Emeritus deken-pastoor J. van Galkom begraven Japanse industrie gaat zich in Sneek vestigen Jos. van Dijk vertelde op boeiende wijze over zijn reis door de Sahara Voor het „Nieuw Tolhuis” in Scharne goutum was in deze tijd geen plaats IJLST WY MERITS ERA DEEL maar krachtig f AGENDA"^ van en KORT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 3 w 118e jaargang no. 8 Maandag 27 jan. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zeilagenda 1964 N.N.W^B. Van 1858 tot 1964 is een lange tijd NCVB Oppenhuizen Eerst in industriehal op het Eiland, daarna op terrein aan Oppenhuizerweg Nivon bood de leden weer een interessante avond Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Ouderavond Hervormde school te Oppenhuizen Tweetal scholen vraagt Wymbritseradeel om financiële steun Kerknieuws Zuivelfabriek Nijezijl zal publiek worden verkocht Na de inventaris en. de zuivelfabriek te Luinjeberd en de inventaris van de fabriek te Oudeschoot is thans de zuivel fabriek met inventaris te Oosthem aan de beurt. Op 13 en 27 februari zal het ge hele fabriekscomplex, bestaande uit de zuivelfabriek met een terrein, directeurs woning en drie arbeiderswoningen pu-- bliek worden verkocht. Al deze zuivel fabrieken vielen, zoals bekend, als slacht offer van de concentratie» Veel materiële schade bij autobotsing op Oppenhuizerweg Er wordt nog hard gewerkt aan Speeltuin Lemmerweg V oor jaarsboden SNEEKER NIEUWSBLAD N.N.W.B. Scharnegoutum of Goënga? I i uur Donderdag hield de N.C.V.B. afdeling Oppenhuizen de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. De presidente, mevrouw Van der Wal-de Haas las een gedeelte uit de Bijbel en hield hierover een korte meditatie. Spreker was deze avond de heer J. H. Bos, directeur van de Chr. Kweekschool te Leeuwarden. ,,Wat kun nen de jongens en meisjes worden”, was het onderwerp van zijn boeiende lezing. Er zijn in de tegenwoordige tijd ontzet tend veel beroepen. De ouders moeten er voor oppassen, hun kinderen niet een vak op te dringen.. Wel moet men zich, aldus de heer Bos, af vragen welke' gaven het kind heeft en daarmee verband houdend, in welk beroep kan het kind zijn gaven het best ontplooien. Tijdens de vergadering gaf zich een nieuw lid op,. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. De gisteren gehouden collectes voor de kerkebouw hebben ruim 1.2 miljoen gulden opgebracht, zo zegt de inter- I De absoute op ’t kerkhof werd ver richt door mgr. P. A. Nierman, geassis teerd door pastoor J. H. Janning, Heeg en pastoor W. H. A. Pasman, Fleringen, beiden oud-kapelaans van Sneek. ter een terrein van ongeveer 15000 m2 gereserveerd. Het ligt in de bedoeling van de Ja panse onderneming voor haar definitie ve vestiging in Sneek een fabrieksge bouw te stichten waarin uiteindelijk 300 - 500 personen, zowel mannen als vrou wen, werkzaam kunnen zjjn. De heer Ozinga overleed in 1919, maar zjjn vrouw beheerde het tot 1954, met behulp van haar dochter, die in 1925 ge huwd was met de heer A. de Jong. vele pastoors, alsmede alle in leven zijn de oud-kapelaans. Ook burgermeester L. Rasterhoff en de wethouders Blok en Lichthart, mr. J. A. Geukers, burge meester van Bolsward, A. van Bruggen, rector van het Magister Alvinus Gym nasium, mr. H. H. J. van Bottenburg en K. van den Heuvell als curatoren, woon den, naast enkele predikanten de plech tigheid bij,. In hotel „De Wijnberg” brachten velen een condoleance-bezoek. tigd, komen spoken voor. Men heeft daartoe een lijst van spoken samenge steld, met allerlei bijzonderheden over hun verschijning en geschiedenis. In 1858 is het café gesticht door Jan Remke van der Plaats, die zijn café „Het Oude Tolhuis”, dat enkele honder den meters dichter bij het dorp lag daar vóór al had verkocht. Daarom werd de nieuwbouw ook het „Nieuw Tolhuis”, als een herinnering aan het oude. Tot 1887 hield deze Van der Plaats het ge bouw. Toen werd het verkocht aan Uil- ke Feenstra, die het tot 1894 in eigen dom had. Daarna woonde Johannes Aukes van der Wey er één jaar in. In die tijd kocht hij een stuk grond van Sjoerd Sjoerds Gerbrandy, dat later bij het café zou behoren. De politie te Amsterdam heeft twee jongens van 17 en 16 jaar gearresteerd, wegens het stelen van een auto. De on dernemende jongelui waren ontsnapt uit een inrichting en hadden, na enkele in braken gepleegd te hebben, de auto van een commissaris van politie gestolen. Het Nederl. Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerk, kort weg „Nivon” genaamd, weet, behalve voor aantrekkelijke trips in de zomer, ook voor een gevarieerd en attractief winterprogramma. te zorgen. Zo hebben de leden dit najaar al van enkele goede lezingen kunnen genieten (o.m. van Abe Brouwer) en had men donderdag j.l. de medewerking kunnen verkrijgen van Jos van Dijk, die op boeiende wijze over zijn reis door de Sahara vertelde. Niet in het minst door de prachtige dia’s is het een genotvolle avond geworden, waarvan de vele aanwezigen (de foyer van Amicitia was stampvol) bijzonder hebben genoten. Binnenkort gaat zjj met haar echtge noot Scharnegoutum verlaten om zich in Sneek te vestigen. In 1904 kwam het in handen van Foi- kert Jelles Miedema, die het in 1908 verkocht aan R. P. Ozinga. Deze naam is lange tijd aan het „Nieuw Tolhuis” verbonden geweest. Geschiedenis Jan Remke van der Plaats had het in 1858 nog niet zo slecht bekeken. Het café stond op een ideale plaats. De trek schuiten voeren er met vee vanuit de Legeaën naar toe, losten de dieren en daarna gingen de kooplui er te voet mee naar Leeuwarden. Dat de boeren en de opkopers van het vee de kastelein niet vergaten spreekt vanzelf. Bovendien lag het café aan de openbare (zand)weg. In hun sjezen kwamen de boeren er langs, op weg naar de grote festijnen van die dagen. Het „Nieuw Tolhuis” was toen een veel bezochte pleisterplaat^. Het gebeurde wel, dat men er niet meer langs kon omdat de sjezen en de paar den de gehele weg opeisten. In de win ter waren er de beroemde ijsbals, waar heen menigeen zijn weg vond. Vrijdagavond hield de Hervormde school te Oppenhuizen een ouderavond in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter, de heer F. de Jong opende de bijeenkomst met gebed en een wel komstwoord, speciaal gericht tot de he ren De Haan en Dam, leraren van de Chr. Techn. school in Sneek. De directeur van deze school, de heer Gerrits was wegens ziekte verhinderd de avond bjj te wonen. Daarna kreeg meester Nijdam het woord, om over „toen en nu” te praten. Na de koffie pauze sprak de heer De Haan over het onderwerp: „wat nu”. Als de jongens de lagere school hebben doorlopen, wordt deze vraag vaak gesteld. Steeds meer komen de technische scholen in aanmerking voor een verdere opleiding, ook al in verband met de toenemende industrialisatie» De lessen op de tech nische scholen zijn of worden steeds meer aangepast aan de capaciteiten van de leerlingen. Daarna ging spr. in op het zogenaamde drie stromenon- derwjjs, dat thans aan de Chr. techn. school wordt gegeven. Daarnaast zjjn er na het verlaten van de school vele mo gelijkheden. Men kan bijv, de U.T.S. of de zeevaartschool gaan bezoeken. Na de inleiding kreeg men een film te zien over een technische school, die met aan dacht werd gevolgd. Nadat verschillen de vragen waren gesteld werd nog een filmpje vertoond. Het was jammer dat voor deze zeer geslaagde avond niet meer belangstelling was. Het was bij na elf uur toen meester Nijdam de avond met dankgebed sloot. De Verenigde Staten zullen deze week opnieuw een poging doen om nauwkeu rige beelden te krijgen van de opper vlakte van de maan. Dit wordt de zesde keer. Donderdag zal een „Ranger-toe- stel” worden gelanceerd met behulp van een Atlas-raket. diocesane commissie voor de kerke bouw. Dat is 2.5% meer dan vorig jaar. In dit bedrag zjjn niet de giften bere kend, die langs een andere weg de com missie bereikten. Mevrouw J. de Jong-Ozinga was acht jaar toen haar vader het „Nieuw Tol huis” kocht. Zjj heeft er haar hele ver dere leven in gewoond en een groot deel van de historie ervan meegemaakt. De Yoshida Kogyo Ltd., gevestigd te Tokio (Japan) heejt besloten tot het vestigen van een nevenbedrijf te Sneek. In het moederbedrijf van deze onderneming worden op grote schaal ritssluitingen voor allerlei doelein den en van verschillende materialen vervaardigd. De fabricage geschiedt van ruwe grondstof tot gereed produkt. Het moederbedrijf beschikt over sn eigen metaalsmelterij, evenals over ’n eigen spinnerij en weverij. De ge bezigde machines worden voornameliik in eigen bedrijf vervaardigd. Het aantal werknemers in de met de Y.K.K. verbonden bedrijven bedraagt ongeveer 8000. De totale omzet bedraagt ongeveer 18 miljoen Ameri kaanse dollars per jaar. Het bedrjjf werkt voornamelijk voor de export en de afzet vindt over de ge hele wereld plaats. Hét bedrjjf heeft behalve in Japan o.m. nederzettingen in Zd-Amerika, Australië, Indonesië. Nw. Zeeland, India, Thailand en de Fhilippjj- nen. Het te Sneek te vestigen productie bedrijf is het eerste in Europa en zal de West Europese markt moeten voor zien. Dit bedrijf zal dé fabricage begin nen met ongeveer 35 mannelijke en vrouweljjke werknemers. Aanvankelijk zal gebruik worden gemaakt van de in dustriehal op het z.g. eiland, waarin Van der Heem n.v., thans nog radiotoe stellen produceert. Deze ingebruikne ming zal derhalve kunnen geschieden zodra Van der Heem haar nieuwe fa briek op het industrieterrein bij de Op penhuizerweg gaat betrekken. Voor de ze definitieve vestiging is inmiddels ech- De raad van Wymbritseradeel zal in een woesdag te houden vergadering een zeventien punten tellende agenda behan delen. Na afloop zullen de secties bijeen komen voor het behandelen van de be groting voor 1964. Een tweetal scholen heeft zich voorts tot het college van B. en W. gewend voor de aanschaf van nieuw materiaal. Het bestuur van de R.K. school te Blauwhuis heeft financiële steun ge vraagd voor het aanbrenger: van een li- noleumvloerbedekking en een nieuwe bordstelling. Blijkens nadere toelichting trekken in alle vijf lokalen de muren vocht op, zodat de balken verrotten en de vloeren verzakken, hetgeen naar het oordeel van ’t bestuur te wijten is aan ’n constructiefout. Het heeft thans in één der lokalen de houten vloer laten vervan gen door een van holle bakstenen. Men doet voor de vloerbedekking thans een beroep op de gemeente. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen onder voorwaarde dat de kosten van het leggen van het linoleum en het egaliseren van de vloeren voor eigen rekening komen. Oosthem Het bestuur van de bijzondere school in Oosthem vraagt de nodige gelden voor het aanschaffen van een eenvoudige handnaaimachine ten behoeve van het handwerkonderwjjs. Aangezien een der- geljjke machine tegenwoordig tot de nor male uitrusting van de school behoort stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. Ontslag De heer E. Algra te Scharnegoutum opzichter bjj de reinigingsdienst heeft verzocht hem, in verband met zjjn be noeming in gelijke functie bjj de gemeen te Sneek, ontslag te willen verlenen met ingang van 1 maart a.s. B. en W. stellen voor dit te verlenen. Een kachel in een woning aan de Prinsengracht te Amsterdam is al bran dende door de vloer gezakt. Hij bleef hangen tussen de eerste en tweede ver dieping. De brandweer heeft het gevaar te tijdig kunnen verwijderen. Pet begon in ,1889 toen ingevolge hs* besluit van de raad Van li September het gebied tussen de Trekvaart en de Bakkersopvaart van dit dorp naar Scharnegoutum ging. In november 1920 ging het gebied aan de Trekvaart ten noorden van de straatweg over naar Scharnegoutum en het „Nieuw Tolhuis” ging mee. Maar nog was het niet ge noeg, want bij raadsbesluit van 6 sep tember 1930 werd bepaald dat met in gang van 1 januari 1931 het gebied aan de Trekvaart ten zuiden van de Straat weg ook bjj Scharnegoutum hoorde. Goënga was toen dus een heel stuk klei ner geworden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oost hem c.a. ds. J. van Ginkel te Uitwjjk. Ned. Herv. Kerk. Ds. G. R. Brink te IJsbrechtum heeft toezegging van be roep ontvangen naar Mantgum en Schil- laard. Gisteravond omstreeks half acht vond op de Oppenhuizerweg, ter hoogte van de Graaf Adolfstraat een botsing plaats tussen twee personenauto’s, bestuurd (löor zekere J.K. uit Sneek en J..B. uit Üitwellingerga. J.K. stopte teneinde links af te slaan naar Oppenhuizen en ging daarom voorsorteren. Hjj moest echter wachten op tegenmoetkomend verkeer. De auto, bestuurd door J.B. kwam uit de richting Sneek. B. merkte te laat dat K. was gestopt en botste met vrij grote snelheid achter tegen K’s auto aan. De materiële schade was aan zienlijk. Ernstige persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Dr. V. d. Heu vell verleende de eerste hulp. B. werd voor onderzoek naar het ziekenhuis ver voerd. Hjj liep vermoedeljjk een lichte shock op. AMICITIA THEATER Woensdag 29 januari ’s avonds 8 film: Als het jonge koren rijpt. Het café staat op een stukje veel om streden grond. Want deze hoek van Scharnegoutum hoorde eerst bij Goën ga. De raad van Wymbritseradeel is er enkele malen aan te pas gekomen en el ke keer werd Goënga weer iets kleiner. De N.N.W.B. (Noord Nederlandse Wa- tersportbond) heeft de zeilagenda voor 1964 vastgesteld. Zjj ziet er alsvolgt uit: 29-30 maart KZV .Sneek’ Vrijheidsklasse Sneekermeer; 7 mei: SZC Openingswed strijden; 17 mei: Grouwster Watersport; 18 mei: „Lyts Frisia”, Pikmeer; 30 mei: WSV „Nannewyd”; 30 mei: Terhorne; 6-7 juni: Paterswolde; 7 juni: Bergum; 14 juni: „Sylnocht”, Wartena; 20-21 ju ni: ZV „De Kruiswaters” Jubileumwed- strjjden Wartena; 22-23 juni: Harlingeh- Terscheliingrace; 28 juni: SZC Zomer wedstrijden; 5 juli: KZV „Oostergoo” Grouw; 11-12 juli: Jouster Watersport; 18 juli: Workum; 18 t.e.m. 22 juli: Ze vende Zuidlaardermeerweek; 19 juli: Drachten - Veenhoop; KZV „Sneek” RORC III-IV; 25-26 juli: ZV „De Meeu wen”, Pikmeer; 26-29 juli: Lemmer (Ijs selmeer); 29 juli: Eernewoude; 2 aug. Akkrum; 3 t.e.m. 7 aug. Drachten-Veen- hoop Dertig Merentocht; 8 aug. ZV „De Meeuwen”, Princenhoftocht; 15-16-17 aug.: SZC Sneek-week; 18-19-20 aug. KZV „Sneek” Sneekweek; 23 aug. Ter horne; 29-30 aug. Langweer; 5-6 sept. Kampioenswedstrijden Snee kermeer; 6 sept. ZV „Sylnocht”, Pik meer, Grouw; 12-13 sept. KZV „Frisia”, Pikmeer: 19 of 20 sept. reservedatum Kampioenswedstrijden Sneekermeer; 20 sept.: SZC Sluitingswedstrjjden. wolken stof en zand trokken de reizi gers dagenlang door dit gebied om dan eindelijk een oase aan te treffen, waar dan een tijdje gebivakkeerd werd. Hoogtepunten van deze door Philips en Agfa uitgebrachte filmavond vorm den toch wel de opnamen van een zand storm (suggestief door beeld en ge luid!) met snel op elkaar volgende kleurwisselingen. Ook zware onweers buien heeft de expeditie meegemaakt, waarbij soms een heel dorp werd weg gevaagd. Prachtige met groot vakman schap geschoten kiekjes van een zons ondergang toonden de schoonheid van dit woeste landschap. Dank zij de uit nodiging, die Jos van Djjk zijn vrouw, Wil, kregen voor het bijwonen van een Oosterse bruiloft, konden zij beelden to nen van dit feestelijk /gebeuren, iets, waarvoor Westerlingen tot nu toe nim mer in de gelegenheid zijn geweest. Met een bezoek aan de stad Marakesh (met z’n grote markt) gelegen aan de rand van de woestijn, werd dit filmverslag besloten. In de pauze gaf de heer Van Dijk nog een toelichting op verschillende vra gen en maakte hij op vaak humoristi sche wijze gewag van de moeilijkheden, die ontstaan bjj het verkrijgen van voedsel, water, benzine e.d. in deze vaak ontoegankelijke gebieden. Voorzit ter P. van Vucht, die in zjjn openings woord de aandacht had gevestigd op het 40-jarig bestaan van het Instituut en gewezen had op het aantrekkelijk en veelzijdig winter- en zomerprogramma van het Nivon, bracht Jos van Djjk dank voor de prachtige avond, hetgeen met een warm applaus van de aanwe zigen werd onderstreept. Het „Nieuw Tolhuis” aan de weg Sneek- Leeuwarden te Scharnegoutum is onder hands verkocht aan het loonbedrijf J. D,. van der Meer uit Loënga. Per 1 januari 1964 kan men in Scharnegoutum in een café niet meer terecht, want het „Nieuw Tolhuis” had het rijk alleen. Misschien zou dit feit niet op deze plaats zijn vermeld, ware het niet dat het „Nieuw Tolhuis” een achtenswaardige leeftijd heeft bereikt. Met het verkopen van het café is weer een tijdperk afge sloten. Want de oudste Scharnegoutu- mers weten zich nog best te herinneren dat het in vroegere dagen één van de middelpunten van het uitgaansleven van de agrariërs was. En dat niet alleen. Ook de Snekers en de bewoners van an dere dorpen uit de omgeving hebben een aangename herini ering aan het café, Hoeveel mensen zullen er niet zijn, die in hun jeugd in de bij het „Nieuw Tolhuis” behorende speeltuin hebben gespeeld? Het was een symbool van het oude, waarvoor in onze hyper moderne wereld geen plaats meer is. Daarom verdween het. Engeland heeft er sinds kort een nieuwe toeristenattractie bij. In de ou de kastelen en deftige landhuizen, die door vele buitenlanders worden bezielt- Speeltuin Niet precies uit de verf gekomen is, wanneer de speeltuin bij het café is ge bouwd. Omstreeks 1900 gingen al vele Snekers en anderen er met hun kinde ren heen en velen hebben nu nog een goede herinnering eraan. Maar ook dit werd al snel vergane glorie. Toen mej. J. Ozinga in 1925 huwde met de heer A. de Jong moest een gedeelte van de speeltuin verdwijnen om ruimte te krij gen voor het boerenbedrijf van de heer De Jong. In de jaren ’30, toen het Pa viljoen aan het Sneekermeer werd geo pend was de betekenis "van de speeltuin aanzienljjker kleiner geworden. In 1933 werd zij gesloten. Het „Nieuw Tolhuis” is één van de vele café’s, die verdwenen en die ook in de toekomst het loodje zullen leg gen. Het accent wordt verlegd. Nog niet zo lang geleden was een derge lijk gebouw het middelpunt van de activiteiten van het dorp. Het had een culturele en sociale functie, al kon het weinig aan accomodatie bie den. Hoeveel verenigingen zouden in het „Nieuw Tolhuis” zijn 'op gericht? Nu zijn het de dorpshuizen en de ver enigingsgebouwen, die - gelukkig - meer accomodatie bieden. In dit op zicht zal het café niet worden gemist. En verder? Het „Nieuw Tolhuis” verdween, maar de historie blijft. Een indrukwekkende mensenstoet heeft zaterdag de emeritus deken-pastoor J. van Galkom, die na een pastoraat van 36 jaren woensdag op 85-jarige leeftijd overleed, mede ten grave gedragen. De drie avonden voor de begrafenis was er grote belangstelling voor de avondmis, opgedragen voor de zielerust van de overledene en ook de uitvaart werd door vele mensen bijgewoond. Uit alles is dui delijk de verbondenheid van de Katholie ks en Sneker samenleving met, de over ledene gebleken. De plechtige lauden werden door de aanwezige geestelijken gezongen, waarna mgr. G. G. P. van Dijk, vicaris van ’t bisdom Groningen de uitvaartmis celebreerde met assistentie van deken C. J. Vredendaal als diaken en pastoor en oud-kapelaan J. Wester man uit Driebergen als subdiaken. Oud- Kapelaan J. J. J. Noordman schetste de overledene als een man, die in de eerste plaats priester was,. Daarna ging een lange stoet achter de lijkbaar naar het kerkhof. De drum band „Vlug en Lenig” en het Stedelijk Muziekcorps gingen stemmig musicerend voorop. De absoute op het kerkhof werd verricht door mgr. P. A. Nierman, Gro- ningens bisschop, daarbij geassisteerd door pastoor J. H._ Janning uit Heeg en pastoor W. H. A. Pasman uit Fleringen. Bij de uitvaart en de begrafenis waren o.a. aanwezig mgr. dr. J. A. Geerdinck, van het seminarie Rijsenburg, plebaan J. H. van der Burg te Utrecht, Th. G. ten Hagen, president van het seminarie te Haren, plebaan J. H. H. Koelman na mens het kapittel, mgr. J. Scholtens, deken van Heerenveen, priesterzonen en Op enthousiaste wijze vertelde Jos van Dijk van zjjn belevenissen in de on metelijke zandvlakten der Sahara, een gebied zo groot als het werelddeel Australië, dat voor 1/3 uit zand en 2/3 uit stenen bestaat en waar temperaturen van 50° of soms wel 60° worden geme ten. In deze -gebieden, waar water een kostbaar goed is, heeft de expeditie ken nis kunnen maken met de vaak primi tieve omstandigheden, waaronder de Nomaden leven en werd ze geconfron teerd met een voor Westerse begrippen geheel andere levenswijze. De door zijn vrouw gemaakte geluidsopnamen van de twéé zingende meisjes, mdar ook van de lachende hyena’s, die ’s nachts rond de tent slopen, de filmopnamen van de inheemse vruchten, maar ook van het ontelbaar aantal vliegen, tengevolge waarvan 30% der kinderen aan blind heid Ijjdt, toonden dit duidelijk aan. Langs wegen dié deze naam nau welijks verdienden en omgeven door In het nummer van donderdag was Speurder nieuwsgierig wie hem het eer ste lammetje in 1964 zou melden. Nu hij heeft niet lang hoeven te wachten, want onze correspondent te IJsbrechtum be richt ons dat op de boerderij van de heel’ H. Zondervan aldaar twee lammeren zjjn geboren. Opnieuw bereikte de aflevering in Ne derland van nieuwe personen- en com- binatiewagens gedurende 1963 een re cordcijfer met bjjna 182.000 eenheden. Vorig jaar kwamen ongeveer 20.000 nieuwe bestelwagens op de weg en ruim 10.000 vrachtwagens. Het aantal ver kochte bromfietsen was 205.000. De afzet van rijwielen bedroeg 500-000. Auto’s Omstreeks 1900 kwam de „moderne tijd” aarzelend om de hoek kijken in Scharnegoutum. De mensen holden naar de zandweg als er een „wein sünder hynder”, een auto, Voorbij kwam. Het zand stoof er in grote stofwolken ach teraan en iedereen vond het prachtig. Maar allengs groeide het motorenpark en toen was de aardigheid er snel af. Ook voor de kastelein van het „Nieuw Tolhuis”, want de boeren lieten hun Vee per auto naar de markt brengen. Dat was het begin van de achteruit gang van het café. Toen ook nog de speeltuin verdween verminderde het be- zoekerstal sterk. „Elim”, het gebouw waar Scharne goutum trots op is, droeg ook een steen tje bij en nu, in 1964, is het „Nieuw Tolhuis” verdwenen. De bouw van de verschillende speel- tuinattributen schiet nu al aardig op, zo deelt het bestuur van de speeltuinvereni ging Lemmerweg mede. Vorige week woensdag werd een begin gemaakt met de bouw van een groot klimrek. Dit is een heel karwei. Het bestuur is dan ook blij met de medewerking van de Chr. technische school, die steeds weer de gelegenheid biedt, er te werken, meestal onder de vakbekwame leiding van de heer Bekkema, een leraar van de school. Ook woensdag a.s. zal er weer gewerkt worden. Men wil dan proberen het klimrek af te krijgen. Hiervoor zijn echter nog verschillende medewerkers nodig, speciaal mensen, die goed kunnen lassen. Het bestuur hoopt, dat vele le den aan de oproep gehoor zullen geven en a.s. woensdag om half acht ’s avonds in de Chr. technische school aanwezig zjjn. Vele handen maken tenslotte licht werk. Dinsdag 28 januari Skütsjesilers-feest in Amicitia Theater. Aanvang 8 uur. Zaterdag 1 februari ’s avonds 8 uur in zaal Hanenburg Toneelavond Kaats- ver. Sneek, opgevoerd wordt „Omke”. si

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1