Wat de Raad te behandelen krijgt Hogere rechten in het openbaar slachthuis Afscheid van ir. C. Wind C AGENDAJ Nederlandse Regenboogzeilers kwamen in Alkmaar bijeen Verpleeghuis „Bloemkamp” te Bolsward unieke instelling, op 24 februari open Sneker huisvrouw spreekt nu ook mee bij indeling woningen Chr. Technische School telt thans 307 leerlingen ikJÈ IJLST WYMBRITSERADEEL maar krachtig KORT en i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang no. 14 Maandag 17 febr. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD S5 Uitbreiding leerplan Huishoudschool Sneek Leesgraag Sneek Eerste ledenvergadering in nieuwe school Vrouwen Advies Commissie geïnstalleerd Fabriekscomplex Oosthem ingezet op f 96.364,- Het Sneaker Nieuwsblad is een Hollandse team voor Holland-Friesland wedstrijden reeds vastgesteld gecombineerde uHgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting i SNEEKER NIEUWSBLAD M. en AMICITIA THEATER derde Westduitse kanselierschap. Een jaar diner, Daarna sprak de voorzitter zijn dank uit voor het werk dat ir. Wind in de af gelopen tien jaar heeft verricht. Soms wordt een consulent nog gezien als een „regeringsman”, maar wie ir. Wind van dichtbij heeft meegemaakt, die weet, dat hij in dit opzicht links noch rechts heeft gekeken, maar de boeren steeds met feiten heeft geconfronteerd en naar op lossingen heeft gezocht, waarmee zij ge baat waren, aldus de voorzitter, wiens woorden met een spontaan applaus wer den onderstreept. ’s Avonds 8 uur in Leeuwarderkade „Eén ziek.” de toneelgroep IJsbrechtum. Bestuur In de loop van het jaar heeft de heer H. A. Visser als bestuurslid bedankt. Tij dens de ledenvergadering werd gekozen de heer H. Wiebinga. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Tj. Nooit- gedagt, voorzitter; mr. Y. N. Zeyl, se cretaris; J. Speelman, penningmeester; M. Knol, vice-voorzitter; A. Esselbrug- ge, 2e seer.; G. Adema, P. Feddema, I. Veldhuis en H. Wiebinga. Gedelegeerden van de gemeente Sneek Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS In de maand januari telde de Leeszaal 1172 bezoekers, onder wie 126 vrouwen. Het aantal uitgeleende banden bedroeg 5778. De jeugduitlening bedroeg 2150 ont- spanningsboeken en 507 ontwikkelings- boeken. team- 1964 Zaterdag 7 maart 3e Prestatie-wandel- tocht Sneker Wandelunie Den Oever- Sneek over 50 km. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Het bestuur van de Vereniging „Huis houdschool Sneek” heeft de Raad ver zocht te besluiten, dat de uitbreiding van het leerplan van deze school met een opleiding voor kostuumnaaister en de daarop aansluitende opleiding voor cou peuse nodig wordt geoordeeld. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. In hotel „De Wijnberg” is donderdag middag door de notarissen E. K. Hoek stra te Sneek en P. Niemantsverdriet te Workum een fabriekscomplex, bestaan de uit een zuivelfabriek met terrein, een directeurswoning en drie arbeiderswo ningen te Nijezijl (Oosthem), gelegen aan weg en water in veiling gebracht. Zoals bekend zetelde hier de coöp. zui velfabriek „De Hem”, die door een fu sie met de fabriek te Workum werd op geheven. Alleen een op het fabriekster rein staande garage blijft buiten de pu blieke verkoping, omdat deze in gebruik blijft bjj do Workumer zuivelfabriek. Het hoofdgebouw, bestaande uit het fabriekscomplex met de directeurswo ning kwam het eerst aan bod. Maar liefst 24 bordjes waren hiervoor inge leverd. De heer U. Bergsma uit Korte- zwaag kwam het hoogst uit de bus met 72.888,-. De arbeiderswoning no. 8 is het hoogst ingezet door de heer C. Bruinsma te Wol- sum. Hiervoor waren 22 inschrijvingen. Woning no. 6 is beschreven door de heer W. Oppedijk uit Westhem met 7875,-. Woning no. 4 is door de heer J. Hoekstra uit Sneek met 6801,- ingezet. Het totale bod op het fabriekscomplex directeurswoning en de drie arbeiders woningen is 96.364,-. Op 27 februari is de finale toewijzing. Samenvoeging is dan mogelijk. waarbij zestig personen aanzaten, werd deze jaarvergadering besloten. na een groot gedeelte van het voorberei dend werk op zich genomen. De VAC was voor de officiële installatie al enige tijd officieus werkzaam. Ruim een jaar geleden nam de provin ciale vertegenwoordigster het initiatief om in Sneek een VAC op te richten. Me vrouw Sipkens-van der Hoek heeft daar- Naar raming zal deze tariefswijziging voor het bedrijf een inkomstenvermeer dering van plm. 7000,- per jaar bete kenen. Voorgesteld wordt de inwerking treding dezer wijzigingen aan B. en W. over te laten, naar zij zich voorstel len zo spoedig mogelijk na de Koninklij ke goedkeuring. Met het oog op de toekomst was ir. Wind niet pessimistisch ten opzichte van vee- en melkprijzen. Men kan niet blij ven uitgaan van het slechte jaar ’62/ ’63, aldus spr. Enkele onderdelen, die speciaal de aandacht van de moderne boer vragen zijn: onderhoud en moder nisering van de bedrijfsgebouwen, be- lastingfaciliteiten en meer geld voor ex terne produktieomstandigheden. Tenslot te moest ir. Wind vele vragen beant woorden. Dinsdag 25 februari Concert Frysk Or kest in Amicitia Theater. Dirigent Al fred Salten, solist Thomas Magyar, viool. Aanvang ’s avonds 8 uur. zijn de wethouders J. Blok Baaijens. Leden Op verzoek is besloten dat de ouders van de leerlingen automatisch lid wor den van de vereniging. Hierdoor is het ledental van de vereniging aanmerkelijk gestegen. Per 31 cjecember bedroeg dat aantal 384. Op 1 januari waren er 128. Financiën Uit het financiëel verslag dat door de penningmeester, de heer J. Speelman werd uitgebracht bleek dat de totale schuld na de aflossingen in 1963 ƒ2.468.520,. bedraagt. Men hoopt dat de ze geldleningen in 30 jaar kunnen wor den afgelost. Op de balans per 31 de cember 1963 staat het gebouw voor de som van 2.035.957,28. Aan Rjjkssubsi- die werd in 1963 383.085,72 ontvangen. Voor 1964 wordt gerekend op een subsi die van 46.900,-. Ir. Wind was van oordeel, dat er in de Zuidwesthoek door een goede samen werking iets bereikt is. De Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting hebben in dit opzicht goed werk verricht en de samen werking vergemakkelijkt. Steeds weer is het werk ook in het overkoepelend orgaan, „de stichting” met practici be sproken. Ook deze manier van uitwisse ling is vruchtbaar gebleken. Nadat, was besloten dat het regelen van een zomer- excursie aan het bestuur zal worden overgelaten, sloot de voorzitter de goed bezochte en geanimeerde vergadering. Maandag 17 t.e.m. woensdag 19 februari iedere avond 8 uur film „Alleman” van Bert Haanstra. De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting Noord Wymbritseradeel heeft woensdag haar jaarvergadering gehou den bij Hanenburg. De voorzitter, de heer G. M. Gerbrandy riep de hulp in van de aanwezigen voor een vlotte af werking van het huishoudelijke gedeel te van de agenda om aan de inleiding en de bespreking daarvan meer tijd te kunnen besteden. De notulen, medede lingen en jaarverslagen gaven weinig redenen tot opmerkingen. De heer H. Heerschop werd als penningmeester her kozen. Uit zijn verslag bleek dat de ver eniging goed heeft „geboerd”. Ir. C. Wind, Rijkslandbouwconsulent van Zuid west Friesland hield daarna zijn laatste inleiding voor de vereniging, ten gevol ge van zijn benoeming als hoofdinge- nieur-directeur van de R.L.V.D. in Dren te. In café-restaurant Koekenbier te Alk maar werd zaterdag de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Re genboogzeilers gehouden. Voorzitter J. C. v. d. Velde kon in zijn openingswoord een groot aantal afgevaardigden, onder wie ook verschillende Friese regenboog zeilers, welkom heten. Medegedeeld werd dat van de in totaal 91 gebouwde regenbogen in het afgelopen seizoen nog 28 geregeld in wedstrijden zijn uitgeko men. De uitreiking van de prestatieprjj- zen 1963 bracht een prachtig bord van Delfts blauw aardewerk met de afbeel ding van regenboog 61 bij ir. G. A. Bak ker uit Rotterdam. Zijn bemanningsle den V. Essen en Potma (Sneek) ontvin gen een verkleind exemplaar. De tweede prijs was voor Cor Kist en de voor J. C. v. d. Velde. verloren. Op grond van het laatste zijn de voorgestelde nieuwe tarieven dan ook afgestemd op die welke in het algemeen ook in andere gemeenten worden gehe ven. Daarnaast zijn zij van oordeel, dat van deze gelegenheid gebruik moet wor den gemaakt om - in navolging van het in vele andere gemeenten gebruikte systeem - over te gaan naar een tarief van het slacht-, keur- en koelrecht, dat is afgestemd op het gewicht van de ge slachte dieren. Het komt hun voor, dat deze grondslag billjjker is dan een in enige gewichtsklassen ingedeeld tarief per dier, maar waarbij toch op onvol doende wijze met het geslacht gewicht rekening wordt gehouden. Zeven cent per kg geslacht gewicht komt bun aan vaardbaar voor. De overige rechten zijn voorzover mogelijk van dit tarief afge leid of anders tot op zekere hoogte aan gepast aan de te Leeuwarden geheven rechten. Maandag 24 februari v.m. 9.30 uur Alg. ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank WoudSend in Hotel „Watersport” te Woudsend. Het intérieur van de modern ingerich te therapie-afdeling, waarin tal van nieuwe snufjes, soms naar eigen ont werp. De behandeling is gericht op verple ging en reactivering van langdurige zie ken en invaliden, voor wie in een zieken huis of bejaardentehuis meestal geen plaats is. Uit het feit, dat er thans reeds patiënten zijn opgenomen uit de drie Noordelijke provincies en uit Noord-Hol- land moge blijken dat de inrichting van meer dan plaatselijk of streekbelang is. Vooral als men weet dat sinds augustus 1963 pas patiënten zijn opgenomen. Thans zijn er al 63, tegen 140 bedden. Alle gezindten Tijdens een donderdagmorgen gehou den persconferentie heeft de Gepeesheer- Directeur, dokter J. H. W. den Drijver een causerie gehouden over moderne in zichten in de verpleging van langdurige Het afgelopen jaar ik voor de boe ren slecht geweest, aldus ir. Wind. De bedrijfsuitkomsten waren onvoldoende. Sinds 1946, toen men in Sneek is begon nen met de bedrijfseconomische boek houdingen is het niet voorgekomen, dat op de bedrijven verspreid over alle grondsoorten een verlies is geleden. Dit beloopt nu gemiddeld op de klei 10,-, klei op veen 50,- en op de veengrond 180,- per ha. De veeprijzen hebben hierin een belangrijke rol gespeeld. Aan de hand van ter vergadering uitge reikte gegevens schetste hij vervolgens het verloop van kosten en opbrengsten over de laatste 10 jaar, De C.A.O.-lonen zijn iets meer dan verdubbeld. Uit de loonbedragen voor de boer en zijn gezin valt af te leiden dat door deze groep nog evenveel werkuren worden gemaakt als in '51/’52. Hét betaalde loon is iets lager geworden, waaruit geconcludeerd kan worden dat iets meer dan de helft der werknemers de bedrijven heeft verla ten. Het loonwerk is gestegen van 4- Donderdag 20 februari Propaganda-feest- avond Bond v. Staatspensionnering afd. Sneek. Opvoering van het blijspel „Anke springt yn ’e bütenhaven” door ’t Is sa ’t fait” van Tot deze commissie behoren de vol gende dames: mevrouw K. Sipkens-van der Hoek (PvdA) presidente, mevrouw A. Woudstra-Wijsmuller (A.R.) se cretaresse, mevrouw D.IJ.W. de Graaff- Nauta (C.H.U.), mevrouw P.C.G.M. v. d. Bos-Wiegman (KVP) en mevrouw M. Til- ma-Braam (VVD). Toegelaten zullen kunnen worden meis jes die in het bezit zijn van een getuig schrift voor assistente in de< huishouding De duur van de volledige opleiding is vastgesteld op twee jaar t.w. één jaar voor de opleiding kostuumnaaister en daaraan aansluitend één jaar voor de opleiding tot coupeuse.. Verwacht wordt, dat beide opleidingen, aanvangende resp. op 1 augustus 1964 en 1 augustus 1965, zullen worden gevolgd door 16 leer lingen. De uitgaven van de belde cursussen worden geraamd op totaal 24.770,- per jaar, de inkomsten op 2.380,-, zodat het jaarlijks nadelig saldo naar raming 22.390,- zal bedragen, waarvan 30% of rond 6.717,- ten laste van de gemeente moet komen. In feite komen ze echter geheel ten laste van het Rijk. Met het bestuur van de school zijn B. en W. van mening, dat de onderhavige opleidingen in een behoefte zullen voor zien. De Vereniging Protestants Nederland dringt er in telegrammen aan koningin Juliana en premier Martfnen op aan, dat het huwelijk van Prinses Irene en don Carlos in het buitenland wordt vol trokken. Zij vreest dat de huwelijksplech tigheid „door de Carlistische beweging met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid misbruikt zal worden ter bevordering van haar idealen en denk beelden”, aldus de inhoud van de tele grammen. Op initiatief van een grote groep Car- listen uit Navarra is gisteren in Pam plona een mis opgedragen ter gelegen heid van de verloving van prinses Irene met don Carlos. De mis werd opgedra gen in de kapel van San Fermin, de schutsheilige van Navarra. De Carlis tische beweging heeft in dit gebied haar sterkste aanhang. De kwestie Cyprus is thans voorge legd aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De Britse regering kwam tijdens het weekeinde tot de slot som dat er’ geen andere mogelijkheid is om de medewerking van president Ma karios te krijgen voor het vinden van een oplossing, die moet leiden tot het handhaven van de vrede op zijn eiland. De tijd dringt echter want de toestand op Cyprus wordt met het uur slechter, aldus do regering in Londen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Woensdag 4 maart Uitvoering Matthaus Passion in de Herv. Kerk te Workum door Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwarden. Aanvang ’s avonds 19.10 uur. Filmflitsen Na het afhandelen van de ledenverga dering en een pauze waarin de school, voor zover nodig, werd bezichtigd konden de aanwezigen donderdagavond film- flitsen zien van de officiële opening van de school op 7 febr. j.l. Het bestuur ten slotte, kreeg vrij mandaat in het voorbe reiden van een statutenwijziging. De geheime besprekingen tussen de communistische Oostduitse regering en het stadsbestuur van West-Berljjn over een nieuwe pasjesregeling voor West- berlijners hebben nog geen resultaat op geleverd. De kans op overeenstemming schijnt niet groot te zijn. De Christelijke Technische School Sneek telde op 31 december 1963 307 leer lingen. Bij het begin van dat jaar wa ren er 271 jongens, 15 oktober 1963 zelfs 323. Van die 307 namen er in totaal 37 deel aan de opleiding electrotechniek, 64 volgden het timmeronderwjjs, 112 kregen een opleiding voor metaalbewerking en 94 namen deel aan het eerste leerjaar. Uit de verdeling van de leerlingen over de diverse gemeenten blijkt, dat 71% buiten Sneek woonachtig is. Uit totaal 16 gemeente komen de jongens naar Sneek, dat zelf 89 levert. Uit IJlst ko men 17, uit Wymbritseradeel 122 en uit Rauwerderhem 5. Van de dorpen in Wymbritseradeel staat Oppenhuizen aan de top met 17 leerlingen, daarna komt Hommerts met 15, gevolgd door Schar- negoutum met 12. Voorts zijn de leer lingen overwegend Ned. Hervormd (144) en Gereformeerd (144). Twee leerlingen gaven te kennen geen godsdienst te heb ben. Deze gegevens zijn ontleend aan het keurig verzorgde jaarverslag dat het be stuur van de school ter gelegenheid van de donderdagavond gehouden eerste le- denvergadering-ouderavond in de nieuwe school aan de leden toezond. In het jaarverslag wordt voorts geme moreerd dat het Ministerie van O.K. en W. het bestuur heeft meegedeeld dat op 12 juni 1963 goedkeuring is verleend voor uitbreiding van het leerplan met een af deling electrotechniek. De aanvraag tot het verkrijgen van deze afdeling was 27 februari 1961 ingediend. Zolang dit K.B. niet was verkregen, kon hiermee met de bouw van de nieuwe school geen reke ning worden gehouden. Om de cursus voor de afdeling electro-techniek op tjjd te beginnen is een noodvoorziening ge troffen door het handvaardigfteidslokaal metaal in te richten als montagelokaal. In verband met deze uitbreiding is op 11 juli 1963 aan de Staatssecretaris van O.K. en W. een herziening van het loka lenplan aangevraagd. Tot nu toe is deze niet verkregen. De bouw van het verpleeghuis van de Stichting Verpleeghuis voor chronische patiënten en revalidatiecentrum voor Zuidwest Friesland „Bloemkamp” te Bolsward is thans zo ver gereed dat het op maandag 24 februari geopend kan w’orden. Hoe uniek „Bloemkamp” wel is, blijkt wanneer men weet dat de toch vrij lange aanduiding van het ver pleeghuis de lading niet dekt. De inrich ting is geen gewoon ziekenhuis noch een gewoon bejaardentehuis. Doelstelling Wat wil nu de VAC? De commissie wil de mening en de stem van de aanstaan de bewoners en dan speciaal die van de huisvrouwen, tijdens de voorbereiding van de bouw mee laten spreken. Het me rendeel van de ruim 90 Nederlandse Vrouwenadviescommissies is samenge steld uit vrouwen van verschillende groe peringen, die voornamelijk hierin als huisvrouw zitting hebben, ongeacht haar deskundigheid op bouwkundig- en op wo- ninggebied of op enig ander terrein. Afhankelijk van de opdracht advise ren de meeste commissies haar gemeen te. Meestal gaat dit advies over de inde ling van de plattegronden van woning wetwoningen, waarvan de VAC de plan- q nen ter beoordeling ontvangt. In enkele j jaar 1964 te doen verzeilen. Hiervoor zal t I *‘"0 »T 5JSA X VU/ ’rVXMVLL UULlg voering en materiaalbewerking. I zen. Voor de IJsselmeerrace, die Voor het goed functioneren van een -ia ar VAC, die zich bewust is van de verant woordelijkheid, welke zjj met deze vrij willige taak op zich heeft genomen en die ook haar medeverantwoordelijkheid beseft voor „de stem van de Nederland se huisvrouw bij de woningbouw” heeft het landelijk secretariaat van de Vrou wenadviescommissies inzake woning bouw een aantal richtlijnen gegeven. Zondag 23 februari. Jeugd en Muziek, dé Oosterkerk, uur Kerkmu- Sinds kort geven niet alleen de mannen adviezen voor de indeling van de plattegronden van nieuwe wo ningen, maar spreken ook de Sne ker huisvrouwen een woordje mee. Op vijf februari vond namelijk de of ficiële installatie plaats van de Vrou wen Advies Commissie inzake wo ningbouw, de V.A.C. Sneek. Burge meester Rasterhoff gaf die dag, in tegenwoordigheid van wethouder Blok en de genodigden een bundel te keningen aan de voorzitster van de VAC, mevrouw K. Sipkens-van der Hoek en dat betekende een symbo lisch begin van het werk van de com missie. f 30,- per ha met grote variaties per be drijf. De tarieven voor deze bedrijven wor den in overleg vastgesteld. Ir. Wind waarschuwde voor ondermijning hier van. Gebeurt dit wel, hetzij door de boer, hetzij door de loonbedrijven zelf, dan staat het bestaan van de bedrijven op het spel en zij kunnen niet meer gemist worden op het greidebedrijf. Er bestaat momenteel een tendens om ook de laatste arbeider op te zeggen, gezien de uitkomsten van het laatste jaar. Dit brengt mee, dat boer en gezin veel zwaarder worden belast. Er wordt meer door het loonbedrijf gewerkt en in tensiever gemechaniseerd. Vaak worden dan wat minder koeien aangehouden. Een gevolg hiervan is dat het inkomen nog lager wordt en- rente en aflossing worden opgebruikt. De produktiestij- ging per koe houdt voorts geen gelijke tred met de kostenstijging van de voer kosten. Dat de boer echter niet stil heeft ge zeten, maar zich terdege heeft aange past blijkt uit het feit, dat het aantal koeien per man gemiddeld is toegeno men van 10-15, ook weer met vrij grote variaties tussen de diverse bedrijven. zieken, terwijl verder de adj. directrice zr. J. van Ketten en de voorzitter, ds. H. Kreb enige toelichting gaven. De Stichting draagt een protestants ka rakter. In de statuten is vastgelegd dat patiënten van alle gezindten kunnen wor den opgenomen. Een ieder heeft recht op de geestelijke verzorging die hij wenst. De bouw, onder architectuur van het arch, bureau J. Grunstra te Bolsward, is aangevangen in April 1961 en heeft ruim 2 jaar geduurd. Aannemer was Bouwbedrijf H. de Vries N.V. te Emmel- oord. Het gebouw, met een inhoud van 28000 m3, ligt in een tuin van 3% HA. aan de oostkant van Bolsward, met een ruim uitzicht over de Friese zuidwest hoek. Het is gebouwd rondom een binnen tuin die als oefentuin is ingericht. De ver- pleegafdeling bestaat uit 3 verdiepingen elk plaats biedende aan 29 bedden, on derverdeeld in 3- en 5 persoons kamers, en drie separeerkamers. Een aansluiten de vleugel bevat 3x7 echtparenkamers. Verder is er nog een isoleervleugeltje en een observatieafdeling. Veel aandacht is besteed aan de bouw en inrichting van de afdeling fysische therapie en reactivering. Hierin zijn be grepen een grote en modern uitgeruste oefenzaal, en ruimten voor electro- en hydro therapie. Daarnevens is appara tuur aanwezig voor het geven van ultra kortegolf- en radarbestraling. Ook kun nen modderpakkingen worden gegeven. Ook zjjn er enige vertrekken voor ar- beids- en bezigheidstherapie (welfare- werk). Deze hebben niet alleen beteke nis als vrije tijdsbesteding, maar dienen ook voor gerichte therapeutische arbeid. Aan deze zijde van het gebouw zijn we dicht in de buurt van de kapel, die wel bewust in het gehele plan is opgeno men. Naar het oordeel van Bestuur en Directie neemt deze kapel een belang rijke plaats in het gehee1 in. Ten eerste is het verblijf van de patiënten in „Bloemkamp” vaak van langdurige aard en draagt daarom een samenle- vingskarakter en ten tweede omdat de mens een geheel is en lichamelijke en geestelijke verzorging één onscheidbaar geheel vormen. In verband met bovengenoemd samen- levingskarakter beschikt „Bloem kamp” tevens over diverse recreatie ruimten, een toko, bibliotheek en kapsa lon. Het Hollandse team voor de wedstrijden Holland-Friesland werd samengesteld. De heren G. A. Bak ker (Rotterdam)., A. Bakker (Amster dam), K. J. Tol, (Rotterdam) en J. C. v. d. Velde (Den Haag) zullen het team vormen. Het vijfde lid zal nog worden aangewezen. Besloten werd binnenkort in een kleine commissie besprekingen te voeren met de nog door het KVNWV aan de regenboogklasse toe te wijzen meter om enkele technische verbeterin gen aan de regenbogen aan te brengen. De Friese afgevaardigden kregen een wandbord en twee exemplaren voor de bemanning mee naar huis om in het gevallen adviseert een VAC ook over uit- nog een wedstrijd(en) worden aangewe- dit jaar voor de vijfde achtereenvolgende maal zal worden gehouden, bestond ook van de zijde der Hollandse zeilers be langstelling. Een geschikte datum zal men echter nog moeten vinden. In 1967 zal ’t 50-jarig bestaan van de regenboog klasse worden gevierd. Suggesties voor deze viering worden reeds nu bij het be stuur ingewacht. Met een gemeenschappelijk In de toelichting by de begroting van het openbaar slachthuisbedrijf voor 1964 hebben B. en W. al medegedeeld, dat een voorstel tot verhoging van de in het slachthuis geheven rechten in voorbe reiding was. Het nadelig exploitatiesal do is in de loop der jaren nl. steeds toegenomen. Voor 1963 kon nog met een raming van ruim 20.000,- worden vol staan, nu moet het op 27.026,- geraamd worden. En wanneer er dan bovendien rekening mee wordt gehouden dat het werkelijk exploitatie-tekort over 1962 28.569.87 heeft bedragen, dan is het zonder meer duidelijk, dat niet op deze weg voortgegaan kan worden zo beto gen B. en W. Ook bjj deze tak van dienst heeft het kostenpeil in de loop der jaren een ge stadige stijging ondergaan. De rechten worden echter nog steeds geheven naar het tarief, althans wat de slacht-, keur en koelrechten betreft (de voornaamste inkomstenbron), dat is vastgesteld op 10 december 1956. Deze rechten vertoon den tengevolge van deze wijziging ten opzichte van de voor de oorlog gelden de bedragen een stijging met plm. 50% Het tarief voor de overige rechten (keurloon en koelrecht ingevoerd vlees, stalrechten, weegrechten e.d.) is voor het laatst vastgesteld bjj raadsbesluit van 26 augustus 1949, waardoor ze on geveer 20% hoger kwamen te liggen dan voor de oorlog. In verband met het vorenstaande heb ben B. en W. onder ogen gezien in hoe verre tot verhoging van de thans gehe ven rechten moet worden overgegaan. Zjj hebben daarbij overwogen, dat enerzijds door deze tariefsverhoging een gunstiger bedrijfsresultaat moet worden verkregen, maar dat aan de andere kant de verhouding tot elders in openbare slachthuizen geheven en in de laatste tijd aan de huidige toestand aangepaste rechten niet uit het oog mag worden De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt is gekozen tot voorzitter van de Westduitse sociaal-democrati- sche partij (SPD). Brandt volgt als par tijvoorzitter de in december 1963 overle den Erich Ollenhauer op. Voorts is Brandt kandidaat gesteld voor de vol gend jaar te houden verkiezing voor het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1