ons AGENDA Eerste na-oorlogse woningen van Patrimonium thans klaargekomen I Weer ronde van het Snekermeer, toestand ijsbaan belemmert activiteiten I ij wagen ons weer op g lad ijs Eenheidsprijs aardgas met 10 procent omlaag als in Sneek uit „Slochteren wordt gedistribueerd in van IJLST W Y M BR ITS ER A DE EL en t I ■I I tl Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Prijzen in Sneek 118e jaargang no. 98 Maandag 9 dec. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Woningstichting in Sneek wil vleugels uitslaan I I MM Judo-kampioenschappen Sportschool Sneek MAANDAGS en DON DERDAGS 25 jaar in dienst van P.T.T. k.:.. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en HHMMMMI Jaarvergadering Ijsclub „Friso’’ Als raad accoord gaal: mei ingang van januari 1964 nieuwe gasprijzen Voordeel verbruikers varieert van 2’^ lot 47 procent vastrecht toe te juichen. Bjj de vaststel ling van het huidige tarief is indertijd reeds een stap in deze richting gedaan door te bepalen dat aan elke verbruiker ten minste 4 m3 gas per maand in re kening wordt gebracht. Voor hen, die minder dan 9 m3 gas per maand ge bruiken zou toepassing van het door B. en W. voorgestelde tarief, als gevolg van de werking van het vastrecht een hogere gasprjjs betekenen. Hoewel dit uit bedrjjfs-economische overwegingen verantwoord moet worden geacht komt het B. en W. redelijk voor dit gevolg op dit ogenblik te mjjden en de verbrui kers, die in deze omstandigheden verke ren, een jaar in de gelegenheid te stel len zich aan de gewijzigde situatie aan te passen. 11 SNEEKER NIEUWSBLAD ein 2. j zijn soort verbruik ƒ12,- 25 cent a. Huishoudelijk ƒ27,- 20 cent tot 600 m3 ƒ87,- 10 cent Plannen Winterprogramma Huurdersvereniging AMICITIA THEATER Toekomst essen ilding «i i i i i i l i rus is bjj zijn collega’s door zijn collegia liteit en zijn altijd uitstekende humeur zeer gezien. baan en omgekeerd mogen rijden. Hij was van mening dat de gevonden oplos sing in strijd is met de oorspronkelijke organisatie van de K.N.S.B., maar dat een en ander noodzakelijk was om de vrede te bewaren. Friesland werd het slachtoffer echter. Voorts betwijfelde hij of er wel verschil is tussen het rijden om geld en om waardebonnen. Maandag 9 dec. t.m. woensdag 11 dec. 's avonds 8 uur film: Casablanca. Donderdag 12 dec. ’s avonds 8 uur film: Oordeel te Neurenberg. Het bestuur van Patrimonium bekijkt trots de nieuwe industriewoningen in de Lemmerwegwijk. Dat gebeurde zaterdag morgen tijdens een excursie. Verschijnt Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer B. Couperus in dienst trad bij de P.T.T. Op 12 december 1938 begon hij zijn loop baan bij de P.T.T. als los werkman. In die jaren bestond het grootste deel van het telefoonnet nog uit luchtlijnen. een miljoen m3 per jaar in rekening zal brengen. Dinsdag 17 december Showavond door Radio Minkema in „Ons Gebouw” Westersingel. Aanvang 8 uur. ook gehouden. „Er zijn Friese ijsclubs die na het be sluit in een eigen organisatie de oude traditie willen handhaven, maar dat is onjuist,” aldus de heer Doevendans. Hij memoreerde voorts het overlijden van de ere-voorzitter, de heer H. F. Ring- nalda. Allengs driester hebben de liefhebbers in Sneek en omgeving het afgelopen weekeinde geschaatst op het ijs op on diep water. De eerste baantjes zjjn weer „gedraaid” en al regende het zaterdag morgen, verwacht wordt dat Koning Winter zich zal handhaven. Deze foto is genomen op de vlakte tussen rijksweg 43 en de Brekken. Maar ook elders wordt alweer gereden. Maar... oppassen is de boodschap. Het ijs heeft het eerste slacht offer weer geëist. goed gevolg een examen te hebben afge legd, werkman-voorman. De heer Coupe- b. Huishoudelijk en aanv. ver warming Zaterdagmiddag hield de sportschool Sneek judo-kampioenschappen voor de leerlingen van zes tot en met 15 jaar. Er werden wedstrijden gehouden in drie klassen, licht, midden en zwaar. De wed strijden, die in de sportschool werden gehouden, stonden wel in de belangstel ling van de ouders. Het aantal deelne mers bedroeg 24. De uitslagen: zwaargewicht: 1. P. El- singa, Terzool, 2. R. IJsselstein, alhier, 3. J. A. Tjallema, Deersum. Middenge- wicht: 1. J. Weyesters, alhier, 2. R. Weyesters, alhier, 3. Th. Hartwich, al hier. Lichtgewicht: 1. B. Holkema, al hier, 2. E. Samplonius, alhier, 3. I. Tjal- sma, Offingawier. De wedstrijden ston den onder leiding van de heer J. Per- sijn. Assistent-leider was de heer E. de Vries. mee bouwen aan de volkshuisvesting in Sneek. Het gemeenschapsbelang houdt men hierbjj voor ogen. Maar om in de woningbouw iets voor Sneek te kunnen betekenen heeft men de steun nodig van B. en W. Het streven is, in samenwer king met de gemeente iets te doen daarbij een eigen verantwoordelijkheid dragend. Die medewerking is er, maar niet voldoende, zo kwam in de persconferen tie tot uitdrukking. Het college heeft het standpunt: „de gemeente bouwt.” Men staat moeilijk werk af aan een woning corporatie. In dit verband wees de heer Gerrits op het feit dat meermalen toe- wijziging is gevraagd voor een continent woningen. Door het plan van de gemeen te 250 systeemwoningen te bouwen zou dit niet mogelijk zijn. Het college van B. en W. heeft, aldus de heer Gerrits, ver klaard dat voor 1965 wel geen toewijzin gen plaats zullen hebben. De woningstichting geeft echter de voorkeur aan een samenwerking, met behoud van de eigen zelfstandigheid. Diverse plannen zijn in wording. Binnen enkele weken zullen deze aan de ge meente worden voorgelegd. Zodra het contingent woningen dat Sneek wordt toe gewezen, het toelaat zou de gemeente een toewijzing bijv, in de Lemmerweg- west en het uitbreidingsplan de Stads- fenne kunnen doen, aldus de Woning stichting. Onder architectuur van de heer Martini uit Groningen zijn de plan nen in deze richting uitgewerkt. De heer Doevendans memoreerde in zijn openingswoord de activiteiten die de afgelopen winter zijn ontplooid. De be langstelling voor de avondrüderjj, die voor het eerst werd gehouden, was goed. Jammer vond h jjhet dat de ronde van het Snekermeer, waarvoor een grote be langstelling bestond, een mislukking werd door het slechte weer. Ook memo reerde de heer Doevendans de gang van zaken bij de lange- en kortebaan, zoals die zal zijn na het veelbesproken besluit dat de kortebaanrtjders ook op de lange- Donderdag 5 december zal in de annalen van de woningstichting „Patrimo nium” als een gedenkwaardige dag worden aangetekend. Toen zijn namelijk de eerste sleutels uitgereikt aan de toekomstige bewoners van de eerste na-oorlogse woningen van Patrimonium. Dat betekende tevens het startsein voor nieuwe acti viteiten. Want het begrip „na-oorlogse” is ruim gemeten als men weet dat tot dusver 27 woningwetwoningen in het Sperkhem, daterende uit 1923 het enige bezit van Patrimonium vormden. Het heeft dus wel heel lang geduurd voordat men weer iets van de woningstichting hoorde. Maar na deze - overigens gedw’ongen - rustperiode laat het bestuur bepaald optimistische klanken horen. De voorzitter, de heer A. Gerrits ontvouwde zaterdagmorgen tijdens een persconferentie, die in café restaurant Ozinga werd gehouden, de plannen die het bestuur voor de toe komst heeft. Tot de toekomstplannen van Patrimo nium behoort ook een huurdersvereni ging, om het contact met de Raad van Commissarissen te verstevigen. In hoeverre de woningstichting in de toekomst activiteiten kan ontplooien hangt dus nog van allerlei factoren af. Vast staat in ieder geval dat van de klaargekomen woningen reeds velen zjjn verzegd. Tenslotte is nog vermeldens- waardig dat een van de flatwoningen zal worden ingericht als modelwoning. De penningmeester, de heer H. Bakker meldde in zijn jaarverslag een batig saldo van 140.48, inclusief een banksal do van 61,96. De inkomsten bedroegen 712,82, de uitgaven 634,30. Voorts drong de heer Bakker aan op een leden werfactie, vooral onder de jongeren. De kascommissie bracht bij monde van de heer L. Jellema verslag uit. Alle boeken en bescheiden waren in orde. Tot leden van de kascommissie werden de heren U. Faber en L. Jellema benoemd. De af tredende en niet herkiesbare secretaris, de heer A. Kuperus wordt opgevolgd door de heer R. Bok. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vastrecht verhogen Het ligt, aldus B. en W., voor de hand dat niet voor alle bedrijven dit prijzen schema voetstoots kan worden inge voerd. Daarvoor zijn de omstandigheden waarin ze verkeren, vaak te verschil lend. In overweging wordt gegeven de nodige verhoging van de prijs niet te zoeken in een stijging van de eenheids prijzen per m3, maar in een verhoging van het vastrecht. Uit aanvaarding van de overgangsregeling en toepassing van het vborgestelde verbruikerstarief vloei en voor Sneek de volgende financiële ge volgen voort. Door de verlaging van de inkoopsprijs ontstaat een voordeel van rond 223.000,-. Tegenover dit voordeel staan echter jaarlijkse lasten wegens voorzieningen welke onmiddellijk aan het distributienet moeten worden aan gebracht om het toenemend gasverbruik te kunnen opvangen. Deze kunnen wor den begroot op ongeveer 150.000,-. Voor rente en afschrijving van dit bedrag moet worden gerekend op 9.000,-. Blijft over ’n voordeel van 214.000,-. De opbreng sten zullen bij toepassing van ’t omschre ven tarief ’n daling te zien geven van rond 228.000,-. In de aangehaalde bere keningen is alleen rekening gehouden met de werken die onmiddelljjk ter hand moe ten worden genomen om de goede gang van zaken bij het gasbedrijf te kunnen handhaven. Zodra echter het gas uit de bronnen bij Slochteren zal worden ge distribueerd zullen de gasverbruikers toestellen door een eenvoudige ombouw aan de andere samenstelling van het gas moeten worden aangepast. Hiermee is een niet onbelangrijk bedrag gemoeid, dat B. en W. hopen te kunnen bestrij den uit de door de Gasunie toegezegde bijdrage per aansluiting, die in totaal op ongeveer 150.000,- kan worden becijferd. De totale investeringen welke uit de ge wijzigde situatie op gasgebied voort spruiten zijn hiermee nog niet volledig becijferd. In de toekomst zullen nog tal van voorzieningen moeten worden ge troffen, zoals voor het aanleggen van 6 km. middeldrukleiding, het maken van zes regelstations, een wijziging van het aardgasstation, het maken van een ho- gedrukberging en het verbeteren van het distributienet. Voorlopig is hiervoor een bedrag van 700.000,- begroot en een jaarlijkse last wegens rente en afschrij ving van ongeveer 50.000,-. Toeneming gasafzet Het streven is er op gericht deze ex ploitatielast, die geleidelijk zal ontstaan, t bestrijden uit de hogere opbrengsten wegens toegenomen gasafzet. Uit het vorenstaande blijkt volgens B. en W. dat het vraagstuk een aantal onzekere fac toren bevat die tot enige voorzichtigheid bij het beleid nopen. „De Ijsclub „Friso” heeft getoond ini tiatieven te kunnen nemen. De ijsbaan is echter een struikelblok voor de activitei ten van de vereniging.” Dit fragment uit het jaarverslag van „Friso,” dat de secretaris, de heer A. Kuperus vrijdag avond tijdens de jaarvergadering in ho tel Leeuwen voorlas tekent de huidige situatie. Ook in de onlangs gehouden bij eenkomst van „De Friesche Jeugd” werd de toestand waarin de ijsbaan ver keert, uitvoerig besproken. De voorzitter van „Friso,” de heer K. Doevendans schetste de toestand, zoals die thans is. Daaruit bleek dat bij het college van B. en W„ de Sportraad en bij het Comité Sportbelangen nog niets defi nitiefs bekend is. Er bestaan echter plannen, die men in de toekomst hoopt te realiseren. In het uitbreidingsplan de Stadsfenne is een ijsbaan geprojec teerd, maar met zekerheid is nog niets te zeggen. Er zjjn twee mogelijkheden, óf een geheel nieuwe baan, zoals die bij de Groene Dijk geprojecteerd is, óf het uitleggen van de bestaande, zodat die ook gebruikt kan worden voor lange- baanwedstrjjden. Vooral als rondom de baan huizen gebouwd zouden worden, die voor beschutting zorgen heeft deze mogelijkheid aantrekkelijke facetten. Bij de Groene Dijk is men echter zeker van een beschutte plaats door de torenflats die daar zijn geprojecteerd. Het was dit werk waar de heer Cou perus zich spoedig in thuis voelde. De palen die hjj heeft neegeplaatst bjj benadering niet e schatten. 3 mei 1943 kwam hij als werkman in volle- i iige dienst terwijl 'ijj op 9 sept. 1945 jenoemd werd als verkman le klas- ;e. Op 1 jan. 1948 werd hij geoefend i; verkman en ten slotte op 1 decem ber 1963, na met I De bevoegdheid van de gemeentebesturen om de verbruikerstarieven vast te stellen blijft onaangetast. Teneinde de penetratie in de ruimteverwarming te bevorderen en te voorkomen dat te grote verscheiden heid in de tariefstelling optreedt zijn zowel de Ne derlandse Gasunie als de Commissie Samenwerking Re gionale Organen Gasvoorziening (S.R.O.G.) van oor deel dat naar enige uniformiteit op dit gebied dient te worden gestreefd. Het bestuur van het Openbaar Li chaam Noord-Oost Nederland (belanghebbende ge meenten in het noorden en het oosten van het land) heeft, evenals andere bij deze aangelegenheid betrok ken regionale organen op deze grond aan in overweging gegeven bij aanvaarding gangsregeling op basis van gas met waarde van f gebonden dat de tarieven voor de verbruikers zoda nig worden verlaagd dat een penetratie op ruime schaal in de verwarmingssector mogeiijk moet worden geacht. Uit de door de Gasunie voorgestelde over gangsregeling blijkt voorts dat leveranties aan nieuwe industriële verbruikers, die meèr dan 1 miljoen m3 aardgas per jaar afnemen, rechtstreeks door deze N.V. zullen geschieden. Nu de mogelijkheden er zijn wil de woningstichting graag daadwerkeljjk huish. aardgas (eerste 300 m3) 29 cent huish. aardgas (eerste 300 m3) 29 cent gas voor aanv. verwarming (300-600 m3) 20 cent huish. aardgas (eerste 300 m3) 29 cent aanv. verw. (300-600 m3) 20 cent volledige kamerverwarming (boven 600 m3) 10 cent Rekening houdende met de aange stipte factoren stellen B. en W. voor na aanvaarding van de overgangsre geling de volgende tarieven ter keu ze van de verbruiker toe te pas sen: tarief 1: vastrecht 1-10 per maand, prijs per m3: 28 cent. Ta rief 2: vastrecht: 2,50 per maand, prijs per m3: 22 cent. Tarief 3: vast recht: 7,50 per maand, prijs per m3: 11 cent. Overgangstarief, gel dende tot de meteropneming in ja nuari 1965: geen vastrecht, prijs per m3: 40 cent. Minimum afname per maand: 4 m3. Voor een vergelijking met de voor gestelde tarieven van N.O.N. moet er rekening mee worden gehouden dat deze betrekking hebben op gas met een calorische waarde van on geveer 8000 en dat het van de zijde geldt voor gas van ongeveer 8800 Kcal. Zodra ook in Sneek uit de bron nen van Slochteren wordt gedistri- Vastrecht In het tarief dat wordt voorgestcld door het openbaar lichaam Noord-Oost Nederland wordt het invoeren van een vastrecht bepleit, dat al in verschillende gemeenten bestaat. B. en Wachten dit stelsel juist. De gemiddelde jaarlijkse kosten van een gasaansluiting kunnen in Sneek worden becijferd op ongeveer 46,-, zodat de zeer kleine gasverbrui kers een niet onbeduidend exploitatiete kort oplevcren. De categorie „kleine verbruikers” i valt, een onderzoek heeft dat uitgewe zen, geenszins samen met de groep „minder draagkrachtigen”. Voor een belangrijk deel wordt de groep gevormd door hen, die op electriciteit koken, veel j petroleum gebruiken, veel buitenshuis zjjn of anderszins een afwijkend ver- bruikspatroon te zien geven. B. en W. zeggen in beginsel het invoeren van een Reeds in de jaren 1959 tot en met 1961 wendde het bestuur van Patrimonium pogingen aan om van B. en W. van Sneek medewerking te krijgen voor het bouwen van woningwetwoningen. Resul taten bleven echter uit. In een raadsver gadering is toen de zaak uitvoerig be sproken en het resultaat was dat Patri monium de gevraagde medewerking kreeg. Aan de woningstichting werden 56 en 70 woningwetwoningen en 33 premiewo- ningen, de zogenaamde industriehuizen. toegewezen. Thans komt men nabij de verwezenlijking van de plannen. De eer-, ste woningen zjjn klaar gekomen. Ver wacht wordt dat de 33 industriewonin gen omstreeks maart klaar zullen zijn, evenals de bouw van 56 woningwetwo ningen in flatvorm en de 70 woningwet woningen in het najaar van 1964. Bij de woningwetwoningen zijn 18 bejaardenwo ningen inbegrepen. Voorts zijn de 27 woningen in het Sperkhem grondig verbeterd. Het onder houd van deze huizen liet, omdat de post onderhoud, die mag worden uitgetrok ken, aan de lage kant is, wel iets te wen sen over, maar nu wordt dat anders. Di verse verbeteringen, zoals het vervan gen van de privaattonnen door waterclo sets en verbetering van de keukens wor den momenteel ingevoerd, terwijl de be woners naar wens ook de beschikking kunnen krijgen over een gasgeyser. Het aanbrengen van nieuwe achterdeuren, op de voorkant nieuwe ramen op de slaapkamers, nieuwe voordeuren, etc. zal ook nog plaats vinden. Alles kan ech ter niet tegelijk worden gerealiseerd om dat toestemming moet worden gevraagd aan het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, terwijl ook B. en W. hun goedkeuring moeten verlenen. Reorganisatie Belangrijk is ook de reorganisatie die in de stichting heeft plaats gevonden. Op 1 december 1919 kwamen de heren Groeneveld, De Vries, Knol, Blok, Jan- sma, Groen en Wierda bij notaris Bos- huyer om een stichting in het leven te roepen. Dit geschiedde naar aanleiding van een op 3 oktober 1919 gehouden le denvergadering van de afdeling Sneek van het Nederlands Werkliedenverbond „Patrimoniutn”. Tevens werd toen be paald dat de akte als stichtingsbrief zou gelden. Nu, 44 jaar later, zjjn de om standigheden veranderd. In 1919 werden de zaken zo gesteld dat het bestuur van de Ned. Werkliedenbond de gehele ver antwoordelijkheid droeg, maar het werk delegeerde aan het stichtingsbestuur. Thans heeft de woningstichting Patri monium zich door wijziging van de sta tuten vrijgemaakt van het Werklieden verbond. Men draagt nu geheel zelfstan dig de verantwoordelijkheid voor het werk en het te voeren beleid. Een Raad van Commissarissen, hier voor in het leven geroepen, zal toezicht houden op de werkzaamheden en het be leid van de stichting. Voorts hebben nieu we leden het bestuur aangevuld. Duide lijk is in de stichting ook het streven naar eigen verantwoordelijkheid merk baar. Patrimonium zou graag zelf een vin ger in de pap willen hebben om in sa menwerking met mensen uit de particu liere sector het bouwen van de volkswo ningbouw te bevorderen, zonder dit te doen uit winstbejag. hun leden van de over- een calorische 8000, de volgende tarieven toe te passen: bueerd, wordt de eenheidsprijs met ongeveer 10°/« verlaagd. Voor zeer groot industrieel verbruik zal te zij ner tijd nog een nader tarief moe ten worden vastgesteld nadat ook van B. en W. voorgestelde tarief bekend is welke tarieven de Neder landse Gasunie voor verbruik boven Woensdag 11 december ’s avonds 7.30 uur in Café Rest. Piso Voorlichtings- en Filmavond Kleine Handelsvaart (Kustvaart) gebaseerd vastrecht prijs per neerkomend op een gemiddelde op afname per jaar m3 van prijs per m3 van: per jaar 7980 kcal van ongev. 300 m3 c. Huish. en box en 600 m3 ruimteverxv. Lagere opbrengst De opbrengst van de voorgestelde ta rieven zal 221.000 lager zjjn dan thans het geval is, zodat vergeleken met het hiervoor becijferde bedrag wegens daling der lasten van 214.000 bij het geraamde gasverbruik de oor het gas bedrijf geraamde winst met 7.000 zal dalen. B. en W. achten dit in de gegeven omstandigheden aanvaardbaar. Voorts delen B. en W. mede dat al naar de grootte van het jaarver bruik het voordeel van de verbrui kers varieert van 2*^ tot 47 procent. Zij stellen eveneens aan de raad voor dat de thans in Sneek geldende gas prijzen nog zullen gelden voor de aan de meteropneming in januari 1964 voorafgaande verbruiksperiode. De ronde van het Snekermeer zal zo mogeiijk ook dit winterseizoen worden gehouden. in een gewij zigde vorm en met grotere banen. Men verwacht hiervoor evenals verleden jaar veel belangstelling. Ook zal er weer een avondrijderij, waarschijnlijk voor man nen èn vrouwen worden georganiseerd. Ook de ledenrjjderjj is er dit jaar weer bij. Tenslotte zal het bestuur vermoede lijk de traditionele schippersrijderij weer in ere herstellen. Bij de rondvraag kwam naar voren dat „Friso” nieuwe vlaggen moet hebben. Deze maand zal het eerste gas uit Slochteren wor den gedistribueerd en aan een aantal gemeenten in Groningen en enkele Friese distributiebedrijven be schikbaar worden gesteld, aldus B. en W. van Sneek aan de raad. Sneek is daar niet bij. Voor de andere aardgasgemeenten zal het dan mogelijk worden ge maakt in grotere omvang dan het contract op dit ogenblik toelaat, gas uit de oude bronnen te betrek ken. De Gasunie heeft aan alle tegenwoordige aard gasgemeenten aangeboden een overgangsregeling te treffen, waarbij de prijs zal gelden, die, zoals bekend, door de Gasunie in overleg is vastgesteld voor de ge meenten. Voor Sneek zou die prijs 6.25 cent zijn bij 8000 Kcal. Maar aangezien wat Sneek betreft voorlo pig nog gas uit de „oude” bronnen zal worden be trokken en de calorische waarde hiervan 8800 Kcal, bedraagt is de uitkomst voor onze stad volgens de vastgestelde formule ruim 6.5 cent per m3. In af wachting van de totstandkoming van een definitief contract zullen door de voorgestelde overgangsrege ling een aantal bepalingen van de met het Staatsgas- bedrijf gesloten overeenkomst buiten werking worden gesteld. Aan aanvaarding van deze regeling, die voor Sneek een verlaging van de inkoopprijs van het gas van ongeveer 223,000,- betekent, is de voorwaarde

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1