Waterpoort- krabbels Drie kunstwerken, welke het Fries Scheepvaart Museum voorbij gingen f agenda"] Gerestaureerde Geref. Kerk in Scharnegoutum weer in gebruik IJLST WYM BRITS ER ADEEL •i en van door Speurder Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 'i 119e jaargang no. 13 Donderdag 13 febr. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD y c. Rely Jorritsma Founs I ,De Laatste Eer” te Heeg ging fusie aan met Osingahuizen Pastoor Doodkorte benoemd te Zieuwent h «- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 1 Douwe de Vries, Woudsend kreeg ir Maas Geesteranus- plank met 60 spijkers etc. ‘s Avonds is het i aannemers en den daar soep kregen opgediend is op de foto te zien, betonmolen al niet goed voor is! De Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond afdeling Sneek heeft op originele wijze het 60-jarig bestaan gevierd. Ook bij de geluk- wensen in de vorm van enorme bloemenmanden waren aardige atten- I - ties verwerkt, zoals een plank met 60 spijkers etc. ’s Avonds is het jubileum bij „Piso” gevierd. Hoe de heren aannemers en ge nodig- Waar een I Een derde prijs prijs Nog 15 sets voor de warme maaltijden A O*; SNEEKER NIEUWSBLAD J. deken daarom gaf die soms i uitzochten. Leesgierige kleuters dus. 51 zeer in De beschildering van de kerk en de banken is in blauwe en lichtblauwe tin ten uitgevoerd. Het geeft een mooi ef fect. De ramen z|jn van gekleurde gla zen voorzien. Voor de uitvoering van de Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS het Fries te leiden. f Foar de priisfraech 1963 fan it Rely Jorritsma Founs binne ynkomd 27 for- halen en 18 fersen. De jury, bisteande üt de hearen J. Noordmans, Ljouwert, G. Koelstra, Leiden en F. Schurer, It Hearrenfean, sil toset mei de bioardie- ling fan dit wurk. Schilderij, gesigneerd D. P. Sjoilema, Heerenveen 1836 en voorstellende zeilen de schepen op het Sneeker Meer. Op de achtergrond de stad Sneek. - Maritiem Museum Rotterdam. die te Heerenveen een schildersbedrijf bezat doch des zondags de kwast ver ving door het penseel. Deze Sjoilema was een oom van de bet-overgrootmoe- der van ondergetekende - zjj was na melijk gehuwd met Tjalling Binnerts Halbertsma, koopman te Grouw - en aan deze omstandigheid danken wij nog het persoonlijk bezit van een ander doek van dezelfde meester, voorstellende een zei lende bark bij woelige zee. In het Fries Scheepvaart Museum hangen ook nog twee schilderijen van Sjoilema, het een voorstellende het Lemster veerschip op het Buiten-IJ, het andere een Friese beschildering verdient de schilder, de heer W. Elzinga (fa. wed. Elzinga) een extra pluim. Vooral ook voor de extra De notulen en het jaarverlag van de jubilaris gingen zonder op- of aanmer kingen onder de hamer door. De penning meester, de heer G. M. Walinga meldde een batig saldo, zodat de contributie niet verhoogd behoeft te worden. De heer Van Veen werd herkozen als secretaris. Het voorstel om een fusie met Osinga huizen aan te gaan werd met algemene stemmen aangenomen. De Koninklijke Goedkeuring zal worden aangevraagd. In het afgelopen jaar is veertien maal dienst verricht. De gemiddelde leeftijd was 80% jaar. De naam van de vereni ging zal ondanks de fusie gehandhaafd blijven. Het ledental bleef stabiel. AMICITIA THEATER Donderdag 13 t.e.m. woensdag 19 febr. iedere avond 8 uur en zondagmiddag tevens te 5 uur film „Alleman” van Bert Haanstra. Zondagmiddag 16 febr. te 2.30 uur film; De wraak der Apachen. rijdag 14 februari Alg. Ledenvergade ring Ned. Reisvereniging in bovenzaal Café Rest. „Onder de Linden.” Voor het eerst in de geschiedenis van de St. Martinusparochie is in de parochiekerk een huwelijk in de Frie se taal gesloten, namelijk dat van het bruidspaar H. Brattinga-Rypke- ma. De bruid kwam uit het Friesta- Een Prinses mag dan de afgelopen dagen het nieuws hebben beheerst, ook enkele Prinsen doen de laatste tijd flink van zich i j Carnaval, de man van de leut. In was een pan met frituurvet gesla- Sneek is Prins Lazeres met zijn ge- gen. De brandweer was met de poe- J J volg door zo’n 450 enthousiastelingen derblusser het vuur vrij snel meester. x -x keuken was echter helemaal zwart door de walm van het vet. Het was geen fraai gezicht. De schade J liet zich door al dat zwarte aanvan- r keljjk moeilijk raden. Het gaat goed met de Jeugdlees- Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Volgens Ons Noorden heeft Zijne Emi nentie Bernardus Kardinaal Alfrink pastoor H. Doodkorte benoemd tot pastoor van Zieuwent (GId..). Pastoor Doodkorte is afkomstig van Sneek, en pastoor van de H. Cosmas en Damianus te Abcoude (Utr.). maakt om het gebouw zo snel mogeljjk weer klaar te krijgen. De centrale ver warming is geplaatst door de fa. Nier- meyer uit Leeuwarden. Timmerman Tj. Holwerda en zijn medewerkers Piet en Hidde Kroeze hebben de betimmering nauwkeurig uitgevoerd. Een woord van lof verdienen allen, die de muren van de kerk geheel belangeloos, soms tot laat in de avond, hebben gebikt en afgegapt. Ook de meisjesvereniging heeft zien ver dienstelijk gemaakt door het schoonma ken, het afnemen van de banken en het reinigen van de geluiddempende tegels. Een fraaie geschonken ficus verfraait het geheel naast de kansel. Trouwe lezers van onze oudheidkundi ge rubriek zijn langzamerhand wel ver trouwd geraakt met onze van tijd tot tjjd geuite verzuchtingen over aanwinsten, welke het niet verder brachten dan vro me wensen! Misschien is men wel ge neigd deze verzuchtingen nutteloos te achten en zeker geen vermelding in de ze kolommen waard, maar men kan het ook anders zien! Het zal toch menig een wel degelijk interesseren wat er nog op het gebied Van Friese antiquiteiten en curiosa rondzwerft, en des te meer indien deze op de Friese scheepvaart betrekking hebben, dan wel op de his torie en kunst van Sneek of naaste om geving. En dan blijkt er altijd meer bewaard te zjjn dan men had menen te mogen veronderstellen. Zaken, welke meestal bij het overlijden van verzamelaars of bezitters van oud familiegoed te voor schijn komen. In het gunstigste geval worden deze antiquiteiten aan een mu seum gelegateerd of door de erfgena men op billijke voorwaarden aangebo den. -Veelal wordt echter een andere weg bewandeld en pogen de eigenaren door middel van een veiling zo hoog mogelijke sommen te bedingen.. Het valt dan voor bescheiden instellingen als het Fries Scheepvaart Museum niet mee, aan trek te komen, al was het maar zo dat de onderlinge concurrentie tussen de diverse zuster-instellingen kon worden voorkomen! Ons museum heeft dan ook slechts een hoogst enkele maal op een veiling iets kunnen veroveren, en dit duur moeten betalen bovendien. Wij hopen dan ook maar dat het Fries Scheepvaart Museum in de nabije toe komst nog eens zo goed door erflaat sters mag worden bedacht, gelijk dit et telijke jaren geleden het geval was bij het overlijden van mevrouw Veen-Brons uit Zaandam („Femke”), en in het af gelopen jaar van mej. A. J. Veen te Eef- de. Want het komt helaas voor dat te Sneek woonachtige of uit Sneek afkom stige personen, hetzij bij hun leven, het zij bij testament waardevolle antiqui teiten als een zilveren beker met Sne- ker keur, een 17de eeuwse kast, een 18de eeuws costuum, in Sneek of omge ving gedragen, schilderijen, prenten, klokken, meubelen, aardewerk, porce- lein etc. schenken aan een ander mu seum dan dat te Sneek terwijl deze voor werpen hier waarlijk niet minder op hun plaats geweest zouden zijn. Soms schuilt deze spijtige gang van zaken in onbekendheid met het bestaan van het Freis Scheepvaart Museum of het ka rakter daarvan - men denkt wel eens dat het ons uitsluitend om scheepsmo dellen is te doen soms in een soort van onbeholpenheid dan wel behaag zucht, op grond waarvan men uitheem se musea, welker faam de schenkers imponeert, boven de Friese instellingen bevoordeelt. Want eigenlijk had het niet mogen gebeuren dat rr^n het mooiste model van een Heeger palingaak in Amsterdam moet zoeken, het vermaar de penschilderij van Willem van de Velde, voorstellende het Friese eskader tijdens de slag in de Sont en uit Fries stadhouderlijk bezit, in Rotterdam - de reeks is gemakkelijk voor uitbreiding vatbaar. Zoals reeds opgemerkt, op veilingen kan Friesland doorgaans niet meeko men. Zo werden op de laatste verko ping van Paul Brandt te Amsterdam on der meer aangeboden twee zilveren kan delaars van een Leeuwarder meester, die voor 40 mille plus 15% veihngkosten van de hand gingen. Kwam daar het Fries Museum niet meer aan te pas, het Fries Scheepvaart Museum al evenmin Knipprent, voorstellende het derde Frie se Admiraliteitsjacht, van 1679 tot 1738 in de vaart. Aan de achterspiegel waait de standaard van de stadhouder van Friesland, uit het Huis der Friese Oran jes. Maritiem Museum Rotterdam. '-*♦*■*♦**♦»♦ toen een zeer bijzondere, gedreven, zil veren kan gedateerd 1724 en voorzien van het Sneker keur, mitsgaders het meesterteken van de roos - een anony- nie Sneker edelsmid - voor 7400.- plus kosten werd afgemijnd. De betekenis van déze kan bleek alleen al uit de prachtige foto, in kleuren en op ware grootte, bij wijze van illustratie in de veilingscatalogus opgenomen. Er zijn blijkbaar vele rijkaards onder ons, die op duizend 'gulden meer of minder niet kijken. Voor antiquairs lijken deze prij zen ons tenminste weinig aantrekkelijk! Tenzij men er in het buitenland een markt voor weet te vinden nu onze gul den naar verhouding nog altijd te laag genoteerd staat. Teneinde onze uitvoer te bevorderen? Want ook deze toesftmd stelt menigeen in staat op voordelige wijze met Nederlandse antiquiteiten, of aldaar gekochte kunstvoorwerpen te ma nipuleren, zij het dat de ten onzent gel dende belastingen deze voordelen deels wéér afromen. Vandaar de sterke con currentie, welke Amsterdam als cen trum van de antiekhandel van Londen ondervindt. Het nakijken had ons museum ook bij een alleraardigst schilderij, in juni van dit jaar te Dorrecht geveild en beschre ven als „Zeilende beurtschepen”. Koper was het Maritiem Museum te Rotter dam, waar wij het doek op ons gemak konden bekijken en - tot onze schrik! - opmerkten dat het een gezicht op het Sneeker Meer voorstelde, hetgeen tot dusverre niet bekend was. Het doe\ was geconterfeit door de bekende Friese sclte- penschilder D. P. Sjoilema (1760 1840), houtkof in voile zee. Het zich thans te Rot terdam bevindende schil derstuk is gesigneerd D. P. Sjoilema, Heeren veen 1836 en geeft een wjjde waterplas weer bij een flinke bries, welke de zeilen doet bollen van een grote tjotter alsmede enige grotere schepen, waaronder een hektjalk, mogeljjk het veerschip van Sneek op Amster dam of Rotterdam. Bo ven de westelijke horizon tekent zich het silhouet van de stad Sneek af... Op de inmiddels verdwe nen, talrijke molens na, komt het ons wel vertrouwd voor. Lezers van het Jaar verslag 1962 zullen daar in de afbeelding hebben gevonden van een zoge naamde knipprent. Deze werd ons voor een rijke lijk hoog bedrag - 1400,-, te koop aangeboden door een antiquair en hoewel wij konden vaststellen dat deze prent het derde der vier jachten afbeeld- de, welke de Friese Ad miraliteit achtereenvol gens in dienst heeft ge had, vormde de koop prijs een onoverkomelij ke barrière. Voor een iets lager bedrag ver wierf het Maritiem Mu seum de prent, welke de enige ons bekende voor stelling geeft van dit, tus sen 1679 en 1738 in de vaart geweest zijnde Friese Statenjacht. An- kend. Er moest fiks worden opgetre- bij de Waterpoort. j De verbouwing van de Openbare Leeszaal schiet ook al op. Het gron- dig overhoop gehaalde intérieur ziet er al weer vrij fleurig uit en het zal dan ook niet lang meer duren of de Zaterdag 15 februari Schutjassen Café „De Zwette” Deersum aanv. 8 uur. toirs. Nu is rolschaatsen een mooie staan af wist, werd de toeloop j sport, maar het trottoir is echt niet steeds groter en nu is het er een ge- 1 de bese plaats om het te beoefenen, zellige boel. Woensdagmiddag was de j Speurder tenminste, werd al bijna beurt aan de kleinsten, die soms ondersteboven .geschaatst en dat is aar de hand van moeder hun lectuur toch ook niet de bedoeling. uitzochten. Leesgierige kleuters dus. vlag kan uit. De grote wens, een nieuw gebouw, blijft echter bestaan. Zakenmensen doen uiteraard altijd hun best om de etalages er zo fleurig j lige deel van de Sneker parochie en mogelijk uit te laten zien. Deze week daarom gaf deken C. J. Vre- kon men bij ’n schoenenzaak in de Kr. dendaal toestemming de liturgie in broederstraat een namaak kranten- kiosk zien, waarin - vanzelfsprekend het laatste nieuws over Prinses Ire- ne. Die etalage had veel bekijks. Dinsdagavond omstreeks zeven uur brak brand uit in de keuken van ho- spreken. Prins pe Gouden Leeuw”. De vlam lont T„ Sneek is Prins Lazeres met zijn ge- gen. De brandweer was met de poe- J J UW. X.X, xwv binnengehaald. „Agge maar leut het”, was het motto van Z.K.H. En dat kwam wel in orde... Het rolschaatsen komt ook weer in de mode. Overal kan men groepjes kinderen zien, die zich schaatsend av T een weg banen, meestal over de trot- zaal. Toen men eenmaal van het be- toirs. Nu is rolschaatsen een mooie staan af wist, werd de toeloop J Het loopt naar het voorjaar en dat is het beste te merken in de natuur, waar de vogels al weer aanstalten maken verschillende huwelijken te sluiten. Voorbereidingen daartoe treffen ook de zwanen in het park. Dat ondervond vo rige week ’n wan- x- delaar, die ’t met een woedende pa Zwaan aan de stok kreeg. Het dier kwam blazend uit ’t water en sloeg Maandag 24 februari v.m. 9.30 uur Alg. ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank Woudsend in Hotel „Watersport” te Woudsend. Zaterdag 7 maart 3e Prestatie-wandel- tocht Sneker Wandelunie Den Oever- Sneek over 50 km. Zondagmorgen kwam de Gereformeer de gemeente van Scharnegoutum voor het eerst in haar gerestaureerde kerk bijeen. Ruim een half jaar zijn de, kerk- 'lange werkuren, die per dag werden ge- diensten tegen een billijke vergoeding - - in „Elim” gehouden. Ook is enkele ma len een dienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Aan deze kerk is een blijk van waardering overhandigd. Ook koster W. Bruinsma ontving een attentie. In de ge restaureerde kerk is een moderne preek stoel geplaatst, alsmede een vaste Avondmaalstafel, terwijl de bekleding van de preekstoel van een bijzonder mooie rode stof is. De begrafenisvereniging „De laatste Eer” te Heeg is een fusie aangegaan met die te Osingahuizen. Dat bleek in de vrijdagavond in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk gehouden ledenvergadering, die pnder leiding stond van de voorzit ter, de heer Y. de Boer, die in zijn welkomstwoord meedeelde, dat dit de 25ste jaarvergadering was. Als enige vanaf de oprichting heeft de heer J. v. Veen nog zitting in het bestuur. Dat is een jubileum, want hij was tevens 25 jaar secretaris. Joanne Boersma, 15 jaar, heeft een fraaie radio, de derde prfjs van de door Douwe de Vries uit Woudsend, fijn bankwerker bij de N.V. Optische Indu strie „De Oude Delft” te Leeuwarden, sinds kort in militaire dienst, heeft door zijn grootse resultaten, behaald bij de landelijke Bemetel-examens de ir. Maas Geesteranusprijs ontvangen. Dat ge beurde dinsdagmiddag in de kantine van „De Oude Delft”, waar wethouder Tiekstra van Leeuwarden de jongeman feliciteerde. Van de 5.000 geëxamineer- den uit het gehele land kwamen slechts acht kandidaten voor deze prijs in aan merking. Dat bij deze acht ook Douwe de Vries was, is een bcwjjs van zqn vakmanschap. Wie een blik mag werpen op de cij ferlijst van Douwe zal niet verbaasd zijn over het genoemde feit. Praktijk: 9, Vakleer: 8, Werkboek: 10, Meetcursus: 8 1/10, Ned. Taal: 10, rekenen: 9, werk- tekenen: 9 en technisch tekenen en schetsen: 8. De heer G. C. M. Hardebeck, de se cretaris van de Stichting Bedrijfsoplei ding Metaal- en Electrotechnische In dustrie vond dat het vakonderwijs in de ze tak op hoog peil staat. De heer H. van den Berg, de directeur van de L.T.S. tg Leeuwarden wijdde enkele woorden aan de man, wiens naam de prijs draagt. Ir. Maas Geesteranus was de directeur van de N.V. Werkspoor. Hij is in 1947 overleden. Wethouder Tiek stra was van mening dat Douwe de Jong momenteel geheel jong Friesland symboliseert, dat het bewijs heeft gele verd zich technisch te kunnen ontwikke len tot hoog gekwalificeerd vakman schap... Nog steeds stijgt de belangstelling voor de gemeentelijke warme maaltijden voor bejaarde Snekers. Het aantal aanvragen is nu reeds de 20 gepasseerd. Besloten is naast de reeds aanwezige 15 sets, nog 15 aan te schaffen voor het rondbrengen. Al bijna twee jaar is men nu bezig zand uit De Brekken te halen ten behoeve van het ophogen van grond in het Lemmerwegkwartier. Een groot deel van de nieuwe huizen daar is gebouwd op grond uit het zo langzamerhand diep geworden wa- t ter van De Brek- ke. Binnen afzien- bare tijd zal de fa. Krikke uit H’veen er echter mee stoppen, want dan met zijn vleugels, daarbij stevig pik- moet worden begonnen aan de brug Izanrl TTv -FiTrc xxznvrlnn rvncrntY’c»- Hii rla Wafnvnnnr’f den, voordat de zwaan de aftocht blies. Voor kinderen is het wel erg gevaarlijk, daar nu in in de buurt te komen. F i Geref. Kerk. Beroepen voor Sneek ds. J. Hengeveld te Gouda. Vrjjdag 14 februari ’s avonds 8 uur Vrou wen Wereldgebedsdag in de Doopsge zinde Kerk. vraag in de wacht gesleept. Joanne was de enige uit Sneek, die één van de 650 prijzen in de wacht sleepte. dermans druiven zyn wel eens zuur! -'JsW r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1