Wat de Raad te behandelen krijgt {Zeilverenigingen bespraken gezamenlijk de agenda’s van de watersportbonden Gronnegers bie mekoar en het feest is kloar „Concordia” te IJlst gaf een op hoog peil staande uitvoering I [^agenda J Bewogen vergadering van de N.N.W\B. maar krachtig van voor Noodgebouiv voor bank op parkeer terrein Waagplein? Zeilraad blijft bestaan IJLST WY M BRITSERA DEEL en KORT Nog geen Elfmeren- en Elfstedentocht Na de Lijnbaansbuurt een Lijnbaanstraat? Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang no. 6 Maandag 20 jan. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Door het ijs gezakt 4 Neijoarsviside Verainen Grönnen Wie wordt Miss Bril 1964? Benoemd V Toon Hermans komt met One-Man show ook naar Sneek Propaganda-avond Vogelwacht met boekententoonstelling Een tiental mensen zakte in omgeving van Sneek door het ijs Interscholair Muziekcon cours in Chr. Lyceum Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD Slachtoffers Tegen opheffing zeilraad Dir. functie Van der Made Vrijdagmorgen om ongeveer half ze ven is de heer H. de Vries uit de Johan Willem Frisostraat met zijn fiets door het ijs op de Houkesloot gezakt. Twee jongens uit Bolsward, de 10-jari- ge H. de Jong en de 11-jarige A. Dijkstra zijn zaterdagmiddag in een zjjann van de Bolswarder Vaart in een wak gere den en verdronken. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. In 1963 Hoewel in Engeland de nieuwe prjjs- bindingswet, die beoogt de prijsbinding door fabrikanten te verbieden, nog niet van kracht is hebben vele zakenmensen - in het vooruitzicht hiervan - het pu bliek al gelokt met veelal sensationele spotkoopjes. Sommige artikelen zijn met 20 tot 30% verlaagd. het o.a. Zijn fiets belandde op de bodem van de sloot, de heer De Vries verdween zelf eveneens onder water. Gelukkig kon hij zich in het donker, zonder hulp ook nog, redden, zodat het bij een nat pak bleef. De onfortuinlijke fietser was op weg naar jachtwerf Doevendans en nam zoals velen dat tegenwoordig doen, de kortste route, over het ijs. Dat het niet sterk genoeg was zal ver moedelijk wel te wijten zijn aan een motorschip, dat donderdag nog door ’t al vrjj stevige ijs van de Houkesloot voer! Zoals het nu lijkt kan van een Elf- merentocht geen sprake zjjn. Het ijs op de meren is hoogst onbetrouwbaar. Het zal eerst een paar nachten flink moeten vriezen voordat aan een dergelijke tocht gedacht kan worden. Tot die conclusie kwamen de heren Pier Piersma uit Heeg en onze stadgenoot Dick van der Werf, die namens de Elfmerencommis sie op verkenning zijn uit geweest. Rondvraag Bjj de rondvraag werd de wens geuit, te komen tot een kascomm. (die mo menteel nog steeds ontbreekt) terwijl verder de Sneker verenigingen alle pun ten naar voren brachten die vrijdag j.l. in de vergadering waren gesteld. Alle punten zullen in het bestuur wor den behandeld. De sympathieke en kundige verteller oogstte veel succes. Naast deze hoofd vulling deed de voorzitter, de heer J. W. Venema enige mededelingen over nuttige werk van de vogelwacht, wat betreft de wintervoedering van de vogels. Ook konden enkele nieuwe leden worden genoteerd. Een kleine tentoon stelling met boeken over de natuur en het vogelleven alsmede werk van Henri van Leeuwen werd door boekhandel Van der Meulen uit Sneek verzorgd. „Gronnegers bie mekoar en het feest is kloar.” Dat was het motto van de Verainen Grönnen, die woensdagavond in hotel Hanenburg de „neijoarsviside” hield. Ongeveer 100 van de 160 leden wa ren aanwezig en dat bewijst weer eens dat het „ain vaste baand is del in Sneek ons bindt nog an het Grönneger- laand.” Want het is zoals de leden zon gen: „in de toal van Grönnen, sprekt ons haart, ons oard, hebben wie de laifde veur ons laand bewoard.” En dan niet te vergeten: „de oil’ gebroeken”. Want de Verainen Grönnen telt niet voor niets 160 leden, die enkele malen per jaar bijeenkomen. Dan gaat het niet in de eerste plaats om een gezellig samen zijn. Het in stand houden van de cultuur en de oude gebruiken, kortom zich op zo’n avond weer eens Groninger in hart en nieren te voelen, daar werkt het be stuur van de Verainen Grönnen voor. Het voorstel om de Zeilraad op te hef fen en onder te brengen bij de K.V.N.W.V. vond evenmin genade in de De voorzitter van het NW, drs. D. Roemers heeft tijdens een kaderbjjeen- komst in Amsterdam verklaard dat de leiding van het NW de bezorgdheid van de regering over de loonsituatie deelt. „Tjjdeljjk kunnen we misschien een zeer hoog loonpeil handhaven, maar op langere termijn zal de terugslag vol gen. Een en ander werkt werkloosheid in de hand.” Zjj vonden het ijs op de meren hoogst onbetrouwbaar. Overal zijn wakken. Ook van andere grote tochten zal de eerste dagen geen sprake zijn. De heer H. G. van Slooten uit Leeu warden maakte namens het Elfsteden- bcstuur een inspectietocht cn kwam tot eenzelfde conclusie. In Amsterdam werd de 15-jarigë scho lier E. R. Schouten slachtoffer van het ijs, op de Bergsche Achterplas verdronk de 17-jarige F. G. A. Kortekaas en te Hellevoetsluis reed de 9-jarige Hohny Rudolfs in een wak om daarna te ver drinken. De ijsvereniging Monnikendam heeft zaterdagmorgen bij het uitzetten van de route over de Gouwzee naar Marken een kostbare ijsveegmachine van 12.000 verspeeld. Het pas gekochte apparaat zakte door het ijs. De organisatoren van de schaatstocht over de Gouwzee wisten het toen wel: „afgelasten”. ling voor het zevende en achtste leer jaar (voortgezet gewoon lager onder wijs), van de r.k.-meisjesschool in 1964 als vergoeding beschikbaar wordt ge steld ter bestrijding van de kosten dier leerlingen met uitzondering van de jaar wedden en wedden der onderwijzers, te bepalen op 100,-. Onbewoonbaarverklaring woning B. en W. stellen eveneens aan de raad voor de niet meer bewoonde woning Bolswarderweg 8, in eigendom toebeho rend aan de heer L. Slippens in de Prior- straat alhier, onbewoonbaar te verkla ren. Donderdagavond gaf de muziekvere niging „Concordia” te IJlst, onder lei ding van haar eminente direkteur Bram Feenstra in „Ons Gebouw” haar jaar lijkse uitvoering. De leiding van de avond berustte bij de heer I. Kuipers, die in zjjn openings woord van een kleine teleurstelling ge wag moest maken. De zaal was name lijk niet geheel bezet. Geheel verwonder lijk was dit niet, want het prachtige win- •terweer had een aantal jeugdigen naai de verlichte ijsbaan gelokt. De afwezi gen, in elk geval de thuisblijvers, hadden ongelijk, want zij hebben een op hoog peil staande uitvoering en een genotvolle avond gemist. Het corps is niet het eerste het beste. Concordia heeft nu vijfmaal op con coursen in de ereafdeling het hoogste aantal punten behaald, zodat het - indien het dit wil - kan overgaan naar Super- ereafdeling. De heer Kuipers feliciteer de direkteur en leden met dit sukses. Na deze waarderende woorden werd het programma van dertien nummers- de twee koralen meegerekend - afge werkt. Tussen de muzieknummers door zorgde de voordrachtkunstenaar Roer- sma van Ureterp voor de vrolijke noot, waarin hij, afgaande op de reactie van het publiek, uitstekend slaagde. De muzieknummers werden onder bij na ademloze stilte aangehoord. Op allen Het lang nog niet overal betrouwbare ijs heeft in het afgelopen weekeinde in Sneek en omgeving veel natte pakken geëist. Het is een wonder dat hier ter stede en in de naaste omgeving geen slachtoffers zijn gevallen, want tenmin ste tien mensen moesten door anderen uit het water worden gehaald. In de Koopmansgracht, in de Geeuw, in de Houkesloot etc., overal moesten drenke lingen worden gered. Enkele redders ver richtten een heldendaad door met ge vaar voor eigen leven dat van een ander te redden. In dit verband wordt er op gewezen dat velen hun leven in de waagschaal stellen door zich op onbetrouwbaar ijs te begeven of geen acht te slaan op de uit gezette routes. Dat is zoals velen aan den lijve hebben ondervonden zeer ge vaarlijk. Vooral nu de vorst verminderd is dient men de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. Morgen, dinsdag 21 januari, heeft in de aula van het chr. lyceum aan de Hem- dijk alhier een uitvoering plaats van het Interscholair Muziekconcours. Aan deze uitvoering nemen deel het Chr. Ly ceum, Sneek, de Rjjkskweekschool te Heerenveen en de Chr. Kweekschool te Sneek. Naar wjj vernemen zal op woensdag vier maart aanstaande Toon Hermans zijn meest succesvolle One-Man show in Sneek vertonen. Deze voorstelling vindt plaats in het Amicitia Theater. In de gecombineerde vergadering van de beide plaatselijke zeilverenigingen zijn vrijdagavond in „Onder de Linden” op uitvoerige wijze de agenda’s van de N.N.W.B. en K.V.N.W.V. besproken. Hierbij bleek ondermeer, dat beide ver bonden het niet altijd even nauw nemen met de reglementen. Zo wees de S.Z.C.- voorzitter, E. K. Hoekstra, die de be sprekingen over de agenda van de Noord Ned. Bond leidde, direct al op de regle mentair onjuiste datum van de jaarver gadering en bleek later op de avond de agenda van het Koninklijk Verbond zelfs niet eens alle aftredende bestuursleden te vermelden. Blijkbaar kan men daar het betreffend bestuurslid (t.w. de heer Loeff), moeilijk missen. Terecht merkte de heer Hoekstra op, dat een vereniging, die zich zelf respecteert, de reglementen dient te handhaven. Van de N.V. Lankhorst Touwfa- fabrleken alhier is bij ’t college van B. en W. een schrijven binnen gekomen met bovenstaand verzoek. De Domi nions Broersmastraat is gelegen aan de oostzijde van de Lemmerweg en kreeg haar naam bjj raadsbesluit van 7 oktober 1963. De straat sluit aan op de door de N.V. Lankhorst Touwfa- hrieken op eigen grond aangelegde straat eh vormt op deze wijze een verbinding tussen de fabrieksterrei nen en het nieuwe stadsgedeelte. Hoe wel de naam Lijnbaanstraat afwijkt van de namen van de in dit stads deel aanwezige straten menen B. en W. dat er aanleiding is aan het ver zoek te voldoen. Door _de ontwikke ling van de woningbouw en de groei van het bedrijf is de oude Lijnbaans buurt verdwenen. Door aan één der toegangswegen naar het bedrijf het begrip „Lijnbaan” opnieuw te ver binden, blijft deze naam, aldus B. en B. voor het nageslacht bewaard. De Snekers die de geschiedenis van hun stad kennen zullen deze verandering zeker waarderen, daar de lijnbaan in haar tijd inderdaad een begrip was! Benoemd tot melkcontroleur aan de Coöp. Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” te Vergoeding overwerk ambtenaren de vergadering van 9 december besloot de raad tot wijziging van het Algemeen Ambtenaren reglement in de gemeente voor wat betreft de vergoe dingen voor overwerk, in verband met de invoering van de vijfdaagse werk week. Het centraal orgaan inzake ge meenschappelijke behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenheden heeft zich thans tot de aangesloten ge meenten gewend over een aanvullende wijziging. Deze aanvulling behelst een precisering waaraan in de praktijk be hoefte blijkt te bestaan houdt in dat de toeslag voor overwerk op een dienst- dag verricht tussen 0 en 6 uur en tussen 20 en 24 uur 50% bedraagt. B. en W. stellen voor het Algemeen Ambtenaren reglement te wijzigen overeenkomstig de door het centraal orgaan gedane aan beveling. 2500..- per jaar) was de meerderheid toch wel voor toekenning van een derge- Ijjke beloning aan de heer V. d. Made voor een te creëren functie van admini strateur of secr.-penn. van de NNWB, maar onder de uitdrukkelijke eis, dat hij dan aftrad als voorzitter. Aanvanke lijk weigerde de heer V. d. Made zulks en bleef vasthouden aan een cumulatie van alle functies in één persoon. Was het tot een stemming gekomen, dan was het voorstel met grote meerderheid ver worpen. Dit had vermoedeljjk tot gevolg gehad, dat hij zou zijn afgetreden. Op voorstel van de S.Z.C. is toen ’t bestuurs voorstel teruggenomen teneinde in het bestuur nader te kunnen overleggen en t.z.t. met nieuwe voorstellen te komen. Voorts is met 25-23 stemmen aan vaard het bestuursvoorstel om te komen tot afschaffing van een bindende lijst van A-zeilers in de 16 m2 klasse, zodat deze lijst dus (althans voorlopig) is af geschaft. Nadat de kampioensplaquettes waren uitgereikt en het wedstrijdprogramma 1964 was besproken, kwam aan de orde het in de verg, van de K.V.N.W.V. te behandelen punt tot het verplicht stellen van een reefinrichting in de nationale klassen. Nadat de heer Jaap Helder een technisch deskundige uiteenzetting had gegeven, werd met alg. stemmen besloten, dat de afgevaardig den naar de vergadering van ’t KVNWV tegen dit voorstel zullen stemmen. Van een Elfstedentocht kan (nog) geen sprake zijn. Het ijs ligt er over het algemeen goed bjj, maar het is niet dik genoeg. Het zal flink moeten vriezen wil len de liefhebbers hun hart ophalen. ogen van de vergadering. Meer waarde ring had men voor het voorstel tot af schaffing van een lijst van A-zeilers in de 16 m2 klasse. Dit kan beter aan de wed- strjjdgevende verenigingen overgelaten worden, na verkregen advies van de klasse-organisaties. De heer Alberda verzocht bij de rond vraag het voorstel in te dienen, gezien het gunstige kassaldo, Noord Nederland- se-zeilers uit te zenden naar de Nationa le kampioenschappen, terwijl hjj verder protesteerde tegen de handelwijze van verschillende wedstrijd-comité’s, die drie wedstrijden in één week-end organiseren en daarvoor driemaal inleggeld vorde ren, terwijl slechts één prjjs beschikbaar wordt gesteld. De heer Kluitenberg wil de herziening van de lijsten van wed- strijdzeilers, daar deze niet meer deugen. De heer Breuning zag de uitnodigingen voor kampioenschappen graag tijdig ver zonden (vóór 1 juli). Deze vier voorstel len zullen bij de rondvraag ingediend worden. Voor de behandeling van de agenda van de K.V.N.W.N. werd de voorzitters hamer overgenomen door de voorzitter van de K.Z.V.S., de heer J. B. G. de> Vries. De financiële toestand van dit ver bond is, in tegenstelling met de Noord Nederl. Bond, niet al te best. Notaris Hoekstra, die als lid van de financiële commissie een en ander toelichtte, wees op de onjuiste liquiditeitsbepaling op de balans. In deze vergadering zal ook een voorstel van onze beide plaatseljjke ver enigingen behandeld worden, en wel dat betreffende vaststelling van unifor miteit bjj het gebruik van wedstrjjdvlag- gen. Een voorstel om de Flits toe te la ten tot Nationale wedstrijden, is door het bestuur reeds goedgekeurd. Het voorstel om een reefinrichting ver plicht te stellen, veroorzaakte de nodige beroering in de vergadering. Over het algemeen is men hier fel tegen gekant, aldus de heer Hoekstra, die liever zag, dat de klasse-organisaties dit regelden met de Techn. Comm., daar dit een zui ver technische kwestie betreft. De heer Alberda meende, dat dit besluit uit vei ligheidsoverwegingen was genomen, het geen door de heer Breuning werd bestre den. Na een zeer langdurige discussie werd tenslotte besloten de afgevaardig den vrjj mandaat te geven. Uit de ver gadering kwam vervolgens het verzoek, de wedstrijden van de Nationale kampi oenschappen te splitsen voor de grote en kleinere klassen. Dit zal bij de rondvraag aan het verbondsbestuur voorgelégd worden. De heer Breuning kreeg tenslot te nog even de gelegenheid te wijzen op de verschillende wedstrijden in de Val kenklasse en kon tevens de plannen van de Valkenorganisatie bekend maken be treffende enkele attractieve wedstrijden, terwijl de heer P. Oljj op zijn vraag over de afvaardiging naar genoegen door de voorzitter werd beantwoord. Het was al vrij laat, toen voorzitter De Vries deze geanimeerde en bijzonder goed bezochte vergadering met een kort woord sloot. In een aanstaande woensdagavond te houden raadsvergadering van Sneek zal opnieuw een eventuele bebouwing van het parkeerterrein aan het Waagplein ter sprake komen, al gaat het dan thans niet om een flatgebouw maar om een houten noodgebouwtje. De directie van het kantoor Leeuwarden van de Neder- landsche Middenstandsbank N.V. heeft zich enige tijd geleden tot het college van B. en W. gewend met het verzoek om in de binnenstad een terreintje be schikbaar te stellen, waarop in afwach ting van de totstandkoming van haar nieuwe vestiging in Sneek, een noodge bouwtje zou kunnen worden geplaatst. Genoemde N.V. is, zoals bekend, voor nemens een kantoorgebouw te stichten op de plaats van het voormalige bios- coopgebouw, thans ingericht als snack bar en fietsenstalling. Aangezien met de realisering van dit bouwplan wel enige tijd gemoeid zal zjjn stelt de directie er prijs op om zo mogelijk in de naaste omgeving van de definitieve vestiging een tjjdeljjk onderkomen van bescheiden afmetingen te kunnen bouwen. Daarbij is gedacht aan een gedeelte van het thans als parkeerterrein ingerichte ter rein hoek Marktstraat-Waagplein en wel een gedeelte ter grootte van ongeveer 40 m2. (5 m x 8 m), onmiddellijk gren zend aan het pand Marktstraat 24 De directie van de Bank is door B. en W. gewezen op de plannen welke aan hangig zjjn om te komen tot herbebou- wing van het door de verwoesting en amovering van het Waaggebouw vrij gekomen terrein. Aan deze plaats wordt, aldus B. en W., door de directie boven een buiten het stadscentrum gele gen terrein echter een zodanige voorkeur gegeven, dat zij bereid is het risico van een tussentijdse beëindiging van een aan te gane huurovereenkomst wenst te aan vaarden. Dat zou bjjv. kunnen gebeuren zodra voor de uitvoering van bouwplan nen op het Waagplein over de grond dient te worden beschikt. Het te stich ten noodgebouw is volgens een tekening verdeeld in drie vertrekken, nl. een kan toor, een wachtkamer en een spreekka mer. Het parkeerterrein kan voor het grootste deel in gebruik blijven. B. en W. stellen voor de huurprijs op 500,- per jaar te bepalen. Genoemde directie gaat hiermee accoord. Onder o.a. de be palingen dat de verhuring geschiedt tot het tijdstip, waarop het definitieve pand in gebruik kan worden genomen, dat het in een behoorlijke staat van on derhoud moet verkeren en dat de kleur van het gebouw wordt bepaald in over leg met de directeur van gemeentewer ken, die ook het toezicht bij de uitvoe ring van het plan moet hebben, stellen B. en W. aan de raad voor de grond te ver huren. Bjj de verkiezingen der bestuursfunc ties werden de heren Mr. R. Mulder uit Langweer en Mr. E. R. Zweep te Sneek met alg. stemmen in het bestuur geko zen, terwjjl de heren Pyttersen van Zwol le en Posthumus uit Roden bjj acclama tie werden herkozen. Verder werd be sloten volgende keer weer een zetel voor Twente beschikbaar te stellen. Het voor stel inzake de trapeze in de 22 m2 klasse werd met algemene stemmen verwor pen, evenals de afschaffing van de Zeil raad. Deze bljjft dus bestaan. maakte de prachtige vertolking een die pe indruk. De heer Kuipers was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij Con cordia en haar direkteur geluk wenste met de geslaagde avond. Terecht merk te hjj in zjjn slotwoord op, dat er nog in strumenten liggen te wachten! Hjj vond het een eer en een genoegen van zulk ’n muziekcorps lid te zjjn en spoorde de- (muzikale) jóngeren aan hiertoe over te gaan. Hjj wenste de direkteur en het corps voor alles een suksesvol jaar toe en na dat het corps „Dankt, dankt nu allen God” (Gez. 135) had gespeeld, sloot hjj de bijeenkomst met dankgebed. Ter dekking van de gemaakte kosten volgde hierna nog een verloting, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keerden.. De opera-zangeres Maria Callas heeft zaterdag in Londen geen noot gemist van een aria van „Tosca” niettegen staande het feit, dat haar pruik in brand stond. Het haar vatte vlam door een kaars, maar de zangeres zong rus tig door, met één hand de vlammen dovend. Naar aanleiding van het jaarverslag van de N.N.W.B. vroeg de heer M. C. Breuning, of bjj de Noord Nederlandse kampioenschappen deelname van buiten het gewest toegestaan is. In dat geval zou het volgens hem meer op open wed strijden Ijjken, hetgeen hem niet juist voorkwam. Hij wilde verder graag meer berichten in „De Golfslag” over be stuursvergaderingen en vergaderingen der T.C. De heer Ruiter vond de post achterstallige contributies te hoog en zocht de oorzaak hiervan bjj de te kleine verenigingen, die bovendien voor een te overladen wedstrijdprogramma zorgen. De heer Breuning bestreed dit heftig en zag liever dat verenigingen, die niet aan hun verplichtingen hadden voldaan, uit gesloten worden voor het organiseren van wedstrijden. Naast de kwestie: be stuursverkiezing, waarbjj deze keer geen vertegenwoordiger uit Twente is ge vraagd en het voorstel van de zeilvere niging „De Meeuwen” voor een trapeze in de 22m2 klasse, welk voorstel niet zal worden ondersteund, daar ook de klasse- organisatie hier fel tegen is, vormde het voorstel om een betaalde functie Van di recteur van het bondsbureau te creëren, het onderwerp van een langdurige en le vendige discussie. Hoewel de vergade ring overtuigd was van de grote ver dienste van de heer Van der Made, die tegelijk èn voorz. èn penningmeester én secretaris is, en nu deze functie ambi eert, vond men het toch minder juist een soort „one-man-show” op te voeren, zo als de heer Hoekstra het uitdrukte. Ook statutair is deze functie in het geheel niet vastgelegd. Wilde een deel van de vergadering, bjj monde van de heer Breuning, de zaak scherp stellen en de betreffende persoon voor de keus stellen, de meerderheid wilde liever het bestuur op tactische wjjze attent maken op een betere taakverdeling. Na een zeer uitgebreide discussie werd tenslotte besloten, aan het bestuur van de N.N.W.B. voor te stellen, dit punt van de agenda af te voeren, daar het statu tair niet aan de orde kan komen en te vens om na twee maanden met het voor stel terug te komen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zoals te verwachten was, heeft de za terdag in Leeuwarden gehouden jaarver gadering van de N.N.W.B. vrij veel be roering veroorzaakt. Met name het voor stel om de heer Van der Made tot direc teur van het Bondsbureau té benoemen, ontlokte een heftige discussie en leek zelfs een dramatische wending te gaan nemen, toen de heer Van der Made dreigde zich volledig terug te trekken. Vooral door toedoen van de Sneker af gevaardigden is de zaak tenslotte nog in het rechte spoor gebracht en is het be stuursvoorstel teruggenomen. Vergoeding scholen uit gemeentekas Voorts stellen B. en W. aan de raad voor het bedrag dat per leerling voor de openbare scholen voor gewoon-, voort gezet- en uitgebreid lager onderwijs alsmede voor elke soort van scholen voor het buitengewoon lager onderwijs in 1964 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de materiële exploitatie kosten te bepalen op de volgende bedra gen. Voor de scholen voor gewoon lager onderwjjs op 63,51, voor de school voor uitgebreid lager onderwjjs op 78,27, voor de school voor zwakzinnige kinde ren op 154,53 en voor de school voor schipperskinderen 117,26. Voorts stelt het college voor het bedrag dat per leer- Een jury bestaande uit mevrouw Miep van Luin, muziekpedagoge en de heren W. H. Thijsse, musicoloog en Ru Se- venhujjsen adj., dir. van de Vereniging Jeugd en Muziek, zal de muzikale pres taties beoordelen. Voor dit Interscholair Muziekconcours, dat financieel wordt gesteund door en kele grote maatschappijen, hebben zich in totaal ruim tachtig scholen van alle gezindten opgegeven. De finale van het concours is vastgesteld op 18 april 1964 in de Singer Concertzaal te Laren, waar ook de prijzen worden uitgereikt. De Vogelwacht van Rauwerderhem hield een propaganda-avond, die vele belangstellenden trok. De Amsterdamse schrijver Henri G. van Leeuwen, die ook twee jaar geleden reeds in Rauwerd sprak was deze avond aanwezig om te vertellen over „Handel in blanke sla vinnen” en „dc onderwereld van Mar seille”. Want het mag dan zo zjjn dat men zich in Sneek „goud thoes vuilt, de laifde veur Het Laand is bewoard”. Zelfs al ben je dan twintig jaar Sneker, zoals er woensdagavond mensen aanwezig wa ren. Sinds kort hebben de Grönneger verenigingen, die er in Friesland zjjn (Leeuwarden, Drachten, Heerenveen en Sneek) een nieuw systeem gevonden om hun leden zo aangenaam mogeljjk bezig te houden. Men wisselt de pro gramma’s uit. Zo kon het bjjv. gebeu ren dat de Verainen Grönnen uit Sneek enkele weken geleden met de eigen ca- baretploeg naar Leéuwarden ging om dansje te wagen. Het is weer zover. Dames, die willen meedingen naar de titel „Miss Bril 1964” en de daaraan verbonden kostbare prij zen, kunnen zich tot het einde van deze maand daarvoor opgeven bjj hun opti cien. In de maanden februari en maart zal dan in provinciale voorrondes een aantal dames worden uitgekozen om an dermaal in een halve finale elkaar de plaatsen in de eindstrijd te betwisten. Ook dit jaar zal de verkiezing der pro vinciale afgevaardigden weer plaatsheb ben in een gezellig, avondvullend pro- Zpals vermeld, ontlokte dit punt een zeer uitvoerige discussie. In overgrote meerderheid was men van mening, dat de voorzitter niet tegelijkertijd penn.dir. moet zjjn. Hoewel de honorering door sommigen te hoog werd bevonden De raad van Sneek krjjgt in de woensdagavond te houden vergade ring een voorstel tot wijziging yan de Dominicus Broersmastraat in Lijn baanstraat te behandelen. Woensdag 22 januari Concert Frysk Or kest in Amicitia Theater. Soliste Ja nine Dacosta, piano. Aanvang ’s av. 8 uur. Donderdag 23 januari Nivon afd. Sneek 's avonds 8 uur in de foyer van Amicitia Projectie- en filmavond van Jos van Djjk, uitgebracht door Phi lips en Agfa. Vrijdag 24 januari ’s avonds 8 uur spreekt Prof. Dr. C. R. Ritsema van Eek van Groningen in Rest. Piso over het onderwerp „Doel en wezen der vrij metselarij”. daar de leden bezig te houden. Nu wa ren de Sneker Gronnegers aan de beurt om door de Leeuwarder Verainen ,,ge- tracteerd” te worden. Dat gebeurde dan woensdagavond. De voorzitter van de Sneker vereni ging, de heer J. H. Klaibeda opende de avond. Hij wenste allereerst de leden veel heil en zegen in het nieuwe jaar, om daarna enkele mededelingen te doen over het oude. 1963 werd een goed jaar voor de vereniging, ook al raakte men enkele leden kwijt. Alle belanghebben den moeten echter de vereniging propa geren, vond hij. Het kastekort van verleden jaar is door een voorzichtig beleid ook verdwe nen. Daarna memoreerde hij de uit wisseling van programma’s tussen de verschillende verenigingen in Friesland. Toen maakte de zustervereniging uit Leeuwarden een aanvang met het pro gramma van die avond onder het motto: Gronnegers bie mekoar en het feest is kloar. Wel, het feest was klaar. De Leeuwarder Groningers wisten de stem ming er opperbest in te houden met een aantal rake sketsjes, conferences, re vues etc. En dat allemaal in de geliefde taal uiteraard. Daar tussendoor genoten de aanwezigen van de koffie uit de Kroantjespot en de Grönneger kouke. Na afloop van het programma was men onder leiding van de heer H. Stuurop nog een tjjdje gezellig bjjeen, om bjjv. begeleid door het „eigen strjjkje” een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1