Groene Kruis Heeg kreeg meer dan het voorstelde Opgravingen onthulden veel over verleden van Staveren Os. S. J. Verveld neemt 29 maart afscheid van Ger. Kerk te Scharnegoutum Wandeltocht van Den Oever naar Sneek was zwaar door de harde wind Avondmuziek (nu ook) in de Oosterkerk f agenda"! IJLST WYMBRITSERADEEL en van KORT I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, maar krachtig 119e jaargang no. 20 Maandag 9 maart 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 562ste Staatsloterij NCRV boekte in 1963 in Friesland winst een Ned. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kerknieuws Doopsgezinde zusterkring hield verkoping Toneeluitvoeringen van Oranjevereniging Tirns Plannen voor manege in Sneek nemen vaste vormen Contributie niet een, maar twee gulden hoger -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Een knappe prestatie Zomerzegels 60, 50, 40, 35 en 25 jarige jubilea Weer paraatheidsoefening van de B.B. aan SNEEKER NIEUWSBLAD 3E WEEK 9 Eigen gelden 12709. Nieten J.N. Zwaar te 4 3833, 5421, 5466, 6298, 3835, 5422, 5484, 6331, 3836, 5429, 5492, 7289, 5402, 5435, 6242, 7364, 12730, 15725, 19137, 5404, 5450, 6291, 8271, Ned. Herv. Kerk. Ds. J. W. van der Heide te Oudega-W. heeft toezegging van beroep ontvangen van Gramsbergen. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. De Sneker Wandel Unie verzorgde za terdag de derde prestatietocht Den Oever-Sneek, een afstand van 50 km. On geveer 40 personen namen hieraan deel. Het aantal, dat zich voor de tocht had opgegeven was veel groter, maar het gure weer en de harde wind hield velen bij de kachel. De toerklasse startte om ruim acht uur vanuit het café op Den Oever. Tot het monument op de Afsluit dijk werd gezamenlijk gewandeld, omdat hier o.m. enkele foto’s voor het vereni- gingsarchief moesten worden gemaakt. Na een kopje koffie gedronken te heb ben vervolgde een ieder zijn weg in het eigen tempo naar Kornwerderzand. Hier moest men weer op elkaar wachten. Hier zou ook de inwendige mens wor den versterkt, maar de lunchroomhou- der weigerde de verkleumde wandelaars binnen te laten. De NCRV heeft in 1963 in Friesland een ledenwinst van 1203 geboekt. Het le dental in Friesland is daardoor gestegen tot 40.112. De NCRV was het vorige jaar de enige omroep, die ledenwinst be haalde. Een en ander bleek op de vorige week in hotel De Klanderij te Leeuwar den gehouden provinciale ledenvergade ring, waar de voorzitter van het alge meen bestuur, mr. A. B. Roosjen zich verheugd toonde over de stijging. De Doopsgezinde zusterkring te Wouds- end heeft de jaarlijkse verkoping van zelfgemaakte goederen enz. gehouden. De opbrengst was 192,66. 1525 verpleegbezoeken heeft afgefegd naast de nog vele andere werkzaamhe den, o.a. in het consultatiebureau. De secretaris de heer P. Schuurmans vermeldde o.m. in zijn verslag, dat in het afgelopen jaar weer is meegewerkt aan het bevolkingsonderzoek, de Konink lijke goedkeuring op de status is ver kregen en er 196 verpleegartikelen wer den uitgeleend. Penningmeester Hylkema liet geen op timistisch geluid horen. Er was nl. een nadelig saldo. Ds. S. J. Verveld zal Paaszondag (29 maart a.s.), ’s-middags om half twee afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Scharnegoutum en zondag 12 april om twee uur, na vooraf ’s mor gens om half tien te zijn bevestigd door ds. J. Jonker uit Bovensmilde, voor heen te Terzool, intree doen als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Drijber. Bestuursverkiezing In de plaats van de heren A. J. Visser en P. Schuurmans werden in het bestuur gekozen de heren P. de Kroon en M. Kaspersma. De voorzitter bracht de af getreden heren dank voor de'goede dien sten welke zij de vereniging hebben be wezen. Vooral de heer Schuurmans zag hij node gaan, daar deze de vereniging ais secretaris vele jaren heeft gediend. ƒ50.000: 21812. 5.000: 1075, 3572. ƒ2.000: 11574. ƒ1.500: 2741, 4738, 7764, 18168, 21366. 1.000: 2495, 2891, 4610, 6460, 7503, 8543, 9859, 12925, 15092, 16562. 200: 12770, 19176, 19190. De verplaatsing van „Een uur Kerk muziek” van de Zuider- naar de Ooster- kerk, een paar weken geleden, bleek een schot in de roos te zijn. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de reeks „Avond- muziek”, die, na een onderbreking van ruim twee maanden, gisteravond even eens in de Oosterkerk werd voortgezet. C.O.V., dirigent R. Teule. Folkert Grondsma, orgelsoli. Dirk S. Donker, orgel- en piano begeleiding. Voor het bestuursvoorstel de contribu tie met 1-, te verhogen toonde de ver gadering veel begrip. Men zag na de toe lichting van de penningmeester wel de moeilijkheden en zelfs werd spontaan voorgesteld er 2,- bij te doen, waartoe werd besloten. Na het afhandelen van de agenda hield Zr. A. v. d. Sloot een causerie over het onderwerp: ,,Wat kunnen wjj doen om ongevallen bjj kleuters te voorkomen?” Zij had een aandachtig gehoor. Jammer dat de moeders die kleuters hebben niet aanwezig waren, zodat zuster zich maar richtte tot de Pakes. Met een film ver duidelijkte zjj nog eens het gesprokene. Met een opwekking allen goede propa gandisten te zijn voor het Groene Kruis sloot de voorzitter hierna de vergadering tak met inscriptie. De oudste deelnemer aan de tocht was de 61-jarige heer W. Meerholz, directeur van het rusthuis Thabor. De jongste deelneemster was de 12-jarige B. Minks uit Sneek. Ook de jeugdige gebroeders Londema alhier ble ken over een geweldig doorzettingsver mogen te beschikken. Staveren heeft ook een tijd lang Sta voren geheten. Dat was echter niejt juist. Men heeft alleen de naam mooier wil len maken. Voor beide namen zijn vele verklaringen gegeven maar het meest aannemelijk is dat Staveren is afgeleid van het oud-Friese woord stêf, wat plaats van steigers of aanlegplaats betekent. Staveren wordt het eerst genoemd in 835, maar lag vroeger verder van de zee af. Het was daarmee verbonden door een riviertje de Nagel(e), waarvan het te genwoordige grachtje nog een overblijf sel is en is door haar gunstige ligging op de plaats waar de Nagele zich met de wateren van het Flie verenigde, tot gro te bloei gekomen. Zeer veel land is later door de zee op- geslokt, maar Staveren heeft zich, even als Hindeloopen, krachtig tegen de zee verdedigd. Vandaar dat beide nu op een punt in zee liggen. Niet alleen handelsstad In totaal won de omroepvereniging 7624 leden. Het totaal werd daardoor 450.518. Naast mr. Roosjen sprak ook mr. A. H. van der Veen, directeur van de Omroep. Hij was van mening dat het noorden niet wordt beschouwd als een door kannibalen bewoond gebied, om dat hier pas over twee jaar het tweede tv-net ontvangen zal kunnen worden. Het huishoudelijke gedeelte werd tijdens de bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer D. S. Algra uit Sneek snel afgewerkt. In de verenigingsraad zijn herbenoemd de heren U. Blanke te Sneek, Y. Eekhof te Dokkum en K. J. van der Glas te Heerenveen. In de pro vinciale commissie werd de heer H. Al gra te Leeuw.arden herbenoemd. omstreeks 1870 is de grond als terpaarde afgegraven. Hier wordt thans het nieuwe kanaal gegraven en een nieuwe sluis gebouwd, bij welke graafwerken al sporen uit het verleden werden aangetroffen. De heer Elzinga van het Friesch Mu seum heeft in 1962 de eerste onderzoe kingen verricht en daarna de medewer king ingeroepen van de bovengenoemde Rijksdienst te Amersfoort, die vorig jaar tot op een diepte van vier meter is gaan graven. Wegens de hoge stand van het grondwater moest dit werk worden stopgezet, maar op 20 april zal het wor den hervat. Men zal dan trachten doot een andere bemaling het water beter op peil te houden. Van de ontwikkeling van Staveren en van de afgravingen liet de heer Halbert- sma na zjjn schets in vogelvlucht van de geschiedenis van het stadje, oude kaarten, foto’s, dia’s en tekeningen zien, waarbjj hij tal van interessante bijzon derheden vertelde over de houten wal- beschoeiingen, de funderingen van hou ten huizen (met uitzondering van de kerk, het stadhuis en een kapel waren in de oudheid alle gebouwen in Staveren van hout), houten waterputten en over blijfselen van houten bestratingen en van grachten welke op diverse diepten werden gevonden. Na de pauze beantwoordde hij een aan tal vragen, waaronder ook over andere oudheid- en geschiedkundige onderwer pen, waarna voorzitter I. Bergsma de heer Halbertsma bedankte en hem een klein aandenken als herinnering aan de ze volgens hém mooie avond overhan digde. Hoge prijzen en uitgelote num mers van in Sneek verkochte lo ten Over het algemeen vonden de deelne mers de tocht zeer zwaar door de slech te weersomstandigheden, waaronder ge lopen werd. Desondanks is een en ander zeker voor herhaling vatbaar, dat was de mening van de wandelaars. De pre statietocht werd georganiseerd onder auspiciën van de Nederl. Chr. Wandel sport Bond. De snelwandelwedstrijd Aan deze wedstrijd namen op speciaal verzoek de Nederlandse kampioen snel wandelen J. Ceys uit Amsterdam en de bekende Friese snelwandelaar en lange afstandloper A. Sinnema uit Leeuwarden deel. Zij vertrokken om vijf minuten over half negen uit Den Oever en liepen non stop door naar Sneek. De heer Sinnema arriveerde als eerste in Sneek om pre cies drie uur. De heer Ceys kwam om kwart voor vier aan. Ze verklaarden bei de zo’n twee uren op het schema achter te zijn door de harde wind. Zeer opgeruimd vertrok het gezelschap echter naar de volgende pleisterplaats: Bolsward. Hier werd geruime tijd gerust. Nadat de voeten de nodige verzorging hadden gekregen werden de laatste 10 km. afgelegd. De laatste loodjes wegen het zwaarst, dat hebben velen ondervon den. Om ruim zes uur arriveerden de wandelaars moe maar voldaan in Sneek, waar in het Piter Jeileshüs de prijsuit reiking plaats vond. De herinnering be stond uit een zwaar verzilverde lauwer- Onze stadgenoot de heer D. Gaastra is vrijdag 28 februari aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen economie. De nieuwe doctorandus studeerde na zijn vooropleiding aan het Chr. Lyceum alhier ook aan de V.U. waar hij ook zijn candidaatsexamen deed. Daarna werd hij werkstudent o.a. in het bedrijf van zijn vader, de firma D. Gaastra Zn. alhier. Hij verzorgde hier voornamelijk de buitenlandse handel en ging daarvoor ook veel op reis. Bovendien werkte hij wel in de zeilmakerij. En tussen al deze besognes door zette hjj zijn studie voort, vat nu met zijn doctoraal is bekroond. Een knappe prestatie! In Turkije en Irak is acht en een half miljoen dollar van een Amerikaans hulpprogramma verspild, zo meldt de Amerikaanse rekenkamer het Huis van Afgevaardigden. Van het geld werden wegen en spoorlijnen aangelegd, waar aan geen behoefte bestond, die niet wer den gebruikt en die nooit zijn afge maakt. Dit jaar zullen voor de 25ste maal; de zomerpostzegels worden uitgegeven. De ze zegels zullen op alle postinrichtingen in Nederland verkrijgbaar zijn van 21 april t.e.m. 13 juni 1964. Zoals gebrui kelijk wordt de opbrengst van de toe slag op deze serie door de stichting Co mité voor de Zomerpostzegels uitge keerd aan landelijke en regionale instel lingen voor volksgezondheid, maatschap pelijk werk en culturele doeleinden, ter ondersteuning van aktiviteiten, die niet op andere wijze ter hand genomen kun nen worden. De serie, die uit vier zegels bestaat, is gewijd aan de verhouding van de mens tot het dier. Mede bepalend voor de keuze van het thema zijn de sugges ties geweest van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, welke vereniging op 25 augustus van dit jaar haar eeuwfeest viert. De zegels zullen voor frankering gel dig blijven t.e.m. 31 december 1965. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vrijdagavond werden in een intieme feestavond bij Hanenburg die gezamen lijk werd gegeven door de N.V. Schijf- sma edelmetaalbedrijven alhier en de N.V. Bolman Co. juweliers te Leeu- meerdere jubilarissen gehul- Donderdagavond hield de vereniging Het Groene Kruis te Heeg in het Ge bouw der Ned. Herv. Gemeente haar 59- ste jaarvergadering. Voorzitter H. Mee- rema sprak in zjjn openingswoord zjjn te leurstelling uit over het geringe bezoek op deze belangrijke vergadering. Staat het Groene Kruis niet meer in de belang stelling van het dorpsleven? vroeg hij zich af. Al timmert het niet aan de weg, het kan toch niet gemist worden. Aller eerst niet door de wijkverpleging en het werk van de wijkzuster, maar ook niet door het Groene Kruis gebouw, waarin elke week het consultatiebureau voor zuigelingen zulk nuttig werk verricht, ook een tandarts zitting houdt en de ver pleegartikelen zijn ondergebracht. Zuster Van Brugge bracht verslag uit over haar werk. Daaruit bleek, dat zij Evenals in februari 1962 zal hier ook nu op vrijdag 20 maart a.s. in de A- Kring Friesland a (west) van de Be scherming Bevolking weer een paraat- hiedsoefening worden gehouden. Ds. Verveld werd op 4 januari 1906 uit een doopsgezind geslacht te Hoogezand géborén.. Aanvankelijk voor het onder wijs bestemd, studeerde hjj eerst in Ne derland en naderhand ook nog enkele semesters in het buitenland theologie. Zijn plan was aanvankelijk om in diénst van de „Unevangelized Tribes Mis sions” als zendeling uitgezonden te wor den naar de Kongo. Toen om gezond heidsreden deze plannen geen doorgang konden vinden werd de heer Verveld op 1 februari 1929 door ds. J. Joelants uit Mechelen bevestigd ais voorganger van de Belgische Nationale Kerk te Leuven in België. (Administratief was dit een evangelisatiepost, in werkelijkheid was het een niet door de staat gesubsidieer de Kerk van hoofdzakeljjk niet-Belgen, van wie de Nederlanders de hoofdmoot vormden, hoewel uiteraard door Evan gelisatie ook voormalige rooms katho lieken óverkwamen. De „Union des Eglises Evangéliques de Belgique” is de enige Protestantse Staatskerk, indertijd door Koning Leopold I gesticht door sa menvoeging van nog overgebleven pro testantse bevolkingsgroepen sinds de Contra-Reformatie). Bjjna twee jaar la ter verwisselde ds. Verveld de Kerk van Leuven met die van Brugge, waar hjj op 1 december 1930 werd bevestigd door ds. E. Pichai uit Gent. Tijdens zijn bijna vjjf jarig verblijf te Brugge stichtte ds. Verveld de Kerk te Knokke en die te Blankenberghe. Alleen die van Knokke Aan de zuidkant van de stad is een stuk grond voor de vraatzucht van de zee gespaard gebleven. Dit is de oude Nieuwstad van het middeleeuwse Stave ren. Deze was in 1560 alweer verdwe nen maar in 1660 opnieuw bewoond. Daarna is het helemaal weg geraakt en Drommen boeren zijn zaterdag naar Hollandsche Veld in Drenthe getrokken om daar de uiteenzetting van drie boe rengezinnen, een jaar geleden, te her denken. Hoewel tijdens een massale ver gadering kreten van afkeuring werden geslaakt over het optreden van het Land bouwschap en de sprekers met handge klap en voetgestamp bijval kregen, ver liep de herdenking uiterst rustig. De heer Koekoek van de Boerenpartij voer de ook liet woord. Aan deze oefening zullen deelnemen: van de Kringorganisatie B.B. zes ploe gen Reddingsdienst (72 noodwachtpl.) met zes voertuigen, vier Rijksspuiten Brandweer (36 noodwachtpl.) met vier voertuigen en een M.G.T. 4- acht Gew. transportploegen (46 noodwachtpl.) met 10 voertuigen; van de Dienst Sociale Verzorging 30 vrijwilligers, Logistieke Dienst 5 noodwachtplichtigen, twee Wijk- ploegen A.H.V. een Wijkploeg E.H.I.O. met totaal 30 vrijwilligers. Van de be drijfszelfbescherming Brandweer, Red dingsdienst en Geneesk. ploegen der NS (72 vrjjw.), een geneesk. ploeg der PTT (23 vrjjw.); eenheden reserve-gemeente- politie Sneek (20 vrjjw.); enige vliegtui gen der Kon. Luchtmacht van de Vlieg basis Leeuwarden en de leiding van het St. Antonius Ziekenhuis alhier (vrijwil lig). De vliegtuigen zullen ’s avonds om 9 uur een aanval doen op het emplace ment der Ned. Spoorwegen. Na afloop van de oefening wordt een nabespreking gehouden in „Ons Ge bouw” aan de Westersingel. De belangstelling was groot. Het Kerkgebouw telde weinig lege plaatsen meer toen begonnen werd met samen zang van Gezang 93, gesteund door de Chr. Oratoriumvereniging, waarbij de so pranen de cantus figuratis uitvoerden. Een stralend begin, maar de gemeen schappelijke slotzang dient zeker enige graden lager aangeslagen te worden, me de omdat de melodie kennelijk minder bekend is en de c.f. in dit lied weinig ef fect sorteerde. Overigens een prjjzens- waardig streven bjj het inlassen van sa menzang, dat uiteraard buiten het ge- eigende programma valt. De werklijst was gewijd aan werken van Toh. Pachelbel, Joh. Seb. Bach, Joh. Brahms, C. Franck en F. Mendelssohn- Bartholdy. De organist Folkert Grondsma had voldoende rekening gehouden met de be perkte mogelijkheden van het kleine pijp orgel, gezien de keuze van Pachelbel’s Partite over „O Haupt voll Blut und Wunden”, voor manualiter. Ook Franck componeerde betrekkelijk een voudige stukken. Zjjn „L’Organiste” be vat tal van muzikale juweeltjes, waar van Grondsma een „Sortie” ten gehore bracht. Een Fuga van Bach completeer de zijn aandeel, dat getuigde van seri euze voorbereiding, gehoord de goed ver zorgde vertolking. Dirk S. Donker nam ditmaal genoegen met de koorbegeleiding, afwisselend aan het orgel en de piano. Laatstgenoemd instrument is niet zo best meer, maar dat kan Donker niet helpen. Hjj kweet zich echter op correcte wjjze van zjjn taak. De Chr. Oratorium Vereniging had het zich niet gemakkeljjk gemaakt met twee delen uit „Ein Deutsches Requiem” van Brahms. Deze strophen: „Selig sind, die da Leid tragen” en „Wie lieblich sind deine Wohnungen” stellen geen geringe eisen aan de koristen, die het ditmaal zonder orkestbegeleiding moesten stel len. De sopranen hadden af en toe moei- De landelijke rij vereniging „De Water Poorters”, die onder leiding van de heer H. S. Wiarda uit Nijland al geruime tijd heeft getraind op opgespoten indu strieterreinen in Sneek, maar telkens weer verdreven werd, heeft haar leden thans een definitieve oplossing van dit probleem voor ogen gesteld. Reeds meerdere malen is in onze krant gewe zen op de voordelen van een manege hier ter stede. Het heeft er alle schijn van, dat Sneek binnen niet al te lange tijd deze Friese primeur binnen haar poorten zal heb ben. Na overleg met het gemeentebestuur is thans een plan ontworpen, dat voor ziet in een ovaalvormige manege van 20 bij 40 meter, die zal verrijzen in het uitbreidingsplan aan de zuidzijde van Sneek tussen rijksweg 43 en de Woud- vaart. Het ligt in de bedoeling dat er bovendien een buitenbaan wordt aange legd, terwijl verder de mogelijkheid voor een rijpaardenstalling, waar tenminste 25 paarden onderdak kunnen vinden, wordt onderzocht. Zoals wjj ook reeds meldden zou in de manege kunnen wor den onderwezen in springen, dressuur en rijden. Hiervoor bestaat wel belang stelling, want de secretaris van de rij- vereniging, de heer M. Slob, noteerde reeds meer dan honderd leerlingen. Naar wordt aangenomen zal er bin nenkort een Stichting Manege Sneek in het leven worden geroepen, waarin een vast aantal leden van de rjjvereniging zitting hebben. Particulieren zouden zich reeds garant hebben gesteld voor bedrag van 50.000,-, terwijl de Sport Federatie in principe ook finan ciële steun zou willen geven. Er wordt naar gestreefd voor augustus de eerste rijlessen reeds te geven, maar een da tum is niet met zekerheid te noemen, omdat alles nog in een beginstadium verkeert. De Russische boeren mogen bouwen wat zij zelf willen, omdat zij tenslotte van de landbouw het meeste verstand behoren te hebben. Dat is de korte sa menvatting van een door premier Kroesjtsjef uitgesproken rede tijdens een bijeenkomst voor agrarische deskun digen. Stalin kreeg de schuld van de wantoestanden op het platteland. Zijn houding jegens de collectieve boeren was er de oorzaak van dat de landbouw vast liep, aldus de Russische premier. 3829, 5436, 5440, 5486, 5494, 6286, 7993, 8256, 8259, 11825, 11830, 12025 12719, 12728, 15703, 15711, 17622, 19193, 19439. 3822, 3828, 5411, 5413, 5456, 5459, 6293, 6296, 8273, 8286, 8317, 10556, 10557, 12027 12707, 12712, 12713, 12716, 12721, 12724, 12762, 15710, 15713, 15720, 15722, 15726, 15763, 17629, 19130, 19132, 19139, 19146, 19185. De lezingen welke de Studieclub Schil ders „Sneek en Omstreken” geregeld voor haar leden organiseert, handelen vrjjwel altijd over verf en wat daarmee annex is. Maar het bestuur wilde nu ook wel eens wat anders en nodigde daarom Drs. H. Halbertsma te Amersfoort uit, te spreken, die nu donderdagavond bij Hanenburg iets vertelde over de ge schiedenis van Staveren en over de op gravingen welke de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek daar vorig jaar heeft verricht. De Oranjevereniging Tirns hield dins dag- en donderdagavond een toneeluit voering in café „Welkom”. Hiervoor be stond grote belangstelling. Beide avon den was de zaal flink bezet. Dinsdag avond zagen de gehuwden het stuk „De laatse man met een bolhoed”, opge- voerd door de toneelclub uit Roodhuis. De ongehuwden zagen donderdagavond „Omke” van de toneelvereniging uit Blauwhuis. Om de kosten te dekken werd op beidé avonden een verloting ge houden. Een gezellig bal besloot beide uitvoeringen. te met het hoge register en de nogal lastige modulaties verliepen hier en daar onzeker en onzuiver. Niettemin alle waardering voor de vele goede momen ten. We houden gaarne rekening met het feit dat het nu al weer enige jaren gele den is dat de C.O.V. Brahms’opus in ex- tenso uitvoerde. Het koor was zeer goed op dreef in „Ich freue mich im Herrn”, het slotkoor uit de gelijknamige cantate van Bach en „Drei Geistliche Lieder” van Mendelssohn. De klank bleef door gaans beschaafd. Wel dienen enkele te noren in de hoogte op te passen en wat eerder over te schakelen naar het fal se tregister! De altsoli werden gezongen door Mevr. P. Akkerman-Botma. De volgende „Avondmuziek” is vast gesteld op 29 maart, eerste Paasdag, maar dan in de Noorderkerk aan het Bolwerk! Maandag 9 maart Jaarvergadering Stichting „De Sneker Pan” ’s avonds 8 uur in „Onder de Linden”. Dinsdag 10 maart Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank Hommerts in het Lokaal te Hommerts. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Woensdag 11 maart Kynologenclub Sneek en Omstr. Bespreking van der tig rashonden in Café Sikkens, Vee markt. Aanvang ’s avonds 7.45 upr. Vrijdag 13 maart ’s Avonds 8 uur Alg. Ledenvergadering V.V.V. in Hotel Bon- nema. Vrijdag 13 maart Kunst aan Allen Sneek Operagezelschap „Forum” Enschedé met de operette „Der Vogelhandler”, Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Donderdag 26 maart Uitvoering Mat thaus Passion in de Grote Kerk Sneek. Aanvang’s avonds 7 uur. Vrijdag 27 maart Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols ward. Aanvang 's middags 2 uur. Zaterdag 11 april Gymnastiekver. „Thus- neida-Greate Pier” Demonstratie tur nen en trampolinespringen in „Ons Ge bouw”, met medewerking van Ned. Dameskeurcorps en de Trampoline club uit Apeldoorn. is nu door de staat erkend en heeft nu een eigen voorganger, evenals die te Leuven en Brugge. De Kerk te Blrnken- berghe is naderhand weer opgelwven. Na beroepen te zijn uit een drietal Werd ds. Verveld op 20 oktober 1935 door wjjlen ds. W. H. toe Water, toen nog predikant te Zwolle, ingeleid als predi- van Blokzijl. Op 1 november 1940 ver wisselde ds. Verveld deze gemeente met die van Den Horn, gecombineerd met de kring Roden in Drenthe, later gemeen te Roden, waar nu een mooie eigen kerk staat. Precies zestien jaar later ging ds. Verveld op 1 november 1956 over naar de Gereformeerde Kerken in Neder land. Nadat ds. Verveld daarna eerst enige tijd te Groningen werkzaam was geweest als ziekenhuispredikant en hij op 4 september 1957 na een gehouden colliquium doctum door de classis Groo- tegast was beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken in Nederland en hij uit een drietal beroepen (Zoutkamp, Dussen in Noord Brabant en Scharnegoutum) dat naar Scharnegoutum had aangeno men, werd hij op 22 december 1957 door ds. P. J. Lambooy, toen nog hulppredi ker te Enschedé en thans geestelijk ver zorger van het sanatorium „Beatrix- oord” te Appelscha bevestigd ais pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Scharnegoutum. Ds. Verveld was voor de oorlog één van de weinige rechtzinnige doopsgezin de predikanten. In 1956 is hjj naar de Gereformeerde Kerken in Nederland overgegaan, omdat de Algemene Doops gezinde Sociëteit geen vast omlijnde be lijdenis heeft, noch wil en omdat het ketkprineipe hem meer boeide dan de „Broederschaps” idee en omdat de kin derdoop meer het Verbond beklemtoont. Tjjdens zijn ambtsbediening als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Scharnegoutum was ds. Verveld in de classis Sneek: deputaat voor de evan gelisatie, voor de geestelijke verzorging van militairen en voor de controle van collecten alsmede secundus-kerkvisita- tor. Verder werd tijdens zjjn verblijf te Scharnegoutum daar de gereformeerde kerk geheel verbouwd en gemoderni seerd. Enkele weken geleden is de ge heel gerestaureerde Kerk, waarin toen ook een centrale verwarming is aange legd en waarin een modern liturgisch centrum wordt aangetroffen, weer in ge bruik genomen. warden, digd. Het was 60 jaar geleden, dat de heer M. Hoekstra bjj de firma in dienst trad en nog steeds is hij gaarne bereid de zaak met adviezen bjj te staan. Voor 50 jaar trad de heer W. v. d. Laan te Leeuwarden bjj de n.v. Bolman in dienst, en hoewel reeds gepensioneerd heb ben het werk en de „zaak” nog steeds zjjn voile belangstelling. De heer J. Zjjf- fers, accountant heeft ruim veertig jaar zijn diensten aan het bedrijf verleend en de heren A. H. Hoekstra, P. Bosma én B. Ekkers vierden hun 25-jarig jubi leum. Tenslotte zjj nog vermeld, dat „de baas” de heer A. M. Sustring 35 jaar geleden de leiding van het winkelbedrijf en tien jaar daarna die van de fabriek op zich nam. Alle jubilarissen konden deze herden king met hun echtgenotes in gezondheid vieren, waarbij uiteraard de cadeaus en de toespraken niet ontbraken. De heer Halbertsma noemde het tegen woordige Staveren wel een aardig stadje, maar de glorie van het verleden is voor goed weg. Het is nog maar een schaduw van wat het geweest is. De vroegere rijkdom van Staveren komt ook tot uitdrukking in het verhaal over het Vrouwtje van Stavoren, wier hoogmoed en verval tal van schrijvers van volksliederen heeft geïspireerd. Spr. las een van die vele coupletten tellende liederen, die vroeger door rondreizende zangers op straten en pleinen werden gezongen, voor. Dit lied uit de 19e eeuw heeft echter al véle voorgangers gehad. Het oudste verhaal over het Vrouwtje van Stavoren komt voor ih de Kronie ken van Ocko van Scarl uit het jaar 1598. Volgens al deze liederen en verhalen is Staveren door de hoogmoed van dit vrouwtje gaan kwijnen, maar of zij ooit bestaan heeft valt te betwijfelen. De zandbak voor de haven die de scheep vaart belemmerde -de straf voor het in zee werpen van de tarwe die een harer zeekapiteins als het kostbaarste uit de Oostzeelanden had meegebracht - is nl. ai veel ouder dan die legende. Staveren was echter niet alleen han delsstad, maar ook hoofd van het Graaf schap Staveren tussen Flie en Louwers, het tegenwoordige Friesland, dat van Staveren uit werd geregeerd. In 991 wordt weer over Staveren ge sprokén. Toen werd het nl. na Leeuwar den door de Noormannen geplunderd. Wel een bewijs dat het een belangrijke en rjjke stad was. Anders hadden de Noormannen er niet zo’n lange reis voor gemaakt. Door de eeuwen heen is het ook altijd een belangrijk strategisch punt geweest waar de Hollandse graven en bisschop pen landden om te trachten het graaf schap te veroveren. De heer Halbertsma stond ook uitvoe rig stil bij het voormalige klooster St. Odulf, dat door stormen en overstro mingen steeds zoveel schade opliep dat het tenslotte in 1414 werd afgebroken, waarna de afbraaksteen gebruikt werd bij de bouw van een nieuw klooster. Van beide heeft de zee de laatste res ten opgeruimd. De twee jongemannen, die begin de cember de zoon van Frank Sinatra Ont voerden zjjn beide tot levenslang ver oordeeld. Frank junior verklaarde tij dens de terechtzitting nadrukkelijk, dat de ontvoering geen publiciteitsstunt is ge weest.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1