ip f agenda"] l Herv. vrouwenvereniging te Oudega-W. vierde het 25-jarig bestaan 1 Sneker bejaarden gelukkig met gemeentelijke maaltijden WYMBRITSERADEEL IJLST 1 en van Gratis reis naar Londen door Spourdor It. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang no. 11 Donderdag 6 febr. 1964 i 562e Staatsloterij Geslaagd onder de auspiciën van de iaar. richt met verk eep. Opgeknapte Geref. kerk in Scharnegoutum klaar -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Meisje uit Woudsend won een scooter Sneker jury voor het Eurovisie Songfestival Nieuws van Speeltuinver. „Lemmerweg” Tippeltocht MAC „J.C. Visser” Paasveetentoonstelling 1964 op 10 maart F fi» it SNEEKER NIEUWSBLAD i r een zijn geplaatst. dagen ii gen Jutrüp, Hofstra-Duiker, 2.30 uur overkoepelend orgaan heb- „Prachtig” De vrouwenverenigingen. de met L I :ques WV Sneek draait al weer op volle - Het echtpaar Jan Westra van de Wa- terpoortsgracht, één van de gezinnen die in aanmerking kwamen, is gelukkig met het initiatief. „Mijn vrouw wordt de vol- Dit zijn de leden van de 25-jarige Her vormde vrouwenvereniging te Oudega-W. 25 jaar banken pozen Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Want hier gaat het nu eens wèl om de individuele mens. Men hoeft zich dan ook niet over de belangstelling die hier voor is te verbazen, maar kan alleen maar hopen dat deze gedachte zich ver der zal ontwikkelen, voor zover dat no dig is. Woensdagmorgen ging men voor de tweede maal met de met warm eten gevulde sets door de stad. i I outen plat- eugcl omde stalen De Gereformeerde kerk te Scharne goutum zal, nadat de gemeente ruim een half jaar in gebouw „Elim” ter ker ke is gegaan, zondag weer in gebruik worden genomen. In dat halve jaar is er heel wat gebeurd. Onder leiding van de heer Tj. Holwer- da, scriba, maar tegelijkertijd aannemer is het gebouw grondig gerestaureerd en geschilderd. Zo is er o.a. centrale ver warming ingekomen, zijn de banken ge moderniseerd en heeft men nieuwe ra men geplaatst. Kortom, het gebouw vol doet weer aan de moderne eisen. Horst-Wiersma. Deze leden kregen elk een zeer op prijs gestelde surprise, be staande uit een lepeltje. Mevrouw Van der Heide sprak de „oude getrouwen” harteljjk toe. Het oudste lid, mevrouw J. Valkema-Hofstra droeg daarna op su blieme wfjze een gedichtje voor. Na de pauze volgden de tractaties. Vervolgens las mevrouw Van der Kuur uit Heerenveen een gedeelte uit het boek van Abe Brouwer „De Gouden Swipe”. Met grote aandacht werd dit gedeelte beluisterd. Het jjs is nog niet uit de grachten of de eendenkorven komen weer te- j voorschijn. In een boom aan de Wes- tersingel bijv, hangt alweer een korf, maar het is de vraag of er al een- I den zijn, die belangstelling hebben. Voor het afdeling Sneek van de Metaalbond gehou den examen van de meetcursus behaal den de volgende deelnemers het eindge- tuigschrift: H. Boekema, J. G. Bruin- sma, R. Kroeze, J Ottens, C. Langerak, A. van der Meer en S. Speelman. De cursus omvat de instructie voor werking en gebruik en de training met meetapparatuur, welk in de'metaalindu strie gebruikelijk is en waarmee tot op een duizendste deel van een millimeter kan worden gemeten. De cursus werd verzorgd door het opleidingsorgaan van de metaalindustrie, de Stichting „Beme- tel” (Bedrijfsopleiding Metaal- en Elec- trotechnische Industrie). de Snekers naar betere oorden ver- film in 25 theaters loopt, is het niet 1 trokken om van de wintersport te ge nieten. Dat genot is toch wel twijfel achtig als men sommigen van hen thans door Sneek ziet gaan. Ge- het dak van hun huis, IJlsterkade 82 de vlag vanaf de laatste box. j een surprise. Woensdagavond bleek er een wieg te zijn geplaatst. Dit oude gebruik schijnt in Sneek sterk te herleven. Mej. Jeltje Hoekstra uit Woudsend is winnares van een.scooter geworden! Dat bljjkt uit de thans verzonden trekkings- Ijjsten van de rebuswedstrijd kinderpost- zegelsactie 1963, waarvoor 3.000..000 op lossingen werden ingezonden. Mej. Hoek stra won de tweede prijs. V.H.V. als ben nu al zo’n 50 leden moeten inscha kelen, die bij toerbeurt het eten rond brengen. Een bijzonderheid is, dat men ook met dieetpatiënten rekening houdt. De kostprijs per dubbele portie, die nor maal 1,50 bedraagt wordt voor deze mensen tot 2,- verhoogd. Gezongen werden gez. 146, ps. 146 1-3, gezang 83:3 en gezang 258. Daarna ging de presidente voor in gebed. Vervolgens nam ds. J. W. van der Heide de leiding over. Hij sprak een welkomstwoord tot de ongeveer 150 aanwezigen. Ook afge vaardigden van de plaatselijke zuster verenigingen waren getuige van de her denking. Verder woonde mevrouw Van Dullemer te Zoutelande, die ruim 12 jaar presidente van de vereniging is geweest, de avond bij. Uiteraard is het bestuur van de jubi lerende vereniging door veie sprekers gelukgewenst. Zeven dames, die vanaf de oprichting lid zijn geweest versche nen éven op het podium. Het waren de dames J. Valkema-Hofstra, C. van der Eems-van der Bijl, B. Boomsma-Buma, F. de Vries-Verbeek, A. Stroband-van Brug, P. Reinstra-Hempel en J. van der Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Voor de nationale finale van het Euro visie Songfestival 1964 zijn in totaal 206 liedjes ingezonden. Hieruit heeft de nationale jury de vol gende drie gekozen: „Vliegende Hollan der”, ,,Weer<zingt de wind” en „Jjj bent mjjn leven”. Deze liedjes zullen door An neke Grönloh op de nationale finale, die op 24 februari wordt gehouden, ten ge hore worden gebracht, waarna elf uit kijkers samengestelde jury’s in het land zullen beslissen met welk liedje Anneke Nederland zal vertegenwoordigen op de internationale finale, die 21 maart in Kopenhagen wordt gehouden. Een van de elf jury’s zetelt in Sneek. Naar het zich laat aanzien, zal de I bouw van het derde schiphuis mid- den maart zijn beslag krijgen. Dat betekent, dat de zaak dan rond is, want meer schiphuizen staan er voor- Het echtpaar J. van der Laan-H. lopig niet op het programma. Vorige van der Laan-van der Werf, dat gis- week wapperde, vooruitlopend op het teren in het huwelijk trad vond op einde van de werkzaamheden, alvast Donderdag 6 t.m. zondag 9 februari, dinsdag 11 en woensdag 12 februari ie dere avond te 8 uur en zondag 9 fe bruari te 5 uur: film „Alleman” van Bert Haanstra. Zondagmiddag 9 februari te film: De Titanen. Woensdag heeft de Hervormde vrou wenvereniging „Bid en werk” te Oude- ga (W) in „Ons Gebouw” aldaar haar vijf en twintig jarig bestaan herdacht. De eerste- stoot tot de oprichting van de vereniging werd gegeven door de dames Valkema en Lanting. Als eeste presiden te fungeerde mejuffrouw Lautenbach en na haar hebben verschillende dames lei ding aan de vereniging gegeven. Mo menteel berust deze bij mevrouw V. d. Heide-Visser, die deze functie nu al weer bijna vijf jaar vervult. Verder bestaat het bestuur uit de volgende dames: mevr. A. Stegenga-Bakker, vice-presi- dente, mevr. T. Pranger-de Jong, secre taresse, mevr. A. Hiemstra-Frankena, penningmeesteresse en mevr. H. Terp- stra-Reijenga, alg. adjunct. Niet alleen waren de aanwezigen woensdagavond in een feestelijke stem ming. ook de zaal was versierd. De pre sidente, mevrouw Van der Heide opende de bijeenkomst, waarna een viertal da mes een liturgie verzorgde. Men schrijft ons:. I%5 werkzaamheden aan de diverse at tributen voor de speeltuin schieten al mooi op. Het klimrek is als alles vol gens plan verlopen is, gisteren (woens dag) afgemaakt en zal a.s. zaterdag in de tuin worden geplaatst. Tevens zullen dan de schommels en de wippen in het beton verankerd worden en verder het draaihek en de beugels van een frisse kleur worden voorzien. Het bestuur is vorige week bij ver schillende leden langs geweest om me dewerking te vragen met als resultaat dat, als iedereen zijn afspraak nakomt, er a.s. zaterdag 9 uur een flinke ploeg aanwezig zal zijn. De helpers wordt ver zocht zo mogelijk een schop mee té ne men. Zo komen dus de eerste spullen in tuin en komt er aardig schot in. De MAC „J. C. Visser” hield maan dag weer een tippeltocht. Er zijn in de tijd, dat het voor oriënteringsritten geen weer was al meerdere gehouden, maar het zal nu wel bijna naar het einde lo pen. Want het duurt niet lang meer, dan kan de auto, motor of bromfiets weer van de ,,oriënterings”stal. Ongeveer 40 deelnemers telde de maandag gehouden tocht. De uitslag: A-klasse: 1. K. Wijnja, Sneek, 4 strafp. B-klasse: 1. O. van der Kamp, Oudega-W, 50 strafp. Paren: 1. echtpaar 5 strafp. De berichtjes over lenteboden stro- men nog steeds binnen. Op 1 februari - merkten de heren J. Schouwerwou en J. T. Hendriksma onder Sneek twee maal een witte kwikstaart (bou- mantsje) op. De vogeltjes vlogen vrij hoog over naar het noordoosten. Ge- s woonljjk zien’ we onze broedvogels c pas in maart. Alweer iets om op een vroege lente te hopen. Blijken van belangstelling Van alle kanten waren blijken van be langstelling gekomen. De gemeente en de kerkeraad bleven niet achterwege en op de tafeltjes prijkten verschillende bloemstukken. Van het hoofdbestuur was eveneens een gelukwens binnengekomen. De laatste tijd komen uit de Noorderhoek, in de nabijheid van de Worp Tjaardastraat klachten over de toestand van de straten, die inderdaad, zoals men op de foto kan zien, niet erg rooskleurig is. Binnenkort zal echter alle leed geleden zijn, omdat de bestrating enz. weer ter hand is genomen. Vele mensen kwamen voor de Kerst- in het eerste wintertje in hun nieuwe huis. Er kon toen niet worden gewerkt. Tussen de eerste en de tweede winter heeft Ge- J; meentewerken in deze buurt maar één dag kunnen werken. De vorst is dus oorzaak van dit kwaad. Deze week echter zijn zo'n elf men- J De 17-jarige L.T.S.-er Harry van der Veer van de Bothniakade voelt zich sinds woensdagmorgen een ge luksvogel. „Ik had nooit gedacht dat het iets zou worden. Toen ik het hoorde was ik eerst stomverbaasd, maar daarna reuze blij natuurlijk. Ik weet nog niet, wat ik allemaal ga doen en wat wij gaan bekijken, maar het wordt vast echt plezierig". Dat was zijn reactie op het bericht, dat hij een paar dagen gratis naar Lon den mag gaan. Wat is namelijk het geval? Ieder jaar wordt door het Nederlands Oorlogsgraven Comité de bekende Klap rooscollecte gehouden,. De doelstellingen van het Comité zijn zo’ langzamerhand wel bekend. De verzorging van de oor logsgraven en medewerking bij het be zoeken van nabestaanden aan het graf van hun verwanten in Nederland. De grote oudstrjjders-organisatie van Enge land, „The British Legion” heeft de goede gewoonte aangenomen ieder jaar uit dankbaarheid voor deze Nederland se gastvrijheid een 22-tal collectanten en collectrices de gelegenheid te bieden ge heel kosteloos een paar dagen hun gast te zjjn in Londen of Brussel. Zelfs de reiskosten naar deze plaatsen worden vergoed. Elke collectant ontving bij de laatste Klaprooscollecte in het najaar van 1963 een genummerd legitimatiebe wijs, dat na de collecte weer ingeleverd moest worden. Deze bewjjsjes werden gebruikt om de winnaars uit te loten. Zo werd Harry van der Veer in de gelegenheid gesteld een gratis reis te maken. Het is de eerste maal in de ge schiedenis dat er een Sneker collectant voor in aanmerking komt. Wanneer de reis zal wezen is nog niet precies bekend. Dat er ten huize van de heer Jac. van der Veer een beetje feest is gevierd Iaat zich denken! gende maand 90 jaar en ze is bijna blind. Koken kan ze niet meer. Daarom deed ik dat meestal zelf, maar U weet hoe dat gaat. Ik kan het niet best en vaak gaat het er bij door. Daarom zijn we erg ingenomen met het idee van de gemeente. Want nu hoef ikzelf niet meer te koken”. Dat zegt Jan Westra, de be kende Sneker oud-schipper, die woens dag 89 jaar is geworden. Hij stond die morgen voor zjjn huis aan de Water- poortsgracht de duiven te voeren. De vogels cirkelden om hem heen. „Ik zorg voor mijn duiven en de gemeente voor, mü”, zei hij. Even later kwam mevrouw J. Zandstra-Douma uit de Quirijn de Blaustraat, lid van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, om de twee daagse portie te brengen. „Ah, daar is het weer”, zei Jan en liet zijn duiven in de steek. Wethouder H. FJjlstra was er ook. Hij was getuige van het in prak tijk brengen van de gemeentelijke ge dachte en kon toen meteen de krasse jarige feliciteren. Het gezin van ]an Westra is één van de veertien gevallen. Maar ver moedelijk is hij de tolk van alle maal. De Hemdijk van Sneek naar IJlst waar een tweetal banken enkele wordt hoe langer hoe slechter. Nog ogenblikken gezellig pozen in eèn steeds is de weg voor auto’s met fraaie omgeving zullen vergemakke- meer dan 1.2 ton asdruk verboden, lijken. Als straks de boten daar weer terwijl voor de lichtere wagens een komen en gaan, zit het er heerlijk. maximumsnelheid van 35 kilometer is ingesteld. Dat er af en toe nog wel eens een zware wagen overheen gaat, maakt de situatie er niet beter op. Voor een mens op leeftijd mag de Nederlandse A.O.W. dan een uit komst zijn, niet in alle gevallen heeft deze voorziening het gewenste re sultaat. Want er zijn altijd mensen, die méér nodig hebben, maar in de massa dreigen zij wel eens verloren te gaan. Daarom kan men bij tijd en wijle in de kranten lezen van oude mensen, die in benarde omstandig heden moeten leven. Daarom ook is er in ons land grote behoefte aan hulp voor de enkeling, die vaak aan het kortste eind trekt, omdat rege- ringsvoorzieningen gericht zijn op de massa. In dit licht gezien is het initiatief dat de gemeente Sneek onder leiding van wethouder H. Fijlstra heeft ontwikkeld, om drie maal in de week warme maaltijden te bezor- bij bejaarden, die hieraan behoefte hebben, verheugend. - De laatste tijd zijn er in de stad toeren. Nu al moet men weer vele verschillende banken bijgekomen, tot informaties - meestal schriftelijk - plezier van de wandelaars en de oud- verstrekken over botenverhuur, niet J jes, die graag eens in de zon willen aanwezige zomerhuisjes etc. Ook voor I zitten. De aanwinsten komen op 1964 staat de Waterpoortstad dus het terrein bij de nieuwe Jachthaven weer in de toeristische belangstel- bij de ingang van de Nieuwe Kolk, ling. Vrijdag 7 februari Filmavond „Wabo- Friso” in Zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Zaterdag 8 februari ’s avonds 7.30 uur Schutjassen in Café J. v. d. Wal te Poppingawier. Maandag 10 februari Jaarlijks Zaalcon- cert Stedelijk Muziekcorps Sneek in Amicitia. Aanvang ’s avonds 8 uur. Maandag 24 februari v.m. 9.30 uur Alg. Ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank Woudsend in Hotel „Watersport” te Woudsend. Dinsdag 10 maart Paasveetentoonstelling op de veemarkt. Een viertal dames bracht verslag uit van de activiteiten in de voorbije 25 jaren. Na het zakelijke gedeelte kwa men de dames op het podium om een korte revue op te voeren. Een zes-tal dames 'voerde onder de bewonderen de blikken van de aanwezigen gym nastische toeren uit. Tenslotte werd een modeshow gegeven door verschillende dames. Aan het einde van de zeer ge slaagde herdenkingsbijeenkomst sprak ds. Van der Heide een dankwoord, waar na gezang 135:1 gezongen werd. Het was reeds vrij laat, toen men huiswaarts keerde. Stonden, maandag bij de start, al twaalf gevallen op de lijst, gisteren was dat aantal reeds tot 14 gegroeid. KJ leques I J symbolisch worden gaan. Ge- gehuldigd. In I kneusde armen, ribben met datzelfde Sneek krijgen deze bezoekers een at- euvel en benen, die niet goed meer tentie aangeboden, terwijl door loting mee willen, daarmee kwamen som- één symbolische miljoenste zal wor- migen thuis. Afijn, de pret was er den aangewezen, die een extra sur- niet minder om. Namen? Nee, die prise krjjgt. „Alleman” heeft nu het worden niet genoemd. grote succes en dat van „De Overval” met één In een tijd van slechts zeven we- ken hebben bijna een miljoen Neder- landers Bert Haanstra’s film „Alle- man” gezien. Vandaag wordt de mil- I Natuurlijk zijn er ook verschillen- joenste bezoeker verwacht. Omdat de mogelijk de juiste miljoenste aan te I wijzen. Daarom zal in alle 25 theaters I vanavond de hon- derdste bezoeker I IE KLASSE Hoge prijzen en uitgelote num mers van in Sneek verkochte loten ƒ25.000,-: 8698'. ƒ5000,-: 19719. ƒ2000,-: 7443. ƒ1500,-: 1785,8060. 1000,-: 4289, 9082, 10182, 11840, 16151. ƒ400,-: 3845. 200,-: 12022. Eigen gelden 5423, 5437, 5479, 5495, 6002, 6292, 6300, 8270, 8274, 8314, 17628, 19138. 2e klasse ƒ30.000,-: 13200. 5000,-: 4862. 2000,-: 10388. 1500,-: 11403, 15352. ƒ1000,-: 2393, 11443, 11788, 15204, 19714. 400,-: 5415. 200,-: 12765, 15769. Eigen gelden 3806, 3865, 5418, 5443, 5455, 5465, 5497, 6273, 6288, 6330, 8279, 11824, 12021, 12026, 12030, 12714, 12715, 12731, 12767, 15728, 15766, 17627, 19121, 19147, 987. De dertiende Paasveetentoonstelling zal op 10 maart op de Veemarkt te Sneek worden gehouden. Evenals voor gaande jaren wordt de traditie dus weer voortgezet. „Fanfare” geëvenaard vnnt non week geslagen. i sen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1