F Vier geslachten Ook dit jaar weer een zeer geslaagde „skutsjesilersavond” in Sneek 1 IJLST WYM BRITS ERA DEEL en van c door Speeder ^BUITENLANDS Lfft OVERZICHT Officieel Orgaan van Je gemeenten SNEEK, i== Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRBFHOUTS NIEUWSBLAD Waterpoort-krabbels o W F rankrijk9s moeilijkheden met de erkenning van Peking I 119e jaargang no. 9 Donderdag 30 jan. 1964 Prinses Irene is Rooms Katholiek geworden Kroonprinses Beatrix die ntorgen vrijdag 31 januari 26 jaar wordt Foto Max Koot Geslaagd Geslaagd Stadgenoot bij botsing in Noordoostpolder gewond Bond van Plattelands vrouwen Sneek en Omstr. I, c 14 - - *0 ff 1 i SNEEKER NIEUWSBLAD de Gonggrijpstraat heeft men een 1 dat twee Psygologisch effect De trotse vier op deze foto vormen samen vier geslachten. En dat is, hoewel De Lemmerweg" Te 's-Gravenhage slaagde voor het di ploma tweede stuurman grote handels vaart de heer R. B. de Vries te Sneek. dokter Zijn Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen rechten onze stadgenoot de heer B. Bode wijk. Geslaagd voor het diploma Moderne Bedrijfsadministratie (Ass.) de heren J. Dekker te Leeuwarden, H. Wierema te. Bolsward en K. Akkerman te Witmar- sum. Zjj werden opgeleid door de heer L. M. Vierstra, alhier. Onder Kraggenburg in de Noordoost polder is maandag onze stadgenoot de heer K. Schouwenaar bij een auto-onge- val vrij ernstig gewond. De heer S. week met zijn auto uit voor een hond die plot seling de weg overstak. Hij botste daar bij met zijn auto tegen een boom en moest met verwondingen naar het St. Antonius Ziekenhuis alhier worden ver voerd. De auto werd zwaar beschadigd. stadsdeel hoek van Inflatie Terwijl de regeringshoofden zich, het hoofd breken over een politieke formule dreigt er op het economisch vlak van de E.E.G.- en dat moet men toch als het belangrijkste zien - gevaar. Het gevaar van inflatie. Marjolin, een van de vice- voorzitters van de E.E.G., heeft hierop gewezen in zijn rede voor het Europese parlement. Met de productie gaat het goed, zo meende hij, maar met de prij zen, de productiekosten en de handel met derde landen gaat het slecht. Loonsver hogingen hebben teveel geld in omloop gebracht, zoals sinds kort in Nederland. Als een van de voornaamste stabilise rende factoren ried Marjolin aan de overheidsuitgaven zodanig te beperken, dat de geldstroom niet uit de hand zou lopen en niet te hoge eisen aan de bin nenlandse productie zouden worden ge steld. Dat er nog veel ruimte is voor een verhoging van de productiviteit spreekt vanzelf. Van de landen van de E.E.G. is Duitsland het afgelopen jaar nog het stabielst gebleven. Ook Frankrijk en Italië kennen het gevaar van inflatie. In tegenstelling tot vele verenigingen, die vaak te kampen hebben met gebrek aan belangstelling, kunnen de „Sküt- sjesilers” jaarlijks steevast op een volle zaal rekenen. Ook dinsdagavond kon de heer D. v. d. Werf namens dp Stichting ,,De Sneker Pan”, waarin de Skütsje- commissie is opgenomen, een praktisch tot de laatste plaats bezette zaal begroe ten. Naast de ere-leden, de heren Van der Werf, Zwart en S. Kuipers, heette hij afgevaardigden van vele verenigingen welkom, alsmede vertegenwoordigers van het gemeente-bestuur, de gemeente en waterpolitie, de commissies Zuidwest hoek en Fluessen, vertegenwoordigers van de Esso en natuurlijk de schippers, die weer in grote getale aanwezig wa ren. Cyprus Engeland is overigens wel in trek als leverancier van ordebewakers. Sinds de laatste dagen van december van het vo rig jaar handhaven de Engelse troepen ook de rust op Cyprus. Maar deze taak en deze verantwoordelijkheid beginnen de Engelsen, die ook al enige tijd mét de Turken en de Grieken vergeefs naar een oplossing van de moeilijkheden zoeken, wat zwaar te worden. Gemeld wordt, dat Engeland steun bij de Verenigde Staten heeft gevraagd, en maandag werd bekend gemaakt, dat Engeland de politietaak op Cyprus graag met de andere landen van de N.A.V.O. zou willen delen. Naar ver luidt, zou de Griekse regering hiermede wel accoord kunnen gaan evenals de Turkse regering, mits dit niet zou leiden tot ’n vermindering van ’t sinds 1960 op ’t eiland aanwezige Turkse troepencontin gent. Of Amerika in een verkiezingsjaar bereid is aan deze troepenmacht van de N.A.V.O. deel te nemen, moet echter worden betwijfeld. Maar zelfs als het die bereidheid wel heeft, heeft men toch nog geen oplossing voor het probleem zelf. Het voornaamste effect van een erken ning van Peking door Frankrijk zal van politiek-psychologische aard zijn. Het Pa- rjjse voorbeeld zal door een aantal Afri kaanse landen worden opgevolgd en wan neer Frankrijk volgende keer in de Ver enigde Naties er vóór zal stemmen, aat de Chinese zetel door de vertegenwoor diger van communistisch China zal wor den ingenomen, zullen deze landen ook volgen, waardoor de meerderheid, die ertegen was, wel eens in een minder heid zou kunnen komen te verkeren. Het Formosaanse bewind zou niet langer vertegenwoordigd zijn en dat zal door een reeks Aziatische landen als een te ken aan de wand worden gezien, hetgeen weer zijn invloed kan hebben op het Amerikaanse prestige. Amerika houdt aan Formosa vast als keten in zijn ver dedigingslinie in het verre,Oosten. En zo kan de Franse stap, welke op zichzelf gezien in het geheel niet onredeljjk is, (Engeland en Nederland hebben com munistisch China al in 1950 erkend), op dit ogenblik een nadelig effect hebben op de Westelijke defensie. Een zeldzame provisionele verko ping zal op 13 februari in café-res- taurant „Leeuwen” plaats vinden. Een flink gedeelte van de eerste Frittemahovenstraat zal notaris E. K. Hoekstra dan onder de hamer door laten gaan,. Het betreft hier de pan den 1, 3, 5, 7, 9, 13, 15 en 17, te veilen in negen percelen. Negen woningen dus. Een hele hap. Men kan zich in één keer bezitter van een halve straat noemen. Hoewel het Skütsjesilen een nationale gebeurtenis is, aldus de heer Van der Werf, zijn de commissies noodlijdend en moeten ze door de gemeenschap worden onderhouden. Hij deelde verder mee, dat getracht zal worden volgend jaar een volledige film over het Skütsjesilen uit te brengen. Onderhandelingen hierover zijn reeds gaande. Tenslotte wees hij nog op de verloting, waarvoor de prijzen gra tis beschikbaar waren gesteld door Sne ker winkeliers. De commissie had deze keer voor een zeer afwisselend programma gezorgd. Europa In Duitsland is men vooral niet ge sticht over hét feit, dat ondanks het Frans-Duitse vriendschapsverdrag geen overleg is gepleegd tussen Parijs en Bonn, maar dat Bonn slechts is ingelicht. Een aanwijzing te meer, dat de waarde Oost-Afrika De muiterij in Tanganjika in Oost-Afri ka is gevolgd door een muiterij van troe pen in het aangrenzende Oeganda en ook in Kenia. Meer soldij en betere promo tiekansen waren de voornaamste drijf veren. De promotiekansen waren b.v. in Tanganjika in gevaar gekomen door het in het begin van januari genomen besluit geen onderscheid te maken tus sen Afrikanen, Europeanen en Aziaten bij de opleiding en bevordering, hetgeen al spoedig werd uitgelegd als een einde van de afrikanisatie van het ambte narencorps en het leger, dat overigens maar even duizend man telt. De geringe omvang van het leger heeft het de regeringen van de drie lan- dqp mogelijk gemaakt een beroep te doen op Engelse troepen uit de strate gische reserve in Kenia om de orde te herstellen en de muiters te ontwapenen. Daarmee hebben deze regeringen het ri sico gelopen, dat het inroepen van de hulp van de zo kort geleden vertrokken koloniale mogendheid bij de bevolking kwaad bloed zet. Misschien hopen zjj, doordat het maar enkele honderden man schappen betreft, waarvan men weet, dat zij zo spoedig mogelijk zullen terug trekken, dat dit geen politieke schade zal opleveren. Men hoort de laatste tijd nog al iets eens langs de kleurige etalages t eens van joy-riding. Vooral jeugdige te wandelen. Iedereen heeft speciale personen maken zich hieraan schul- koopjes, die met graagte worden ge- dig en meestal krijgen ze, als ze kocht. Dat een winkelier echter een i Dat bordje met het opschrift „opruiming maar uitverkocht” voor zijn etalageraam een feit is, dat vele autobezitters wel moét hangen is, zo dacht Speurder, eens te nonchalant met hun kostbaar wel een unieke zaak. Toch gebeurde bezit omspringen. Een wagen met on- het deze week in onze stad. gesloten deuren en het contactsleu teltje erin langs de kant van de weg laten staan is een riskante zaak. Een gewaarschuwd man telt dan ook voor twee! Maar het is al duidelijk geworden, dat ook Peking hiervan niets wil weten. Het heeft de dag na de officiële bekendma king al medegedeeld, dat bij voorover leg te Bern tussen beide partijen was overeengekomen, dat alleen Peking zou worden erkend. Dat moesten de Fran sen dus weten. Zij hadden alleen ge hoopt, dat Tsjang in zjjn boosheid de be trekkingen met Frankrijk zou verbreken, zodat deze verbreking op Tsjang zou kun nen worden afgeschoven. Maar Tsjang heeft het tot op het ogenblik gelaten bij scherpe protesten en de betrekkingen niet verbroken. Men neemt aan, dat hij heeft gehandeld op advies van de Ame rikanen, die er niets op tegen hebben Frankrijk in het moeilijke parket te bren gen zelf de knoop te moeten doorhakken. Zou Frankrijk hierbij aarzelen, dan zal er, zo mag men aannemen, geen ambas sadeur van Peking in Parijs verschij nen. (nog) geen zeldzaamheid, wel een vermelding waard. Op de foto: Elske Winia (wed. van W. Wünstra), 80 jaar, te Uitwellingerga, Tietje Wijnja-Wijnstra, 49 jaar te Oppenhuizen, Elske Jaarsma-Wijnja, 22 jaar, te Sneek en als jongste de l’/> jarige Tietje Jaarsma uit Sneek. dig en meestal krijgen ze, worden gepakt, fikse straffen, zal hun verdiende loon zijn. De buurt- en speeltuinvereniging i „Het Eiland” heeft een leuk initiatief genomen. Met medewerking van de afdeling Sneek van de vereniging E.H.B.O. heeft men een lijst samen- o gesteld van gediplomeerde E.H.B.O.- ers op het Eiland, waar men in ge- I val van nood terecht kan. Een plat- tegrond van dit stadsdeel maakt het zoeken al heel gemakkelijk. Men kan aan deze plattegrond en de lijst heel I wat hebben, als men de moeite neemt ze te bewaren. Wist U overi- gens dat er op Het Eiland 22 E.H.B.O. -ers zjjn? Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Maandag hebt U in onze krant kunnen lezen dat van de Vrijheids- klasse Organisatie Noord, welke ver- eniging vele leden in Sneek heeft, drie leden bezig zjjn een ijszeil- jv. JO.V1K, ie uuuweu, v/utx iijn t:i ui ue X de afgelopen dagen(!) bij de Veenhoop i nog ijszeilwedstrij- i den gehouden. j Speurder heeft hier i J en daar eens zijn I licht opgestoken, maar kwam tot de y ontdekking, dat in I Sneek nog geen Het particulier secretariaat van prin ses Irene heeft gisteren bekend gemaakt dat de prinses na lang en rijp beraad uit overtuiging heeft besloten, tot de Rooms- Katholieke kerk toe te treden. „Zjj is sterk geïnteresseerd in oecumenische toenadering. Zo erkent zij een gemeen schappelijke basis van Christelijk geloof in alle Christelijke kerken. Daarbij is haar voorkeur uitgegaan naar het R.K. Christendom in oecumenisch licht ge zien”, aldus de bekendmaking. Daarna werd verklaard, dat de opname van prinses Irene in de R.K. kerk inmiddels geschied is door kardinaal Alfrink. Wanneer dat gebeurd is wordt niet vermeld. Waarschijnlijk is het in sep tember 1963 geweest. In Nederland is uit niets af te leiden geweest, dat de prinses Rooms Katholiek was geworden. Zij ging zondags meestal alleen ter kerke in haar eigen wagen, die zij zelf bestuur de. Ze heeft in de tweede helft van vo rig jaar ook diensten van andere kerk genootschappen bijgewoond. De particu lier secretaris van de Koningin deelde mede, dat Koningin Juliana en prins Bernhard geheel achter de vrijheid van keuze voor hun kinderen staan en dus de keuze van prinses Irene volledig respecteren. In Nederland werd de me dedeling met verbazing ontvangen. Nie mand wist iets van deze stap af. Door een toeval werd de prinses bij het ver vullen van haar godsdienstige plichten in een kerk in Spanje gezien. Wie gedacht had, dat men alleen in het zuiden van ons land carnaval kan vieren is bedrogen uitgekomen. Deth- De tijd van dit roemruchte feest is wagen zo langzamerhand weer aangebroken 1 x- i,™ v.~x "n dat twee i len en later terug gevonden in het kleine meisjes blijkbaar met een ho- De afdeling Sneek van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen hield de afgelopen week haar maandelijkse bijeenkomst. Aanwezig waren zeventig dames. Ook gaf zich weer een nieuw lid op.. Na de gebruikelijke eerste drie punten gaf mevr. Tamminga-Pieben- ga op zeer onderhoudende wijze verslag van de provinciale najaarsvergadering te Drachten. Daarna vertelde Mevr, de Vries in een 5-minutenpraatje enige leu ke herinneringen over’ haar verblijf in Canada. Na de pauze was het woord aan Mej. A. Wartena, die een zeer boei ende lezing hield over beroepskeuze. Na de rondvraag en sluiting wenste de pre sidente Mevr. Atsma allen wel thuis. het het ge- r..j. oa mate- riaal uit de oude speeltuin hij de Pier de Boer Stichting, terwijl te- vens de laatste hand adn een draaihek is gelegd. Op de foto enkele actieve vakmensen, die woensdagavond in de technische school be- zig waren aan een groot klimrek. Overigens heeft men in de Lem- merwegwijk grote plannen. Zo is met de andere ambachtsschool contact opgenomen voor het maken van een glijbaan. Naast enkele filmpjes was er het optre den van ,,De Trijekaert” (een cabaret gezelschap, onder leiding van Klaas Hos pes), Jan Raukema met zjjn wonderin strument en niet in het laatst de zanger Minne Huizinga uit Arum. Deze zingende schipper zorgde met zjjn warme stem en goede dictie voor ’n uitstekend geslaagd onderdeel van het programma. Hjj werd begeleid door Jan Raukema, die boven dien nog solistisch optrad en veel succes oogstte met een merkwaardig zelfont worpen instrument. Een op het oog nor male accordeon, door draden met twee geheimzinnige kastjes verbonden en met de klank van een bioscoop-orgel. Een uitstekend nummer, dat wij graag nog eens zi4n en beluisteren. De Trijekaert kon dit niveau naar on ze smaak niet helemaal halen. Het moet bij dit drietal toch wel teveel van Klaas Hospes komen, die vooral in zijn confé rences z’n sterkste troeven bezit. De lied jes zijn duidelijk het zwakste onderdeel van dit cabaretgezelschap, terwijl de sketch wat te lang uitgesponnen wordt, waardoor het uitgroeide tot een klein to neelstuk. Beperking van de sketch zal en het tempo èn de pointe beslist ten goede komen. Zowel van de journaalopnamen van de jaren 1957 - 1958 en 1960 over het Skütsjesilen als van de door de Esso Filmdienst opgenomen film „Dit is... Friesland” is bijzonder genoten. De laat ste, in prachtige kleuren opgenomen film toonde het Friese land in al zijn rijke schakeringen. Het eierzoeken, het kaat sen, en de Elfstedentocht, shots van de Friese steden, prachtige opnamen van het wijde Friese land met zijn vogels en het water, alle aspecten van ,,It Heite- lan” werden in goed gekozen beelden getoond. Tussen de bedrijven door zorg de het dansorkest onder leiding van Ge rard Wiersma voor een gezellig muziek je, terwijl de danslustigen - en dat wa ren er vele - na afloop nog even gezellig „van de vloer” gingen. Het is nu officieel bekend gemaakt, dat Frankrijk en communistisch China diplomatieke betrekkingen zullen aan knopen. Binnen drie maanden zullen am bassadeurs worden uitgewisseld. Bete kent dit nu, dat Frankrijk het bewind van Tsjang Kai-Sjek, die door een goed deel van de Westelijke wereld nog wordt er kend als de tijdelijk tot Formosa terug gedrongen bewindvoerder van geheel China, niet langer zal erkennen? Van Franse zijde heeft men laten dóórsche meren, dat op de aanknoping van diplo matieke betrekkingen met Peking geen breuk met Taipeh behoeft te volgen en dat generaal De Gaulle er in was ge slaagd Peking als het ware te dwingen tot het begin van een erkenning van de conceptie, waarvan Tsjang overigens niets wil weten. van dit verdrag niet te hoog moet wor den aangeslagen. Er is sinds het begin van deze maand wel sprake van, dat bondskanselier Erhard met een nieuwe formule speelt om de Europese samen werking weer op gang te helpen, maar aan de andere kant wordt ook duidelijk gemaakt, dat dat zonder Engelse deelne ming eigenlijk niet gaat. Maar de ver antwoordelijkheid voor het verzet tegen een Europa zonder Engeland wordt dan weer voornamelijk op Nederland afge schoven. Erhard is in Rome geweest. Binnenkort zal hij contact opnemen met de landen van de Benelux. Midden fe bruari gaat hij naar De Gaulle. Dan zal hij wellicht met zjjn nieuwe initiatief ko men, dat vooral gericht schijnt te zijn op een versterking van de Europese wils vorming. De Speeltuinvereniging „De Lemmerweg" is druk bezig m dit een speeltuin iïiet enkele speelweiden te krijgen. Op de hoek van de Liaukemastraat en de Gonggrijpstraat heeft men een geschikt terrein toegewezen gekregen en nu zijn enkele bestuursle- den en actieve leden al enige tijd bezig met het vervaardigen van o de voor de speeltuin benodigde attributen. Hiervoor is (prachtige geste) de Chr. technische school beschikbaar gesteld, waar het nu s af en toe gonst van bedrijvigheid. Bovendien kreeg men van i meentebestuur naast de op prijs gestelde medewerking ook Nog niet zo heel lang geleden bjjv. jacht te bouwen. Ook zijn er in de kon het gebeuren, Liaukemastr. ge- parkeerde auto ’s avonds plotseling i verdwenen was. De schrik sloeg de be- zitter om het hart, maar na enig zoe- ken vond hij zjjn voertuig in de Pieter Sikkesstraat ijszeiljachten zijn gesignaleerd. iterug. Enige jongelui hadden hem daarheen geduwd. De deur bleek s niet op slot te zjjn geweest... De eerste lenteboden zijn er. U hebt kunnen lezen van de geboorte van de eerste lammetjes, het bloeien van het eerste sneeuwklokje, het zin- gen van een merel. Nu het voorjaar zelf nog en we zijn er-. Het lijkt er 4 - - -x--o -•»- -.vu- - soms aardig op, hoewel lang niet al- tle opschudding onder de huisvrouwen tijd. Zonneschijn en natte sneeuw op en zakenmensen. Het is een prettig één dag vormen een vreemd contrast. dat een in De opruiming brengt altijd een he- en zakenmensen. Het is Zondagavond werd mers het slachtoffer. werd nota bene uit de garage gesto- en zo kon het gebeuren Ion on Infor tornt? o-ovnnHon in l-iof kloino moisios bliikbnar n Xdl '-•1.1. V- V V/1 1U dl lil l L XlXVAllV mvtxjjvu IX KJIALXX Sperkhem. Ook hier is sprake van ge verwachting van zijn capaciteiten joy-riding. Naar de dader(s) wordt Speurder vroegen om stukken kar- (nog) gezocht. Gelukkig was de auto ton voor het maken van maskers. niet beschadigd. Het waren leerlingen van de meis- jesschool St. Bonifatius, waar men binnenkort op bescheiden wijze car- naval zal vieren, vertelden de meis- 4 Als eerste in de omtrek is in de jes- nacht van dinsdag op woensdag de Hemdjjk van Sneek naar IJlst geslo ten voor het zware verkeer wegens opdooi. De weg ligt er niet best bij. Geen wonder, dat velen zich afvra gen wanneer eindelijk eens de nieuwe zal komen. Om van Sneek naar IJlst te komen is nu maar een moeilijke zaak. 1 i fct, t - f.-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1