Wat de Raad te behandelen krijgt Brand in Cafetaria Lageveen aan het Grootzand Avondmuziek Eerste Kerstdag IJLST WY M BRITS ERA DEEL [^AGENDA J van door Spaarder WA en Een flatgebouw op het Waagplein Gezamenlijke Kerstwijding te Jutrijp-Hommerts MEDEDELING maandag en donderdag Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 103 Vrijdag 27 dec. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerstzangdienst te Heeg Schapen grazend op of lant m - MAANDAGS en DON DERDAGS Het „Sneeker Nieuwsblad” ver schijnt volgende week gewoon op Geslaagd zelf ook in, zodat hun eigenaar gered gaan, 'n. Eén der dieren Kerknieuws Spelavond personeel van Lankhorst, Osingahuizen gj. Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en In het maandagnummer worden de nieuwj aarsadvertenties opge nomen. Tot uiterlijk 11 uur maan dagmorgen kan men deze annonces aan ons kantoor Ged. Pol 6 of per telefoon 3005 opgeven. Adm. „Sneeker Nieuwsblad” Ged. Pol 6 - Sneek - Tel. 3005. I - schouwen. Maar hoe foto-geniek redder •viel er de schapen ook zijn, het uitbreken de schapen en is en blijft gevaarlijk, én voor de moesten worden. Eén der *1 langs de dieren én voor de mensen. In verdronk. In onze stad raakte een weg. In fraai winters beeld, dat Grouw bijv, raakten twee schapen tiental schapen in de Franeker- men in deze tijd vaak kan aan- te water, een haastig opgedaagde vaart. Ze konden worden gered, maar het had ook anders kunnen - fW 'z - 'z. SNEEKER NIEUWSBLAD Grondaankoop materiële schade. en Folkert n i. n. in AMICITIA THEATER kregen van een boerderijtje met lande rijen, totaal groot 2.44.36 ha., eigendom van de heer H. Damstra, fouragehande- laar, wonende te Folsgare. De percelen zijn gelegen tussen de spoorbaan en de Geeuw, deels binnen de gemeente Sneek en deels op grondgebied der gemeente Wymbritseradeel en zjjn op de bjj de stukken overgelegde grondaankoopteke- ning nader aangegeven, aldus B. en W. aan de raad. vragen van nieuwe huurders en van hen die van woning veranderen. Voor de aanleg van de nieuwe weg Sneek-IJlst moet door de betrokken ge meenten o.m. de eigendom worden ver- 8 uur: Fries- Hart- Kerstmis 1963 behoort weer tot het verleden en daarmee ook de kerst- echter van Advertentieprija 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. 4 n in f. Mej. Bouma hield een meditatie over „Wandelt als Kinderen des Lichts”. Na de pauze, waarin een tractatie werd aangeboden zong een koortje enige lie deren, begeleid door mevrouw Hofstee Het personeel van Lankhorst te Osin- gahuizen had maandagavond met de da mes een gezellige avond in de cantine. Men kon sjoelen, schieten, kienen en schutjassen. De voorzitter van de per soneelsvereniging, de heer J. Schengen- ga sprak om half acht een welkomst woord. Gestart werd met een kop koffie. Daarna werd om de prijzen gestreden. Een ieder deed flink zijn best. Velen gingen dan ook met vlees en bakkerswa ren of een rokertje naar huis. Het was een zeer geslaagde en gezellige avond. We leven in een welvaartsstaat. Dat is een kreet, die vaak en sofns ook terecht, wordt tegengesproken. Dat is echter moeilijk als men weet dat in het gebouwtje bjj de ijsbaan aan de Leeuwarderweg verschillende kledingstukken en zelfs enige polshor loges op de rechtmatige eigenaars liggen te wachten, zonder dat die op komen dagen. Waarborgsom In artikel 17 van het „Reglement voor de bewoning van de huizen, behorende aan de gemeente Sneek en gebouwd overeenkomstig de voorschriften der Wo ningwet” is bepaald, dat de huurders verplicht zijn vóór het betrekken van de door hen gehuurde woningen een waar borgsom van 20,- te storten in de kas van het gemeentelijk woningbedrijf. Na het eindigen der huur wordt deze waar borgsom aan hen terugbetaald, nadat daarop de eventueel nog verschuldigde huur en eventuele ten laste van de huur der komende kosten wegens het her stellen van beschadigingen aan de ver laten woning in mindering zjjn gebracht. De laatste tijd blijkt echter steeds meer dat deze waarborgsom te gering geworden is om de kosten van herstel e.d. die in vele gevallen in rekening moeten worden gebracht en de soms bjj het verlaten der woning nog verschul digde huur, hieruit te bestrijden. Het komt herhaaldèlijk voor, dat dan de in vordering van hetgeen meer verschul digd is dan 20,-, moeilijkheden ople vert. Gelet op het in de loop der jaren ge stegen prijsniveau en op de in die tijd tot stand gekomen verhoging van de hu ren (het huidige bedrag van de waar borgsom is vastgesteld in 1947) zijn wij van oordeel, dat het redelijk is in het vervolg een waarborgsom van 40,- te vragen, aldus B. en W. aan de raad. Voorshands ware er echter mee te volstaan een dergelijk bedrag alleen te Een in deze tijd veel verloren en gevonden voorwerp is de handschoen of de want. Overal in de stad kon men ze vinden, liggend in de sneeuw (of) Dat een trouwdag vol haken en op ’t ijs. Deze week bijvoorbeeld ont- Jeugdvogelwacht heeft in onze stad ogen kan zitten merkte vorige week ving men op het politie-bureau 27 een goed werkterrein gevonden want een bruidspaar dat in de auto vanaf stuks! den te vangen met een schepnet. Een verontwaardigde stadgenoot maakte er een einde aan en dat was maar goed ook. aan het orgel: Mevrouw Hofman- de Vries declameerde: „Hoe zal ik U ont vangen”. De dames Breeuwsma, Boot- sma en Douma declameerden: „En het geschiedde”. Hierna zong het koortje, bestaande uit een zevental dames weer enige liederen, begeleid door het orgel. Mevrouw Sj. Koopmans - Feenstra de clameerde „Kersttijd”, mej. H. Schota nus las een Kerstverhaal uit het boek „Het Kind” van A. Ferwerda-Van der Berg. Na enige liederen van het koortje declameerde mevrouw J. van Netten „Kerstnacht” en mevrouw Boswijk „Ad vent” van C. Redert. Tot slot bedankte mej. Bouma een ieder voor de medewer king, waarna mevrouw Rietberg sloot met dankgebed. De vogels hebben geen gemakkelij ke tijd. Maar dat sommige mensen, vooral jeugdige, het deze dieren ex tra moeilijk maken is jammer. Een Onze stadgenoot de heer F. Groen slaagde voor het S.P.D. (Staatsprak- tjjkdiploma boekhouden), tweede gedeel te. In de Ned. Hervormde kerk te Heeg is de tweede Kerstdag een Kerstzangdienst gehouden. Medewerking hieraan ver leenden het Chr. Gemengd Zangkoor „Looft den Heer”, het Chr. muziekcorps Crescendo” en het mannenkoor „Ons Genoegen”. De meditatie werd verzorgd door ds. mr. J. A. Schoenmaker. Naast het op treden van de koren en het muziekcorps stond veel samenzang op het program ma. Met het gezamenlijk bidden van het „Onze Vader” en het zingen van „Ere zij God” eindigde de Kerstzang dienst. ste werken. Het werd door de drie mu sici, ook qua samengaan en onderlinge klankverhoging, op knappe wjjze ver tolkt. Folkert Grondsma gaf ook nu weer blijk van zijn vaardigheid. Nadat hij be gonnen was met het koraalvoorspel „Dit is de dag, die God ons schenkt” van J. S. Bach, volgde één van Daquin’s „Noëls pour l’orgue ou le clavecin”, een werkje, uiteraard rijk aan ornamentiek, dat licht en transparant gespeeld werd. De organist besloot met het pompeuze, capriccioachtige „Te Deum” van Lan- glais, de in 1907 geboren Franse compo nist. Dit werk, dat in tegenstelling met het genoemde stuk van Vogel, zeer mo dem gekleurd is (stijl en harmoniek) werd door Grondsma met vaart ver klankt. dan twee personen (bejaarden of al leenstaanden) en bevat ook overigens bepalingen, welke niet meer geheel in overeenstemming zijn met de huidige opvattingen. Een wijziging van de ver ordening is tot nu toe achterwege geble ven in afwachting van de totstandko ming van een nieuwe model-bouwveror- dening, waarvoor door de Adviescom missie voor de unificatie van gemeente lijke bouwverordeningen der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten een ontwerp is opgesteld. B. en W. zijn voor nemens om - indien door de raad over eenkomstig dit voorstel wordt besloten - een wijziging van de bouwverordening by de raad aanhangig te maken, waarbij de verordening op de betreffende punten wordt aangepast aan het door de ge noemde commissie samensteld ontwerp voor een nieuwe model-bouwverordening welke een bebouwing overeenkomstig het ingediende bouwplan niet in de weg staat. B. en W. stellen voor onder overleg ging van de op deze aangelegenheid be trekking hebbende stukken te besluiten tot verkoop van de voor de stichting van het gebouw benodigde grond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wisse- kerke T. Stehouwer te Woudsend. Ned. Herv. Kerk. Te Jutrijp-Hom- merts is herkozen als kerkvoogd de heer K. Koopmans. Als notabelen: de heren S. W. de Boer en W. van der Hoek. voor de belendende percelen geweken. De brand is waarschijnlijk ontstaan door oververhitting van het rookkanaal, dat vanuit de bakruimte langs de voor gevel naar boven loopt. Alles ging zo vlug in zijn werk, dat de heer G. Lage veen, die boven de zaak woont, prac- tisch niets van zjjn bezittingen heeft kunnen redden. Men slaagde er alleen in een t.v. toestel naar buiten te bren gen. Burgemeester Rasterhoff en de korps chef van politie de heer P. Kooistra wa ren spoedig op het terrein van de brand aanwezig en ondanks het vreemde tijd stip sloegen ook vele belangstellenden de verrichtingen van de brandweer, die zich op bekwame wijze van haar taak heeft gekweten, van de overzijde van de gracht gade. Er was bjj deze brand toch een voorbeeldige samenwerking, want reeds tijdens het blussen strooide per soneel van de Gemeente Reinigings dienst een dikke laag zand op het ter rein van de brand. Naar wij vernemen In het gebouw van de Ned. Herv. kerk te Hommerts is maandag door de N.C.V.B., de Hervormde en de Geref. vrouwenvereniging een gezamenlijke Kerstwijding gehouden. De leiding be rustte bij mej. B. Bouma, de presidente van de N.C.V.B. De liturgie werd afge wisseld met het zingen van Kerstliederen en declamatie. Dubbeljammer, ook voor de uitvoeren den, onze stadgenoot Aerde Kuiper, ba riton, Rinze van der Baan, fluit (Gro ningen) en Folkert Grondsma orgel (Nijezijl). Het programma, dat uiteraard in het teken van het Kerstgebeuren stond, was gewijd aan Bach (Joh. Seb. en Carl Phi lipp Emanuel) Peter Cornelius, Claude Daquin, Jean Langlais en onze landge noot Willem Vogel. Nadat Aerde Kuiper de samenzang had afgewisseld met het tweede vers van Gezang 24, zong hij vervolgens twee van de bekende „Weihnachtslieder” n.l. „Die Köninge” (met in de begeleiding een Kerstkoraal op de achtergrond) en „Simeon” van P. Cornelius. Met genoe gen hebben wij, ook nu weer, geluisterd naar zjjn fraaie en buigzame stem. Bo vendien werden deze vocale parels door Kuiper met gepaste voordracht weerge geven. Rinze van der Baan speelde met mooie toon een Solosonate van C. Ph. Em. Bach. Dit technisch nog lang niet een voudige opus, wij denken hierbij aan de vele moeilijke intervallen, werd, ook wat de frasering betreft, met zorg uit gevoerd. Van Willem Vogel (geb. 1920) te Am stelveen, hoorden we wel eens werk van meer modernere allure. Zjjn bewer king „De lofzang van Maria” voor bari ton, fluit en orgel, zit echter uitstekend inelkaar, doch is, afgaande op het klan- idioom, waarschijnlijk één van zijn eer- Bij het college van B. en W. is een plan ingediend voor de bebouwing van een gedeelte van het Waagplein, waar op voorheen het waaggebouw heeft ge staan en dat momenteel tijdelijk als par keerruimte is ingericht. Het plan is ont worpen door architect J. D. van der Molen, alhier, en voorziet in de bouw van een flatgebouw bestaande uit twee kantoorverdiepingen (parterre en eerste etage), daarop drie bouwlagen in elk waarvan drie woningen voor alleenstaan den zijn opgenomen, een dakopbouw - waarin eveneens drie 5 an dergelijke woningen zijn geprojecteerd - en een kelderverdieping. De totale bouwhoogte boven het straatniveau bedraagt onge veer 19 m. 1 Met de eigenaar is thans overeenstem ming bereikt over de eigendomsover dracht op basis van het taxatierapport van de heer J. Hooghiemster te Grouw, die bij de verdere afwikkeling van deze grondaankopen als deskundige is inge schakeld. Burgemeester en Wethouders van Sneek stellen voor tot aankoop over te gaan. Een andere „natuurliefhebber” in dende boom in de etalage of aan de de dop joeg de eenden de schrik op gevel handhaven. het lijf door op dat lichaamsdeel een stukje vuurwerk te gooien. Dat was op dezelfde plaats en om dezelfde tijd. Vrijdag 27 t.e.m. maandag 30 december iedere avond 8 uur en zondagmiddag tevens om 5 uur film: „Tumult op Tahiti”. Zondag 29 december ’s middags 2.30 uur film: „De doodsklok luidt”. Woensdag 1 januari om 5 en 8 uur en donderdag 2 januari om 8 uur film: „Ca terina en de 7 dwazen”. Woensdag 1 januari ’s middags 2.30 uur film: „Houten koppen”. Woensdag 1 januari 's avonds Nieuwjaarsbal. Muziek „Het land Kwartet” o.l.v. Harry mans. Nog steeds loopt het de Commissie voor de periodieke Avondmuziek niet mee. Het zeer onaangename weer met spiegelgladde wegen op de avond van de eerste Kerstdag, had tot gevolg dat slechts een 25-tal personen de niet-onge- vaarlijke tocht naar de Zuiderkerk had den ondernomen! vuiicucu cii uaaimcc uua uc aciöt boomperiode. Tenminste zo lijkt het. f Vandaag lagen vele boompjes al weer triest naast de vuilnisemmer. Het oude gebruik, de bomen tot na nieuwjaar te bewaren raakt steeds meer uit de mode. Echter niet bij ver- schillende zakenlieden, die de bran- Schuifelend en glijdend kwamen we, lichamelijk ongeschonden, maar geeste lijk verrijkt, weer thuis! J.N. Vrijdag 27 en zaterdag 28 december: Autoshow van Fiat- en Mercedes-Benz Personen- en Bestelwagens in het 2e garagebedrijf van de Fa. Rinnert de Jager aan de Lemmerweg. Show ge opend dagelijks van 9 uur voorm. tot Zp. uur nam. Op le Kerstdag is de bovenverdieping van cafetaria Lageveen op het Groot zand totaal uitgebrand, terwijl de bene- denlokaliteit veel waterschade opliep. De brand ontstond ’s middags plm. 1 uur en werd ontdekt door een bediende die op dat moment met het bakken van patates frites zou beginnen. Hiervoor was een uur tevoren de oven aangesto ken. Hij bespeurde iets verdachts en bij een onderzoek op de bovenverdieping bleek het vuur reeds naar hier te zjjn doorgedrongen. De direct gealarmeerde brandweer moest zich dan ook terdege inspannen om het vuur tot het branden- dende perceel te beperken en hoewel zjj de omstandigheden tegen had - het was koud en er moest eerst een bjjt in het ijs gehakt - slaagde zjj hierin won derwel. Onder leiding van opperbrand- meester F. H. Ringnalda werd de brand met vijf stralen te lijf gegaan, waarbij vooral de Magyrus-ladder zeer goede diensten bewees. Na ruim een uur rein van ae orana. in aar w<j was het vuur bedwongen en het gevaar dekt de verzekering de schade. Tot het opnieuw bebouwen van het ter rein, waarop het in april 1945 door oor logshandelingen verwoeste waaggebouw zich bevond, werd in principe besloten bij de behandeling van het ontwerp kom- plan in de besloten vergadering van de raad van 26 april 1956. Door de stedebouwkundige der ge meente, die het plan in genoemde ver gadering nader toelichtte, werd destijds krachtig geadviseerd om het door de verdwijning van het waaggebouw ont stane „gat” weer op te vullen met een gebouw, dat architectonisch enerzijds het stempel van deze tijd moet dragen en anderzijds zoveel mogelijk dient te worden aangepast aan de bestaande be bouwing. Het behoeft volgens B. en W. geen betoog, dat de huidige situatie, waarbij het open terrein voorlopig als parkeer plaats is ingericht - hoe nuttig een der- gelijke parkeerruimte in de binnenstad overigens ook is - een weinig fraai beeld geeft. Door de wijze, waar op de zijge vels van de belendende panden en de daarachter gelegen ruimten zichtbaar zijn gekomen blijft, ondanks enige ca mouflage, de indruk van een open plek in de bebouwing overheersend. Op verzoek van de schoonheidscom missie dezer gemeente is van het thans ingediende bouwplan en de naaste om geving een maquette vervaardigd. Deze maquette, geeft een beter inzicht in de wjjze, waarop de nieuwe bebouwing zich in het bestaande bebouwingspatroon zal voegen, dan aan de hand van een teke ning kan worden verkregen. B. en W. zijn van oordeel, dat de voorgestelde bebouwing het aanzien van dit deel der binnenstad zeer ten goede zal komen. Ook de schoonheidscommissie kan zich, uit een oogpunt van welstand met het onderhavige bouwplan verenigen. De voor deze bebouwing in beslag te nemen grond is te koop gevraagd door de heer E. K. Hoekstra, notaris, alhier. Deze gegadigde houdt kantoor in een gedeelte van het pand Leeuwenburg 1, dat echter voor dit doel veel te klein is geworden. Het ligt in de bedoeling van adressant om de beneden-etage van het te stichten gebouw, waarvan de bouw zal geschieden door een plaatse lijk aannemersbedrijf, zelf als kantoor ruimte in gebruik te nemen. De etage daarboven zal eveneens nog ruimte bie den aan een kantoor, terwijl de verdere verdiepingen zjjn bestemd voor kleine flatwoningen. Een institutionele beleg ger is bereid deze ruimten aan te kopen en te verhuren aan bewoners. De mo gelijkheid bestaat evenwel, dat het ge- borw zodanig in appartementen wordt gesplitst, dat deze flats, welke bestemd zijn voor bewoning door alleenstaande personen, afzonderlijk worden verkocht. De in beslag te nemen grond heeft een oppervlakte van ongeveer 380 m2. Hiervan wordt, volgens het ingediende bouwplan, ongeveer 230 m2 volledig be bouwd, terwjjl de resterende 150 m2 deels open blijft en deels zal worden overgebouwd. Een prijs van 100,- per m2 voor het gehele te verkopen terrein achten B. en W. gezien de ligging, redelijk. De ge noemde gegadigde heeft zich bereid ver klaard de grond tegen deze prijs in ei gendom over te nemen. Bij de overdracht wordt bepaald, dat de op het terrein aanwezige verharding van gemeentewege wordt verwijderd. Verder zullen de kabels en of leidingen van dienstverlenende bedrijven, voorzo ver deze in of op het terrein aanwezig zijn, voor rekening van de koper moe ten worden omgelegd of verwijderd, in dien de eigenaren van deze kabels en leidingen zulks van de gemeente kunnen eisen. B. en W. merken volledigheidshalve nog op, dat het onderhavige bouwplan op enkele punten niet voldoet aan de be palingen van de huidige bouwverorde ning der gemeente. Deze is nl. niet af gestemd op de bouw van woningen in meerdere bouwlagen, welke zjjn be stemd voor bewoning door niet meer school”, mopperde een voorzichtig wat groeit en bloeit” is, zo blijkt hetgeen echter verboden is. Tot over de weg toerende automobilist op vaak, onder de jeugd ontstellend overmaat van ramp weigerde het de avond van de eerste Kerstdag, groot. Ze mishandelen de dieren met voertuig ook nog, zodat het overige Dat was een rake typering. Door de een kalm gezicht. Verleden week za- verkeer werd opgehouden. Ten einde gladde wegen deden zich tal van terdagmorgen in alle vroegte bijv, raad zijn bruid en bruidegom toen slip- en valpartijen voor. Gelukkig waren enkele kvzajongens bjj de maar naar de plaats van bestemming bleef het in de meeste gevallen bij brug over de Geeuwkade bezig een- Aere Perennius gelopen. TY1 atari al D snharlo rlar» fa vnneran maf aan cnharronf 77!or» „De halve wereld is een anti-slip- het gebrek aan eerbied „voor alles het Grootzand de Suupmarkt op reed,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1