9 f agenda"] 9 De kynologie in het verleden en in onze tijd Nevenbedrijf Jachtwerf Alberda in voorm. Zuivelfabriek te Nijezijl Toogavond N.C.A.B, Districten Sneek, Land en Zuivel’ Rauwerderhem streeft naar een Culturele Raad Geslaagde feestavond Studiesport Lankhorst Touwfabrieken huldigt tien jubilarissen :n IJLST WYMBRITSERADEEL en van 9 9 F Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I p 119e jaargang no. 18 Maandag 2 maart 1964 Avondmuziek in Oosterkerk 15 hoog kantoorgebouw op e.o. Afscheid bij de Amsterdamsche Bank Operette .Der Vogelhandler komt in Sneek Gcarkomste Ofd. Heech Plattelansjongeren J*1 Voorstel grondverkoop voor Verkeersongeval onder Rauwerd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD XVaagplein ongewijzigd Jaarvergadering N.C.V.B. Oppenhuizen Watermisère in Sneek en Oppenli.-Uitwellingerga H SNEEKER NIEUWSBLAD Waardevol Recreatie die toneelstuk AMICITIA THEATER Vererende getuigschriften De overhandiging der Vererende Getuig- Onze stadgenoot de heer J. Alberda is donderdagmiddag op de finale verkoping in Hotel De Wijnberg voor f 75.000. eigenaar geworden van de voormalige zuivelfabriek „De Hem” met direkteurs- woning te Nüezijl. Hij zal hierin een ne- venbedrijf van zijn jachtwerf aan de Op- penhuizerweg vestigen. een bonte uitgelaten Be en Maandag 2 en dinsdag 3 maart iedere avond te 8 uur film: Barabbas. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Het ligt in de eerste plaats in zijn be doeling de fabriek te gebruiken voor winterberging van boten - ook van par ticulieren - welke hier dan tevens voor het nieuwe seizoen opgeknapt kunnen worden, maar ook overweegt hij de mo gelijkheid er stalen casco’s voor motor en zeilboten te bouwen of te doen bou wen, welke hier dan eveneens afgebouwd kunnen worden. Bovendien kan zo nodig een deel van de werkzaamheden uit het Sneker bedrijf naar dit nevenbedrijf wor den overgebracht. Uit dit alles vloeit de mogelijkheid voort, dat ook geschoolde vaklieden uit Oosthem en omgeving aan getrokkén kunnen worden. Door de overvloed aan ruimte en haar gunstige ligging aan weg en water kan een gedeelte van de fabriek ook uiter mate geschikt worden gemaakt, voor re creatie. Verschillende hallen en vertrek ken kunnen worden ingericht als gerief lijke vakantieverblijven en voor ontspan ning, terwjjl de waterrijke omgeving ruimschoots gelegenheid biedt voor de watersport. Achter de fabriek aan de Bolswardervaart is bovendien ruimte voor het maken van een gezellig zitje in de buitenlucht. Voor zulk een neventak van zijn be drijf heeft de heer Alberda ook al plan nen. Voor de verkoping ten overstaan van notaris E. K. Hoekstra alhier en mede ten verzoeke van zijn collega P. Nie mandsverdriet tc Workum bestond gro te belangstelling welke uiteraard voor namelijk de fabriek gold. Behalve de heer Alberda waren er nog twee gega digden, hotelhouders uit Den Helder en Noord-Brabant. De laatste en onze stad- Foar dizze gearkomste, dy ’t okker- deis halden is, wiene ek de stipers üt- noege. Tolve stipers en de toanieljury waerd fan de presidinte mej. A. Schurer in bisünder wurd van wolkom taroppen. Ek wiene sa’n fyftich leden oanwêzich. Nei de notulen en ynkommen stikken waerd de ienakter Fryers op sicht” troch de eigen leden flot oer it fuotljocht brocht. Dêrnei bispriek mefr. Siderius- Nauta fan Ljouwert it boek „Lawines Razen”. It ine mei ’t oar is by de oan- wêzigen tige yn ’e émaek fallen. Door zelfstudie, grote ijver, toewijding en plichtsbesef klom hij op tot zjjn laat ste belangrijke functie, waarbij hjj de latere jaren speciaal werkte in de afde ling effecten. Hij gaf tevens voorlichting op dit terrein en genoot daarbij het vol le vertrouwen en de waardering van de clientèle, terwijl hij ook bü de directie hoog stond aangeschreven en bij zijn col lega’s zeer gezien was. Dit alles kwam wel heel duidelijk tot uiting op de afscheidsbijeenkomst welke zaterdagavond 22 februari door de Per- soneelsver. van de kantoren Sneek, Joure en Bolsward was belegd en waar naast de directeuren ook alle collega’s met hun dames aanwezig waren. De heer V. d. Weide werd hier in loffelijke bewoor dingen toegesproken en ontving vele ca deaus, o.a. boeken. Bij zjjn vertrek gaven ook nog vele klanten blijk van hun me deleven. De heer Van der Weide, die in Hilversum gaat wonen, heeft dit alles zeer op prijs gesteld. genoot boden elf keer tegen elkaar waardoor het verhoogd werd tot 75 mille. Tevens werden drie tegenover de fa briek staande arbeiderswoningen pu bliek geveild. Kopers werden van no. 6 de heer W. Oppedjjk, veehouder te West- hem voor f 7875.- (voor nader te noemen lastgever), no. i de heren J. Hoekstra en P. Hoomans alhier voor f 8601.- en no. 8 de heer S. Abma, scheepsbouwer te Oosthem voor f 7001.-. op, hoogéte bod (f 72.888.-) Na een diensttijd van bijna 49 jaren is de heer K. v. d. Weide, algemeen pro curatiehouder bij de Amsterdamsche Bank alhier met ingang van gisteren op eigen verzoek met vervroegd pensioen gegaan. Op 8 maart trad hij als 12-jarige jon gen in dienst van de toenmalige fa. Ten Cate Fennema en Alma’s Bank aan het Hoogend. Toen deze werd overgenomen door de Friesche Bank verhuisde hij mee naar de Oosterdijk en daar bleef hij ook toen de Friesche Bank fuseerde met de Amsterdamsche. Zoals een paar weken geleden bleek, leent de Oosterkerk zich uitstekend voor concerten. Op acht maart a.s. zal daar weer de Avondmuziek ten gehore wor den gebracht. Er zal een aantrekkelijk programma worden uitgevoerd. Medewerking wordt verleend door de Chr. Oratoriumvereniging. Uitgevoerd worden enkele gedeelten uit het Requiem van Johannes Brahms, drie geistliche Lieder van Mendelsohn-Bartholdy en een koor uit een cantate van J. S. Bach. De orgelbegeleiding is bij Dirk Donker in goede handen. Een paar orgelsoli worden uitgevoerd door Folkert Grondsma uit Oosthem, o.a. werken van Bach, Pachel bel en César Franck. Het geheel 1 wordt door sa menzang met Cantus Firmus omlijst, De toegang is vrij. Zie voor nadere bijzon derheden ook de advertentie van don derdag a.s. Door het springen van een band is donderdagavond een driewielige Messer- schmidt, komende uit de richting Leeu warden, ter hoogte van de Oosterwie- rumerweg onder Rauwerd over de kop geslagen en ernstig beschadigd. De be stuurder de heer D. H. uit Oudega (W.) werd licht en zijn 53-jarige moeder ern stig gewond. Na een eerste hulpverlening door dokter Hermanides van Imsum die snel ter plaatse was werden beide passagiers naar het St. Antonius Zieken huis in Sneek vervoerd. Hier bleek dat mevr. G. H. een schedelbasisfractuur had opgelopen. De toestand van de zoon leek iets minder ernstig, hoewel ook hjj verwondingen aan zijn hoofd had. De muzikale show bracht afwisseling met tedere en nummers, waarbjj de nodige vaart en niet in de laatste plaats veel enthousias me van de medewerkers zorgden voor een vlot en prettig geheel. Het zou ons te ver voeren om de verschillende on derdelen apart te vermelden; we wer den er door het programma ook maar globaal over ingelicht. De heren E.. A. M. van der Ploeg en P. K. Boerstra hadden de leiding van deze show. Met het toneelstuk had men een zeer goede keus gedaan. „Huwelijkskandida ten” van Gógol laat zich zeer goed spe len door middelbare scholieren. Het is een vermakeljjk blijspel, misschien wat onwaarschijnlijk maar toch met een geestige dialoog en vlot genoeg geschre ven om de toeschouwers een genoeglij ke avond te bezorgen. Een jongeman besluit, vooral ook op aandringen van zjjn vriend, om een levensgezellin te gaan uitzoeken. Hjj heeft hiervoor de hulp ingeroepen van een bemiddelaar ster. In het huis van het meisje is hjj ech ter niet de enige kandidaat: er is nog een deurwaarder en een tweetal officie ren. De vriend grijpt nu in en verjaagt de andere kandidaten. Maar het groot ste probleem bljjkt zjjn vriend zelf, die De behoefte hieraan wordt ook in deze gemeente, één der laatste plattelands gemeenten in Friesland waar deze Raad nog niet bestaat, steeds sterker ge voeld. Zjj kwam reeds in 1960 op een bij eenkomst ter sprake doch de juiste aan pak werd nimmer gevonden. Het is ver heugend, dat op deze samenkomst dui delijk naar voren kwam, dat ook in Rauwerderhem de gedachte leeft naast het behoud van het dorpseigene ook vol op mede te werken aan vergroting van de leefkracht van het moderne platte land door overleg en samenwerking in groter verband. De ingestelde Streek- commissie voor de Lege Geaën, die voor de dorpen Poppingawier, Terzool, Sjj- brandaburen, Gauw en Goënga als over koepelend orgaan (zelfs intergemeente lijk) o.m. op het terrein van de sport en de accomodatie zeer nuttig werk ver richtte, bewjjst duidelijk wat men door overleg en samenwerking in groter ver band kan bereiken. Misschien dat dorps- chauvinisme en scheidslijnen door ver schil in leeftijd, milieu en geloof nog wel eens belemmerend werken, maar de vernieuwing van aanpak in het vereni gingsleven breekt langzaam door. In de morgenavond te houden gemeen teraadsvergadering komt het voorstel van B, en W. betreffende de verkoop van grond op het Waagplein aan de heer E. K. Hoekstra voor de bouw van een ruim 19 m. hoog kantoorgebouw met bo venwoningen voor alleenstaande perso nen opnieuw aan de orde. Het stand punt van B. en W. is ongewijzigd en evenmin is er een nadere motivering aan toegevoegd. Het resultaat van de bespre king in besloten raad met de Schoon heidscommissie is dus ook niet bekend gemaakt. Afgewacht dient dus te worden of de meningen welke bjj de eerste be sprekingen nogal ver uiteenliepen, thans dichter bjj elkaar zjjn gekomen. Het komt ons echter voor, dat het een dubbeltje op zjjn kant blijft. districtsbestuurder A. de Vries te Leeuwarden, in zjjn betoog de omstandigheden schetste, die hebben geleid tot het op richten van de bond, nu 50 jaar geleden. Zeker een feit om bjj stil te staan, aldus spr., en zeker ook een reden om feest te vieren. Wij moeten ons vanavond los maken van de zorgen en problemen, hoe wel deze er nog in overvloed zijn. Denkt U alleen maar aan de lonen en prijzen, een vraagstuk, dat de arbeiders nog in sterke mate bezighoudt. Wij kunnen ons voorstellen, dat de jonge mensen, die van de strijd van de arbeidersbevolking vaak nog zo weinig afweten, niet dat feestgevoel hebben als wij ouderen. Daar om wil ik U aan de hand van enkele voorbeelden demonstreren, waarover wij Bespreking Na de pauze besprak de heer Bos eni ge honden. De Pointer-teef van de heer Piet de Jong te Scharnegoutum kreeg een zeer goede beoordeling, evenals het Steenbrak-teefje van de heer Mejjer en de Engelse Setter van mevrouw Otto. De Airedale-Terrier teef van de heer Sen- nema was helaas niet geheel in conditie. Zjj heeft enige minder fraaie plekken op de rug,. De heer Sennema zal hier voor een dierenarts moeten raadplegen. Met het stellen van vragen en het be antwoorden daarvan door de heer Bos ging nog een uurtje heen. Ook hierbjj dreigde wel eens wat meningsverschil, maar het was weer Dr. Otto, die „te hulp” kwam. Overigens ging het bjj dit vragenuur tje vrolijk toe. Aan het einde van deze echt gezelli ge en leerzame avond bedankte Dr. Ot to de heer Bos heel harteljjk en bood hjj hem een kistje sigaren aan. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 43.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De woorden „oud” en „vele jaren” schijnen in deze moderne tijd niet meer zo goed aan te spreken” aldus de heer V. d. Sluis, die in dit verband een ver gelijking maakte met de wijn. Wijn wordt beter naarmate hij ouder wordt en zo vinden de goede naam en faam van vele huizen hun weerklank in de ouderdom van de wijnkelders. Deze ju bilarissen vormen, met de 38 anderen die al eerder een dergeljjk jubileum vierden een begrip voor de goede naam en faam van Lankhorst Touwfabrieken. Zjj vormen ook meer dan een kern al leen, maar als het ware de bewape ning in het fundament waarop het be drijf staat. Het verheugde dhr. v. d. Sluis dat deze jubilarissen niet alleen de laatste na-oorlogse jaren hebben meegemaakt, maar ook de vooroorlogse met hun vaak vele moeilijkheden. Hjj dankte hen voor hun trouw aan het bedrijf, ook in de jaren van tegenspoed waarin ze toch blijkbaar een lichtpunt zagen en hun stabiele houding bewaarden. Gouden horloges Namens de jubilarissen voerde dhr. J. Warrink het woord. Hij dankte even eens de heren van het Departement Sneek en sloot daarbij aan met zjjn •dank aan de directie voor het feit dat men zo lang in het bedrijf werkzaam mocht zijn. Tevens dankte hij voor de prachtige herinnering die de jubilarissen mochten ontvangen. „Goud”, aldus Dhr. Warrink, „is een symbool voor alles wat waardevol en waardevast is en blijft. Wij zien dan ook in dit gouden geschenk een opdracht om ook van ons werk bij L.T.S. door persoonlijke inzet iets te maken wat waardevol en waardevast is en blijft”. Het onofficiële gedeelte van deze feest avond werd evenals de vorige maal ver zorgd door dhr. B. v. d. Wal uit Leeu warden, die samen met zijn pianist met een geheel nieuw programma op de planken verscheen. Hoe de aanwezigen genoten van zjjn in smeuïg Fries ge brachte conference en liedjes kwam on verbloemd uit de doeken door de vele lach- en appïaussalvo’s die telkenmale de zaal vulden. erg bleu is en - wat ernstiger is - erg bang om in het huwelijksbootje te stap pen. Op het laatste moment neemt hij dan ook de benen, de bruid, reeds in bruidsgewaad, achterlatend. Deze vreemde geschiedenis dankt zijn bekoring voornamelijk aan de kostelijke typen. Sjoerd Bottéma speelde voortref felijk de voorzichtige, zelfingenomen minnaar. Liedeke Bos was een sluwe be middelaarster, Jannie Makken een vriendelijke tante. Petra de Boer had als winkelierster misschien weinig te doen maar ze deed het voortreffelijk. Van de drie medeminnaars leverde Roelof Liem- burg de mooiste rol, maar hij had ook het dankbaarste type. Geheel apart wil len wij de prestatie van Karen Dormaar noemen. Zjj speelde het meisje waar het allemaal om gaat bizonder goed, en dat ondanks de handicap van een keel aandoening die haar soms vrijwel de stem ontnam. Tot slot zjj vermeld dat de heer H. A. Greydanus de regie van dit kleurrijke stuk op zich had genomen en tevens had gezorgd voor het décor ontwerp. Dit was alleraardigst uitge voerd onder leiding van de heren R. P. Rodenhuis en P. van Vucht. schriften met de bijbehorende draag- of legpenningen ging vergezeldvan een persoonlijk woord voor ieder der jubila rissen waarbij ook de echtgenotes door dhr, Tjallema bjj de jubileumviering di rect werden betrokken. Dhr. W. J. M. van Oerle dankte na mens de directie van Lankhorst Touwfa brieken het Departement voor de uitrei king van de diploma’s en voor de apar te persoonlijke manier waarop dit werd gedaan, waarbij hij hoopte op vele toe komstige herhalingen. De operette-liefhebbers in onze stad en omgeving wacht op vrijdag 13 maart een mooie avond. Dan zal het bekende operagezelschap „Forum” uit Ensche de nl. in Amicitia de operette „Der Vogelhandler” van Carl Zeiler opvoeren. Deze opvoering gaat uit van „Kunst Aan Allen” alhier, maar staat buiten het toneelabonnement. De leden betalen evenwel een gereduceerde toegangsprijs van 2,50 4- 0,60 belasting. Voor de ledenvergadering van de Ky- leerzame lessen. Dit onderwerp leidde <inn.on^i„h sn.ov aio dus mt enig verschil van mening, af en toe „doorspekt” met wat humor. Uitvoerig besprak de heer Bos het voorbrengen van de hond op een ten toonstelling. Het is beslist noodzakelijk dat men hiervoor langdurig oefent. Het is treurig te zien hoe sommige inzenders hun hond voorbrengen. Vervolgens besprak hjj de behande ling van het haar van een hond. Volgens de heer Bos zjjn er mensen die te veel knippen en komt bjj ondoelmatig knip pen de goede oude beharing niet terug. Over de voeding bleek men het in en kele opzichten ook niet helemaal met hem eens te zijn. Vooral het gebruik of toedienen van diverse vitaminen maak te de tongen los. Gelukkig wist dr. Otto als bioloog deze discussie in goede ba nen te leiden. nologenclub „Sneek en Omstreken” die vrijdagavond in „Onder de Linden” werd gehouden, was als spreker uitgenodigd de heer H. Bos te Den Haag, een zeer bekend kynoloog. Maar alvorens deze het woord ver kreeg, werden eerst een paar artikelen van het huishoudelijk reglement van de Raad van Beheer besproken, o.a. dat, waarin is bepaald, dat het inschrijfgeld voor een tentoonstelling voor een hond 1,50 bedraagt, waarvan 0,50 moet worden afgedragen aan de R.v.B. Op voorstel van de voorzitter dr. J. P. Ot to werd besloten het inschrijfgeld te verhogen tot 2,50, 50 cent voor de R.v. B. en dus 2,- voor het tentoonstellings- bestuur om de hoge kosten van voorbe reiding iets beter te kunnen dekken. Hierna kreeg de heer Bos het woord, een zeer gemoedelijke spreker, zodat er al spoedig een zeer gezellige sfeer heer ste. Hij behandelde uitvoerig de kynolo gie in vroeger jaren en in de tegenwoor dige tijd. Wel geteld waren er vroeger maar twintig kennels, thans zijn er vijfduizend met als gevolg een uitge breide handel in honden, vooral in ’t zui den van ons land. De tijd welke een hond nodig heeft om volwassen te wor den schat de heer Bos voor de grote rassen op 2% a 3 jaar, voor de kleine re kan men rekenen op 1 a 2 jaar. De A.K.K.-cursussen zouden volgens spr. niet erg belangrijk zijn, maar de vergadering was dit niet met hem eens. Dr. Otto geeft in die richting zeer Donderdagavond hield de afd. Oppen huizen van de N.C.V.B. haar jaarverga dering, waarin de presidente mevr. J. van der Wal-de Haas na de opening een meditatie hield over het voorgelezen Bij belgedeelte. Uit de verslagen van sekretaresse en penningmeesteresse bleek, dat het leden tal 99 bedraagt en er een batig saldo was van ruim 40,-. Bij de bestuursverkiezing wegens af treden van de sekretaresse mevr. Nü- dam werd gekozen mevr. A, Haagsma- v. d. Heide. De presidente heette haar welkom in het bestuur, bedankte op har telijke wijze het scheidende bestuurslid en bood haar het N.C.V.B.-Iepeltje aan. Ook werd haar namens het bestuur een boeket bloemen aangeboden. Na de theepauze voerden acht dames een klompendans uit, begeleid door ac- cordeonmuziek. Het spel „Ons kent ons” werd daarna toegepast op drie moeders en dochters, de presidente voerde met mevrouw Van der Meer een eigen gemaakt toneelstukje op wat bijzonder in de smaak viel en mevrouw Wjjnja-v. d. Meer had een koffer vol attributen mee gebracht waaruit de aanwezige dames plaatsnamen moesten raden. Ook dit spel was vermakelijk. De vice-presidente mevrouw Sijsling sloot deze gezellige vergadering met ge bed. Onder auspiciën van de Cultureel- maatschappelijke Commissie van het Streekorgaan voor Midden-Friesland kwamen vrijdagavond in café II. de Jong te Rauwerd allen bijeen, die begin 1963 hadden deelgenomen aan gespreks- avonden te Terzool, Rauwerd en Irn- sum met betrekking tot het verenigings leven in Midden-Friesland. Tevens waren uitgenodigd de raadsleden van de ge meente en de besturen van de verenigin gen van Plaatselijk of Dorpsbelang in alle zes dorpen, welke zeer goed waren vertegenwoordigd. Op deze avond voor de gehele gemeente werd het over deze materie uitgebrachte rapport besproken. Tijdens de bijeenkomst kwam duidelijk naar voren de groeiende behoefte aan meer overleg en samenwerking en werd de wenselijkheid en de mogelijkheden be sproken om aan de verenigingen voor plaatseljjk belang een bredere grondslag te geven bjj haar arbeid en deze te laten uitgroeien tot een instelling met ’n bijv, alle plaatseljjke verenigingen overkoepe lende funktie. Hierna en mede hierdoor zou de mogelijkheid, kunnen worden ge realiseerd om te komen tot de instelling van een gemeentelijke Culturele Raad. Woensdag 4 maart Uitvoering Matthaus Passion in de Herv. Kerk te Workum door Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwarden. Aanvang ’s avonds 19.10 uur. Zaterdag 7 maart 3e prestatie-wandel- tocht Sneker Wandelunie Den Oever- Sneek over 50 km. Dinsdag 10 maart Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank Hommerts in het Lokaal te Hommerts. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Vrijdag 13 maart ’s Avonds 8 uur Alg. Ledenvergadering V.V.V. in Hotel Bon- nema. Donderdag 26 maart Uitvoering Mat thaus Passion in de Grote Kerk te Sneek. Aanvang ’s avonds 7 uur. Vrijdag 27 maart Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols ward. Aanvang ’s middags 2 uur. Zaterdag 11 april Gymnastiekver. „Thus- nelda-Greate Pier”. Demonstraties tur nen en trampolinespringen in „Ons Ge bouw”, met medewerking van Ned. Dameskeurcorps en de Trampolineclub uit Apeldoorn. spreken. Ik had laatst, aldus de heer De Vries, een gesprek met één der op richters van een plaatseljjke afdeling, die 45 jaar geleden met 10 leden startte.. Het was toen niet eenvoudig om tot op richting van een afdeling van de Chr. vakbeweging te komen. Daar was moed voor nodig. Er was veel verkeerd be grip, omdat velen het woord „sociaal” verwarden met „socialisme”, terwijl rechtmatige verlangens om loonsverho ging onmiddellük gevolgd werden door ontslag. En dat betekende, dat de (reeds bestaande) armoede nog groter werd en dat men bjj gebrek aan sociale fond sen b\j Kerkbestuur en Armenzorg moest aankloppen. Als wij dat beeld plaatsen tegenover het huidige, dan geloof ik, aldus spreker, dat er reden is voor feeststemming. Ik zeg niet, dat er nu welvaart is in de arbeidersgezinnen, maar wel, dat de sociale zekerheid, verkregen door grote strjjd, heeft ge zorgd, dat er een betere maatschappe- lyke welstand heerst in deze gezinnen. Spreker wees in dit verband ook op de ouderdomsvoorziening. Er heeft een ka- pitaalsverschuiving plaats gehad, waar door deze voorziening mogeljjk gemaakt is. Niet, dat men dit kapitaal nu bezit, maar wel, dat men de zekerheid verkre gen heeft. Dank zjj de betere maatschappelüke welstand en ontwikkeling spreekt de ar beider thans een woordje mee in de samenleving. Na nog gewezen te hebben op het verschil tussen de socialistische vakbeweging en de Christelüke organi satie, richtte spr. zich speciaal tot de jongeren. Er ligt een wereld open voor de opkomende generatie. Het is niet meer zo, dat de bestemming na de lagere school al vast staat. Er zün nu, mede dank zij het werk van de Chr. vakorga nisatie, vele en grote mogelijkheden voor de jeugd uit de arbeidersgezinnen. Wü zjjn echter niet een louter materialisti sche beweging, maar een Christelijke vakorganisatie, hetgeen betekent, dat wij ons naar Gods Woord hebben te rich ten. Dat moet de basis van alles zijn. De strüd voor sociaal recht gaat voort, zo besloot de heer De Vries zün rede, en wü zullen de krügsbanier voortdragen tot aan de dagen, dat de Koning komt en er vrede en recht van het Koninkrijk heerst. Het feestelijk gedeelte van deze avond werd verzorgd door de kargroep van het Kr. Frysk Toaniel forban uit Deinum, die de aanwezigen een bijzonder plezi- rige avond heeft bezorgd met het toneel spel „Nobelprijs ja of nee”. Door een breuk in de hoofdleiding waardoor het water uit de watertoren naar de stad wordt gevoerd, zaten Sneek en Oppenhuizen-Uitwellingerga vrijdag morgen in de water-misère. In de bene denhuizen gaven de kranen nog een mie zerig straaltje, maar op de verdiepin gen zat men totaal zonder. De druk daalde nl. van 25 tot 6 meter en pas om 12 uur was hij weer nor maal. Deze voor Sneek zeer ongewone breuk ontstond in de bocht waar de lei ding door de zinker in de vroegere bermsloot langs de Lemmerweg duikt, even voor de toren dus. Waarschünhjk is de gietü'zeren buis daar door zuur in de aarde aangetast. Donderdagavond om 7 uur kreeg directeur Ek er al melding van. Het gehele grasveld voor de toren stond toen blank, doordat er zo’n 200-300.000 liter water weggelopen was. De brandweer moest dit eerst wegpom pen, voordat de mannen van de bedrü- ven konden beginnen de vier meter diep liggende breuk op te graven. Ze hebben de gehele nacht doorgewerkt en kregen vrijdagmorgen nog assistentie van per soneel van de aannemersfirma die mo menteel voor het waterleidingbedrijf werken uitvoert. Als noodmaatregel werd ovefgescha- keld op de niet in gebruik zijnde leiding van de I.W.G.L. via IJsbrechtum en Scharnegoutum. Deze moest echter eerst gespuid worden, zodat het nog ongeveer een uur duurde voor de watertoevoer weer hervat kon worden. Voor de vrijdagavond j.l. in „Ons Ge bouw” gehouden toogavond van de Ne derlandse Christeljjke Agrarische drijfsbond, districten „Sneek, Land Zuivel” bestond flinke belangstelling. Behalve de vele aanwezigen, kon de heer Van der Werf uit Heeg, namens het districtsbestuur in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer De Vries en het toneelgezelschap uit Dei num verwelkomen. Hij memoreerde voorts het 50-jarig jubileum van de bond, dat op 2 april a.s. in Utrecht gevierd zal wórden. Het is hu, aldus spreker, 50 jaar geleden (n.l. op 24 febr. 1914) dat een aantal pioniers heeft besloten tot op richting van de bond, eerst onder dé naam Nëdérï. Chr. Landarbeidersbond, later (sinds 1962) onder de huidige naam. Wü zün grote dank verschuldigd voor alles wat tot stand is gekomen. In dank baarheid gedenken wü ook vriend Ouder kerk, die een belangrijke plaats in de bond innam en deze op zo’n voortreffe- lüke wyze heeft gediend. Met de wens, dat God de bond nog vele jaren nabü wilde zijn, opende spreker de bijeenkomst en gaf hij het woord aan Op initiatief van dhr. Dormaar zal voortaan iedere jubilaris een blüvend en waardevol geschenk van de direktie ontvangen. Dit geschenk, in de vorm van een gouden armbandhorloge met in scriptie, werd vervolgens door dhr. v. d. Sluis persoonlijk aan de jubilarissen uitgereikt, waarbij hjj tevens toezegde om in de loop van de volgende week ook aan de andere 38 voormalige ju bilarissen nog een dergelijk herinrie- ringscadeau te zullen overhandigen. Namens het Dpt. Sneek van de Nederl. Maatschappü van Nüverheid en Handel waren aanwezig de heren Tjallema en Suwün. Dhr. Tjallema schetste in zün toespraak de vele veranderingen die ge durende de laatste tientallen jaren heb ben plaatsgevonden en die bü een ju bileumviering als herinneringen naar voren komen. Veranderingen op technisch gebied, die de outillage van het bedrijf sterk hebben veranderd. Veranderingen ook op sociaal terrein waardoor vele onzekerheden uit het da gelijks bestaan zijn weggenomen. Veranderingen ook in de structuur en doelstellingen van de ondernemingen zelf. Bü velen heerst nog de opvatting dat de ondernemingen uitsluitend het maken van winst tot doel hebben. Als bewijs daartegen voerde dhr. Tjallema aan dat de moderne onderneming zich ten doel stelt naast het bereiken van een redelük rendement van het geïnvesteerde vermogen, het voortbestaan en de uit bouw der onderneming en de verzorging der medewerkers te verzekeren. Hetzelfde geldt voor het gezin, waar van het verdiende loon ook gespaard moet worden voor verzorging bü tegen slagen. Veel van dit sparen gebeurt reeds door de premie die men bijdraagt voor de sociale wetten en die als in houding op het loon wel eens wat meer in dit licht bezien mag worden. De jubilarissen, zo vervolgde dhr. Tjallema hebben getoond vertrouwen in Lankhorst Touwfabrieken te hebben, om dat ze daar een werkkring vonden die nuttig is en voldoening schenkt. Temidden van de directie, een groot aantal collega’s uit alle afdelingen van het bedrijf, vertegenwoordigers van de personeelsvereniging en de onderne mingsraad vond donderdag de officiële huldiging plaats van een tiental perso neelsleden van N.V. Lankhorst Touwfa brieken Sneek die gedurende de jaren 1962 en 1963 een jubileum wegens 25- of 40-jarig dienstverband hadden gevierd. In de feestelijk versierde zaal van res taurant Piso werden alle aanwezigen door de heer G. Stallinga welkom gehe ten. De heer R. A. v. d. Sluis sr. sprak als directeur van het bedrijf de jubilarissen toe. Dit waren: de heren G. Boersma, J. Drent en G. Pieters met een 40-jarig dienstverband, de heren A. Blom, G. Douma, T. Douma, A. v. d. Horst, P. Ot- tema en J. Warrink met een 25-jarig dienstverband, alsmede de heer S. Hoek stra, die na een dienstverband van 48 jaren werd gepensioneerd. Donderdag- en vrüdagavond organi seerde de schoolclub van de Kijks-HBS de jaarlijkse feestavond. De eerste avond werd het programma gespeeld voor de junioren, de tweede avond voor de se nioren, aan wie uiteraard ook het voor recht te beurt viel van toegang te hebben tot het bal onder leiding van de heer Vergonet en met muziek van „The new gold Dixie Stars”. Het programma was overigens op beide avonden geluk. Het bestond uit een show, waaraan vooral veel muzikale talenten hun beste krachten gaven en uit een van Nikolaj Gógol.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1