NNWB vergadert 18 januari in Leeuwarden Schilderij van een schipbreuk bij Schiermonnikoog Stemmingsvolle kerstsamenkomst in Oudega (W.) Boek fan ds. J. J. Kalma oer Gysbert Japiks foei der wakker yn CBTB Oppenhuizen besprak „Onze toekomstige bedrijfsleider Het werk van de Stichting Vogelverzorgingsfonds ’Friesland’ IJLST W Y M BRITS ER A DEEL maar krachtig KORT en van Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, 118e jaargang no. 104 Maandag 30 dec. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD GSW-lonen omhoog boeken oan ’e man NCVB Jutrijp-Hommerts Met bromfiets en al door het ijs... Gezamenlijke Kerstwijding jeugdverenigingen te Oppenliuizen Geslaagd MAANDAGS en DON DERDAGS L Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Uitkering voor minder-validen omhoog KFFB brocht yn top-jier 1963 mear as 40.000 Fryske Bestuur is tegen trapeze in de 22 m2 klasse en wil Zeilraad opheffen és Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Dirk Sinning overleden SNEEKER NIEUWSBLAD H.H. De Boerin Vooropleiding 1 tevens I. h n n 1 i Op 53 jarige leeftijd is tweede kerst dag te Leeuwarden plotseling overleden de heer Dirk Willem Sinning, inspecteur bij het Bouwfonds Nederlandse gemeen ten. de teneinde stellen gehan- De vooropleiding van de boer moet, zonder een verschil in bedrjjfsgrootte in aanmerking te nemen minimaal de lage- Dat de IJswegencentrale niet voor niets waarschuwde voor onbetrouw baar ijs ondervond de vorige week Jac. Nauta uit Uitwellingerga, die met zijn bromfiets over De Horse wil de rijden. Hij was nog maar net op het ijs toen hij bijna met bromfiets en al verdween... Gelukkig waren zijn vader en een broer in de nabijheid, zodat hij spoe dig weer op het droge was en een en ander gelukkig goed afliep. Op passen is echter de boodschap. Ove rigens lijkt het nu wel uit te zijn met de ijspret. de de ,,We mogen van de nieuwe minister van landbouw wel iets, zelfs veel, maar niet het onmogelijke vragen en helemaal Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het kandidaatsexamen ge neeskunde H B onze stadgenoot de heer U. Kliuwstra. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt n De tradysjonele leste sneon fan it jier - haldde de KFFB har (29e) jiergearkom- ste yn Hotel Amicitia to Ljouwert. Noch nea yn de skiednis fan dizze warbere foriening wie it tal Fryske boeken, dat oan de man brocht waerd, sa great as yn it nou ófroune 1963: mear as 40.000 eksemplaren foar in winkelwearde fan mear as 200.000,-. Dat kaem ek meidat der as ekstra jefte forline hjerst it boek „Om Gysbert Japiks hinne” alle leden taskikt waerd. Ut in enquete die bliken, dat dit boek oer it generael der tige yn- fallen is. Deselde enquete wiisde üt dat yn de wurdearring fan de leden de boe ken fan mefr. G. Lootsma-Smidstra, Ds. T. Kuiper en mefr. G. Spaanderman- Wielenga goede papieren hiene. Hwat dat oanbilanget liket it mei it nije ütjef- tepian net min. In foech 12.500 leden kinne der fan profitearje. Ek dit jier kri- ge de KFFB der in tüzen nije leden by, sadat de „natuerlike slitaezje” fan it ledetal (troch allerhande oarsaek) aer- dich opfongen wurdt. voorziening voor blinden zullen zo enigs- 1964 toe- ger op de banken wierp. Bij het doorko men van de vloed slaagden vier van de schepen er inderdaad in op eigen kracht weer los te komen maar de „Kay” zat al te vast en stootte lek. De Duitse ma rine seinde derhalve naar Oostmahorn dat de „Insulinde” - tot Rode Kruisvaar tuig getransformeerd - onmiddellijk moest uitvaren om bijstand te verlenen. Er stond intussen een hoge zee, welke de ,,Kay” onder een wolk van schuim deed schuilgaan. Schipper Toxopeus mocht nimmer op eigen houtje uitvaren en kreeg steeds een of twee Duitse op stappers mee, opdat de reddingboot niet de kans zou krijgen naar Engeland over te steken. Zo ook bij de tocht naar de „Kay”. De Duitse opvarenden waren echter geen zeelieden en werden onder weg zo zeeziek, dat zij van het gehele avontuur weinig meer hebben bemerkt en voor dood aan de wal werden terug gebracht. Op tweede kerstdag hield de Chr. Mu- ziekveren. „E.M.M.” een kerstsamen komst in de gereformeerde kerk. Deze was goed bezet, toen voorzitter W. Mar tens een kort woord ter inleiding sprak. Hij hoopte op een goed en rustig ge hoor en ging daarna voor in gebed. De bijeenkomst stond geheel in het te ken van het kerstfeest en voor de mu ziekvereniging, welke deze avond geheel georganiseerd had, moet het een voldoe ning zijn geweest dat het publiek in zo grote getale was opgekomen en zo van Na de behandeling van deze vraag stukken kwam aan de orde een breed voerig verslag van een besloten verga dering van het hoofdbestuur en de afde lingsbesturen, die onlangs in Leeuwar den is gehouden om een standpunt te bepalen inzake de acties voor een hogere melkprijs. De vergadering kon accoord gaan met de verklaring die door het hoofdbestuur is opgesteld. Donderdagavond 18 december hielden de vier jeugdverenigingen te Oppenhui- zen-Uitwellingerga gezamenlijk een Kerstwijding in het lokaal, dat keurig versierd was niet een Kerstboom en pas sende tafelbedekking, die de wijding ten goede kwam. De presidente, me vrouw E. de Jong-Atsma opende met gebed, waarna de Kerstliturgie werd af gehandeld, begeleid door orgelspel van de heer M. J. Nauta. dere landbouwschool zijn. Overigens biedt de Hogere Landbouw School meer per spectief, voorafgegaan door een oplei ding bij voorkeur gelijk aan ulo., of drie-jarige H.B.S. Het in de praktijk brengen van de geleerde stof is een zaak van de eerste orde. „Wie alleen theoretisch kan zwemmen verdrinkt als hij practisch in het water valt.” Wanneer het winter wordt begint de samenstelling van de vogelwereld in Friesland grote veranderingen te verto nen. Grote scharen kieviten, die tot de vorst invalt, nog op onze greiden gezien worden, vluchten voor de vorstgrens uit. Duizenden dorpseenden, eigenlijk ver wilderde tamme eenden, verzamelen zich in de wakken, die zij bij niet al te strenge vorst zelf kunnen open houden. Vaak verkeren zij daar in gezelschap van de prachtige knobbelzwanen, die zo langzamerhand algemeen voorkomende verschijningen in onze Nederlandse vo gelwereld geworden zijn. Ganzen verte genwoordigd door diverse soorten, zoals rietganzen, grauwe ganzen, kolganzen, brandganzen enz., die hier pleisteren, ko men in grote moeilijkheden, wanneer de sneeuw de greiden bedekt en ze niet meer bij het gras kunnen komen. Tal van zangvogels, zoals lijsterachtigen, roodborstjes, vinken, mezen, kepen en sijsjes trekken op de menselijke neder zettingen af en trachten daar hun kostje op te halen. Voor reizigers, wier trek- drang in dit seizoen is uitgedoofd, dreigt de hongerdood en na de winter vinden we vaak hun restanten in de nabijheid van de dan weer ontdooide wateren. Meerkoeten uit de noord-oostelijke stre ken van Europa, die niet meer in staat zijn uit de bevroren wateren en de on dergesneeuwde velden het benodigde groenvoer te halen, sterven in grote ge tale. Dan is het ogenblik daar, dat aller- wege een beroep op de Stichting Vogel verzorgingsfonds „Friesland” gedaan wordt. De penningmeester, notaris A. Jaarsma te Bolsward, ontvangt dan het ene telefoontje na ’t andere van de bestu ren der plaatselijke vogelbeschermings- wachten, die als een netwerk heel Fries land bedekken en die tezamen de meer dan 11000 leden tellende organisatie der B. F. V. W. vormen. Rijks- en gemeente politie waarschuwen, waar zich vogel- Op vrijdag 20 december hield C.B.T.B. afdeling Oppenhuizen een bij eenkomst in café De Jager te Uitwellin gerga. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter, de heer C. Land man een welkomstwoord. Na het voorle zen en de goedkeuring var de notulen, alsmede enkele mededelingen door de secretaris, de heer F. J. Wind, vermeld de de agenda de bespreking van het rap port „Ónze toekomstige bedrijfsleider”, het vraagpunt dat door het bestuur van de CBTB aan de orde is gesteld. Een commissie bestaande uit de heren G. Jouwsma, J. Brouwer en C. Landman bracht bij monde van laatstgenoemde een vrij uitvoerig rapport uit over dit vraagpunt, waarna een levendige discus sie volgde. Niet alleen een boerenzoon kan en wil zijn vader opvolgen. Wie de opvolger 2.500,- en 2.300,-. Hwat njjs foar de KFFB wie it ütskriuwen fan in priis- fraech foar béste bemeboeken. Boppe it honorarium waerd hjirfoar ütlove 750,- 400,- en 200,-, al neigelang it in boek wurdt fan sa’n 195, 125 of 75 siden. Prizen Lykwols oan prizen mankeart it by de KFFB blykber nea. Ek nou wer waer- den moajje prizen jown foar it oanbrin- gen fan de measte nije leden. De hear P. Noord fan Ferwert krige b.g. de Ba- tavus-bromfyts foar 150 nije leden. Oare moajje prizen gyngen nei Koudum mefr. Groustra), Ketlik (juffer Haan- stra) en Boalsert (R. v. d. Schaaf). De moaiste kleurtekeningen wiene makke troch Dita Wiersma fan Drachten en in famke fan de fam. v. d. Ploeg üt de Seisbierrumer strjitte fan Ljouwert. Hja krigen in nije Juncker-fyts en in Rivel autoped. De haedpriis yn de puzzelkriich krige juffer A. v. d. Meer to Noardbur- gum, in el. Singer naeimasjine. Ek foar forsierde feestweinen dy’t in KFFB-boek ütbylde hiene waerden prizen jown. Ek ankomme jier kin dêr wer 100 mei fortsjinne wurde. De hear P. v. d. Zee droech op trefli- ke wize foar üt „De Hoara’s fan Has tings” en oar wurk fan Simke Klooster man (Lisk fan Eysenga). Ds. Th. Kui per hwaens nije boek „De gouden Poar- te” ü.o. de joadeforfolging ta Onder werp hat, liet moajje dia’s sjen, dy’t er makke hie op in langlêsten halden trip nei Israël, der’t er ü.o. Joaden dy’t er yn de oarlochsjierren moete hie of by him ünderdükt wiene, opsocht. It ien mei it oar wie it in moaije en learsume middei, foar de KFFB de óf- sluting fan in drok jier fan dreech bod- zjen. Eigenlijk valt de nadruk van de voor stelling niet zozeer op de „Kay” als wel op de reddingboot „Insulinde”, welke onder commando van schipper Mees Toxopeus van Oostmahorn was uit gevaren en de voldoening smaakte de gehele bemanning van 18 koppen bene vens een, de kapitein toegevoegde Duit se zeeofficier, van boord te kunnen ha len, kort voordat de grondzeeën het vast gelopen schip in tweeën braken en ten onder lieten gaan. De „Kay” mat 3500 ton en was, met 3000 ton steenkool geladen, onder com mando van kapitein Rob Stannov op weg van Rotterdam naar Aarhus. De ,,Kay” voer - het was uiteraard oorlog - in convooi met vier andere koopvaar ders, onder bewaking van twee Duitse patrouilleboten. Uit vrees voor Engelse aanslagen enerzijds, vluchtpogingen van de koopvaarders anderzijds, dwong de Duitse convooicommandant de vloot zo dicht mogelijk onder de kust voort te stomen doch de stroom speelde hem parten zodat het gehele convooi in het Friese Gat aan de grond liep. Het was op dit ogenblik eb zodat de toestand nog niet hopeloos was, mits de wind niet te zeer aanwakkerde en de schepen ho- wordt hangt van vele omstandigheden af. Soms ook zijn er twee opvolgers. De ze situatie biedt bjj een flink bedrijf ze ker economische voordelen, maar de harmonie raakt vaak verstoord. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kegeltonnen En nu we het toch over ondiepten heb ben, melden wjj meteen nog maar even een bruikleen van de Provinciale Wa terstaat, bestaande uit twee teakhouten kegeltonnen, gelijk deze tot vóór 1940 voor de bebakening der vaargeulen op de Friese binnenwateren dienst deden. Vertrouwde dobbers voor zo menige on der ons, wiens zeilherinneringen meer dan een kwart eeuw terugreiken. H.H. Mei moed giet de KFFB it njje jier yn om ek dêryn yn ’e skrep to wezen foar it Fryske boek. Yn 1964 sil de KFFB 30 jier en De Fleanende Krie al wer 10 jier bistien ha. Lêstneamde bled sil ek yn it kommende jier wer yn de wenstige foarm foskine. De boerin, wier vooropleiding de landbouwhuishoudschool kan zijn, maar die daarnaast practische kennis op een boerderij moet krijgen, mag niet als een arbeidskracht worden gezien. Haar taak in het gezin is primair. Kan ze in tijden van nood behulpzaam zijn, accoord, want daarvoor is ze boerin. Het aantal kinderen afhankelijk te stellen van de beschikbare boerderijen is principieel een dwaling en verstandelijk gezien een dwaasheid. De maximum uitkeringen op grond van de lijdelijke bijstandregeling voor minder-validen worden met ingang van vandaag voor personen van 21 tot 30 jaar verhoogd van 24,50 per week tot 28,10 en voor ouderen van 34,35 per week tot ƒ39,35 (te vermeerderen met de premies voor vrijwillige en aanvul lende ziekenfondsverzekering). voor het gehele gebied van de bond op grote moeilijkheden stuit en daardoor tot onbillijkheden kan leiden. Het bestuur is van oordeel dat het eventueel indelen van de zeilers in een ,,A” en ,,B” groep aan de wedstrijdgevende afdelingen moet worden overgelaten. Het kan er zich wel mede verenigen, dat een dooi de afdeling „Hendrik Bulthuis” van de 16 m2 klasse-organisatie op te lijst daarbij als leidraad wordt teerd. In deze vergadering, waarin de plaquettes aan de kampioenen 1963 in de 30 m2-, 22 m2-, 16 m2-, Regen boog-, TOP-, Valken- en Vrijheidsklas- se worden uitgereikt en de prijs voor de beste zeiler in 1963 in de R.O.R.C.-klasse, moeten tevens vier leden van het be stuur worden gekozen, twee wegens pe riodiek aftreden van de heren mr. H. Pyttersen (Zwolle) en M. Posthumus (Roden), één wegens overlijden van de heer ir„ J. Bellinga en één wegens uit breiding van het bestuur tot tien leden. Op de aanbeveling van het bestuur staan de heren mr. H. Pyttersen, M. Posthu mus, Mr. R. Mulder (Langweer) en mr. E. R. Zweep, (Sneek). Tenslotte komt nog een voorstel van het bestuur aan de orde om met ingang van 1 januari 1964 de penningmeester- directeur van het Bondsbureau een jaar lijkse vergoeding toe te kennen wegens de zich nog steeds uitbreidende werk zaamheden. concentraties bevinden en werken vaak mee aan vervoer en distributie van het reddend voedsel. Dit alles is alleen mo gelijk door de steun van de Friese bevol king die, behalve voer, geld ter beschik king stelt. Als de winter lang en streng is, kijkt het bestuur van de Stichting Vo gelverzorgingsfonds „Friesland” met angst en beven naar het slinkende giro- saldo en vraagt zich af of het de toe stand het hoofd zal kunnen blijven bie den. Tot op heden is het daar nog steeds in geslaagd en is girorekening 832211 t.n.v. notaris A. Jaarsma te Bolsward in staat gesteld de onkosten te dekken. Toch worden ook hier in Friesland soms geluiden gehoord, die het Stich tingsbestuur nu wel niet ontmoedigen, maar wel als een vorm van antipropa- ganda beschouwd kunnen worden. De eerste opmerking is die van de druppel op de gloeiende plaat. Al die hulp zou toch maar een fractie betekenen van het geen nodig is. Het tegengestelde is moeilijk te bewijzen, maar als we er ons rekenschap van geven, dat door de steeds toenemende uitbreiding der men selijke samenleving de levensomstandig heden voor de dieren in de zgn. vrije na tuur moeilljker worden, dan is het dui delijk, dat het noodzakeljjk is, dat we de dieren in 't wild, voor zover we daar toe bjj machte zjjn, te hulp komen, om dat ’t anders stellig op een nog grotere verarming van de fauna uitloopt, die ook voor de menselijke samenleving on gunstige gevolgen zal hebben. Het wordt immers de laatste tijd steeds duidelijker, dat een bestrijding van de voor land- en tuinbouw schadelijke insecten met che mische middelen grote gevaren inhoudt. Daarnaast speelt ook de gevoelsfactor een rol. Mogen wij dieren, die in leven te houden zjjn door onze hulp, een ellen dige dood laten sterven. In onze mense lijke samenleving hebben wij het „laissez faire, laissez aller” (het laat maar waaienstelsel) allang vaarwel gezegd. We kennen hier te lande A. O. W. en A. W. W. en een uitgebreide sociale zorg, wij kennen steunverleningen aan de onderontwikkelde gebieden. Is ’t nu verantwoord, dat wij mensen als de meest geestelijk begaafde wezens op aarde, de andere levensvormen maar laten omkomen, zolang er nog iets te redden valt? Natuurlijk kan men ook stemmen horen, die het over de strijd om het bestaan hebben en de wenselijk heid van de „survival of the fittest” (het overblijven van de meest geschik- ten), maar als er geen voedsel meer is, gaat zelfs het krachtigste en meest ge zonde dier te gronde en als hij ’t er over leeft, wordt het meestal een wrak. Nu is er nog een kwestie, die niet al tijd het juiste begrip vindt. Friesland heeft zijn eigen vogelverzorgingsfonds los van het in Nederland bestaande Co mité Wintervoedering Vogels. Er zijn Friezen en niet-Friezen, die niet begrij pen, waarom er een afzonderlijk Fries Vogelverzorgingsfonds nodig is. Hiervoor zijn verschillende redenen aan te geven.. Reeds zeer spoedig na de oprichting van de B.F.V.W. werd er een vogelverzor- gingsdienst ingesteld, die in de loop der jaren steeds meer aktiviteit aan de dag legde en tenslotte omgezet werd in de Stichting Vogelverzorgingsfonds „Fries land”, die zich ten doel stelt om gedu rende de winter door de gehele provin cie hulp te verlenen. Het comité Winter voedering Vogels beschikt over grote fondsen, maar desondanks heeft Fries land er een eer ingesteld om zelfstandig te blijven. Uiteindelijk heeft de B.F.V.W. met zijn 11000 leden, ongeveer evenveel als de andere organisaties door Neder land tezamen, de mensen die op de hoog te zijn, waar in de winter de vogels zich koncentreren. En is ’t nu ook niet veel mooier, dat onze provincie door eigen of fervaardigheid de nodige hulp kan ver lenen en baas in eigen huis blijft, dan dat anderen, die de mentaliteit van onze landelijke bevolking niet kennen en wel licht minder goed begrijpen, en er ook minder kontakt mee hebben, leiding aan deze zaak gaan geven Allen, die het Het door brand volledig vernielde Griekse schip „Lakonia” is gisteren in de Atlantische Oceaan gezonken. Vol gens de kapitein van de Noorse sleper „Herkules” zou het schip op een diepte van 2000 meter drijven. De brand heeft 91 levens geelst, terwijl nog 64 personen worden vermist. Evenals voorgaande jaren vierde afdeling Jutrijp-Hommerts van N.C.V.B. de Kerstavond met de drie plaatselijke vrouwenverenigingen. Kerstliturgie, uitgegeven door de Bond werd gelezen en verder declameerden enkele leden, zong een koortje en las mej. Schotanus een Kerstverhaal. De opkomst was goed, de avond slaagde uitstekend. hiermee eens zjjn, en er is geen twijfel aan, dat dat zeer velen zjjn, steunen dus de Stichting Vogelverzorgingsfonds „Friesland”. Plaatseljjke collectes door vogelbeschermingswachten georgani seerd, dragen een zeer belangrijk deel van de opbrengst aan de Stichting af, die hiervoor voer koopt tegen een zeer gereduceerde prijs. Vrachtauto’s zorgen ervoor, dat het voedsel zo spoedig moge lijk komt op de plaatsen, waar het nodig is. Friesland wil zichzelf blijven en maakt er een erezaak van om uit eigen midde len en met eigen mensen hulp aan de hongerende vogels te verlenen, zolang dit maar enigszins mogelijk is. Vorige winter werden o.m. door bemiddeling van de Stichting 53000 kg vogelvoer ver strekt, alsmede 2100 kg grit, 325 kg brood en kanen, terwijl ook extra-voer voor de kleine zangvogels en 825 kg vis voor viseters beschikbaar werd gesteld. De Stichting twijfelt er niet aan, dat wanneer weer strenge vorst mocht in vallen, haar beroep op bijstand van de zjjde der bevolking niet te vergeefs zal zijn. Franse automobilisten wier voertuigen geruime tijd achtereen luchtverontreini ging, door bjjv. giftig: gassen uit de uit laat, veroorzaken, zullen ten hoogste acht dagen gevangenisstraf kunnen krijgen. Aldus een nieuwe Franse wet. Zowel de Senaat van West-Berljjn als de communistische machthebbers in Oost-Berljjn hebben te kennen gegeven dat zij bereid zijn om te onderhandelen over een verlenging van de pasjesrege ling voor West-Berljjners, ook na vijf ja nuari a.s. niet eisen,” aldus de conclusie. Het was reeds laat toen de voorzitter de geani meerde vergadering met dankgebed sloot. De eigenaardigheden van de Friese Waddeneilanden zjjn in het Fries Scheep vaart Museum maar spaarzaam verte genwoordigd en beperken zich vrijwel uitsluitend tot „artistiek brandhout”, dat wal zeggen overblijfselen van ge strande schepen welke het bewaren waard schenen, zoals onderdelen van rjjk versierde achterstevens, schegbeel den, kajuitsbetimmeringen en dergelij- ke. Daar komen nog bij enige Lutine- tropheeën, zoals het aambeeld van de scheeps-smid, kimhout, kanonskogels en dan het bijzonder fraai nagebootste mo del van een goudstaaf, waarvan dit in 1799 op Terschelling wrak geslagen on- geluksschip er zo vele aan boord had. Toen ons nu in Leeuwarden een aller aardigst schilderij werd aangeboden, in 1943 geschilderd door de bekende kapi- tein-kunstenaar K. Onnes van Schier monnikoog en voorstellende de stranding van de Deense vrachtboot „Kay” op 5 december 1941, meenden wij de koop te moeten laten doorgaan. Dominee Martin Luther King de lei der van de Amerikaanse negers in de campagne voor rassengelijkheid is door het Amerikaanse weekblad „Time” ge kozen tot „man van het jaar.” Dominee King is volgens dat blad „voor miljoe nen, zowel zwarten als blanken, van noord tot zuid, het symbool van de ne- gerrevolutie in 1963 geworden.” De politie in Srinagar in Kasjmier heeft zaterdag het vuur geopend op op gewonden groepen Mohammedanen, die zo kwaad waren over de diefstal van één haar van de profeet Mohammed uit hun moskee, dat zjj twee bioscopen in brand staken, een politiebureau aanvie len en auto’s beschadigden. Politieman nen zochten tot nu toe zonder succes naar de gestolen haar. In voetbalkringen was de heer Sinning een populaire figuur. Voordat het betaal de voetbal werd ingevoerd, was hij een bekend en uitstekend scheidsrechter, die in de eerste klas van de K.N.V.B. vele belangrijke competitiewedstrijden heeft gefloten. Verder is de overledene vele jaren bestuurslid geweest van de voet balver. „Leeuwarden,” eerst als secre taris en later als voorzitter,. Bij zijn af treden als voorzitter benoemde de v.v. „Leeuwarden” hem tot erelid. Dezelfde eer viel hem te beurt bij de Leeuwarder Scheidsrechtersvereniging, toen hij zijn bestuursfunctie bij deze vereniging neer legde. Verder is de heer Sinning enkele jaren lid geweest van de KNVB Scheidsrech- terscommissie in het noordelijk district en bekleedde hij vele jaren de functie van voorzitter v^i de protestcommissie van de Friese Voetbalbond, van welke bond hij tevens lid van verdienste was. Zijn plotseling verscheiden zal daarom in voetbalkringen met grote ontroering zijn vernomen. As earste boek op it ütjefteplan 1964 stiet mids febr. de bikroande folksroman „De léste fan de Kampenaers” fan Pau lus Akkerman. Yn maeije forskynt dan yn it ekstra abonnemint „De gouden Poarte” fan Ds. Th. Kuiper. Dat ekstra abonnemint (der’t krekt „De Hoara’s fan Hastings yn forskynd is) hat nou al in 1200 yntekeners. Healwei septimber folget de boereroman „Romsicht” fan mefr. G. Lootsma-Smidstra fan Boal sert, der’t fan deselde persoanen yn mei- spylje as yn har „De lenlike Wei,” it boek dat by it opiny-ündersyk de heech- ste eagen smiet. Tagelyk mei dit boek wurdt foar de forkeap frijjown de roman „Frou Gunne of it Hüs fan Herda” fan J. F. Siemonsma, nou al as preemje- boek to krjjen. As ntj preemjeboek wurdt dan oplein „De stadige Leafde fan Fet- sje,” in romandebüt fan Tejje Brattin- ga, ek fan Boalsert, bikend fanwegen syn oersettingen, gedichten en koarte forhalen. Ek oan de ütjefte fan berne- boeken wurdt wer tocht. Sa komme bi- gjin maeije al üt de boekjes „Rikke, de Kikkert” fan H. Heeringa-Seepma fan Eastrum, en in bondeltsje opsizferskes fan Mart. W. H. de Weerd. It bysünde- re fan it léste boekje is, dat it troch skoalbern illustrearre is wylst as for- soarchster fan jt boekje fan mefr. Hee- ringa, juffer Ciska Boersma fan Snits har debüt makke as illustratrice. Yn ’e rin fan ’e hjerst komt dan noch in boek foar greatere bem „De wündere avon- türen fan Prikke en Blokje” fan Meint Visser fan’e Lemmer. As earste ütjefte foar 1965 waerd nou al oankundige „Kinke,” in njje roman fan de Fryske heide fan mefr. G. Spaan- derman-Wielinga. Ek foar it kommende jier wurdt wer in romanpriisfraech ütskreaun, hweroan by takennen fan in earste en in twadde priis, bidragen forboun binne fan resp. harte meewerkte wat betreft de samen zang en de stilte in de kerk. De verschil lende Gezangen van het corps, het klei ne koor en de saxofoonsoli, alles door de eigen leden uitgevoerd, werden rustig aangehoord. De Kerst-Fantasie blonk uit door zuiverheid en getuigde van veel studie. Nadat de heer A. Roukema allen dank had gebracht, werd het samenzijn be sloten met het spelen en zingen van het „Ere zij God.” De muziekvereniging heeft het publiek door deze prachtige avond zeer aan zich verplicht. Ook wordt een voorstel van het be stuur behandeld tot opheffing van Zeilraad van de N.N.W.B., meer eenheid te brengen in de behande ling van protesten in hoger beroep. Dit wordt naar de mening van het bestuur bereikt door de opheffing van de Zeil raad van de N.N.W.B., omdat als ge volg hiervan de behandeling van protes ten in hoger beroep uitsluitend zal kun nen geschieden door de Zeilraad van de K.V.N.W.V. Tevens bevat de agenda een voorstel tot intrekking van het besluit van de alg. vergadering van 29 maart 1958 tot het opnieuw instellen van een lijst van ,,A”-zeilers in de 16 m2 klasse. In een toelichting wordt gezegd dat het be stuur het nog steeds ongewenst acht, dut zijnerzijds een lijst van ,,A”-zeilers wordt samengesteld of bindend ver klaard. De praktijk heeft geleerd, dat het opmaken van een dergelijke lijst De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft de gemeentebesturen een beschikking gezonden waarbij de lonen van de gemeentelijke sociale werkvoor- zieningsregeling voor handarbeiders (GSW-regeling) aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven worden aangepast. In deze wijziging is tevens een verlen ging van de vakantieduur met twee da gen begrepen. De GSW-werknemer heeft nu bjj een vijfdaagse werkweek recht op vijftien vakantiedagen per jaar. Verder is de afzonderlijke bijslag ter kompensatie voor de per 1 januari 1963 verhoogde premie aow-aww thans in de uurlonen verwerkt. De loonsverhoging en daarmee samenhangende maatrege len gaan in per 30 december 1963. De beslissingen ten aanzien van de verhoging van de Ionen voor hoofdar beiders, de verhoging van de normen van de beeldende kunstenaarsregeling en de maxima van de sociale voor ziening, de zelfstandige regeling en de m wvaaw Vsliav« anlInM ta onirrC- zins mogelijk nog voor 1 januari aan de gemeentebesturen worden gezonden. De voorzitter van de C.J.V. hield een korte meditatie waarin de vraag werd gesteld of men als protestanten niet te weinig aandacht schenkt aan Maria, de moeder: van Jezus, een enige onder de vrouwen en Jozef, wiens positie en taak als pleegvader van Gods Zoon niet moet worden verwaarloosd. „Moeten wij, zonder daarin met de R.K. mensen mee te gaan, niet wat vaker aan Maria en ook Jozef denken dan alleen op 25 en 26 december”, aldus de vraag. Mees ter Gaastra sr. las een Kerstverhaal voor dat onder de grootste stilte werd aangehoord en een diepe indruk achter liet. „De zoon kwam terug, want de vader had hem lief”, deze ontdekking en de bijstand van mensen die niet ego centrisch waren maar het geluk van de jongen en de vader zochten deden de zoon naar hem gaan, van wie hij uiter lijk, maar bovenal innerlijk zover ver wijderd was geraakt. Nadat de leider van de jongensclub de heer W. van der Zee voor was ge gaan in dankgebed klonk het oude maar ontroerende .Stille Nacht, Heilige Nacht’. In de jaarlijkse algemene vergadering van de Noord Nederiandsche Water- sportbond, welke op zaterdag 18 januari a.s. in hotel „Amicitia” te Leeuwarden wordt gehouden, komt o.m. een voorstel van de Z.V. „Dc Meeuwen” aan de orde tot het toelaten van een trapeze in de 22 m2 klasse. Het bestuur staat afwij zend tegenover dit voorstel, omdat naar zijn mening de trapeze het meest geëi gend is voor gebruik op middenzwaard- en kleinere kieljachten en niet voor schepen van een klasse als de 22 m2.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1