van het personeel Twee visies op één gedachte: de oecumene Directie Offsetdrukkerij Flach nam afscheid Verbetering van Cruycebroedershof gaat ruim dertig duizend gulden kosten Overeenstemming bereikt over stichting medisch centrum Zuid-West Friesland IJLST W Y M BRITS ER A DEEL maar krachtig van Wat de raad te behandelen krijgt en VRIJDAG 27 DECEMBER KORT A Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 102 Maandag 23 dec. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Appèl-avond Inlerkerkelijke Werkgroep Sneek: 1 Provincie verdeelde de toegewezen woningen Gedenkteken voor overleden directeur Van der Heem Gezamenlijke Kerstwijding Scharnegoutum Ds. F. A. Westhoff gaat met emeritaat verschijnen. Met het oog op een tijdige bezorging is het sluitings uur voor advertenties vervroegd. Uiterlijk tot elf uur ’s morgens kan men voor dit nummer advertenties opgeven. Adm. „Sneeker Nieuwsblad” Ged. Pol 6, Sneek, Tel. 3005. 16-jarige jongens knuppel den acht eenden dood Tien schapen zakten door ijs Franekervaart Dr. G. J. Otten nam afscheid van Kamer van Koophandel W Geslaagd S. Douma plotseling overleden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en MEDEDELING In verband met de Kerstdagen zal het volgend nummer van ons blad op I.K.W. wil door vorming gespreksgroepen oecumene in Sneek meer gestalte geven Besturen Si. Antonius Ziekenhuis en Prot. Chr. Ziekenhuis voor Z.W. Friesland werken samen 1 SNEEKER NIEUWSBLAD adviezen IHIHHHIIHIHHHIIHHIHH IIHIIIIHIIIHIIIII van de worden Antwoord beleven met Dankwoord Terrein verliezen Aankoop woning 2e Zomerrakbuurt I i Donderdagavond omstreeks half negen zijn twee jongemannen, de 16-jarige J. W. en de even oude J. V. betrapt bij het knuppelen van eenden in het Wilhelmi- napark. Toen de euveldaad werd oiït- dekt waren acht eenden doodgeslagen. De jongens trachtten de dans te ontsprin gen door de vogels weg te smijten en er vandoor te gaan, maar dat gelukte niet. Verder stellen b. en w. voor de wonin gen 2e Oosterkade 22 en Geeuwkade 27 onbewoonbaar le verklaren, daar deze huizen door het aanbrengen van verbete ringen niet meer in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. die lei- Donderdag is een tiental schapen van de heer Coers aan de Korte Vreugde door het ijs in de Franekervaart gezakt. De dieren, die over het ijs liepen, kwa men in een wak terecht en zouden zijn verdronken als de veehandelaar J. P. Reen, zijn zoon Marten en enkele om standers ze met behulp van touwen en haken niet uit het water hadden gevist. Huur ambtswoning bij de alg. begraafplaats In gebouw „Elim” te Scharnegoutum is woensdag door de gezamenlijke Ver. de N.C.V.B. Geref. en Herv. vrouwenvere nigingen een Kerstwijding gehouden. De leiding berustte bij Mevr, van der Meer. De liturgie werd afgewisseld met het zingen van Kerstliederen en declamatie. Door Mevr„ Bruinsma werd een medi tatie gehouden over Wandelt als kinde ren des lichts.” Na de pauze waarin een traktatie werd aangeboden is door Mevrouw Aukes op boeiende wijze een Kerstverhaal gedeclameerd alsmede en kele gedichten. De leidster van de avond bedankte Mevr. Aukes voor de declama tie en dankte de dames die voor de ver siering en bediening hadden gezorgd. Mevr. Blom sloot de avond met dank gebed. Bij het samengaan is een voortduren de terugval in het eigen midden nood zakelijk om van binnen uit een wezen lijke Christelijke bijdrage te kunnen le veren. Naarmate het samengaan inten siever wordt zal ook de terugval ster ker zijn. Men moet bang zijn voor een isolement, maar ook voor een doorbraak, als men alleen maar doorbreekt. Het standbeeld van de grondlegger van de K.L.M., dr. Albert Plesman te Den Haag is zaterdagmorgen geblind doekt aangetroffen. In de hand van de Nederlandse luchtvaartpionier was een bezem gelegd. Met talrijke schoten uit een Flaubert- geweer hebben vorige week een paar dieven 79 van de 80 nertsen in een af gelegen kwekerij bij Willemsdorp (N.B.) afgemaakt en vervolgens meegenomen. De nertsen vertegenwoordigen een waar de van 8.000,-. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Caltex heeft waarschijnlijk aardgas aangeboord op Ameland. Op een diepte van 3 km is een druk waargenomen die wijst op de aanwezigheid van een behoor lijke hoeveelheid aardgas. ver- ds. plaatselijk niveau initiatieven genomen. „Waar het geweten dit niet verbiedt zal men moeten zoeken naar alle open staande mogelijkheden tot samengaan. De R.K. mensen menen te kunnen spre ken over open Katholicisme, ik wil ech ter een lans breken voor open Protestan tisme, aldus pater Van Straaten. hof” in eigendom toebehoort aan het Old Burger Weeshuis is aan het College van regenten van deze instelling toestem ming voor dé verbetering gevraagd. B. en W. stellen voor tot deze verbetering over te gaan en hiervoor een krediet van ƒ31.350,- beschikbaar te stellen. Overigens wees ds. Van Andel erop, dat de eenheid niet moet worden bevor derd om als Christenen met zijn allen sterker te staan, maar om samen als kerken weer Kerk van Jezus Christus te worden. Eén kerk, dienstbaar voor de gehele wereld, die zichzelf niet belang rijk moet achten. Dat vraagt een radi cale vernieuwing. De Kamer van Koophandel heeft vrij dagmiddag afscheid genomen van dr. G. J. Otten, die vanaf 15 mei 1924 tot 20 december 1963 als secretaris van de Ka mer veel werk voor Friesland heeft ver richt. Vrijdagmorgen onthulde mevrouw M. van der Heem-Vos een gedenkteken voor haar ruim ’n jaar geleden overleden echtgenoot, de heer L. W. van der Heem. Het monument, geplaatst in de boven hal van het hoofdkantoor der onderne ming in Den Haag, op enkele meters afstand van de werkkamer van de over ledene, kwam tot stand als resultaat van een destijds in de kringen van het per soneel genomen initiatief. De voor de uitvoering van dit plan benodigde gel den werden door het personeel van de Van der Heembedrijven bijeengebracht. De Interkerkelijke Werkgroep in Sneek zal meer naar buiten moeten treden om de theoretische gedachten in de praktijk te brengen. Daarvoor zijn mensen nodig. Daarom zal de I.K.W. proberen in de nabije toekomst gespreksgroepen te vormen, die tot een gezamenlijke slotconclusie kunnen komen om deze daar na in de praktijk te brengen. Dat deelde de voorzitter van de I.K.W., de heer J. Baarda vrijdagavond mede in zijn slotwoord tijdens de oecumenische appèl- avond in de Doopsgezinde kerk, waar ds. H. van Andel, secretaris van de Oecu menische Jeugdraad in Nederland en pater A. van Straaten te Witmarsum spraken over het thema „Heeft de kerk nog toekomst”? Een 50-tal belangstel lenden woonde de bijeenkomst, die uitermate geslaagd is en zeker aan de ver wachtingen heeft voldaan, bij. De heer J. Baarda zei in zijn openingswoord dat er bjj de I.K.W. gesproken, gedacht en nog eens gedacht is over de grote verscheidenheid der kerkelijke groeperingen. Men is tot de conclusie gekomen dat er, met name ten aanzien van de geestelijke vraagstukken weinig communi catie tussen de jeugd en de ouderen is. Men heeft behalve tussen de verschil lende kerken blijkbaar ook muren opgetrokken rondom de generaties. Daarom wil de I.K.W. zich naast de jongeren ook richten tot oudere mensen. groot nut zullen zijn. Het Bestuur van het St. Antonius Zie kenhuis in Sneek, N. J. de Vries, Voorzitter H. C. v. d. Bos, Secretaris. Het Bestuur van het Prot. Chr. Zie kenhuis voor Z.W. Friesland te Sneek, W. M. Oppedjjk van Veen, Voorzitter G. J. de Leeuw, Secretaris. Te Amersfoort slaagde voor de akte Duits M.O.-b onze stadgenoot de heer M. Smit. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft uit de gehele wereld al meer dan 700.000 schriftelijke betuigingen van deelneming ontvangen. Men verwacht dat dit aantal zal oplopen tot meer dan één miljoen. Het is voor mevrouw Kennedy onmoge lijk alle brieven te lezen. Zo nu en dan doet ze een willekeurige greep. Ds. H. van Andel wees er op dat de kerk snel terrein verliest. Totaal zjjn er thans ongeveer 900 miljoen Christenen. Dat is nog geen 30% van de wereldbe volking. Het gegeven percentage zal nog kleiner worden. 500 miljoen zjjn R.K., de rest is verdeeld in verschillende stro mingen. Die verdeeldheid is hopeloos en jammerlijk. Het kwam voor dat bijv, in India meer dan 1000 zendingsgenoot schappen zielen wilden winnen. Op de ze manier heeft de kerk geen enkele toekomst. De heer P. Adr. Flach begon zijn dankwoord met het bekende Franse ge zegde: partir c’est mourir un peu”, let terlijk vertaald, afscheid is een beetje sterven. Hij memoreerde in het kort zjjn loopbaan. Ook directeur Jac. A. Flach sprak een dankwoord, hoewel volgens hem geen sprake kon zijn van een af scheid, omdat men de directeuren wel dagelijks zal zien verschijnen. In plaats van een afscheid had hij liever gezien dat de nieuwe directeuren feestelijk wa ren binnengehaald.. Ook dat kwam in orde, want het gezelschap Tetman de Vries kwam het feestprogramma ver zorgen, als verwelkoming van de nieuwe directie. Het was een gezellige en sfeer volle bijeenkomst. De tafel-president, de heer mr. H. A. C. Branderhorst, een schoonzoon van di recteur Jac. A. Flach heette alle „fla- chianen” hartelijk welkom. Hij schet ste de moeilijkheden om de „oude” di rectie aan de afscheidsdis te krijgen. Gelukkig had het personeel meer in vloed dan wij, aldus spr. en dat is de Ongeveer 23.000 Westberljjners zijn de doorlaatposten naar Oost-Berljjn gepas seerd. De grote stroom komt nog tijdens de Kerstdagen. Er zijn thans in totaal 350.000 pasjes uitgereikt. Voor Kerstmis zullen 150.000 liefhebbers nog een pasje moeten hebben. Er gaan geruchten dat de pasjesregeling waarschijnlijk ook na 7 januari geldig zal blijven. Aangezien de aankoop van de woning nodig is voor de uitvoering van het sa neringsplan voor de Zomerrakbuurten en met de eigenares overeenstemming is bereikt, stellen b. en w. voor tot aan koop over te gaan van de woning 2e Zo merrakbuurt 50. Het perceel is onbe woonbaar verklaard en zal, voorzover de belendende bebouwing zulks toelaat, binnenkort worden afgebroken. Tengevolge van een hartaanval is don derdagmiddag in zijn kantoor aan het Grootzand plotseling overleden de heer S. Douma, president-directeur van Dou- ma’s Ijzerhandel. De heer Douma Was 69 jaar oud. De overledene was in onze stad een be kende persoonlijkheid, die zich ook op ander terrein zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Zo was hij onder meer be stuurslid van de vereniging Aere Peren- nius, het Geref. Verpleeghuis en het Oranje-Groene Kruis. Ook diende hij als ouderling vele jaren de Gereformeerde Kerk in onze stad. De heer Douma was ondanks zijn vrij hoge leeftijd nog steeds actief werkzaam. Zolang er geen eenheid is, is dat in on derlinge liefde wel mogelijk. Vier eeu wen lang hebben de mensen van elkaar karikaturen gemaakt en ze doen dat nog. Men moet elkaar echter vasthou den en vertrouwen, dat is de weg naar een vollere eenheid. Dat eist een ge weldige ommezwaai. Maar dat is juist de oecumene, vragend om een totale vernieuwing van ons zelf. De echte lief de is de dienstbaarheid, het belang van de ander als norm. Zo leerde Christus het ons, zo besloot pater Van Straaten. De heer J. Muurling overhandigt het afscheidsgeschenk aan één der scheiden de directeuren, de heer P. A. Flach. Op de voorgrond mr. H. A. C. Bran derhorst. Pater Van Straaten gaf meteen een antwoord op de vraag, in het onderwerp gesteld. „Alleen als één kerk van Jezus Christus is er nog toekomst. Het is: één of geen kerk. Gelovige mensen zullen nooit berusten in welke verdeeldheid of onenigheid dan ook. Zij zullen geen sta tus quo kunnen accepteren. „To be or not to be”, dat is de kern. De verdeeld heid van de kerk is voor gelovigen een onmogelijke realiteit. De onrust ont neemt hun de rust. De oecumene is geen vrijblijvende affaire. Er moet niet alleen over gepraat worden, men moet oecume nisch handelen. Men moet niet negatief de verdeeldheid continueren of idealise ren omdat men er nu eenmaal mee zit opgescheept. Defaitisme is voor gelovi gen een vorm van ongeloof”. Pater Van Straaten gaf zjjn gehoor een aantal prac- tische wenken mee. Wie oecumenisch wil handelen moet de feitelijke verdeeld- Mevrouw Agnes Baggert, 43 jaar en moeder van acht kinderen is door de K.N.V.B. levenslang de toegang tot het voetbalveld ontzegd. Tjjdens een wed strijd van de voetbalclub Huls in Lim burg raakte ze slaags met enkele vrou welijke supporters van de tegenpartij. lllHIHtllIllHHIHIIIIIIIIIIIIIIHimillllllllll Het monument is vervaardigd door de Voorburgse beeldhouwer Albert Termo- te. De plechtigheid kon in alle fabrieken en kantoren in Den Haag, Utrecht en Sneek door het personeel via de eigen omroepinstallatie worden gevolgd. Het werk werd daartoe onderbroken. Aan het slot bracht Van der Heems mannenkoor Hymne a la Nuit van Laurent de Rillé ten gehore. Het geschenk werd de di rectie aangeboden door de heer A. F. Spies, die in het bijzonder sprak namens de Commissie Gedenkteken en de On dernemingsraden. Het werd aanvaard door de heer L. C. Gussenhoven, één dei- directeuren van Van der Heem n.v. ’s Middags bezochten de leden van de Commissie Gedenkteken de laatste rust plaats van wijlen hun president-direc teur, waarop bloemen werden gelegd ter herdenking van het feit, dat deze bij leven die dag de leeftijd van 70 jaar zou hebben bereikt. De keuken van het stadsverzorgings huis „Cruycebroedershof,” zo zeggen b. en w. in hun voorstel aan de raad, vol doet niet meer aan de huidige eisen. De oppervlakte is voor een inrichting van deze omvang te klein, terwijl het aan- rechtensysteem een efficiënte wijze van werken in de weg staat. Voorts is het zich in de keuken bevindende gasfornuis niet meer betrouwbaar, zodat vervan ging noodzakelijk is. El’ is daarom een plan ontworpen tot verbetering en uitbreiding van de keu ken, waardoor een meer doelmatige be drijfsvoering mogelijk wordt. In het ont werp is een keuken ter grootte van 11.58 x 4 meter geprojecteerd, waartoe de niet in gebruik zijnde zusterkamer en het op het binnenhof uitkomende portaal bij de bestaande keuken zullen worden gevoegd. De broodkeuken krijgt in dit plan een direkte verbinding met de naastgelegen z.g. warme keuken, waar in langs de gangzijde en langs de van glaspanelen gemaakte scheidingswand met de broodkeuken een aanrecht wordt gebouwd. Hierdoor wordt 3 m. meer aanrechtruimte verkregen, waarvan de opstelling doelmatiger is dan voorheen. Het fornuis krijgt een centrale plaats in de warme keuken. De gekochte groenten en aardappelen kunnen via een luik in de portaalwand direkt op het aanrecht worden gedeponeerd, terwijl de distri butie van etenswaren uit de warme keu ken plaats kan vinden door een doorgeef luik naar de gang. De kosten worden begroot op 31.350,- terwjjl de duur van de afschrijving vol gens b. en w. gesteld kan worden op 20 jaar. Aangezien het „Cruycebroeders- Op verzoek van de nieuwe bewoner van de zgn. ambtswoning bij de algeme ne begraafplaats zijn enkele verbeterin gen in deze woning aangebracht. O. m. is een geyser geplaatst en een douche ruimte gemaakt, terwijl bovendien de aanwezige slaapruimte is uitgebreid door het maken van een tweetal slaapkamer tjes en de daarbij behorende kastruimte. De kosten van een en ander belopen rond 2.400,-. B. en W. achten het rede lijk de huurprijs van de woning te her zien en stellen voor deze met ingang van 1 oktober 1963 vast te stellen op 55,- per maand. De thans geldende huurprijs is 42,85 per maand. de Oecumenische Jeugdraad, die voorts pleitte voor een interkerkelijk samenge stelde gespreksgroep in Sneek die sa men de oecumenische mogelijkheden be spreekt, een aantal slotconclusies trekt en die naar alle kerkeraden stuurt. Re gelmatig een gezamenlijk kerkblad, ge zamenlijke diensten etc., dat is noodza- keljjk. Deze dingen moeten ook gebeu ren waar de plaatselijke kerkeraden het nog niet mogelijk achten. Een gespreks groep zou de kerkeraden op weg kun nen helpen door een overtuigende hou ding. „Gooi een lijst met concrete sug gesties bij de kerkeraden op tafel, klop op hun deuren en ga bij de predikanten op de stoep zitten”, adviseerde ds. Van Andel met klem. oorzaak ervan, dat ook zjj mede aan tafel zitten. Aan het eind van de maal tijd sprak de heer J. Muurling, voorzit ter van de personeelsvereniging, de scheidende directie toe. Hjj memoreer de de goede verstandhouding die er steeds is geweest tussen de personeels leden en de directie. De directeuren ver richtten baanbrekend werk op het ge bied van sociale voorzieningen voor het personeel. In 1938 bijv, werd naast het bestaande grafische fonds een eigen pen sioenfonds in het leven geroepen. In 1952 werd het bedrijfspensioen ra dicaal herzien. Ook de ziektewet nam de directie in eigen risico. De bekende feestdag (hardzeildag> en de „Flachda- gen” zjjn bijna spreekwoordelijk. Spreker zei een enquête onder het personeel te hebben gehouden betreffen de het beleid van de directeuren. Nega tieve geluiden zijn daarbij niet gehoord. Als afscheidsgeschenk bood de heer Muurling namens het personeel twee fraaie bokalen, waarin het firma-em- bleem, aan. Mevrouw P. A. Flach, die ook aanwezig was, kreeg bloemen, ter wijl mevrouw Branderhorst ook een ver rassing in ontvangst nam voor haar af wezige moeder. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zaterdagavond waren „oude ge trouwen” onder het personeel van de offsetdrukkerij Flach N.V. aan een kof fietafel bijeen in hotel Hanenburg. De oorzaak hiervan was het afscheid van de directie, de heren P. A. Flach en Jac. A. Flach, die na 47 jaar de leiding van het bedrijf aan hun zoons hebben over gedragen. Het bedrijf zelf bestaat reeds langer. Het was eerst gevestigd aan de Marktstraat, waar de vader van de scheidenden, hoewel hij reeds candi- daat-notaris was, voor zichzelf een zaak begon. Later werd de zaak uitgebreid en overgeplaatst naar de Kleine Kerkstraat. In 1916, midden in de eerste wereldoor log begonnen de heren P. Adr. Flach en J. A. Flach in een nieuw pand aan de Leeuwarderweg de steen- en boekdruk kerij v.h. A. Flach. In 1918 vond reeds uitbreiding plaats, die zich later, zowel intern als extern, enkele malen herhaalde. heid met heilzame pijn schuldbesef. Aan de andere kant moet de verdeeld heid niet worden overdreven door te vragen naar eenheid, die eenvormigheid betekent. Pater Van Straaten was van mening dat de R.K. kerk in dit opzicht ook niet brandschoon is, doordat men graag een gemakkelijke eenheid heeft, bedekt door eenvormigheid. Men moet niet teveel vragen. Een eenheid ver draagt verscheidenheid van vormen. Zolang er nog geen eenheid in geloof, kerkorde etc. is moet men niet doen als zou deze er wel zjjn. Men moet solidair zjjn met de eigen kerk. Een gemengd huwelijk is in dit ver band ook een ónmogelijke realiteit. Het biedt geen oplossing en bovendien wordt de hele kerkscheiding gelegd op de schouders van twee jonge mensen. „We moeten, aldus spr. wederkerig de durf hebben om niet samen te gaan waar het geweten ons dat verbiedt”. Gezamenlijke kerkdiensten zjjn een onmogelijkheid. Spr. bepleitte geschei den kerkdiensten. Gezamelijke diensten vormen geen bijdrage voor het naar el kaar toe groeien. Wel zou volgens de pater een gezamenlijk voorbereiden op de gescheiden kerkdiensten plaats kun nen hebben. In dit verband kunnen op De politie kwam met een brandladder te hulp. Overigens is het werk van de heren Reen en enkele anderen met een bewonderenswaardige snelheid ge beurd. De met dichte vachten bedekte dieren zinken snel, zodat men met veel inspanning tewerk moest gaan. Naar wij vernemen zal ds. Westhoff zondag 29 december a.s. zijn ambtsbe diening als dienstdoend predikant neer leggen en ’s morgens half tien te Wïeu- werd afscheid nemen van de hervorm de gemeente van Britswerd en Wieu- werd. Diezelfde zondag zal hjj ’s mid dags half twee afscheid nemen van de hervormde gemeente van Lutkewierum welke tijdelyk „pastoraal ver band” vormt met de hervormde ge meente van Britswerd en Wieuwerd. voor de 42 duplexwoningen der gemeen te, behorende tot de woningcomplexen 1950 en 1951 II ingebracht in het ge meentelijk woningbedrijf, te rekenen met ingang van 5 augustus 1963 vast te stellen op 7,- per woning per week; II) de „kale” huurpjjs van de 16 woning wetwoningen, deel uitmakende van het woningcomplex 1960 en ingebracht in het gemeentelijk woningbedrijf, vast te stel len op: a) ƒ11,45 per woning per week, te rekenen met ingang van de eerste be- woningsdag; b) ƒ12,85 per woning per week, te rekenen ingaande 3 september 1962 (weekhuren); III) onder intrekking van het raadsbesluit van 28 november 1962, de huurverhoging wegens woning verbetering voor de 41 woningwetwo ningen der gemeente, deel uitmakende van het woningcomplex 1951 I en ingé bracht in het gemeentelijk woningbe drijf, te bepalen op 0.25 per woning per week, en wel te rekenen met ingang van 18 maart 1963. De besturen van het St. Antonius Zie kenhuis te Sueek en van het Prot. Chr. naar hun beider overtuiging zullen Ziekenhuis voor Z.W. Friesland te Sneek den tot een samenwerking, die onder delen mede, dat zjj, daartoe gemachtigd Gods zegen voor de toekomst van zeer door de hoogst bevoegde Stichtings- instanties, hebben besloten tot een zoda nige samenwerking te komen, dat van de stichting van een medisch centrum voor Zuid-West Friesland kan worden gesproken; dat in dit verband een zo spoedig mogelijke realisering van de ziekenhuisbouwplannen van de Stichting Prot. Chr. Ziekenhuis voor Z.W. Fries land, ook door de Stichting St. Antonius Ziekenhuis wordt gewenst geacht. Ter bereiking dezer doelstelling zal een commissie van overleg door beide besturen worden gevormd ter behande ling van al hetgeen in het belang van een goede samenwerking door een of bei de partijen voor bespreking dienstig wordt geacht. Beide besturen juichen deze ontwikke ling in de verhoudingen tussen de bei de Stichtingen van harte toe en zijn overtuigd aldus de belangen volksgezondheid in Sneek ten behoeve van Z.W. Friesland op de beste wijze te behartigen. Beide besturen gevoelen behoefte op dit belangrijke moment voor de ontwik keling van het ziekenhuiswezen voor Sneek en Z. W. Fries’ 1 hun dank uit te spreken voor de arbeid en de advie zen van de commissie van goede dien sten, gevormd door de heren: Mr. Dr. J. Donner, Oud-president van de Hoge Raad der Nederlanden: Prof. Dr. A. Mertens, Hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nqmegen; Mr. H. J. M. Loeff, oud-burgemeester van ’s Herto- genbosch en Ds. H. J. F. Wesseldijk, oud-praeses van de Generale Synode der Door de provinciale kerkvergadering van Friesland is met ingang van 1 janu ari a.s. om gezondheidsredenen vroegd emeritaat verleend aan F. A. Westhoff, predikant van de herv. gemeente van Britswerd en Wieuwerd in de classis Sneek. Ongedaanmaking huurverhoging Behoudens goedkeuring van de gede puteerde staten van Friesland stellen b. en w. verder de raad voor: I a) de alge mene huurverhoging ad. 12% voor de 84 woningwetwoningen der gemeente, deel uitmakende van het woningcomplex 1959 en ingebracht in het gemeentelijk wo ningbedrijf, ongedaan te maken té reke nen met ingang van 3 septémber 1962 (weekhuren); b) de „kale” huurprijs Waar het om gaat is eenheid door die vernieuwing. Dan heeft de kerk toe komst. Dat is een uitdaging die niet vrijblijvend is en ook geen aardig tijds verschijnsel of een „modestreven”. Er worden dikwijls te weinig consequenties aanvaard als het gaat om de eenheid, vooral ook plaatselljk. Maar hier gaat immers de toepassing van alles wat aan eenheid gegeven en ontdekt is in het vlees snijden. „Christenen moeten alles samen trachten te doen, behalve wan neer hun geweten hen dwingt apart te handelen”, dat geldt speciaal op het plaatseljjk vlak. „Laten we ophouden ons nog langer oecumenisch voor te doen. Het is slechts een slag in de lucht zolang we het ge bod van Christus, elkander liefhebben, niet opvolgen”, aldus de secretaris van Onbewoonbaarverklaren van woningen Gedeputeerde Okma heeft vrijdagmid dag tijdens een persconferentie de ver deling bekend gemaakt van de in totaal 2840 woningen, die de provincie Fries land voor 1964 heeft toegewezen gekre gen. Als commentaar verklaarde de heer Okma dat gezien het aantal in aan bouw zijnde woningen het thans toege wezen contingent voorziet in de capaci teit. Het is echter in feite veel te weinig. In onderstaand overzicht staan achter de gemeenten in onze omgeving vier cij fers, waarvan de volgorde is: 1. het aantal woningwetwoningen, 2. woningen in de premiesector 3. woningen in de ongesubsidieerde sector en het vierde cijfer is het totaal. Rauwerderhem: niets. Ijlst: niets. Sneek: 60, 40, 41, 141. (34 voor koppe ling premie-huurplan). Wymbritsera- deel: 16, 8, 7, 31. Ned. Hervormde kerk; Hij wordt opgevolgd door de huidige adjunct secretaris, mr. B. Olthof. De waarnemend voorzitter van de K.V.K., de heer Th. W. Zandstra van Sneek schetste de levensloop van dr. Otten en zwaaide hem veel lof toe.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1