en Sprankelende One Man Show van Toon Hermans fDer kogelhandler’licht getint en knap geschreven 1 IJ f 1 IJLST WYMBRITSERADEEL fAGENDA^ BUITENLANDS OVERZICHT Waterpoort-krabbels 1 k en van door Speurder Toch Oranjefeest in Oudega-W. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, PSV versloeg F. C. Zürich met 1-0 Overeenkomst over Cyprus in zicht 119e jaargang no. 19 Donderdag 5 maart 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Officier van Justitie eist 6 maanden tegen Sneker koopman Rode Kruis-filmavond te J utrijp-Hommerts Benoemd Alb. Seinen overleden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Provisionele verkoping Openluchtspel Diever p i 4 t t SNEEKER NIEUWSBLAD zal zijn. tisten verwacht. len ƒ22.395.-. aange- brug van of De film- en propaganda-avond van het Rode Kruis trok in Jutrijp-Hommerts niet veel belangstelling. Dat was jam mer, want alleen al de hoofdfilm „De vijf Sullivans” had een volle zaal ver diend. Als voorfilm werd „Elfsteden tocht 1963” vertoond. De heer Van der Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Kierden (Geld.) de heer W. F. Kooi, thans tijdelijk in Hollum. (Ame land). Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Gisteren is alhier plotseling op 61 jari ge leeftijd overleden de heer Alb. Seinen. Met Albert Seinen hebben de R. Kath. Vakbeweging en de K.V.P. een zeer toe gewijd en werkzaam lid verloren. Hjj was voorzitter van de R.K. Bond van werkne mers in de industriële bedrijven en is vele jaren 2e voorzitter geweest van de vroegere K.A.B., nu N.K.V. namens welke hij nog zitting had in de Commis sie Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie- ningsregeling voor hoofd- en handarbei ders (G.S.W.). Deze functie heeft hjj ook een lange reeks van jaren vervuld. Ver der was hij oud-bestuurslid van de K.V.P. Tevens is hjj vele jaren voetbalscheids rechter geweest, eerst voor de FVB en later voor de KNVB. Zeer velen zullen een goede herinne ring aan hem bewaren. Aan de K.E.M.V. te Zwolle slaagden voor costumière de dames: J. de Jong, Oosterend en P. Faber Sneek. Zij wer den opgeleid door A. Boschma, Lerares, Schoolstraat 7. AMICITIA THEATER Donderdag 5 maart t.e.m. zaterdag 7 maart iedere avond te 8 uur film: Geheim agent O.S.S. 117 en het Myste rie van de verdwenen duiker. Zondag 8 maart te 5 en 8 uur film: Echtscheiding op z’n Italiaans. Zondagmiddag 8 maart te 2.30 uur film: Maciste, gladiator van Rome. Woensdagavond is weer eens geble ken, welk een unieke verschijning Toon Hermans is in de Nederlandse theaterwe- Het verhaal rond het liefdespaar - de vogelkoopman en zijn Christi - is geba seerd op het zeer eenvoudige en be grijpelijke thema, dat „hij niets heeft en zjj ook niets bezit” en dat Christi haar Adam niet wil trouwen, vóór hjj een behoorlijke positie heeft. Dat zo’n goede positie echter nog geen garantie hoeft te zijn voor een gelukkig huwelijk, vooral wanneer dé echtgenoot in spé voor een dergelijke betrekking niet de De vrijdagavond in Ons Gebouw te Oudega-W gehouden ledenvergadering van de Oranje Vereniging aldaar was matig bezocht. Slechts 19 leden waren aanwezig. Voorzitter R. Bakker betreur de dit. Als er wat belangrijks is wordt er veel over gesproken, maar op de meestal niet 'óndanks het geringe aantal aanwezi ge leden besloot de vergadering dat er toch feest gevierd moet worden. Het be stuur zal hierover nader beraadslagen. Aan het einde van de vergadering bracht het bestuurslid B. Groenveld dank aan de voorzitter voor de leiding welke hij tal van jaren aan de vereni ging heeft gegeven en voor het vele en goede werk dat hij heeft verricht. Ook bij de festiviteiten welke zo voor en ha gehouden zijn. Hij wenste de heer Bakker in zjjn verdere leven hef beste en Gods zegen toe. Gistermorgen is de oude Woudvaartsbrug, die plaats moet maken j voor een die breder en sterker is, met een grote drijvende bok van het 4 belbedrijf firma Jansen Van Aalderen alhier van zijn plaats ge- s 4 licht. Een zwaar karweitje daar de brug zonder ballast plm. vijfdui- zend kilo woog. l Nu zullen door de aanneemster van de onderbouw, de firma G. de Boer te Workum eerst de nieuwe landhoofden worden X bracht, waarna de firma Hubert de door haar te leveren nieuwe zo breed zal zijn als de oude. Hij wordt t komen dus aan de kant van de Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zee uit Sneek, propagandist, kon 18 nieu we leden inschrijven. De traditionele verloting verliep vlot, ’s Middags wer den enkele kinderfilms vertoond. Selfhelp uit het wa- ter gered. Het kind dreef al midden in de Woudvaart. De heer Hoekstra sprong het na, j Het was een zeer enerverend en span nend duel, waarin beide partijen aar dig tegen elkaar waren opgewassen. Over het algemeen was PSV, dat be ter speelde dan in zijn laatste compe titiewedstrijden, doorgaans iets sterker, doch de Zwitsers bleken technisch be hoorlijk onderlegd en brachten op hun beurt de Eindhovense verdediging soms danig in het nauw. Bijna leidde dat in de tweede helft tot het openingsdoel punt. Daarvoor echter had de PSV-voor- hoede enkele goede kansen gehad en ontsnapte het Zürich-doel enige malen op het nippertje aan doorboring. De Eindhovenaren beginnen volgende week de uitwedstrijd in Zürich dus met ’n kleine voorsprong, maar het zal een zware opgave worden deze tot het ein de te behouden. Notaris G. H. Galema veilde maandag avond in „Onder de Linden” provisio neel het winkelpand en woonhuis Krui- zebroederstraat 61, in huur bij de heer H. Stuurop. Het hoogste bod was van de heer C. Faber, aannemer alhier voor 30.875,-. Verder werden geveild: het herenhuis Jachthavenstraat 21, in huur bjj de heer N. N. de Vries. Hoogste bie der de heer D. v. d. Meulen, alhier met ƒ19.335,-; het burgerhuis Jan van Nas- saustraat 4, vrij te aanvaarden beh. toest. door de heer H. Schrale, veehou der te IJsbrechtum, ingezet voor De officier van justitie bij de recht bank te Leeuwarden heeft woensdag morgen zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de Sneker koopman S,V. wegens zijn aandeel in de malversaties bjj de Pier de Boer Stichting. Zoals be kend is de ex-directeur van de Stich ting in december 1963 veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan drie voorwaardeljjk. reld. Ruim 300 avonden per jaar brengt hij dooi- op de planken. Zijn shows zijn bovendien van begin tot eind eigen werk. Dat geldt voor de tekst, maar ook voor de muziek. De kracht van Hermans schuilt in het gewone. Hijzelf zegt ik houd niet van berekenen of beredeneren. De natuurlijke vonken hebben meer kracht dan bedachte dingen. En deze theorie brengt hij in praktijk. Zijn con ferences, sketsjes en liedjes zjjn gewoon, maar zo oorspronkelijk, dat ze uitermate verfrissend werken en fonkelnieuw lij ken. Zijn scherpzinnige kijk op de men sen met hun zwakheden en veelal onzin nige problemen is voor hem een bron van inspiratie voor zijn shows, waarin hij altijd verrassend openhartig menselijk blijft. Als een bevrijdende lach klinkt daarbij de humor door. Voeg dit alles te zamen en men heeft het recept, waarvan zjjn One Man shows zijn gemaakt. Maar tussen alle kolder door klinkt de diepe ernst van het leven. Men valt met Toon Hermans van een lach in een traan, zon der dat daartussen een overgangsperio de is. Zijn uiterlijk heeft zowel in bewe gingen als in gelaatsexpressie mogelijk heden tot het uitbeelden van allerlei emo ties en Hermans laat daarvan geen enke le onbenut. Zjjn allergrootste kracht is misschien wel het vermogen die razend snel wisselende emoties op het publiek over te zetten. Toon Hermans is woens dagavond een verademing gebleken. Dat zijn show naast vele hoogtepunten ook en kele zwakke plekken had (loeiende koe en pikkende vogels) bewijst alleen maar dat zelfs een Hermans (gelukkig) niet volmaakt is. Zijn liedjes ,,op de piano van Bonne-maman”, „Golden Johny” en „stil zijn, helemaal stil zjjn” en de con ferences, die deze melodietjes omlijsten, waren uitstekend. De belichting van Jack Bow was suggestief, evenals de muzika le begeleiding. We zien Toon Hermans een volgende keer graag terug in Sneek. PSV heeft gisteravond in Eindhoven de eerste ontmoeting tegen FC Zurich voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen met 1-0 gewonnen. Het beslissende doelpunt kwam tien minuten voor het einde en werd ge maakt door middenvoor Theunissen. Uit een vrije trap door Brusselers ge nomen belandde de bal tegen de paal, waarop Theunissen toeschoot en het leer met een ferme kopstoot in het doel deed belanden. zelfstandiger positie in het Oostelijke blok te veroveren en zijn economische opbouw in een richting te stuwen, die in strjjd is met de Russische voorschrif ten. Rusland acht het namelijk niet eco nomisch wanneer Roemenië grote staal fabrieken gaat bouwen als andere lan den van het Oostelijke blok, zoals Rus land, Tsjechoslowakjje en Polen in de behoeften kunnen voorzien. Roemenië kan zich dan beter op iets anders con centreren. Maar de Roemenen storen zich hier niet aan en menen, dat de op bouw van een sterke basisindustrie noodzakelijk is voor de industrialisatie van hun land. En industrialisatie is weer de algemene eis voor een verhoging van de levensstandaard. Maar ook in ander opzicht gaan de Roemenen din gen doen, welke de Russische buur niet geheel welgevallig zijn. Zij zoeken nau were contacten met China, zonder nu op een breuk met Rusland aan te sturen, welke ook wel heel moeilijk te realise ren zou zjjn. Maar niettemin gaat er deze maand een Roemeense missie naar Peking, wellicht om te pogen te bemid delen. Het is niet duidelijk of deze mis sie de zegen van de Russen heeft en eigenlijk een aanduiding zou zijn Ruslands toenaderingsgezindheid, dat de Roemeense zelfstandigheidsdrang spreekt, die op zoek is naar eigen we gen naar het socialisme. Roemeense weg Voor Roemenië komt het geschil tus sen Rusland en China uiterst gelegen. Het ziet hierin de kans zich een iets Toon Hermans heeft het woensdag avond in Sneek gepresteerd om een pu bliek, dat het Amicitia Theater bij wijze van spreken tot de nok vulde ruim twee uur bezig te houden, op een respect af dwingende w\jze. Zijn sprankelende One Man show, geboren uit een schier onbegrensde fantasie en ongebreidelde kolder, werd na afloop beloond met een minutenlange ovatie. Voor de velen, die niet ’n toegangsbewijs konden bemachti gen kan tot troost dienen, dat Toon Her mans na afloop van zijn tournee voor de televisie zal verschijnen. Het is slechts een kwestie van geduld. Overigens mag Sneek zich gelukkig prijzen, dat het hoort in de rij van de toch al weinige plaatsen, waar Toon Hermans optreedt. Drachten bijv, had ook vast gerekend op een bezoek van Hermans, maar dat zal niet doorgaan, ondanks een reeds vast gestelde voorlopige datum. Zaterdag 7 maart 3e prestatie-wandel- tocht Sneker Wandelunie Den Oever- Sneek over 50 km. Zondag 8 maart Avondmuziek in de Oosterkerk, Leeuwarderkad. Zang van de Chr. Oratoriumvereniging. Bege leiding: Dirk S. Donker. Orgelsoli: Folkert Grondsma. Aanvang 8 uur. Zondag 8 maart Dansen in Café Boer- mans te Bolsward. Muziek Orkest Ge rard Wiersma. Maandag 9 maart Jaarvergadering Stichting „De Sneker Pan” ’s avonds 8 uu” in „Onder de Linden”. Dinsdag 10 maart Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank Hommerts in het Lokaal te Hommerts. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Vrijdag 13 maart ’Avonds 8 uur Alg. Ledenvergadering V.V.V. in Hotel Bon- nema. Vrijdag 13 maart Kunst aan Allen Sneek Operagezelschap „Forum” Enschedé met de operette „Der Vogelhandler”, Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Donderdag 26 maart Uitvoering Mat thaus Passion in de Grote Kerk te Sneek. Aanvang ’s avonds 7 uur. Vrijdag 27 maart Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols ward. Aanvang ’s middags 2 uur. Zaterdag 11 april Gymnastiekver. „Thus- nelda-Greate Pier” Demonstratie tur nen en trampolinespringen in „Ons Ge bouw”, met medewerking van Ned. Dameskeurcorps en de Trampolineclub uit Apeldoorn. zal plaatsen, die tweemaal echter een slag gedraaid. De stijlen Prinsengracht. De toneelvereniging „Diever” zal dit jaar De Storm (The Tempest) van Wil liam Shakespeare gaan spelen. De speel- data zjjn vastgesteld op: 23, 27 en 30 juni, 4, 8, 11, 13, 16 en 18 juli a.s. Makarios heeft zijn zin De aanvankelijke Engels-Amerikaan- se plannen om de handhaving van de orde op het eiland aan een politiemacht van de landen van de N..A.V.O. toe te vertrouwen maakten geen inbreuk op deze Turkse garantierechten. Vandaar ook het verzet van Makarios tegen deze plannen en diens aandringen de Ver. Naties in te schakelen, die als het ware de garanderende taak zouden kunnen overnëmen, maar deze zouden kunnen uitbrèiden tot een garantie tegen een Turkse interventie. Makarios heeft zjjn zin gekregen en de grote verliezers in deze gehele affai re zjjn op het ogenblik de Engelsen en de Amerikanen. Dé Engelsen zjjn, toen met kerstmis een burgeroorlog haast on vermijdelijk schéén, met hun troepen te hulp gekomen en hebben de orde weten te handhaven, maar dank heeft hun dit niet opgeleverd. De beschuldiging van pro-Turksheid en van imperialistische bedoelingen is hun niet bespaard geble ven. Zowel in Griekenland als in de landen van het Midden-Oosten is de anti- Amerikaanse gezindheid door deze Cy prische affaire gegroeid. Erhard in Den Haag Bondskanselier Erhard is op bezoek geweest in Den Haag en dinsdag is hij door koningin Juliana in audiëntie ontvangen. Ongetwijfeld stonden Europe se zaken hoog op de agenda, hoewel naar verluidt ook de kwestie van het aardgas zou zjjn besproken. Wat er over Europa is gezegd is op het ogenblik van schrijven nog niet duidelijk. Het stand punt van de Nederlandse regering is, dat men met de politieke bovenbouw maar moet wachten totdat de Franse houding is veranderd, aangezien iedere stap in de politieke richting toch weinig anders dan een cóncessie aan een ver derfelijk geacht standpunt zou zijn. Po litieke eenwording zonder suprana tionaal tintje is volgens Nederland on denkbaar en van supranationalisme wil De Gaulle niets maar dan ook niets we ten. Zelfs tegen elke uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parle ment is hjj gekant. Erhard is het niet helemaal met het Nederlandse standpunt eens, hoewel hjj evenzeer geporteerd is voor een open Velen zullen zich gisteren hebben Helling aan de Houkesloot wordt be- afgevraagd waarom die groene vlag met de op een liggende het nu toch te dagen. Het materiaal U gelijkende witte banen op onze ou- voor deze stalen wal ligt er al. de Martinikerk wapperde. Eigenlijk had ieder dat moeten weten. Het was r nl. de dag van het Verenigd Europa. Een ideaal dat nog niet helemaal verwezenlijkt is helaas. In de stemming gebracht door het zachte voorjaarsweer waren verleden week al vele stadgenoten druk in de weer met het opknappen van hun boot. Maar de zijn staart roerende Op de jachtwerf van Ids Hospes ‘I maand maart heeft dit werk wreed heeft men gistermiddag met een verstoord. Nu lokt de kachel weer. kraan een op een Hollandse jacht- Het zelfde lot trof de huisvrouwen werf gebouwde polyester motorkrui- die reeds door de schoonmaakbaccil ser vlot in zjjn element laten zakken. waren aangetast. Boven Speurders De boot, waarmee de heer G. Timmer hoofd was hij ook al doorgedrongen, te Bolsward de geneugten van de wa- Nu staan de matrassen niet meer tersport zal smaken, werd op een buiten de deur en hangen er geen boottrailer achter een personenauto dekens en kleren meer in de (te) fris- naar de werf gereden, se wind. Nog even geduld dames tot het werkelijk voorjaar wordt. juiste man is, ziet Christi, naarmate de handeling zich ontwikkelt, steeds beter in en de gelukkige Adam kan het pu bliek aan het slot van de voorstelling mededelen: „Ik heb lak aan de hele beestenboel... blij trekken wij de we reld in, als vogelkoopman en zijn com pagnon”. Het ontbreekt deze operette beslist niet aan humor en spitsvondigheden, die doen lachen. Melodieus zit het werk vol romantische schoonheden en vooral de finales zijn van een bijzondere beko ring. Men zou meerdere fragmenten kunnen noemen, die eigenlijk gemeen goed zijn geworden bjj het operette-pu- bliek. We noemen bijv, het lied van Adam: Grüsz euch Gott alle miteinan- der”, het lied van Christi: „Ich bin die Christi von der Post”, het befaamde du et van de Kurfürstin en Adam „Schenkt man sich Rosen in Tirol”, het lied van Girardi met begeleiding van cither en bromstemmen: „Wie mein Ahnl zwanzig Jahr”, de Rijnwals en het terzet: „Wenn man zo reizend 1st” in de eerste acte. Bijzonder geestig is ook de scene van de twee professoren die Adam een exa men moeten afnemen om bjj de Kurfürst in dienst te komen. Met zo’n licht ge- tint en toch knap geschreven werk kan 13.777,-; het pand Bothniakade 52 a, men zich beslist een gehele avond amu- hoogste bod door de heer D. v. d. Meu- seren. Misschien herinnert U zich nog, De heer S. Hoekstra, loodgieter al- dat enige tijd geleden in een verga- hier, en een zijner medewerkers ver- I dering van de Friese Bond van Melk- richtten dinsdagmiddag een moedige handelaren in Heerenveen de menin- daad. Nadat ze in de Selfhelp een gas- gen over een bepaald punt nogal ver- haard hadden geplaatst hebben ze nl. deeld waren. En ondanks de prima het zesjarig zoontje van de familie I verstandhouding De Jager uit de 2e welke er steeds on- - *--t -— der de leden be staat, gingen de golven tenslotte zo hoog, dat de an ders zo gemoede- J sprong het na, 4 Hjke voorzitter m aar kwam zelf in Boonstra zjjn hamer in de zaal smeet moeilijkheden daar de kleine drenke- Nu was hij de vorige week ook ling angstig spartelde en zich aan I ais (een zeer geziene) gast aanwezig hem vastklampte. Zjjn medewerker op de vergadering van de afdeling ploempte er toen ook in en samen alhier. Maar nu hadden de olijke Sne- brachten zij het kereltje naar de wal kers de hamer bjj voorbaat al aan de waar ze het aan de daar verzamelde tafel vastgehouden. toeschouwers overreikten. Deze had- den echter zoveel aandacht voor het jongetje dat veel water had binnen gekregen, dat ze de redders lieten waar ze waren. Die moesten zich zelf op het droge hijsen. gemeenschap, voor een lidmaatschap van Engeland en voor nauwe samenwer king met de Ver. Staten in de N.A.V.O. Erhard wenst deze grotere politieke sa menwerking vooral om de vele aspec ten van de economische politiek te kun nen coördineren, opdat bij het afgljjden van meer leden naar een inflatie, zoals in Frankrijk en Italië en ook wel in Ne derland valt waar te nemen, een poli tiek kan worden voorgeschreven, die de ze inflatie een halt toeroept. Niet alleen omdat dat voor de desbetreffende lan den prettig zou zijn, maar om de ande re leden van de gemeenschap te be schermen. Meningsverschil over pasjes Wanneer Erhard terug is in Duitsland heeft hjj een gesprek met Brandt, de burgemeester van West-Berljjn en socia listische koploper bjj de verkiezingen, welke het volgend jaar zullen worden gehouden. De kwestie, welke nu tussen beide politici aan de orde is, betreft de bezoekpasjes voor West-Berlijners voor familiebezoek en Oost-Berlijn. Men zal zich herinneren, dat voor het eerst sinds de bouw van de Berljjnse muur in 1961, West-Berlijners met kerstmis van het vorige jaar tot Oost-Berlijn zijn toegela ten. Brandt was een groot voorstander van deze contactmogelijkheid en hij acht te de bezwaren van Bonn niet zo zwaar. In Bonn was men namelijk bevreesd, dat de Oostduitse autoriteiten uit de pas jesverstrekking een aanloopje tot een zekere erkenning zouden weten te halen, en dat, als de West-Berlijners eenmaal lekker gemaakt zouden zijn, de politie ke eisen wel zouden komen. Brandt gevoelt voor een voortzetting van de pasje'sregeling, maar Bonn wenst bijvoorbeeld geen aanwezigheid van Oost- berlijnse ambtenaren op Westberlijns gebied. Er bestaat in deze geen West- duits eensgezind standpunt, zoals men lang heeft getracht vol te houden, en naarmate de verkiezingen dichterbij ko men, zal deze gemeenschappelijkheid veel vérder komen te liggen. De groot ste zorg voor Erhard en de C.D.U. is nu, dat de socialisten zullen trachten de pasjeskwestie tot een onderdeel van de verkiezingsstrijd te maken, waarbij zij met hun nadruk op het menseljjke as pect bij de bevolking meer begrip zullen vinden dan de regering met haar star re, ambtelijke, legalistische houding. veel over gesproken, vergadering komen is er bij, zo betoogde hjj. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Dat van de penningmeester vermeldde aan inkomsten f 719,16 en aan uitgaven 539,80, zodat er een batig saldo was van 179,36. Volgens het verslag van de secretaris bedraagt het ledental mo menteel 300. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. de Boer Jr herkozen. Wegens het aanstaande vertrek van de heer Bakker zal worden getracht onder de leden een nieuwe voorzitter te vinden. Toch feest Er begint in het beraad van de Vei ligheidsraad over Cyprus toch enige vor dering te komen. Vijf van de zes niet- permanente leden van de Raad hebben zich accoord verklaard met een resolu tie, welke zou leiden tot de vorming van een internationale politiemacht on der toezicht van de Ver. Naties en een benoeming van eén bemiddelaar tussen Grieken en Turken op het eiland. Op het ogenblik van schrijven neemt men aan, dat deze resolutie wel zal worden aangenomen. Dat betekent, dat Rusland er geen veto over zal uitspreken. Er zijn al speculaties, dat de bemiddeling zou kunnen worden opgedragen aan mr C. W. A. Schürman, de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. Is dat alles, kan men vragen. Een in ternationale politiemacht, zoals iedereen die eigenlijk wel wilde, moet daarover zó intensief en kribbig worden onder handeld? Het gaat ook minder om de politiemacht zelf als wel over de com petentie van deze politiemacht en over de uiteindelijke verantwoordelijkheid aan de ene kant en de feitelijke uit schakeling van de garantieverdragen aan de andere kant. Wjj hebben er al eerder op moeten wijzen, dat de Cypri sche regering voortdurend aandrong op een garantie van de Ver. Naties met betrekking tot de onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van het eiland. Dat betekent, dat de Ver. Naties moesten garanderen, dat Turkije niet zou ingrijpen, wanneer het meende, dat de Cyprische regering de rechten en de belangen van de Turkse minderheid op het eiland zou schenden; volgens het garantieverdrag had hij hiertoe het recht. Vorig jaar beleefde onze stad een i invasie van Baptisten uit het gehele land toen hier op 8 en 9 mei de S3ste I algemene vergadering van de Unie van Baptisten werd gehouden. Dit I A.s. dinsdag wordt op onze Vee- zelfde zal zich op de komende 2e markt voor de 13e maal een Faas- Paasdag in 't klein herhalen. Dan vee-tentoonstelling gehouden. Laten wordt hier nl. in de Friese Bondsdag we duimen dat het niet weer zo koud het honderd jaar baptisme in Fries- i zal zijn als vorig jaar. Wij zijn overi- land herdacht, waarvoor een speciaal gens benieuwd hoe met de huidige jubileumprogramma is samengesteld. schaarste aan slachtvee de aanvoer Op deze dag worden vele Friese bap- Op vrijdag 13 maart komt zoals be kend het operagezelschap „Forum” naar Sneek voor de opvoering van de operette „Der Vogelhandler”, een stuk vol van bloeiende melodiek van Karl Zeiler (1842-1898). Zeiler was in het operettevak geen routinier. Gedurende zijn studietijd - hij studeerde rechtswe tenschappen - nam hij tevens composi tielessen en als referendaris voor kunst zaken aan het Oostenrijkse ministerie voor onderwijs componeerde hij werken zoals een komische opera en enige ope rettes. „Der Vogelhandler” behoort ook nu nog tot het vaste theaterrepertoire. De volksliedachtige melodiek doet wel dadig aan, terwijl het gehele muzika le gebeuren nog niets aan frisheid heeft ingeboet. De handeling wijkt op dezelf de weldadige wijze af van het gebruike lijke cliché bij operette-libretto’s. Het duurt wel lang vooi’ met het f maken van nieuwe walbeschoeiingen I op het Kleinzand en langs de Oude vreemde gonnen, maar voor de laatste begint 5 Ji 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1