Een Fries Openlucht-Museum? Een uur Kerkmuziek f agenda"] Nieuwe fabriek Van der Heem imposant bouwwerk Scharnegoutum in het geweer voor een was- en kleedgelegenheid op het sportterrein IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, anderen beschikbaar Pater Tobias Piron Ontspanningszaal ook voor Friesland heeft al twee boten gemist I 119e jaargang no. 16 Maandag 24 febr. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I Uitvoering Matthaus Passion te Workum V oorjaarsboden Het Sneeker Nieuwsblad is e«n gecombineerde uftgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Hwer bliuwt de nije Kristlike skoalle to Aldegea? met ,De harp van St. Franciscus’ Muziekuitvoering „Concordia” te Gaastmeer Ds. van Eysinga blijft SNEEKER NIEUWSBLAD Toch proberen H.H. Concentreren Sint C De montagehal en de gereedschaps- makerij. AMICITIA THEATER Maandag 24 febr. ’s avonds 8 uur film Alleman. kamer en behandelkamer van de be drijfsarts en de persOneelswinkel met Deze summiere opsomming geeft enigs zins een indruk van de grootte en het grootse van de fabriek. Om een volledig beeld te krijgen moet men ’t zelf zien. Wellicht wordt daartoe na de opening de gelegenheid gegeven.. Bedenkelijke ontwikkeling Er is trouwens nog een andere beden kelijke ontwikkeling gaande: Friesland AI lang was het de korfbalvereniging SVS te Scharnegoutum een doorn in het oog dat op het sportterrein in het dorp een goede was- en kleedgelegenheid ont breekt. Het is voor de spelers en speel sters dan ook heus geen pretje op een veld te spelen, waar men zich niet eens behoorlijk kan wassen en kleden, ’s Zo mers ging het nog, maar ’s winters met de bemodderde velden moet je heel wat voor je sport over hebben. In het ver leden was er al vaak over gesproken en ook van alles geprobeerd om hierin ver andering te brengen, maar steeds stuit ten de plannen af op financiële bezwa ren. Ditmaal echter heeft men de koe flink bij de horens gevat. In samenwer king met de vereniging „Dorpsbelangen Scharnegoutum-Loënga” wil men probe ren binnen de kortst mogelijke tijd door een grote verloting het geld voor de bouw bij elkaar te krijgen. Daarbjj ontbreekt het de heren stellig niet aan optimisme en durf, want om in een betrekkelijk klein dorp als Schar negoutum een verloting uit te schrijven van 10.000 loten a f 1.- per stuk, met prü- Op verzoek vestigen wü nog gaarne even de aandacht op de ook in ons blad aangekondigde uitvoering van de Mat thaus Passion in de Herv. Kerk te Wor kum op a.s. woensdag 4 maart door het Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwar den. Zoals bekend werken de beste so listen uit ons land aan deze uitvoering mee, o.a. Aafje Heynes, Henriette Sen- gers, Jan Waaijer, Gerard Honig, Ar ie de Rijk, Leo Rommerts e.a. Laat de Zuidwesthoek door een volle kerk tonen dat zjj een dergelijke culturele gebeurtenis van formaat in haar eigen gebied weet te waarderen. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Bij de veehouder KI. Vleer te Oudega- W zijn twee lammeren geboren. Vroeg in deze tijd van het jaar, maar voorbo den van de komende Lente. garderobe. Deze gehele afdeling heeft een plafond van accoustische tegels om geluidshinder tegen te gaan. Ruimte, ruimte... die de sopraanpartij zong, het hoogte punt van de avond werd. Deze zangeres (aanvankelijk klonk haar fraaie stem wat gesluierd) gaf Mozart alle eer. In de coloratuur duidelijk en licht, met, aan het slot, een stralend „Alleluja”. Geen wonder, dat de talrijke aanwe zigen (het Kerkgebouw was geheel be zet) hun waardering kenbaar maakten door spontaan te applaudiseren. Het volgende concert in deze serie zal zeer waarschijnlijk plaats vinden in mei, en verzorgd worden door koor, solisten en orkest, onder leiding van de Gro ninger cantor-orbanist Wim van Beek. J.N. De Kristlike skoalforiening Aldegea oan ’e Brekken halde Tongersdei har jiergearkomste yn it Gebouw oan 'e Brekken. Dizze forgadering wie folslein saeklik, en de stemming prima mar it omheukerjen yn ’e aid skoalle makke de tongen los. Hwer bliuwt de njje? Master Dijkstra hie in praktysk On derwerp: oer it siferjen en it rapport dat masterlik üt ’e farve kaem. Hwat is in sifer en hwat is in rapport winliken? In echt minsklik gedoch mei alle lek en brek, mar dêr’t wy faeks net sünder kin- ne of gjin alternatyf foar ha. Dit relatyf stellen moast troch rjocht- ute tinkers omraken forarbeide wurde. Mar it kaem foar elkoar! Foar de hear R. Bakker waerd yn- hierd de hear H. R. Walinga en foar de hear H. J. de Vries, jierrenlang de takt- folle lieder fan dizze foriening, de hear T. S. Verbeek. Nu, misschien is dat ook wel zo. Toch, een kleine groep Friezen wil het pro beren, desnoods tegen de Federatie in, en zal zich binnenkort tot Friesland rich ten teneinde tot een voorlopig stich tingsbestuur te komen. Niemand weet nog of dit streven levenskrachtig zal blijken, niemand weet ook nog waar dit Fries Openlucht Museum zou kunnen verrijzen. Maar het moet tenminste ern stig worden geprobeerd. Mislukt de on derneming, zo maken wij ons tevens be zorgd of het Friese museumwezen wel in zijn geheel te genezen valt van zijn verstarring en apathie, en dit Friese mu seumwezen zelf niet op weg is tot een museum van het museumwezen te ver stenen. Vanuit de ontvangsthal komt men be neden in de montagehal, 50 meter lang en 40 meter breed, een vloeroppervlakte dus van 2000 m2. Halverwege deze hal zjjn de kantoortjes voor de chef en de tijdschrjjver geplaatst, van waaruit deze door de glazen wanden de gehele ruimte kunnen overzien. Naast de montagehal, gescheiden door een wand van glas, ligt de gereedschaps- makerij. Als lichtschepping in beide hallen zijn in het plafond - eveneens van geluid dempende tegels - lichtkappen aange bracht, terwjjl er ook een zee van licht binnenkomt door de grote ramen in de buitenmuren, die vrijwel geheel uit glas bestaan. Deze hallen hebben dus geen verdie ping. Wel het achterste gedeelte, waarin zijn ondergebracht de expeditieruimten voor in- en uitgaande goederen, het ma gazijn en de onderhoudsdienst met een kantoor voor de chef hiervan, het ketel huis voor de volautomatische centrale verwarming met oliestook (hete lucht en radiatoren) waarvoor drie enorme liggen de ketels zijn geplaatst, waarnaast nog plaats is voor twee, de machinekamer die het hoofdschakelbord, het schakel- station van het P.E.B., compressors en een diesel-agregaat voor de noodverlich ting zal bevatten. Verder komt beneden nog de hoofdcentrale voor de telefoon. De bovenverdieping, bereikbaar met een lift, bevat de ventilatorruimte, een storingsvrij laboratorium voor het testen van radio- en eventueel t.v.-toestellen, een reserveruimte van kolossale afmetingen, de cartonnageafdeling en de afzuiginstal latie, terwijl ook hier toiletten zijn aange bracht. Achter het gebouw zijn drie verticale tanks voor de opslag van stookolie ge plaatst en voorts komen hier nog een rijwielbergplaats en een geasfalteerde weg. Aan Rijksweg 43 nadert de nieuwe fabriek van Van der Heem haar voltooiing. Er wordt hard aan gewerkt om de fabricage van radiotoestellen in april/mei van de tijdelijke hallen in de Vrijbuiterstraat naar het nieuwe eigen home over te kunnen brengen. Het is een imposant bouwwerk. Modern en fraai van lijnen, met een interieur dat een overweldigende indruk maakt. Niet alleen door de enorme afmetingen van de bedrijfshallen en andere ruimten, maar niet minder door de efficiënte indeling en de royale, smaakvolle wijze waarop alles wordt uitgevoerd. Dit industriepaleis is voor onze stad dan ook een bijzondere en rij ke aanwinst, waarmee Van der Heem het accent heeft gelegd op de belangrijk heid van het Sneker bedrijf, dat plaats zal bieden aan plm. vijfhonderd werkne mers. Woensdag 26 februari komt de bekende voordrachtskunstenaar pater Piron weer met een van zijn religieuze one-man- shows naar Sneek. Dit zal dan de derde keer zjjn dat hjj voor de Snekers gaat op treden. Pater Piron vliegt letterlijk en figuurlijk van de ene stad naar de nadere, van het ene naar het andere land om door middel van de kunst overal de blijde boodschap te brengen. Gemiddeld drie avonden per week is hü ergens op de planken te vin den, waar hij zjjn vermoeiende arbeid verricht. In onze stad zagen wij hem in zijn voordracht Elckerlyc en de Blindge borene. De voordracht die hij nu in febru ari komt geven is ontleend aan werk van de Vlaamse schrijver Felix Timmer mans. Kleine groepen scholieren, jeugd- leiders(sters), zagen reeds ’n gedeelte van de ,Harp van Sint Franciscus’ in eigen besloten kring. Nu kunnen we hem ,in het groot’ bezig zien in het Amicitia-theater, waar belichting en décor zijn woord gaan onderstrepen. Deze keer is zjjn voordracht, die uiteraard in ’t sappige vlaams gedaan wordt, bljj-ern- stig te noemen. Wie de schrijver Felix Timmermans kent, weet dat de zon door zjjn werk heenstraalt. Felix Timmermans weet in hart en nieren dat het Evangelie een blijde boodschap is. Hij heeft in de ,Harp van Sint Franciscus’, waarvan Pa ter Piron de 3 eerste hoofdstukken voor draagt, een heiligenleven geschapen dat van vlees en bloed is. Franciscus van Assisië is inderdaad in zjjn werk ’n mens, die blij en hoopvol de wereld inkijkt; een mens, die ’t beroemde Zonnelied kón zin gen. Als er iets, een klein vonkje van die levensblijheid kan overspringen op het naar we verwachten talrijke publiek, dan ziet Pater Piron met dankbaarheid na af loop het doek zakken. Wellicht ten over vloede willen wjj nog even benadrukken dat het ’n vrüe voorstelling is. Er zün al- tüd nog mensen - dat hoort men achter af - die na gedane zaken zeggen: voor welke veréniging speelde U? Ze zouden gekomen zün als ze béter geweten had den. In de eerste plaats, zo komt het ons voor, zal men, om een modern woord te gebruiken, veel meer in de Friese musea en oudheidkamers dienen te „investe ren”. Daarbü komt meteen de vraag aan de orde of er geen scheiding gemaakt moet worden tussen musea en oudheid kamers van de eerste, tweede en derde rang opdat er geen gelden en werkkrach ten versnipperd worden, tot schade van de instellingen van meer dan plaatselü- ke betekenis. Advertentieprijs 15 et. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Met andere woorden, er zou van pro- vinciewege een kleine groep musea moeten waorden aangewezen, waarop Friesland al zijn krachten gaat concen treren. Immers, het is ieder duidelijk dat geen enkele provincie, laat staan het ar me Friesland, het zich kan veroorloven dertig musea en oudheidkamers op de been te houden welke tesamen jaarlijks amper 50.000 bezoekers vermogen te trekken met een opbrengst van nog geen 25.000 gulden! Gesteld nu dat men het over de sa menstelling van deze kerngroep eens kan worden, zo zouden de gemeenten, de provincie en het rük hun subsidies die nen te herzien en drastisch te verhogen opdat althans de tot de kerngroep beho rende musea een behoorlüke huisves ting kunnen bekomen met een bezoldig de directeur, concierge, eventueel ama nuensis, wetenschappelük assistent en wat dies meer overal in de wereld, be halve in Friesland, normaal gevonden wordt. E» ligt voor dit personeel nog een gans veld braak op wetenschappelük zo wel als museaal- paedagogisch en toe ristisch gebied. Het behoeven nog niet eens automatisch overheidsmusea te worden, indien men bevreesd mocht zijn dat met het toenemen der overheidsbe moeiingen op het stuk der financiering het „particulier initiatief” in het ge drang zou komen. Wenst men deze rich ting niet in te slaan, zo kan men er op rekenen dat bü de bestaande opzet van noodlüdende verenigingen en stichtin gen, mede ten gevolge van de geldont waarding, de financiële huishouding vol komen vast gaat lopen ert men op zün best de toestand kan handhaven welke reeds anno 1964 als volkomen verouderd moest gelden. Althans, indien men in Friesland de moed weet op te brengen ook weer eens over de provinciegrenzen te kijken. Sinds enkele jaren zün er in Friesland stemmen opgegaan voor de stichting van een Fries Openlucht Museum. De tüd, dat een dergelijke instelling nog kan worden verwerkelükt, is bü’na ver streken. Niettemin, de weerklank welke deze stemmen in Friesland vonden, was teleurstellend en het is dan ook zeer de vraag of het nog tot de oprichting van zulk een museum zal komen. Van harte heeft men er toe meegewerkt dat een hele boerderij, steen voor steen, balk voor balk, te Midlum werd afgebroken en in het Openluchtmuseum te Arnhem weer opgebouwd. Niemand heeft gepro testeerd toen het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen materialen opkocht teneinde hiermede aan de overkant van de Zui derzee een Hindeloper kamer, een Ul ster scheepsbouwerswoning, aanstonds een of meer volledige Friese schippers huizen op te kunnen trekken. Plannen, voor 99% met behulp van overheidsgeld uitgevoerd. Maar Friesland zelf? Het zwü'gt en meent dat zoiets nooit of te nimmer in eigen gewest kan worden be reikt. Het staart zelfs ongelovig naar de helpende hand, door het Ministerie van O.K.W. bü voorbaat toegestoken. Bü monde van een der bestuursleden van de Federatie van Friese Musea en Oud heidkamers is in Den Haag althans te kennen gegeven, dat een Fries Open lucht Museum door de bevolking niet werd verlangd en dat hiervoor van de züde der Friese Museumfederatie even min hulp te verwachten viel. De heer Van der Molen verkoopt de eerste loten aan burgemeester Van Hout. Op vrijdag- en zaterdagavond jl. gaf de Chr. Muziekvereniging „Concordia” te Gaastmeer haar traditionele jaarlük- se uitvoering. Voor de eerste avond waren alle donateurs uitgenodigd, zater dag werd de jeugd de gelegenheid gebo den naar het corps te luisteren. Beide avonden viel er over belangstelling niet te klagen. Begonnen werd met een concert van Concordia, afgewisseld door een voor dracht van de heer G. Renema. Concor dia kwam goed voor de dag met popu laire muziek in velerlei genre, speciaal voor de „gewone” man. Na dit optreden werd aan de deze winter opgerichte boerenkapel gelegenheid gegeven zich voor het eerst in het openbaar te laten horen. Dit werd eveneens een sukses. Beide avonden werden besloten met een leesvoordracht van de heer Fr. Bakker, getiteld „Mozes en de profe ten”, een boeiend verhaal dat c.a. één uur duurde. Ds. C. Eysinga heeft gistermorgen tüdens de dienst in de Ned.. Herv. Kerk te Oppenhuizen-Uitwellingerga mede gedeeld, dat hü voor het beroep naar Knijpe heeft bedankt. Zodra men de ruime ontvangsthal met trappenhuis binnentreedt, krijgt men al een voorproefje van de fraaie architec tuur en inrichting. De muren zün be kleed met gehakt cararisch marmer en ter weerszüden van de hal bevinden zich de kantoren voor de medische dienst, personeelszaken en recepties, de wachtkamer en spreekkamer voor de toekomstige maatschappelük werkster en de toiletten voor dames en heren. Een brede trap, (die nog geplaatst moet worden) leidt naar de bovenver dieping van het voorste gedeelte. Van de balustrade komt men links in de can- tine met keuken en naastgelegen garde robe. Deze cantine, tevens ontspanningszaal is vierkant en heeft eén oppervlakte van büna 500 m2. Een prachtzaal met een toneel van 12 meter breed en 7 me ter diep, dat van alle mogelüke tech nische voorzieningen zal worden voor zien. De zaal krügt plm. zeshonderd zit plaatsen en driehonderd personen zullen er kunnen lunchen. De twee kleedka mers bevinden zich in het trappenhuis. De directie van Van der Heem wil de ze ontspanningszaal ook dienstbaar maken aan het culturele leven in Sneek en omgeving. Verenigingen kun nen er straks nl. ook gebruik van ma ken, waarom hiervoor een aparte in gang is gemaakt. Verder bevinden zich op deze etage het administratieve gedeelte, bestaande uit een groot aantal kantoren, geschei den door glazen wanden van panelen, gevat in exotische houtsoorten, afzonder lijk twee directiekantoren, de onderzoek- heeft sinds 1945 al twee belangrüke mu seumboten gemist. Zoals het reeds in 1938 gestichte Fries Scheepvaart Mu seum volkomen overvleugeld geraakte door ,het uit 1947 daterende Zuiderzee museum te Enkhuizen, zo geschiedt dit zelfde thans door het Rütuigmuseum te De Leek ten opzichte van het Land bouwmuseum op Stania-State te Oen- kerk! Niemand zal de onderhavige museum- bestuurderen in Friesland van deze be- treurenswaardige gang van zaken een verwijt maken. Maar wel schort het in Friesland aan durf en overleg, dat wü ons deze kansen smadelük hebben laten ontkomen. De tüd is voorbü, dat het bewind van musea uitsluitend een taak is voor verenigingen met bestuursleden en conservatoren, die hun taak pro deo in hun vrije tüd zo goed mogelijk moe ten zien te vervullen. Met de tong op de schoenen en de wanhoop in het hart, zo het tenminste üverige bestuurderen zijn! Friesland mag met dergeljjke 19de eeuw- se toestanden niet meer tevreden zün en dient ter dege te beseffen dat het bezit van moderne musea geen luxe meer is doch noodzaak voor ieder land of ge west, dat op een eigen cultuur prijsstelt en de vreemdeling daarvan het bewijs wenst te kunnen leveren. Dinsdag 25 februari Concert Frysk Or kest in Amicitia Theater. Dirigent Al fred Salten, solist Thomas Magyar, viool. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 25 februari Feestavond C.V.V. „Oranje Nassau”. Het Fryslan Toaniel speelt „lenc miene, mutte...” zaal Hanenburg, ’s Avonds 8 uur. Dinsdag 25 februari vanaf 10 uur ’s mor gens Privé mode-show met drie top- mannequins in Modehuis Lampe, N. Burgstraat 13. Woensdag 26 februari Solo-toneel Pater Tobias Piron. „De harp van Franciscus”. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 28 februari ’s avonds 7.30 uur in „Ons Gebouw” Westersingel. Toogavond Ned. Christelijke Agrari sche Bedrijfsbond Districten „Sneek, Land en Zuivel. Woensdag 4 maart Uitvoering Matthaus Passion in de Herv. Kerk te Workum door Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwarden. Aanvang ’s avonds 19.10 uur. Zaterdag 7 maart 3e prestatie-wandel- tocht Sneker Wandelunie Den Oever- Sneek over 50 km. Donderdag 26 maart Uitvoering Mat thaus Passion in de Gróte Kerk te Sneek. Aanvang ’s avonds 7 uur. Vrüdag 27 maart Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols- ward. Aanvang ’s middags 2 uur. Het comité voor Kerkconcerten van de plaatselüke afdeling „Jeugd en Mu ziek” is voortdurend actief, De serie „Een uur Kerkmuziek”, tot nu toe in de Zuiderkerk, werd gisteravond, bij wüze van proef, voor het eerst in de Ooster- kerk aan de Leeuwarderkade gehouden. Deze verplaatsing lükt ons, in vele op zichten een verbetering. De organisten hebben veel klachten over het orgel in de Zuiderkerk, dat inderdaad dringend gerestaureerd dient te worden. Niet dat de nieuwe Oosterkerk kan bogen op een dienovereenkomstig orgel, maar het klei ne hulporgeltje, dat voorlopig in ge bruik is, klonk in elk geval fris en bleek voor een concert als dit Wel geschikt te zün. Het programma was gewijd aan G. F. Handel en twee tüdgenoten, n.I. G. Ph. Teleman en Francesco Barsanti, met W. A. Mozart als hekkesluiter. De uitvoerenden waren Tine Frater- man, sopraan, Hasso van der Westen, altviool. Dirk S. Donker, orgel, en het Fries Kamerorkest, onder leiding van Jo Diederen. Handel’s Concert, no. 4 in F gr. terts, voor orgel en orkest, waarmee werd aangevangen, kreeg vooral in de middendelen, een knappe vertolking, maar in de snelle boekdelen was het samenspel af en toe minder sluitend. Di rigent Jo Diederen, nog wat te druk in zün bewegingen, had overigens het ge heel goed in de hand. Dirk Donker, die met behulp van een spiegel moest „werken”, wist zün taak vaardig en correct te vervullen. Hetzelf de geldt voor z’n begeleidende partü in het Concert voor altviool en strükorkest, welk werk, ook nu weer in de langzame delen het meest zorgvol werd weergege ven. Opvallend, dat de executanten in de vlugge passages neiging hadden tot nog snellere tempi. Dit had tot gevolg dat de toestand in het Presto even pre cair was, maar, gelukkig, de dirigent zag kans het geheel op handige wüze in het rechte spoor te brengen. De altist Hasso van der Westen wist veel eer in te leggen met de vertolking van de so lopartij, waarbü de aandacht viel op zün muzikale voordracht en fraaie toon. Het Fries Kamerorkest, bracht ver volgens het Concerto grosso, opus 3, no. 10 in D gr. terts van Barsanti ten gehore. In de allegro’s wat onrustig en gejaagd, maar in de gedragen delen cor rect en beheerst, met aantekening ech ter dat de trompettist af en toe wat on gelukkig uit de hoek kwam! Dit, in te genstelling met de goed uitgevoerde vioolsolo-con-sordino. Conclusie: een pittig ensemble, met enthousiaste dirigent en leden, dat nog kan winnen aan eenheid en zelfdiscipline, met name in de snelle delen, waarbü ook de onderlinge zuiverheid niet mag worden vergeten. Eerlükheidshalve vermelden we nog, en wü doen dat graag, dat het Fries Kamerorkest uitstekend op dreef was in begeleiding en omlüsting van Mozart’s motet „Exultate, jubilate”, dat, mede door het optreden van Tine Fraterman, Naar het grote aantal musea en oud heidkamers te oordelen, waarop Fries land kan bogen - büna dertig! - ver keert het museumwezen hier in blaken de welstand. De schijn bedriegt nochtans, want ook al herbergen deze instellingen vaak zeer waardevolle zaken, de huis vesting is doorgaans erbarmelijk terwül de bestuurderen eindeloos tobben met geldelüke zorgen. Zodoende wordt veel te veel tüd verdaan met het winnen van leden of het bedelen van büdragen, zon der uitzicht op gezondere verhoudingen terwijl rondom Friesland de musea hun vleugels uitslaan en de voorsprong op personeelsgebied zowel als uitrusting voortdurend vergroten. Nu is het natuurlek wel zo dat het „museumklimaat” in Friesland niet zo gunstig is. Vreemdelingen schuwen Friesland wegens het kille klimaat en het ontbreken van ieder vertier - de kor te opleving tüdens aanhoudende vorst even buiten beschouwing gelaten - negen maanden van het jaar terwül ook gedu rende deze drie gunstige maanden musea in plaatsen als Hindelopen, Bols- ward en Franeker kennelük de gunst ge nieten boven de qua inhoud belangrij- ker musea te Leeuwarden of Sneek. Zelfs het bezoek aan een toch unieke be zienswaardigheid als het kerkmuseum te Janum of de rondom door bossen om geven streekmusea als die te Oenkerk en Veenklooster moet het afleggen, wat de bezoekcüfers betreft, tegen de graf kelder van Wieuwerd terwül toch waar- lük niet minder afgelegen musea als de Menkemaborg te Uithuizen of het Rü tuigmuseum te De Leek ieder jaar op nog altijd stijgende aantallen gasten kun nen bogen, welke geen enkel museum in de provincie Friesland kan halen. Getal len, welke nog weer overtroffen worden door het oudheidkundig museum op het voormalige eiland Schokland, op nog geen half uurtje rüden van de Friese grens. Er schort dus kennelük iets aan de op zet van het Friese museumwezen, dat dit zulk een achterlü’k, kwünend beeld geeft te aanschouwen. De vraag is nu maar, hoe krijgen wij hierin verbete ring? zen als een tv-toestel ter waarde van ongeveer f 850.-, een bromfiets van f 700.- en tal van andere fraaie prijzen, daar be hoort wel wat toe. Niettemin geloven wü dat dit optimisme gerechtvaardigd is, want geven de dorpen in Wymbritsera- deel niet bij voortduring blpk van een grote offerzin en offerbereidheid? De start van de aktie droeg een of ficieel tintje, doordat zaterdagmorgen ’n deputatie uit beide verenigingen door burgemeester J. van Hout in het ge meentehuis werd ontvangen, waar de he ren J. v. d. Molen, voorzitter van SVS, en B. Bosma van Dorpsbelangen een toe lichting gaven op het doel van de aktie en de burgervader in de gelegenheid stel den het eerste lot te kopen. Het werd er niet één, want het hoofd van de gemeen te liet tien uit het eerste boekje scheu ren. 4 1 IF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1