en Centr. commissie skütsjesilen houdt ledenvergadering Zang- en pianorecital Aerde Kuiper en Brugt Nauta Feestavond Chr. Lyceumclub „Utile Dulci” IJLST WY M BRITS ERA DEEL Bereid om eigen kerk te zien sterven, opdat dé Kerk leve' Mi maar krachtig KORT Joeke Baarda: 1 i en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maar 8 kandidaten voor kampioen schap Wymbritse radeel en Ijlst 118r jaargang no. 100 Maandag 16 dec. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aantal nieuwe bepalingen voorgesteld won Tweede in Joure Gezellige feestavond in IJsbrechtum Kerknieuws Zesde plaats voor Mirten Piersma Dinie Kussendrager te Oppenhuizen Nog goed afgelopen Motorwagen Pier de Boer Stichting te water Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Anno Abma derde in Warga 1 augustus 1964 wedstrijd in Sneek? Geslaagde zanguitvoering en toneelavond in Rauwerd C. Kaspersina overleden SNEEKER NIEUWSBLAD Bestuursbesluiten DINIE KUSSENDRAGER miljoen dollar een Hoe is het in Sneek De I.KW. De Interkerkelijke Werkgroep, samen- Daarbjj is het nodig dat wij ons ver plaatsen in de gedachten en opvattin gen van de ander. Hiertoe is in de eer ste plaats nodig het openhartig gesprek, waarbjj als uitgangspunt wordt genomen dat de ene Heer ondeelbaar is.” Ned. Herv. Kerk. Gekozen tot diaken te Oppenhuizen-Uitwellingerga: de heer Tj. de Jong. Tot notabel: de heer Y. Attema. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. bc- het Oostduitse en Westberljjnse autoritei ten zullen vandaag een laatste poging doen om tot overeenstemming te komen over het verstrekken van dagpassen aan Westberljjners die tijdens de Kerstdagen hun familie in Oost-Berlijn willen be zoeken. Zoals bekend zal op initiatief van de Interkerkelijke Werkgroep Sneek op 20 december a.s. een oecumeni sche appèl-avond worden gehouden in de Doopsgezinde kerk, waar een dominé en een pater hun mening zullen zeggen over: „Heeft de kerk nog toekomst”. Over de oecumene en de vernieuwing van de kerk is al veel gezegd en geschreven. Theorie en praktijk liggen echter vaak ver van elkaar. Hoe moet men de I.K.W. in Sneek nu zien? Wat willen de jon ge mensen die hieraan meewerken, bereiken? Wij hadden hierover een gesprek met de voorzitter van de In terkerkelijke Werkgroep, de heer J. Baarda. Ook op de grote kortebaanrjjderij in Joure bewees Dinie Kussendrager, dat zij al goed in vorm is. Volgens kenners is zij fysiek sterker geworden, terwijl ook haar stijl aanmerkelijk is verbeterd. Hét bestuur van de ijsclub „Rept U” te Oppenhuizen-Uitwellingerga blijkt ac tief te zijn. Zaterdagmiddag werd de tweede rijderij in dit seizoen gehouden, ditmaal voor vrouwen. Er kwamen 12 Oppenhuizen werd zaterdagmiddag omstreeks twee uur opgeschrikt door een hevige knal en een steekvlam uit de schoorsteen van de wed. E. Zjjl- stra. De oorzaak hiervan was de ka chel van de oude dame, die niet al te best wilde branden. Er werd naar gezien, maar men kon niets ontdek ken, waardoor de kachel niet wilde, ’s Middags meende de wed. Zjjlstra dat hij uit was en goot er petroleum in. De gevolgen waren schrikwek kend. Er ontstond een steekvlam en met een geweldige knal stortte een deel van de schoorsteen op het dak. Een en ander bracht grote schrik bjj de buren. Gelukkig ontstond geen brand. Wel zal de schoorsteen moe ten worden vernieuwd. Overigens was het een geluk bjj een ongeluk, want de kachel was onbeschadigd.. De gevolgen hadden erger kunnen zijn, als de ontploffing haar weg niet door de schoorsteen had gevonden. Vanmorgen even na elf uur is een mo- torwagentje van de Pier de Boer Stich ting op het ijs in de gracht langs het Kleinzand terecht gekomen en er ver volgens doorgezakt. Een kraanwagen van de fa. Ozinga moest de kar, die da nig beschadigd werd, er weer uit trek ken. Het papier lag her en der verspreid. Volgens de bestuurder is de wagen in de gracht gereden, toen hij het voertuig langs de kant wou parkeren om daar een pak papier weg te halen. gesteld uit jongeren van verschillende kerkelijke huize heeft zich tot doel ge steld het gesprek te bevorderen. Hoe? „Dat is een moeilijke vraag”, vindt Joe ke Baarda. „Onze groep is er van over tuigd niet het antwoord op de vele vraagstukken te weten. Wij willen al leen een poging doen door het gezamen lijk optrekken de oecumenische gedach te tot leven te brengen”. Hij besluit met een wens: „mogen wij ons daarbij ver zekerd weten van de daadwerkelijke steun van velen”. Zaterdag 21 december zal de Centra le Commissie skütsjesilen de algemene ledenvergadering in hotel „De Neder landen” te Leeuwarden houden. Op de agenda staan enkele belangrijke punten, zoals een wijziging der statuten, handeling van enkele voorstellen, vaststellen van de wedstrijddata en een bestuursverkiezing. De heren J. E. Klaassens en D. Franke zijn aftredend en stellen zich niet weer beschikbaar. Voorts zjjn er een aantal belangrijke voorstellen van de plaatselijke commis sies, die besproken zullen worden. Dit is het kernpunt. Als men dit voor ogen houdt, kan de oecumenische ge dachte in haar diepste betekenis naar mijn mening werkelijk gestalte krijgen. Daarom zullen we tenminste het gesprek met Christenen uit andere kerken en met buitenkerkelijken („om dat nare woord maar eens te gebruiken”) moe ten voorstaan, om daardoor kennis te nemen van eikaars gedachten en de mogelijkheden tot een waarachtige ver nieuwing af te tasten”. Het ware ver langen hiertoe, vindt Joeke Baarda, ont breekt ons, mensen dikwijls. „Is het niet treurig”, zegt hij, dat wij vaak in de meest practische aangelegenheden niet samen weten te werken? „Ik vraag me werkelijk af of we niet te hoge - mense lijke - muren hebben opgetrokken rond om de eigen groep en het eigen „ik”. Zo heeft de commissie De Fluessen een voorstel ingediend van de volgende inhoud: op plaatsen, waar twee wed strijden worden gezeild, moet voor elk schip alleen de beste wedstrijd voor de puntentelling gelden. De commissie Heerenveen-Terhorne: de Centrale Com missie dient een jury van twee of drie personen aan te stellen, die alle wed strijden moet bijwonen en o.a. de pro testen dient te behandelen en moet be slissen in alle gevallen, die in art. 10, le alinea van het wedstrijdreglement worden genoemd. Van het bestuur der Centrale Commissie: de wedstrijdcom- missie dient van tevoren aan de schip pers bekend te maken, welk teken er wordt gegeven, als er naar het oordeel van de commissie (jury) een valse start plaats heeft, (aanvulling art. 3 w.r.). Art. 9 moet volgens de Commissie lui den: als een schipper wil protesteren moet direct na de veronderstelde over treding de protestvlag worden gehesen. Art. 10 zou de volgende redactie moeten hebben: een schipper, die uitvalt moet direct daarna de reden daarvan mede delen aan de wedstrjjdcommissie. Het „oude” art. 10 zou dan art. 11 kunnen worden. In de vakature Klaassens wordt door Lemmer en Eemewoude de heer G. O. J. Verbeek uit Warns candidaat gesteld. De Fluessen en Makkum stellen ir. P. J. Tichelaar uit Makkum candi daat, het bestuur van de Centrale Com missie de heer Van der Lejj uit Lang weer. bijv. Hervormden, Gereformeerden en Lutheranen gescheiden houdt”. Ra dicale antwoorden geeft de voorzitter van de I.K.W., die naast deze func tie ook landelijk voorzitter van de FCHJG is. „Waar mensen uit verschillende kerken de Heer ontmoeten, kan het niet anders of de kerkeljjke verschillen, hoe groot misschien ook, moeten secundair wor den verklaard- Theoretisch is het echt wel goed uitgekiend. Zou men alleen daar op afgaan, dan ware het vrij ge makkelijk te stellen: we weten hoe het moet, dus komt het allemaal wel goed”, aldus de heer Baarda. „Er doen zich in in de praktijk echter een aantal moei lijkheden voor, die een kloof vormen tussen theorie en de practische uitvoe ring daarvan. In het diepste wezen van het Christendom mogen deze moeilijkhe den zich niet voordoen. Het grote ge bod voor ieder Christen is: God en de naaste te dienen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De bariton Aerde Kuiper en de pianist Brugt Nauta bleken een ideale combi natie te vormen. Hun samenspel was nauwkeurig uitgebalanceerd en hun per soonlijkheden vullen elkaar op uitne mende wijze aan. Kuiper, die zich tot nu toe hoofdzakeljjk heeft leren kennen als een voortreffelijk oratoriumzanger en die, blijkens zijn recent optreden als ope- ra-zanger met het Frysk Orkest, ook het „wereldse” genre beheerst, heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot een bijzonder vertolker van het meer intieme lied- genre, die zijn partijen niet alleen „zingt”, maar ook op speelse, aanste kelijke en waar dat nodig is ontroerende wjjze weet te „presenteren.” Hjj lééft in de teksten die hij brengt, niet alleen als ze een luchtig en ietwat ondeugend karakter hebben, zoals in dat juweeltje van Brahms „Mein Madel hat einen Rosenmund,” maar ook bij een meer dramatisch of lyrisch karakter, in Brahms’ „Auf dem Kirchhofe,” Hugo Wolfs „Der Freund” en Schuberts ver maarde „An die Musik.” Hjj bezit een Deze week zal Amerika een nieuwe Tiros-satelliet de ruimte inschieten, die een nieuw tijdperk zal inleiden voor het voorspellen van het weer. Tiros V1U” zal meteorologen in de gehele wereld na melijk voorzien van directe foto’s van wolkenformaties. Donderdagavond hield de vereniging van Volksvermaken IJsbrechtum en Om streken een feestavond voor leden in ca fé De Boer. Door het toneelgezel schap ,,’t Is sa’t fait” werd opgevoerd „Anke springt yn ’e bütehaven”, blijspel in drie bedrijven. De voorzitter van V.V.V. opende cir ca acht uur de avond. Hij sprak een welkomstwoord, in het bijzonder aan het adres Van de keuzecommissie van de Friese Bond van Toneelgezelschappen, het ere-lid de heer Tj. de Jong en de heer L. Bles, die ook met het toneelge zelschap heeft meegewerkt. Voor de mu zikale omlijsting zorgden de Ricar do’s”. Na het zingen van het Fries Volkslied ging het doek op voor het eer ste bedrijf. Het bleek dat de verschil lende rollen in goede handen waren en dat er van het blijspel viel te genieten. Er werd vaak hartelijk gelachen en na afloop van een bedrijf werden de spe lers met daverend applaus beloond. Zonder de andere spelers tekort te doen mogen de namen van Auke en Din- ko wel even worden genoemd. Deze rol len werden bijzonder goed gespeeld. De Chr. Lyceumclub Utile Dulci” heeft op de donderdag- en vrijdagavond j.l. gehouden feestavonden in de aula van het Johannes Bogerman Lyceum, i op plezierige wijze de betekenis van haar naam „Het aangename met het nutti ge verbinden”, waar gemaakt. Als bij de lessen op dezelfde hartverwarmende en enthousiaste wijze aan het „nuttige” wordt gewerkt als hier het geval was bij het „aangename,” zullen de leraren beslist geen reden tot klagen hebben. Voorzitter Bram ten Cate kon in zjjn openingswoord, behalve de ouders en le raren, vele genodigden welkom heten, onder wie de rector van het Lyceum Dr. Greep, de curator dr. Wallenburg, de rector van het Stedeljjk Gymnasium, de heer van Bruggen, Burgemeester van Hout en Wethouder Gerbrandy van Wymbritseradeel en de leden van het be stuur. Ook vele vertegenwoordigers van andere schoolverenigingen waren aan wezig, o.m. uit Leeuwarden, Bolsward, Dokkum en Harlingen en meerdere uit Sneek. Utile Dulci” wil een noodzakeljjke aanvulling geven op wat de school aan feitelijke kennis biedt, aldus voorz. ten Cate. Hjj wekte voorts de leerlingen op, toe te treden tot de schoolclub en het zo mogelijk te maken, dat deze haar acti viteiten verder kan ontplooien. Na nog gewezen te hebben op de medewerking van de dit voorjaar opgerichte U.D.- band en het 3e lustrum, dat de club vol gend jaar hoopt te vieren, wenste hij ten slotte de aanwezigen een prettige avond toe. En dat is het inderdaad geworden. De jongere leerlingen zorgden voor een aantrekkelijke ouverture met de opvoe ring van een door H. van Koert geschre ven zangspel „De zeven nachtmerries van Dommeldam”. In dit spel met in moderne stijl geschreven liedjes en pret tige ritmiek, werden de toeschouwers geconfronteerd met de vreemde gebeur tenissen in Dommeldam. waar allerlei nachtmerries de rust van de inwoners verstoren, waarvan tenslotte een rovers bende heel handig profiteerde en er met een rijke buit vandoor ging. De fris en onbevangen gezongen lied jes vonden een warm onthaal bij de toe schouwers die er, getuige het spontaan meegezongen slotlied, kennelijk even veel plezier in hadden als de „artisten” zelf. Onder regie van de heer C. J, Ho- gerland hebben de jeugdige spelers en speelsters veel succes geoogst, waartoe de correcte pianó-begeleiding van mévr. W. Hogerland-Noteboom eveneens veel bijgedragen heeft. De heer Schingenga legde veel eer in met het leuke décor. Regisseur Hogerland, die wegens ziek te verhinderd was de voorstelling zelf bjj te wonen, kreeg nog, na een spontaan gehouden inzameling, van de leerlingen een fruitmand aangeboden. Daarna was het woord en de daad aan de „ouderejaars,” die met het blijspel „Avondje thuis,” de aanwezigen een bij zonder prettig uurtje hebben bezorgd. Dit, door J. Jefferson Farjeon geschre ven luchtig niemendalletje is, ondanks het vrij onwaarschijnlijke verhaal, dóór de typeringen en de kostelijke situaties, bij uitstek geschikt voor dergeljjke feest avonden. Een oude heer, Anthony Pratt, verheugt zich op een rustig avondje thuis, maar dit loopt heel anders, dan hij zich voorgesteld heeft. Allerlei vreemde en geheimzinnige gebeurtenissen vinden er in zijn flatje plaats en hij valt van de ene schrik in de andere. Gelukkig wordt hjj geholpen door een parmantige kran tenjongen, die hem terzijde staat in zjjn strijd tegen inbrekers en dieven. Natuur lijk komt alles op zjjn pootjes terecht, maar eer het zover is, hebben de toe schouwers kennis kunnen maken met een aantal vreemde personages, die de oude heer Pratt een enerverende avond bezorgen. Regisseur Pop is er in geslaagd, met deze, toch voor het merendeel onerva ren ploeg, een alleszins aanvaardbare opvoering te geven. Een zeer behoorlij ke tekstkennis en een uitstekende mise- en-scène zorgden voor een prettig tem- Ook voor Marten Piersma, die in de vorige winter reeds de aandacht op zich vestigde, was in dit weekend een suc ces weggelegd. Op de langebaan-afval- wedstrjjd te Wijt gaard, waaraan door 67 rijders werd deelgenomen, eindigde hij nl. op de zesde plaats. De eerste prijs was hier voor Roel Bokke Span uit Stiens én de tweede voor Teake Ooster- bos uit Mantgum. In de eerste ronde voerde zij Tjérkje v. d. Veen van de lijst af en in de twee de omloop won zij met gemak van Hil- tje Jonkman. In de halve finale kreeg zjj als tegenstandster de nog verrassend goed rijdende Annie v. d. Steeg-v. d. Meer, die evenwel in Dinie haar meer dere moest erkennen. In de finale moest onze stadgenote daarna uitkomen tegen Grietje Ooster- hof van Nijeholtpade, die in de andere halve finale, met zeer gering verschil in twee ritten Marjjke Flisjjn uitgeschakeld had. Op verzoek van de beide rijdsters werd de finale in één rit beslist, die onbedreigd door Grietje Oosterhof werd gewonnen. Uitslag: 1. 80,- Grietje Oos terhof, Nijeholtpade; 2. ƒ60,- Dinie Kus sendrager, Sneek; 3 en 4. ieder ƒ30,- Annie v. d. Steeg-v. d. Meer en Marijke Flisijn, beiden te Leeuwarden. Want, zjjn we niet verontrust over de bestaande situatie? Draagt deze niet vaak een traditioneel stempel? We zijn vaak bang een verandering aan te bren gen. Toch is het noodzaak de eerste stappen te zetten op de weg naar een waarachtige Christelijke eenheid.” „Een ding moeten we daarbij begrijpen”, vindt de jeugdige I.K.W.-voorzitter. „In de oecumenische beweging was nooit iets mogelijk, voordat het gebeurde. Wij zullen in de eerste plaats niet moe ten zoeken naar datgene wat ons scheidt maar juist naar hetgeen ons bindt. Want berusten vele tegenstellingen niet vaak op onze eigen spitsvondigheden? po. Ook de typeringen waren over het algemeen goed getroffen, al kon Henk Okma ons als dronkaard niet geheel overtuigen. Hier bleek al weer, hoe moeilijk het is, een dergelijke rol te spe len. Sjoerd van Buren creëerde, ondanks zijn jeugd, een typisch Engelse heer, Rob Brouwer een bijzonder griezelig heerschap en Greetje Elzinga gaf knap gestalte aan een wel zeer zonderling meisje, Rachel. Een afzonderlijke ver melding verdient toch wel Freddy Dik- kerboom, die een bijzonder knappe pres tatie leverde met de travestirol van Bob, de krantenjongen. Wybe Nauta, als de jonge man, Hotze van der Mark als Hig gins, Abel van der Velde als Jones en Attie Klaibeda als Evelyn Pratt zorg den voor een goede vertolking der ove rige rollen. Aan het slot ontvingen regis seur en souffleuse, benevens de artis ten een attentie. De heer K. D. Wolthui- zen had voor beide toneelstukken de grime verzorgd, terwijl de heer P. Struik een keurig decor had geleverd. Tussen de bedrijven door had de U.D.-hand de aanwezigen met een pittig muziekje aan genaam beziggehouden. Wie dit gebod als waarheid aanvaardt, zal steeds weer moeten erkennen dat gehoorzaamheid met vallen en opstaan gepaard gaat. Mét dr. Berkhof (een voorstander van de oecumenische ge dachte. red.) ben ik het eens als hij zegt: „wie niet bereid is om zijn eigen kerk te zien sterven, opdat dé Kerk le ve, moet niet aan het oecumenische ge sprek deelnemen. Hij vertroebelt de zaak alleen maar en zorgt ervoor dat het bij praten blijft”. Bij de langebaan-afvalwedstrjjd te Warga eindigde onze stadgenoot Anno Abma op de derde plaats, achter G. Keizer uit Vrouwenbuurt en L. Hylari- des uit Arum, die resp. eerste en tweede werden. Het was het tweede succes voor de Sneek-voetballer, want vorige week had hij reeds in Terhorne de vierde prijs gewonnen. x-' ilWS Op uitstekend ijs en met een stralende zon is de eerste rijderij in Heeg een feit geworden. Zaterdagmiddag is het kam pioenschap voor vrouwen op open jjs verreden, omdat de ijsbaan in Heeg het slachtoffer is geworden van de uitbrei dingsplannen. De baan is opgespoten en bouwterrein geworden. De wedstrijd viel iets tegen. Er was weinig deelname. In beide gemeenten zullen toch zeker meer dan acht rijdsters zijn! Jammer was het dat de sterksten el kaar in de eerste omloop al moesten treffen. Ymkje Speerstra uit Heeg en Doetje Schilstra uit IJlst vochten als leeuwen. De eerste rit was kamp, de tweede won Doetje, maar de twee rit ten tegen de wind in waren voor Ymkje. Ook om de derde en vierde prijs is fel ge streden. In drie ritten bleef Klaske Feenstra baas over Elske Zjjlstra. De uitslag: 1. Ymkje Speerstra, Heeg, 25,- en beker, 2. Tineke Feenstra, Oosthem 15,-, 3. Klaske Feenstra, Oosthem, ff 10,-, 4. Elske Zjjlstra, Oosthem, 5,-. Ook werd een parenwedstrijd gehouden. Er kwamen acht paren aan de start. Om prijs en premie moest drie maal worden gereden. De uitslag: 1. C. Zjjsling, IJlst en Klas ke Feenstra, Oosthem 6,-; 2. G. de Jong, IJlst en Doetje Schilstra, IJlst, aanwijzingen, nodig om een goed ver loop van de wedstrijden te krijgen. Voorts is de wedstrjjdcommissie ver plicht, indien er een uitspraak over een protest is gedaan, deze uitspraak voor de prijsuitdeling aan de betrokken schip pers bekend te maken Een voorstel van de commissie Lem mer aangaande de vliegende start de Grouw luidt: er moet overleg zijn tussen de commissie en de schippers over *t zei len van <fe nauwe doorvaarten met har de wind. Voorts moet worden vastge legd dat het skütsjesilen steeds in de bouwvakvakantie plaats zal hebben. Wedstrjjdprogramma De Centrale Commissie stelt het vol gende wedstrijdprogramma voor: vrij dag, 17 en zaterdag 18 juli: Grouw, maandag 20 en dinsdag 21 juli: Eer- newoude, woensdag, 22 juli: Drachten- De Veenhoop, donderdag 23 juli: Ter horne, vrijdag 24 juli: Fluessen, zater dag 25 juli: Langweer, maandag 27 ju li: Makkum, dinsdag 28 juli: Staveren, woensdag 29 juli: reservedag, donder dag 30 en vrijdag 31 juli: Lemmer, za terdag 1 augustus: Sneek. Zondagmorgen kwam uit een groot deel van de Tilburgse huizen geen water uit de kraan. De bewoners begonnen met electrische kachels en andere ver- warmingsartikels de „bevroren” leidin gen te ontdooien. Enkele uren later kwam men tot de ontdekking dat er een storing in het pompstation was. Toen werden de kachels maar weer opgepakt. Europa is dit weekeinde geteisterd door een felle kou. Zelfs in Italië en Spanje regeert de winter. In het eerst genoemde land zjjn reeds elf doden te betreuren door de koude. Nederland is een oase in de kou. Hier kwamen de vriéndelijkste temperaturen voor. De weduwe van de bjj de moord op president Kennedy doodgeschoten agent Tippit heeft reeds meer dan een kwart miljoen dollar aan giften ontvangen. Nog steeds stroomt het geld binnen. Marie Devingt, de eerste vrouw ter wereld die een vliegbrevet haalde is za terdagavond in haar woning te Nancy overleden op de leeftijd van 88 jaar. Haar laatste wensdroom, een reisje naar de maan, is niet in vervulling ge gaan. De „verloofde van het gevaar,” zoals haar bijnaam was bleek ook goed thuis in de sport. Zelfs was ze goed in boksen. fraaie, buigzame stem die vooral in de hogere registers een stralende klank heeft. De Italiaanse aria’s (van Handel, Marcello en Carissimi) met hun streng- klassieke bouw klonken even overtui gend als de meer romantisch gekleur de liederen van Liszt, Brahms, Wolf en Schubert, liederen die we hier in Sneek véél te weinig horen. Een woord van lof voor de interessante programmakeuze, waarin alleen een paar voorbeelden van moderne liedkunst ontbraken. De pianist Brugt Nauta wiens bege leiding de grootste lof verdient, werd als solist in de werken van Scarlatti (twee beroemde sonates) en Debussy (2 prelu des plus de prachtige Ballade) enigs zins gehandicapt door de niet al te supe rieure kwaliteit van het beschikbare in strument. Maar hij speelde zjjn troeven vooral uit in de virtuoos en robuust ge speelde Spaanse dans van Manuel de Falla (populair geworden in de vioolbe- werking van Kreisler, maar als piano stuk veel sterker) en de prachtige, maar somber gestemde en veeleisende Rhap- sodie van Brahms. Een vertolking die bljjk gaf van een gezonde muzikaliteit en perfecte beheersing van het métier. Een naar Sneker maatstaf gemeten vrjj talrijk, aandachtig luisterend en dankbaar gestemd publiek wist de beide vertolkers bjj wijze van toegift nog twee Brahms-liederen af te dwingen. Het con cert werd gegeven in de daarvoor èn wat het intieme karakter èn wat de akoestiek betreft zeer geschikte kleine Aula van de Rjjks H.B.S., voor het be schikbaarstellen waarvan de voorzitter, dr. A. S. Wadman harteljjk dankzegde. Ad int. Of het nu komt van de gewaardeerde plaats, die de zangvereniging „Eupho- nia” te Rauwerd in de dorpsgemeen schap inneemt, dan wel door de belang stelling, die er bij velen is voor het toneelstuk „In Heidepyk”, weten wjj niet, een feit is, dat zaal „De Trije Sprong” zaterdagavond bijna niet alle bezoekers kon bergen. Wat vroeger dan gewoonlijk en op een andere wijze hield de zangvereniging de jaarlijkste uitvoe ring, met 20 dames en 15 herenleden. Uit waardering voor de spontane en goede medewerking van vele dorpelin gen bjj het in de afgelopen zomer orga nisatorisch en financieel zo goed ge slaagde bondsconcours te Rauwerd werd het toneelstuk „In Heidepyk” aangebo den, zo maakte de presidente mevr. v. d. Bent-Hendriks bekend. Onder de goede bjjval geoogst met „Den Uil” van J. Poortman uit Leeuwarden, werden bekwaam een zestal zangnummers ten gehore gebracht. Hierbjj werd opnieuw goede bjjval geoogst met „Den Uil” van Diepenbrock, waarmede de vereniging op genoemd concours naast enkele an dere goede prijzen de beker voor het hoogste aantal punten in het verplicht nummer had weten te beha len. Afgevaardigden en leden van de ko ren uit Wjjtgaard en Irnsum woonden deze uitvoering bjj. Na het zangprogram- ma bracht het gezelschap „It Fryslan Toaniel” het bekende stuk „In Heide pyk” (deze rol bijzonder goed gespeeld door Ryk Landman) met elan en goed toneelspel over het voetlicht. Het publiek heeft hiervan zo uitzonderlijk genoten, dat als wisselwerking een gunstige in vloed hiervan op het spel niet kon uit- bljjven. Het Regenboog Kwartet verzorgde zeer verdienstelijk de muziek voor het gezellige bal na afloop. „Op allerhande conferenties over de oecumene worden een hele serie resoluties aangenomen en rapporten opgesteld. Maar de moeilijkheid is vaak dat men de theorie niet in de daad weet om te zetten. De uitdaging van vandaag wordt steeds met antwoorden van gisteren tegemoet getre den”, dat zegt Joeke Baarda, voorzitter van de Interkerkelijke Werk groep in Sneek over de oecumenische gedachte. „Waar jongeren in deze tijd speciaal om vragen is om de radicale vernieuwing, waarover op pa pier vaak wel eenstemmigheid heerst, in praktijk te brengen. De kerkelij ke verschillen worden niet zo sterk meer beleefd als vroeger. Men zou zich zelfs kunnen afvragen of veel van deze verschillen niet traditioneel be paald zijn. Het is moeilijk om precies aan te geven wat nu in Nederland Het was een goede gedachte van het bestuur van „Jeugd en Muziek” afd. Sneek om de donateurs, evenals dat 2 jaar geleden het geval was, een speciaal concert aan te bieden. Concerteerden de vorige maal amateurs (het Delfts Studenten-str jjkkwartet)ditmaal, vrjj- dag 13 december, was de keuze geval len op twee jonge beroepskunstenaars uit eigen omgeving, die beiden in wjjde omtrek van Sneek reeds bekendheid ge nieten, maar die zich in onze stad als duo, bij ons weten, nog nimmer in het publiek hadden laten horen. dames aan de start. De cracks zoeken Friesland maar weer op. Zelfs uit Hol land verschenen er dames aan de start. Er was veel publiek op de baan. De N.T.S. vereeuwigde verschillende mo menten. Er viel wel te genieten. Het was een spannende strjjd. Vooral die tussen Nel Fjjke uit Krommeniedjjk en G. Negerman uit Sint Nicolaasga,. Ook de strjjd tussen Dinie Kussendrager uit Sneek en Lutske Hiddinga uit Heeren- veen was uiterst boeiend. De uitslag: 1. Dinie Kussendrager, Sneek, 2. Lutske Hiddinga, Heerenveen, 3. G. Negerman, Sint Nicolaasga, 4. N. Fjjke, Kromme niedjjk (N.H.). De wedstrjjdcommissie moet de te varen route voor de aanvang der wed strijd schrifteljjk bekend Hïaken aan de schippers. Dit geldt eveneens voor alle In het St. Antonius ziekenhuis te Sneek is vrjjdag overleden de heer C. Kasper sma uit Oudega-W. Cornells Kaspersma, die jarenlang bestuurslid was van de vereniging het Groene Kruis in zjjn woonplaats en de begrafenisvereniging „De Laatste Eer,” werd 79 jaar. Hij was een bekend en gezien persoon in Oudega-W. Een moeilijke vraag, vindt Joeke Baarda. Hij zegt: „in Sneek bestaat nog een bloeiend kerkelijk leven. We moeten daar dankbaar voor zjjn, maar we zullen het ook moeten kunnen op brengen, de bestaande toestand kritisch onder ogen te zien. Wel is men er op enkele punten in geslaagd om tot een soort interkerkeljjke samenwerking te komen („denk maar aan het kerkschip op het Snekermeer, de gespreksgroepen tussen Rooms Katholieke en Hervormde jongeren, de toenadering tussen de vrij zinnig en rechtzinnig Hervormden”), maar toch krjjgt men de indruk dat de kerkelijke groeperingen teveel langs elkaar heen leven. Is men werkeljjk be reid tot samenwerken? „Helaas”, vindt de heer Baarda, blijkt vaak dat dit niet het geval is, al is er soms een aarze lend begin. Ook in Sneek moet het mo gelijk zjjn tot een toenadering te ko men.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1