EXTRA VERSPREIDING SNEEKER NIEUWSBLAD woensdag 15 januari 1964 STERK VERGROTE OPLAAG Bank van 1818: een nieuw begin in het nieuwe gebouw aan de Marktstraat Oosthem, Abbega en Folsgare namen afscheid van de tam. Kaastra i „Insteckhaven in Sneek dringend gewenst” IH IJLST W Y M BRITS ERA DEEL maar krachtig en van KORT BIJ O f ffh| Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I f 1tt rlS Sb f Ih* 119e jaargang no. 2 Maandag 6 jan. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Schippersvereniging „Schuttevaer" vergaderde: voor Zoals gebruikelijk wordt dit nummer weer in een UITGEVERS „SNEEKER NIEUWSBLAD”. Ernstig auto-ongeluk onder Uitwellingerga Sneker volleybalteams Stedentournooi samengesteld In verband met de HALFJAARLIJKSE OPRUIMING, welke donderdag 16 januari a.s. begint, wordt ons blad van deze datum verschoven naar r Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Ondanks de grote oplaag van dit nummer handhaven wij onze normale tarieven. Opdrachten voor dit nummer zien wij gaarne zo spoedig mogelijk tegemoet. huis-aan-huis in de Zuidwesthoek van Friesland en in een uitge strekt gebied van de Noord-Oostpolder verspreid. Muziekuitvoering „Hald Moed" Het Sneeker Nieuwsblad heeft in zijn verschijningsgebied de meest intense verspreiding, omdat het via de post ook de inwo ners buiten de kommen der dorpen bereikt. „Zulke figuren zien we node uit Friesland vertrekken F J SNEEKER NIEUWSBLAD Samenwerking Spaarbank St. Joseph Deelhebber Visser gehele Opening wordt, op. Wisselprijs Opening Namens de Spaarbankbond sprak de secretaris, dr. J. R. A. Buning. Hij vond dat de opening ook voor de heer De Jong en mevrouw Sytema, die in de nieuwe Bank moeten werken een feestelijk ge beuren is en legde de nadruk op het feit dat hier niet alleen sprake is van verbe tering maar ook van uitbreiding. Thans wordt ruim 20% van het natio naal inkomen gespaard. Voor de oorlog was dat zo’n 5,5%. Van dc 2,5 miljoen gezinnen in Nederland hebben ongeveer twee miljoen een tegoed op een Bank, Vier miljoen spaarders hebben thans ruim vier miljard gulden gespaard. „Dat de Bank nog meer mag groeien en bloeien dan voorheen,” was tenslotte de wens van de heer Ringnalda, die als geschenk een prachtig wandbord had meegebracht. De rondvraag leverde o.m. een bijzon der gewaardeerd voorstel op van secr. Visser, die een wisselprijs beschikbaar wilde stellen voor de winnende schip per bij het skütsjesilen. Dit voorstel zal op de provinciale vergadering wor den ingediend. be- in Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Daarna memoreerde de burgemeester enkele van de vele activiteiten van de scheidende predikant. Hij vertelde hoe in 1954 ds. Kaastra met een plan tot ver bouwing of vernieuwing van de lagere school was gekomen. In het laatste ge val zou van de oude school een dorpshuis gemaakt kunnen worden. Aanvankelijk Hik vertrek uit Duitsland gereed te hou den. Het is een voorzorgsmaatregel voor het geval dat de situatie in Noord-Bor- neo en wellicht ook op Cyprus zo ge spannen wordt, dat het aantal Britse troepen daar niet meer voldoende zal zijn. Namens de kerkeraad opende de heer R. Landman de bijeenkomst. Hij memo reerde het vele werk en de nooit aflaten de ijver van de scheidende predikant, die ruim negen jaar in Oosthem is ge weest. Hij veroverde zich een vaste plaats in het dorp door zijn spontaneïteit en hartelijkheid. Ds. Zuidersma sprak namens het pro vinciaal kerkeljjk bureau. Hij vond dat ds. Kaastra de kerk niet alleen in Oost hem, maar in een veel wijder verband heeft gediend op een eigen sympathieke wjjze. „Er gaan uit Friesland figuren weg die we graag hadden willen houden en daar hoort U bij.” Ook ging hij in op de kwaliteiten van ds. Kaastra als theo loog. Verder werden er vragen gesteld over de verlichting bjj verschillende brug gen, welke kwesties nader zullen wor- recht gekomen.. Een dorpsgemeenschap dient de tjjd te verstaan en zich aan te passen. Dat vraagt durf en initiatief. Ook van een predikant verwacht men thans meer dan alleen een „ziele-her- der,” aldus de burgemeester. Hij dient bemoeienis met het maatschappelijk en culturele R/en te hebben en zijn capaci teiten in dienst van de gemeenschap te stellen. In dat opzicht verstond ds. Kaas tra zijn roeping uitstekend. Hij deed veel meer dan in principe van hem werd ver wacht. De kerken van Oosthem, Abbega en Folsgare. De heer Y. Bosma overhan digt de prachtige aquarel aan het echt paar Kaastra. Drie infanteriebataljons van het Brit se Rijnleger in West-Duitsland hebben opdracht gekregen zich voor een moge- Zonder sparen kan men de welvaart niet verhogen. Dat is een grondbeginsel van de Bank. Het is een natuurwet dat de mensen regelmatig iets opzjj leggen voor minder goede tijden, ondanks een verzorging van de wieg tot het graf op het gebied van sociale voorzieningen. Sinds 1 januari 1963 is de spaarbank St. Joseph in de Spaarbank van 1818 op genomen. Namens St. Joseph sprak de heer M. D. Ringnalda. Hij was verheugd dat het vertrouwen dat het bestuur van St. Joseph in de Bank van 1818 had niet beschaamd is. De opening is vermoede lijk mede mogelijk gemaakt door St. Joseph, die niet zoals de Bank van 1818 tot doorgaan kon besluiten. Waardering Veel waardering had ook burgemees ter J. van Hout, die overigens nooit had verwacht dat ds. Kaastra tot zijn emeri taat Oosthem zou dienen. Daarvoor wa ren zijn activiteiten teveel bekend. Het platteland is in een stroomversnelling te- ging een en ander niet erg vlug, maar Per 1 januari 1963 bedroeg het kassal do 157,69 en het banksaldo 323,25, to taal dus 480,94. Op 1 januari 1964 be droeg dit saldo 558,37 (t.w. Kas 24,63 en Bank ƒ533,74). zodat de vereniging dus 77,43 rijker was geworden. heren: D. A. Berg, J. Boonstra, E. Coers, A. v. d. Hejj, G. Jaspers, D. v. Loo, H. Rolsma, R. Schotanus en A. J. Sminia. Verder werd in het verslag met waar dering gesproken over het werk van de Provincie cn diverse gemeentebesturen, al bljjven er nog enkele moeilijkheden met bruggen in Sneek, Wymbritseradeel en IJlst. Ook een insteckhaven in Sneek is toch wel dringend gewenst. Tenslotte maakte het jaarverslag mel ding van het overlijden van o.a. be stuurslid HylkÈ de Boer, die de vereni ging veie jaren heeft gediend. De vaststelling van de contributie op 10,- per jaar ontlokte de vergadering wel enkele opmerkingen maar, daar het hier een landelijke regeling betreft, had dit weinig effect. Een vereniging met 2 voorzitters is geen algemeen voorkomend verschijnsel „Schuttevaer” riep deze figuur in het leven door de heer K. de Vries als in vallend voorzitter aan het bestuur toe te voegen. Bjj toerbeurt zal nu het voor zitterschap vervuld worden. De aftre dende bestuursleden Visserman en Vis ser werden beide bij accl. herkozen, terwijl in de plaats van de overleden H. de Boer, diens zoon, P. de Boer het bestuur zal completeren. Als leden van de Kascommissie werden de heren Vis serman uit Sneek en de Boer te Stave ren benoemd. Burgemeester Rasterhoff was van me ning dat de Bank met vertrouwen de toekomst tegemoet kan gaan. Hij liet ’t niet bij woorden maar vroeg ook hem als deelhebber van de Spaarbank te ac cepteren, waartegen uiteraard niemand bezwaar had. De burgemeester zei voorts dat de opening voor de Spaar bank van 1818 niet alleen een wijziging van adres betekent maar tevens een nieuw begin. Een hoogbejaarde instel ling heeft zich kunnen aanpassen aan de moderne tjjd. Een vijftal banken zal de Marktstraat straks een apart tintje geven.. Hieraan kan men volgens burgemeester Raster- noff zien dat er een behoorlijke taakver deling in het economisch leven tot stand is gekomen. Aan de ene kant van de Marktstraat de instellingen die zorgen voor het sparen en beleggen, aan de an dere kant de instelling die voortdurend moet investeren. Nadat hij enkele „ups en downs,” zoals die in de jaarverslagen worden vermeld had gememoreerd zei de burgemeester tot slot dat de Spaar bank van 1818 een blijvende plaats in de Sneker samenleving heeft gekregen, in een modern gebouw, naast de zusterban- ken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Th. H. Bot over weegt maatregelen om herhaling te voorkomen van televisieuitzendingen als het deel van ,,Zo is het toevallig ook nog eens een keer” van zaterdag waarin onder andere een persiflage van de Tien Geboden voorkwam. De uitzen ding heeft door het gehele land op schudding verwekt. Zaterdag 11 januari worden in „Ons Gebouw” geen volleybal competitiewed strijden gespeeld, daar dan het traditio nele Stedentournooi wordt gehouden. Hieraan nemen deel de danics-en heren teams van Assen, Groningen, Leeuwar den en Sneek. In het Groninger herenteam zal o.a. ook meedoen de bekende, internationale speler P. Swleter. De wedstrijden staan onder leiding van internationale en can- didaat internationale scheidsrechters, o.a. H. Hogenkamp, H. Janowitz en F. Zilverentrant en de A-scheidsrechters J. Spoelstra, W. v. d. Veer en R. E. Vos. Het Sneker dames- en herenteam zal bestaan uit de volgende speelsters en spelers: dames: S. Bakker, S. de Boer, S. Boot- sma, T. Groenland, J. Huitema, A. de Jong, H. Schuil, H. Tjerkstra en S. Westra. heren: D. A. Berg, J. Boonstra, In de zaterdagmiddag in Bovenzaal Kingma gehouden jaarvergadering van de afd. Zuidwesthoek der Kon. Schip persvereniging „Schuttevaer” kon voor zitter Boeijenga een flink aantal leden welkom heten. In het bijzonder begroet te hij de heer Tiemersma van de Prov. Waterstaat en adjudant De Zee van de gemeente-politie. Na enkele belangrijke gebeurtenissen van het afgelopen jaar te hebben aan gestipt, besloot de voorz. zijn kort ope ningswoord met de wens, dat het de le den in het nieuwe jaar goed mag gaan. Nadat de notulen vastgesteld waren, bleek uit het overzicht van penning meester S. Zwaan, dat de vereniging op financieel terrein goed geboerd had. uit IJlst voor woord. Onder leiding van haar kwame dirigent, Bram Feenstra IJlst bracht „Hald Moed” daarna uitstekende wijze enkele voren. Vooraf gaf de dirigent een korte uit leg van de inhoud van de te spelen nummers. Tussen het programma door gaf de heer Grondsma een overzicht van de prestaties, die de muziekvereni ging in het afgelopen jaar behaalde. Twee eerste prjjzen nl. op het bonds- concours te Surhuisterveen en op het festival te Oudega W. waren de meest in het oog lopende prestaties, die vooral zijn te danken aan het feit dat de leden steeds de repetities bjjwoonden. Na de pauze voerde het gezelschap „Flexa” het toneelstuk „Hou nou” op. Het blij spel werd goed over het voetlicht ge bracht en wist de stemming er uitste kend in te houden, want de zaal scha terde bij tjjd en wijle. Met een dave rend applaus werden de spelers beloond. Tenslotte sprak de heer Grondsma een slotwoord.. Cadeau De heer Y. Bosma uit Folsgare sprak namens de kerkeraad. Hij was dank baar voor het opbouwende werk dat ds. Kaastra samen met zijn echtgenote in Oosthem, Abbega en Folsgare heeft ver richt. Het echtpaar deelde niet alleen vreugd maar ook leed van de gemeente. Dat zjjn activiteiten wijd waren gericht kwam Oosthem en de andere dorpen al leen maar ten goede. De Sovjet-Unie zou volgens een voor aanstaande Londense makelaarsfirma in 1963 niet minder dan 400 ton goud aan het Westen hebben verkocht om de graanaankopen te kunnen betalen. De firma was ook van oordeel dat de Rus sen in één jaar nog nooit zoveel goud aan het Westen hebben verkocht. Cijfers tonen volgens dr. Buning aan dat de Bank een evenwichtige groei heeft doorgemaakt. Het beheer was steeds uitstekend, gebaseerd op hoge idealen en gezonde beginselen, neerge legd in de statuten. „Wjj hebben nu voldaan aan twee eisen,” aldus de voorzitter, „die door gaan rechtvaardigen. Ten eerste is dat de dagelijkse openstelling en ten tweede het in gebruik nemen van een nieuw gebouw. Mr. Van Bottenburg was van mening dat men het gebouw aan de Marktstraat moet zien als een nieuw begin van de Bank. In zijn welkomst woord had de voorzitter zich speciaal gewend tot de heer J. de Jong, die in 1930 als boekhouder benoemd, zijn werk nog steeds met dezelfde lust doet. In zjjn uitvoerig en consciëntieus jaar verslag drong de secr. bü de schippers op saamhorigheid aan. „Op dit gebied zijn wjj, in vergelijking met „de wal” ver ten achter”. Hoewel niet pessimis tisch gestemd, vroeg hij zich toch af, of de schipper ook zal delen in de stij gende welvaart. den onderzocht. Schipper Eekma klaagde zich over de ligplaatsen Sneek, waar meermalen oude roeiboot jes voor de wal liggen om te voorko men, dat schippers zullen aanleggen. Adj. de Zee deelde n.a.v. deze vraag mee, dat hier krachtens de bestaande reglementen weinig aan te doen is. De heer Tiemersma tenslotte gaf een uit eenzetting over de lichtboeien, zülks i.v.m. een vraag van schipper de Weerd waarbij hij wees op de evt. gevaren bü sterkere verlichting en-of hogere plaat sing der lichten. Als proef -al de Pro vincie nu overgaan tot het om en om plaatsen van de boeien, zodat de tussen afstand korter wordt. Dit werd door de schippers met instemming begroet. De pas gekozen voorzitter K. de Vries sloot hierna deze geanimeerde vergadering. Dankwoord Ds. Kaastra sprak daarna een woord van dank voor al ’t goede dat hij in de negen jaren heeft ontvangen. De verhou ding tussen de Geref. en de Herv. ge meente was goed. Ook dankte ds. Kaas tra mej. Aagje Schakel uit Westhem, die zeven jaar lang dienstmeisje in de pasto rie is geweest. Zij stelde het echtpaar in staat veel gemeentewerk te verrichten. Daarna sprak de heer Landman een slot woord. Met het gezamenlijk zingen van ps. 146 1 werd de afscheidsavond beslo ten. Oud-staatssecretaris van het ministe rie van Oorlog en lid van de Tweede Ka mer voor de Partij van de Arbeid mr. F. J. Kranenburg zal zeer binnenkort worden benoemd tot Commissaris der Koningin in Noord Holland. Hij volgt dr, M. J. Prinsen, die vrijdag 65 jaaj Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Bij de serie prijsverhogingen is met ingang van vandaag ook de suiker ge voegd. Deze is door de minister van Landbouw en Visserij, mr. Biesheuvel, nu vastgesteld op 1,07 per kilo voor de consument. Deze bedroeg tot nu toe 1,02. de dominé was vasthoudend en in 1957 was het zover. In september werd de geheel verbouwde en gemoderniseerde school heropend en in december van dat zelfde jaar had Oosthem een prachtig nieuw dorpshuis: het Himsterhüs. Ruim een jaar later werd het geheel gerestau reerde kerkorgel ingewijd en in septem ber 1962 stond de oude zadeltoren van dc kerk te Folsgare in de steigers voor restauratie. Achter al deze activiteiten stond een man vol energie en doorzettingsvermo gen, in feite de motor van dit alles ds. Kaastra. Hij heeft steeds op de bres ge staan voor „zijn” drie dorpen, aldus burgemeester Van Hout. „Hij was met hart en ziel predikant, maar trok de grenzen Wijd. „Doet het alles ter ere Gods, staat op de muur in het Himster hüs geschreven.” Dat was ook de lijf spreuk van de scheidende predikant, zo besloot de burgemeester. Zelfs oud-burgemeester J. C. Cavaljé van IJlst was met zijn echtgenote aan wezig als een soort surprise voor de aanwezige Ulsters. Maar liefst vijftien sprekers zeiden het hunne aan het adres van de scheidende familie. Dat zij allen de gelegenheid hadden iets te zeggen en daarbij niet in herhaling te vallen, was kenmerkend voor de wijde kring, waarin ds. Kaastra zich bewoog. Het is moei lijk een verdienstelijk man toe te spreken en daarbij niet al te hard een loflied te zingen. Burgemeester Van Hout, die waarderende woorden liet horen vond daf ook. „Niet aan persoonsverheerlijking doen al is dat moeilijk, zei hij. De heer G. M. Gerbrandy uit Nijland karakteriseerde de scheidende misschien wel het best: „een schaap met vijf poten.” Terugblik De heer H. Wiersma uit Sneek sprak als oud-Oosthemmer en ex-ouderling van de Ned. Herv. Kerk. Hij ging terug naar de tyd dat hij met de andere kerke- raadsleden ds. Kaastra uit Sexbierum beriep. Voorts was hij van mening dat de beslissing die de predikant heeft moeten nemen een moeilijke is geweest. Hjj wen ste de scheidende veel geluk in zijn nieu we gemeente, Amerongen. Betreurd vertrek De heer G. M. Gerbrandy uit Njjland sprak namens de provinciale Kerkvoog dij Commissie. Ook daar heeft ds. Kaas tra in de tjjd dat hij in de Commissie werkzaam was, zjjn stempel gedrukt op het werk. „Door Uw grote bekwaam heid en veelzijdigheid bent U eigenlijk een zeldzaamheid, een schaap met vijf poten. Mensen met dergelijke gaven en kwaliteiten zien we node vertrekken,” aldus spr. Moeilijke taak De heer R. Steensma van IJsbrech- tum sprak als rechtzinnig lid van de vrijzinnige gemeente. Hij vond het stre ven van ds. Kaastra om de twee gezind ten bijeen te brengen mooi maar moei lijk. De heer en mevrouw Abma uit Folsgare brachten hun persoonlijke dank in de vorm van een op rijm gemaakte toespraak. In verband met het 15-jarig bestaan der vereniging had secr. Visser een overzicht gemaakt van de activiteiten gedurende deze periode. Aanvankelijk (op 8 febr. 1949) met 8 leden, onder voorzitterschap van M. Zijlstra, gestart, groeide de vereniging al snel uit tot een ledental van 34 en zijn er momenteel, na de fusie met Staveren, meer dan 100 leden ingeschreven. Vele voorstellen konden aan het Hoofdbestuur doorgege ven worden en meermalen hebben de schippers daarvan kunnen profiteren. De architect, de heer J. D. van der Molen was dankbaar voor de medewer king die hij bjj de bouw had ondervonden van alle betrokkenen. Ook is er steeds een goede samenwerking geweest. Na een met humor doorspekte speech kwam de architect met een geschenk: een fraaie koperen asbak en een tafeltje dat in de hal van de Bank is geplaatst. Mr. Van Bottenburg sprak daarna een slotwoord. „De band tussen de spaarders van St. Joseph en de onze moet besten digd blijven, mede door de samenstel ling van het bestuur,” zei deze. Aan de bouw van de nieuwe Bank werkten mee: het aannemersbedrijf F. H. Ringnalda, het schildersbedrijf Geert- sma, de fa. De Boer v/h De Rapper (elec. inst.) en de fa Schuhmacher (be timmeringen). Vrijdagavond is in het Himsterhüs te Oosthem afscheid genomen van een bijzonder mens. Want dat laatste is duidelijk naar voren gekomen bij het afscheid dat het dorp die avond van ds. G. Kaastra, de Ned. Herv. predikant van Oosthem, Abbega en Folsgare nam. Dat de bijeenkomst in het Himsterhüs was belegd gaf aan het afscheid een vreug devol maar tegelijk triest tintje. Want Oosthem dankt naast een voóruit- gang op velerlei gebied ook dit bezit aan de man van wie nu afscheid is genomen. In de ruim negen jaren, die ds. Kaastra in Oosthem heeft door gebracht heeft hij om het eens populair te zeggen naam gemaakt. Door zijn taak als Herder, maar niet in de laatste plaats door werk op cultureel en sociaal terrein. Hij was van alle markten thuis en wist bovendien de weg naar de gemeentelijke, provinciale en Haagse autoriteiten uitste kend te vinden. Dat alles was er oorzaak van dat in het Himsterhüs nooit tevoren zo’n bont gezelschap bijeen was als vrijdagavond. Zo’n 300 men sen, onder wie persoonlijkheden uit alle kringen en lagen der bevolking maakten van de gelegenheid, die de kerkeraad gaf, gebruik om ds. Kaa stra voor liet laatst de hand te drukken. De Nederlandse vervoersorganisaties hebben er bü de minister op aangedron gen de gevraagde tariefsverhogingen vóór 15 januari a.s. toe te staan. De or ganisaties willen het bestel- en afhaal- loon uit het stukgoedtarief en het tarief voor piaatselük vervoer met 15% verho gen, trajectvracht met 12,5% en alle ta rieven voor ongeregeld vervoer boven twee ton met 10%. Daarna begaf het gezelschap zich naar het gebouw van de Bank, dat door bur gemeester Rasterhoff officieel werd ge opend. Ook werd het bezichtigd. Het is een moderne, frisse en overzichtelijke ruim te geworden, kortom een fikse verbete ring voor de Bank, die vermoedelyk heeft gedacht „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst” want voor de jeugdige spaarders is een extra „balie” gemaakt. Uitstekend beheer Nieuwjaarsdag gaf de muziekvereni ging „Hald Moed” te Oosthem haar jaarlijkse uitvoering, die veel publiek trok. De leiding had de heer Grondsma van Nijezijl. Medewerking verleende het toneelgezelschap „Flexa” uit Sneek. Na dat gezamenlijk met begeleiding van het corps ps. 150 1 was gezongen sprak de heer Grondsma een welkomst- be- uit OP nummers naar Burgemeester L. Rasterhoff heeft donderdagmiddag het nieuwe gebouw van de Spaarbank 1818 aan de Marktstraat officieel geopend. Daarvoor kwamen de genodigden bijeen in café-restaurant „Onder de Linden,” waar de voorzitter van het bestuur van de Spaarbank, mr. H. H.J. van Bottenburg een welkomstwoord sprak. Voorts memoreerde hij in het kort de gang van zaken in het verleden. In vergelijking met thans valt volgens mr. Van Bottenbrug vooral één ding op. Het bestuur bestaat niet meer uit „vermogende notabelen” maar uit „eenvou dige Sneker burgers.” Zoals bekend is in 1925 over opheffing van de Bank ge sproken. Men kwam na rijp beraad echter tot de conclusie dat de instelling wel degelijk een taak heeft. Nog niet zo heel lang geleden, aldus mr. Van Botten burg, is de opheffing nogmaals ter sprake gekomen. Uiteindelijk is ook toén be sloten de Bank voort te zetten, omdat het gemakkelijk is iets af te breken, maar moeilijk iets op te bouwen en niet in de laatste plaats omdat de Bank een goede sociale plicht vervult door <le spaarzaamheid te bevorderen. Aan het inleggerste- goed heeft men kort daarna kunnen zien dat het een wijs besluit is geweest. Dr. Buning wees erop dat behalve het privaat-economisch er ook een sociaal- economisch belang van sparen is. Het spaarvolume is afhankelijk van het spaarvermogen en de spaarzin en het is mede de taak van de banken de spaar zin te bevorderen. Tenslotte sprak de se cretaris van de Spaarbankbond de hoop uit dat in de Bank van 1818 vele bouw stenen mogen worden vergaard. Goede harmonie De heer Grondsma sprak namens het bestuur van het Himsterhüs. Hü prees de enorme energie, waarmee ds. Kaas tra heeft gewerkt voor het verkregen van het dorpshuis. Geen deur bleef ge sloten om het zover te krijgen. Ook is tussen de Gereformeerde en de Her vormde gemeente in dit opzicht steeds een goede samenwerking geweest. Als blijk van waardering voor het vele werk werd het echtpaar Kaastra een bij zettafeltje aangeboden, waarvan het blad geheel met mozaïeksteentjes was in gelegd, voorstellende het Himsterhüs. Dit prachtige kunstwerk was gemaakt door een oud-catechesant, de heer Zijl stra, die in Folsgare heeft gewoond. Ds. Korporaal uit IJlst dankte de scheidende collega voor het werk als consulent verricht. Vervolgens voerden nog het woord de heer Breeuwsma van Abbega namens het St. Geertruidaleen, K. Sijbrandy namens de schoolvereni ging Oosthem, M. Reitsma uit Folsgare, Donkersloot namens de Evangelisatie te Bozum, H. Waltje, Nüezü’l, P. Fortuin, als ex-koster en W. Veninga te Nijezjjl namens de Culturele Commissie. Uit dank voor dit alles overhandigde de heer Bosma het echtpaar Kaastra een prachtige aquarel, gemaakt door de kunstenaar Sjoerd de Vries, naar de kop van het kerkblad, waar de kerken van Oosthem, Abbega en Folsgare symbo lisch in voorkomen. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur is de uit de richting Heerenveen komende auto van de heer M. J. Voogd uit Gro ningen onder Uitwellingerga door een klapband over de kop geslagen en bü de hoge weg naar beneden gestort, waar de wagen in de sloot terecht kwam. De verloofde van de heer Voogd werd uit de vrijwel nieuwe auto geslingerd en klaagde over pijn in de rug, terwül de bestuurder met hoofdwonden uit de auto vandaan kwam. Dokter Ubbens uit Sneek was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Daarna wer den beide inzittenden naar het St. An- tonius Ziekenhuis alhier vervoerd. De zwaar beschadigde auto is later door een kraanwagen van de firma Fritsma weggesleept.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1