh Diem nog aan het bewind was de belofte ge daan mij op te offeren als de beproe ving van de Boeddhisten voorbij zou zijn” In verschillende afdelingen van de provinciale Staten van Friesland is in de afdelingsvergaderingen die aan de Sta tenzitting vooraf gaan de vraag gesteld of de voorgestelde verhoging tot 30.000 van het provinciaal subsidie voor de Friese VW wel voldoende is. Gezien het grote belang dat Friesland bij het vreem delingenverkeer heeft werd gepleit voor éen nog hogere subsidie 40.000,-), ter wijl tevens de vraag werd gesteld of het bedrijfsleven en de middenstand een voldoende bijdrage levereren. Aan de gemeente Sneek is te koop aan geboden de woning Swartsbuurt no. 4. De eigendomsverkrijging is van belang voor de gemeente met het oog op de toe komstige sanering van dit uit rug- aan rugwoningen bestaande stadsgedeelte. Enkele van deze woningen zjjn reeds eerder door de gemeente aangekocht. De verhuring van het nog bewoonde per ceel kan onder de bestaande voorwaar den worden voortgezet. De in het ont werpbesluit vermelde koopsom is naar het oordeel van b. en w. aanvaardbaar en zjj stellen voor tot de aankoop van dit perceel over te gaan. Donderdagmiddag omstreeks twee uur is op de Bird onder Heeg in minder dan geen tijd de boerderij van de gebroeders Tj. en J. van der Velde, staande aan de weg Heeg-Gaastmeer, in vlammen opgegaan. De zg. „Lankhorst-boerderij” werd vorig jaar nog verbouwd. Het vuur greep zo snel om zich heen dat 7 hokke- lingen, één enterstier, 2 kalveren en 2 geiten in de vlammen omkwamen De 29 koeien konden worden ge red, vooral dank zjj het kordate optre den van de heren B. Rjjpma, vader Rjjpma en J. van der Werf. Overigens, zo was de politie van mening, hebben vele mensen een goede beurt gemaakt. Mèt het genoemde vee ging ongeveer 100 voer hooi verloren, alsmede bijna de gehele inboedel van de twee gezin nen. De gebr. Van der Velde waren verzekerd. In het ontwerp-uitbreidingsplan voor het recreatiecentrum nabij het Sneeker- meer is op het aan de provincie Fries land toebehorende grondbergingsterrein aan de ingang van de Potten een zeil- school geprojecteerd. Reeds in 1959 heeft de gemeente Wymbritseradeel contact gezocht met de provincie inzake de aan koop van dit terrein. Gedeputeerde Sta ten verklaarden zich destijds in principe bereid dit perceel aan de gemeente af te staan, mits de provincie in de gelegen heid werd gesteld een ander geljjkwaar- dig, even gunstig gelegen stuk land als grondbergingsterrein in eigendom te verkrijgen. In overleg met de toenmalige eige naar van de woning Heeg no. 261 is bij de uitvoering van de verbetering van de Kooldijk te Heeg een strookje grond van het voorerf in gebruik genomen. Nu deze werkzaamheden zijn voltooid is bij uitme ting gebleken, dat ongeveer 20m2 grond bij de weg is getrokken. Met de heer J. C. Jellesma te Heeg, de tegenwoordige eigenaar van het pand no. 261 is overeen gekomen, dat de gemeente deze strook grond alsnog in eigendom overneemt, en b. en w. stellen daarom voor tot deze aankoop over te gaan. Voorafgegaan door het muziekcorps ..Crecendo” arriveerde zaterdagmid dag Sinterklaas in Heeg, geflankeerd door twee zwarte pieten. De Goedheilig- man maakte een rondgang door het dorp en de niet schoolgaande jeugd ontmoet te hem in het gebouw. Vanmiddag de Sint in de scholen. In verband met de onzekere situatie met bétrekking tot de wedstrijden zijn de toegewèzen kampioenschappen slechts één jaar geldig. Het kampioen schap kortebaan vóór jongens werd toe gewezen aan de ijsvereniging „De Frie sche Jeugd” te Sneek. De lange baan juniores (15 tot 19 jaar) kreeg de Fe deratie Wymbritseradeel. Men zal hier onderling moeten uitmaken welke club deze titelstrijd zal verzorgen. Dat is een verrassing voor de oudjes, die nog niet bekend was omdat de onder- handelingen pas beëindigd zijn. In plaats van de films, die er ter gelegenheid van de middag voor Ouden van Dagen ieder jaar worden vertoond nu dus „Het Spook van Spechtenstein.” Verandering van spijs doet eten,” zegt het spreek woord. Zodoende behalve bovenbedoeld verschillende percelen grond rondom het voormalige station aan de gemeente Wymbritseradeel over te dragen. Het betreft hier een zestal percelen, deel uitmakende van de weg ten z.o. van het vroegere station, welke weg reeds sedert jaren bij de gemeente Wymbritseradeel in onderhoud en be heer is. Naar de mening van b. en w. is het ook juist, dat van deze percelen ei gendom, onderhoud en beheer in één hand zijn en zjj stellen daarom de raad voor deze percelen om niet van het rijk (Dienst der Domeinen) over te nemen. In de intieme bijeenkomst kwam de zeer goede Onderlinge verstandhouding tussen de personeelsleden van deze gemeente tot uiting. Verschillende spre kers, onder wie wethouder Jansma, spraken woorden van lof tot de schei dende sympathieke figuur en lieten de ze vergezeld gaan van fraaie cadeaus. Wel werd het project Fido in 1950 nieuw leven ingeblazen toen de toenma lige minister van luchtvaart sprak van een verbeterd Fido-systeem maar zes maanden later was het weer van de baan omdat de kosten te hoog opliepen. De kosten van het aanleggen van een Fido-installatie op London Airport werden namelijk berekend op bijna tien miljoen gulden terwjjl elke landing van een vliegtuig dan nog voor een bedrag van ongeveer 3.000,- aan brandstof zou ver gen’ Bovendien deelden luchtvaartdes- kundigen mede, dat het binnen vier jaar zeker mogelijk zou zijn de vliegtuigin- strumenten zodanig të verbeteren, dat piloten zelfs bjj de dichtste mist kun nen landen! Gezongen werden een drietal versen van Gezang 138. Een onder dit zingen gehouden collecte voor het aanschaffen van een zilveren bloemenvaas bracht meer dan 100.- op en beantwoordde daarmee volkomen aan het gestelde doel. Het voltallige kerkbestuur was, even als pastoor Janning, aanwezig. De di recteur van het koor, de heer J. Wüst, bracht de ingetogenheid en ernst naar voren waarmee de onderscheidene steeds heeft gewerkt. Pastoor Janning beklemtoonde de offers die voor de ver vulling van het koorlidmaatschap bracht zijn. Vrijdagavond hield de Ijsclub IJs- brechtum en omstreken de algemene le denvergadering in café De Boer. Kwart voor acht opende de vice-voorzitter, de heer E. de Boer de bijeenkomst met een welkomstwoord tot de 14 aanwezige le den. Voorts memoreerde bjj het overlij den van de beschermheer, Dr. E. J. van Welderen Baron Rengers, die met enige ogenblikken stilte werd herdacht. Ver der werd de afgelopen winter naar vo ren gebracht. De voorzitter, de heer L. Bles, die zich 18 jaar lang van zijn taak heeft gekweten en wegens gezond heidsredenen niet herkiesbaar was, werd dank gebracht voor het vele werk dat hij voor de Ijsclub heeft gedaan. Als bljjk van waardering kreeg hij een as bakje. In het uitbreidingsplan van IJs- brechtuni komt ook een speelweide voor. Het bestuur zal nu zien of er ook een mogelijkheid is mettertijd een ijsbaan te krijgen. De Christelijke Vrouwenvereniging „Dient Elkander Door De Liefde” te Njjland kwam vrijdagavond met de do natrices en echtgenoten in feestelijke jaarvergadering in „Het Gebouw” bij een, onder leiding van de presidente, mevr. Bontirïg.. Geopend werd met het gezamenlijk zingen van een tweetal ver zen van psalm 89, waarna de presiden te voorging in gebed. Vervolgens werd gelezen een gedeelte uit het evangelie van Johannes, dat als thema had „Vre de zjj u lieden”. Naar aanleiding hier van hield mevr. Bonting een korte me ditatie en sprak daarna een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Na dat gezamenlijk nog gezongen was, werd het woord gegeven aan de sect, der ver eniging, mevr. De Boer, die een zeer in teressant jaarverslag naar voren bracht waaruit o.a. bleek, dat het ledental der vereniging, thans 35 bedraagt (1 be dankte, doch 2 lieten zich als lid in schrijven). Aangespoord werd lid van de vereniging te worden. Een uiteenzetting van de werkzaamheden op de bijeen komsten werd gegeven. Een Kerstwjj- ding mèt de leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond werd gehouden. Het woord werd daarna gevoerd door mevr. Breeuwsma, die op zeer humoris tische wijze verslag uitbracht van het dit jaar gehouden reisje. Als men hier naar luistert, dan komt men zeker tot. de conclusie: „Sokken bilibje nochris hwat”. Mevr. Beuckens bracht daarna als penn. een financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de vereniging niet slecht bjj kas is. Vooral de enige weken geleden gehouden verkoopavond was, fi nancieel gezien, een succes. Mevr. Keu- left hield hierna een causerie over „Bloemen in de kerk”, iets wat sinds enige jaren ook in Njjland traditie is. Deze bloemen worden na afloop van de dienst aan zieken aangeboden. Naast het applaus, dat al deze dames oogstten, werden door de presidente woorden van dank aan hun adres gesproken. De oorzaak van het ongeluk was een tractor met een melkwagen, die rechts van de weg stond. De Libra-auto slipte, raakte eerst de melkwagen en kwam daarna op de weghelft van het tegemoet komend verkeer, waarna de auto’s fron taal botsten. De motor van de Libra- truck vloog in brand, melkbussen lagen op straat en de brand werd met melk geblust. Er liep dieselolie op de weg. De heer Hengst werd licht gewond. Hij moest door omstanders uit de cabine ■'■•orden gehaald. Het verkeer tussen de Sneekerhoek en Rauwerd stremde ge ruime tijd. Alle verkeer van Sneek naar Leeuwarden moest over Rauwerd rij den. Met een gegadigde lopen er reeds on- derhandelingen betreffende de vestiging van een zeilschool aan de Potten, ter wijl een subsidieaanvraag betreffende het bouwrjjpmaken van dit terrein reeds is ingediend. Gezien dit stadium van voorbereiding van de plannen is het, volgens b. en w. gewenst, dat de aankoop van dit terrein door de gemeente wordt gerealiseerd, zodat de stichting van de zeilschool in geen geval vertraging zal ondervinden. B. en w. stellen daarom de raad voor tot deze aankoop over te gaan. „Het spook van Spechtenstein,” het toneelstuk in drie bedrijven, dat onder regie van de heer IJ. M. Dijkstra van avond in „Amicitia” zal worden opge- i voerd tijdens het Sint Nicolaasfeest 1 voor de Openbare Lagere Scholen zal ook donderdagmiddag tijdens de Sint Ni- colaasmiddag voor Ouden van Dagen worden gespeeld. Intussen is het de gemeente gelukt een eigenaai’ bereid te vinden aan de provin cie een perceel grond af te staan. Door de provincie is in eigendom overgeno men een perceel grond aan het Kruiswa ter, groot 2.18.20 ha, onder gelijktijdige verkoop van het bovenbedoelde grond bergingsterrein, groot 2.48.50 ha. aan de gemeente. Overeengekomen is dat de door de gemeente te betalen koopsom ge lijk zal zijn aan het bedrag, dat de pro vincie zal moeten betalen voor het nieu we grondbergingsterrein. Deze laatste koopsom is gebaseerd op een door een deskundig taxateur samengesteld taxa- tierapport en is naar de mening van b. en w. redelijk en acceptabel. De voetbalvereniging Heeg hield terdc'avond de jaarlijkse Sinterklaas- avond.. Men kon aan allerlei spelen mee doen. De kaspositie werd niet slechter! In aanwezigheid van het voltallige se- cretariepersoneel en dat van de Ge meentewerken is vrijdagmiddag in de raadzaal van het Ulster stadhuis af scheid genomen van de heer B. van den Berg, die onlangs als gemeentewerkman van IJlst gepensioneerd werd. Ook me vrouw v. d. Berg was bij het afscheid aanwezig. Notulen en jaarverslag werden onver anderd goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de in komsten incluis het batig saldo van het vorige jaar 386,93 bedroegen. De uitgaven waren 296.06. Het batig saldo bedroeg 90.87. De kascommissie, bestaande uit de heren Sj. van der Land en G. Visser, deelde mede dat alle boeken en bescheiden in orde waren bevonden. De bestuursleden H. J. de Boer en E. de Boer, werden met bijna algemene stemmen herkozen. De heer De Groot en de keurmeesters O. Hoeksma en H. Schrale werden even eens herkozen.. De te houden rijderjjen zullen aan het bestuur worden overgela ten. Bij de verloting won de heer P. Sieper- da een haas. De heer G. Visser werd eigenaar van een oranjekoek. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht dat er de afgelopen winter geen schuif- borden waren voor de sneeuwopruiming. Het bestuur zal het materiaal controle ren en zonodig schuifborden aanschaf fen. De aftredende voorzitter, de heer L. Bles zei het werk voor de vereniging steeds met genoegen te hebben verricht. Hij bedankte voor de ondervonden me dewerking en het geschenk. Hierna werd de vergadering gesloten. operaties van de Engelse bombarde mentsvliegtuigen ernstig bemoeilijkt werden tengevolge van de mist en er een groot aantal ongelukken gebeurde. Churchill vroeg toen raad aan zijn we tenschappelijke adviseur, Lord Cherweli en bij die bespreking werd besloten te experimenteren met middelen tot be strijding van de mist.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1