Krite Suits speelde „Pake Chefarine 4 E- „Boterkanon” maakt van melk in één minuut een pakje boter M bh kW IJLST WYMBRITSERADEEL Waterpoort-krabbelt maar krachtig en van door Spaarder KORT I 'I Tippeltocht MAC „J. C. Visser met iets nieuws Centralisatie van de boterproduktie Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken t Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4” werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Bi j Lankhorst Osingahuizen: Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Junioren-kampioenschap langebaan morgen in Jutrijp-Hommerts 119e jaargang no. 5 Woensdag 15 jan. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Werkcommissie voor oprichting Speeltuin-Centrale Wintertijd 71 Chr. Kweekschool Sneek Geslaagd .i' Conflict tussen KNSB en NOC >Wl i' 1 11 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Gevaarlijk spel iH Hl Ik W- s'. 0 SNEEKER NIEUWSBLAD Wij hebben de vorige onze Nog een vernieuwing Dokter N. Lofvers, die zoals we de Het is opmerkelijk dat er, nu het uitgedeeld voor Grieptüd Aanzuren stapelde straatstenen gesteund. Of het help, PHILIA. met het - Voor het praktijkdiploma boekhouden (ass.) slaagden de heren G. Schuil, F. Flapper en E. Tromp te Sneek; S. Bouma te Ijlst en J. Engwerda te Bols- ward. Allen werden opgeleid door de heer L. M. Vierstra, alhier. vertegen van hoge van Dit is het „boterkanon” dat in de fa briek van Lankhorst produceert. iedere omge- oni te In een, onder auspiciën van de Neder landse Unie van Speeltuinorganisaties, gehouden vergadering, is door de reeds eerder alhier ingestelde werkcommissie kortgeleden weer een vergadering ge houden in Hotel Bonnema. Unaniem was men van mening, dat de pogingen moeten worden voorgezet om tot een Sneker Speeltuin Centrale te ko men. Deze centrale zal de belangen moe ten behartigen van de by haar aange sloten verenigingen. Zij zal een goede bijdrage kunnen leveren aan de samen werking tussen de speeltuinen onder ling, maar*vooral de gemeenschappelijke belangen kunnen behartigen bjj Rijk en Gemeente. f BEROEMDE GENEESMIDDELEN L IN ÉÉN TABLET Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. regering, brug geen boter meer wordt gemaakt, maar dat de room van deze fabrieken naar Heeg wordt gezonden om tot boter te worden verwerkt. 2km. draad... Vermeldenswaardig is ook dat in één van de zeven regelkasten, die bij de room tank behoren maar liefst 2ya km. draad is verwerkt. Met de omschreven apparatuur heeft Lankhorst in Osinga- huizen als één der eersten en stap ge zet op het soms wankele pad der ver nieuwde techniek. De MAC „J. C. Visser” heeft met de door haar georganiseerde tippeltochten wel succes. Er zijn steeds voldoende deelnemers, uit welk feit men zou kun nen concluderen dat de wandelvereni- gingen in Sneek en omstreken wel le vensvatbaar moeten zijn. „J. C. Visser” is dat in ieder geval wel. De uitzetter van het parcours dat maandagavond is „getippeld”, de heer W. Faber kwam met een nieuwigheid, die over het alge meen wel werd gewaardeerd. Ditmaal stonden langs de weg geen controleurs om de ongeveer 40 deelne mers aan een stempel te helpen. De pas santen van de controleposten moesten die zelf noteren op hun kaart. Een goede vondst, waarmee vooral de .controleurs blij zullen zijn... Dat er toch nog velen in de val liepen behoeft niet te worden ver meld. Overigens maakt dat de zaak juist aantrekkelijk. Opmerkelijk was de prestatie van het duo A. Hofman uit Jutrjjp dat alle posten aandeed zoals het moest en het traject bovendien binnen de vastgestelde tijd aflegde. Dat betekende geen straf punten! De uitslag: A-klasse: 1. K. Wijnja, Sneek, 2 pnt. 2. E. Dijk stra, Sneek <52). B. klasse: 1. K. Wolt- huizen, Oudega (110), 2. mevrouw Van der Zwaag, Sneek (116) 3. mevrouw Scholten, Sneek (117). Paren: 1. duo A. Hofman, Jutrjjp (0), 2. duo Hoekstra- Jongstra, Sneek 52). ’t Is regen, ijzel, sneeuw of vorst In deze winterdagen, De winterplagen doen hun best Ons dagelijks te plagen. We zitten er weer volop in, ’t Is „vriezen, dooien, vriezen”, Met het aloud vervolgverhaal: Griep, hoesten, proesten, niezen! Vijfdaagse werkweek ziet zich vaak Door nuldaagse verdreven: Bed, thermometer, kruik en groc Zijn nauw er mee verweven... De staat, waarin we leven, wordt Graag welvaartsstaat geheten, Door menigeen wordt-ie in bed In griep-staat uitgezeten... Pijn in de benen, borst en rug Dank zjj het winterweertje „Zo is het óók nog eens een keer”, Soms meer zelfs dan één keertje! dat de boosdoeners worden ontmaskerd en de geliefden elkaar in de armen val len. De meest levensechte figuur in het stuk was toch wel „Pake” zelf, niet in het minst door de bijzonder knappe ver tolking van R. H. Ferwerda. Vakwerk! Mevr. W. de Bruin-Sytsma (uitstekend als Lys) bewoog zich gemakkelijk op het toneel, wat niet direct gezegd kan worden van haar verloofde (gespeeld door F. de Vos) die nog iets te kramp achtig acteerde. Mej. T. Tamminga nam op geroutineerde wijze de huishoudster voor haar rekening, terwijl de overige rollen eigenlijk uitsluitend voor de komi sche noot waren geschreven. J. Hof meester (als Sibe), T. Jaspers (als Bart- ling) en mevr. K. Wolthuizen-Bosma (als Bet) wisten hier uiteraard wel weg mee, ook al werden de komische effecten wel eens te nadrukkelijk geaccentueerd, en vonden we zoveel spraakgebreken wel iets te veel van het goede. De regie be rustte bij „Pake” zelf, die voor een goe de enscenering had gezorgd, terwijl kap per Hamersma keurig kapwerk had ge leverd. Orkest Schuil tenslotte, zorgde voor een passende muzikale omlijsting van het geheel. Bij de aanschaf van de botermachine is tevens het gehele proces van de room- zuiing geautomatiseerd. Bjj iedere room tank (er zijn er zeven) behoort een zoge naamde regelkast. Door één druk op de knop wordt het gehele proces van room- zuring via een vastgesteld program au tomatisch afgewerkt. Uitgezonderd bij het Nederlands Instituut voor Zuivel- onderzoek te Ede komt de regelkast in het gehele land niet voor. Voorzitter Wesselo van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft zijn functie van algemeen delegatielei der van de Olympische schaatsploeg overgedragen aan de heer Haanappel. Hjj deed'dit, naar hij verklaarde, omdat twee leden van de technische commissie van de KNSB waren afgetreden in ver band met de aanwijzing door het Neder lands Olympisch Comité van voetbal ”- arts Pannekoek als medisch begeleider van de schaatsploeg. Dit met voorbij gaan van de officiële medische begelei der van de KNSB dr. Martini. Voorts zou de KNSB overwegen uit het NOC te treden. Wal in zijn eerstgenoemd Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft gisteren haar erkentelijkheid uitgespro ken voor het ontvangen van ruim 800.000 betuigingen van medeleven overlijden van haar man. Hoewel er grote geheimzinnigheid heerst rond de t.v.-programma’s die van mei van het in de Noordzee te projecte ren televisie-eiland op onze schermen zouden komen, circuleren er thans ge ruchten waaruit blijkt dat het t.v.-eiland buiten de NTS-tjjd programma’s op het scherm wil brengen, die zullen bestaan uit buitenlandse serie- en speelfilms. Er gens in het buitenland zou reeds aan het eiland worden gewerkt. Of het allemaal waar is? Het wordt betwijfeld. Een restaurant-eigenaar uit Soester- berg heeft een enorme vliegtuigramp ge kocht. Hij wil die in de tuin achter zijn restaurant zetten om er zijn gasten in de komende zomer koffie in te laten drin ken. Een boer uit Muiden, tevens lid van de gemeenteraad aldaar, heeft na achttien jaar een beschikkingsvoorstel gekregen wegens het fietsen zonder dat het ach terlicht brandde. De mededeling een boe te van drie gulden binnen drie dagen te betalen was volgens het stempel van de P.T.T. in 1946 door de rechter verzonden. Betaling is niet nodig, omdat de overtre- geljjke ding is verjaard. Door een constructiefout in de be- timmering van de schoorsteenmantel ontstond maandagavond een begin van brand bij de familie W. J.. in de Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Alvorens de room tot boter kan wor den verwerkt moet deze een bepaald proces doorlopen. Na pasteurisatie wordt ze gezuurd door middel van het aan brengen van een bacterie-cultuur ter ver krijging van een verfijnde smaak. Het proces dat zich hierna afspeelt berust op het systeem van afkoelen-opwarmen- weer afkoelen. Is de gewenste zuurgraad bereikt dan wordt de room op karntem- peratuur gebracht. De regeling van deze temperaturen geschiedde vroeger door de botermaker, die bij deze werkzaam heden terdege op moest letten. Zonder dat er één hand aan te pas komt is de room in de fabriek van zui- velprodukten K.N.M., afdeling Lankhorst te Osingahuizen in ongeveer één mi nuut omgetoverd in een pakje kostelijke roomboter. Per uur wordt ongeveer 700 kilo boter geproduceerd. Dit feit, waarbij de terzake niet deskundige inder daad bijna aan toveren zou gaan denken, is het werk van een nieuwe machine, die onlangs door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij, afdeling Lankhorst is aangekocht en die van melk in een oogwenk, non stop, een pakje boter klaar voor gebruik maakt, waarbij geen mensen behoeven te assisteren. Lankhorst is de eerste fabriek in Friesland, die een dergelijke apparatuur, die zowel zure als zoete room kan verwerken, heeft aangeschaft. berichten over Een van de redenen waarom tot de aanschaf van de in de volksmond wel „boterkanon” genoemde apparatuur is overgegaan is de centralisatie van de boterproduktie in Osingahuizen. Dit houdt in dat in Bolsward en Scharster- „p zon- stadgenoot K.B.W. met een te grote snelheid over de Prins Hendrikkade. J De gevolgen van deze roekeloosheid bleven niet uit. J Bjj het magazijn rvan de firma Joh. bescherming van een ruige vacht en Tromp raakte hjj uit de bocht en de bovendien komen ze ’s nachts op stal, wagen kantelde. Deze werd ernstig Drinken kunnen ze echter niet nu de beschadigd, maar W. en zijn mederij- sloten bevroren zijn. Ook de paarden der liepen geen schrammetje op. niet die hen gezelschap houden. Daar zal de eigenaar dus voor moeten zor- gen en stellig zullen ze ook bjjge- voerd worden. heer F. E. Rademaker eveneens voor twee ƒ40,-, maar de heer Tj. Nop- pert spande met drie de kroon, wat hem 35,- opleverde. Verder waren er nog dertien inzenders, voor wie de Wij stappen nu van het onderwerp beloning varieerde van 30,- tot 5,- winter af en richten de blik naar de en totaal 157,50 bedroeg. J in de open gedeelten van de vaarten aal en kosten inhouden. Drie zelfs en grachten of zitten in grote groepen ,meer. dan één- De hee.r_.E- L‘ Werking De werking van de nieuwe machine is als volgt. Voor een constante toevoer van de room loopt deze vanaf de roomtanks eerst in een zogenaamd buffertankje. Door middel van een pomp wordt ze ver volgens naar de,eerste karneylinder ge bracht, waar de zg. botervlekken ont staan. Daarna komt de boter in de twee de karneylinder waar ze tot grotere kor- réls wordt gevormd. Vervolgens wordt ze van de karnemelk gescheidén én gaat ze naar de kneedmachine voor een ge lijknamige bewerking. Via een pijp ver laat het eindprodukt de machine in een onafgebroken stroom, waarna het in kis ten of dozen wordt verpakt. Wordt de boter gebruikt voor het ma ken van pakjes dan gaat ze bjj het ver laten van de machine naar de inpakma- chine. Hierin wordt ze in het gewenste model gebracht, krijgt het vereiste ge wicht en wordt in een aluminiumfolie ge wikkeld, om daarna de machine weer te verlaten. In tegenstelling tot de oude wij ze van bereiden, wat steeds een onder broken proces was geschiedt het boter- maken nu continu. Doordat men met verschillende pro cessen werkt en de nieuwe apparatuur vier mogelijkheden biedt is het ook op dit punt economisch gezien een vooruit gang. Maandagavond is een jongetje van de fam. Van der Veen uit Osingahuizen aangereden door een Volkswagenbusje dat in de richting Heeg reed. De jongen moest zich onder doktersbehandeling stellen. Hij liep geen ernstige verwon dingen op. De oorzaak van het ongeluk is vermoe delijk te wijten aan onvoorzichtigheid van de jongen. Een aantal jongens holde al spelende achter een vrachtwagen aan, die bij de melkfabriek Lankhorst aldaar geladen had en in de richting Hommerts reed. Plotseling stak genoemd jongetje zonder uit te kijken de weg over met vermeld gevolg. IJs en weder dienende zal donderdag (morgen) het Friese kampioenschap van junioren op de langebaan in twee klas sen (15, 16, 17 en 18 en 19 jaar) in Jut rijp-Hommerts worden verreden op de prachtige baan van de ijsclub „Een dracht” in Hommerts. De afstanden zijn 500 en 1500 meter. Als het weer meewerkt zal dit een prachtig ijsfestijn kunnen worden. De baan ligt er schitterend bij en voor de wedstrijden is reeds veel belangstelling. De baan in Hommerts komt steeds meer in de belangstelling. Deze is avond geopend en uit de wijde ving komen de schaatsenrijders genieten van deze wintersport. Wjj hebben de vorige maal te toekomst. Over een paar maanden vroeg gejuicht over de aftocht van de is het lente en nog eerder zullen We winter fep het hervatten van de bouw- de sneeuwklokjes en crocusjes weer I nijverheid in onze stad. Koning Winter zien bloeien. Wie meldt ons de eer- schijnt zich nl. te hebben bedacht en ste(n) in of rond Sneek? heeft rechtsomkeerd gemaakt. Ka- nalen en vaarten zijn weer toegevro- ren en de bouwvakarbeiders opnieuw met vorstverlet thuisgebleven. Om met Wim Kan te spreken: het is me het (kwakkel)wintertje wel! - Jan van Nassaustraat. Na het ver- Hoewel het hartje winter is en al- plaatsen van de kachel was het vuur I s les weer bevroren, lopen er alle da- echter snel geblust. gen toch nog koeien in het weiland langs het Jachthavenkanaal. Geen melkkoeien, want dat zou de boer melk en dus geld kosten, maar waar- schjjnlijk vee dat bestemd is voor de Volgens het V.D.H.’tje van jl. vrij- C dag zitten er veel slimme lieden on- der het personeel van Van der Heem opnieuw wintert, "ineens ook weer alhier. Er werd nl. een flink aantal veel meer eenden in de stad schijnen beloningen uitgedeeld voor ideeën te zijn. Ze zwemmen bij honderden welke een besparing aan tijd, materi- J -111 -i aal ZSV» IzAofzin 1V» 1/4/ms TAv«ï zs rrj-il 4-1- en grachten“of zitten in grote groepen vo°r meer dan één. De heer E. L. dicht bij elkaar op het ijs, op het ,ChrisHatl? ^»re®g vo,or twee_ 50’’’ _de groen en zelfs in de straten. Is dit U ook opgevallen? De Nederlandse woordigd door een delegatie ambtenaren onder voorzitterschap de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, vice-admiraal b.d. W. J. Kruys, zal op 21 januari in Brussel nieuwe besprekingen gaan voeren over een deelnemen van de K.L.M. aan de zo genaamde „Air Union”. (Frankrijk, Duitsland, Italië en België). Het initia tief hiertoe ging van Nederland uit. Verschillende nieuwe straten in de Noord-Oosthoek zijn nog niet van straatnaamborden voorzien. Zeer ten ongerieve van de bewo ners, van wie al verscheidene 's morgens vroeg uit hun bed zijn ge haald om te antwoorden op de vraag van een zoekende: „ben ik hier in de die-en-die straat? Het wachten moede hebben enige bewoners nu aan het begin van de Van Heemskerkstraat zelf maar een geïmproviseerd bord ge plaatst. Wegens de vorst kon de paal waaraan het is bevestigd niet in de grond worden geplaatst, maar wordt deze door rondom opge stapelde straatstenen gesteund. Of het helpen zal? Geslaagd voor de akte Volledig be voegd onderwijzer de heren: B. J. Teule, S. de Jong, T. de Jong al len te Heerenveen, H. de With, Joure, A. Hobma, Wommels, A. Groenewold, Balk, L. Wijtsma, Harlingen, Th. Zijl- stra, Oppenhuizen, J. D. Eerdmans, Bolsward, G. Jongsma, Witmarsum, W. F. Kooi, Th. G. Koelstra beiden te Sneek. Hierdoor is in Osingahuizen een veel grotere boterproduktie dan voorheen. Dit kon ónmogelijk op de oude manier bereikt worden, aangezien de capaciteit van de oude apparatuur niet toereikend was. De aanschaf van de nieuwe machi ne betekent uiteraard ook een flinke tijdsbesparing en besparing aan man kracht. Ongetwijfeld zal een groot deel van de toeschouwers zich kostelijk geamuseerd hebben met „pake”, een stuk, dat 13 jaar geleden in deze rubriek al „als sterk verouderd” werd beschreven. En deze uitspraak kunnen we nu nog onder strepen. Inderdaad, een sterk verouderd stuk met alleronwaarschijnlijkste situa ties, een simpele intrige en onechte ty petjes, dat bovendien nog met soms plat te humor op goedkoop succes mikt. Een dergelijk blijspel steekt wel schril af bij de onlangs door dezelfde toneelgroep op gevoerde „Skelmstikken fan Scapin” door Molière. En al verlangen we na tuurlijk niet in één seizoen met zo’n kor te tijd van voorbereiding, alleen maar „Molière” en weten wij van de grote moeilijkheden bij de keuze van een stuk, wij betreuren het niettemin, dat een der- prominente toneelgroep een klucht van dit gehalte moet spelen. Zo als vermeld, de intrige is vrij eenvoudig. Teatske, een onwaarschijnlijk boze vrouw, huishoudster bij „Pake” tracht de verloving van Lys, kleindochter van Pake, met een Leidse student, Jan Dy- kema, door middel van vervalste brie ven te verbreken. Zij bedient zich daar bij van de hulp van een vage figuur, Bartling. die een oogje op haar heeft. Natuurlijk is het eind van hetliedje, De heer G. R. eveneens alhier, ont- kwam donderdagavond op het nipper- i tje aan de dood. Hjj stak zonder uit te kijken met zijn fiets de Bolswar- derweg over en werd prompt gegre- pen door een auto. Zijn fiets werd t“oorden gisteren alarmerende flink beschadigd, maar ook voor onze j onze ijsbaan. Tijdens onoplettende stadgenoot zelf liep het de dooi waren los gras en zelfs gras- nog goed af. zoden naar boven gedreven, die nu in het ijs bevroren waren. Het lijkt wel een grasveld, werd gezegd. Daar- om kon ér voorlopig niet op de baan ---- worden gereden en ook nog geen vorige week memoreerden, onze stad wedstrijd worden gehouden. Men gaat verlaten, zal zaterdagmiddag 1 schijnt de baan echter toch in orde te februari tussen 2 uur en half vier hebben gekregen. Hedenmiddag hin- in Restaurant Piso afscheid nemen gen nl. de bekende kaarten voor de van zijn patiënten, of beter gezegd I 1 winkelramen: de ijsbaan ,is heden- zijn patiënten en stellig ook oud- middag en hedenavond geopend. patiënten, van hem. Het zal er druk worden. In afwijking van het oorspronkelijk vastgestelde programma speelde het Krite-toneel in plaats van het aangekon- digde „Anke springt yn’e bütehaven”, het door O. Veenstra geschreven blij spel „Pake”. Dit besluit was genomen, aldus voorz. Van der openingswoord, omdat stuk de laatste maanden vrij veel ge speeld is in de omstreken van Sneek. Het bestuur was daarom van mening, dat het beter was in dit geval de keuze te wijzigen. In de nacht van zaterdag op slacht of jonge dieren,. Een vetpot is dag reed het er echter niet -en onlangs moesten ze het beetje gras onder de sneeuw vandaan halen. Maar ze schijnen er goed tegen te kunnen, dank zjj de i 1 t |T*.. - t| Si f; SI i:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1